Prawda

Czwartek, 23 marca 2023 - 08:04

« Poprzedni Następny »


Europa budzi się i dostrzega korupcję w organizacjach pozarządowych


Gerald M. Steinberg 2022-12-22

Federica Mogherini, poprzednia szefowa polityki zagranicznej Unii Europejskiej była honorowym członkiem zarządu organizacji Fight Impunity, zrezygnowała i pospiesznie zdystansowała się od tej organizacji.  (Zdjęcie: Wikipedia)

Federica Mogherini, poprzednia szefowa polityki zagranicznej Unii Europejskiej była honorowym członkiem zarządu organizacji Fight Impunity, zrezygnowała i pospiesznie zdystansowała się od tej organizacji.  (Zdjęcie: Wikipedia)
Przez lata badałem i analizowałem politykę i finanse organizacji pozarządowych, słyszałem i często czytałem liczne deklaracje urzędników europejskich na temat znaczenia wspierania i ochrony tych grup (znanych łącznie jako „społeczeństwo obywatelskie”). Takie generalizacje są wykorzystywane do uzasadnienia miliardów euro, które UE i poszczególne kraje przekazują rocznie podejrzanym organizacjom, zazwyczaj bez nadzoru i przejrzystości.

Palestyńskie i izraelskie polityczne organizacje pozarządowe zajmują uprzywilejowane miejsce w sercach europejskich fundatorów, otrzymując wysoce nieproporcjonalną sumę rocznych dotacji rzekomo w celu promowania praw człowieka, demokracji, pokoju i innych dobrych uczynków. Kiedy europejscy urzędnicy są proszeni o uzasadnienie finansowania grup prowadzących kampanie demonizujące Izrael i przyklejających mu etykietkę „apartheidu”, europejscy darczyńcy unikają istoty sprawy i powtarzają ogólne hasła o wspaniałości „społeczeństwa obywatelskiego”.


Nawet gdy wyszło na jaw, że wielu pracowników z organizacji pozarządowych otrzymujących finansowe wsparcie angażowało się w działalność terrorystyczną, nie przekonało to europejskich rządów do przeprowadzenia niezbędnej analizy ani do zakwestionowania mantr o wspaniałości społeczeństwa obywatelskiego. 


Teraz jednak nad powiązaniami Europy z branżą organizacji pozarządowych zawisły ciemne chmury, co grozi wymuszeniem poważnych zmian i – co zaczyna być prawdopodobne – całkowitej przebudowy tych relacji. W Brukseli toczy się śledztwo wobec wielu urzędników, w tym wpływowych posłów do Parlamentu Europejskiego i ich asystentów, w sprawie korupcji – polegającej na potajemnym przyjmowaniu dużych kwot od rządu Kataru. Według doniesień medialnych przeszukano 16 domów urzędników i aresztowano co najmniej cztery osoby w ramach śledztwa w sprawie „organizacji przestępczej, korupcji i prania brudnych pieniędzy”. Podczas jednej rewizji znaleziono 600 tysięcy euro w gotówce. 


Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego potępiła „osoby powiązane z autokratycznymi państwami trzecimi”, które „według zarzutów zamieniają organizacje pozarządowe w narzędzie wroga”. Podobno zaangażowana organizacja pozarządowa nazywa się Fight Impunity, która, podobnie jak wiele innych z tej branży, twierdzi, że promuje prawa człowieka i deklaruje, że „zasada odpowiedzialności jest centralnym filarem architektury międzynarodowego wymiaru sprawiedliwości…” Ma aktywne konta w mediach społecznościowych i współsponsoruje różne wydarzenia z agencjami UE.


Znani honorowi członkowie zarządu tej NGO, przedstawieni na jej stronie internetowej, w tym Federica Mogherini, była szefowa unijnej dyplomacji, nadają organizacji i jej wysiłkom zbierania funduszy aurę szacowności. (Po aresztowaniach Mogherini i inni honorowi członkowie zarządu ogłosili rezygnację, szybko próbując zdystansować się od organizacji.) Wśród działaczy tej NGO jest Maria Arena, belgijska eurodeputowana, która promuje program antyizraelski i przewodniczy podkomisji Parlamentu Europejskiego ds. praw człowieka. (W kontekście śledztwa Arena ogłosiła „tymczasową rezygnację”).  


Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że strona internetowa nie podaje żadnych informacji dotyczących finansów tej organizacji pozarządowej i nie ma na niej żadnych darczyńców. Jednak badacze NGO Monitor odkryli odniesienie do raportu z grudnia 2020 roku, w następstwie decyzji przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen o utworzeniu niezależnej komisji etycznej w celu zbadania kwestii związanych z rolą byłego komisarza KE w radzie honorowej tej organizacji. Jedna linijka tego dziewięciostronicowego tekstu brzmiała: „Najważniejszym darczyńcą jest Fundacja Rozwoju Sekunjalo”. Najwyraźniej urzędnicy UE nie zadali sobie trudu, by szukać dalej i nie podjęto żadnych działań. 


Co by się stało, gdyby sprawdzili?


Gdyby urzędnicy UE sprawdzili (tj. zastosowali należytą staranność wobec organizacji pozarządowych), urzędnicy i dziennikarze z Brukseli, którzy również całkowicie przeoczyli tę historię, odkryliby, że Fundacja Rozwoju Sekunjalo (SDF) ma siedzibę w Afryce Południowej i ma kłopotliwy bagaż, w tym informacje o finansowaniu z Kataru. SDF jest „działem filantropijnym” odpowiedzialnym za inwestycje i transakcje biznesowe potężnej Grupy Sekunjalo, a związane z tym zaangażowanie powinno wywołać liczne dzwonki alarmowe w Brukseli.


Grupa współpracowała między innymi z rodziną Gupta, która była głęboko zamieszana w sprawy korupcyjne związane z byłym prezydentem Republiki Południowej Afryki Jacobowi Zumie. A jako właściciel Independent Newspapers & Media SA, Sekunjalo został oskarżony o zgodę na chińskie żądania cenzury dotyczące zgłaszania masowych internowań etnicznych Ujgurów. Podobno Chiny mają liczne porozumienia biznesowe z tą południowoafrykańską firmą. 


WSZYSTKIE te informacje były łatwo dostępne dla europejskich urzędników zaangażowanych w organizację pozarządową Fight Impunity, gdyby zadali sobie trud zbadania szczegółów.


Z drugiej strony, jak długo organizacje pozarządowe i ich fundatorzy postrzegają „społeczeństwo obywatelskie” jako religię, wraz z efektem aureoli chroniącym zarówno te grupy, jak i proces ich finansowania przed krytyczną analizą, drzwi do korupcji i nadużyć będą nadal szeroko otwarte. 


Być może ten skandal na wysokim szczeblu w UE doprowadzi ostatecznie do fundamentalnej i spóźnionej zmiany polityki, w tym dotyczącej hurtowego finansowania sieci palestyńskich i izraelskich politycznych organizacji pozarządowych, z których część jest powiązana z grupami terrorystycznymi. Ta zmiana powinna rozpocząć się od ujawnienia dokumentów i protokołów ze spotkań, na których decyduje się o finansowaniu organizacji pozarządowych, co pozwoli na analizę ewentualnego wpływu osób trzecich i korupcji w procesie przyznawania grantów na sumy dziesiątki milionów euro.


Równolegle Europa musi stworzyć mechanizmy nadzoru nad organizacjami pozarządowymi, kładąc kres sytuacji, która umożliwia tym grupom wywieranie wpływu politycznego bez ponoszenia żadnej odpowiedzialności.


Podobnie jak inne poważne kryzysy, unijny skandal korupcyjny łączący łapówkarskie działania Kataru z wspieraniem fasadowych organizacji pozarządowych jest również okazją do naprawy zepsutych i dysfunkcyjnych mechanizmów. „Zamiana organizacji pozarządowych w broń” nie ogranicza się do autokratycznych reżimów daleko od Europy. 


Europe is waking up and seeing NGO corruption

Jerusalem Post, 15 grudnia 2022

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaGerald Steinberg 

Urodzony w Wielkiej Brytanii, studiował fizykę i równolegle  historię Bliskiego Wschodu, ma doktoraty z fizyki i z teorii zarządzania, jest profesorem nauk politycznych na Bar Ilan University. Założyciel NGO Monitor, instytutu śledzącego działalność międzynarodowych NGO na Bliskim Wschodzie.  

Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj
Komentarze
1. Budzi się? Wątpię. Marek Eyal 2022-12-22


Notatki

Znalezionych 2343 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

France24 zawiesza dziennikarzy za antysemityzm   Wójcik   2023-03-22
Nie każda solidarność budzi podziw i uznanie   Koraszewski   2023-03-20
Protesty i Zasada Pani Frearson   Collins   2023-03-19
Amerykańscy profesorowie przemawiają na konferencji terrorystów   Flatow   2023-03-18
Pornografia protestu. Szukanie przyjemności w szlachetności buntu   Leibovitz   2023-03-18
Pożegnać świętości, wrócić do zasad   Koraszewski   2023-03-17
Mordercza obsesja UE na punkcie Izraela   Tawil   2023-03-17
Czy modlitwa w szkole jest zgodna z Konstytucją?   Dershowitz   2023-03-14
Dziecięca choroba lewicowości   Koraszewski   2023-03-10
Lista rzeczy, których NIE zobaczymy i NIE usłyszymy od rządu i mediów USA po zamordowaniu obywatela amerykańskiego w Judei     2023-03-07
Chiny przekraczają “czerwoną linię” pomagając Rosji w wysiłkach wojennych   Bergman   2023-03-03
Katastrofa demokracji, czy katastrofa w demokracji   Koraszewski   2023-03-02
Republika Strachu: 20 lat później   Teheri   2023-03-01
Empatia i wrażliwość sztucznej inteligencji   Krauss   2023-02-28
“Przebudzona” Ameryka — oglądana przez uciekinierkę z Korei Północnej   Bawer   2023-02-27
Rajd IDF na Nablus to kolejny gwóźdź do trumny Autonomii Palestyńskiej   Toameh   2023-02-24
Ukraina: niezamierzone konsekwencje   Taheri   2023-02-23
Gdzie, u licha, była „Palestyna”?   Collier   2023-02-23
Wojna zastępcza Europy przeciwko Izraelowi. Jak UE ignoruje zbrodnie Hamasu   Tawil   2023-02-22
UE walczy z dezinformacją. Ale nie antyizraelską dezinformacją     2023-02-20
Szczęśliwy święty Jerzy   Koraszewski   2023-02-19
Trzęsienia ziemi przynoszą śmierć. Ale także życie   Jacoby   2023-02-18
CIA Burnsa wznawia wojnę z Izraelem   Bard   2023-02-18
„Global Getaway”: nadmiar pustych obietnic ze strony UE?   Bergman   2023-02-17
UNRWA jest problemem a nie rozwiązaniem   Tawil   2023-02-16
Syria: Wojna, która nie ma końca    Taheri   2023-02-16
Dialog ze sztucznym inteligentem   Koraszewski   2023-02-15
Chiny i Rosja pogłębiają więzi   Bergman   2023-02-11
Iran: Wyprzedaż klejnotów rodzinnych, by kupić lojalność   Taheri   2023-02-09
Zagrożeni Asyryjczycy i język Jezusa potrzebują międzynarodowego wsparcia   Bulut   2023-02-08
Palestyńczycy naprawdę zasługują na współczucie   Koraszewski   2023-02-07
„Imam Pokoju” wzywa Arabów, muzułmanów do zaakceptowania Izraela     2023-02-07
Unia Europejska w sprawie praw człowieka w Iranie: najpierw biznes   Rafizadeh   2023-02-01
Państwa arabskie wysyłają miliardy na amerykańskie uniwersytety     2023-01-29
Naród ofiar jest skazany na porażkę   Greenfield   2023-01-28
Dlaczego należy zakazać flagi OWP i Konfederacji?   Flatow   2023-01-27
Komu na rękę z niewidzialną ręką?   Koraszewski   2023-01-27
UE i administracja Bidena wciąż ugłaskują i nagradzają mułłów Iranu   Rafizadeh   2023-01-24
Żyjemy w ciekawych czasach   Koraszewski   2023-01-24
Wojna Unii Europejskiej z Izraelem   Tawil   2023-01-19
Czy istnieje środek prawny na kłamstwa George'a Santosa?   Dershowitz   2023-01-19
Wieczny dyktator i brakujący pokój: historia Mahmuda Abbasa   Eid   2023-01-19
Orwellowska obsesja „New York Timesa” na punkcie Izraela   Chesler   2023-01-18
Palestyna: Perwersyjny – i wprawiający w osłupienie - paradoks   Sherman   2023-01-17
Kolejna faza ewolucji państwucha   Koraszewski   2023-01-17
Najważniejsze niepisane prawo na Zachodzie: nie drażnij irracjonalnych, ekstremistycznych muzułmanów     2023-01-13
Głupota ujawnia się w działaniu, część 3: ignorowanie porażek   Bard   2023-01-11
Nie ma chleba bez wolności?   Koraszewski   2023-01-11
Europa na łasce Kataru?   Godefridi   2023-01-10
Turecki “postęp”: Sześcioletnią dziewczynkę wydał za mąż jej ojciec, znany szejk   Bekdil   2023-01-06
Antysemityzm ludzi łagodnych i dobrych - raz jeszcze   Koraszewski   2023-01-06
Dzisiejsza Rosja i “Długi Telegram”   Koraszewski   2023-01-05
Zapomniane przemówienie Jasera Arafata   Shaw   2023-01-04
Znaczenie wielkiego exodusu Mizrahi   Julius   2023-01-03
Profesor Matczak i hollywoodzka puma   Koraszewski   2023-01-02
Śmieć chrześcijaństwa w Betlejem   Ibrahim   2022-12-31
Ukraina: przepis na ugłaskanie zbrodniarza   Taheri   2022-12-31
Przesłanie Zełenskiego w mundurze polowym   Jacoby   2022-12-29
Konserwatyzm w dobie populistycznej rewolty   Winegard   2022-12-23
Europa budzi się i dostrzega korupcję w organizacjach pozarządowych   Steinberg   2022-12-22
W Iranie i Chinach protestujący domagają się wolności. Gdzie jest przywódca wolnego świata?   Jacoby   2022-12-22
Niemiecki kanclerz obawia się zimnej wojny   Koraszewski   2022-12-21
Niemieckie spojrzenie na globalne perspektywy   Taheri   2022-12-20
Historia medialnej intifady przeciwko Izraelowi   Chesler   2022-12-20
Mułłowie Iranu: kiedy zbudzi się Unia Europejska?   Rafizadeh   2022-12-15
Turcja i Izrael: otwarcia i ponowne zamknięcia   Bekdil   2022-12-15
Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców   Grzegorz Lindenberg   2022-12-13
Długi cień zimnej wojny   Koraszewski   2022-12-12
Głupota ujawnia się w działaniu   Bard   2022-12-12
Kolonializm i Żydzi, ofiary czy kolaboranci?   Julius   2022-12-11
Zniekształcona pamięć wojny koreańskiej   Shankar   2022-12-09
Czy Izrael powinien bojkotować palestyńskich Arabów?   Amos   2022-12-08
Komu wierzymy i dlaczego tak niechętnie?   Koraszewski   2022-12-07
Kolejne medialne wymówki dla Palestyńczyków i ich terroru   Bard   2022-12-07
Dwoje ludzi przekraczających rzeczywistość we wnętrzu jednego katalońskiego domu   Zbierski   2022-12-02
“New York Times” i jego współpracownicy   Fitzgerald   2022-12-02
Niewinne zdumienie pewnego socjologa   Koraszewski   2022-12-01
Wyjście ze stalinowskiego zimna   Ashenden   2022-11-29
Eureka! Odkryto arabskie lobby   Bard   2022-11-26
Stare irańskie hasło podbija świat   Taheri   2022-11-25
Nie, nierówności dochodów nie są najwyższe w historii. Są na historycznie niskim poziomie   Jacoby   2022-11-22
Porwanie studiów bliskowschodnich   i Alex Joffe   2022-11-20
Mistrzostwa świata w piłce nożnej i światowe rozgrywki   Collins   2022-11-19
Zabłąkane pociski: czego Ukraina (i Polska) mogą nauczyć się od Izraela   Frantzman   2022-11-18
Mroźna zima dla Europy: obwiniaj strategiczną ślepotę   Bekdil   2022-11-16
Thomas Friedman, zwolennik równego kopania wszystkiego, co izraelskie   Flatow   2022-11-14
Inwestowanie w naukę dla bezpieczeństwa żywnościowego w Afryce   Bafana   2022-11-14
Kapitalizm to dobra rzecz   Koraszewski   2022-11-12
Skuteczna walka ze skrajnym ubóstwem   Jacoby   2022-11-11
Zabijanie Lewiatana tysiącem ciosów   Taheri   2022-11-10
Krytyczna teoria rasy i antysemityzm   Levick   2022-11-10
Afrykańscy farmerzy zarobili około 282 miliony dolarów na GMO w 2020 roku – nowe badanie   Opoku   2022-11-09
Niebezpieczeństwo „śpiącej” umowy nuklearnej: silniejsza Rosja, Chiny, Korea Północna, Iran   Rafizadeh   2022-11-08
Refleksje o książce Roberta Spencera Who Lost Afghanistan?   Chesler   2022-11-08
Palestyńska walka o potrawy   Fitzgerald   2022-11-07
Arabowie o zachodniej hipokryzji w sprawie irańskich dronów     2022-11-07
Chaos tworzony przez moralistów na poziomie trzylatków   Tracinski   2022-11-04
Projektanci mody intelektualnej i ich klienci   Koraszewski   2022-11-02
Rewolucja w Iranie jest powstaniem, któremu przewodzą mniejszości etniczne   Mustafa   2022-11-01
Nadzieja w pesymizmie i rozsądku   Koraszewski   2022-10-31

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk