Prawda

Wtorek, 31 stycznia 2023 - 08:24

« Poprzedni Następny »


Zabijanie Lewiatana tysiącem ciosów


Amir Taheri 2022-11-10

<span>Demokracje świata stoją przed wyzwaniami przewidzianymi przez Thomasa Hobbesa w jego </span>Lewiatanie<span>: pojawienie się małych, ale potężnych grup interesu, które wykorzystują władzę państwa do realizacji swoich wąskich celów. Na zdjęciu: fragment strony poprzedzającej kartę tytułową </span>Lewiatana<span>; rycina Abrahama Bosse z 1651 r. (Źródło zdjęcia: Wikimedia Commons)</span>
Demokracje świata stoją przed wyzwaniami przewidzianymi przez Thomasa Hobbesa w jego Lewiatanie: pojawienie się małych, ale potężnych grup interesu, które wykorzystują władzę państwa do realizacji swoich wąskich celów. Na zdjęciu: fragment strony poprzedzającej kartę tytułową Lewiatana; rycina Abrahama Bosse z 1651 r. (Źródło zdjęcia: Wikimedia Commons)

Podczas gdy dzisiejsza debata polityczna koncentruje się na powolnym, ale stałym rozpadzie tak zwanego porządku światowego, kryzysy dotykające koncepcję państwowości, fundament każdego porządku światowego, mogą nie uzyskiwać takiej uwagi, na jakie zasługują.


Odkąd państwowość pojawiła się we wczesnych i niejasnych zarysach, była kwestionowana jako koncepcja przez szereg czynników – od pogaństwa i jego rytuału po zorganizowaną religię, ideologię, despotów, prywatną władzę finansową, a ostatnio globalizację.


Państwowość musiała przezwyciężyć plemienność i przyjąć szerszą koncepcję „ludu” jako bloku założycielskiego. Musiała wtedy odeprzeć wyzwanie ze strony zorganizowanej religii i rozwinąć koncepcję obywatelstwa. Powstał świat państw narodowych, które mogły współistnieć, choć nie zawsze w pokoju, w ramach porządku światowego opartego na prawie międzynarodowym.


Dziś jednak większość państw narodowych stoi w obliczu kryzysów, które na swój sposób mają wpływ na porządek światowy jako całość. Po pierwsze, dzisiaj mamy 16 terytoriów bez rządów lub upadłych państw, (najwięcej w ciągu ostatnich 150 lat), zmieniających się w miejsca niestabilności i terroru dla części zachodniej Azji i Afryki.


Następnie mamy państwa narodowe, w tym Chiny, Rosję, Koreę Północną i Iran, które zostały zamienione w wehikuły kultu jednostki.


Wszystkie takie państwa, a także kilka innych, takich jak Kuba, Wenezuela, Nikaragua i Erytrea, gdzie kult jednostki jest mniej wyraźny, stosuje ideologiczną okleinę, by wypolerować wizerunek elity rządzącej.


Ideologia, czy to religijna, czy świecka, zawsze była wrogiem państwa. Często państwo uważa, że posługuje się ideologią w swojej służbie, jak to miało miejsce, gdy cesarz rzymski Konstantyn ogłosił chrześcijaństwo religią państwową. Z czasem jednak to Cesarstwo Rzymskie stało się sługą Kościoła, a saga zakończyła się rozpadem cesarstwa i lilipucimi Państwami Kościelnymi w niektórych częściach Włoch.


W ZSRR ideologia bolszewicka trzymała Rosję i jej zniewolone narody z dala od normalnej historii ludzkości przez ponad siedem dekad, z tragicznymi konsekwencjami, które wciąż dotykają Rosję, a także resztę świata.


Dziś również tak zwane demokracje przeżywają kryzys, czasem o charakterze farsowym, jak to ma miejsce w Wielkiej Brytanii.


Demokracje stoją przed wyzwaniami przewidzianymi przez Thomasa Hobbesa w jego Lewiatanie: pojawienie się małych, ale potężnych grup interesu, które wykorzystują władzę państwową do realizacji swoich wąskich celów.


Staje się to możliwe, gdy większość, to znaczy wyborcy, którzy mają wybierać rządzących, albo nie jest zainteresowana procesem politycznym, albo sympatyzuje z grupami jednej sprawy, lobby i innymi koteriami aktywistów.


W 30 zachodnich demokracjach frekwencja wyborcza w ciągu ostatnich 20 lat oscylowała wokół 55 procent.


Przez dziesięciolecia żaden prezydent USA ani Francji, ani premier Wielkiej Brytanii nie został wybrany głosami co najmniej 50% uprawnionych do głosowania.


Ze względu na proporcjonalną reprezentację większość zachodnich demokracji wypracowała różne wzory koalicji, w tym farsę, jaka jest obecnie w Niemczech.


W takim systemie tokenizm staje się koniecznością, a gabinety stają się polityczną wersją szwedzkiego bufetu.


Trzeba uważać na to, co mają do powiedzenia celebryci, od prezenterów telewizyjnych, ekspertów prasowych i prezenterów radiowych po promotorów alternatywnych stylów życia, Gretę Thunberg lub George'a Clooneya. Za kulisami trzeba słuchać miliarderów w niebieskich dżinsach i bankierów w butach do koszykówki.


Kiedy tradycyjne partie polityczne zamieniają się we własne cienie, wszystko to oznacza wzmacnianie małych, ale aktywnych grup kosztem państwa. Ale to nie wszystko.


Państwo narodowe straciło już część swojej władzy na rzecz ponadnarodowych lub międzynarodowych organów, takich jak ONZ, NATO, Unia Europejska, Światowa Organizacja Handlu i dziesiątki innych biurokracji ukrywających się za akronimami.


W kraju to, co nazywa się społeczeństwem obywatelskim, prowadzi własną, równoległą politykę z setkami, a czasem tysiącami organizacji pozarządowych, nie wspominając o dobrze finansowanych lobby, których zadaniem jest zabicie „Lewiatana” tysiącem uderzeń, a każde z nich odcina kawałek ciała.


Przeciętnie demokratyczne państwo kontroluje ponad połowę produktu krajowego brutto i tym samym przekształca się w mechanizm redystrybucji, rodzaj bankomatu, przed którym stoi długa kolejka grup interesu czekających na włożenie swoich kart debetowych do otworu.


W ramach bardzo nienaukowego eksperymentu śledziłem przez tydzień francuską politykę parlamentarną. Odniosłem wrażenie, że byłem na bazarze, gdzie cała rozmowa dotyczy pieniędzy. Ceny benzyny są wysokie? Państwo wysyła czek. Nie możesz zapłacić rachunku za prąd? Kolejny czek jest już w drodze. Każdy problem jest spowodowany "brakiem zasobów", a ten zwrot oznacza pieniądze z publicznej kasy.


Było wielkie starcie o to, czy Francuzi powinni przechodzić na emeryturę dwa lata później niż teraz i jak dać niektórym kategoriom większy czek.


Debata o wojnie w Ukrainie i astronomicznych sumach przeznaczonych na jej kontynuację? Nie ma mowy. A co z opłakanym stanem francuskich szkół, gdzie nawet 30 procent uczniów pozostaje bez nauczycieli przynajmniej przez część roku szkolnego? Nic. Nie było też żadnej debaty na temat nacisków wywieranych przez fanatyków religijnych na francuskie uczennice pochodzenia północnoafrykańskiego, aby nosiły dziwaczne stroje, które bardziej pasują na Halloween.


Koncepcja państwa zawsze była atakowana zarówno z lewicy, jak i z prawicy. W praktyce jednak prawie wszystkie partie lewicy i prawicy uznawały specyfikę państwa jako instytucji. Państwo mogło działać dobrze lub źle, w zależności od tego, kto osądzał czyn, ale zawsze działało jako państwo. Teraz jednak mamy rażące przykłady państw, które zamieniają się w państwa zbójeckie i działają jak wehikuły fantazji przywódcy. Sądząc po XX Kongresie Narodowym Komunistycznej Partii Chin, Chiny pod rządami Xi Jinpinga mogą stać się kolejnym przykładem.


Killing the Leviathan with a Thousand Cuts

Gatestone Institute, 3 listopada 2022

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaAmir Taheri

Pochodzący z Iranu dziennikarz amerykański, znany publicysta, którego artykuły publikowane są często w ”International Herald Tribune”, ”New York Times”, ”Washington Post”, komentuje w CNN, wielokrotnie  przeprowadzał wywiady z głowami państw (Nixon, Frod, Clinton, Gorbaczow, Sadat, Kohl i inni)  jest również  prezesem Gatestone Institute).


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2310 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Państwa arabskie wysyłają miliardy na amerykańskie uniwersytety     2023-01-29
Naród ofiar jest skazany na porażkę   Greenfield   2023-01-28
Dlaczego należy zakazać flagi OWP i Konfederacji?   Flatow   2023-01-27
Komu na rękę z niewidzialną ręką?   Koraszewski   2023-01-27
UE i administracja Bidena wciąż ugłaskują i nagradzają mułłów Iranu   Rafizadeh   2023-01-24
Żyjemy w ciekawych czasach   Koraszewski   2023-01-24
Wojna Unii Europejskiej z Izraelem   Tawil   2023-01-19
Czy istnieje środek prawny na kłamstwa George'a Santosa?   Dershowitz   2023-01-19
Wieczny dyktator i brakujący pokój: historia Mahmuda Abbasa   Eid   2023-01-19
Orwellowska obsesja „New York Timesa” na punkcie Izraela   Chesler   2023-01-18
Palestyna: Perwersyjny – i wprawiający w osłupienie - paradoks   Sherman   2023-01-17
Kolejna faza ewolucji państwucha   Koraszewski   2023-01-17
Najważniejsze niepisane prawo na Zachodzie: nie drażnij irracjonalnych, ekstremistycznych muzułmanów     2023-01-13
Głupota ujawnia się w działaniu, część 3: ignorowanie porażek   Bard   2023-01-11
Nie ma chleba bez wolności?   Koraszewski   2023-01-11
Europa na łasce Kataru?   Godefridi   2023-01-10
Turecki “postęp”: Sześcioletnią dziewczynkę wydał za mąż jej ojciec, znany szejk   Bekdil   2023-01-06
Antysemityzm ludzi łagodnych i dobrych - raz jeszcze   Koraszewski   2023-01-06
Dzisiejsza Rosja i “Długi Telegram”   Koraszewski   2023-01-05
Zapomniane przemówienie Jasera Arafata   Shaw   2023-01-04
Znaczenie wielkiego exodusu Mizrahi   Julius   2023-01-03
Profesor Matczak i hollywoodzka puma   Koraszewski   2023-01-02
Śmieć chrześcijaństwa w Betlejem   Ibrahim   2022-12-31
Ukraina: przepis na ugłaskanie zbrodniarza   Taheri   2022-12-31
Przesłanie Zełenskiego w mundurze polowym   Jacoby   2022-12-29
Konserwatyzm w dobie populistycznej rewolty   Winegard   2022-12-23
Europa budzi się i dostrzega korupcję w organizacjach pozarządowych   Steinberg   2022-12-22
W Iranie i Chinach protestujący domagają się wolności. Gdzie jest przywódca wolnego świata?   Jacoby   2022-12-22
Niemiecki kanclerz obawia się zimnej wojny   Koraszewski   2022-12-21
Niemieckie spojrzenie na globalne perspektywy   Taheri   2022-12-20
Historia medialnej intifady przeciwko Izraelowi   Chesler   2022-12-20
Mułłowie Iranu: kiedy zbudzi się Unia Europejska?   Rafizadeh   2022-12-15
Turcja i Izrael: otwarcia i ponowne zamknięcia   Bekdil   2022-12-15
Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców   Grzegorz Lindenberg   2022-12-13
Długi cień zimnej wojny   Koraszewski   2022-12-12
Głupota ujawnia się w działaniu   Bard   2022-12-12
Kolonializm i Żydzi, ofiary czy kolaboranci?   Julius   2022-12-11
Zniekształcona pamięć wojny koreańskiej   Shankar   2022-12-09
Czy Izrael powinien bojkotować palestyńskich Arabów?   Amos   2022-12-08
Komu wierzymy i dlaczego tak niechętnie?   Koraszewski   2022-12-07
Kolejne medialne wymówki dla Palestyńczyków i ich terroru   Bard   2022-12-07
Dwoje ludzi przekraczających rzeczywistość we wnętrzu jednego katalońskiego domu   Zbierski   2022-12-02
“New York Times” i jego współpracownicy   Fitzgerald   2022-12-02
Niewinne zdumienie pewnego socjologa   Koraszewski   2022-12-01
Wyjście ze stalinowskiego zimna   Ashenden   2022-11-29
Eureka! Odkryto arabskie lobby   Bard   2022-11-26
Stare irańskie hasło podbija świat   Taheri   2022-11-25
Nie, nierówności dochodów nie są najwyższe w historii. Są na historycznie niskim poziomie   Jacoby   2022-11-22
Porwanie studiów bliskowschodnich   i Alex Joffe   2022-11-20
Mistrzostwa świata w piłce nożnej i światowe rozgrywki   Collins   2022-11-19
Zabłąkane pociski: czego Ukraina (i Polska) mogą nauczyć się od Izraela   Frantzman   2022-11-18
Mroźna zima dla Europy: obwiniaj strategiczną ślepotę   Bekdil   2022-11-16
Thomas Friedman, zwolennik równego kopania wszystkiego, co izraelskie   Flatow   2022-11-14
Inwestowanie w naukę dla bezpieczeństwa żywnościowego w Afryce   Bafana   2022-11-14
Kapitalizm to dobra rzecz   Koraszewski   2022-11-12
Skuteczna walka ze skrajnym ubóstwem   Jacoby   2022-11-11
Zabijanie Lewiatana tysiącem ciosów   Taheri   2022-11-10
Krytyczna teoria rasy i antysemityzm   Levick   2022-11-10
Afrykańscy farmerzy zarobili około 282 miliony dolarów na GMO w 2020 roku – nowe badanie   Opoku   2022-11-09
Niebezpieczeństwo „śpiącej” umowy nuklearnej: silniejsza Rosja, Chiny, Korea Północna, Iran   Rafizadeh   2022-11-08
Refleksje o książce Roberta Spencera Who Lost Afghanistan?   Chesler   2022-11-08
Palestyńska walka o potrawy   Fitzgerald   2022-11-07
Arabowie o zachodniej hipokryzji w sprawie irańskich dronów     2022-11-07
Chaos tworzony przez moralistów na poziomie trzylatków   Tracinski   2022-11-04
Projektanci mody intelektualnej i ich klienci   Koraszewski   2022-11-02
Rewolucja w Iranie jest powstaniem, któremu przewodzą mniejszości etniczne   Mustafa   2022-11-01
Nadzieja w pesymizmie i rozsądku   Koraszewski   2022-10-31
Inna definicja antysemityzmu     2022-10-30
Czego Irańczycy chcą od Waszyngtonu   Taheri   2022-10-29
Zachód odwraca się plecami do prześladowanych chrześcijan, wita radykalnych muzułmanów   Ibrahim   2022-10-26
Opowieści byłego premiera kraju wielkości znaczka pocztowego   Koraszewski   2022-10-25
Odsłonić prawdziwe poglądy antysemitki   Kirchick   2022-10-22
Dzięki administracji Bidena Rosja i Iran są sobie bliższe niż kiedykolwiek   Rafizadeh   2022-10-21
Błąd „jeśli-to” powraca z pełną mocą z okazji umowy o granicy morskiej z Libanem     2022-10-14
Nowa bajka na zimę: “Europa jest ofiarą Amerykanów”   Godefridi   2022-10-12
Pan się myli, Panie Konstanty   Koraszewski   2022-10-12
Także dzisiaj niewolnictwo jest ogólnoświatową plagą   Jacoby   2022-10-11
FAIR – Fairness & Accuracy In Reporting – pokazuje skrajny brak szacunku wobec izraelskich Arabów     2022-10-09
Szef administracji Rady Praw Człowieka ONZ systematycznie naruszał zasady ONZ, ujawniają wycieki e-maili     2022-10-08
Czy Ilhan Omar lub Linda Sarsour dobrowolnie zdjęły hidżab w solidarności z irańskimi kobietami?   Chesler   2022-10-07
Rashida Tlaib, Jaskinia Lwa i wszechobecność nienawiści do Żydów ponad politycznymi podziałami (plus komiks)     2022-10-05
Dalekosiężne skutki śmierci Mahsy Amini   Mahmoud   2022-10-05
Jak USA roztrwoniły swoje strategiczne minerały   Bergman   2022-10-04
Główny nurt i władczyni pierścionka   Koraszewski   2022-10-03
Iran: dymiący wulkan   Taheri   2022-10-03
Iran kupił ponad milion hektarów ziemi w Wenezueli     2022-10-02
Wojownicy sprawiedliwości społecznej ignorują arabskich właścicieli niewolników   Bard   2022-10-01
Czy irański naród otrzyma wsparcie demokratycznego Zachodu?   Koraszewski   2022-09-30
Rosja i Iran: przyjaźń czy tylko partnerstwo?   Amos   2022-09-25
Niebezpieczne związki, czyli sojusze wiernych i niewiernych   Koraszewski   2022-09-24
Nierozwiązywalne konflikty na Bliskim Wschodzie   i Alberto M. Fernandez   2022-09-18
Trzecia droga skręca w prawo   Koraszewski   2022-09-17
Palestyńczycy i świat nie potrzebują jeszcze jednego, skorumpowanego, upadłego, terrorystycznego państwa arabskiego   Toameh   2022-09-17
Jak Zachód zbudował rosyjskiego wroga   Taheri   2022-09-16
Dlaczego ludzie nienawidzą?   Koraszewski   2022-09-15
Fundamentalna irracjonalność palestinizmu   Bellerose   2022-09-14
Administracja Bidena “zaniepokojona” izraelskimi rajdami na Zachodni Brzeg   Fitzgerald   2022-09-13
Departament Stanu traktuje śmierć Abu Akleh jako priorytet, ignorując śmierć Malki Roth   Meyers Epstein   2022-09-12
Kiedy niemieccy ekolodzy i rząd Putiuna mieli gorący romans   Godefridi   2022-09-12
Arabowie do Bidena: Nie podpisuj umowy z Iranem, doprowadzi to do wojny   Toameh   2022-09-10

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


&#8222;Choroba&#8221; przywrócona przez Putina


&#8222;Przebudzeni&#8221;


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk