Prawda

Niedziela, 28 maja 2023 - 00:55

« Poprzedni Następny »


Inwestowanie w naukę dla bezpieczeństwa żywnościowego w Afryce


Busani Bafana 2022-11-14

Prof. Eric Danquah odbiera nagrodę Africa Food 2022 z rąk prezydenta Rwandy Paula Kagame. Z boku Hailemariam Dessalegn, przewodniczący Sojuszu na rzecz Zielonej Rewolucji w Afryce (AGRA) 
Prof. Eric Danquah odbiera nagrodę Africa Food 2022 z rąk prezydenta Rwandy Paula Kagame. Z boku Hailemariam Dessalegn, przewodniczący Sojuszu na rzecz Zielonej Rewolucji w Afryce (AGRA) 

Afryka musi inwestować więcej w badania naukowe, które zaowocują innowacjami pozwalającymi rozwiązać problem braku bezpieczeństwa żywnościowego, mówi wiodący genetyk roślin, prof. Eric Danquah, założyciel i dyrektor West Africa Center for Crop Improvement (WACCI) na Uniwersytecie Ghany.


„Najpewniejszą zrównoważoną ścieżką rozwoju w Afryce jest rolnictwo. Potrzebujemy więcej funduszy i powiązanych z rolnictwem inwestycji, potrzebujemy następnej generacji naukowców, nowych nasion i świadomości znaczenia tych działań” – mówi prof. Danquah, laureat Africa Food Prize 2022 za wiedzę fachową i umiejętności przywódcze, co doprowadziło do powstania i rozwoju WACCI, który przekształcił się w jeden z największych programów doktoranckich w dziedzinie hodowli roślin w Afryce.


Afrykańska Nagroda Żywnościowa o wartości 100 000 dolarów to najważniejsza doroczna nagroda przyznawana wybitnym osobom lub instytucjom, które kierują wysiłkiem na rzecz rozwoju rolnictwa w Afryce.


Przewodniczący Komitetu Afrykańskiej Nagrody Żywnościowej
, Olusegun Obasanjo, były prezydent Nigerii, ogłaszając prof. Danquah zdobywcą tegorocznej nagrody, powiedział: „Wiodąca pozycja profesora Danquaha w innowacjach genetycznych inspiruje przyszłość bezpieczeństwa żywnościowego w Afryce i już znacząco zmieniła sposób, w jaki nowe pokolenie pracuje nad ulepszeniem afrykańskich systemów żywnościowych”.


Inwestowanie w rolnictwo i wyżywienie Afryki


W 2006 r. afrykańscy przywódcy państw zobowiązali się do przeznaczenia co najmniej jednego procenta produktu krajowego brutto (PKB) z budżetów krajowych na wydatki na badania i rozwój (B+R) do 2010 r. Niestety, żaden z krajów afrykańskich nie osiągnął tego celu.


„Kraje afrykańskich nie wypełniły zobowiązania do zainwestowania jednego procenta PKB w badania i rozwój, a przecież jest tak ważne, by Afryka inwestowała w naukę, aby odblokować innowacje, które przyspieszą jej rozwój” – powiedział prof. Danquah w rozmowie z Alliance for Science.


WACCI - partnerski program między Uniwersytetem Ghany i Cornell University z USA utworzono w czerwcu 2007 roku z funduszy Alliance for a Green Revolution in Africa (AGRA) w celu szkolenia na Uniwersytecie Ghany hodowców roślin w Afryce, pracujących nad poprawą plonów afrykańskich w lokalnych środowiskach.


Chociaż mamy niepełne dane na temat liczby hodowców roślin w Afryce, Danquah szacuje, że każdy afrykański kraj potrzebuje co najmniej dwóch dobrze wyszkolonych specjalistów  hodowli roślin na każdą uprawę w każdym regionie agroekologicznym, którzy mogą inicjować zarówno konwencjonalne, jak i nowoczesne techniki rozwijania nowych upraw.


„To wykwalifikowani specjaliści hodowli roślin opracują innowacje, które wpłyną pozytywnie na wydajność naszych podstawowych upraw, które są obecnie najniższe na świecie”, zauważył prof. Danquah, dodając, że przeciwdziałanie drenażowi mózgów przyspieszy rozwój masy krytycznej naukowców, którzy będą działać na rzecz transformacji rolnictwa na kontynencie.


„Afryka ma naukowców, którzy wprowadzają innowacje, by zmienić krajobraz żywnościowy, ale afrykańskie rządy nie inwestują w badania naukowe tak, jak powinny”, powiedział prof. Danquah, podkreślając, że zbyt długo rzucano puste obietnice inwestowania w rolnictwo.


W 2003 r. przywódcy afrykańskich państw i rządów podpisali deklarację z Maputo w sprawie rozwoju rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego w Afryce, zobowiązując się do zainwestowania co najmniej 10 procent krajowych środków budżetowych na wdrażanie polityki rolnej i rozwój obszarów wiejskich. Dziesięć lat później podpisali deklarację z Malabo w sprawie przyspieszonego wzrostu rolnictwa i transformacji na rzecz wspólnego dobrobytu i lepszych warunków życia, która potwierdziła zobowiązania z Maputo, ale wiele krajów zaniechało realizacji tych celów i zadań.


Podczas tej uroczystości krytykowano złą politykę afrykańskich rządów, która nie stymuluje lokalnej produkcji i nie przyciąga inwestycji do sektora rolnego, krytykowano zbyt wysokie rachunki za import żywności do Afryki, co pozostaje jednym z powodów drogiej żywności, głodu i niedożywienia, zwłaszcza wśród dzieci poniżej piątego roku życia.


Pilna potrzeba przyspieszenia produkcji żywności i poprawy wydajności w Afryce znalazła się w centrum uwagi ze względu na skutki zmian klimatycznych i niskie plony w rolnictwie. Brakuje hodowców nowych roślin i producentów lepszych nasion, za mało jest specjalistów, którzy mają gruntowną wiedzę na temat potrzeb Afryki, przekonywał prof. Danquah.


Cuda w WACCI


Pod jego kierownictwem WACCI opracowało hybrydy kukurydzy, które dają najwyższe plony w Ghanie, dając plony od 9 do 11 ton z hektara, oraz hybrydowe odmiany pomidora, które dają ponad 48 ton z hektara.


„Pracowaliśmy we współpracy ze Światowym Centrum Warzyw, aby wypuścić trzy hybrydowe odmiany pomidorów, które dają plony ponad 48 ton z hektara. Zakładając, że możemy uzyskać dostęp do tych odmian z sektora prywatnego, nie musimy importować koncentratu pomidorowego z Chin, nasion pomidora z Francji i USA. Możemy ograniczyć import pomidorów, ponieważ będziemy samowystarczalni” – powiedział.


Według Afrykańskiego Banku Rozwoju (AfDB) rolnictwo stanowi około 30 procent PKB kontynentu. Jednak Afryka jest importerem netto żywności, wydając na import żywności do 50 miliardów dolarów rocznie, a do 2030 r. przewiduje się wzrost do  110 miliardów dolarów, chyba że kontynent podejmie działania na rzecz zwiększenia produkcji zdrowej żywności w sposób przyjazny dla środowiska i zrównoważony.


Promowanie afrykańskich talentów naukowych dla Afryki


„Ta nagroda ma wpływ na rozwój pracy, którą wykonujemy, ale daleko nam do spełnienia naszych aspiracji jako kontynentu” – zauważył prof. Danquah, dodając, że istnieje wielka potrzeba przyciągnięcia inwestycji sektora prywatnego w rozwój rolnictwa i badań naukowych.


Profesor Danquah powiedział, że zainwestuje pieniądze z nagrody w Fundację Erica Danquaha, którą założył w 2018 r., po otrzymaniu nagrody World Agriculture Prize (WAP) w wysokości 100 tysięcy dolarów od Światowej Konfederacji Stowarzyszeń Szkolnictwa Wyższego ds. Rolnictwa i Nauk Przyrodniczych (GCHERA).


Fundacja uruchomiła swój flagowy program Ambitni w Hodowli Roślin & Genetyce w WACCI. Ponadto Fundacja połączyła podopiecznych z mentorami, którzy uczą ich  odpowiednich umiejętności i dają im wiedzę, aby mogli stać się pionierami i twórcami rozdziału historii w nowoczesnej hodowli roślin na potrzeby transformacji rolniczej, mówi prof. Danquah.


Edukacja naukowa to podstawa


Laureat tegorocznej nagrody podkreślił, że „musimy spojrzeć także na licea i szkoły podstawowe, aby upewnić się, że są one odpowiednio przygotowane do pokazywania magii nauki i budzenia fascynacji nauką jako metodą zmieniającą reguły gry na rzecz rozwoju społecznego”.


„Nadszedł czas przyciągnięcia mądrych ludzi do nauki w celu rozwoju. Uważam, że gdyby inwestorzy mogli uzyskać dostęp do funduszy, których potrzebują, aby nawiązać partnerstwo, którego potrzebują do rozwoju, powstałoby partnerstwo między instytucjami z globalnej Północy i globalnego Południa w zakresie wykorzystania nauki do pobudzenia innowacji”.


Programy hodowli roślin mają kluczowe znaczenie w rozwiązywaniu problemów związanych z wydajnością produkcji żywności, a także w eliminowaniu niedożywienia i nędzy. Profesor Danquah jest zdania, że rodzime rośliny afrykańskie, takie jak sorgo, proso, maniok, pochrzyn, babka, kokos, taro, sorzycha ziemna, orzeszki ziemne i wspięga wężowata, nie zostały dobrze zbadane, ale stanowią klucz do rozwiązywania problemów żywieniowych na afrykańskim kontynencie.

___________________________________________________________________________

Prof. Danquah zasiada również w Międzynarodowej Radzie Doradczej Cornell Alliance for Science i jest członkiem zarządu w brytyjskim Planet Earth Institute oraz byłym przewodniczącym Rady Zarządzającej Uniwersytetu Górniczo-Technologicznego w Tarkwa w Ghanie.

 

Investing in science for food security in Africa

Alliance for Science, 4 listopada 2022

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaBusani Bafana

Dziennikarz z Zimbabwe specjalizujący się w sprawach rolnictwa, bezpieczeństwa żywnościowego, zmian klimatu i rozwoju nauki.


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2377 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Wybory w Turcji: nacjonalistyczna polityka tożsamości wygrywa mimo nędzy   Bekdil   2023-05-27
Ekstremiści już planują wykorzystanie AI   Stalinsky   2023-05-23
Wywiad rzeka o seksie   Koraszewski   2023-05-22
Iran: Zastąpienie Chomeiniego Clintonem   Taheri   2023-05-20
Krytyka nazbyt zatroskanego rozumu   Koraszewski   2023-05-19
Dwaj reformatorzy, dwa bardzo różne światy   Fernandez   2023-05-17
Napięcia rosną na Bliskim Wschodzie, gdy jedna strona chce zabijać Żydów, a druga strona to Żydzi, którzy nie chcą umierać i żadna ze stron nie godzi się  na kompromis     2023-05-15
Problem niedoborów wody na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej   Raphaeli   2023-05-15
Dziewczyna z Krochmalnej, która nie została Jentł   Walter   2023-05-10
Co dalej w sprawie uczciwości sztucznej inteligencji?   Koraszewski   2023-05-09
Wiek XXI – wojna przeciw kobietom i zanikanie rodzaju żeńskiego   Chesler   2023-05-08
Systematyczne zaciemnianie uprzedzeń rasowych   Rubinstein   2023-05-05
Absurd goni absurd   Koraszewski   2023-05-04
Świat w krzywych zwierciadłach   Koraszewski   2023-05-02
Dwadzieścia lat po obaleniu Saddama przez Amerykę Irakijczycy są pod butem islamistycznego Iranu   Abdul-Hussain   2023-04-29
Sprawy, które wzbudzają niepokój   Hirsi Ali   2023-04-28
Turcja: Porzuceni iraccy i syryjscy chrześcijanie   Bulut   2023-04-27
Urzędnik państwowy stanął w obronie praw związanych z płcią i drogo za to zapłacił   Kay   2023-04-20
Wycofanie się z Afganistanu było jednym chaosem. Dlaczego Biden udaje, że tak nie było?   Jacoby   2023-04-19
Islamskie dyktatury próbują kupić agencje ONZ   Meotti   2023-04-17
Czy moralność jest zapisana w genach?   Koraszewski   2023-04-13
Francja: “Krajobraz ruin”   Milliere   2023-04-11
„Biedni” Palestyńczycy nie są tacy biedni   Fitzgerald   2023-04-07
Hipokryzja brytyjskiego premiera Rishiego Sunaka wobec Izraela i terroru   Flatow   2023-04-06
Serce i umysł: Ćwierć wieku MEMRI   i Alberto M. Fernandez   2023-04-04
Żart niech się żartem odciska, a przed fejkami uczmy bronić się za młodu   Koraszewski   2023-04-01
Obrona obiektywnego dziennikarstwa   Jacoby   2023-03-31
Co myślą Palestyńczycy?   Hirsch   2023-03-30
Słowa nie mają znaczenia. Mamy władzę nad słowami, a nie odwrotnie.   Krauss   2023-03-29
Dziennikarze czczą Rogeta i porzucają obiektywizm   Bard   2023-03-29
Progresiści zwrócili Demokratów przeciwko Izraelowi   Tobin   2023-03-28
Roger Waters twierdzi, że odmawia się mu „wolności słowa”, obiecuje pozwać niemieckie miasta   Fitzgerald   2023-03-26
Dylematy demokraty, chochoła i warchoła   Koraszewski   2023-03-25
Czy niemowlęta nadal wygrywają wojny?   Taheri   2023-03-24
France24 zawiesza dziennikarzy za antysemityzm   Wójcik   2023-03-22
Nie każda solidarność budzi podziw i uznanie   Koraszewski   2023-03-20
Protesty i Zasada Pani Frearson   Collins   2023-03-19
Amerykańscy profesorowie przemawiają na konferencji terrorystów   Flatow   2023-03-18
Pornografia protestu. Szukanie przyjemności w szlachetności buntu   Leibovitz   2023-03-18
Pożegnać świętości, wrócić do zasad   Koraszewski   2023-03-17
Mordercza obsesja UE na punkcie Izraela   Tawil   2023-03-17
Czy modlitwa w szkole jest zgodna z Konstytucją?   Dershowitz   2023-03-14
Dziecięca choroba lewicowości   Koraszewski   2023-03-10
Lista rzeczy, których NIE zobaczymy i NIE usłyszymy od rządu i mediów USA po zamordowaniu obywatela amerykańskiego w Judei     2023-03-07
Chiny przekraczają “czerwoną linię” pomagając Rosji w wysiłkach wojennych   Bergman   2023-03-03
Katastrofa demokracji, czy katastrofa w demokracji   Koraszewski   2023-03-02
Republika Strachu: 20 lat później   Teheri   2023-03-01
Empatia i wrażliwość sztucznej inteligencji   Krauss   2023-02-28
“Przebudzona” Ameryka — oglądana przez uciekinierkę z Korei Północnej   Bawer   2023-02-27
Rajd IDF na Nablus to kolejny gwóźdź do trumny Autonomii Palestyńskiej   Toameh   2023-02-24
Ukraina: niezamierzone konsekwencje   Taheri   2023-02-23
Gdzie, u licha, była „Palestyna”?   Collier   2023-02-23
Wojna zastępcza Europy przeciwko Izraelowi. Jak UE ignoruje zbrodnie Hamasu   Tawil   2023-02-22
UE walczy z dezinformacją. Ale nie antyizraelską dezinformacją     2023-02-20
Szczęśliwy święty Jerzy   Koraszewski   2023-02-19
Trzęsienia ziemi przynoszą śmierć. Ale także życie   Jacoby   2023-02-18
CIA Burnsa wznawia wojnę z Izraelem   Bard   2023-02-18
„Global Getaway”: nadmiar pustych obietnic ze strony UE?   Bergman   2023-02-17
UNRWA jest problemem a nie rozwiązaniem   Tawil   2023-02-16
Syria: Wojna, która nie ma końca    Taheri   2023-02-16
Dialog ze sztucznym inteligentem   Koraszewski   2023-02-15
Chiny i Rosja pogłębiają więzi   Bergman   2023-02-11
Iran: Wyprzedaż klejnotów rodzinnych, by kupić lojalność   Taheri   2023-02-09
Zagrożeni Asyryjczycy i język Jezusa potrzebują międzynarodowego wsparcia   Bulut   2023-02-08
Palestyńczycy naprawdę zasługują na współczucie   Koraszewski   2023-02-07
„Imam Pokoju” wzywa Arabów, muzułmanów do zaakceptowania Izraela     2023-02-07
Unia Europejska w sprawie praw człowieka w Iranie: najpierw biznes   Rafizadeh   2023-02-01
Państwa arabskie wysyłają miliardy na amerykańskie uniwersytety     2023-01-29
Naród ofiar jest skazany na porażkę   Greenfield   2023-01-28
Dlaczego należy zakazać flagi OWP i Konfederacji?   Flatow   2023-01-27
Komu na rękę z niewidzialną ręką?   Koraszewski   2023-01-27
UE i administracja Bidena wciąż ugłaskują i nagradzają mułłów Iranu   Rafizadeh   2023-01-24
Żyjemy w ciekawych czasach   Koraszewski   2023-01-24
Wojna Unii Europejskiej z Izraelem   Tawil   2023-01-19
Czy istnieje środek prawny na kłamstwa George'a Santosa?   Dershowitz   2023-01-19
Wieczny dyktator i brakujący pokój: historia Mahmuda Abbasa   Eid   2023-01-19
Orwellowska obsesja „New York Timesa” na punkcie Izraela   Chesler   2023-01-18
Palestyna: Perwersyjny – i wprawiający w osłupienie - paradoks   Sherman   2023-01-17
Kolejna faza ewolucji państwucha   Koraszewski   2023-01-17
Najważniejsze niepisane prawo na Zachodzie: nie drażnij irracjonalnych, ekstremistycznych muzułmanów     2023-01-13
Głupota ujawnia się w działaniu, część 3: ignorowanie porażek   Bard   2023-01-11
Nie ma chleba bez wolności?   Koraszewski   2023-01-11
Europa na łasce Kataru?   Godefridi   2023-01-10
Turecki “postęp”: Sześcioletnią dziewczynkę wydał za mąż jej ojciec, znany szejk   Bekdil   2023-01-06
Antysemityzm ludzi łagodnych i dobrych - raz jeszcze   Koraszewski   2023-01-06
Dzisiejsza Rosja i “Długi Telegram”   Koraszewski   2023-01-05
Zapomniane przemówienie Jasera Arafata   Shaw   2023-01-04
Znaczenie wielkiego exodusu Mizrahi   Julius   2023-01-03
Profesor Matczak i hollywoodzka puma   Koraszewski   2023-01-02
Śmieć chrześcijaństwa w Betlejem   Ibrahim   2022-12-31
Ukraina: przepis na ugłaskanie zbrodniarza   Taheri   2022-12-31
Przesłanie Zełenskiego w mundurze polowym   Jacoby   2022-12-29
Konserwatyzm w dobie populistycznej rewolty   Winegard   2022-12-23
Europa budzi się i dostrzega korupcję w organizacjach pozarządowych   Steinberg   2022-12-22
W Iranie i Chinach protestujący domagają się wolności. Gdzie jest przywódca wolnego świata?   Jacoby   2022-12-22
Niemiecki kanclerz obawia się zimnej wojny   Koraszewski   2022-12-21
Niemieckie spojrzenie na globalne perspektywy   Taheri   2022-12-20
Historia medialnej intifady przeciwko Izraelowi   Chesler   2022-12-20
Mułłowie Iranu: kiedy zbudzi się Unia Europejska?   Rafizadeh   2022-12-15
Turcja i Izrael: otwarcia i ponowne zamknięcia   Bekdil   2022-12-15

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk