Prawda

Poniedziałek, 17 czerwca 2024 - 00:52

« Poprzedni Następny »


Czy uprawa jabłek odzwierciedla bigoterię?


Jerry A. Coyne 2023-05-18

Obraz Tycjana (Wikiwand)
Obraz Tycjana (Wikiwand)

Nie dałoby się tego wymyślić. Oto doktorant ogrodnictwa z Cornell, który argumentuje, że zamiłowanie ludzi do uprawianych jabłek w przeciwieństwie do ich kwaśnych dzikich przodków odzwierciedla uprzedzenia wobec historycznie wykluczonych społeczności. (Nazywa przodków dzisiejszych jabłek jabłkami „dzikiego typu”, ale nigdy nie słyszałem, żeby tak je nazywano. „Dziki typ” to w genetyce w dużej mierze przestarzały termin odnoszący się do produktu najpowszechniejszego wariantu genu. Na przykład, jeśli masz do czynienia z „szczątkowym” mutantem, który zmniejsza skrzydło muszki owocowej do guzka, alternatywna forma genu, która wytwarza normalne skrzydło, nazywana jest allelem „dzikiego typu”, tworząc fenotyp „dzikiego typu” z normalną wielkością skrzydła. Zwykle mówimy o dzikich przodkach gatunku jako o „dzikich” jabłkach).

Ale to jest dygresja: oto artykuł z witryny badawczej Cornell o tym, jak nasz stosunek do jabłek odzwierciedla bigoterię. Kliknij, aby przeczytać o rzeczach, których nie mógłbyś wymyślić.


https://research.cornell.edu/news-features/phd-candidate-promotes-diverse-orchard?utm_medium=email&utm_campaign=May%204%202023&utm_content=May%204%202023+CID_369dc22664d954e9c4b033ce0ec36e73&utm_source=Email%20marketing%20software&utm_term=PhD%20Candidate%20Promotes%20Diverse%20Orchard

https://research.cornell.edu/news-features/phd-candidate-promotes-diverse-orchard?utm_medium=email&;utm_campaign=May%204%202023&utm_content=May%204%202023+CID_369dc22664d954e9c4b033ce0ec36e73&utm_source=Email%20marketing%20software&utm_term=PhD%20Candidate%20Promotes%20Diverse%20Orchard



Najpierw uwaga. Badania DNA pokazują, że wszystkie odmiany jabłek jadalnych pochodzą od jednego gatunku dzikiego jabłka, Malus sieversii, występującego w górach Azji Środkowej, chociaż mogą istnieć pewne geny z innych  gatunków Malus. Większość odmian jabłek, jak moja ulubiona Granny Smith (chrupiąca i cierpka!), pochodzi z selektywnej hodowli mutantów powstałych w potomkach M. sieversii , a zatem można powiedzieć, że należy do tego gatunku — tak jak wszystkie rasy kotów można powiedzieć, że należą do Felis silvestris lybica, przodków podgatunku. Ale w przeszłości jabłka na sprzedaż rzeczywiście były produkowane przez krzyżowanie M. sieversii z innymi gatunkami Malus, rodzaju, który obejmuje wszystkie gatunki jabłek. Te hybrydy nazywane są „ dzikimi jabłkami (płonkami)”, chociaż nie wydaje mi się, żebym kiedykolwiek je widział – a tym bardziej nie jadłem.


Ale to dygresja. Doktorant, Andrew Scheldorf (o którym mówi się, że identyfikuje się jako queer i używa zaimków „on/oni”), robi to samo, próbując wyprodukować nowe odmiany jabłek w Cornell poprzez włączenie genów dzikich jabłek przez krzyżowanie. To nie jest nowa metoda, chociaż artykuł twierdzi, że tak. Oto opis pracy Scheldorfa w artykule:

Czy kiedykolwiek próbowałeś dzikiego jabłka? W przeciwieństwie do udomowionych jabłek, istnieje kilka gatunków dzikich jabłek, a większość z nich może spowodować, że zęby cierpną. Ale dzikie jabłka ewoluowały przez dobór naturalny przez miliony lat, a wiele z nich jest lepiej wyposażonych niż odmiany udomowione, aby przetrwać w mniej niż idealne warunkach.


Poznaniem pożądanych cech dzikich i udomowionych jabłek zajmuje się Andrew Scheldorf (on/oni), doktorant piątego roku ogrodnictwa. Pracuje w laboratorium fizjologii owoców i adaptacji klimatu w Genewie, kierowanym przez Jasona Londo, School of Integrative Plant Science, Horticulture, gdzie bada populację jabłoni stworzoną przez skrzyżowanie udomowionego jabłka Malus × domestica z dzikim gatunkiem, który pochodzi z zachodniej Azji, Malus prunifolia


Populacja krzyżówek wykazuje szeroki zakres cech i niektóre z nich są cenione przez hodowców. „Patrzę na wiele różnych cech w tej populacji, w tym wielkość owoców, masę owoców, cukier, kwaśność, architekturę drzewa, związki fenolowe, całkowitą zawartość garbników, odporność na choroby, wigor i możliwości przechowywania” – mówi Scheldorf.


Scheldorf zauważył, że mniej więcej połowa jabłek zebranych z tej populacji dobrze zniosła długie przechowywanie. Ale druga połowa stała się miękka i papkowata. Zaintrygowany Scheldorf wykorzystał informacje genotypowe i czas przechowywania owoców do przeprowadzenia badania asocjacyjnego całego genomu (GWAS). Na podstawie wyników uważa, że zidentyfikował gen, który wpływa na okres przydatności do spożycia jabłek.


„To doskonały przypadek zrozumienia, jakie nowe i użyteczne cechy mogą pochodzić od dzikich gatunków”.


Hodowcy od dawna uważali, że krzyżowanie dzikich jabłek z jabłkiem udomowionym dałoby małe, przebarwione, niesmaczne owoce, które nie byłyby interesujące dla konsumenta. Nawet gdyby owoce były trwalsze, a drzewa bardziej odporne na choroby, hodowcy sądzili, że owoce nie będą nadawać się do sprzedaży.


Praca Scheldorfa wywraca do góry nogami konwencjonalną wiedzę. „Moja populacja pokazała, że przy starannej selekcji rodzica dzikiego gatunku – i odrobinie cierpliwości – można uzyskać komercyjnie opłacalny owoc z niektórymi genetycznie i fizjologicznie użytecznymi cechami dzikiego gatunku” – mówi. Te odkrycia mogą być cenne zarówno dla genetyków, jak i hodowców jabłek. „To doskonały przykład zrozumienia, jakie nowe i użyteczne cechy mogą pochodzić od dzikich gatunków” – mówi Scheldorf.

Cóż, jak dotąd dobrze, z wyjątkiem błędnego twierdzenia, że krzyżowanie komercyjnych jabłek z dzikimi to odrodzenie odrzuconego pomysłu. Robiono to od dawna (od XIX wieku), o czym można się przekonać czytając o „jabłkach płonkach” (zobacz też tutaj ), które już się sprzedają i są jedzone. Wiemy już, że hybrydy między udomowionymi i dzikimi jabłkami są komercyjnie opłacalne; możesz kupić drzewka!


Cóż, czegoś się nauczyłem. Ale potem sytuacja się pogarsza, ponieważ Scheldorf nie może się oprzeć porównaniu niechęci do jedzenia kwaśnych dzikich jabłek z bigoterią wobec marginalizowanych ludzi:

Scheldorf identyfikuje się jako członek społeczności queer. Ponieważ starał się ulepszyć udomowione jabłka, czerpiąc z różnorodności genetycznej dzikich jabłek, odczuł również brak różnorodności w naukach o roślinach oraz ogólnie w dziedzinach nauki, technologii, inżynierii i matematyki (STEM). Sugeruje, że sposób, w jaki pomijano jabłka typu dzikiego, może być postrzegany jako symbol tego, jak ludzie z historycznie wykluczonych społeczności byli przez stulecia odrzucani na bok, zapominani lub nie wpuszczani do dziedzin nauk ścisłych, matematyki i inżynierii.


„Zacząłem dostrzegać interesujące podobieństwo między gatunkami dzikich jabłek a historycznie wykluczonymi społecznościami w STEM i szerzej w środowisku akademickim. Chociaż oba oferują alternatywne rozwiązania głównych problemów i lekcje, aby uczynić sprawy bardziej sprawiedliwymi, oba zostały w dużej mierze wykluczone z centrum uwagi” – mówi Scheldorf. „Widziałem, jak ludzie inaczej traktują mnie i innych w queerowej społeczności. W STEM uczy się nas, aby nie angażować się w nasze badania, nie wpuszczać swojej osobowości, swoich opinii, swoich punktów widzenia. Wszystko, co nie pasuje do idei naukowca, jest niedozwolone. Queerowa estetyka, queerowe osobowości – nie są specjalnie zachęcane”.

Nie, i jeszcze raz nie. Ludzie nie lubią jeść dzikich jabłek, ponieważ są kwaśne, a nie dlatego, że są owocowym odpowiednikiem homoseksualistów. Po raz kolejny sprawy wymykają się spod kontroli, gdy ktoś próbuje twierdzić, że istnieją fałszywe podobieństwa między naturą a ludzką kulturą. Co więcej, nie trzeba być gejem, aby wpaść na pomysł krzyżowania jabłek z jabłkami domowymi w celu uzyskania różnych owoców: zrobiono to ponad sto lat temu - między innymi zrobił to William Saunders.


Dalsza część artykułu dotyczy pragnienia Scheldorfa oczyszczenia biologii z nieinkluzywnego języka. Nie będę się w to zagłębiał, ale podam jeden przykład:

Opierając się na własnych doświadczeniach i pracy z Biodiversify, Scheldorf pisze artykuł o wypaczeniach i nieporozumieniach spowodowanych terminami związanymi z płcią w pedagogice przedmiotów ścisłych. Wszystkie rodzaje ludzkich założeń są osadzone w słowach takich jak mężczyzna i kobietamatka i ojciec, podkreśla Scheldorf. „Natura jest bardziej skomplikowana niż stereotypowa binarność płci” – mówi. „Wyjaśnianie [rozmnażania roślin] w kategoriach męskich i żeńskich utrudnia ogółowi społeczeństwa zrozumienie, jak faktycznie działają te mechanizmy”. Zamiast męskiego i żeńskiego zaleca używanie terminów opisujących anatomię: zawierająca pręcik lub zawierająca słupekrodzic niosący nasiona lub rodzic niosący pyłek. „We wszystkich rozmowach, w których mówiłem tak, ludzie odchodzili, czując, że lepiej rozumieją rzeczy” – mówi.

To jest to samo rozumowanie, które dało nam termin, jakiego użyłem we wcześniejszym poście: „ciała z waginami” jako substytut słowa „kobieta”. Czy ta terminologia sprawia, że lepiej rozumiemy pewne rzeczy? Także na przykładzie z rośliną zupełnie się nie zgadzam.


Link do oryginału: https://whyevolutionistrue.com/2023/05/09/does-apple-cultivation-reflect-bigotry/

Why Evolution Is True, 9 maja 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska



Jerry A. Coyne

Emerytowany profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków. Jest również jednym ze znanych "nowych ateistów" i autorem (wydanej również po polsku przez wydawnictwo "Stapis") książki "Faith vs Fakt". Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.
 

Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj






Nauka

Znalezionych 1479 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Nie – żadne chi nie istnieje   Novella   2020-12-21
Moc nauki dostarczyła najlepszej możliwej wiadomości w tym koszmarnym roku   Ridley   2020-12-18
Szczątkowa cecha ptaków, która mogła być funkcjonalna u przodków: zdalne wyczuwanie drgań dziobem (nadal czynne u kiwi)   Coyne   2020-12-16
Paradoks wielce niedoskonałego dobra   Koraszewski   2020-12-11
Nasiona roślin ewoluują, by upodobnić się odchodów antylopy, a oszukane żuki gnojowe odtaczają i zagrzebują nasiona   Coyne   2020-12-10
AI – asystent lekarza   Novella   2020-12-09
Czy problem zwijania białka został rozwiązany?   Coyne   2020-12-05
„Gryzoń skunksowy”, który żuje trujące rośliny i wypluwa truciznę na swoje futro   Coyne   2020-12-02
Intensywne zbieranie leczniczej rośliny przez ludzi prowadzi do ewolucji nowych kolorów liści i kwiatów   Coyne   2020-11-28
Jak ewoluuuje altruizm?   Coyne   2020-11-25
Filozof zainfekowany efektem potwierdzenia wyjaśnia, dlaczego ewolucja dowodzi Boga   Coyne   2020-11-23
Według nowych badań są cztery gatunki pingwinów białobrewych, a nie tylko jeden   Coyne   2020-11-19
Gra w łajdactwo, by zrozumieć łajdaków   Novella   2020-11-18
Ewolucja psów   Novella   2020-11-09
Genomowa i ewolucyjna analiza wymarłego kota szablozębnego   Coyne   2020-10-31
Zakład Simon-Ehrlich po 40 latach   Gale L. Pooley   2020-10-23
Używające narzędzi mrówki budują struktury, by spijać roztwór cukru w pojemnikach, nie topiąc się   Coyne   2020-10-22
Czego pandemia nauczyła nas o nauce?   Ridley   2020-10-19
Przeddarwinowscy “darwiniści”   Berry   2020-10-16
Covid 19 może przejmować kontrolę nad receptorami bólu, uśmierzając ból i podnosząc szerzenie się choroby: możliwy rezultat doboru naturalnego   Coyne   2020-10-15
Znowu wrzawa, że “teoria ewolucji wywrócona”, ale jak zwykle, robią z igły widły   Coyne   2020-10-13
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 4. Rzekome znaczenie dryfu genetycznego w ewolucji   Coyne   2020-10-09
Chromosomy Y ludzi, neandertalczyków i denisowian   Novella   2020-10-08
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 3. Rzekome znaczenie epigenetyki w ewolucji   Coyne   2020-10-07
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 2. Rzekome nieistnienie gatunków   Coyne   2020-10-05
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 1. Genetyczna plastyczność    Coyne   2020-10-03
“New Scientist”: Darwin jednak miał rację    Coyne   2020-10-01
Uprawy GMO i wzrost plonów   Novella   2020-09-28
Książka o psychologii ewolucyjnej, która pokazuje wartość tej dziedziny – ale nie wartość memów   Coyne   2020-09-22
Przyjemności seksu i jagód   Ridley   2020-09-18
Czy można falsyfikować naukowe teorie? Naukowiec odpowiada, że “nie”   Coyne   2020-09-12
Naukowe pismo “Nature” przystaje do Przebudzonych twierdząc, że zarówno płeć, jak gender są niebinarne   Coyne   2020-09-09
Wybór ostatecznej wolności   Witkowski   2020-09-07
Polio zlikwidowane w Afryce   Novella   2020-09-05
Czy wyrazy ludzkiej twarzy są uniwersalne w okazywaniu emocji?   Coyne   2020-09-02
Barwny erudyta J.B.S. Haldane   Coyne   2020-08-28
Modelowanie zbijania się pingwinów cesarskich w gromadę: każdy dostaje równie dużo ciepła   Coyne   2020-08-25
Jak algorytmy wpływają na twoje życie   Novella   2020-08-24
Z okazji dziewięćdziesiątych urodzin Thomasa Sowella   Jacoby   2020-08-22
Prawdziwie długa szyja: 6-metrowy wodny gad z triasu z szyją długości 2,7 metra   Coyne   2020-08-19
Wątrobiane duszki   Novella   2020-08-17
Rozrzedzanie krwi bez groźby krwawienia   Novella   2020-08-14
Nowy raport: Bakteria po stu milionach lat nadal żywa!   Coyne   2020-08-08
Modlitwa to nie jest lekarstwo   Nowella   2020-08-07
Maleńki, 10-centymetrowy dinosaur, który zjadał owady   Coyne   2020-08-06
Piękny skoczek, który upodabnia się do mrówki   Coyne   2020-08-03
Urodziny Rosalind Franklin!   Cobb   2020-07-31
Kondor wielki: ptak, który rzadko kiedy macha skrzydłami   Coyne   2020-07-28
Czy ludzie byli w Nowym Świecie ponad 30 tysięcy lat temu?   Coyne   2020-07-26
Oszaleć na punkcie nietoperzy w czasach korony i politykierstwa   Collins   2020-07-25
Dwa gatunki dały zdolną do życia hybrydę, mimo że rozeszły się 150 milionów lat temu   Coyne   2020-07-23
Niccolo Tartaglia jego tajemnica   Jacoby   2020-07-20
Akcja afirmatywna w wieloetnicznym narodzie   Hyams   2020-07-17
Dekolonizacja ewolucji (i Darwina) była nieunikniona   Coyne   2020-07-15
Filtr mózgu (czyli czego nie widzimy)   Novella   2020-07-14
Homeopatia jest bezwartościowa a czasami szkodliwa   Novella   2020-07-10
Pięć błędnych wyobrażeń o ewolucji: jedno jest wątpliwe, jedno niesłuszne   Coyne   2020-07-08
Wiecznie kurczący się tranzystor i wynalezienie Google   Ridley   2020-07-06
Postmodernizm: filozofia, która stoi za naszymi wojnami kulturowymi i postępującym nihilizmem   Hill   2020-07-02
Bodźce do innowacji w końcu pokonają COVID-19   Ridley   2020-06-27
Maleńkie stworzenia morskie budują olbrzymie, fantastyczne domy, by chronić się i zdobywać pokarm   Coyne   2020-06-25
Rośliny uprawne z edytowanym genomem pomagają farmerom i środowisku   Ridley   2020-06-20
Czy klucz do COVID można znaleźć w rosyjskiej pandemii?   Ridley   2020-06-18
Skąd więc wziął się ten wirus?   Ridley   2020-06-16
Nowe dane o tym, jak działają grzyby „mrówek zombie”   Coyne   2020-06-15
Czy brytyjski naukowy establishment popełnił największy błąd w historii?   Ridley   2020-06-13
Błysk światła w mroku   Sheagren   2020-06-12
Poczucie pewności napędza efekt potwierdzenia   Novella   2020-06-08
Czy możemy zobaczyć osobowość?   Novella   2020-06-05
Rozwiązanie dla obecnego kryzysu   Ridley   2020-06-02
Lokalizacja funkcji wykonawczych   Novella   2020-05-30
Przestańcie wierzyć w naukę   Greenfield   2020-05-28
Ewolucyjne korzenie sztuki   Koraszewski   2020-05-27
Innowacji nie można wymusić, ale można je zdławić   Ridley   2020-05-26
Stymulowanie kory wzrokowej   Novella   2020-05-23
Pora na telemedycynę   Novella   2020-05-19
Czy mrożącą krew w żyłach prawdą jest, że decyzja o zamknięciu społeczeństwa opierała się na luźnych matematycznych spekulacjach?   Ridley   2020-05-15
MMR jest bezpieczna i skuteczna   Novella   2020-05-14
Odporność stada na fakty   Koraszewski   2020-05-13
O COVID wiemy wszystko – i nie wiemy niczego   Ridley   2020-05-12
Nanotechnologia zastosowana do leczenia choroby Alzheimera   Novella   2020-05-11
COVID-19 – To są szkody   Novella   2020-05-05
Nadmiar teorii wszystkiego   Koraszewski   2020-05-04
Zawodnicy – i trudności – w wyścigu do wyleczenia COVID   Ridley   2020-04-30
Psychologia sprzeciwu wobec szczepień   Novella   2020-04-25
Prowokator czy prowokowany?   Witkowski   2020-04-24
Nauka on-line jest skuteczna   Novella   2020-04-23
Mądrość w pułapce autorytetu   Witkowski   2020-04-18
Znaleziono najstarszego “bilaterian”: odkryto podobne do robaka stworzenie wraz z jego skamieniałymi śladami   Coyne   2020-04-16
Nietoperze i pandemia   Ridley   2020-04-14
Pandemia ludzkiej głupoty   Novella   2020-04-12
W miarę postępu badań natura naszego wroga staje się coraz wyraźniejsza   Ridley   2020-04-04
Wzmacnianie układu odpornościowego podczas pandemii   Novella   2020-04-02
Dlaczego ten wirus inaczej dotyka pokolenia?   Ridley   2020-03-30
Czaszka maleńkiego dinozaura/ptaka znaleziona w bursztynie   Coyne   2020-03-27
Szczepionka na koronawirusa nie przybędzie szybko   Ridley   2020-03-25
Niebawem dowiemy się jak solidna jest nasza cywilizacja   Ridley   2020-03-23
Żywotność wirusa Covid-19 na różnych powierzchniach (rada: używaj rękawiczek, kiedy odbierasz paczki i nie otwieraj ich przez 24 godziny)   Coyne   2020-03-21
Dzień był krótszy 70 milionów lat temu   Novella   2020-03-20
Jak często powstają ptasie hybrydy?   Coyne   2020-03-18

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Chłopiec w kefiji


Czerwone skarby


Gdy­by nie Ży­dzi


Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznego



Obietnica



Pytanie bez odpowiedzi



Bohaterzy chińskiego narodu



Naukowcy Unii Europejskiej



Teoria Rasy



Przekupieni



Heretycki impuls


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk