Prawda

Sobota, 9 grudnia 2023 - 17:16

« Poprzedni Następny »


Czego Irańczycy chcą od Waszyngtonu


Amir Taheri 2022-10-29

<span>Irańczycy nie proszą USA o jakąkolwiek pomoc materialną lub militarną w ich walce o zbudowanie innego Iranu. Jedyne, o co proszą, to aby Stany Zjednoczone były wierne swojej wyznawanej zasadzie, że nigdy nie stają po stronie ciemiężców. Na zdjęciu: protest przeciwko reżimowi na Uniwersytecie Amirkabir w Teheranie w Iranie, 20 września 2022 r. (Zdjęcie: Darafsh/Wikimedia Commons)</span>
Irańczycy nie proszą USA o jakąkolwiek pomoc materialną lub militarną w ich walce o zbudowanie innego Iranu. Jedyne, o co proszą, to aby Stany Zjednoczone były wierne swojej wyznawanej zasadzie, że nigdy nie stają po stronie ciemiężców. Na zdjęciu: protest przeciwko reżimowi na Uniwersytecie Amirkabir w Teheranie w Iranie, 20 września 2022 r. (Zdjęcie: Darafsh/Wikimedia Commons)

Przysłowie perskie mówi: „Potrawa była tak słona, że nawet Chan zmarszczył brwi”. Oznacza to, że sytuacja stała się tak zła, że nawet „wódz” w kokonie pajęczyny stworzonej przez pochlebną świtę, uświadamia sobie, jak zła jest sytuacja.


Przysłowie to przyszło na myśl pewnego dnia, kiedy były prezydent USA Barack Obama przyznał, że mylił się, próbując wesprzeć klikę chomeinistów, odmawiając nawet werbalnego poparcia irańskiego powstania z 2009 roku.


W tamtym czasie niektórzy z nas przekonywali, że Obama się mylił i że jego polityka „wciągnięcia Republiki Islamskiej do owczarni narodów” nigdy nie zadziała.


Nie oznaczało to, że podzielaliśmy narrację, że Stany Zjednoczone są wystarczająco potężne, aby zmienić świat, nie mówiąc już o odległym kraju sparaliżowanym przez religijną schizofrenię.


Wiedzieliśmy, że żadna siła nie może zmienić losu innego narodu bez przynajmniej milczącej zgody i poparcia tego narodu lub znacznej jego części.


Oczywiście, że Stany Zjednoczone wygrały obie wojny światowe, do których przystąpiły najpierw po trzech, a potem po dwóch latach. Kiedy już przybyli amerykańscy żołnierze, zginęły lub zostały ranne miliony francuskich i brytyjskich żołnierzy, a równocześnie nie zapominajmy o roli Rosji, w pierwszej i drugiej wojnie światowej.


Stany Zjednoczone pomogły ocalić południową część Półwyspu Koreańskiego przed tyrańską władzą gangu Kima. Ale i tam także, ponosząc niewiarygodne ofiary, to sami Koreańczycy umożliwili zwycięstwo.


Stany Zjednoczone pomogły także obalić reżim Talibów w Afganistanie w 2001 roku. Ale wyzwoliciele, którzy wywalczyli sobie drogę do Kabulu, byli bojownikami afgańskiego Sojuszu Północnego.


W 2003 roku Irak zapewnił USA kolejne zwycięstwo. Tam też Irakijczycy byli swoimi własnymi współwyzwolicielami, ponieważ poza dwoma minibitwami, ich armia licząca 600 tysięcy ludzi odmówiła walki za Saddama Husajna.


Znamy też twierdzenia o zwycięstwie Stanów Zjednoczonych w zimnej wojnie.


Tam jednak też widzimy inne siły walczące z tyranią bolszewicką od pierwszego dnia, pomimo masowych egzekucji, czystek, gułagów i wygnania. W ostatnich chwilach widzieliśmy, jak mieszkańcy Moskwy, dowodzeni przez Borysa Jelcyna wskakującego na czołg, pokonali próbę bolszewickiego puczu dla ocalenia umierającego imperium, któremu przewodził Giennadij Janajew.


Swój udział miały też narody bałtyckie, Polacy, Niemcy Wschodni, Czesi i Słowacy, Rumuni, Węgrzy, Bułgarzy, Kazachowie i wszystkie inne zniewolone narody imperium zła.


Wiemy jednak również, że Henry Kissinger, handlarz odprężenia, pomógł przedłużyć życie imperium zła, zapewniając mu łatwy kredyt i niezasłużony prestiż.


Wszystko to nie ma na celu umniejszania historycznej roli Stanów Zjednoczonych jako jedynej wielkiej potęgi w historii, która prawie zawsze jest po właściwej stronie w walce na międzynarodowej scenie. W walce z takimi postaciami jak Jerzy III, Kaiser, Hitler, japońscy szogunowie, sowieccy „czerwoni carowie”, Kim Il-sung, ajatollah Chomeini, mułła Omar i Saddam Husajn, by wymienić tylko kilku „czarnych charakterów”, którzy zaciemniali niebo w swoich czasach, trudno byłoby nie wybrać Stanów Zjednoczonych.


W przypadku Iranu Obama i jego świta zdecydowali się na fałszywy wybór między „zrobieniem kolejnego Iraku”, co oznaczało inwazję na pełną skalę, której większość Amerykanów nie poparłaby, a wsparciem konającego reżimu aparaturą podtrzymującą  życie w nadziei, że może przestanie mamrotać „Śmierć Ameryce!”


Wielu Irańczyków mówi, że Obama „zdradził Iran”. Nie zgadzam się. Tylko przyjaciel może zdradzić, a Obama nigdy nie był przyjacielem Iranu. W imię „antyimperializmu” był wielbicielem chomeinistów i sympatyzujących z nimi lewicowych kohort.


Czy Obama zdradził Amerykę?


Trudno też na to odpowiedzieć, ponieważ nie jestem przekonany, że Obama był kiedykolwiek prawdziwym przyjacielem Ameryki. Czytając jego różne książki, trudno nie zauważyć resentymentu, który wykracza poza zwykłe pretensje do całego świata. Mogę się mylić, ale myślę, że próbował przedłużyć życie chomeinowskiego reżimu właśnie dlatego, że podzielał jego antyamerykańską postawę.


Być może z tego samego powodu Noam Chomsky, guru powierzchownej lewicy, popierał Republikę Islamską jako „system oparty na ludziach”. Ostatnie powstanie w Iranie pokazało, jak „oparty na ludziach” jest ten reżim, zmuszając nawet Chomsky'ego do zmiany opinii wraz ze zmianą wiatrów.


Wstrząśnięty powstaniem w Iranie nawet „Specjalny Wysłannik” Robert Malley, długoletni apologeta mułłów, próbuje trymować żagle.


Wiatr wymusił także zmianę innego zwolennika „zaangażowania na rzecz Republiki Islamskiej”: Richarda Haasa z Rady Stosunków Zagranicznych (CFR).


Chwalony przez byłego irańskiego ministra spraw zagranicznych Muhammada-Dżawada Zarifa jako „wiodący myśliciel strategiczny Ameryki”, Haas przekształcił CRF w platformę propagandy dla Teheranu. Zarif był tam witany jak gwiazda rocka.


Dziś Haas wzywa do wycofania się z 20-letnich rozmów z mułłami, bezwarunkowo uznając powstanie irańskie za całkowitą zmianę sytuacji.


Ironia w tym wszystkim polega na tym, że Irańczycy są prawdopodobnie najbardziej proamerykańskim narodem na świecie. Postrzegają USA jako latarnię wolności, nowoczesności, zaawansowania technologicznego i nieskończonych możliwości samodoskonalenia. Podziwiają ich także za to, że przeciwstawiły się dwóm najzagorzalszym imperialnym wrogom Iranu, Anglii i Rosji.


Nawet rządząca klika chomeinistów woli USA od swoich nowych sojuszników z Rosji i Chin. Według raportu Islamskiego Madżlisu (parlamentu) z 2019 r. w USA studiowało około 3000 dzieci aparatczyków reżimu, a ponad 1500 wyższych rangą urzędników posiadało amerykańskie „zielone karty” (rodzaj zezwolenia na pobyt stały). Badanie przeprowadzone przez szwajcarsko-irańskiego badacza pokazuje, że ponad 400 byłych urzędników Islamskiej Republiki i Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) jest zatrudnionych na amerykańskich uniwersytetach, w mediach i think tankach.


Paradoksalnie mułłowie, zwłaszcza „Najwyższy Przewodnik” Ali Chamenei, umieścili Stany Zjednoczone w centrum irańskiego życia, nadając amerykańskiej polityce wobec Iranu znaczenie daleko wykraczające poza to, na co zasługuje.


We wrześniu ubiegłego roku Chamenei przedstawił cztery zasady tego, co nazwał „Nową Cywilizacją Islamską opartą na Duchu Aszury”, którą ma nadzieję zbudować dla ludzkości jako całości.


Pierwszą zasadą była „Walka z Ameryką”, a następnie „Islamska jedność”, „Ścisła moralność” i „Ekonomiczna samowystarczalność”.


Irańczycy nie proszą USA o jakąkolwiek pomoc materialną lub militarną w ich walce o zbudowanie innego Iranu. Jedyne, o co proszą, to aby Stany Zjednoczone były wierne swojej wyznawanej zasadzie, że nigdy nie stają po stronie ciemiężców.


Sekretarz stanu Obamy, John Kerry, powiedział kiedyś swojemu kumplowi Zarifowi, że USA szczerze chcą uratować przywództwo islamskie przed utonięciem.


Kerry nie znał innego perskiego przysłowia: „Ci, którzy mają zostać powieszeni, nie umrą przez utonięcie”.


What Iranians Want From Washington

Gatestone Institute, 22 października 2022

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaAmir Taheri

Pochodzący z Iranu dziennikarz amerykański, znany publicysta, którego artykuły publikowane są często w ”International Herald Tribune”, ”New York Times”, ”Washington Post”, komentuje w CNN, wielokrotnie  przeprowadzał wywiady z głowami państw (Nixon, Frod, Clinton, Gorbaczow, Sadat, Kohl i inni)  jest również  prezesem Gatestone Institute).


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj
Komentarze
1. Demokraci amerykańscy są niepoprawni Marek Eyal 2022-10-30


Notatki

Znalezionych 2493 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Za kulisami Human Rights Watch: nienawiść i korupcjaPamięci Roberta Bernsteina, założyciela Human Rights Watch   Steinberg   2023-12-09
Najnowszy hit Pallywoodu. Jak usłużne relacje mediów o „zbombardowaniu” szpitala Al-Ahli promowały propagandę Hamasu   Landes   2023-12-07
Nagroda Nobla za terror i inne absurdy   Fernandez   2023-12-06
Gaza – kto z kim walczy i w imię czego?   Koraszewski   2023-12-05
Unia Europejska jest wspólnikiem Iranu   Rafizadeh   2023-12-05
W  Betlejem Boże Narodzenie zostało odwołane , a winni są Żydzi.     2023-12-04
Porażka zachodniego feminizmu, kiedy jest najbardziej potrzebny   Chesler   2023-12-04
Huti: kim są i dlaczego atakują Izrael?   Flatow   2023-12-03
Krótka historia długiej odpowiedzialności zbiorowej   Koraszewski   2023-12-02
Dlaczego Arabowie “zdradzili” Palestyńczyków   Toameh   2023-12-01
Coleman Hughes atakuje porównania między Palestyńczykami a walką Czarnych o wolność w Afryce Południowej i w Ameryce   Coyne   2023-12-01
Prawdziwi eksperci prawa międzynarodowego są zgodni: Hamas jest winny zbrodni wojennych i niemal na pewno ludobójstwa. Ale media ignorują ten przekaz     2023-11-30
Czerwony Krzyż po raz kolejny zawodzi Żydów   Bard   2023-11-28
“Rozwiązanie w postaci dwóch państw” oznacza terroryzm   Greenfield   2023-11-27
Niebezpieczne fantazje Bidena o państwie palestyńskim   Tobin   2023-11-26
Nie, Joe. Powierzenie ONZ odpowiedzialności za Gazę byłoby kiepskim dowcipem   Kontorovich   2023-11-24
Nagroda administracji Bidena dla Iranu w wysokości 10 miliardów dolarów: tylko małe podziękowanie za zorganizowanie wojny, zranienie 56 żołnierzy amerykańskich i próbę wypędzenia USA z Bliskiego Wschodu.   Rafizadeh   2023-11-23
Gaza moja miłość   Koraszewski   2023-11-22
Oszczerstwa o popełnianiu „ludobójstwa przez Izrael mają na celu usprawiedliwienie ewentualnego prawdziwego ludobójstwa na Żydach     2023-11-21
Dlaczego Palestyńczycy nie chcą rządzić Gazą?   Abdul-Hussain   2023-11-18
Gaza, islam i Zachód   Smith   2023-11-17
Pora, żeby Biden publicznie przyznał, że jest to wojna irańskich mułłów przeciwko Izraelowi i Stanom Zjednoczonym   Rafizadeh   2023-11-15
Amerykański front   Rosenthal   2023-11-07
Antonio Guterres nie jest najgorszym sekretarzem generalnym w historii ONZ, ale jest w czołówce   Fitzgerald   2023-11-04
Normalizacja barbarzyństwa. Społeczeństwa, które rezygnują z wolności, wkrótce zobaczą, że zastąpiła ją przemoc.   O'Neill   2023-11-03
Zamknięcie granicy przez Egipt stanowi naruszenie prawa międzynarodowego   Kontorovich   2023-11-01
Po masakrze Żydów przeprowadzonej przez Hamas „GUARDIAN” nienawidzi Żydów jeszcze bardziej   Levick   2023-10-30
Egipt i Jordania odmawiają ratowania palestyńskiego życia     2023-10-28
Wielki Zderzacz Andronów   Koraszewski   2023-10-26
Lepsze pytanie: czego prawo międzynarodowe wymaga od reszty świata w sprawie Hamasu?   Amos   2023-10-25
Właśnie przeczytałem Idź i wróć człowiekiem   Kalwas   2023-10-24
Piekło wojen miejskich nie jest unikalne dla Gazy   Brincka   2023-10-23
Kto i jak współczuje Palestyńczykom?   Koraszewski   2023-10-21
Czy powinniśmy pomagać Palestyńczykom w Gazie?   Destexhe   2023-10-18
Przyzwoici liberałowie mogą wyrządzić więcej szkody niż demonstranci popierający Hamas   Tobin   2023-10-15
List otwarty do redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” Jarosława Kurskiego   Koraszewski   2023-10-15
Najważniejsza zmiana w świecie arabskim od końca kolonializmu     2023-10-06
ONZ musi zakończyć wykluczanie Tajwanu — zanim będzie za późno   Jacoby   2023-10-05
Zakrzykiwanie cywilizowanego dialogu   Chesler   2023-10-04
Lekcje z Karabachu dla ofiar i  prześladowców   Fernandez   2023-10-04
Afryka: dzielenie kury, która znosi złote jaja   Taheri   2023-09-30
Dlaczego Palestyńczycy uciekają ze Strefy Gazy?   Tawil   2023-09-28
Nieuniknione dysproporcje   Gal   2023-09-28
Problem imigracji   Lloyd   2023-09-27
Arabscy Izraelczycy przeprowadzają się do Strefy C i rozwalają kłamstwo o „apartheidzie”     2023-09-22
Jerycho NIE jest miejscem palestyńskiego dziedzictwa   Williams   2023-09-21
Donald Tusk, „człowiek Euroislamu” w Unii Europejskiej   Lindenberg   2023-09-21
Pierwszy Sekretarz Wszystkich Narodów Świata przemówił   Koraszewski   2023-09-18
Erdoğan: ochoczy zakładnik antyzachodniej doktryny Putina   Bekdil   2023-09-16
Abbas musi ponieść realne konsekwencje swoich antysemickich uwag   Flatow   2023-09-14
Dziennikarka BBC po raz kolejny zakłada pelerynę aktywistki   Sela   2023-09-11
Kłopot z filmami idealizującymi amerykańskich komunistów   Tobin   2023-09-11
Najnowszy antyizraelski dokument prawny ONZ opiera się na kłamstwach     2023-09-07
Niewolnictwo: ostentacyjna hipokryzja BRICS wobec Czarnych Afrykanów   Trewhela   2023-09-06
Oskarżenie o islamofobię   Dawkins   2023-09-05
Kiedy Stany Zjednoczone odmawiają powiedzenia słowa „palestyński”?   Flatow   2023-09-05
Kiedy Havel spotkał Bidena   Clarke   2023-09-04
Przepływy migracyjne i prawo niezamierzonych konsekwencji   Fernandez   2023-09-02
Do dziś UNRWA nie otrzymała od Stanów Zjednoczonych 75 milionów dolarów. Zobaczymy, czy złowieszcze przewidywania się spełnią.     2023-09-02
Świat staje się wielobiegunowy   Mahjar-Barducci   2023-08-28
Sprawiedliwość wymaga uczciwych procedur   Dershowitz   2023-08-26
Krytyka porozumienia między USA a Iranem o wymianie więźniów w prasie saudyjskiej     2023-08-23
Reporter przewidział pogrom Farhud w 1939 roku     2023-08-22
Nanoracjonalizm wojen religijnych w epoce nuklearnej   Koraszewski   2023-08-21
Syndrom „Musimy coś zrobić”   Taheri   2023-08-18
Izraelskie osiedla nie są nielegalneOdpowiedź Nathanielowi Bermanowi   Kontorovich   2023-08-18
Kto rozpoczął II wojnę światową?   Jacoby   2023-08-17
Co się stało z eskalacją izraelskiej dominacji?   Pandavar   2023-08-16
List do przyjaciela i kilku innych osób   Koraszewski   2023-08-09
Barwna historia Palestyny na Twitterze   Collier   2023-08-08
Byli pracownicy Departamentu Stanu przyznają, że się myliliDlaczego więc Izrael miałby ich teraz słuchać?   Flatow   2023-08-06
„Nasz najmniej odrażający wybór”Od premiery filmu „Oppenheimer” odżyła debata na temat użycia bomby atomowej w Japonii   Jacoby   2023-08-04
Nieznośny irracjonalizm racjonalizmu   Koraszewski   2023-08-03
Robert Malley i zew Trzeciego Świata   Mansour   2023-08-01
Eskalacja agresji irańskich mułłów w Ameryce Łacińskiej i na Bliskim Wschodzie   Rafizadeh   2023-07-27
Administracja Bidena zostawia sojusznika USA na lodzie   Bryen   2023-07-27
Przywoływanie do porządku   Collins   2023-07-25
Dlaczego Palestyńczycy zawsze ogłaszają zwycięstwo, kiedy przegrywają?     2023-07-24
Każda umowa z Iranem wymaga zgody Kongresu   Kemp   2023-07-22
Administracja Bidena na nowo definiuje antysemityzm. I wyklucza najbardziej zgubną obecnie formę nienawiści do Żydów   Kontorovich   2023-07-22
Wizyta irańskiego prezydenta w Ameryce Łacińskiej     2023-07-21
Recenzja książki Andrzeja Koraszewskiego   Eyal-Fajtlowicz   2023-07-20
Czy kłamią, że nie wiedzą?   Koraszewski   2023-07-17
Czy ci się to podoba, czy nie, tożsamość ma znaczenie – ale która tożsamość?   Fernandez   2023-07-14
Biden podaje rękę antysemitomBojkot izraelskich instytucji akademickich jest tylko najnowszym przykładem tego, jak Departament Stanu USA niemal wypowiedział wojnę Izraelowi.   Bard   2023-07-13
Najwyższy czas przyjąć Ukrainę do NATO   Jacoby   2023-07-12
Czy Departament Stanu przestrzega prawa USA na terytoriach spornych?     2023-07-11
Co naprawdę powiedział Frederick Douglass w swoim wspaniałym przemówieniu z okazji Dnia Niepodległości   Jacoby   2023-07-11
Dziennikarstwo z użyciem płynów ustrojowych   Koraszewski   2023-07-10
Świat wysyła komunikat: Izrael powinien po prostu zaakceptować mordowanie Żydów     2023-07-08
Podczas gdy Stany Zjednoczone wzywają Izrael do „powściągliwości”, codziennie bombardują cele terrorystyczne na całym świecie     2023-07-05
Saudyjski publicysta niechętnie chwali Izrael i omawia „zjawisko Edy Cohena”     2023-07-04
Pochwała krytyków gender     2023-07-04
Wyburzenia domów przez Izrael i Egipt   Fitzgerald   2023-07-03
Ostatni upust żółci   Koraszewski   2023-07-03
Co arabscy darczyńcy dla amerykańskich uniwersytetów kupują za 10 miliardów dolarów?   Bard   2023-07-02
Krew, ropa i golf: Zachodnia hipokryzja wobec COP-28   Fernandez   2023-07-01
Misterium historycznego zakrętu   Koraszewski   2023-06-28
Chiny, Pakistan i Turcja sięgają po Kaszmir   Bulut   2023-06-27
Kto chce apartheidu? Palestyńczycy!     2023-06-25

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


&#8222;Choroba&#8221; przywrócona przez Putina


&#8222;Przebudzeni&#8221;


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk