Prawda

Środa, 4 października 2023 - 12:42

« Poprzedni Następny »


Ukraina: niezamierzone konsekwencje


Amir Taheri 2023-02-23

<span>Na zdjęciu: prezydent Rosji Władimir Putin rozmawia z ministrem obrony Siergiejem Szojgu (z prawej) w kwietniu 2022 po klęsce w bitwie o Kijów. (Źródło zdjęcia: Wikipedia)</span>
Na zdjęciu: prezydent Rosji Władimir Putin rozmawia z ministrem obrony Siergiejem Szojgu (z prawej) w kwietniu 2022 po klęsce w bitwie o Kijów. (Źródło zdjęcia: Wikipedia)

Co robisz, gdy utkniesz w wojnie, której nie możesz ani wygrać, ani przegrać? Oto pytanie, przed którym stoi prezydent Rosji Władimir Putin, gdy jego „operacja specjalna” przeciwko Ukrainie wkracza w drugi rok. Odpowiedź brzmi: inscenizujesz przedstawienia trompe l'oeil, żeby ukryć fakt, że utknąłeś i zmierzasz donikąd.

W grudniu zeszłego roku Putin i jego machina propagandowa drążył temat zwycięstwa dzięki Generałowi Zimie, który miał zapewnić zwycięstwo przemarzniętymi pazurami. Gdy tak się nie stało, kupili kilka życzliwych nagłówków gazet, zwalniając swojego dowódcę na Ukrainie i wrzucając najwyższego dowódcę wojskowego, generała Walerija Gierasimowa, do lwiej jaskini. Teraz jednak wiadomo, że Gierasimow, biurokrata w mundurze z tyloma medalami, co generał w operetce, nie jest cudotwórcą.


Dlatego teraz z Kremla dobiega nowa melodia: wiosenna ofensywa, która ma przynieść Rosji pełne zwycięstwo na tacy. Fantazja, że wiosna, tak jak ożywia przyrodę, przyniesie zwycięstwo każdej stronie, której sprzyja, jest tak stara, jak sama historia wojen.


Ponad 2000 lat temu rzymski konsul Marek Licyniusz Krassus, w tamtym czasie najbogatszy człowiek na świecie, zaryzykował wiosenną ofensywę w Carrhae zakończoną odcięciem mu głowy i wysłaniem jej królowi Partów na złotej tacy.


W XIV-wiecznej wojnie między Anglią a Francją angielski król Edward III sądził, że jego wiosenna ofensywa zakończy krwawą sagę. Pokonał Francuzów w Poitiers i schwytał ich króla. Ale to też nie zakończyło najdłuższej wojny w historii.


Podczas wojny secesyjnej kawaleria generała Philipa Henry'ego Sheridana wkroczyła głęboko na „terytorium wroga” w ramach wiosennej ofensywy generała Ulyssesa S. Granta. Akcja Sheridana weszła do podręczników wojskowości, ale bratobójcza wojna na tym się nie skończyła.


W 1918 roku mieliśmy niemiecką wersję ofensywy wiosennej, którą zakończył bóg śmierci Tanatos.


Tragedia na Ukrainie, nazwij ją operacją specjalną, jeśli chcesz zadowolić Putina, przekształciła się w wojnę pozycyjną polegającą na małych stopniowych postępach i odwrotach, przypominającą raczej I wojnę światową niż wojnę XXI wieku. W rzeczywistości front wojenny, który powstał w 2014 r. wraz z aneksją Krymu przez Rosję i utworzeniem secesyjnych enklaw w Donbasie, w dużej mierze pozostał niezmieniony. Wiosenna ofensywa, do której wzywają bębny rosyjskiej propagandy, raczej tego nie zmieni.


Być może bardziej interesujące jest zbadanie niezamierzonych konsekwencji tej tragicznej sagi. Jedną z takich konsekwencji jest przywrócenie wojny do rozmów międzynarodowych jako rzeczywistości tu i teraz.


Pomysł, że wojna może być w jakiś sposób wykreślona z ludzkiej historii, tak jak kazirodztwo lub niewolnictwo, zostaje zdemaskowany jako to, czym jest: niebezpieczną fantazją. Doprowadziło to do rozmyślań o minionych doktrynach wojskowych, o których wielu sądziło lub miało nadzieję, że zanikły.


Prawie pół wieku temu Stany Zjednoczone zniosły pobór na rzecz armii zawodowej. Większość innych zachodnich demokracji i niektóre kraje rozwijające się poszły za tym przykładem. Dziś jednak w kilku stolicach dyskutuje się publicznie o jakiejś formie powrotu do systemu powszechnego poboru. Wydatki na obronę, które wcześniej uważano za wyraz pychy i luksusu, są obecnie uważane za niezbędne dla bezpieczeństwa narodowego i niepodległości.

Przed tragedią na Ukrainie ograniczanie wydatków na armię i zbrojenia było standardowym narzędziem ograniczania deficytów budżetowych.


Jednak w 2022 roku ponad 40 krajów zwiększyło swoje budżety obronne, rozpoczynając jednocześnie szeroko zakrojone programy odnawiania swoich arsenałów i opracowywania bardziej zaawansowanych systemów uzbrojenia.


Tak więc niezamierzoną konsekwencją ukraińskiej tragedii może być nowy wyścig zbrojeń, którego Rosja ewidentnie nie jest w stanie wygrać. Może to stać się również problemem Chin, które staną przed trudnym wyborem między dołączeniem do wyścigu i tym samym ograniczeniem zasobów potrzebnych do wydobycia większej liczby ludności z ubóstwa, lub pozostaniem na zewnątrz i zmniejszeniem ambicji globalnego przywództwa.


Inną niezamierzoną konsekwencją może być degradacja dyplomacji jako głównego narzędzia rozwiązywania konfliktów w skali globalnej. W sytuacji, gdy Organizacja Narodów Zjednoczonych została już zmarginalizowana, zdolność międzynarodowej dyplomacji do zakończenia lub przynajmniej złagodzenia wielu małych lub dużych konfliktów regionalnych zostałaby jeszcze bardziej ograniczona.


Tragedia na Ukrainie wzmocniła również zapoczątkowaną na początku nowego stulecia tendencję do prywatyzacji wojny. Z najlepszych dostępnych informacji wynika, że prywatna wojna stała się lukratywnym globalnym biznesem, zatrudniającym dziesiątki tysięcy ludzi i mającym wpływ na kilkanaście krajów w Ameryce Łacińskiej, Afryce i na Bliskim Wschodzie. W niektórych miejscach, takich jak wschodnie regiony Konga i Kinszasy, sprywatyzowana wojna stała się kluczowym czynnikiem kontrolującym dostęp do rzadkich zasobów mineralnych o znaczeniu strategicznym.


Inną niezamierzoną konsekwencją jest pojawienie się wielkiego znaku zapytania co do integracji Rosji jako głównego gracza w tym, co Michaił Gorbaczow i Borys Jelcyn określili jako „nasz wspólny europejski dom”. Klasyczna rosyjska debata między słowianofilami a zwolennikami Zachodu odzwierciedlała rosyjską rzeczywistość z jej nieodłącznymi sprzecznościami. Putin oferuje namiastkę słowianofili, która – w sytuacji, kiedy narody słowiańskie już są zintegrowane ze „wspólnym europejskim domem” – nie pozostawia Rosji innego wyboru, jak spojrzeć na wschód, w stronę Chin i zgodzić się na odgrywanie drugorzędnej roli wobec potęgi o strukturach i ambicjach obcych przeciętnemu Rosjaninowi.


Najważniejszą niezamierzoną konsekwencją ukraińskiej tragedii może być wykolejenie tzw.
procesu globalizacji. Dwie dekady temu cała dyskusja dotyczyła przewagi komparatywnej i delokalizacji. Dziś mówi się o relokalizacji i odbudowie „własnego przemysłu”. Może się to okazać powrotem do ekonomicznej mentalności praw zbożowych i protekcjonizmu, co może oznaczać katastrofę dla wielu krajów, lub zaproponować spóźnioną korektę zbyt daleko posuniętej globalizacji.


Inwazja na Ukrainę była niepotrzebnym posunięciem, co, zdaniem Talleyranda, jest gorsze niż popełnienie błędu. Wypuściła zbyt wiele dżinów, by ktokolwiek mógł je kontrolować, nie mówiąc już o wepchnięciu ich ponownie do butelek.


Cóż, wiosna nie jest daleko i Putin może mieć swoją ofensywę. Ale pozostaje pytanie: co potem?


Ukraine: The Unintended Consequences

Gatestone Institute, 19 lutego 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

*Amir Taheri

Pochodzący z Iranu dziennikarz amerykański, znany publicysta, którego artykuły publikowane są często w ”International Herald Tribune”, ”New York Times”, ”Washington Post”, komentuje w CNN, wielokrotnie  przeprowadzał wywiady z głowami państw (Nixon, Frod, Clinton, Gorbaczow, Sadat, Kohl i inni)  jest również  prezesem Gatestone Institute).


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2455 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Zakrzykiwanie cywilizowanego dialogu   Chesler   2023-10-04
Lekcje z Karabachu dla ofiar i  prześladowców   Fernandez   2023-10-04
Afryka: dzielenie kury, która znosi złote jaja   Taheri   2023-09-30
Dlaczego Palestyńczycy uciekają ze Strefy Gazy?   Tawil   2023-09-28
Nieuniknione dysproporcje   Gal   2023-09-28
Problem imigracji   Lloyd   2023-09-27
Arabscy Izraelczycy przeprowadzają się do Strefy C i rozwalają kłamstwo o „apartheidzie”     2023-09-22
Jerycho NIE jest miejscem palestyńskiego dziedzictwa   Williams   2023-09-21
Donald Tusk, „człowiek Euroislamu” w Unii Europejskiej   Lindenberg   2023-09-21
Pierwszy Sekretarz Wszystkich Narodów Świata przemówił   Koraszewski   2023-09-18
Erdoğan: ochoczy zakładnik antyzachodniej doktryny Putina   Bekdil   2023-09-16
Abbas musi ponieść realne konsekwencje swoich antysemickich uwag   Flatow   2023-09-14
Dziennikarka BBC po raz kolejny zakłada pelerynę aktywistki   Sela   2023-09-11
Kłopot z filmami idealizującymi amerykańskich komunistów   Tobin   2023-09-11
Najnowszy antyizraelski dokument prawny ONZ opiera się na kłamstwach     2023-09-07
Niewolnictwo: ostentacyjna hipokryzja BRICS wobec Czarnych Afrykanów   Trewhela   2023-09-06
Oskarżenie o islamofobię   Dawkins   2023-09-05
Kiedy Stany Zjednoczone odmawiają powiedzenia słowa „palestyński”?   Flatow   2023-09-05
Kiedy Havel spotkał Bidena   Clarke   2023-09-04
Przepływy migracyjne i prawo niezamierzonych konsekwencji   Fernandez   2023-09-02
Do dziś UNRWA nie otrzymała od Stanów Zjednoczonych 75 milionów dolarów. Zobaczymy, czy złowieszcze przewidywania się spełnią.     2023-09-02
Świat staje się wielobiegunowy   Mahjar-Barducci   2023-08-28
Sprawiedliwość wymaga uczciwych procedur   Dershowitz   2023-08-26
Krytyka porozumienia między USA a Iranem o wymianie więźniów w prasie saudyjskiej     2023-08-23
Reporter przewidział pogrom Farhud w 1939 roku     2023-08-22
Nanoracjonalizm wojen religijnych w epoce nuklearnej   Koraszewski   2023-08-21
Syndrom „Musimy coś zrobić”   Taheri   2023-08-18
Izraelskie osiedla nie są nielegalneOdpowiedź Nathanielowi Bermanowi   Kontorovich   2023-08-18
Kto rozpoczął II wojnę światową?   Jacoby   2023-08-17
Co się stało z eskalacją izraelskiej dominacji?   Pandavar   2023-08-16
List do przyjaciela i kilku innych osób   Koraszewski   2023-08-09
Barwna historia Palestyny na Twitterze   Collier   2023-08-08
Byli pracownicy Departamentu Stanu przyznają, że się myliliDlaczego więc Izrael miałby ich teraz słuchać?   Flatow   2023-08-06
„Nasz najmniej odrażający wybór”Od premiery filmu „Oppenheimer” odżyła debata na temat użycia bomby atomowej w Japonii   Jacoby   2023-08-04
Nieznośny irracjonalizm racjonalizmu   Koraszewski   2023-08-03
Robert Malley i zew Trzeciego Świata   Mansour   2023-08-01
Eskalacja agresji irańskich mułłów w Ameryce Łacińskiej i na Bliskim Wschodzie   Rafizadeh   2023-07-27
Administracja Bidena zostawia sojusznika USA na lodzie   Bryen   2023-07-27
Przywoływanie do porządku   Collins   2023-07-25
Dlaczego Palestyńczycy zawsze ogłaszają zwycięstwo, kiedy przegrywają?     2023-07-24
Każda umowa z Iranem wymaga zgody Kongresu   Kemp   2023-07-22
Administracja Bidena na nowo definiuje antysemityzm. I wyklucza najbardziej zgubną obecnie formę nienawiści do Żydów   Kontorovich   2023-07-22
Wizyta irańskiego prezydenta w Ameryce Łacińskiej     2023-07-21
Recenzja książki Andrzeja Koraszewskiego   Eyal-Fajtlowicz   2023-07-20
Czy kłamią, że nie wiedzą?   Koraszewski   2023-07-17
Czy ci się to podoba, czy nie, tożsamość ma znaczenie – ale która tożsamość?   Fernandez   2023-07-14
Biden podaje rękę antysemitomBojkot izraelskich instytucji akademickich jest tylko najnowszym przykładem tego, jak Departament Stanu USA niemal wypowiedział wojnę Izraelowi.   Bard   2023-07-13
Najwyższy czas przyjąć Ukrainę do NATO   Jacoby   2023-07-12
Czy Departament Stanu przestrzega prawa USA na terytoriach spornych?     2023-07-11
Co naprawdę powiedział Frederick Douglass w swoim wspaniałym przemówieniu z okazji Dnia Niepodległości   Jacoby   2023-07-11
Dziennikarstwo z użyciem płynów ustrojowych   Koraszewski   2023-07-10
Świat wysyła komunikat: Izrael powinien po prostu zaakceptować mordowanie Żydów     2023-07-08
Podczas gdy Stany Zjednoczone wzywają Izrael do „powściągliwości”, codziennie bombardują cele terrorystyczne na całym świecie     2023-07-05
Saudyjski publicysta niechętnie chwali Izrael i omawia „zjawisko Edy Cohena”     2023-07-04
Pochwała krytyków gender     2023-07-04
Wyburzenia domów przez Izrael i Egipt   Fitzgerald   2023-07-03
Ostatni upust żółci   Koraszewski   2023-07-03
Co arabscy darczyńcy dla amerykańskich uniwersytetów kupują za 10 miliardów dolarów?   Bard   2023-07-02
Krew, ropa i golf: Zachodnia hipokryzja wobec COP-28   Fernandez   2023-07-01
Misterium historycznego zakrętu   Koraszewski   2023-06-28
Chiny, Pakistan i Turcja sięgają po Kaszmir   Bulut   2023-06-27
Kto chce apartheidu? Palestyńczycy!     2023-06-25
Jak USA starają się związać ręce Izraela przed ogłoszeniem nowej umowy z Iranem   Doran   2023-06-24
ONZ i WHO obwiniają Izrael bardziej niż kogokolwiek innego   Bryen   2023-06-22
Problem z definicją antysemityzmu IHRA polega na tym, że nie pozostawia miejsca dla  antysemitów     2023-06-21
Groźba decywilizacji   Lloyd   2023-06-21
„To nie dowcip”: zaskakujące milczenie administracji Bidena, ONZ i UE w sprawie łamania praw człowieka w Iranie   Rafizadeh   2023-06-20
UNRWA dostarcza darmowych świadczeń 775 tysiącom osób, które nie są uchodźcami nawet według jej własnej definicji     2023-06-19
Polityka w czasach romantycznej zarazy   Koraszewski   2023-06-17
Antyzachodni klub nuklearny: Korea Północna, Chiny, Rosja i Iran niebezpiecznie atakują Zachód   Rafizadeh   2023-06-08
Polemika z izraelskimi migawkami   Koraszewski   2023-06-08
Amerykanin w Moskwie   Bawer   2023-06-07
Saudyjczycy wyłaniają się jako nowe mocarstwo Bliskiego Wschodu     2023-06-06
Czy modne bzdury przestaną być modne?   Koraszewski   2023-06-05
Amerykańska Narodowa Strategia Przeciwdziałania Antysemityzmowi jest porażką, zanim rozpoczęła działalność     2023-06-03
Głupota i podłość w służbie walki o władzę   Koraszewski   2023-06-02
Nowe media i stare problemy z dialogiem   Koraszewski   2023-05-30
Turcja: Co powiedziałby ojciec?   Taheri   2023-05-30
Wybory w Turcji: nacjonalistyczna polityka tożsamości wygrywa mimo nędzy   Bekdil   2023-05-27
Ekstremiści już planują wykorzystanie AI   Stalinsky   2023-05-23
Wywiad rzeka o seksie   Koraszewski   2023-05-22
Iran: Zastąpienie Chomeiniego Clintonem   Taheri   2023-05-20
Krytyka nazbyt zatroskanego rozumu   Koraszewski   2023-05-19
Dwaj reformatorzy, dwa bardzo różne światy   Fernandez   2023-05-17
Napięcia rosną na Bliskim Wschodzie, gdy jedna strona chce zabijać Żydów, a druga strona to Żydzi, którzy nie chcą umierać i żadna ze stron nie godzi się  na kompromis     2023-05-15
Problem niedoborów wody na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej   Raphaeli   2023-05-15
Dziewczyna z Krochmalnej, która nie została Jentł   Walter   2023-05-10
Co dalej w sprawie uczciwości sztucznej inteligencji?   Koraszewski   2023-05-09
Wiek XXI – wojna przeciw kobietom i zanikanie rodzaju żeńskiego   Chesler   2023-05-08
Systematyczne zaciemnianie uprzedzeń rasowych   Rubinstein   2023-05-05
Absurd goni absurd   Koraszewski   2023-05-04
Świat w krzywych zwierciadłach   Koraszewski   2023-05-02
Dwadzieścia lat po obaleniu Saddama przez Amerykę Irakijczycy są pod butem islamistycznego Iranu   Abdul-Hussain   2023-04-29
Sprawy, które wzbudzają niepokój   Hirsi Ali   2023-04-28
Turcja: Porzuceni iraccy i syryjscy chrześcijanie   Bulut   2023-04-27
Urzędnik państwowy stanął w obronie praw związanych z płcią i drogo za to zapłacił   Kay   2023-04-20
Wycofanie się z Afganistanu było jednym chaosem. Dlaczego Biden udaje, że tak nie było?   Jacoby   2023-04-19
Islamskie dyktatury próbują kupić agencje ONZ   Meotti   2023-04-17
Czy moralność jest zapisana w genach?   Koraszewski   2023-04-13
Francja: “Krajobraz ruin”   Milliere   2023-04-11

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


&#8222;Choroba&#8221; przywrócona przez Putina


&#8222;Przebudzeni&#8221;


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk