Prawda

Piątek, 23 lutego 2024 - 20:10

« Poprzedni Następny »


Arabowie o zachodniej hipokryzji w sprawie irańskich dronów


Z materiałów MEMRI 2022-11-07

Zdjęcie kawałków irańskiego dronu zestrzelonego w pobliżu Charkowa przekazane przez ukraińskie Ministerstwo Obrony. (Źródło Al-Monitor)
Zdjęcie kawałków irańskiego dronu zestrzelonego w pobliżu Charkowa przekazane przez ukraińskie Ministerstwo Obrony. (Źródło Al-Monitor)

Po doniesieniach, że Rosja używa irańskich dronów do atakowania celów w Ukrainie, artykuły w prasie saudyjskiej i emirackiej oskarżają Zachód o hipokryzję i stosowanie podwójnych standardów w kontekście agresji Iranu. Jak piszą autorzy tych artykułów, Stany Zjednoczone i Europa od lat ignorują irańskie drony wystrzeliwane przez milicję Huti przeciwko Arabii Saudyjskiej i ZEA i tolerują destrukcyjne działania Iranu w Syrii, Iraku, Libanie i Jemenie. Ale teraz, gdy irańskie drony zagrażają Ukrainie i Europie jako całości, Zachód ostro zareagował przeciwko Iranowi i nałożył na niego nowe sankcje. Artykuły podkreślają, że Zachód płaci dziś cenę za naiwne podejście do Iranu i lekceważenia jego zbrodni. Administracje Bidena i Obamy oraz kraje europejskie zignorowały rozwój militarny i technologiczny Iranu, a także działania milicji i zbrodnie popełnione przeciwko narodowi syryjskiemu, przy wsparciu Rosji. To w istocie ośmieliło Iran do dalszego szkodzenia krajom regionu i do pomocy Rosji w jej wojnie z Ukrainą.


„Świat zachodni” ignoruje „irańskie drony uderzające w świat arabski”, ale jest zszokowany, gdy są używane „przeciwko Zachodowi” (Al-Iqtisadiyya, Arabia Saudyjska, 27 października 2022 r.)
„Świat zachodni” ignoruje „irańskie drony uderzające w świat arabski”, ale jest zszokowany, gdy są używane „przeciwko Zachodowi” (Al-Iqtisadiyya, Arabia Saudyjska, 27 października 2022 r.)

Poniżej przetłumaczone fragmenty niektórych z tych artykułów.


Znany dziennikarz saudyjski: Amerykańskie, zachodnie milczenie wobec postępowania Iranu zachęciło go do zagrożenia Europie


Znany dziennikarz saudyjski Tarek Al-Homayed napisał w gazecie „Al-Sharq Al-Awsat”, że lekceważenie przez Zachód zbrodni Iranu i irańskich dronów, których celem są kraje Bliskiego Wschodu, zachęciło Iran do dostarczenia Rosji dronów, które teraz zagrażają Europie. Dodał, że przeciwstawienie się irańskiemu zagrożeniu nie będzie możliwe, jeśli USA nie utrzymają zdrowych stosunków z Arabią Saudyjską i innymi krajami regionu. Takie działanie wymaga również sformułowania ogólnego planu postępowania z Iranem. Poniżej znajdują się fragmenty angielskiej wersji jego artykułu, opublikowanej w angielskim wydaniu „Al-Sharq Al-Awsat”. [1]


„Wolę być szczery w moim politycznym komentarzu, nazywać rzeczy po imieniu. Jeśli chodzi o destrukcyjne działania Iranu w regionie i na całym świecie, musimy nazwać to tym, czym jest. Z tego powodu muszę powiedzieć że ingerencja Iranu w wojnę z Ukrainą poprzez dostarczanie Rosji dronów jest pośrednio irańskim atakiem na państwa NATO.


Iran, tak jak uderzał i uderza w nasz region, teraz atakuje Europę. Irańskie drony były używane do atakowania zakładów przetwórstwa ropy naftowej w Abkaik w 2019 roku i są to te same drony, którymi Huti atakowali Arabię Saudyjską i ZEA.


Siły Mobilizacji Ludowej i Asaib Ahl al-Haq używają tych samych dronów w Iraku, a Hezbollah używa ich do ataku na Izrael. Te drony nie są nowe, ale Europa i Stany Zjednoczone dopiero niedawno je dostrzegły, ponieważ irańskie drony uderzają teraz w kraje NATO [sic].


Tak więc milczenie USA i Europy, zwłaszcza niekończące się błędy, które Amerykanie popełniają w sposobie radzenia sobie z Iranem, ośmieliły Iran do atakowania krajów europejskich…


W porządku, dziś Waszyngton mówi, że sojusz Rosjan z Iranem, który przejawił się w użyciu dronów w atakach na Ukrainę, zagraża społeczności międzynarodowej. Nie wiem jak można przeciwstawić się temu sojuszowi bez dobrych i pozytywnych stosunków z Arabią Saudyjską, a tym samym z krajami naszego regionu.


Tak więc fakt, że irańskie drony atakują teraz kraje NATO [przez atakowanie] Ukrainy, nie jest wynikiem zbiegu nieprzewidzianych okoliczności. Jest to raczej prawdziwa agresja i pokazuje, że milczenie o zbrodniach Iranu, zarówno w regionie, jak i w Europie, stało się realnym i bezprecedensowym zagrożeniem.


Iran nie tylko uciska swoich obywateli. Jego celem są również kraje regionu i do tej pory zniszczył cztery arabskie stolice. Jego drony uderzają teraz w europejską stolicę, Kijów, a Iran robi to, aby zaatakować wszystkie kraje NATO.


Tu nie wystarczą ograniczone sankcje na podmioty i osoby w Iranie. Zamiast tego potrzebny jest kompleksowy plan przeciwdziałania zagrożeniom stwarzanym przez Iran, który teraz grozi Europie jawnym szantażem politycznym.


Należy ponownie nałożyć surowe sankcje na Iran i opracować plan B, jak sobie z nim radzić, nawet jeśli będzie to opcja militarna. Musimy również przyspieszyć budowę zintegrowanego systemu obronnego dla regionu, obejmującego wszystkie jego umiarkowane i stabilne kraje oraz Izrael.


Należy również podjąć bezpośrednie działania skierowane na irańskie milicje w regionie, od Syrii po Jemen i od Libanu po Irak. Agresja niekoniecznie oznacza działania militarne, może przybrać formę wsparcia dla sił przeciwnych tym milicjom. Ważniejsza od jednego i drugiego jest potrzeba wspierania pokojowo nastawionych ludzi w Iranie stojących w obliczu morderczego reżimu”.Saudyjska dziennikarka: USA, wcześniej bezradne w odstraszaniu Iranu, teraz spieszą się z reakcją na irańskie drony na Ukrainie


Amal 'Abd Al-'Aziz Al-Hazani pisała w podobnym tonie w artykule w „Al-Sharq Al-Awsat”Oskarżyła USA i Europę o stosowanie podwójnych standardów: ignorują Iran, gdy działa przeciwko Jemenowi i Arabii Saudyjskiej, ale wkraczają do akcji, gdy zagrożenie ze strony Iranu dosięga Ukrainy, a tym samym całej Europy. Wezwała Arabię Saudyjską i Zatokę Perską do zadbania o własne interesy przede wszystkim:


„Podwójne standardy w polityce supermocarstw są nie do przyjęcia… Dlaczego Zachód postrzega Ukrainę inaczej niż Syrię, Irak, Liban i Jemen? Iran jest wspólnym elementem [zagrażającym] im wszystkim.


W 2016 roku administracja Obamy zastopowała sprzedaż amunicji do Arabii Saudyjskiej oraz odwołała swoich doradców wojskowych [z królestwa] na podstawie wyraźnego stwierdzenia, że pierwotnie byli oni wysłani do walki z Al-Kaidą, która osłabła. Administracja Obamy odmówiła także zajęcia stanowiska przeciwko wspieranym przez Iran Hutim, nie dotrzymując tym samym zobowiązania z czasów początku administracji [Obamy]. Administracja Bidena nadal stała na tym stanowisku, kiedy wycofała system obrony powietrznej Patriot [z Arabii Saudyjskiej]… Na początku swojej prezydentury Biden wysłał wyraźny komunikat do Iranu i do Arabii Saudyjskiej przez usunięcie milicji Huti z listy organizacji terrorystycznych [zaledwie] jeden dzień po zakończeniu pomocy wojskowej dla [kierowanej przez Saudyjczyków koalicji arabskiej walczącej] w Jemenie.  


Iran podziękował Bidenowi na swój sposób, gdy [Huti] zaatakowali dronami Arabię Saudyjską, a w miesiącach po ich usunięciu z listy terrorystów Huti nasilili ataki na Marib, Taiz i Al-Hudajdah [w Jemenie], co kosztowało [życie bardzo wielu] ludzi. Ten amerykański ruch spowodował jedynie zniszczenie Jemenu i regionu oraz zwiększył wrogość Iranu. Biden uważał, że to posunięcie popchnie Hutih do zawarcia pokoju i ułatwienia niesienia pomocy humanitarnej [do Jemenu], ale nic z tego się nie wydarzyło, po prostu dlatego, że Iran nie jest skłonny do pokoju… Wręcz przeciwnie, czerpie korzyści ze słabego [stanowiska] administracji Bidena w sprawie wydarzeń w Jemenie i milczenia w sprawie chaosu w Iraku i ogólnego spustoszenia w Syrii. 


[Niedawno] Waszyngton i wpływowe stolice europejskie, takie jak Berlin i Paryż, oraz wszystkie kraje Unii Europejskiej, przyjęły nagle bardzo wrogą postawę wobec Iranu. Nie stało się to jednak z powodu zbyt późno obudzonego sumienia, ale raczej dlatego, że Iran wspiera Rosjan w obecnej wojnie [w Ukrainie]. Europa traktuje tę wojnę jako sprawę życia i śmierci. Waszyngton patrzy na nią z szerszej perspektywy, a sukces Rosji na Ukrainie widzi jako sukces dla rywalizującego obozu, którego najważniejszym [członkiem] są Chiny. 


[Zachód] był wściekły, gdy Iran pomagał rosyjskiemu wojsku, a w europejskich miastach odbyły się protesty, domagając się [nałożenia] sankcji na Iran i zawieszenia rozmów nuklearnych… Wojna w Ukrainie ujawniła [i udowodniła słuszność] wielu opinii, które przez dziesięciolecia dominowały w arabskim postrzeganiu [rzekomego] humanitaryzmu Zachodu. Stany Zjednoczone wycofały się z Syrii po wejściu do niej Rosjan, ale udzielają Ukraińcom pomocy wojskowej i logistycznej przeciwko Rosjanom. Najważniejszy wniosek, jaki można z tego wyciągnąć jest taki, że zachodnie wartości obowiązują tylko tak długo, jak długo bębny wojny [biją] daleko od uszu Europejczyków, ale kiedy zbliżają się [do Europy], jej rozjuszone rządy i ludzie powstają, ponieważ ich interesy są zagrożone.   


Co w tej sytuacji powinny zrobić państwa arabskie, zwłaszcza Arabia Saudyjska i Zatoka? Ich podstawowym prawem jest płacenie [Zachodowi] w tej samej walucie i dbanie o własne interesy, czy to gospodarcze, czy polityczne, bez szkody dla ich sojuszników, o ile to możliwe… Wszyscy rozumiemy, że każdy [kraj] ma teraz prawo do umieszczania własnych interesów na pierwszym miejscu”. [2]


Rosja używa irańskich dronów przeciwko Ukrainie (Al-Arab, Londyn, 19 października 2022)
Rosja używa irańskich dronów przeciwko Ukrainie (Al-Arab, Londyn, 19 października 2022)

Publicysta z Emiratów: Zachód płaci cenę za swoją ignorancję w sprawie więzi między Rosją a Iranem


Chairallah Chairallah, który pisze felieton w londyńskiej emirackiej gazecie „Al-Arab”, ocenił, że nowe sankcje nałożone przez Europę na Iran za dostarczanie broni do Rosji będą miały niewielki wpływ. Dodał, że Zachód nie zdawał sobie sprawy z głębi więzi między Iranem a Rosją, które wcześniej znalazły odzwierciedlenie w wojnie w Syrii, a teraz płaci cenę swoich błędnych ocen. Napisał:


„Nie ma niczego zaskakującego… w tym, że rosyjski prezydent Putin jest wspomagany przez Islamską Republikę Iranu w jego beznadziejnej wojnie z Ukrainą. Użycie przez Rosję irańskich dronów ujawniło słabość rosyjskiego wojska, któremu nie udało się pokonać Ukrainy. To fiasko obnażyło [również] zacofanie rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego, zwłaszcza jeśli chodzi o nowoczesne technologie. Putin nie zdawał sobie sprawy z tego, że kraj o gospodarce znacznie mniejszej niż włoska nie może pełnić roli supermocarstwa, bez względu na to jak wiele pocisków i bomb nuklearnych posiada. 


Rosyjska porażka wynika między innymi z niezłomności narodu ukraińskiego pod przywództwem Wołodymyra Zełenskiego z jednej strony, a z bardzo strategicznego położenia Ukrainy z drugiej. Rosyjski prezydent nie zdawał sobie sprawy z tego, że zasmakowawszy wolności od lat 1990. naród ukraiński [teraz] odmawia powrotu pod patronat Rosji.


Irański sojusznik rzucił się na pomoc [Rosji], która nigdy nie szczędziła Iranowi żadnej pomocy militarnej i politycznej. Koordynację między Iranem a Rosją bardziej niż cokolwiek innego pokazuje przyłączenie się Rosji do wojny przeciwko narodowi syryjskiemu jesienią 2015 roku, kiedy reżim Baszara Al-Assada i alawickie części [Syrii] znalazły się w poważnym niebezpieczeństwie. Wizyta Kasema Solejmaniego, ówczesnego dowódcy Siły Kuds Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) wystarczyła, by Rosja bezpośrednio interweniowała w Syrii…


Jeszcze wcześniej, w sierpniu 2013 r., Putin zrobił wszystko, co mógł, aby powstrzymać Zachód przed nałożeniem sankcji na szefa syryjskiego reżimu za użycie broni chemicznej w jego wojnie przeciwko narodowi syryjskiemu w Ghouta w Damaszku.


Zachód płaci [teraz] cenę za lekceważenie zbrodni Iranu i Rosji w Syrii. Zdaniem Zachodu Putin nie może wygrać na Ukrainie, ponieważ Ukraina jest częścią Europy i jeśli wpadnie pod hegemonię Rosji, to samo może przydarzyć się innym krajom, takim jak Polska czy Rumunia.

Reakcją Unii Europejskiej po tym, jak Iran sprzedał Rosji drony, które były używane do atakowania różnych obszarów na Ukrainie, było nałożenie nowych sankcji na Islamską Republikę Iranu. Ale te sankcje nie będą miały większego wpływu, po prostu dlatego, że stosunki między Rosją a Republiką Islamską, reprezentowaną przez IRGC, są znacznie głębsze niż sądzi Zachód…


Zachodu nie powinno dziwić, że Rosja używa irańskich dronów w wojnie na Ukrainie, ponieważ stosunki między Teheranem a Moskwą wydają się być organiczne, podobnie jak relacje, które Assad i jego reżim utrzymują z IRGC i jego pełnomocnikami.


Wojna w Ukrainie zmieniła świat. Ale to, co się nie zmieniło, to naiwne podejście Zachodu do Iranu i do ludzi takich jak Władimir Putin, który jest gotów zniszczyć całą Europę, aby Amerykanie uznali go za przywódcę supermocarstwa, które zniknęło wraz ze Związkiem Radzieckim. To smutne, że Zachód nigdy nie zdał sobie sprawy z praktycznych implikacji związku rosyjsko-irańskiego. Republika Islamska przystąpiła do wojny przeciwko narodowi ukraińskiemu, a IRGC szkoli rosyjskie wojsko [do użycia] dronów, które są używane do niszczenia celów cywilnych i wojskowych w Ukrainie. 


Widzimy teraz dziwne manewry i błędne oceny [ze strony Zachodu]. Zachód – Europa i USA – płaci cenę swoich założeń i ocen, a mianowicie założenia, że możliwe byłoby oddzielenie Rosji od Iranu Te błędne oceny nie uwzględniały znaczenia pozwolenia Rosji i Iranowi na zmiażdżenie narodu takiego jak Syryjczycy bez poniesienia za to kary!” [3] 

 

 


[1] English.aawsat.com (London), October 23, 2022. 

[2] Al-Sharq Al-Awsat (London), October 25, 2022.

[3] Al-Arab (London), October 24, 2022.


MEMRI, Specjalny komunikat Nr 10289

31 października 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2552 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Eurowizja i bębny wojny   Collins   2024-02-23
Milczenie feministycznych owiec: ani słowa o horrorach HamasuZwolennicy #MeToo milczeli.   Chesler   2024-02-22
A zwycięzcą jest – Hamas!   Dershowitz   2024-02-21
"Palestyńczycy są tacy sami jak my", zapewnia mędrzec Blinken   Pandavar   2024-02-20
Żyjemy w momencie kulturowego chaosu   Meotti   2024-02-20
Chleba naszego powszedniego daj nam Google   Koraszewski   2024-02-19
Jak propalestyńscy są zachodni demonstranci?     2024-02-16
@Guardian kłamie, żeby przedstawić żołnierzy IDF jako potwory – ale pokazuje, że @IDF pozostaje najbardziej moralną armią na świecie     2024-02-15
Blinken powinien wiedzieć, że Autonomia Palestyńska jest równie zła jak rządy Hamasu w Gazie   Marcus   2024-02-14
Czy może istnieć uczciwa propalestyńska lewica?   Levick   2024-02-14
Hipokryzja zdefiniowana: grupy praw człowieka martwią się wszelkimi ograniczeniami w przepływie uchodźców, ale milczą w sprawie Egiptu, który zakazuje wjazdu jakimkolwiek uchodźcom z Gazy     2024-02-13
Czy uchodźcy żydowscy i arabscy są równi?Mimo prawie miliona żydowskich uchodźców z krajów arabskich, Organizacja Narodów Zjednoczonych nadal ma obsesję wyłącznie na punkcie potomków uchodźców arabskich.   Julius   2024-02-11
Kilka uwag wokół niepewności   Koraszewski   2024-02-09
Moi drodzy Palestyńczycy: Czas pozbyć się naszych przywódców i przyjąć izraelskie oferty pokojowe   Eid   2024-02-07
Jak zdemontować UNRWA: instrukcja krok po kroku     2024-02-07
Wojna Izraela z Hamasem jest najmniej śmiercionośną wojną w regionieDlaczego więc media opisują go jako „jedną z najbardziej śmiercionośnych… w historii”?   Greenfield   2024-02-06
Zdradziecka awangarda intelektualna   Koraszewski   2024-02-04
Departament Stanu a rzeczywistość   Bard   2024-02-03
Szef ONZ twierdzi, że Palestyńczycy mają „prawo do państwowości”. Dlaczego?   Fitzgerald   2024-02-03
UNRWA istnieje, aby pomóc w prowadzeniu wojny, której celem jest likwidacja Izraela   Tobin   2024-02-02
Islamscy terroryści tworzą klęski głodowe, żeby czerpać korzyści z pomocy zagranicznejWalka z terrorystami nie powoduje klęsk głodowych; pomoc humanitarna dla terrorystów powoduje klęski głodowe.   Greenfield   2024-02-01
Kto pierwszy mrugnie w wojnie w Gazie?   Fernandez   2024-02-01
Dokumentowanie działań umożliwiających zbrodnie wojenne Hamasu: agencje ONZ, programy pomocy rządowej i organizacje pozarządowe   Steinberg   2024-01-31
Prawdziwe ludobójstwa, które świat ignorujeZamiast przeciwstawić się prawdziwym zbrodniom przeciw ludzkości, społeczność międzynarodowa obrzuca Izrael krwawymi oszczerstwami.   Bryen   2024-01-29
Wysoki Przedstawiciel UE, Josep Borrell, przyznaje, że chce „dwóch państw”, a nie „pokoju”     2024-01-26
Błędna odpowiedź Bidena w sprawie TajwanuGłównym zagrożeniem dla pokoju w Azji nie jest niepodległość Tajwanu, ale chińska wojowniczość.   Jacoby   2024-01-26
Jak zakończyć cierpienia Palestyńczyków   Tawil   2024-01-24
Dla mediów terroryści Hamasu to duchy   Bard   2024-01-23
Złóżmy pozew przeciwko UNRWA w Hadze   Bedein   2024-01-23
Jak Princeton wybiela haniebną historię Kena Rotha   Steinberg   2024-01-22
Jedna wojna i dwie wizje   Taheri   2024-01-21
Pytasz, czy jesteś antysemitą?   Koraszewski   2024-01-21
“Koszmar zatajonych pieniędzy”: jak Katar kupił Ligę Bluszczową   Williams   2024-01-20
“Krwawe Boże Narodzenie”: chrześcijanie masakrowani w nigeryjskim ludobójstwie   Ibrahim   2024-01-17
Pracownicy pomocy humanitarnej wspierają Hamas   Bard   2024-01-13
Samobójcza głupota „rozwiązania w postaci dwóch państw”   Anderson   2024-01-12
Starzy orędownicy procesu pokojowego i wojna w Gazie   Flatow   2024-01-11
Dlaczego chrześcijańscy przywódcy ignorują ataki na swoją społeczność   Tawil   2024-01-10
Masha Gessen, lub, ври, да знай же меру   Fitzgerald   2024-01-09
Dla mediów terroryści Hamasu to duchy   Bard   2024-01-06
Izrael ma nie tylko armię najbardziej moralną, ale także najbardziej przejrzystą     2024-01-06
Krytycy Izraela po prostu nie chcą, aby Izrael zwyciężył   Tobin   2024-01-05
Kto popiera Hamas?   Dershowitz   2024-01-04
Nie ma „upokorzonej izraelskiej męskości”   Chesler   2024-01-02
Nie ma porównania pomiędzy przemocą palestyńską i żydowską na Zachodnim Brzegu     2024-01-02
Odzyskanie romantyzmu naszej sprawy   Greenfield   2023-12-28
Przyszła strategia ekonomiczna dla pokoju   Mahjar-Barducci   2023-12-25
“Przebudzenie” zagraża amerykańskim Żydom   Tobin   2023-12-23
Dziesięć podstawowych faktów na temat wojny z Hamasem, o których media nie mówią     2023-12-23
Zakazanie przez Bidena prawa wjazdu do USA dla „stosujących przemoc osadników” izraelskich zablokowałby tych, którzy po prostu nie zgadzają się z jego polityką   Kontorovich   2023-12-21
Wojna w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie   Koraszewski   2023-12-20
Czy dysonans poznawczy Bidena może pozwolić Izraelowi wygrać wojnę?   Tobin   2023-12-19
Dlaczego islamiści roszczą sobie prawa do ziemi niemuzułmańskiej?   Bulut   2023-12-18
Polityka tożsamości i zaburzenia kognitywne   Koraszewski   2023-12-18
Symfoniczna wersja terroru   Taheri   2023-12-15
Wsparcie dla terroru: jak terroryści wykorzystują organizacje humanitarne   i Nathaniel Rabkin   2023-12-14
Zdumiewająca naiwność Izraelofobów. Zachodnie oburzenie wywołane wyłapywaniem przez IDF podejrzanych członków Hamasu jest absurdalnym kwiecistym moralizowaniem.   O'Neill   2023-12-13
Redaktor kuwejckiej gazety: Hamas powinien być ścigany sądownie za śmierć i zniszczenie, jakie ściągnął na Gazańczyków atakiem z 7 października     2023-12-11
Tak daleko, tak blisko   Koraszewski   2023-12-10
Za kulisami Human Rights Watch: nienawiść i korupcjaPamięci Roberta Bernsteina, założyciela Human Rights Watch   Steinberg   2023-12-09
Najnowszy hit Pallywoodu. Jak usłużne relacje mediów o „zbombardowaniu” szpitala Al-Ahli promowały propagandę Hamasu   Landes   2023-12-07
Nagroda Nobla za terror i inne absurdy   Fernandez   2023-12-06
Gaza – kto z kim walczy i w imię czego?   Koraszewski   2023-12-05
Unia Europejska jest wspólnikiem Iranu   Rafizadeh   2023-12-05
W  Betlejem Boże Narodzenie zostało odwołane , a winni są Żydzi.     2023-12-04
Porażka zachodniego feminizmu, kiedy jest najbardziej potrzebny   Chesler   2023-12-04
Huti: kim są i dlaczego atakują Izrael?   Flatow   2023-12-03
Krótka historia długiej odpowiedzialności zbiorowej   Koraszewski   2023-12-02
Dlaczego Arabowie “zdradzili” Palestyńczyków   Toameh   2023-12-01
Coleman Hughes atakuje porównania między Palestyńczykami a walką Czarnych o wolność w Afryce Południowej i w Ameryce   Coyne   2023-12-01
Prawdziwi eksperci prawa międzynarodowego są zgodni: Hamas jest winny zbrodni wojennych i niemal na pewno ludobójstwa. Ale media ignorują ten przekaz     2023-11-30
Czerwony Krzyż po raz kolejny zawodzi Żydów   Bard   2023-11-28
“Rozwiązanie w postaci dwóch państw” oznacza terroryzm   Greenfield   2023-11-27
Niebezpieczne fantazje Bidena o państwie palestyńskim   Tobin   2023-11-26
Nie, Joe. Powierzenie ONZ odpowiedzialności za Gazę byłoby kiepskim dowcipem   Kontorovich   2023-11-24
Nagroda administracji Bidena dla Iranu w wysokości 10 miliardów dolarów: tylko małe podziękowanie za zorganizowanie wojny, zranienie 56 żołnierzy amerykańskich i próbę wypędzenia USA z Bliskiego Wschodu.   Rafizadeh   2023-11-23
Gaza moja miłość   Koraszewski   2023-11-22
Oszczerstwa o popełnianiu „ludobójstwa przez Izrael mają na celu usprawiedliwienie ewentualnego prawdziwego ludobójstwa na Żydach     2023-11-21
Dlaczego Palestyńczycy nie chcą rządzić Gazą?   Abdul-Hussain   2023-11-18
Gaza, islam i Zachód   Smith   2023-11-17
Pora, żeby Biden publicznie przyznał, że jest to wojna irańskich mułłów przeciwko Izraelowi i Stanom Zjednoczonym   Rafizadeh   2023-11-15
Amerykański front   Rosenthal   2023-11-07
Antonio Guterres nie jest najgorszym sekretarzem generalnym w historii ONZ, ale jest w czołówce   Fitzgerald   2023-11-04
Normalizacja barbarzyństwa. Społeczeństwa, które rezygnują z wolności, wkrótce zobaczą, że zastąpiła ją przemoc.   O'Neill   2023-11-03
Zamknięcie granicy przez Egipt stanowi naruszenie prawa międzynarodowego   Kontorovich   2023-11-01
Po masakrze Żydów przeprowadzonej przez Hamas „GUARDIAN” nienawidzi Żydów jeszcze bardziej   Levick   2023-10-30
Egipt i Jordania odmawiają ratowania palestyńskiego życia     2023-10-28
Wielki Zderzacz Andronów   Koraszewski   2023-10-26
Lepsze pytanie: czego prawo międzynarodowe wymaga od reszty świata w sprawie Hamasu?   Amos   2023-10-25
Właśnie przeczytałem Idź i wróć człowiekiem   Kalwas   2023-10-24
Piekło wojen miejskich nie jest unikalne dla Gazy   Brincka   2023-10-23
Kto i jak współczuje Palestyńczykom?   Koraszewski   2023-10-21
Czy powinniśmy pomagać Palestyńczykom w Gazie?   Destexhe   2023-10-18
Przyzwoici liberałowie mogą wyrządzić więcej szkody niż demonstranci popierający Hamas   Tobin   2023-10-15
List otwarty do redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” Jarosława Kurskiego   Koraszewski   2023-10-15
Najważniejsza zmiana w świecie arabskim od końca kolonializmu     2023-10-06
ONZ musi zakończyć wykluczanie Tajwanu — zanim będzie za późno   Jacoby   2023-10-05
Zakrzykiwanie cywilizowanego dialogu   Chesler   2023-10-04
Lekcje z Karabachu dla ofiar i  prześladowców   Fernandez   2023-10-04
Afryka: dzielenie kury, która znosi złote jaja   Taheri   2023-09-30

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk