Prawda

Poniedziałek, 17 czerwca 2024 - 01:28

« Poprzedni Następny »


Uwalnianie zwierząt z naszych pułapek ewolucyjnych


Carl Zimmer 2016-07-17


James Snyder zauważył pewnego dnia, że żaba wspięła się na jego choinkę na podwórku domu w południowej Florydzie i połknęła jedną z żarówek ozdabiających drzewko. Szybko zrobił to niesamowite zdjęcie, na którym światło przebija przez brzuch żaby, jak jakaś herpetologiczna ozdóbka na choinkę.

Zachowanie żaby wydaje się zadziwiająco głupie. W rzeczywistości jednak jest swego rodzaju mądrość w połykaniu oświetlenia bożonarodzeniowej choinki – oczywiście, jeśli jesteś żabą. Przez tysiące lat jedyne oświetlenie, jakie twoi przodkowie widzieli na drzewach, pochodziło od świecących owadów. Jeśli reagowali na to małe światełko atakiem, dostawali posiłek. Mieli większe prawdopodobieństwo przeżycia i doczekania się potomstwa. A te żaby, które nie reagowały? Niektóre z nich i tak dawały sobie radę. Inne jednak mogły głodować. Samcom mogło być trudniej zwabić samice; samice mogły składać małe jaja, które nie rozwijały się.


Innymi słowy, dobór naturalny zamontował tę reakcję w rzekotkach kubańskich. Oświetlenie bożonarodzeniowe dopiero niedawno wkroczyło w ich życie i nie ma jeszcze żadnych oznak, by dobór naturalny miał skreślić „atakuj świecący punkt” z twojego menu.


Świecąca żaba Snydera jest jednym z najładniejszych przykładów zaskakująco częstego zjawiska, jakie zdarza się, kiedy zwierzęta wchodzą w kontakty z ludźmi. Zmieniliśmy środowisko na olbrzymią ilość sposobów. A kiedy zwierzęta próbują odczytywać wskazówki z naszego, ludzkiego środowiska, dają się oszukać. Mogą robić coś, co je zabije, odbierze im okazję do rozmnożenia się lub po prostu zmarnuje im czas. Naukowcy nazywają te sytuacje pułapkami ewolucyjnymi.


W piśmie „Trends in Ecology and Evolution”
, Bruce Robertson z Bard College, Jennifer Rehage z Florida International University i Andrew Sih z University of California, Davis, dokonują przeglądu udokumentowanych przykładów pułapek ewolucyjnych i próbują stworzyć dla nich teorię. Chcą, by możliwe było przewidywanie, kiedy pojawią się pułapki, oraz znalezienie strategii na ochronę zagrożonych gatunków przed pułapkami ewolucyjnymi.


Pewne pułapki ewolucyjne, takie jak oświetlenie choinek, są efektem strategii wizualnych używanych przez zwierzęta do znajdowania zdobyczy. Na przykład, albatrosy dziobią kolorowe kawałki plastiku pływające w wodzie. Ta reakcja dawała im pożywienie i energię, ale teraz może wypełnić im brzuchy śmieciami. Pewne gatunki, które przenieśliśmy na inne miejsca na planecie, oszukują rdzennych drapieżników. Osa rdzenna dla Ameryki Północnej składała jaja w przedstawicielach rdzennego gatunku biedronek. Importowaliśmy teraz nowy gatunek, który osy bardziej lubią. Na nieszczęście dla os, mechanizmy obronne tego nowego gatunku są tak silne, że mogą zabić jajeczka osy.


Pułapki ewolucyjne mogą także oszukać zwierzęta szukające partnerów. W Australii samce chrząszczy gatunku Julodimorpha bakewelli czują pociąg do błyszczących, brązowych okryć samic chrząszczy. Tak się składa, że butelki po piwie wyglądają jak samice Julodimorpha bakewelli, a więc często można znaleźć samce chrząszczy gorączkowo próbujące z nimi kopulować.


Sztuczne światło może zastawiać pułapki ewolucyjne nie tylko przez tworzenie iluzji zdobyczy, ale przez zakłócenie nawigacji zwierzęcia. Kiedy chruściki dorastają i są gotowe do kopulacji, muszą dostać się do zbiorników wody. Bez Google Map do pomocy robią to, co ich przodkowie robili przez niezliczone pokolenia: wykorzystują fakt, że stawy i strumienie zmieniają odbicie księżyca, zmieniając polaryzację światła. Niestety, duże płyty szkła mogą polaryzować światło w taki sam sposób, a wynikiem jest, że chruściki czasami pokrywają szkło, kopulują i tam składają jajeczka.


Czasami pułapka ewolucyjna jest dość nieszkodliwa. Rzekotki kubańskie nieczęsto połykają światło zdobiące choinkę, a Snyder odkrył, że jego nieszczęsny gość przeżył przygodę i w końcu wypluł mylącą zdobycz. W innych wypadkach jednak pomyłka może być katastrofalna. Niektóre chrząszcze składają jaja w obalonych pniach drzew. Jeśli popełnią pomyłkę  i złożą jaja w pniach drzew, które ludzie ścięli na drewno, ich potomstwo zginie.


Te pułapki ewolucyjne mogą być szczególnie niebezpieczne, kiedy są bardziej atrakcyjne niż ich naturalny odpowiednik. Okazuje się, że butelki po piwie wpędzają samce chrząszczy w szaleństwo kopulacji, ponieważ mają przesadzone oznaki wizualne samic chrząszczy. Superatrakcyjne pułapki wabią znaczny procent gatunku do zagłady. Robertson z kolegami przejrzeli 445 badań naukowych pułapek ewolucyjnych i odkryli, że 86 procent tych, które prowadziły do poważnych skutków, miały kombinację niebezpieczeństwa i podniesionej atrakcyjności.


Naukowcy uszeregowali także sposoby, na jakie my, ludzie, tworzymy te pułapki. Na czele listy są gatunki inwazyjne. Następnie jest rolnictwo i leśnictwo. Na przykład, niektóre ptaki na ogół wolą budować gniazda na skraju lasu, bo wystarczy wtedy lot na krótką odległość, by znaleźć pokarm na otwartych przestrzeniach. Poprzecinane lasy i skraj wykarczowanej ziemi są dla nich atrakcyjne. Niestety, są one równie atrakcyjne dla ssaków, które je zjadają. Budynki i drogi tworzą pułapki, co czyni również sztuczne oświetlenie. Żółwie morskie, które składają jaja na plażach w pobliżu hoteli, mogą następnie kierować się w głąb lądu zamiast do morza, bo światła hoteli wzięły za odbicie księżyca w morzu.  


Jak na ironię, ewolucyjne projekty ochrony przyrody także tworzą pułapki ewolucyjne dla tego właśnie gatunku, który biolodzy starają się uratować. Aby podnieść liczbę jajeczek składanych przez łososia kiżucza, kierujący ich ochroną zwabili te ryby do strumieni, z których farmerzy czerpią potem wodę dla swoich upraw. Łososie, które wykluły się z jajeczek, lądowały na brzegu i umierały.


Każde wyjaśnienie pułapki ewolucyjnej, musi wyjaśnić nie tylko to, dlaczego niektóre gatunki wpadają w nie, ale także to, dlaczego tak wiele gatunków tego nie robi. Na szczęście było dużo badań nad reakcją zwierząt na różne bodźce, a więc Roberstson z kolegami zaadaptowali te odkrycia do pytania, kiedy pułapka ewolucyjna działa. Pułapki ewolucyjne będą, ich zdaniem, miały większe prawdopodobieństwo zadziałania, jeśli bardziej przypominają wskazówki, na których zwierzęta polegały w przeszłości – szczególnie, jeśli te wskazówki były solidne. Niektóre wskazówki są szczególnie ważne dla zwierząt, mówią także naukowcy. Odrzucenie ich może mieć katastrofalne konsekwencje. Jeśli pułapka ewolucyjna przypomina te żywotne wskazówki, jest mniejsze prawdopodobieństwo, że zwierzęta odrzucą je.


Kiedy zwierzęta już znajdą się w pułapce, mogą pójść w jednym z dwóch kierunków: ucieczka lub zagłada. Niektóre zwierzęta mogą być w stanie nauczyć się z doświadczenia, że wskazówki, na których kiedyś mogły polegać, teraz mogą również przynieść nieszczęście. Oczywiście, jedne lekcje są łatwiejsze niż inne, a jedne zwierzęta są pojętniejszymi uczniami niż inne.


Ewolucja
może także wyzwolić zwierzęta z pułapki ewolucyjnej. Jeśli zwierzę rodzi się z genami, które obniżają jego preferencje dla danej wskazówki, może mieć niższe prawdopodobieństwo zginięcia – i większe prawdopodobieństwo przekazania swoich genów. Także jeśli zwierzęta nie wyewoluują nowego zachowania, nadal mogą przetrwać. Nadal może istnieć wystarczająco dużo dobrych środowisk, w których mogą rozmnażać się, a więc nie cała populacja wpadnie w pułapkę. Jeśli jednak pułapka jest zbyt silna, a zwierzęta nie tracą pociągu do niej, wymarcie jest prawdziwym zagrożeniem.


Jednym sposobem zredukowania tego ryzyka jest pozbycie się pułapek. Zabierz żółwiom morskim światła hoteli lub zakryj je przez odbudowanie wydm piaskowych. Zabierz drewno z lasu zanim rzadkie gatunki chrząszczy złożą tam jaja.


Jest także możliwe usuniecie uroku z pułapki ewolucyjnej. Panele słoneczne, na przykład, okazują się bardzo atrakcyjne dla owadów wodnych, bo ich polaryzująca ciemna powierzchnia przypomina wodę. Naukowcy odkryli jednak, że wystarczy cienka biała ramka wokół panelu słonecznego, by przestawał być atrakcyjny dla owadów.  


Innymi słowy, dla uratowania niektórych gatunków musimy nauczyć się, jak odczarować nasze magiczne sztuczki.


Freeing animals from our evolutionary traps

The Loom, 5 czerwca 2013

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska



Carl Zimmer


Wielokrotnie nagradzany amerykański dziennikarz naukowy publikujący często na łamach „New York Times” „National Geographic” i innych pism. Autor 13 książek, w tym „Parasite Rex” oraz „The Tanglend Bank: An introduction to Evolution”. Prowadzi blog The Loom publikowany przy „National Geographic”.


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj






Nauka

Znalezionych 1479 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Nie – żadne chi nie istnieje   Novella   2020-12-21
Moc nauki dostarczyła najlepszej możliwej wiadomości w tym koszmarnym roku   Ridley   2020-12-18
Szczątkowa cecha ptaków, która mogła być funkcjonalna u przodków: zdalne wyczuwanie drgań dziobem (nadal czynne u kiwi)   Coyne   2020-12-16
Paradoks wielce niedoskonałego dobra   Koraszewski   2020-12-11
Nasiona roślin ewoluują, by upodobnić się odchodów antylopy, a oszukane żuki gnojowe odtaczają i zagrzebują nasiona   Coyne   2020-12-10
AI – asystent lekarza   Novella   2020-12-09
Czy problem zwijania białka został rozwiązany?   Coyne   2020-12-05
„Gryzoń skunksowy”, który żuje trujące rośliny i wypluwa truciznę na swoje futro   Coyne   2020-12-02
Intensywne zbieranie leczniczej rośliny przez ludzi prowadzi do ewolucji nowych kolorów liści i kwiatów   Coyne   2020-11-28
Jak ewoluuuje altruizm?   Coyne   2020-11-25
Filozof zainfekowany efektem potwierdzenia wyjaśnia, dlaczego ewolucja dowodzi Boga   Coyne   2020-11-23
Według nowych badań są cztery gatunki pingwinów białobrewych, a nie tylko jeden   Coyne   2020-11-19
Gra w łajdactwo, by zrozumieć łajdaków   Novella   2020-11-18
Ewolucja psów   Novella   2020-11-09
Genomowa i ewolucyjna analiza wymarłego kota szablozębnego   Coyne   2020-10-31
Zakład Simon-Ehrlich po 40 latach   Gale L. Pooley   2020-10-23
Używające narzędzi mrówki budują struktury, by spijać roztwór cukru w pojemnikach, nie topiąc się   Coyne   2020-10-22
Czego pandemia nauczyła nas o nauce?   Ridley   2020-10-19
Przeddarwinowscy “darwiniści”   Berry   2020-10-16
Covid 19 może przejmować kontrolę nad receptorami bólu, uśmierzając ból i podnosząc szerzenie się choroby: możliwy rezultat doboru naturalnego   Coyne   2020-10-15
Znowu wrzawa, że “teoria ewolucji wywrócona”, ale jak zwykle, robią z igły widły   Coyne   2020-10-13
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 4. Rzekome znaczenie dryfu genetycznego w ewolucji   Coyne   2020-10-09
Chromosomy Y ludzi, neandertalczyków i denisowian   Novella   2020-10-08
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 3. Rzekome znaczenie epigenetyki w ewolucji   Coyne   2020-10-07
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 2. Rzekome nieistnienie gatunków   Coyne   2020-10-05
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 1. Genetyczna plastyczność    Coyne   2020-10-03
“New Scientist”: Darwin jednak miał rację    Coyne   2020-10-01
Uprawy GMO i wzrost plonów   Novella   2020-09-28
Książka o psychologii ewolucyjnej, która pokazuje wartość tej dziedziny – ale nie wartość memów   Coyne   2020-09-22
Przyjemności seksu i jagód   Ridley   2020-09-18
Czy można falsyfikować naukowe teorie? Naukowiec odpowiada, że “nie”   Coyne   2020-09-12
Naukowe pismo “Nature” przystaje do Przebudzonych twierdząc, że zarówno płeć, jak gender są niebinarne   Coyne   2020-09-09
Wybór ostatecznej wolności   Witkowski   2020-09-07
Polio zlikwidowane w Afryce   Novella   2020-09-05
Czy wyrazy ludzkiej twarzy są uniwersalne w okazywaniu emocji?   Coyne   2020-09-02
Barwny erudyta J.B.S. Haldane   Coyne   2020-08-28
Modelowanie zbijania się pingwinów cesarskich w gromadę: każdy dostaje równie dużo ciepła   Coyne   2020-08-25
Jak algorytmy wpływają na twoje życie   Novella   2020-08-24
Z okazji dziewięćdziesiątych urodzin Thomasa Sowella   Jacoby   2020-08-22
Prawdziwie długa szyja: 6-metrowy wodny gad z triasu z szyją długości 2,7 metra   Coyne   2020-08-19
Wątrobiane duszki   Novella   2020-08-17
Rozrzedzanie krwi bez groźby krwawienia   Novella   2020-08-14
Nowy raport: Bakteria po stu milionach lat nadal żywa!   Coyne   2020-08-08
Modlitwa to nie jest lekarstwo   Nowella   2020-08-07
Maleńki, 10-centymetrowy dinosaur, który zjadał owady   Coyne   2020-08-06
Piękny skoczek, który upodabnia się do mrówki   Coyne   2020-08-03
Urodziny Rosalind Franklin!   Cobb   2020-07-31
Kondor wielki: ptak, który rzadko kiedy macha skrzydłami   Coyne   2020-07-28
Czy ludzie byli w Nowym Świecie ponad 30 tysięcy lat temu?   Coyne   2020-07-26
Oszaleć na punkcie nietoperzy w czasach korony i politykierstwa   Collins   2020-07-25
Dwa gatunki dały zdolną do życia hybrydę, mimo że rozeszły się 150 milionów lat temu   Coyne   2020-07-23
Niccolo Tartaglia jego tajemnica   Jacoby   2020-07-20
Akcja afirmatywna w wieloetnicznym narodzie   Hyams   2020-07-17
Dekolonizacja ewolucji (i Darwina) była nieunikniona   Coyne   2020-07-15
Filtr mózgu (czyli czego nie widzimy)   Novella   2020-07-14
Homeopatia jest bezwartościowa a czasami szkodliwa   Novella   2020-07-10
Pięć błędnych wyobrażeń o ewolucji: jedno jest wątpliwe, jedno niesłuszne   Coyne   2020-07-08
Wiecznie kurczący się tranzystor i wynalezienie Google   Ridley   2020-07-06
Postmodernizm: filozofia, która stoi za naszymi wojnami kulturowymi i postępującym nihilizmem   Hill   2020-07-02
Bodźce do innowacji w końcu pokonają COVID-19   Ridley   2020-06-27
Maleńkie stworzenia morskie budują olbrzymie, fantastyczne domy, by chronić się i zdobywać pokarm   Coyne   2020-06-25
Rośliny uprawne z edytowanym genomem pomagają farmerom i środowisku   Ridley   2020-06-20
Czy klucz do COVID można znaleźć w rosyjskiej pandemii?   Ridley   2020-06-18
Skąd więc wziął się ten wirus?   Ridley   2020-06-16
Nowe dane o tym, jak działają grzyby „mrówek zombie”   Coyne   2020-06-15
Czy brytyjski naukowy establishment popełnił największy błąd w historii?   Ridley   2020-06-13
Błysk światła w mroku   Sheagren   2020-06-12
Poczucie pewności napędza efekt potwierdzenia   Novella   2020-06-08
Czy możemy zobaczyć osobowość?   Novella   2020-06-05
Rozwiązanie dla obecnego kryzysu   Ridley   2020-06-02
Lokalizacja funkcji wykonawczych   Novella   2020-05-30
Przestańcie wierzyć w naukę   Greenfield   2020-05-28
Ewolucyjne korzenie sztuki   Koraszewski   2020-05-27
Innowacji nie można wymusić, ale można je zdławić   Ridley   2020-05-26
Stymulowanie kory wzrokowej   Novella   2020-05-23
Pora na telemedycynę   Novella   2020-05-19
Czy mrożącą krew w żyłach prawdą jest, że decyzja o zamknięciu społeczeństwa opierała się na luźnych matematycznych spekulacjach?   Ridley   2020-05-15
MMR jest bezpieczna i skuteczna   Novella   2020-05-14
Odporność stada na fakty   Koraszewski   2020-05-13
O COVID wiemy wszystko – i nie wiemy niczego   Ridley   2020-05-12
Nanotechnologia zastosowana do leczenia choroby Alzheimera   Novella   2020-05-11
COVID-19 – To są szkody   Novella   2020-05-05
Nadmiar teorii wszystkiego   Koraszewski   2020-05-04
Zawodnicy – i trudności – w wyścigu do wyleczenia COVID   Ridley   2020-04-30
Psychologia sprzeciwu wobec szczepień   Novella   2020-04-25
Prowokator czy prowokowany?   Witkowski   2020-04-24
Nauka on-line jest skuteczna   Novella   2020-04-23
Mądrość w pułapce autorytetu   Witkowski   2020-04-18
Znaleziono najstarszego “bilaterian”: odkryto podobne do robaka stworzenie wraz z jego skamieniałymi śladami   Coyne   2020-04-16
Nietoperze i pandemia   Ridley   2020-04-14
Pandemia ludzkiej głupoty   Novella   2020-04-12
W miarę postępu badań natura naszego wroga staje się coraz wyraźniejsza   Ridley   2020-04-04
Wzmacnianie układu odpornościowego podczas pandemii   Novella   2020-04-02
Dlaczego ten wirus inaczej dotyka pokolenia?   Ridley   2020-03-30
Czaszka maleńkiego dinozaura/ptaka znaleziona w bursztynie   Coyne   2020-03-27
Szczepionka na koronawirusa nie przybędzie szybko   Ridley   2020-03-25
Niebawem dowiemy się jak solidna jest nasza cywilizacja   Ridley   2020-03-23
Żywotność wirusa Covid-19 na różnych powierzchniach (rada: używaj rękawiczek, kiedy odbierasz paczki i nie otwieraj ich przez 24 godziny)   Coyne   2020-03-21
Dzień był krótszy 70 milionów lat temu   Novella   2020-03-20
Jak często powstają ptasie hybrydy?   Coyne   2020-03-18

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Chłopiec w kefiji


Czerwone skarby


Gdy­by nie Ży­dzi


Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznego



Obietnica



Pytanie bez odpowiedzi



Bohaterzy chińskiego narodu



Naukowcy Unii Europejskiej



Teoria Rasy



Przekupieni



Heretycki impuls


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk