Prawda

Wtorek, 31 stycznia 2023 - 07:43

« Poprzedni Następny »


Refleksje o książce Roberta Spencera Who Lost Afghanistan?


Phyllis Chesler 2022-11-08

[Zamów książkę Roberta Spencera: Who Lost Afghanistan?</a>]
[Zamów książkę Roberta Spencera: Who Lost Afghanistan?]

Nigdy nie zapomnę, jak haniebnie Ameryka wycofała się z bazy lotniczej Bagram w Afganistanie 1 lipca 2021 roku, w zupełnej ciemności i bez powiadomienia naszych sojuszników – a prawie dwa miesiące później, cały świat obserwował, jak opuściliśmy Kabul i lotnisko w Kabulu.


Moja afgańska „podopieczna” była już w samolocie po wielu dniach piekła w rosnącym tłumie, kiedy ludzka bomba – zamachowiec samobójca, Abdul Rahman Al-Logari, którego talibowie właśnie wypuścili z więzienia, wysadził w powietrze trzynastu amerykańskich żołnierzy piechoty morskiej i dziesiątki afgańskich cywilów. Meena widziała wszystko z okna swojego samolotu.


Jak można było tak źle zorganizować wyjście Amerykanów z Afganistanu? Robert Spencer w swojej nowej i ważnej książce Who Lost Afghanistan? opisuje go jako „Saigon na sterydach”, „koszmar, którego świadkiem był przerażony świat”.


Spencer przypomina nam, że prezydent Biden obiecał, że „nie będziemy prowadzić pospiesznego wyjścia. Zrobimy to odpowiedzialnie, celowo i bezpiecznie. I zrobimy to w pełnej koordynacji z naszymi sojusznikami i partnerami”.


Spencer cytuje również sekretarkę prasową Bidena, Jen Psaki, która upierała się, że „katastrofalnie źle przeprowadzonej operacji ewakuacji nie można nazwać 'inaczej niż sukcesem'”.


Czy mamy im wierzyć, czy naszym kłamliwym oczom?


Książka Spencera przenosi nas z powrotem do 1998 roku, do oświadczenia bin Ladena zatytułowanego „Dżihad przeciwko Żydom i krzyżowcom” oraz do 11 września, po którym prezydent Bush pojawił się z dwoma zaufanymi muzułmańskimi doradcami, Nihadem Awadem, współzałożycielem Council on American-Islamic Relations i Abdurrahmanem Alamoudim, który siedzi teraz w więzieniu za finansowanie Al-Kaidy. Stali tam razem z Bushem, podczas gdy prezydent twierdził, że „te akty przemocy wobec niewinnych naruszają fundamentalne zasady wiary islamskiej… Twarz terroru nie jest prawdziwą wiarą islamu… Islam jest pokojem”.


To prawda, że prezydent Bush również czasami określał islam jako „islamofaszyzm” i mówił o „radykalnych fundamentalistach islamskich”.


Prezydent Obama jednak „rozszerzył i pogłębił (takie) fałszywe twierdzenia o islamie”. Obama powiedział: „Nie tylko islam i zachodnie wartości były zgodne w Afganistanie, ale islam był rdzenną częścią amerykańskiego społeczeństwa i wzbogacał amerykańskie społeczeństwo od samego początku istnienia narodu”.


Obama nie sądził, że kiedykolwiek uda nam się pokonać talibów (miał rację) – dlatego chciał z nimi negocjować, dawać sobie z nimi radę. Jego wiceprezydent, Joe Biden, powiedział: „Widzisz, talibowie per se nie są naszym wrogiem”.


Ten spór o naturę islamu od dawna szaleje wśród inteligencji, rządów, organów międzynarodowych, sił zbrojnych, mediów i w środowisku akademickim. Niektórzy byli muzułmanie nie wierzą, że islam można zreformować. Oni – mój bardzo dobry przyjaciel, Ibn WarraqAyaan Hirsi AliNonie DarwishYasmine Mohammed – zostaliby zabici za opuszczenie islamu; Taslima Nasreen została napadnięta i zmuszona do życia na wygnaniu jako dysydentka, Salman Rushdie  przez wiele lat musiał żyć pod ochroną policji, a ostatnio próbowano go zamordować za krytykę islamu.


Muzułmańscy reformatorzy, tacy jak dr Zuhdi JasserSoraya DeenRaheel RazaAsra NomaniAliya Abbas i mój drogi przyjaciel Imam Seyran Ates, wszyscy oni wierzą, że islam może i musi zostać zreformowany i są zaangażowani we wspieranie islamu w jego ewolucji, by stał się bardziej demokratyczny, oświecony i przyjazny kobietom.


Jednakże, jak już wielokrotnie powiedziano: chociaż nie wszyscy muzułmanie są terrorystami dżihadu, wszyscy terroryści dżihadu są muzułmanami.


Dlatego też, jako dodatek do najnowszej pracy Spencera, gorąco polecam odważną nową książkę Cynthii Farahat, The Secret Apparatus: The Muslim Brotherhood’s Industry of Death [Tajna machina: przemysł śmierci Bractwa Muzułmańskiego].Większość cywilów nie ma pojęcia, jak dobrze zorganizowane, jak niebezpieczne i jak potężne jest to stuletnie Bractwo; jak bardzo jest zaangażowane we współpracę z Iranem i w ataki terrorystyczne Hamasu na Izrael; i jak zaplanowało islamizację całego świata wszelkimi możliwymi sposobami, zwłaszcza przez kłamstwo i oszukiwanie niewiernych.


Farahat jest egipską dysydentką, która odważyła się walczyć o pokój z Izraelem i o rozdział meczetu i państwa. Dostała zakaz przebywania w Libanie, trafiła na listę śmierci Al-Kaidy, codziennie otrzymywała groźby śmierci, została prawie zamordowana i ostatecznie wyemigrowała do Ameryki. Podobnie jak Spencer, Farahat krytykuje sposoby, na jakie amerykańska polityka zagraniczna „ugłaskuje” dżihad i daje się oszukać.


W szokującym filmie dokumentalnym Steve'a Emersona Jihad in America: The Grand Deception [Dżihad w Ameryce: wielkie oszustwo”] widzimy Siraja Wahhaja, imama meczetu Al-Taqwa na Brooklynie, ze skromnością wygłaszającego inwokację przed Kongresem jako pierwszy muzułmański duchowny, który to zrobił – a potem widzimy go ponownie w swoim meczecie na Brooklynie, plującego jadowitą nienawiścią do Ameryki i nie-muzułmanów. „Ten kraj to kubeł na śmieci” i modli się, by Ameryka „rozpadła się i została zastąpiona przez islam”. Widzimy również, jak Alamoudi, przebywający w więzieniu za finansowanie Al-Kaidy, publicznie twierdzi, że „jesteśmy przeciwni wszelkim formom terroryzmu”, a następnie wzywa swoich zwolenników do przekształcenia Ameryki w „kraj muzułmański, nawet jeśli zajmie to 100 lat”. Z podsłuchu FBI słyszymy, jak Alamoudi narzeka, że „Al-Kaida nie zabiła wystarczającej liczby Amerykanów podczas bombardowań afrykańskiej ambasady”.


Choć byłam częścią międzynarodowego zespołu, który uratował 400 afgańskich kobiet, nie wierzę, że Ameryka jest moralnie zobowiązana do zrobienia tego, czego zrobić nie można, a mianowicie przekształcenia Afganistanu w nowoczesną demokrację, która wierzy w prawa jednostki, zwłaszcza w prawa kobiet i prawa dzieci oraz w rozdział meczetu i państwa. Wiejskie regiony kraju są zubożałe, a mieszkający tam ludzie są bezsprzecznie religijni i często niepiśmienni. Wojny i okupacje pogorszyły sytuację.


W dodatku (bez obcej interwencji) w kraju roi się od ludzi nienawidzących kobiet i niewiernych, a także od homoseksualnych pederastów, którzy gwałcą młodych chłopców. Kiedy jeden dzielny marine, Dan Quinn, uratował chłopca i pobił afgańskiego dowódcę, który przykuł go do łóżka, Quinn został zdegradowany i pozbawiony dowództwa.


Nie zgadzam się jednak ze Spencerem, że amerykańska i europejska obecność na tej ziemi nic nie dały. Przez dwadzieścia lat dziewczęta i kobiety mogły zdobywać wykształcenie i zostawały sędziami, prawniczkami, lekarkami, właścicielkami firm, artystkami, dyplomatkami i psychologami; otworzono także schroniska dla maltretowanych i zgwałconych kobiet.


Czy to wystarczy, aby usprawiedliwić nasz wydatek krwi i pieniędzy? Nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie.


Spencer zebrał ogromną ilość informacji i przedstawił je po mistrzowsku. 


Zgadzam się z wieloma wojskowymi, których cytuje Spencer, którzy nie mogą zrozumieć, dlaczego nie znaleźliśmy bin Ladena wcześniej w Abottabad w Pakistanie, gdzie chroniła go  pakistańska elita; dlaczego właściwie zostaliśmy tak długo w Afganistanie; jak mogliśmy minimalizować lub usprawiedliwiać „ataki „zielonych-na-niebieskich” (ataki żołnierzy afgańskich wyszkolonych i uzbrojonych przez Amerykę), którzy zamordowali 152 żołnierzy amerykańskich i zranili dalszych 193; dlaczego wymieniliśmy znanych terrorystów na amerykańskiego dezertera Bowe Bergdahla; i dlaczego właściwie wyjechaliśmy w tak niezorganizowany i okrutny sposób.


Gorąco polecam zarówno pracę Spencera, jak i Farahat.


Reflections on Robert Spencer’s ”Who Lost Afghanistan?”

Frontpage Mag., 31 października 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Phyllis Chesler
Emerytowana profesor psychologii i praw kobiet na City University w Nowym Jorku. Profesor Chesler opublikowała setki badań i tysiące artykułów, koncentrując się w ostatnich latach na problemach przemocy i tzw. zabójstw honorowych. Niektóre z jej książek, takie jak
 Women and Madness, należą już do klasyki. Jej opublikowana w 2013 roku piętnasta książka, An American Bride in Kabul, zdobyła National Jewish Book Award w kategorii pamiętników.

 

 


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2310 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Państwa arabskie wysyłają miliardy na amerykańskie uniwersytety     2023-01-29
Naród ofiar jest skazany na porażkę   Greenfield   2023-01-28
Dlaczego należy zakazać flagi OWP i Konfederacji?   Flatow   2023-01-27
Komu na rękę z niewidzialną ręką?   Koraszewski   2023-01-27
UE i administracja Bidena wciąż ugłaskują i nagradzają mułłów Iranu   Rafizadeh   2023-01-24
Żyjemy w ciekawych czasach   Koraszewski   2023-01-24
Wojna Unii Europejskiej z Izraelem   Tawil   2023-01-19
Czy istnieje środek prawny na kłamstwa George'a Santosa?   Dershowitz   2023-01-19
Wieczny dyktator i brakujący pokój: historia Mahmuda Abbasa   Eid   2023-01-19
Orwellowska obsesja „New York Timesa” na punkcie Izraela   Chesler   2023-01-18
Palestyna: Perwersyjny – i wprawiający w osłupienie - paradoks   Sherman   2023-01-17
Kolejna faza ewolucji państwucha   Koraszewski   2023-01-17
Najważniejsze niepisane prawo na Zachodzie: nie drażnij irracjonalnych, ekstremistycznych muzułmanów     2023-01-13
Głupota ujawnia się w działaniu, część 3: ignorowanie porażek   Bard   2023-01-11
Nie ma chleba bez wolności?   Koraszewski   2023-01-11
Europa na łasce Kataru?   Godefridi   2023-01-10
Turecki “postęp”: Sześcioletnią dziewczynkę wydał za mąż jej ojciec, znany szejk   Bekdil   2023-01-06
Antysemityzm ludzi łagodnych i dobrych - raz jeszcze   Koraszewski   2023-01-06
Dzisiejsza Rosja i “Długi Telegram”   Koraszewski   2023-01-05
Zapomniane przemówienie Jasera Arafata   Shaw   2023-01-04
Znaczenie wielkiego exodusu Mizrahi   Julius   2023-01-03
Profesor Matczak i hollywoodzka puma   Koraszewski   2023-01-02
Śmieć chrześcijaństwa w Betlejem   Ibrahim   2022-12-31
Ukraina: przepis na ugłaskanie zbrodniarza   Taheri   2022-12-31
Przesłanie Zełenskiego w mundurze polowym   Jacoby   2022-12-29
Konserwatyzm w dobie populistycznej rewolty   Winegard   2022-12-23
Europa budzi się i dostrzega korupcję w organizacjach pozarządowych   Steinberg   2022-12-22
W Iranie i Chinach protestujący domagają się wolności. Gdzie jest przywódca wolnego świata?   Jacoby   2022-12-22
Niemiecki kanclerz obawia się zimnej wojny   Koraszewski   2022-12-21
Niemieckie spojrzenie na globalne perspektywy   Taheri   2022-12-20
Historia medialnej intifady przeciwko Izraelowi   Chesler   2022-12-20
Mułłowie Iranu: kiedy zbudzi się Unia Europejska?   Rafizadeh   2022-12-15
Turcja i Izrael: otwarcia i ponowne zamknięcia   Bekdil   2022-12-15
Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców   Grzegorz Lindenberg   2022-12-13
Długi cień zimnej wojny   Koraszewski   2022-12-12
Głupota ujawnia się w działaniu   Bard   2022-12-12
Kolonializm i Żydzi, ofiary czy kolaboranci?   Julius   2022-12-11
Zniekształcona pamięć wojny koreańskiej   Shankar   2022-12-09
Czy Izrael powinien bojkotować palestyńskich Arabów?   Amos   2022-12-08
Komu wierzymy i dlaczego tak niechętnie?   Koraszewski   2022-12-07
Kolejne medialne wymówki dla Palestyńczyków i ich terroru   Bard   2022-12-07
Dwoje ludzi przekraczających rzeczywistość we wnętrzu jednego katalońskiego domu   Zbierski   2022-12-02
“New York Times” i jego współpracownicy   Fitzgerald   2022-12-02
Niewinne zdumienie pewnego socjologa   Koraszewski   2022-12-01
Wyjście ze stalinowskiego zimna   Ashenden   2022-11-29
Eureka! Odkryto arabskie lobby   Bard   2022-11-26
Stare irańskie hasło podbija świat   Taheri   2022-11-25
Nie, nierówności dochodów nie są najwyższe w historii. Są na historycznie niskim poziomie   Jacoby   2022-11-22
Porwanie studiów bliskowschodnich   i Alex Joffe   2022-11-20
Mistrzostwa świata w piłce nożnej i światowe rozgrywki   Collins   2022-11-19
Zabłąkane pociski: czego Ukraina (i Polska) mogą nauczyć się od Izraela   Frantzman   2022-11-18
Mroźna zima dla Europy: obwiniaj strategiczną ślepotę   Bekdil   2022-11-16
Thomas Friedman, zwolennik równego kopania wszystkiego, co izraelskie   Flatow   2022-11-14
Inwestowanie w naukę dla bezpieczeństwa żywnościowego w Afryce   Bafana   2022-11-14
Kapitalizm to dobra rzecz   Koraszewski   2022-11-12
Skuteczna walka ze skrajnym ubóstwem   Jacoby   2022-11-11
Zabijanie Lewiatana tysiącem ciosów   Taheri   2022-11-10
Krytyczna teoria rasy i antysemityzm   Levick   2022-11-10
Afrykańscy farmerzy zarobili około 282 miliony dolarów na GMO w 2020 roku – nowe badanie   Opoku   2022-11-09
Niebezpieczeństwo „śpiącej” umowy nuklearnej: silniejsza Rosja, Chiny, Korea Północna, Iran   Rafizadeh   2022-11-08
Refleksje o książce Roberta Spencera Who Lost Afghanistan?   Chesler   2022-11-08
Palestyńska walka o potrawy   Fitzgerald   2022-11-07
Arabowie o zachodniej hipokryzji w sprawie irańskich dronów     2022-11-07
Chaos tworzony przez moralistów na poziomie trzylatków   Tracinski   2022-11-04
Projektanci mody intelektualnej i ich klienci   Koraszewski   2022-11-02
Rewolucja w Iranie jest powstaniem, któremu przewodzą mniejszości etniczne   Mustafa   2022-11-01
Nadzieja w pesymizmie i rozsądku   Koraszewski   2022-10-31
Inna definicja antysemityzmu     2022-10-30
Czego Irańczycy chcą od Waszyngtonu   Taheri   2022-10-29
Zachód odwraca się plecami do prześladowanych chrześcijan, wita radykalnych muzułmanów   Ibrahim   2022-10-26
Opowieści byłego premiera kraju wielkości znaczka pocztowego   Koraszewski   2022-10-25
Odsłonić prawdziwe poglądy antysemitki   Kirchick   2022-10-22
Dzięki administracji Bidena Rosja i Iran są sobie bliższe niż kiedykolwiek   Rafizadeh   2022-10-21
Błąd „jeśli-to” powraca z pełną mocą z okazji umowy o granicy morskiej z Libanem     2022-10-14
Nowa bajka na zimę: “Europa jest ofiarą Amerykanów”   Godefridi   2022-10-12
Pan się myli, Panie Konstanty   Koraszewski   2022-10-12
Także dzisiaj niewolnictwo jest ogólnoświatową plagą   Jacoby   2022-10-11
FAIR – Fairness & Accuracy In Reporting – pokazuje skrajny brak szacunku wobec izraelskich Arabów     2022-10-09
Szef administracji Rady Praw Człowieka ONZ systematycznie naruszał zasady ONZ, ujawniają wycieki e-maili     2022-10-08
Czy Ilhan Omar lub Linda Sarsour dobrowolnie zdjęły hidżab w solidarności z irańskimi kobietami?   Chesler   2022-10-07
Rashida Tlaib, Jaskinia Lwa i wszechobecność nienawiści do Żydów ponad politycznymi podziałami (plus komiks)     2022-10-05
Dalekosiężne skutki śmierci Mahsy Amini   Mahmoud   2022-10-05
Jak USA roztrwoniły swoje strategiczne minerały   Bergman   2022-10-04
Główny nurt i władczyni pierścionka   Koraszewski   2022-10-03
Iran: dymiący wulkan   Taheri   2022-10-03
Iran kupił ponad milion hektarów ziemi w Wenezueli     2022-10-02
Wojownicy sprawiedliwości społecznej ignorują arabskich właścicieli niewolników   Bard   2022-10-01
Czy irański naród otrzyma wsparcie demokratycznego Zachodu?   Koraszewski   2022-09-30
Rosja i Iran: przyjaźń czy tylko partnerstwo?   Amos   2022-09-25
Niebezpieczne związki, czyli sojusze wiernych i niewiernych   Koraszewski   2022-09-24
Nierozwiązywalne konflikty na Bliskim Wschodzie   i Alberto M. Fernandez   2022-09-18
Trzecia droga skręca w prawo   Koraszewski   2022-09-17
Palestyńczycy i świat nie potrzebują jeszcze jednego, skorumpowanego, upadłego, terrorystycznego państwa arabskiego   Toameh   2022-09-17
Jak Zachód zbudował rosyjskiego wroga   Taheri   2022-09-16
Dlaczego ludzie nienawidzą?   Koraszewski   2022-09-15
Fundamentalna irracjonalność palestinizmu   Bellerose   2022-09-14
Administracja Bidena “zaniepokojona” izraelskimi rajdami na Zachodni Brzeg   Fitzgerald   2022-09-13
Departament Stanu traktuje śmierć Abu Akleh jako priorytet, ignorując śmierć Malki Roth   Meyers Epstein   2022-09-12
Kiedy niemieccy ekolodzy i rząd Putiuna mieli gorący romans   Godefridi   2022-09-12
Arabowie do Bidena: Nie podpisuj umowy z Iranem, doprowadzi to do wojny   Toameh   2022-09-10

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


&#8222;Choroba&#8221; przywrócona przez Putina


&#8222;Przebudzeni&#8221;


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk