Prawda

Poniedziałek, 17 czerwca 2024 - 01:35

« Poprzedni Następny »


Powody, by obawiać się Eboli


Matt Ridley 2014-08-15

Doktor Szejk Umar Chan z Sierra Leone (zdjęcie w prawym górnym rogu), który leczył pacjentów chorych na Ebolę.
Doktor Szejk Umar Chan z Sierra Leone (zdjęcie w prawym górnym rogu), który leczył pacjentów chorych na Ebolę.

Po raz pierwszy Ebola weszła do miast. Po raz pierwszy szerzy się na obszarach z „płynnym ruchem populacji przez nieszczelne granice”, jak mówiła w zeszły piątek Margaret Chan, dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia. Po raz pierwszy rozprzestrzenia się przez podróże lotnicze. Po raz pierwszy doszła to takiej masy krytycznej, że trudno jest prześledzić kontakty jej ofiar.

Jak pewnie wiecie, zajmuję się seryjnym obalaniem alarmów i na ogół bardzo mi się to przydaje. W sprawie zagrożeń ze strony chorób byłem zdecydowanie sceptyczny wobec przesadnego straszenia ptasią grypą, a kiedyś wygrałem zakład, że choroba szalonych krów nigdy nie pochłonie więcej niż 100 ofiar ludzkich rocznie, podczas gdy niektórzy „eksperci” przepowiadali dziesiątki tysięcy (szczyt wynosił 28 zgonów w 2000 r.). Wskazywałem również na systematycznie spadającą umieralność z powodu malarii i AIDS.

 

No cóż, tym razem, w sprawie gorączki krwotocznej Ebola, jestem zaniepokojony. Nie niepokoję się o Wielką Brytanię , Europę lub Amerykę i nie o rasę ludzką jako całość. To nie chodzi o nas mieszkających w bogatych krajach i nie ulega wątpliwości, że nasz kraj może osiągnąć niezbędny poziom izolacji i higieny, by opanować każdy przypadek, który dostanie się do nas drogą lotniczą, zanim zarazi więcej niż kilka innych osób – i to w najgorszym wypadku. Przerażająca natomiast jest sytuacja w Liberii, Sierra Leone i Gwinei. Tam może być znacznie gorzej zanim zacznie być lepiej.

 

Po raz pierwszy Ebola weszła do miast. Po raz pierwszy szerzy się na obszarach z „płynnym ruchem populacji przez nieszczelne granice”, jak mówiła w zeszły piątek Margaret Chan, dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia. Po raz pierwszy rozprzestrzenia się przez podróże lotnicze. Po raz pierwszy doszła to takiej masy krytycznej, że trudno jest prześledzić kontakty jej ofiar.

 

Jedną z najbardziej niebezpiecznych cech Eboli jest to, że zabija tak wielu ludzi spośród personelu medycznego. Ponieważ wymaga bezpośredniego kontaktu z płynami ustrojowymi pacjentów i ponieważ pacjenci są tak bardzo chorzy, pielęgniarki i lekarze są szczególnie narażeni. Obecna epidemia już pochłonęła życie 60 pracowników służby zdrowia, włącznie z dwoma wybitnymi lekarzami, Samuelem Brisbane w Liberii i Szejkiem Umarem Chanem w Sierra Leone. Odwaga medyków w tych warunkach, kiedy pracują w duszącej odzieży ochronnej, napawa nas pokorą.

 

Jak było do przewidzenia, niektórzy lekarze uciekają z dotkniętych chorobą terenów i jak było do przewidzenia, wiele rodzin ofiar uznaje izolowane oddziały za miejsca śmierci, do których nie chcą oddać swoich bliskich. Nie pomaga fakt, że lekarze i szpitale są obecnie tak kojarzeni z chorobą, że wymachujący maczetami mieszkańcy wsi w Gwinei odmawiają lekarzom wstępu na pewne obszary, podejrzewając, że to właśnie oni przynoszą chorobę.

 

Nic więc dziwnego, że doctor Chan mówi, iż epidemia “rozszerza się szybciej niż nasze możliwości kontrolowania jej. Jeśli sytuacja będzie się nadal pogarszać, konsekwencje mogą być katastrofalne pod względem liczby ofiar, ale także poważnych zakłóceń społeczno-ekonomicznych”. Nie ulega wątpliwości, że epidemia Ebola będzie miała olbrzymie efekty pośrednie z powodu przerwanego leczenia i prewencji pacjentów cierpiących na inne poważne choroby, jak również przez dezorganizację gospodarki w Afryce zachodniej.

 

Spójrzmy na jeden tylko przypadek, kobiety, która prawdopodobnie przyniosła w marcu wirus do Liberii, kiedy wróciła chora z Gwinei. Opiekowała się nią jej siostra, aż kobieta zmarła. Siostra zachorowała i wsiadła do taksówki wiozącej pięć innych osób do stolicy Liberii, Monrowii, czego rezultatem była śmierć wszystkich pięciu pozostałych pasażerów taksówki. Przez część drogi podwiózł ją jakiś motocyklista i nie został on odnaleziony. I takie rzeczy dzieją się cały czas.

 

Nadal twierdzę, że jest bardzo mało prawdopodobne, by Ebola spowodowała globalną pandemię. Jako choroba jest dla ludzi zbyt szybka, zbyt zjadliwa i zbyt łatwa do powstrzymania. Dotyczy to nie tylko Eboli, ale wszystkich wywoływanych wirusami gorączek krwotocznych, takich jak Lassa, Hanta i Marburg.

 

Pochwyciły one wyobraźnię scenarzystów, ponieważ śmierć, jaką powodują, jest tak krwawa, a prognoza dla zarażonych tak ponura. Jednak nigdy nie udało im się stworzyć pandemii – chyba że słuszna jest teoria, że plaga opisana przez Tucydydesa w 430 r. p.n.e., która podobno przyszła wzdłuż Nilu z Afryki, była Ebolą. Lassa (przenoszona przez gryzonie) i Marburg (przenoszona przez nietoperze) wybuchają od czasu do czasu w Afryce, a Hanta (także przenoszona przez gryzonie) zabiła 121 żołnierzy podczas wojny koreańskiej.

 

Pierwszy i (do dziś) najgorszy zanotowany wybuch Eboli, w Yambuku w Kongo w 1976 r., pogorszyły zakonnice o dobrych intencjach, które prowadziły odległy ośrodek zdrowia. Wielokrotnie używały tych samych igieł do wstrzykiwania chininy ludziom z objawami malarii, a wczesne objawy Eboli są podobne do objawów malarii. Trzy czwarte tych, którzy zmarli, w ten sposób zaraziło się wirusem; zmarły także cztery zakonnice. Dzisiaj, niebezpieczeństwo, że pracownicy służby zdrowia pogorszą sytuację, jest bardzo niewielkie.

 

Bardziej rozgorączkowany gatunek dziennikarzy piszących o nauce poddał się sugestii, że Ebola jest rodzajem zemsty zdewastowanych lasów deszczowych za zniszczenie, jakiego dokonaliśmy. Jest to nonsens. Próbki krwi pobrane od Pigmejów i zwierząt sugerują, że wybuchy Eboli zdarzały się sporadycznie od bardzo długiego czasu, zabijając ludzi i małpy człekokształtne. Jak już, to groźne są nienaruszone lasy, pełne owoców pożywnych dla nietoperzy, które stanowią największy rezerwuar wirusów. Nietoperze są nosicielami wirusa Ebola, który bardzo skutecznie się w nich rozmnaża, ale same są nim dotknięte w znacznie mniejszym stopniu i niemal z pewnością są jego naturalnymi gospodarzami.

 

Naprawdę musimy traktować nietoperze z wielką ostrożnością. Już dały nam wściekliznę, wirusa Marburg i wirusa Morbilli w Australii, który jest śmiertelny dla koni. Ebola jest ich najbardziej śmiercionośnym darem. Biorąc pod uwagę, że jedną czwartą wszystkich gatunków ssaków stanowią nietoperze, że często dzielą z nami przestrzeń mieszkalną i że żyją, podobnie jak my, w dużych koloniach, istnieje niebezpieczeństwo, że mają więcej wirusów do przekazania. W latach 1990. pewna kobieta w schronisku dla zwierząt w Australii zmarła z powodu przenoszonego przez nietoperze wirusa lyssa. (Zabroniłbym zoo i sanktuariom zwierzęcym zajmowania się nietoperzami w regionach tropikalnych.)

 

Liberia i Sierra Leone to dwa z zaledwie sześciu krajów na świecie, których przeciętny dochód na głowę jest niższy dzisiaj niż był 50 lat temu i dlatego są tak podatne na epidemię. Kluczową lekcją tutaj nie jest spowolnienie lub odwrócenie rozwoju na wiejskich terenach Afryki. Wręcz odwrotnie. Im szybciej wciągniemy więcej obywateli Liberii, Gwinei i Sierra Leone w globalną gospodarkę, by mogli znaleźć pracę w miastach, by stać ich było na przyzwoitą opiekę zdrowotną i by zaczęli jeść żywność ze sklepów zamiast z buszu, tym lepiej.

 

Pierwsza publikacja w Times

 

Reasons to be fearful about Ebola

Rational Optimist, 12 sierpnia 2014

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska



Matt Ridley


Brytyjski pisarz popularnonaukowy, sympatyk filozofii libertariańskiej. Współzałożyciel i b. prezes International Centre for Life, "parku naukowego” w Newcastle. Zrobił doktorat z zoologii (Uniwersytet Oksfordzki). Przez wiele lat był korespondentem naukowym w "The Economist". Autor książek: The Red Queen: Sex and the Evolution of Human Nature (1994; pol. wyd. Czerwona królowa, 2001, tłum. J.J. Bujarski, A. Milos), The Origins Of Virtue (1997, wyd. pol. O pochodzeniu cnoty, 2000, tłum. M. Koraszewska), Genome (1999; wyd. pol. Genom, 2001, tłum. M. Koraszewska), Nature Via Nurture: Genes, Experience, and What Makes us Human (także jako: The Agile Gene: How Nature Turns on Nurture, 2003), Rational Optimist 2010.


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj






Notatki

Znalezionych 2629 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Empatia i wrażliwość sztucznej inteligencji   Krauss   2023-02-28
“Przebudzona” Ameryka — oglądana przez uciekinierkę z Korei Północnej   Bawer   2023-02-27
Rajd IDF na Nablus to kolejny gwóźdź do trumny Autonomii Palestyńskiej   Toameh   2023-02-24
Ukraina: niezamierzone konsekwencje   Taheri   2023-02-23
Gdzie, u licha, była „Palestyna”?   Collier   2023-02-23
Wojna zastępcza Europy przeciwko Izraelowi. Jak UE ignoruje zbrodnie Hamasu   Tawil   2023-02-22
UE walczy z dezinformacją. Ale nie antyizraelską dezinformacją     2023-02-20
Szczęśliwy święty Jerzy   Koraszewski   2023-02-19
Trzęsienia ziemi przynoszą śmierć. Ale także życie   Jacoby   2023-02-18
CIA Burnsa wznawia wojnę z Izraelem   Bard   2023-02-18
„Global Getaway”: nadmiar pustych obietnic ze strony UE?   Bergman   2023-02-17
UNRWA jest problemem a nie rozwiązaniem   Tawil   2023-02-16
Syria: Wojna, która nie ma końca    Taheri   2023-02-16
Dialog ze sztucznym inteligentem   Koraszewski   2023-02-15
Chiny i Rosja pogłębiają więzi   Bergman   2023-02-11
Iran: Wyprzedaż klejnotów rodzinnych, by kupić lojalność   Taheri   2023-02-09
Zagrożeni Asyryjczycy i język Jezusa potrzebują międzynarodowego wsparcia   Bulut   2023-02-08
Palestyńczycy naprawdę zasługują na współczucie   Koraszewski   2023-02-07
„Imam Pokoju” wzywa Arabów, muzułmanów do zaakceptowania Izraela     2023-02-07
Unia Europejska w sprawie praw człowieka w Iranie: najpierw biznes   Rafizadeh   2023-02-01
Państwa arabskie wysyłają miliardy na amerykańskie uniwersytety     2023-01-29
Naród ofiar jest skazany na porażkę   Greenfield   2023-01-28
Dlaczego należy zakazać flagi OWP i Konfederacji?   Flatow   2023-01-27
Komu na rękę z niewidzialną ręką?   Koraszewski   2023-01-27
UE i administracja Bidena wciąż ugłaskują i nagradzają mułłów Iranu   Rafizadeh   2023-01-24
Żyjemy w ciekawych czasach   Koraszewski   2023-01-24
Wojna Unii Europejskiej z Izraelem   Tawil   2023-01-19
Czy istnieje środek prawny na kłamstwa George'a Santosa?   Dershowitz   2023-01-19
Wieczny dyktator i brakujący pokój: historia Mahmuda Abbasa   Eid   2023-01-19
Orwellowska obsesja „New York Timesa” na punkcie Izraela   Chesler   2023-01-18
Palestyna: Perwersyjny – i wprawiający w osłupienie - paradoks   Sherman   2023-01-17
Kolejna faza ewolucji państwucha   Koraszewski   2023-01-17
Najważniejsze niepisane prawo na Zachodzie: nie drażnij irracjonalnych, ekstremistycznych muzułmanów     2023-01-13
Głupota ujawnia się w działaniu, część 3: ignorowanie porażek   Bard   2023-01-11
Nie ma chleba bez wolności?   Koraszewski   2023-01-11
Europa na łasce Kataru?   Godefridi   2023-01-10
Turecki “postęp”: Sześcioletnią dziewczynkę wydał za mąż jej ojciec, znany szejk   Bekdil   2023-01-06
Antysemityzm ludzi łagodnych i dobrych - raz jeszcze   Koraszewski   2023-01-06
Dzisiejsza Rosja i “Długi Telegram”   Koraszewski   2023-01-05
Zapomniane przemówienie Jasera Arafata   Shaw   2023-01-04
Znaczenie wielkiego exodusu Mizrahi   Julius   2023-01-03
Profesor Matczak i hollywoodzka puma   Koraszewski   2023-01-02
Śmieć chrześcijaństwa w Betlejem   Ibrahim   2022-12-31
Ukraina: przepis na ugłaskanie zbrodniarza   Taheri   2022-12-31
Przesłanie Zełenskiego w mundurze polowym   Jacoby   2022-12-29
Konserwatyzm w dobie populistycznej rewolty   Winegard   2022-12-23
Europa budzi się i dostrzega korupcję w organizacjach pozarządowych   Steinberg   2022-12-22
W Iranie i Chinach protestujący domagają się wolności. Gdzie jest przywódca wolnego świata?   Jacoby   2022-12-22
Niemiecki kanclerz obawia się zimnej wojny   Koraszewski   2022-12-21
Niemieckie spojrzenie na globalne perspektywy   Taheri   2022-12-20
Historia medialnej intifady przeciwko Izraelowi   Chesler   2022-12-20
Mułłowie Iranu: kiedy zbudzi się Unia Europejska?   Rafizadeh   2022-12-15
Turcja i Izrael: otwarcia i ponowne zamknięcia   Bekdil   2022-12-15
Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców   Grzegorz Lindenberg   2022-12-13
Długi cień zimnej wojny   Koraszewski   2022-12-12
Głupota ujawnia się w działaniu   Bard   2022-12-12
Kolonializm i Żydzi, ofiary czy kolaboranci?   Julius   2022-12-11
Zniekształcona pamięć wojny koreańskiej   Shankar   2022-12-09
Czy Izrael powinien bojkotować palestyńskich Arabów?   Amos   2022-12-08
Komu wierzymy i dlaczego tak niechętnie?   Koraszewski   2022-12-07
Kolejne medialne wymówki dla Palestyńczyków i ich terroru   Bard   2022-12-07
Dwoje ludzi przekraczających rzeczywistość we wnętrzu jednego katalońskiego domu   Zbierski   2022-12-02
“New York Times” i jego współpracownicy   Fitzgerald   2022-12-02
Niewinne zdumienie pewnego socjologa   Koraszewski   2022-12-01
Wyjście ze stalinowskiego zimna   Ashenden   2022-11-29
Eureka! Odkryto arabskie lobby   Bard   2022-11-26
Stare irańskie hasło podbija świat   Taheri   2022-11-25
Nie, nierówności dochodów nie są najwyższe w historii. Są na historycznie niskim poziomie   Jacoby   2022-11-22
Porwanie studiów bliskowschodnich   i Alex Joffe   2022-11-20
Mistrzostwa świata w piłce nożnej i światowe rozgrywki   Collins   2022-11-19
Zabłąkane pociski: czego Ukraina (i Polska) mogą nauczyć się od Izraela   Frantzman   2022-11-18
Mroźna zima dla Europy: obwiniaj strategiczną ślepotę   Bekdil   2022-11-16
Thomas Friedman, zwolennik równego kopania wszystkiego, co izraelskie   Flatow   2022-11-14
Inwestowanie w naukę dla bezpieczeństwa żywnościowego w Afryce   Bafana   2022-11-14
Kapitalizm to dobra rzecz   Koraszewski   2022-11-12
Skuteczna walka ze skrajnym ubóstwem   Jacoby   2022-11-11
Zabijanie Lewiatana tysiącem ciosów   Taheri   2022-11-10
Krytyczna teoria rasy i antysemityzm   Levick   2022-11-10
Afrykańscy farmerzy zarobili około 282 miliony dolarów na GMO w 2020 roku – nowe badanie   Opoku   2022-11-09
Niebezpieczeństwo „śpiącej” umowy nuklearnej: silniejsza Rosja, Chiny, Korea Północna, Iran   Rafizadeh   2022-11-08
Refleksje o książce Roberta Spencera Who Lost Afghanistan?   Chesler   2022-11-08
Palestyńska walka o potrawy   Fitzgerald   2022-11-07
Arabowie o zachodniej hipokryzji w sprawie irańskich dronów     2022-11-07
Chaos tworzony przez moralistów na poziomie trzylatków   Tracinski   2022-11-04
Projektanci mody intelektualnej i ich klienci   Koraszewski   2022-11-02
Rewolucja w Iranie jest powstaniem, któremu przewodzą mniejszości etniczne   Mustafa   2022-11-01
Nadzieja w pesymizmie i rozsądku   Koraszewski   2022-10-31
Inna definicja antysemityzmu     2022-10-30
Czego Irańczycy chcą od Waszyngtonu   Taheri   2022-10-29
Zachód odwraca się plecami do prześladowanych chrześcijan, wita radykalnych muzułmanów   Ibrahim   2022-10-26
Opowieści byłego premiera kraju wielkości znaczka pocztowego   Koraszewski   2022-10-25
Odsłonić prawdziwe poglądy antysemitki   Kirchick   2022-10-22
Dzięki administracji Bidena Rosja i Iran są sobie bliższe niż kiedykolwiek   Rafizadeh   2022-10-21
Błąd „jeśli-to” powraca z pełną mocą z okazji umowy o granicy morskiej z Libanem     2022-10-14
Nowa bajka na zimę: “Europa jest ofiarą Amerykanów”   Godefridi   2022-10-12
Pan się myli, Panie Konstanty   Koraszewski   2022-10-12
Także dzisiaj niewolnictwo jest ogólnoświatową plagą   Jacoby   2022-10-11
FAIR – Fairness & Accuracy In Reporting – pokazuje skrajny brak szacunku wobec izraelskich Arabów     2022-10-09
Szef administracji Rady Praw Człowieka ONZ systematycznie naruszał zasady ONZ, ujawniają wycieki e-maili     2022-10-08
Czy Ilhan Omar lub Linda Sarsour dobrowolnie zdjęły hidżab w solidarności z irańskimi kobietami?   Chesler   2022-10-07

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Chłopiec w kefiji


Czerwone skarby


Gdy­by nie Ży­dzi


Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznego



Obietnica



Pytanie bez odpowiedzi



Bohaterzy chińskiego narodu



Naukowcy Unii Europejskiej



Teoria Rasy



Przekupieni



Heretycki impuls


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk