Prawda

Czwartek, 25 kwietnia 2024 - 09:24

« Poprzedni Następny »


Naukowcy wprowadzają nową tradycję kulturową dzikim sikorkom


Ed Yong 2014-12-26


Na początku XX wieku mleczarze dostarczali mleko do domów w butelkach zamkniętych kapslami z folii aluminiowej. Potem, w latach 1920. właściciele domów zaczęli zauważać dziury w folii. Winne były sikory modre. Nauczyły się przebijać dziobem kapsel, żeby dobrać się do warstwy śmietanki poniżej. To zachowanie szybko rozprzestrzeniło się. W latach 1950. wydawało się, że każda sikora modra w Wielkiej Brytanii opanowała tę technikę.

Ta historia jest klasyczna wśród badaczy zachowań zwierząt. Pięknie pokazała, jak innowacja kulturowa – dobieranie się do śmietanki w butelce – może szerzyć się wśród dzikich zwierząt. Tradycja ta była jednak już szeroko znana zanim zauważyli ją naukowcy, co znaczyło, że mogli tylko obserwować to, co już się działo.


Lucy Aplin
z University of Oxford chciała dowiedzieć się więcej. Chciała przeprowadzić eksperyment, w którym świadomie zaszczepiłaby nowe zachowania w różnych populacjach sikor i sprawdzała, jak te raczkujące kultury szerzyły się, dojrzewały i zderzały ze sobą.


Zaczęła w najbardziej oczywistym miejscu: Wytham Woods w pobliżu Oksfordu. Żyjące tam sikory bogatki były starannie monitorowane od lat 1940. i należą do najlepiej przebadanych ptaków na świecie. Każdy ptak ma obecnie unikatowy mikrochip i kilka anten automatycznie notuje ich ruchy, kiedy przelatują obok. Te ptaki są poddane takiemu poziomowi nadzoru, że Orwell by się zarumienił.


Do tej inwigilowanej społeczności Aplin wprowadziła dwa nowe zachowania. Schwytała po dwie pary ptaków z pięciu różnych populacji i wytrenowała je w wydostawaniu pokarmu z pudełka łamigłówki przez przesunięcie albo niebieskich, albo czerwonych drzwiczek. Następnie wypuściła te ptaki ponownie do lasu razem z niewytrenowanymi parami z trzech innych populacji, gdzie w międzyczasie rozstawiono bardzo dużo takich samych pudełek. Pudełka umiały odczytywać znaczki ptaków i automatycznie zapisywały, który ptak zbliżył się, czy zabrał żywność i której techniki przesuwania drzwiczek użył. Dane wlewały się do komputera strumieniem. Aplin musiała tylko siedzieć i czekać.


Po 20 dniach odkryła, że w trzech populacjach, w których nie było wytrenowanych ptaków między 9 a 53 procent sikor udało się otworzyć pudełka. Musiały samodzielnie wykombinować, jak to zrobić. Ale w pięciu grupach, gdzie były wytrenowane sikory, 68 do 83 procent ptaków rozwiązało łamigłówkę. Najwyraźniej uczyły się jedna od drugiej. Zespół dowiódł tego przez zapisywanie momentu przybycia ptaków do karmników i rozpracowanie, kto tłoczył się koło kogo. Innymi słowy, zmapowali sieć społeczną ptaków – oryginalny Twitter. Stwierdzili, że jeśli sikora wiedziała, jak rozwiązać zagadkę i otworzyć pudełko, jej towarzyszki miały 12 krotnie większe prawdopodobieństwo nauczenia się tej techniki niż ptaki z przyjaciółmi, którzy tego nie umieli.


Odsetek ptaków z różnych populacji, które rozwiązały łamigłówkę. Czerwone i niebieskie linie są grupami ptaków, które nauczyły się używać odpowiednio drzwiczek czerwonych i niebieskich. Zielone linie to grupy bez treningu. Źródło: Aplin et al, 2014. Nature.
Odsetek ptaków z różnych populacji, które rozwiązały łamigłówkę. Czerwone i niebieskie linie są grupami ptaków, które nauczyły się używać odpowiednio drzwiczek czerwonych i niebieskich. Zielone linie to grupy bez treningu. Źródło: Aplin et al, 2014. Nature.

Aplin odkryła także, że grupy odnoszące sukces podzieliły się na dwie różne szkoły w oparciu o to, co pokazywały znajdujące się wśród nich, przyuczone sikory. Jeśli para pionierska studiowała technikę czerwonych drzwiczek, ich sąsiedzi także używali czerwonych drzwiczek. Jeśli pionierzy nauczyli się sposobu otwierania niebieskich drzwiczek, to samo robili ich sąsiedzi.



Te tradycje są całkowicie arbitralne. Drzwiczki niebieskie i czerwone są równie dobrym rozwiązaniem i są równie łatwe. Z każdym mijającym dniem jednak ptaki w każdej populacji coraz bardziej przychylały się do używania najbardziej popularnej opcji. Były konformistami. Szły za tłumem. Podczas eksperymentu 14 ptaków przeszło do populacji z inną preferencją dla koloru, a 10 wymieniło miejsca, by dopasować się do upodobań swoich sąsiadów.


“Myśleliśmy, że te tradycje wykruszą się z czasem, ale zobaczyliśmy, że ptaki były coraz bardziej przekonane do jednej strony” – mówi Aplin.


Stało się to bardzo wyraźne, kiedy zespół odwiedził ptaki w rok później. W ciągu minionych miesięcy pudełka zabrano i około 60 procent sikor umarło. Lasy pełne były młodzieży, z których większość nigdy przedtem nie widziała pudełka łamigłówki. Niemniej stare zwyczaje pozostały. Technika otwierania pudełek szerzyła się jeszcze szybciej niż poprzedniego roku, a szkoły czerwonych i niebieskich drzwiczek trzymały się swoich upodobań.


Wielu naukowców pokazało, że tradycje kulturowe istnieją wśród różnych grup dzikich zwierząt. Sikory modre uczą się otwierać butelki z mlekiem; delfiny butlonosy uczą się żerować z gąbkami; walenie humbaki uczą się łowić ryby bąblami powietrznymi; szympansy w różnych regionach inaczej używają narzędzi.


Niektórzy dokonywali także eksperymentów ze zwierzętami w niewoli, jak szympansy i kapucynki, żeby pokazać, że nauczyciele potrafią wpoić nową tradycję swojej grupie. Takie eksperymenty – ostateczny dowód transmisji kulturowej – znacznie trudniej przeprowadzić w naturze. Pierwszy taki eksperyment został opublikowany dopiero w zeszłym roku: Erica de Waal i Andrew Whiten z University of St Andrews pokazali, że dzikie koczkodany tumbili potrafią nauczyć się arbitralnych, nowych tradycji, jak preferencja dla niebieskich ziaren kukurydzy i odrzucenie różowych lub odwrotnie. One także wykazywały tendencje konformistyczne: co małpa zobaczy, to zrobi.


Badanie Aplin pokazuje, że sikory bogatki zachowują się w ten sam sposób. „Jest to rzeczywiście ważny wkład w nasze rozumienie transmisji kulturowej u zwierząt. Eksperyment przeprowadzony z godną podziwu dyscypliną i z użyciem zadawalająco dużej próby” – mówi Whiten. Badania tego typu „budują nowy obraz znaczenia tego, co nazywaliśmy drugim systemem dziedziczenia w przyrodzie, w którym zachowania są dziedziczone nie przez główny układ genetyczny, ale wzory przeskakują z mózgu do mózgu dzięki uczeniu się od innych”.


“Zaskoczyło nas to zachowanie u ptaka, bo tradycyjnie uważaliśmy je za skomplikowane zachowanie naczelnych – mówi Aplin. – Sugeruje to, że kultury zwierzęce są bardziej rozprzestrzenione niż mogliśmy podejrzewać”.


Joe Henrich
z University of British Columbia, który bada ewolucję kulturową, jest mniej zaskoczony. Wiedzieliśmy, że sikory modre są dobrymi uczniami społecznymi, mówi, i badania matematyczne przewidywały, że taki gatunek powinien mieć tendencje konformistyczne. To nowe badanie potwierdza te przewidywania.


Aplin zgadza się, że konformizm ma sens dla wielu zwierząt, włącznie z sikorami bogatkami: „Jeśli jesteś ptakiem przybywającym na nowe terytorium i nie masz za dużo informacji, jest adaptacyjne naśladowanie tego, co robi większość miejscowych”.  


Źródło:
Aplin, Farline, Morand-Ferron, Cockburn, Thornton & Sheldon. 2014. Experimentally induced innovations lead to persistent culture via conformity in wild birds. Nature http://dx.doi.org/10.1038/nature13998


Scientists Instil New Cultural Traditions In-Wild-Tits

Not Exactly Rocket Science, 3 grudnia 2014

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska



Ed Yong 


Mieszka w Londynie i pracuje w Cancer Research UK. Jego blog „Not Exactly Rocket Science” jest próbą zainteresowania nauką szerszej rzeszy czytelników poprzez unikanie żargonu i przystępną prezentację.
Strona www autora


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj






Nauka

Znalezionych 1475 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Skamieniałe zachowanie: termity uwięzione w tandemie   Coyne   2024-04-25
Artykuł w piśmie „Science”: rozszerzyć DEI w STEMM   Coyne   2024-04-19
Dlaczego organizacje naukowe powinny zachować neutralność polityczną?   Coyne   2024-04-11
Darwin znowu się myli! Artykuł pokazuje, że jego hipoteza o „samcach większych u ssaków” wydaje się błędna   Coyne   2024-04-06
Czasami gwoździe, koparki, straż, czasami lalki, wstążki, makijaż   Tonhasca Júnior   2024-04-03
Po raz kolejny twierdzenie, że płeć nie jest binarna, ale bez żadnych nowych argumentów   Coyne   2024-03-29
Jak małpy człekokształtne (włącznie z ludźmi) straciły swoje ogony   Coyne   2024-03-26
Ale najpierw kawa   Tonhasca Júnior   2024-03-21
Ideolodzy: dlaczego nauczanie genetyki musi mieć charakter społeczno-polityczny   Coyne   2024-03-19
Przepływ genów od neandertalczyków i denisowian do ludzi „współczesnych” i odwrotnie   Coyne   2024-03-14
Wejdź – skoro nalegasz   Tonhasca Júnior   2024-03-09
Czy “bezpłciowe” bakterie tworzą biologiczne gatunki?   Coyne   2024-03-06
Carl Zimmer o gatunkach i ochronie     2024-02-29
Kolejna błędna próba skorygowania ewolucji   Coyne   2024-02-22
Ryjący w ziemi przedsiębiorcy   Tonhasca Júnior   2024-02-15
Olbrzymie armie o niezliczonych umiejętnościach    Tonhasca Júnior   2024-02-08
Wejdź, powiedziała, dam ci schronienie przed burzą   Tonhasca Júnior   2024-01-15
Czy ludzie wyewoluowali w wodzie?   Coyne   2024-01-08
Jak upadają wielcy   Tonhasca Júnior   2024-01-04
Oczy reniferów zmieniają kolor, żeby łatwiej im było dostrzec jadalne porosty   Coyne   2023-12-30
Życzliwi przestępcy   Tonhasca Júnior   2023-12-28
Conor Friedesdorf (i Alexander Barvinok) o ideologicznym przymusie na amerykańskich uczelniach   Coyne   2023-12-26
Zdumiewający manipulatorzy   Tonhasca Júnior   2023-12-25
Nie gryzie się ręki, która cię zapyla   Tonhasca Júnior   2023-10-19
Rewolucja komunikacyjna   Hannam   2023-10-18
BBC szerzy propagandę rolnictwa organicznego, a biedni na świecie cierpią   i Kathleen Hefferon   2023-10-13
Niezwykły przypadek koewolucji i specyficzności zapylacz/storczyk   Coyne   2023-10-07
Płeć męska lub żeńska: nie ma nic pomiędzy   Elliot   2023-10-03
Myślenie intuicyjne i analityczne   Novella   2023-09-29
„Kryzys klimatyczny” to mistyfikacja   Williams   2023-09-25
Jak (i dlaczego) ośmiornica edytuje swój RNA   Lewis   2023-09-23
„Najbardziej znany zabójca ludzi”: jakie są prawdziwe początki XIV-wiecznej Czarnej Śmierci?   Lewis   2023-09-15
Do jakiego stopnia pary mają wspólne cechy?   Novella   2023-09-14
Kenia daje zielone światło 58 projektom GMO – naukowcy na całym świecie kontynuują badania w dziedzinie biotechnologii, mimo procesów sądowych i dezinformacji   Ombogo   2023-09-08
Lancet atakuje anty-przebudzenie, a czytelnik odpowiada   Coyne   2023-08-24
Więcej wyrafinowanej teologii: uczony religijny zastanawia się, czy neandertalczycy mieli nieśmiertelne dusze   Coyne   2023-08-16
Aktywiści anty-GMO w Afryce szerzą mity i strach, ale nie przedstawiają żadnych naukowych dowodów   Abutu   2023-08-14
Mało znana strona ryjkowców   Tonhasca Júnior   2023-08-11
Dlaczego nie można być osobą transrasową?   Coyne   2023-08-10
Walka z malarią za pomocą inżynierii genetycznej   Novella   2023-08-08
Jak restrykcje Unii Europejskiej podsycały głosy przeciwko GMO, jak również głód na globalnym Południu, a zwłaszcza w Afryce   Oria   2023-08-02
Nieznośni mali pomocnicy   Tonhasca Junior   2023-07-29
Macedońskie skarby   Tonhasca Júnior   2023-07-26
GMO i motyle   Novella   2023-07-25
Narzucanie ideologii naturze: Kew Garden celebruje „rośliny queer”   Coyne   2023-07-24
Smak miesiąca   Tonhasca Júnior   2023-07-20
Kłopoty na wylocie   Szczęsny   2023-07-18
Ideologiczne podważanie biologii   i Luana S. Maroja   2023-07-17
Role mężczyzn i kobiet w polowaniu, raz jeszcze   Coyne   2023-07-15
David Hillis o specjacji   Coyne   2023-07-13
Niechętni dawcy i pracowici biorcy   Tonhasca Júnior   2023-07-08
Grube problemy z jelitem   Szczęsny   2023-07-07
Badaczka z Leakey Foundation twierdzi, że kości orangutanów mówią nam, że biologiczna płeć jest spektrum, a nie binarna   Coyne   2023-06-30
Przez dziurkę od klucza   Szczęsny   2023-06-24
Nowa (nie podparta żadnymi dowodami) hipoteza, która eliminuje role płciowe w społecznościach łowców-zbieraczy   Coyne   2023-06-22
Błędne wyobrażenia o ewolucji   Coyne   2023-06-16
Influencerzy z podziemia   Tonhasca Júnior   2023-06-13
Jak wyewoluowało ubarwienie ostrzegawcze?   Coyne   2023-06-12
„San Francisco Chronicle” bardzo myli się w sprawie biologicznej płci   Coyne   2023-06-09
Kolczasty problem   Tonhasca Júnior   2023-06-06
Wpaść w amok. Empiryczna analiza szaleńczych zabójstw pokazuje, że wyłaniają się dwa różne wzorce.   King   2023-06-03
Błędna krytyka genetycznych testów na pochodzenie   Coyne   2023-06-02
Zdatny do lotu   Tonhasca Júnior   2023-06-01
‘Raniąca’ idea merytorycznych podstaw nauki    i Jerry Coyne   2023-05-29
Główny problem w filogenezie zwierząt wydaje się być rozwiązany   Coyne   2023-05-26
Americana   Tonhasca Júnior   2023-05-24
Czy uprawa jabłek odzwierciedla bigoterię?   Coyne   2023-05-18
Kenia: Musimy zająć się brakiem bezpieczeństwa żywnościowego, ale najpierw musimy położyć kres dezinformacji na temat upraw modyfikowanych genetycznie   Oria   2023-05-16
Czytanie myśli z fMRI i AI   Novella   2023-05-05
Jest lepiej niż myślisz   Lomborg   2023-05-03
Dwudziestu dziewięciunaukowców publikuje artykuł w obronie merytorycznych podstaw w nauce     2023-05-01
Niewygodna historia   Ferguson   2023-04-28
Biologia rezygnacji z działania: kiedy kontynuować, a kiedy spasować   Coyne   2023-04-26
Porywacze ciał   Tonhasca Júnior   2023-04-25
Porażka jest kluczowym składnikiem innowacji   Ridley   2023-04-22
Używanie roślin jako biofrabryk   Novella   2023-04-14
Dawno zmarli przemawiają do nas   Tonhasca Júnior   2023-04-12
Wątpliwi pomocnicy    Tonhasca Júnior   2023-04-08
Uganda: aktywiści przeciwni biotechnologii szerzą dezinformację   Wetaya   2023-04-05
Anglia pozwala na uprawy poddane edycji genów   Novella   2023-04-03
Recenzja z książki  Can “The Whole World” Be Wrong?   Rose   2023-04-01
Psychologia ewolucyjna dla początkujących   Coyne   2023-03-27
“Konwergentna” ewolucja mrówek grzybiarek Starego i Nowego świata   Coyne   2023-03-23
Gigantyczna armia małych zabójców   Tonhasca Júnior   2023-03-22
Colin Wright broni binarności płci u zwierząt   Coyne   2023-03-15
AI: gorąca randka z “Sydneyem ”   Gotefridi   2023-03-15
Zmienić język w ekologii i biologii ewolucyjnej! Przykład anemii sierpowatej   Coyne   2023-03-13
Wzrost liczby nieobecnych ojców i towarzyszące temu społeczne problemy   Geary   2023-03-11
No pasarán    Tonhasca Júnior   2023-03-04
Dezinformacja o GMO: Kenijczykom będzie trudno podejmować racjonalne decyzje i to może kosztować życie   Mykonyo   2023-02-24
Twardy kwiat do zgryzienia    Tonhasca Júnior   2023-02-22
ChatGPT niemal zdaje lekarski egzamin końcowy   Novella   2023-02-21
“Rogi” trylobitów mogły być używane jako broń w walkach między samcami   Coyne   2023-02-15
Postmodernizm obnażony   Dawkins   2023-02-14
Powody naszych wierzeń. Jak i dlaczego irracjonalność trzyma nas w swoich szponach i jak możemy z tym walczyć?   Pinker   2023-02-13
Kiedy zapada noc i ziemia jest ciemna   Tonhasca Júnior   2023-02-10
W nowej książce jest słuszna krytyka idei, że są lepsze i gorsze gatunki, ale jest także błędne twierdzenie, że gatunki nie są realne   Coyne   2023-02-06
Kolczatki wydmuchują bąbelki śluzu z nosa, żeby się ochłodzić   Coyne   2023-02-02
Mali i zręczni influencerzy   Tonhasca Júnior   2023-01-31
Dowody na ewolucję: Bezwłose zwierzęta mają martwe geny na sierść   Coyne   2023-01-23

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznego



Obietnica



Pytanie bez odpowiedzi



Bohaterzy chińskiego narodu



Naukowcy Unii Europejskiej



Teoria Rasy



Przekupieni



Heretycki impuls



Nie klanial



Cervantes



Wojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk