Prawda

Piątek, 29 wrzesnia 2023 - 01:18

« Poprzedni Następny »


„Imam Pokoju” wzywa Arabów, muzułmanów do zaakceptowania Izraela


Artykuł redakcyjny JNS 2023-02-07

Imam Hassen Chalghoumi przy Ścianie Zachodniej w Jerozolimie.
Imam Hassen Chalghoumi przy Ścianie Zachodniej w Jerozolimie.

Redakcja JNS

 

Hassen Chalghoumi, urodzony w Tunezji w 1972 r., ukończył studia licencjackie na uniwersytecie w Damaszku, a następnie studiował teologię w Pakistanie.

 
Ojciec pięciorga dzieci, przybył w 1996 roku do Francji, gdzie został imamem meczetu Drancy na północno-wschodnich przedmieściach Paryża. Pełnił funkcję przewodniczącego Konferencji Imamów we Francji przez prawie 20 lat, w tym czasie nawiązał bliskie związki ze społecznością żydowską.

 

Praca Chalghoumi przyniosła mu w niektórych kręgach przydomek „Imam Żydów”, w innych „Imam Pokoju”.

 

Jego misja: zbliżanie ludzi w celu walki z antysemityzmem, a także islamizmem, a dokładniej islamem politycznym.

 

Spotkaliśmy się z Chalghoumim podczas jego ostatniej wizyty w Izraelu.


JNS: Co cię tu sprowadziło? 

 

Odp.: W latach 2004-2005 często spotykałem się z członkami społeczności żydowskiej, a także chodziłem do miejsc pamięci o Holokauście, ponieważ jestem imamem Drancy, miasta znanego ze swojego związku z Zagładą. Mam przyjaciół, którzy rozmawiali ze mną o Izraelu, ale początkowo powiedziałem, że jesteśmy francuskimi muzułmanami, wy jesteście francuskimi Żydami, nie ma potrzeby mówić o Izraelu, ponieważ nie jesteśmy ani Palestyńczykami, ani Izraelczykami.

 

Miałem tendencję do unikania rozmów o polityce czy sprawach międzynarodowych i zamiast tego skupiałem się na Francji. Ale ilekroć brałem udział w wydarzeniach związanych z Zagładą i zbliżaniem się do społeczności żydowskiej oraz w stosunkach z Conseil Représentatif des Institutions Juives de France [parasolową grupą reprezentującą Żydów we Francji], skłaniali mnie do rozmów o Izraelu, Palestyńczykach i Strefie Gazy.

 

W 2009 roku podjąłem decyzję o wyprawie do Izraela, aby z pierwszej ręki poznać tamtejszą ludność i sytuację geopolityczną. 

 

JNS: Czy wierzysz, że kolejne kraje arabskie i islamskie zawrą pokój z Izraelem? 

 

Odp.: Wiele lat temu nikt nie wierzył, że kraje arabskie to zrobią. I chciałbym wyróżnić cztery osoby, z których pierwszą jest szejk Mohamed bin Zayed, prezydent Zjednoczonych Emiratów Arabskich, odważny człowiek, który zasługuje na szacunek. Pomógł wprowadzić ZEA do współczesnego świata i przeszedł do historii. Drugi to król Bahrajnu, znam go bardzo dobrze, mam z nim świetne relacje, Hamad bin Isa Al Chalifa. Również król Maroka, Jego Wysokość Mohammed VI. Wreszcie wiceprezydent Sudanu Mohamed Hamdan Dagalo.

Mieli odwagę zawrzeć pokój z Izraelem.

 

Wiesz, społeczeństwo się zmienia, mamy nadzieję w świecie arabskim i muzułmańskim, jeśli chodzi o Izrael. Wcześniej było to niemożliwe z powodu wszystkich kłamstw islamistów, ekstremistów i antysemitów, tego zniesławienia i tego rasizmu wobec Izraela i jego ludności.

 

A także z powodu ignorancji i arabskich mediów. Przez 60 lat arabski nacjonalizm manipulował duszami świata arabskiego. Dziś dusze są wolne i same widzą prawdę. Dziś synagogi znajdują się w Dubaju, Abu Zabi, Bahrajnie, Maroku, a wkrótce w innych miejscach. Wierzę, że w tym roku, jeśli Bóg pozwoli, a nawiasem mówiąc, podczas mojej wizyty w Knesecie, rozmawialiśmy z ministrami bliskimi [premierowi Beniaminowi] Netanjahu o znaczeniu kontynuowania tego marzenia, aby Porozumienia Abrahamowe rozciągnęły się na cały świat.

 

Mam nadzieję, że w tym roku będzie pokój z Arabią Saudyjską, Omanem, lepsze stosunki z Sudanem, lepsze stosunki z Tunezją, Marokiem, Libią i innymi krajami, które pójdą drogą pokoju. Z Libanem są porozumienia o pokoju gospodarczym, to pierwszy krok w kierunku pokoju politycznego, społecznego i kulturalnego.

 

P: Jaki jest twój pogląd na radykalny islam?

 

To trucizna, to rak islamu. To choroba, z którą trzeba walczyć. Jednych da się wyleczyć, ale z innymi niestety trzeba walczyć prawem i twardą ręką. Moje przesłanie jest takie, aby Izraelczycy i nie-muzułmanie nie mylili islamizmu z milczącą większością muzułmanów. Widzieliśmy to we Francji, gdzie jest wzrost poparcia dla partii skrajnie prawicowej, rasizm osiąga nowe szczyty, ale także dla partii skrajnie lewicowej, a oni są sprzymierzeni z islamistami, wierzą, że islamiści to muzułmanie, dla prawego skrzydła zaś każdy muzułmanin jest islamistą.

 

Moje przesłanie jest jasne: istnieje potrzeba znalezienia wszelkich niezbędnych sposobów pozbycia się skrajnego nauczania, które nie ma nic wspólnego z ogólnymi naukami islamu – o tolerancji, otwartości i szacunku.

 

Również miłując ludy Księgi, dzieci Izaaka, dzieci Izmaela, dzieci Dawida, dzieci Sulejmana, potrzebujemy tej miłości i bliskości, tworząc dialog, przełamując stereotypy. Nasze praktyki są nieco inne, ale rzeczywistość jest taka, że mamy tych samych proroków i tego samego Boga.

 

P: Jakie są twoje relacje ze społecznością żydowską we Francji i poza nią?

 

Odp.: Jestem imamem Drancy, imamem miasta Szoah, człowiekiem wiary i religii oraz humanistą, jestem świadkiem, między moim domem a meczetem w Drancy, każdego dnia przechodzę obok pomnika Szoah. Jestem świadkiem nienawiści, która była, kiedy ludzkość straciła duszę. Z Drancy [francuska policja i naziści] deportowali prawie 90% mężczyzn, kobiet i dzieci. Dlaczego zostali deportowani, dlaczego zostali zabici? Bo byli Żydami. Należeli do wspólnoty i religii, która w pewnym sensie jest też moja, religii monoteistycznej.

 

Ten obowiązek pamięci sprawia, że moje relacje ze społecznością żydowską są bardzo szczególne. To obowiązek dawania świadectwa i obowiązek walki z zapomnieniem, bo jeśli zapomnimy o Zagładzie, to znaczy, że historia się powtórzy. Ludobójstwo miało miejsce i nadal ma miejsce, więc musimy być ostrożni.

 

Obowiązek pamięci sprawia, że moje relacje ze społecznością żydowską we Francji i na całym świecie są tak silne. Ponadto, jeśli spojrzymy na islam i jego praktyki, większość praktyk jest bardzo bliska judaizmowi. Moje relacje z Żydami we Francji, w Europie i w Stanach Zjednoczonych, także w Tunezji, to stosunki braterskie, a moje obecne stosunki z Izraelem i społeczeństwem izraelskim pozwolą mi mówić i wpływać na innych.

 

P: Co powiedziałbyś muzułmanom, którzy mogą mieć z góry przyjęte wyobrażenia o Żydach i Izraelu?

 

Koran jest przesłaniem, mówi o wychodzeniu do innych, mówieniu z tolerancją, otwartością i szacunkiem do rodziny ludów Księgi, a zwłaszcza do dzieci Izaaka, dzieci potomków Izraela, Mojżesza. Nie mogę być prawdziwym wierzącym muzułmaninem i jednocześnie antysemitą, który nienawidzi społeczności żydowskiej, bo to oznacza zdradę dużej części mojej wiary.

 

Ważne jest, aby dotrzeć do innych i prowadzić dialog. Możemy mieć różne stanowiska w sprawie izraelskiej polityki, jest to wolność, która istnieje także w Izraelu.

 

Kiedy byłem w Knesecie, byli posłowie arabscy, którzy krytykowali politykę [premiera Benjamina] Netanjahu, niektórzy byli za, niektórzy byli przeciw. To jest wolność, ale nie mamy prawa być antysemitami, nie mamy prawa nienawidzić całej populacji, nie mamy prawa pragnąć zniszczenia całego państwa. Prawie siedem czy osiem milionów Żydów, to jest zabronione w islamie, to jest zbrodnia przeciwko ludzkości.

 

Kluczem jest tutaj dialog, przyjedź i przekonaj się sam, przyjedź i odwiedź Izrael. Za każdym razem, gdy przywożę młodych ludzi i imamów, nawet w Knesecie jest sala modlitewna, mały meczet, modliłem się tam. To kraj apartheidu i rasizmu? Przepraszam, nie jest.

 

Byłem w Akko, byłem w meczecie al-Aksa, wszystko to pokazuje, ile jest wolności w Izraelu. Jasne, są trudności dla Palestyńczyków, są trudności z ich sąsiadami, ale to można rozwiązać przez dialog, a nie przez nienawiść, nie przez terroryzm i nie przez ludzi, którzy nie wierzą w szacunek dla ludzkiego życia.

 

’Imam of Peace’ calls on Arabs Muslims to embrace Israel

JNS Org., 15 stycznia 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

 


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2452 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dlaczego Palestyńczycy uciekają ze Strefy Gazy?   Tawil   2023-09-28
Nieuniknione dyproporcje   Gal   2023-09-28
Problem imigracji   Lloyd   2023-09-27
Arabscy Izraelczycy przeprowadzają się do Strefy C i rozwalają kłamstwo o „apartheidzie”     2023-09-22
Jerycho NIE jest miejscem palestyńskiego dziedzictwa   Williams   2023-09-21
Donald Tusk, „człowiek Euroislamu” w Unii Europejskiej   Lindenberg   2023-09-21
Pierwszy Sekretarz Wszystkich Narodów Świata przemówił   Koraszewski   2023-09-18
Erdoğan: ochoczy zakładnik antyzachodniej doktryny Putina   Bekdil   2023-09-16
Abbas musi ponieść realne konsekwencje swoich antysemickich uwag   Flatow   2023-09-14
Dziennikarka BBC po raz kolejny zakłada pelerynę aktywistki   Sela   2023-09-11
Kłopot z filmami idealizującymi amerykańskich komunistów   Tobin   2023-09-11
Najnowszy antyizraelski dokument prawny ONZ opiera się na kłamstwach     2023-09-07
Niewolnictwo: ostentacyjna hipokryzja BRICS wobec Czarnych Afrykanów   Trewhela   2023-09-06
Oskarżenie o islamofobię   Dawkins   2023-09-05
Kiedy Stany Zjednoczone odmawiają powiedzenia słowa „palestyński”?   Flatow   2023-09-05
Kiedy Havel spotkał Bidena   Clarke   2023-09-04
Przepływy migracyjne i prawo niezamierzonych konsekwencji   Fernandez   2023-09-02
Do dziś UNRWA nie otrzymała od Stanów Zjednoczonych 75 milionów dolarów. Zobaczymy, czy złowieszcze przewidywania się spełnią.     2023-09-02
Świat staje się wielobiegunowy   Mahjar-Barducci   2023-08-28
Sprawiedliwość wymaga uczciwych procedur   Dershowitz   2023-08-26
Krytyka porozumienia między USA a Iranem o wymianie więźniów w prasie saudyjskiej     2023-08-23
Reporter przewidział pogrom Farhud w 1939 roku     2023-08-22
Nanoracjonalizm wojen religijnych w epoce nuklearnej   Koraszewski   2023-08-21
Syndrom „Musimy coś zrobić”   Taheri   2023-08-18
Izraelskie osiedla nie są nielegalneOdpowiedź Nathanielowi Bermanowi   Kontorovich   2023-08-18
Kto rozpoczął II wojnę światową?   Jacoby   2023-08-17
Co się stało z eskalacją izraelskiej dominacji?   Pandavar   2023-08-16
List do przyjaciela i kilku innych osób   Koraszewski   2023-08-09
Barwna historia Palestyny na Twitterze   Collier   2023-08-08
Byli pracownicy Departamentu Stanu przyznają, że się myliliDlaczego więc Izrael miałby ich teraz słuchać?   Flatow   2023-08-06
„Nasz najmniej odrażający wybór”Od premiery filmu „Oppenheimer” odżyła debata na temat użycia bomby atomowej w Japonii   Jacoby   2023-08-04
Nieznośny irracjonalizm racjonalizmu   Koraszewski   2023-08-03
Robert Malley i zew Trzeciego Świata   Mansour   2023-08-01
Eskalacja agresji irańskich mułłów w Ameryce Łacińskiej i na Bliskim Wschodzie   Rafizadeh   2023-07-27
Administracja Bidena zostawia sojusznika USA na lodzie   Bryen   2023-07-27
Przywoływanie do porządku   Collins   2023-07-25
Dlaczego Palestyńczycy zawsze ogłaszają zwycięstwo, kiedy przegrywają?     2023-07-24
Każda umowa z Iranem wymaga zgody Kongresu   Kemp   2023-07-22
Administracja Bidena na nowo definiuje antysemityzm. I wyklucza najbardziej zgubną obecnie formę nienawiści do Żydów   Kontorovich   2023-07-22
Wizyta irańskiego prezydenta w Ameryce Łacińskiej     2023-07-21
Recenzja książki Andrzeja Koraszewskiego   Eyal-Fajtlowicz   2023-07-20
Czy kłamią, że nie wiedzą?   Koraszewski   2023-07-17
Czy ci się to podoba, czy nie, tożsamość ma znaczenie – ale która tożsamość?   Fernandez   2023-07-14
Biden podaje rękę antysemitomBojkot izraelskich instytucji akademickich jest tylko najnowszym przykładem tego, jak Departament Stanu USA niemal wypowiedział wojnę Izraelowi.   Bard   2023-07-13
Najwyższy czas przyjąć Ukrainę do NATO   Jacoby   2023-07-12
Czy Departament Stanu przestrzega prawa USA na terytoriach spornych?     2023-07-11
Co naprawdę powiedział Frederick Douglass w swoim wspaniałym przemówieniu z okazji Dnia Niepodległości   Jacoby   2023-07-11
Dziennikarstwo z użyciem płynów ustrojowych   Koraszewski   2023-07-10
Świat wysyła komunikat: Izrael powinien po prostu zaakceptować mordowanie Żydów     2023-07-08
Podczas gdy Stany Zjednoczone wzywają Izrael do „powściągliwości”, codziennie bombardują cele terrorystyczne na całym świecie     2023-07-05
Saudyjski publicysta niechętnie chwali Izrael i omawia „zjawisko Edy Cohena”     2023-07-04
Pochwała krytyków gender     2023-07-04
Wyburzenia domów przez Izrael i Egipt   Fitzgerald   2023-07-03
Ostatni upust żółci   Koraszewski   2023-07-03
Co arabscy darczyńcy dla amerykańskich uniwersytetów kupują za 10 miliardów dolarów?   Bard   2023-07-02
Krew, ropa i golf: Zachodnia hipokryzja wobec COP-28   Fernandez   2023-07-01
Misterium historycznego zakrętu   Koraszewski   2023-06-28
Chiny, Pakistan i Turcja sięgają po Kaszmir   Bulut   2023-06-27
Kto chce apartheidu? Palestyńczycy!     2023-06-25
Jak USA starają się związać ręce Izraela przed ogłoszeniem nowej umowy z Iranem   Doran   2023-06-24
ONZ i WHO obwiniają Izrael bardziej niż kogokolwiek innego   Bryen   2023-06-22
Problem z definicją antysemityzmu IHRA polega na tym, że nie pozostawia miejsca dla  antysemitów     2023-06-21
Groźba decywilizacji   Lloyd   2023-06-21
„To nie dowcip”: zaskakujące milczenie administracji Bidena, ONZ i UE w sprawie łamania praw człowieka w Iranie   Rafizadeh   2023-06-20
UNRWA dostarcza darmowych świadczeń 775 tysiącom osób, które nie są uchodźcami nawet według jej własnej definicji     2023-06-19
Polityka w czasach romantycznej zarazy   Koraszewski   2023-06-17
Antyzachodni klub nuklearny: Korea Północna, Chiny, Rosja i Iran niebezpiecznie atakują Zachód   Rafizadeh   2023-06-08
Polemika z izraelskimi migawkami   Koraszewski   2023-06-08
Amerykanin w Moskwie   Bawer   2023-06-07
Saudyjczycy wyłaniają się jako nowe mocarstwo Bliskiego Wschodu     2023-06-06
Czy modne bzdury przestaną być modne?   Koraszewski   2023-06-05
Amerykańska Narodowa Strategia Przeciwdziałania Antysemityzmowi jest porażką, zanim rozpoczęła działalność     2023-06-03
Głupota i podłość w służbie walki o władzę   Koraszewski   2023-06-02
Nowe media i stare problemy z dialogiem   Koraszewski   2023-05-30
Turcja: Co powiedziałby ojciec?   Taheri   2023-05-30
Wybory w Turcji: nacjonalistyczna polityka tożsamości wygrywa mimo nędzy   Bekdil   2023-05-27
Ekstremiści już planują wykorzystanie AI   Stalinsky   2023-05-23
Wywiad rzeka o seksie   Koraszewski   2023-05-22
Iran: Zastąpienie Chomeiniego Clintonem   Taheri   2023-05-20
Krytyka nazbyt zatroskanego rozumu   Koraszewski   2023-05-19
Dwaj reformatorzy, dwa bardzo różne światy   Fernandez   2023-05-17
Napięcia rosną na Bliskim Wschodzie, gdy jedna strona chce zabijać Żydów, a druga strona to Żydzi, którzy nie chcą umierać i żadna ze stron nie godzi się  na kompromis     2023-05-15
Problem niedoborów wody na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej   Raphaeli   2023-05-15
Dziewczyna z Krochmalnej, która nie została Jentł   Walter   2023-05-10
Co dalej w sprawie uczciwości sztucznej inteligencji?   Koraszewski   2023-05-09
Wiek XXI – wojna przeciw kobietom i zanikanie rodzaju żeńskiego   Chesler   2023-05-08
Systematyczne zaciemnianie uprzedzeń rasowych   Rubinstein   2023-05-05
Absurd goni absurd   Koraszewski   2023-05-04
Świat w krzywych zwierciadłach   Koraszewski   2023-05-02
Dwadzieścia lat po obaleniu Saddama przez Amerykę Irakijczycy są pod butem islamistycznego Iranu   Abdul-Hussain   2023-04-29
Sprawy, które wzbudzają niepokój   Hirsi Ali   2023-04-28
Turcja: Porzuceni iraccy i syryjscy chrześcijanie   Bulut   2023-04-27
Urzędnik państwowy stanął w obronie praw związanych z płcią i drogo za to zapłacił   Kay   2023-04-20
Wycofanie się z Afganistanu było jednym chaosem. Dlaczego Biden udaje, że tak nie było?   Jacoby   2023-04-19
Islamskie dyktatury próbują kupić agencje ONZ   Meotti   2023-04-17
Czy moralność jest zapisana w genach?   Koraszewski   2023-04-13
Francja: “Krajobraz ruin”   Milliere   2023-04-11
„Biedni” Palestyńczycy nie są tacy biedni   Fitzgerald   2023-04-07
Hipokryzja brytyjskiego premiera Rishiego Sunaka wobec Izraela i terroru   Flatow   2023-04-06
Serce i umysł: Ćwierć wieku MEMRI   i Alberto M. Fernandez   2023-04-04

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk