Prawda

Środa, 12 grudnia 2018 - 12:51

« Poprzedni Następny »


Naukowcy wprowadzają nową tradycję kulturową dzikim sikorkom


Ed Yong 2014-12-26


Na początku XX wieku mleczarze dostarczali mleko do domów w butelkach zamkniętych kapslami z folii aluminiowej. Potem, w latach 1920. właściciele domów zaczęli zauważać dziury w folii. Winne były sikory modre. Nauczyły się przebijać dziobem kapsel, żeby dobrać się do warstwy śmietanki poniżej. To zachowanie szybko rozprzestrzeniło się. W latach 1950. wydawało się, że każda sikora modra w Wielkiej Brytanii opanowała tę technikę.

Ta historia jest klasyczna wśród badaczy zachowań zwierząt. Pięknie pokazała, jak innowacja kulturowa – dobieranie się do śmietanki w butelce – może szerzyć się wśród dzikich zwierząt. Tradycja ta była jednak już szeroko znana zanim zauważyli ją naukowcy, co znaczyło, że mogli tylko obserwować to, co już się działo.


Lucy Aplin
z University of Oxford chciała dowiedzieć się więcej. Chciała przeprowadzić eksperyment, w którym świadomie zaszczepiłaby nowe zachowania w różnych populacjach sikor i sprawdzała, jak te raczkujące kultury szerzyły się, dojrzewały i zderzały ze sobą.


Zaczęła w najbardziej oczywistym miejscu: Wytham Woods w pobliżu Oksfordu. Żyjące tam sikory bogatki były starannie monitorowane od lat 1940. i należą do najlepiej przebadanych ptaków na świecie. Każdy ptak ma obecnie unikatowy mikrochip i kilka anten automatycznie notuje ich ruchy, kiedy przelatują obok. Te ptaki są poddane takiemu poziomowi nadzoru, że Orwell by się zarumienił.


Do tej inwigilowanej społeczności Aplin wprowadziła dwa nowe zachowania. Schwytała po dwie pary ptaków z pięciu różnych populacji i wytrenowała je w wydostawaniu pokarmu z pudełka łamigłówki przez przesunięcie albo niebieskich, albo czerwonych drzwiczek. Następnie wypuściła te ptaki ponownie do lasu razem z niewytrenowanymi parami z trzech innych populacji, gdzie w międzyczasie rozstawiono bardzo dużo takich samych pudełek. Pudełka umiały odczytywać znaczki ptaków i automatycznie zapisywały, który ptak zbliżył się, czy zabrał żywność i której techniki przesuwania drzwiczek użył. Dane wlewały się do komputera strumieniem. Aplin musiała tylko siedzieć i czekać.


Po 20 dniach odkryła, że w trzech populacjach, w których nie było wytrenowanych ptaków między 9 a 53 procent sikor udało się otworzyć pudełka. Musiały samodzielnie wykombinować, jak to zrobić. Ale w pięciu grupach, gdzie były wytrenowane sikory, 68 do 83 procent ptaków rozwiązało łamigłówkę. Najwyraźniej uczyły się jedna od drugiej. Zespół dowiódł tego przez zapisywanie momentu przybycia ptaków do karmników i rozpracowanie, kto tłoczył się koło kogo. Innymi słowy, zmapowali sieć społeczną ptaków – oryginalny Twitter. Stwierdzili, że jeśli sikora wiedziała, jak rozwiązać zagadkę i otworzyć pudełko, jej towarzyszki miały 12 krotnie większe prawdopodobieństwo nauczenia się tej techniki niż ptaki z przyjaciółmi, którzy tego nie umieli.


Odsetek ptaków z różnych populacji, które rozwiązały łamigłówkę. Czerwone i niebieskie linie są grupami ptaków, które nauczyły się używać odpowiednio drzwiczek czerwonych i niebieskich. Zielone linie to grupy bez treningu. Źródło: Aplin et al, 2014. Nature.
Odsetek ptaków z różnych populacji, które rozwiązały łamigłówkę. Czerwone i niebieskie linie są grupami ptaków, które nauczyły się używać odpowiednio drzwiczek czerwonych i niebieskich. Zielone linie to grupy bez treningu. Źródło: Aplin et al, 2014. Nature.

Aplin odkryła także, że grupy odnoszące sukces podzieliły się na dwie różne szkoły w oparciu o to, co pokazywały znajdujące się wśród nich, przyuczone sikory. Jeśli para pionierska studiowała technikę czerwonych drzwiczek, ich sąsiedzi także używali czerwonych drzwiczek. Jeśli pionierzy nauczyli się sposobu otwierania niebieskich drzwiczek, to samo robili ich sąsiedzi.Te tradycje są całkowicie arbitralne. Drzwiczki niebieskie i czerwone są równie dobrym rozwiązaniem i są równie łatwe. Z każdym mijającym dniem jednak ptaki w każdej populacji coraz bardziej przychylały się do używania najbardziej popularnej opcji. Były konformistami. Szły za tłumem. Podczas eksperymentu 14 ptaków przeszło do populacji z inną preferencją dla koloru, a 10 wymieniło miejsca, by dopasować się do upodobań swoich sąsiadów.


“Myśleliśmy, że te tradycje wykruszą się z czasem, ale zobaczyliśmy, że ptaki były coraz bardziej przekonane do jednej strony” – mówi Aplin.


Stało się to bardzo wyraźne, kiedy zespół odwiedził ptaki w rok później. W ciągu minionych miesięcy pudełka zabrano i około 60 procent sikor umarło. Lasy pełne były młodzieży, z których większość nigdy przedtem nie widziała pudełka łamigłówki. Niemniej stare zwyczaje pozostały. Technika otwierania pudełek szerzyła się jeszcze szybciej niż poprzedniego roku, a szkoły czerwonych i niebieskich drzwiczek trzymały się swoich upodobań.


Wielu naukowców pokazało, że tradycje kulturowe istnieją wśród różnych grup dzikich zwierząt. Sikory modre uczą się otwierać butelki z mlekiem; delfiny butlonosy uczą się żerować z gąbkami; walenie humbaki uczą się łowić ryby bąblami powietrznymi; szympansy w różnych regionach inaczej używają narzędzi.


Niektórzy dokonywali także eksperymentów ze zwierzętami w niewoli, jak szympansy i kapucynki, żeby pokazać, że nauczyciele potrafią wpoić nową tradycję swojej grupie. Takie eksperymenty – ostateczny dowód transmisji kulturowej – znacznie trudniej przeprowadzić w naturze. Pierwszy taki eksperyment został opublikowany dopiero w zeszłym roku: Erica de Waal i Andrew Whiten z University of St Andrews pokazali, że dzikie koczkodany tumbili potrafią nauczyć się arbitralnych, nowych tradycji, jak preferencja dla niebieskich ziaren kukurydzy i odrzucenie różowych lub odwrotnie. One także wykazywały tendencje konformistyczne: co małpa zobaczy, to zrobi.


Badanie Aplin pokazuje, że sikory bogatki zachowują się w ten sam sposób. „Jest to rzeczywiście ważny wkład w nasze rozumienie transmisji kulturowej u zwierząt. Eksperyment przeprowadzony z godną podziwu dyscypliną i z użyciem zadawalająco dużej próby” – mówi Whiten. Badania tego typu „budują nowy obraz znaczenia tego, co nazywaliśmy drugim systemem dziedziczenia w przyrodzie, w którym zachowania są dziedziczone nie przez główny układ genetyczny, ale wzory przeskakują z mózgu do mózgu dzięki uczeniu się od innych”.


“Zaskoczyło nas to zachowanie u ptaka, bo tradycyjnie uważaliśmy je za skomplikowane zachowanie naczelnych – mówi Aplin. – Sugeruje to, że kultury zwierzęce są bardziej rozprzestrzenione niż mogliśmy podejrzewać”.


Joe Henrich
z University of British Columbia, który bada ewolucję kulturową, jest mniej zaskoczony. Wiedzieliśmy, że sikory modre są dobrymi uczniami społecznymi, mówi, i badania matematyczne przewidywały, że taki gatunek powinien mieć tendencje konformistyczne. To nowe badanie potwierdza te przewidywania.


Aplin zgadza się, że konformizm ma sens dla wielu zwierząt, włącznie z sikorami bogatkami: „Jeśli jesteś ptakiem przybywającym na nowe terytorium i nie masz za dużo informacji, jest adaptacyjne naśladowanie tego, co robi większość miejscowych”.  


Źródło:
Aplin, Farline, Morand-Ferron, Cockburn, Thornton & Sheldon. 2014. Experimentally induced innovations lead to persistent culture via conformity in wild birds. Nature http://dx.doi.org/10.1038/nature13998


Scientists Instil New Cultural Traditions In-Wild-Tits

Not Exactly Rocket Science, 3 grudnia 2014

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaEd Yong 


Mieszka w Londynie i pracuje w Cancer Research UK. Jego blog „Not Exactly Rocket Science” jest próbą zainteresowania nauką szerszej rzeszy czytelników poprzez unikanie żargonu i przystępną prezentację.
Strona www autora


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 877 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dziennikarze  nie rozumieją nowego raportu USA o klimacie   Lomborg   2018-12-12
Kilka myśli o altruizmie   Coyne   2018-12-10
Nauka nie jest twoim wrogiem   Pinker   2018-12-08
Czy poparcie przez celebrytę może skłonić ludzi do zaakceptowania ewolucji?   Coyne   2018-12-07
Dominujący indyk i jego popisy   Lyon   2018-12-04
Dlaczego kocie języki są kolczaste?   Coyne   2018-12-01
Hiszpania dąży do zakazania alternatywnej medycyny   Novella   2018-11-30
Inżyneria fotosyntezy i jej przeciwnicy   Novella   2018-11-27
Mój list do Darwina   Coyne   2018-11-26
Zapuszczenie   Łopatniuk   2018-11-24
Nowa praca potwierdza sześć podgatunków tygrysa   Coyne   2018-11-21
Nawigacja może być fundamentalna dla myślenia   Novella   2018-11-20
Zrezygnowanie z hamburgerów nie uratuje planety   Lomborg   2018-11-16
Echinacea nie działa na przeziębienie   Novella   2018-11-15
Laserowe skanowanie Archeopteryxa   Novella   2018-11-10
Apoptoza całego ciała   Dennett   2018-11-09
Głębota i polityka pseudogłębi   Hughes   2018-11-08
Niewydolność wątroby spowodowana ekstraktem z zielonej herbaty   Novella   2018-11-06
Skąd wiemy, że niemal wszyscy neandertalczycy byli praworęczni?   Coyne   2018-11-05
Co nam daje psychologia ewolucyjna?   Flock   2018-11-01
Problemy z organiczną żywnością i badaniem raka   Novella   2018-10-31
Geny, które wpływają na ludzką inteligencję i osobowość   Ridley   2018-10-30
Dławiący problem   Łopatniuk   2018-10-27
Niepoprawna ludzkość znowu poprawiona   Koraszewski   2018-10-26
Neandertalskie kości w Chorwacji   Coyne   2018-10-25
Światowa Organizacja Zdrowia udziela poparcia szarlatanerii   Novella   2018-10-24
Socjologia. Uwagi o nauce zaangażowanej   Koraszewski   2018-10-22
Daj ać ja pobruszę …   Łukaszewski   2018-10-20
Opieka zdrowotna neandertalczyków   Novella   2018-10-17
Łez kamienie   Łopatniuk   2018-10-13
Akademicki skandal: troje badaczy umyślnie publikowało fałszywe artykuły o „badaniach żałości”, by pokazać fatalne standardy akademickie w naukach społecznych   Coyne   2018-10-12
Skuteczny kontra patologiczny altruizm   Anomaly   2018-10-10
Czas powiedzieć stop pseudonauce o GMO   Novella   2018-10-02
Trochę inny rak wątroby   Łopatniuk   2018-09-29
Najwcześniejsze znane zwierzę?   Coyne   2018-09-27
Organiczne rolnictwo nie jest najlepsze   Novella   2018-09-24
Ateista z chwilową luką w pamięci i w szoku niewolnictwa   Dawkins   2018-09-21
Stereotypy są często szkodliwe a zarazem poprawne   Shpancer   2018-09-21
Atak “doktorostwa Wolfson” na rodziców chłopca, który zmarł na koklusz     2018-09-20
Probiotyki – to skomplikowane   Novella   2018-09-13
Przesądy i złudzenie kontroli   Novella   2018-09-11
Antyszczepionkowcy - pielęgniarka lub lekarz nie powinni opiekować się dziećmi     2018-09-10
Francuski uniwersytet wyrzuca homeopatię   Novella   2018-09-08
Plastry uśmierzające ból z Luminas: gdzie słowa „kwantum” i „energia” w rzeczywistości znaczą „magia”     2018-09-07
Odkryto nowy rodzaj neuronów u ludzi   Novella   2018-09-06
Epigenetyka: powrót Lamarcka? Nie tak szybko!   Coyne   2018-09-05
Przejściowe formy przodków żółwia   Novella   2018-09-03
Recenzja nowej książki Davida Quammena o drzewach ewolucyjnych (i porównanie z innymi recenzjami)   Coyne   2018-09-01
Dlaczego jedne sowy mają kępki piór na uszach, a inne nie?   Lyon   2018-08-30
Psychoaktywny lek i doświadczenie śmierci   Novella   2018-08-29
Samce koników morskich, które są ciężarne, redukują inwestycję w potomstwo, jeśli widzą seksowną samicę   Coyne   2018-08-28
Uderzające podobieństwo: rewolucyjne wyniki badań nad bliźniętami   Dynesen   2018-08-27
Ale tego wija lepiej zostaw w spokoju   Łopatniuk   2018-08-24
Ile jest ziemi nadającej się pod uprawę?   Novella   2018-08-22
Więcej o szarlatanerii komórek macierzystych   Novella   2018-08-18
Kontrolowane próby szczepionek   Novella   2018-08-15
Ogniska odry w Brooklynie w 2013 r.: Badanie kosztów antyszczepionkowej pseudonauki     2018-08-14
Uprzednie doświadczenie wpływa na to, co widzimy   Novella   2018-08-11
Efekt Krugera-Dunninga, antyszczepionkowcy i arogancja ignorancji     2018-08-09
Nowe zastosowania zużytych filtrów do dializy   Blum   2018-08-07
Puszczyk mszarny   Lyon   2018-08-06
Oprzeć się wiatrom - dobór naturalny, huragany i jaszczurki   Mayer   2018-08-04
Unia Europejska odrzuciła uprawy z edytowanym genomem   Ridley   2018-08-03
Spojrzenie na ruch anty-GMO   Novella   2018-08-02
Tajemne życie morskich ptaków   Ridley   2018-08-01
Więcej dowodów przeciwko „epigenetycznie” dziedziczonym i środowiskowo wprowadzonym zmianom w DNA   Coyne   2018-07-31
Usterka w Matriksie   Novella   2018-07-27
Czy współczesny Homo sapiens wyewoluował w różnych częściach Afryki?   Coyne   2018-07-24
Pandemie, szczepienia, i kuracja mleczna profesora Jastrebowa   Turski   2018-07-21
Sóweczka dwuplamista   Lyon   2018-07-20
Lucyfer, którego wymyślił Zimbardo. O konsekwencjach stanfordzkiego eksperymentu więziennego i skandalu, którego stał się obiektem   Witkowski   2018-07-19
Nie kłacz, gdy kaszlesz   Łopatniuk   2018-07-14
Kwantowe bzdury w parapsychologii   Novella   2018-07-12
Pełzająca percepcja problemów   Novella   2018-07-10
Ale czy mogą cierpieć?   Dawkins   2018-07-07
Wronia inteligencja   Novella   2018-07-06
Gąsienica naśladuje pazurnicę   Coyne   2018-07-05
O mózgach męskich i żeńskich   Novella   2018-07-03
Czy hieny rozbijają ludzki patriarchat?   Coyne   2018-06-30
Mikrobiom jelitowy i stany lękowe   Novella   2018-06-28
Ukośniki przędą spadochrony z nici pajęczej i odlatują po sprawdzeniu wiatru odnóżami   Coyne   2018-06-26
To może być toczeń, czyli o wilku, który pożarł serce   Łopatniuk   2018-06-23
Kreacjonizm i nagonka na Coyne’a w „Daily Caller”   Coyne   2018-06-22
Kłamstwa anty-GMO   Novella   2018-06-20
Protezy kończyn - kolejny postęp   Novella   2018-06-16
Dziwne zawiłości procesu dziedziczenia   Coyne   2018-06-13
Homeopatia, wibracje i oszustwo     2018-06-12
Wyników Séraliniego nie daje się powtórzyć   Novella   2018-06-11
Helen Lawson i czarna maść: wycinanie, wypalanie i zatruwanie w sposób „naturalny”     2018-06-09
Patyczaki mogą rozprzestrzeniać się jak nasiona roślin: w ptasich odchodach   Coyne   2018-06-08
Czy teoria doboru naturalnego Darwina zmieniła nasz pogląd na miejsce ludzkości   Dennett   2018-06-07
Kosmici-głowonogi i panspermia   Novella   2018-06-05
Marność dowodów na przekazywanie wprowadzonych środowiskowo, „epigenetycznych” zmian w DNA kolejnym pokoleniom u ludzi   Coyne   2018-06-04
Homeopatyczne nosodes   Novella   2018-05-31
Fałszywa dychotomia i negacja nauki   Novella   2018-05-28
Nicień w oku bliźniego   Łopatniuk   2018-05-26
Budzenie zmarłych   Novella   2018-05-21
Finansowanie społecznościowe terapii komórkami macierzystymi o nieudowodnionej skuteczności: wykorzystywanie hojności obcych, by płacić za szarlatanerię     2018-05-18
Co mówi nam ruch płaskiej Ziemi     2018-05-17
Osy papierowe + sprytny biolog = tęczowe gniazda   Coyne   2018-05-14

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk