Prawda

Środa, 28 lutego 2024 - 01:06

« Poprzedni Następny »


Zabijanie Lewiatana tysiącem ciosów


Amir Taheri 2022-11-10

<span>Demokracje świata stoją przed wyzwaniami przewidzianymi przez Thomasa Hobbesa w jego </span>Lewiatanie<span>: pojawienie się małych, ale potężnych grup interesu, które wykorzystują władzę państwa do realizacji swoich wąskich celów. Na zdjęciu: fragment strony poprzedzającej kartę tytułową </span>Lewiatana<span>; rycina Abrahama Bosse z 1651 r. (Źródło zdjęcia: Wikimedia Commons)</span>
Demokracje świata stoją przed wyzwaniami przewidzianymi przez Thomasa Hobbesa w jego Lewiatanie: pojawienie się małych, ale potężnych grup interesu, które wykorzystują władzę państwa do realizacji swoich wąskich celów. Na zdjęciu: fragment strony poprzedzającej kartę tytułową Lewiatana; rycina Abrahama Bosse z 1651 r. (Źródło zdjęcia: Wikimedia Commons)

Podczas gdy dzisiejsza debata polityczna koncentruje się na powolnym, ale stałym rozpadzie tak zwanego porządku światowego, kryzysy dotykające koncepcję państwowości, fundament każdego porządku światowego, mogą nie uzyskiwać takiej uwagi, na jakie zasługują.


Odkąd państwowość pojawiła się we wczesnych i niejasnych zarysach, była kwestionowana jako koncepcja przez szereg czynników – od pogaństwa i jego rytuału po zorganizowaną religię, ideologię, despotów, prywatną władzę finansową, a ostatnio globalizację.


Państwowość musiała przezwyciężyć plemienność i przyjąć szerszą koncepcję „ludu” jako bloku założycielskiego. Musiała wtedy odeprzeć wyzwanie ze strony zorganizowanej religii i rozwinąć koncepcję obywatelstwa. Powstał świat państw narodowych, które mogły współistnieć, choć nie zawsze w pokoju, w ramach porządku światowego opartego na prawie międzynarodowym.


Dziś jednak większość państw narodowych stoi w obliczu kryzysów, które na swój sposób mają wpływ na porządek światowy jako całość. Po pierwsze, dzisiaj mamy 16 terytoriów bez rządów lub upadłych państw, (najwięcej w ciągu ostatnich 150 lat), zmieniających się w miejsca niestabilności i terroru dla części zachodniej Azji i Afryki.


Następnie mamy państwa narodowe, w tym Chiny, Rosję, Koreę Północną i Iran, które zostały zamienione w wehikuły kultu jednostki.


Wszystkie takie państwa, a także kilka innych, takich jak Kuba, Wenezuela, Nikaragua i Erytrea, gdzie kult jednostki jest mniej wyraźny, stosuje ideologiczną okleinę, by wypolerować wizerunek elity rządzącej.


Ideologia, czy to religijna, czy świecka, zawsze była wrogiem państwa. Często państwo uważa, że posługuje się ideologią w swojej służbie, jak to miało miejsce, gdy cesarz rzymski Konstantyn ogłosił chrześcijaństwo religią państwową. Z czasem jednak to Cesarstwo Rzymskie stało się sługą Kościoła, a saga zakończyła się rozpadem cesarstwa i lilipucimi Państwami Kościelnymi w niektórych częściach Włoch.


W ZSRR ideologia bolszewicka trzymała Rosję i jej zniewolone narody z dala od normalnej historii ludzkości przez ponad siedem dekad, z tragicznymi konsekwencjami, które wciąż dotykają Rosję, a także resztę świata.


Dziś również tak zwane demokracje przeżywają kryzys, czasem o charakterze farsowym, jak to ma miejsce w Wielkiej Brytanii.


Demokracje stoją przed wyzwaniami przewidzianymi przez Thomasa Hobbesa w jego Lewiatanie: pojawienie się małych, ale potężnych grup interesu, które wykorzystują władzę państwową do realizacji swoich wąskich celów.


Staje się to możliwe, gdy większość, to znaczy wyborcy, którzy mają wybierać rządzących, albo nie jest zainteresowana procesem politycznym, albo sympatyzuje z grupami jednej sprawy, lobby i innymi koteriami aktywistów.


W 30 zachodnich demokracjach frekwencja wyborcza w ciągu ostatnich 20 lat oscylowała wokół 55 procent.


Przez dziesięciolecia żaden prezydent USA ani Francji, ani premier Wielkiej Brytanii nie został wybrany głosami co najmniej 50% uprawnionych do głosowania.


Ze względu na proporcjonalną reprezentację większość zachodnich demokracji wypracowała różne wzory koalicji, w tym farsę, jaka jest obecnie w Niemczech.


W takim systemie tokenizm staje się koniecznością, a gabinety stają się polityczną wersją szwedzkiego bufetu.


Trzeba uważać na to, co mają do powiedzenia celebryci, od prezenterów telewizyjnych, ekspertów prasowych i prezenterów radiowych po promotorów alternatywnych stylów życia, Gretę Thunberg lub George'a Clooneya. Za kulisami trzeba słuchać miliarderów w niebieskich dżinsach i bankierów w butach do koszykówki.


Kiedy tradycyjne partie polityczne zamieniają się we własne cienie, wszystko to oznacza wzmacnianie małych, ale aktywnych grup kosztem państwa. Ale to nie wszystko.


Państwo narodowe straciło już część swojej władzy na rzecz ponadnarodowych lub międzynarodowych organów, takich jak ONZ, NATO, Unia Europejska, Światowa Organizacja Handlu i dziesiątki innych biurokracji ukrywających się za akronimami.


W kraju to, co nazywa się społeczeństwem obywatelskim, prowadzi własną, równoległą politykę z setkami, a czasem tysiącami organizacji pozarządowych, nie wspominając o dobrze finansowanych lobby, których zadaniem jest zabicie „Lewiatana” tysiącem uderzeń, a każde z nich odcina kawałek ciała.


Przeciętnie demokratyczne państwo kontroluje ponad połowę produktu krajowego brutto i tym samym przekształca się w mechanizm redystrybucji, rodzaj bankomatu, przed którym stoi długa kolejka grup interesu czekających na włożenie swoich kart debetowych do otworu.


W ramach bardzo nienaukowego eksperymentu śledziłem przez tydzień francuską politykę parlamentarną. Odniosłem wrażenie, że byłem na bazarze, gdzie cała rozmowa dotyczy pieniędzy. Ceny benzyny są wysokie? Państwo wysyła czek. Nie możesz zapłacić rachunku za prąd? Kolejny czek jest już w drodze. Każdy problem jest spowodowany "brakiem zasobów", a ten zwrot oznacza pieniądze z publicznej kasy.


Było wielkie starcie o to, czy Francuzi powinni przechodzić na emeryturę dwa lata później niż teraz i jak dać niektórym kategoriom większy czek.


Debata o wojnie w Ukrainie i astronomicznych sumach przeznaczonych na jej kontynuację? Nie ma mowy. A co z opłakanym stanem francuskich szkół, gdzie nawet 30 procent uczniów pozostaje bez nauczycieli przynajmniej przez część roku szkolnego? Nic. Nie było też żadnej debaty na temat nacisków wywieranych przez fanatyków religijnych na francuskie uczennice pochodzenia północnoafrykańskiego, aby nosiły dziwaczne stroje, które bardziej pasują na Halloween.


Koncepcja państwa zawsze była atakowana zarówno z lewicy, jak i z prawicy. W praktyce jednak prawie wszystkie partie lewicy i prawicy uznawały specyfikę państwa jako instytucji. Państwo mogło działać dobrze lub źle, w zależności od tego, kto osądzał czyn, ale zawsze działało jako państwo. Teraz jednak mamy rażące przykłady państw, które zamieniają się w państwa zbójeckie i działają jak wehikuły fantazji przywódcy. Sądząc po XX Kongresie Narodowym Komunistycznej Partii Chin, Chiny pod rządami Xi Jinpinga mogą stać się kolejnym przykładem.


Killing the Leviathan with a Thousand Cuts

Gatestone Institute, 3 listopada 2022

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaAmir Taheri

Pochodzący z Iranu dziennikarz amerykański, znany publicysta, którego artykuły publikowane są często w ”International Herald Tribune”, ”New York Times”, ”Washington Post”, komentuje w CNN, wielokrotnie  przeprowadzał wywiady z głowami państw (Nixon, Frod, Clinton, Gorbaczow, Sadat, Kohl i inni)  jest również  prezesem Gatestone Institute).


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2554 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dzień po i jego konteksty   Koraszewski   2024-02-26
Sabotowanie romansu USA-Izrael   Altabef   2024-02-24
Eurowizja i bębny wojny   Collins   2024-02-23
Milczenie feministycznych owiec: ani słowa o horrorach HamasuZwolennicy #MeToo milczeli.   Chesler   2024-02-22
A zwycięzcą jest – Hamas!   Dershowitz   2024-02-21
"Palestyńczycy są tacy sami jak my", zapewnia mędrzec Blinken   Pandavar   2024-02-20
Żyjemy w momencie kulturowego chaosu   Meotti   2024-02-20
Chleba naszego powszedniego daj nam Google   Koraszewski   2024-02-19
Jak propalestyńscy są zachodni demonstranci?     2024-02-16
@Guardian kłamie, żeby przedstawić żołnierzy IDF jako potwory – ale pokazuje, że @IDF pozostaje najbardziej moralną armią na świecie     2024-02-15
Blinken powinien wiedzieć, że Autonomia Palestyńska jest równie zła jak rządy Hamasu w Gazie   Marcus   2024-02-14
Czy może istnieć uczciwa propalestyńska lewica?   Levick   2024-02-14
Hipokryzja zdefiniowana: grupy praw człowieka martwią się wszelkimi ograniczeniami w przepływie uchodźców, ale milczą w sprawie Egiptu, który zakazuje wjazdu jakimkolwiek uchodźcom z Gazy     2024-02-13
Czy uchodźcy żydowscy i arabscy są równi?Mimo prawie miliona żydowskich uchodźców z krajów arabskich, Organizacja Narodów Zjednoczonych nadal ma obsesję wyłącznie na punkcie potomków uchodźców arabskich.   Julius   2024-02-11
Kilka uwag wokół niepewności   Koraszewski   2024-02-09
Moi drodzy Palestyńczycy: Czas pozbyć się naszych przywódców i przyjąć izraelskie oferty pokojowe   Eid   2024-02-07
Jak zdemontować UNRWA: instrukcja krok po kroku     2024-02-07
Wojna Izraela z Hamasem jest najmniej śmiercionośną wojną w regionieDlaczego więc media opisują go jako „jedną z najbardziej śmiercionośnych… w historii”?   Greenfield   2024-02-06
Zdradziecka awangarda intelektualna   Koraszewski   2024-02-04
Departament Stanu a rzeczywistość   Bard   2024-02-03
Szef ONZ twierdzi, że Palestyńczycy mają „prawo do państwowości”. Dlaczego?   Fitzgerald   2024-02-03
UNRWA istnieje, aby pomóc w prowadzeniu wojny, której celem jest likwidacja Izraela   Tobin   2024-02-02
Islamscy terroryści tworzą klęski głodowe, żeby czerpać korzyści z pomocy zagranicznejWalka z terrorystami nie powoduje klęsk głodowych; pomoc humanitarna dla terrorystów powoduje klęski głodowe.   Greenfield   2024-02-01
Kto pierwszy mrugnie w wojnie w Gazie?   Fernandez   2024-02-01
Dokumentowanie działań umożliwiających zbrodnie wojenne Hamasu: agencje ONZ, programy pomocy rządowej i organizacje pozarządowe   Steinberg   2024-01-31
Prawdziwe ludobójstwa, które świat ignorujeZamiast przeciwstawić się prawdziwym zbrodniom przeciw ludzkości, społeczność międzynarodowa obrzuca Izrael krwawymi oszczerstwami.   Bryen   2024-01-29
Wysoki Przedstawiciel UE, Josep Borrell, przyznaje, że chce „dwóch państw”, a nie „pokoju”     2024-01-26
Błędna odpowiedź Bidena w sprawie TajwanuGłównym zagrożeniem dla pokoju w Azji nie jest niepodległość Tajwanu, ale chińska wojowniczość.   Jacoby   2024-01-26
Jak zakończyć cierpienia Palestyńczyków   Tawil   2024-01-24
Dla mediów terroryści Hamasu to duchy   Bard   2024-01-23
Złóżmy pozew przeciwko UNRWA w Hadze   Bedein   2024-01-23
Jak Princeton wybiela haniebną historię Kena Rotha   Steinberg   2024-01-22
Jedna wojna i dwie wizje   Taheri   2024-01-21
Pytasz, czy jesteś antysemitą?   Koraszewski   2024-01-21
“Koszmar zatajonych pieniędzy”: jak Katar kupił Ligę Bluszczową   Williams   2024-01-20
“Krwawe Boże Narodzenie”: chrześcijanie masakrowani w nigeryjskim ludobójstwie   Ibrahim   2024-01-17
Pracownicy pomocy humanitarnej wspierają Hamas   Bard   2024-01-13
Samobójcza głupota „rozwiązania w postaci dwóch państw”   Anderson   2024-01-12
Starzy orędownicy procesu pokojowego i wojna w Gazie   Flatow   2024-01-11
Dlaczego chrześcijańscy przywódcy ignorują ataki na swoją społeczność   Tawil   2024-01-10
Masha Gessen, lub, ври, да знай же меру   Fitzgerald   2024-01-09
Dla mediów terroryści Hamasu to duchy   Bard   2024-01-06
Izrael ma nie tylko armię najbardziej moralną, ale także najbardziej przejrzystą     2024-01-06
Krytycy Izraela po prostu nie chcą, aby Izrael zwyciężył   Tobin   2024-01-05
Kto popiera Hamas?   Dershowitz   2024-01-04
Nie ma „upokorzonej izraelskiej męskości”   Chesler   2024-01-02
Nie ma porównania pomiędzy przemocą palestyńską i żydowską na Zachodnim Brzegu     2024-01-02
Odzyskanie romantyzmu naszej sprawy   Greenfield   2023-12-28
Przyszła strategia ekonomiczna dla pokoju   Mahjar-Barducci   2023-12-25
“Przebudzenie” zagraża amerykańskim Żydom   Tobin   2023-12-23
Dziesięć podstawowych faktów na temat wojny z Hamasem, o których media nie mówią     2023-12-23
Zakazanie przez Bidena prawa wjazdu do USA dla „stosujących przemoc osadników” izraelskich zablokowałby tych, którzy po prostu nie zgadzają się z jego polityką   Kontorovich   2023-12-21
Wojna w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie   Koraszewski   2023-12-20
Czy dysonans poznawczy Bidena może pozwolić Izraelowi wygrać wojnę?   Tobin   2023-12-19
Dlaczego islamiści roszczą sobie prawa do ziemi niemuzułmańskiej?   Bulut   2023-12-18
Polityka tożsamości i zaburzenia kognitywne   Koraszewski   2023-12-18
Symfoniczna wersja terroru   Taheri   2023-12-15
Wsparcie dla terroru: jak terroryści wykorzystują organizacje humanitarne   i Nathaniel Rabkin   2023-12-14
Zdumiewająca naiwność Izraelofobów. Zachodnie oburzenie wywołane wyłapywaniem przez IDF podejrzanych członków Hamasu jest absurdalnym kwiecistym moralizowaniem.   O'Neill   2023-12-13
Redaktor kuwejckiej gazety: Hamas powinien być ścigany sądownie za śmierć i zniszczenie, jakie ściągnął na Gazańczyków atakiem z 7 października     2023-12-11
Tak daleko, tak blisko   Koraszewski   2023-12-10
Za kulisami Human Rights Watch: nienawiść i korupcjaPamięci Roberta Bernsteina, założyciela Human Rights Watch   Steinberg   2023-12-09
Najnowszy hit Pallywoodu. Jak usłużne relacje mediów o „zbombardowaniu” szpitala Al-Ahli promowały propagandę Hamasu   Landes   2023-12-07
Nagroda Nobla za terror i inne absurdy   Fernandez   2023-12-06
Gaza – kto z kim walczy i w imię czego?   Koraszewski   2023-12-05
Unia Europejska jest wspólnikiem Iranu   Rafizadeh   2023-12-05
W  Betlejem Boże Narodzenie zostało odwołane , a winni są Żydzi.     2023-12-04
Porażka zachodniego feminizmu, kiedy jest najbardziej potrzebny   Chesler   2023-12-04
Huti: kim są i dlaczego atakują Izrael?   Flatow   2023-12-03
Krótka historia długiej odpowiedzialności zbiorowej   Koraszewski   2023-12-02
Dlaczego Arabowie “zdradzili” Palestyńczyków   Toameh   2023-12-01
Coleman Hughes atakuje porównania między Palestyńczykami a walką Czarnych o wolność w Afryce Południowej i w Ameryce   Coyne   2023-12-01
Prawdziwi eksperci prawa międzynarodowego są zgodni: Hamas jest winny zbrodni wojennych i niemal na pewno ludobójstwa. Ale media ignorują ten przekaz     2023-11-30
Czerwony Krzyż po raz kolejny zawodzi Żydów   Bard   2023-11-28
“Rozwiązanie w postaci dwóch państw” oznacza terroryzm   Greenfield   2023-11-27
Niebezpieczne fantazje Bidena o państwie palestyńskim   Tobin   2023-11-26
Nie, Joe. Powierzenie ONZ odpowiedzialności za Gazę byłoby kiepskim dowcipem   Kontorovich   2023-11-24
Nagroda administracji Bidena dla Iranu w wysokości 10 miliardów dolarów: tylko małe podziękowanie za zorganizowanie wojny, zranienie 56 żołnierzy amerykańskich i próbę wypędzenia USA z Bliskiego Wschodu.   Rafizadeh   2023-11-23
Gaza moja miłość   Koraszewski   2023-11-22
Oszczerstwa o popełnianiu „ludobójstwa przez Izrael mają na celu usprawiedliwienie ewentualnego prawdziwego ludobójstwa na Żydach     2023-11-21
Dlaczego Palestyńczycy nie chcą rządzić Gazą?   Abdul-Hussain   2023-11-18
Gaza, islam i Zachód   Smith   2023-11-17
Pora, żeby Biden publicznie przyznał, że jest to wojna irańskich mułłów przeciwko Izraelowi i Stanom Zjednoczonym   Rafizadeh   2023-11-15
Amerykański front   Rosenthal   2023-11-07
Antonio Guterres nie jest najgorszym sekretarzem generalnym w historii ONZ, ale jest w czołówce   Fitzgerald   2023-11-04
Normalizacja barbarzyństwa. Społeczeństwa, które rezygnują z wolności, wkrótce zobaczą, że zastąpiła ją przemoc.   O'Neill   2023-11-03
Zamknięcie granicy przez Egipt stanowi naruszenie prawa międzynarodowego   Kontorovich   2023-11-01
Po masakrze Żydów przeprowadzonej przez Hamas „GUARDIAN” nienawidzi Żydów jeszcze bardziej   Levick   2023-10-30
Egipt i Jordania odmawiają ratowania palestyńskiego życia     2023-10-28
Wielki Zderzacz Andronów   Koraszewski   2023-10-26
Lepsze pytanie: czego prawo międzynarodowe wymaga od reszty świata w sprawie Hamasu?   Amos   2023-10-25
Właśnie przeczytałem Idź i wróć człowiekiem   Kalwas   2023-10-24
Piekło wojen miejskich nie jest unikalne dla Gazy   Brincka   2023-10-23
Kto i jak współczuje Palestyńczykom?   Koraszewski   2023-10-21
Czy powinniśmy pomagać Palestyńczykom w Gazie?   Destexhe   2023-10-18
Przyzwoici liberałowie mogą wyrządzić więcej szkody niż demonstranci popierający Hamas   Tobin   2023-10-15
List otwarty do redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” Jarosława Kurskiego   Koraszewski   2023-10-15
Najważniejsza zmiana w świecie arabskim od końca kolonializmu     2023-10-06
ONZ musi zakończyć wykluczanie Tajwanu — zanim będzie za późno   Jacoby   2023-10-05
Zakrzykiwanie cywilizowanego dialogu   Chesler   2023-10-04

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


&#8222;Choroba&#8221; przywrócona przez Putina


&#8222;Przebudzeni&#8221;


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk