Prawda

Wtorek, 31 stycznia 2023 - 07:15

« Poprzedni Następny »


Arabowie o zachodniej hipokryzji w sprawie irańskich dronów


Z materiałów MEMRI 2022-11-07

Zdjęcie kawałków irańskiego dronu zestrzelonego w pobliżu Charkowa przekazane przez ukraińskie Ministerstwo Obrony. (Źródło Al-Monitor)
Zdjęcie kawałków irańskiego dronu zestrzelonego w pobliżu Charkowa przekazane przez ukraińskie Ministerstwo Obrony. (Źródło Al-Monitor)

Po doniesieniach, że Rosja używa irańskich dronów do atakowania celów w Ukrainie, artykuły w prasie saudyjskiej i emirackiej oskarżają Zachód o hipokryzję i stosowanie podwójnych standardów w kontekście agresji Iranu. Jak piszą autorzy tych artykułów, Stany Zjednoczone i Europa od lat ignorują irańskie drony wystrzeliwane przez milicję Huti przeciwko Arabii Saudyjskiej i ZEA i tolerują destrukcyjne działania Iranu w Syrii, Iraku, Libanie i Jemenie. Ale teraz, gdy irańskie drony zagrażają Ukrainie i Europie jako całości, Zachód ostro zareagował przeciwko Iranowi i nałożył na niego nowe sankcje. Artykuły podkreślają, że Zachód płaci dziś cenę za naiwne podejście do Iranu i lekceważenia jego zbrodni. Administracje Bidena i Obamy oraz kraje europejskie zignorowały rozwój militarny i technologiczny Iranu, a także działania milicji i zbrodnie popełnione przeciwko narodowi syryjskiemu, przy wsparciu Rosji. To w istocie ośmieliło Iran do dalszego szkodzenia krajom regionu i do pomocy Rosji w jej wojnie z Ukrainą.


„Świat zachodni” ignoruje „irańskie drony uderzające w świat arabski”, ale jest zszokowany, gdy są używane „przeciwko Zachodowi” (Al-Iqtisadiyya, Arabia Saudyjska, 27 października 2022 r.)
„Świat zachodni” ignoruje „irańskie drony uderzające w świat arabski”, ale jest zszokowany, gdy są używane „przeciwko Zachodowi” (Al-Iqtisadiyya, Arabia Saudyjska, 27 października 2022 r.)

Poniżej przetłumaczone fragmenty niektórych z tych artykułów.


Znany dziennikarz saudyjski: Amerykańskie, zachodnie milczenie wobec postępowania Iranu zachęciło go do zagrożenia Europie


Znany dziennikarz saudyjski Tarek Al-Homayed napisał w gazecie „Al-Sharq Al-Awsat”, że lekceważenie przez Zachód zbrodni Iranu i irańskich dronów, których celem są kraje Bliskiego Wschodu, zachęciło Iran do dostarczenia Rosji dronów, które teraz zagrażają Europie. Dodał, że przeciwstawienie się irańskiemu zagrożeniu nie będzie możliwe, jeśli USA nie utrzymają zdrowych stosunków z Arabią Saudyjską i innymi krajami regionu. Takie działanie wymaga również sformułowania ogólnego planu postępowania z Iranem. Poniżej znajdują się fragmenty angielskiej wersji jego artykułu, opublikowanej w angielskim wydaniu „Al-Sharq Al-Awsat”. [1]


„Wolę być szczery w moim politycznym komentarzu, nazywać rzeczy po imieniu. Jeśli chodzi o destrukcyjne działania Iranu w regionie i na całym świecie, musimy nazwać to tym, czym jest. Z tego powodu muszę powiedzieć że ingerencja Iranu w wojnę z Ukrainą poprzez dostarczanie Rosji dronów jest pośrednio irańskim atakiem na państwa NATO.


Iran, tak jak uderzał i uderza w nasz region, teraz atakuje Europę. Irańskie drony były używane do atakowania zakładów przetwórstwa ropy naftowej w Abkaik w 2019 roku i są to te same drony, którymi Huti atakowali Arabię Saudyjską i ZEA.


Siły Mobilizacji Ludowej i Asaib Ahl al-Haq używają tych samych dronów w Iraku, a Hezbollah używa ich do ataku na Izrael. Te drony nie są nowe, ale Europa i Stany Zjednoczone dopiero niedawno je dostrzegły, ponieważ irańskie drony uderzają teraz w kraje NATO [sic].


Tak więc milczenie USA i Europy, zwłaszcza niekończące się błędy, które Amerykanie popełniają w sposobie radzenia sobie z Iranem, ośmieliły Iran do atakowania krajów europejskich…


W porządku, dziś Waszyngton mówi, że sojusz Rosjan z Iranem, który przejawił się w użyciu dronów w atakach na Ukrainę, zagraża społeczności międzynarodowej. Nie wiem jak można przeciwstawić się temu sojuszowi bez dobrych i pozytywnych stosunków z Arabią Saudyjską, a tym samym z krajami naszego regionu.


Tak więc fakt, że irańskie drony atakują teraz kraje NATO [przez atakowanie] Ukrainy, nie jest wynikiem zbiegu nieprzewidzianych okoliczności. Jest to raczej prawdziwa agresja i pokazuje, że milczenie o zbrodniach Iranu, zarówno w regionie, jak i w Europie, stało się realnym i bezprecedensowym zagrożeniem.


Iran nie tylko uciska swoich obywateli. Jego celem są również kraje regionu i do tej pory zniszczył cztery arabskie stolice. Jego drony uderzają teraz w europejską stolicę, Kijów, a Iran robi to, aby zaatakować wszystkie kraje NATO.


Tu nie wystarczą ograniczone sankcje na podmioty i osoby w Iranie. Zamiast tego potrzebny jest kompleksowy plan przeciwdziałania zagrożeniom stwarzanym przez Iran, który teraz grozi Europie jawnym szantażem politycznym.


Należy ponownie nałożyć surowe sankcje na Iran i opracować plan B, jak sobie z nim radzić, nawet jeśli będzie to opcja militarna. Musimy również przyspieszyć budowę zintegrowanego systemu obronnego dla regionu, obejmującego wszystkie jego umiarkowane i stabilne kraje oraz Izrael.


Należy również podjąć bezpośrednie działania skierowane na irańskie milicje w regionie, od Syrii po Jemen i od Libanu po Irak. Agresja niekoniecznie oznacza działania militarne, może przybrać formę wsparcia dla sił przeciwnych tym milicjom. Ważniejsza od jednego i drugiego jest potrzeba wspierania pokojowo nastawionych ludzi w Iranie stojących w obliczu morderczego reżimu”.Saudyjska dziennikarka: USA, wcześniej bezradne w odstraszaniu Iranu, teraz spieszą się z reakcją na irańskie drony na Ukrainie


Amal 'Abd Al-'Aziz Al-Hazani pisała w podobnym tonie w artykule w „Al-Sharq Al-Awsat”Oskarżyła USA i Europę o stosowanie podwójnych standardów: ignorują Iran, gdy działa przeciwko Jemenowi i Arabii Saudyjskiej, ale wkraczają do akcji, gdy zagrożenie ze strony Iranu dosięga Ukrainy, a tym samym całej Europy. Wezwała Arabię Saudyjską i Zatokę Perską do zadbania o własne interesy przede wszystkim:


„Podwójne standardy w polityce supermocarstw są nie do przyjęcia… Dlaczego Zachód postrzega Ukrainę inaczej niż Syrię, Irak, Liban i Jemen? Iran jest wspólnym elementem [zagrażającym] im wszystkim.


W 2016 roku administracja Obamy zastopowała sprzedaż amunicji do Arabii Saudyjskiej oraz odwołała swoich doradców wojskowych [z królestwa] na podstawie wyraźnego stwierdzenia, że pierwotnie byli oni wysłani do walki z Al-Kaidą, która osłabła. Administracja Obamy odmówiła także zajęcia stanowiska przeciwko wspieranym przez Iran Hutim, nie dotrzymując tym samym zobowiązania z czasów początku administracji [Obamy]. Administracja Bidena nadal stała na tym stanowisku, kiedy wycofała system obrony powietrznej Patriot [z Arabii Saudyjskiej]… Na początku swojej prezydentury Biden wysłał wyraźny komunikat do Iranu i do Arabii Saudyjskiej przez usunięcie milicji Huti z listy organizacji terrorystycznych [zaledwie] jeden dzień po zakończeniu pomocy wojskowej dla [kierowanej przez Saudyjczyków koalicji arabskiej walczącej] w Jemenie.  


Iran podziękował Bidenowi na swój sposób, gdy [Huti] zaatakowali dronami Arabię Saudyjską, a w miesiącach po ich usunięciu z listy terrorystów Huti nasilili ataki na Marib, Taiz i Al-Hudajdah [w Jemenie], co kosztowało [życie bardzo wielu] ludzi. Ten amerykański ruch spowodował jedynie zniszczenie Jemenu i regionu oraz zwiększył wrogość Iranu. Biden uważał, że to posunięcie popchnie Hutih do zawarcia pokoju i ułatwienia niesienia pomocy humanitarnej [do Jemenu], ale nic z tego się nie wydarzyło, po prostu dlatego, że Iran nie jest skłonny do pokoju… Wręcz przeciwnie, czerpie korzyści ze słabego [stanowiska] administracji Bidena w sprawie wydarzeń w Jemenie i milczenia w sprawie chaosu w Iraku i ogólnego spustoszenia w Syrii. 


[Niedawno] Waszyngton i wpływowe stolice europejskie, takie jak Berlin i Paryż, oraz wszystkie kraje Unii Europejskiej, przyjęły nagle bardzo wrogą postawę wobec Iranu. Nie stało się to jednak z powodu zbyt późno obudzonego sumienia, ale raczej dlatego, że Iran wspiera Rosjan w obecnej wojnie [w Ukrainie]. Europa traktuje tę wojnę jako sprawę życia i śmierci. Waszyngton patrzy na nią z szerszej perspektywy, a sukces Rosji na Ukrainie widzi jako sukces dla rywalizującego obozu, którego najważniejszym [członkiem] są Chiny. 


[Zachód] był wściekły, gdy Iran pomagał rosyjskiemu wojsku, a w europejskich miastach odbyły się protesty, domagając się [nałożenia] sankcji na Iran i zawieszenia rozmów nuklearnych… Wojna w Ukrainie ujawniła [i udowodniła słuszność] wielu opinii, które przez dziesięciolecia dominowały w arabskim postrzeganiu [rzekomego] humanitaryzmu Zachodu. Stany Zjednoczone wycofały się z Syrii po wejściu do niej Rosjan, ale udzielają Ukraińcom pomocy wojskowej i logistycznej przeciwko Rosjanom. Najważniejszy wniosek, jaki można z tego wyciągnąć jest taki, że zachodnie wartości obowiązują tylko tak długo, jak długo bębny wojny [biją] daleko od uszu Europejczyków, ale kiedy zbliżają się [do Europy], jej rozjuszone rządy i ludzie powstają, ponieważ ich interesy są zagrożone.   


Co w tej sytuacji powinny zrobić państwa arabskie, zwłaszcza Arabia Saudyjska i Zatoka? Ich podstawowym prawem jest płacenie [Zachodowi] w tej samej walucie i dbanie o własne interesy, czy to gospodarcze, czy polityczne, bez szkody dla ich sojuszników, o ile to możliwe… Wszyscy rozumiemy, że każdy [kraj] ma teraz prawo do umieszczania własnych interesów na pierwszym miejscu”. [2]


Rosja używa irańskich dronów przeciwko Ukrainie (Al-Arab, Londyn, 19 października 2022)
Rosja używa irańskich dronów przeciwko Ukrainie (Al-Arab, Londyn, 19 października 2022)

Publicysta z Emiratów: Zachód płaci cenę za swoją ignorancję w sprawie więzi między Rosją a Iranem


Chairallah Chairallah, który pisze felieton w londyńskiej emirackiej gazecie „Al-Arab”, ocenił, że nowe sankcje nałożone przez Europę na Iran za dostarczanie broni do Rosji będą miały niewielki wpływ. Dodał, że Zachód nie zdawał sobie sprawy z głębi więzi między Iranem a Rosją, które wcześniej znalazły odzwierciedlenie w wojnie w Syrii, a teraz płaci cenę swoich błędnych ocen. Napisał:


„Nie ma niczego zaskakującego… w tym, że rosyjski prezydent Putin jest wspomagany przez Islamską Republikę Iranu w jego beznadziejnej wojnie z Ukrainą. Użycie przez Rosję irańskich dronów ujawniło słabość rosyjskiego wojska, któremu nie udało się pokonać Ukrainy. To fiasko obnażyło [również] zacofanie rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego, zwłaszcza jeśli chodzi o nowoczesne technologie. Putin nie zdawał sobie sprawy z tego, że kraj o gospodarce znacznie mniejszej niż włoska nie może pełnić roli supermocarstwa, bez względu na to jak wiele pocisków i bomb nuklearnych posiada. 


Rosyjska porażka wynika między innymi z niezłomności narodu ukraińskiego pod przywództwem Wołodymyra Zełenskiego z jednej strony, a z bardzo strategicznego położenia Ukrainy z drugiej. Rosyjski prezydent nie zdawał sobie sprawy z tego, że zasmakowawszy wolności od lat 1990. naród ukraiński [teraz] odmawia powrotu pod patronat Rosji.


Irański sojusznik rzucił się na pomoc [Rosji], która nigdy nie szczędziła Iranowi żadnej pomocy militarnej i politycznej. Koordynację między Iranem a Rosją bardziej niż cokolwiek innego pokazuje przyłączenie się Rosji do wojny przeciwko narodowi syryjskiemu jesienią 2015 roku, kiedy reżim Baszara Al-Assada i alawickie części [Syrii] znalazły się w poważnym niebezpieczeństwie. Wizyta Kasema Solejmaniego, ówczesnego dowódcy Siły Kuds Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) wystarczyła, by Rosja bezpośrednio interweniowała w Syrii…


Jeszcze wcześniej, w sierpniu 2013 r., Putin zrobił wszystko, co mógł, aby powstrzymać Zachód przed nałożeniem sankcji na szefa syryjskiego reżimu za użycie broni chemicznej w jego wojnie przeciwko narodowi syryjskiemu w Ghouta w Damaszku.


Zachód płaci [teraz] cenę za lekceważenie zbrodni Iranu i Rosji w Syrii. Zdaniem Zachodu Putin nie może wygrać na Ukrainie, ponieważ Ukraina jest częścią Europy i jeśli wpadnie pod hegemonię Rosji, to samo może przydarzyć się innym krajom, takim jak Polska czy Rumunia.

Reakcją Unii Europejskiej po tym, jak Iran sprzedał Rosji drony, które były używane do atakowania różnych obszarów na Ukrainie, było nałożenie nowych sankcji na Islamską Republikę Iranu. Ale te sankcje nie będą miały większego wpływu, po prostu dlatego, że stosunki między Rosją a Republiką Islamską, reprezentowaną przez IRGC, są znacznie głębsze niż sądzi Zachód…


Zachodu nie powinno dziwić, że Rosja używa irańskich dronów w wojnie na Ukrainie, ponieważ stosunki między Teheranem a Moskwą wydają się być organiczne, podobnie jak relacje, które Assad i jego reżim utrzymują z IRGC i jego pełnomocnikami.


Wojna w Ukrainie zmieniła świat. Ale to, co się nie zmieniło, to naiwne podejście Zachodu do Iranu i do ludzi takich jak Władimir Putin, który jest gotów zniszczyć całą Europę, aby Amerykanie uznali go za przywódcę supermocarstwa, które zniknęło wraz ze Związkiem Radzieckim. To smutne, że Zachód nigdy nie zdał sobie sprawy z praktycznych implikacji związku rosyjsko-irańskiego. Republika Islamska przystąpiła do wojny przeciwko narodowi ukraińskiemu, a IRGC szkoli rosyjskie wojsko [do użycia] dronów, które są używane do niszczenia celów cywilnych i wojskowych w Ukrainie. 


Widzimy teraz dziwne manewry i błędne oceny [ze strony Zachodu]. Zachód – Europa i USA – płaci cenę swoich założeń i ocen, a mianowicie założenia, że możliwe byłoby oddzielenie Rosji od Iranu Te błędne oceny nie uwzględniały znaczenia pozwolenia Rosji i Iranowi na zmiażdżenie narodu takiego jak Syryjczycy bez poniesienia za to kary!” [3] 

 

 


[1] English.aawsat.com (London), October 23, 2022. 

[2] Al-Sharq Al-Awsat (London), October 25, 2022.

[3] Al-Arab (London), October 24, 2022.


MEMRI, Specjalny komunikat Nr 10289

31 października 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2310 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Państwa arabskie wysyłają miliardy na amerykańskie uniwersytety     2023-01-29
Naród ofiar jest skazany na porażkę   Greenfield   2023-01-28
Dlaczego należy zakazać flagi OWP i Konfederacji?   Flatow   2023-01-27
Komu na rękę z niewidzialną ręką?   Koraszewski   2023-01-27
UE i administracja Bidena wciąż ugłaskują i nagradzają mułłów Iranu   Rafizadeh   2023-01-24
Żyjemy w ciekawych czasach   Koraszewski   2023-01-24
Wojna Unii Europejskiej z Izraelem   Tawil   2023-01-19
Czy istnieje środek prawny na kłamstwa George'a Santosa?   Dershowitz   2023-01-19
Wieczny dyktator i brakujący pokój: historia Mahmuda Abbasa   Eid   2023-01-19
Orwellowska obsesja „New York Timesa” na punkcie Izraela   Chesler   2023-01-18
Palestyna: Perwersyjny – i wprawiający w osłupienie - paradoks   Sherman   2023-01-17
Kolejna faza ewolucji państwucha   Koraszewski   2023-01-17
Najważniejsze niepisane prawo na Zachodzie: nie drażnij irracjonalnych, ekstremistycznych muzułmanów     2023-01-13
Głupota ujawnia się w działaniu, część 3: ignorowanie porażek   Bard   2023-01-11
Nie ma chleba bez wolności?   Koraszewski   2023-01-11
Europa na łasce Kataru?   Godefridi   2023-01-10
Turecki “postęp”: Sześcioletnią dziewczynkę wydał za mąż jej ojciec, znany szejk   Bekdil   2023-01-06
Antysemityzm ludzi łagodnych i dobrych - raz jeszcze   Koraszewski   2023-01-06
Dzisiejsza Rosja i “Długi Telegram”   Koraszewski   2023-01-05
Zapomniane przemówienie Jasera Arafata   Shaw   2023-01-04
Znaczenie wielkiego exodusu Mizrahi   Julius   2023-01-03
Profesor Matczak i hollywoodzka puma   Koraszewski   2023-01-02
Śmieć chrześcijaństwa w Betlejem   Ibrahim   2022-12-31
Ukraina: przepis na ugłaskanie zbrodniarza   Taheri   2022-12-31
Przesłanie Zełenskiego w mundurze polowym   Jacoby   2022-12-29
Konserwatyzm w dobie populistycznej rewolty   Winegard   2022-12-23
Europa budzi się i dostrzega korupcję w organizacjach pozarządowych   Steinberg   2022-12-22
W Iranie i Chinach protestujący domagają się wolności. Gdzie jest przywódca wolnego świata?   Jacoby   2022-12-22
Niemiecki kanclerz obawia się zimnej wojny   Koraszewski   2022-12-21
Niemieckie spojrzenie na globalne perspektywy   Taheri   2022-12-20
Historia medialnej intifady przeciwko Izraelowi   Chesler   2022-12-20
Mułłowie Iranu: kiedy zbudzi się Unia Europejska?   Rafizadeh   2022-12-15
Turcja i Izrael: otwarcia i ponowne zamknięcia   Bekdil   2022-12-15
Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców   Grzegorz Lindenberg   2022-12-13
Długi cień zimnej wojny   Koraszewski   2022-12-12
Głupota ujawnia się w działaniu   Bard   2022-12-12
Kolonializm i Żydzi, ofiary czy kolaboranci?   Julius   2022-12-11
Zniekształcona pamięć wojny koreańskiej   Shankar   2022-12-09
Czy Izrael powinien bojkotować palestyńskich Arabów?   Amos   2022-12-08
Komu wierzymy i dlaczego tak niechętnie?   Koraszewski   2022-12-07
Kolejne medialne wymówki dla Palestyńczyków i ich terroru   Bard   2022-12-07
Dwoje ludzi przekraczających rzeczywistość we wnętrzu jednego katalońskiego domu   Zbierski   2022-12-02
“New York Times” i jego współpracownicy   Fitzgerald   2022-12-02
Niewinne zdumienie pewnego socjologa   Koraszewski   2022-12-01
Wyjście ze stalinowskiego zimna   Ashenden   2022-11-29
Eureka! Odkryto arabskie lobby   Bard   2022-11-26
Stare irańskie hasło podbija świat   Taheri   2022-11-25
Nie, nierówności dochodów nie są najwyższe w historii. Są na historycznie niskim poziomie   Jacoby   2022-11-22
Porwanie studiów bliskowschodnich   i Alex Joffe   2022-11-20
Mistrzostwa świata w piłce nożnej i światowe rozgrywki   Collins   2022-11-19
Zabłąkane pociski: czego Ukraina (i Polska) mogą nauczyć się od Izraela   Frantzman   2022-11-18
Mroźna zima dla Europy: obwiniaj strategiczną ślepotę   Bekdil   2022-11-16
Thomas Friedman, zwolennik równego kopania wszystkiego, co izraelskie   Flatow   2022-11-14
Inwestowanie w naukę dla bezpieczeństwa żywnościowego w Afryce   Bafana   2022-11-14
Kapitalizm to dobra rzecz   Koraszewski   2022-11-12
Skuteczna walka ze skrajnym ubóstwem   Jacoby   2022-11-11
Zabijanie Lewiatana tysiącem ciosów   Taheri   2022-11-10
Krytyczna teoria rasy i antysemityzm   Levick   2022-11-10
Afrykańscy farmerzy zarobili około 282 miliony dolarów na GMO w 2020 roku – nowe badanie   Opoku   2022-11-09
Niebezpieczeństwo „śpiącej” umowy nuklearnej: silniejsza Rosja, Chiny, Korea Północna, Iran   Rafizadeh   2022-11-08
Refleksje o książce Roberta Spencera Who Lost Afghanistan?   Chesler   2022-11-08
Palestyńska walka o potrawy   Fitzgerald   2022-11-07
Arabowie o zachodniej hipokryzji w sprawie irańskich dronów     2022-11-07
Chaos tworzony przez moralistów na poziomie trzylatków   Tracinski   2022-11-04
Projektanci mody intelektualnej i ich klienci   Koraszewski   2022-11-02
Rewolucja w Iranie jest powstaniem, któremu przewodzą mniejszości etniczne   Mustafa   2022-11-01
Nadzieja w pesymizmie i rozsądku   Koraszewski   2022-10-31
Inna definicja antysemityzmu     2022-10-30
Czego Irańczycy chcą od Waszyngtonu   Taheri   2022-10-29
Zachód odwraca się plecami do prześladowanych chrześcijan, wita radykalnych muzułmanów   Ibrahim   2022-10-26
Opowieści byłego premiera kraju wielkości znaczka pocztowego   Koraszewski   2022-10-25
Odsłonić prawdziwe poglądy antysemitki   Kirchick   2022-10-22
Dzięki administracji Bidena Rosja i Iran są sobie bliższe niż kiedykolwiek   Rafizadeh   2022-10-21
Błąd „jeśli-to” powraca z pełną mocą z okazji umowy o granicy morskiej z Libanem     2022-10-14
Nowa bajka na zimę: “Europa jest ofiarą Amerykanów”   Godefridi   2022-10-12
Pan się myli, Panie Konstanty   Koraszewski   2022-10-12
Także dzisiaj niewolnictwo jest ogólnoświatową plagą   Jacoby   2022-10-11
FAIR – Fairness & Accuracy In Reporting – pokazuje skrajny brak szacunku wobec izraelskich Arabów     2022-10-09
Szef administracji Rady Praw Człowieka ONZ systematycznie naruszał zasady ONZ, ujawniają wycieki e-maili     2022-10-08
Czy Ilhan Omar lub Linda Sarsour dobrowolnie zdjęły hidżab w solidarności z irańskimi kobietami?   Chesler   2022-10-07
Rashida Tlaib, Jaskinia Lwa i wszechobecność nienawiści do Żydów ponad politycznymi podziałami (plus komiks)     2022-10-05
Dalekosiężne skutki śmierci Mahsy Amini   Mahmoud   2022-10-05
Jak USA roztrwoniły swoje strategiczne minerały   Bergman   2022-10-04
Główny nurt i władczyni pierścionka   Koraszewski   2022-10-03
Iran: dymiący wulkan   Taheri   2022-10-03
Iran kupił ponad milion hektarów ziemi w Wenezueli     2022-10-02
Wojownicy sprawiedliwości społecznej ignorują arabskich właścicieli niewolników   Bard   2022-10-01
Czy irański naród otrzyma wsparcie demokratycznego Zachodu?   Koraszewski   2022-09-30
Rosja i Iran: przyjaźń czy tylko partnerstwo?   Amos   2022-09-25
Niebezpieczne związki, czyli sojusze wiernych i niewiernych   Koraszewski   2022-09-24
Nierozwiązywalne konflikty na Bliskim Wschodzie   i Alberto M. Fernandez   2022-09-18
Trzecia droga skręca w prawo   Koraszewski   2022-09-17
Palestyńczycy i świat nie potrzebują jeszcze jednego, skorumpowanego, upadłego, terrorystycznego państwa arabskiego   Toameh   2022-09-17
Jak Zachód zbudował rosyjskiego wroga   Taheri   2022-09-16
Dlaczego ludzie nienawidzą?   Koraszewski   2022-09-15
Fundamentalna irracjonalność palestinizmu   Bellerose   2022-09-14
Administracja Bidena “zaniepokojona” izraelskimi rajdami na Zachodni Brzeg   Fitzgerald   2022-09-13
Departament Stanu traktuje śmierć Abu Akleh jako priorytet, ignorując śmierć Malki Roth   Meyers Epstein   2022-09-12
Kiedy niemieccy ekolodzy i rząd Putiuna mieli gorący romans   Godefridi   2022-09-12
Arabowie do Bidena: Nie podpisuj umowy z Iranem, doprowadzi to do wojny   Toameh   2022-09-10

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk