Prawda

Czwartek, 23 marca 2023 - 09:42

« Poprzedni Następny »


Eureka! Odkryto arabskie lobby


Mitchell Bard 2022-11-26


Arabskie lobby w przeciwieństwie do lobby proizraelskiego, które działa jawnie i jest przejrzyste, to wielogłowa hydra, która jest mniej widoczna i trudniejsza do zdefiniowania.

W 2007 roku Stephen Walt i John Mearsheimer zyskali światowy rozgłos swoją książką The Israel Lobby. Fakt, że byli znanymi naukowcami, nadawał ich ignoranckim i czasami antysemickim ideom patyny wiarygodności. Co gorsza, książka stała się podstawą wielu kursów uniwersyteckich. Trzy lata później myślałem, że moja książka The Arab Lobby: The Invisible Alliance That Undermines America's Interests in the Middle Eastprzyciągnie przynajmniej ułamek tej uwagi, ponieważ w przeciwieństwie do Walta i Mearsheimera, jestem ekspertem polityki USA na Bliskim Wschodzie, temat był praktycznie nieznany i został napisany z perspektywy naukowej. Niestety, główne media zignorowały książkę i, o ile mi wiadomo, nie była polecana studentom.

 

Teraz „Washington Post” odkrył co najmniej jeden kraj arabski zaangażowany w lobbowanie naszego rządu, często ze szkodą dla naszej polityki zagranicznej. W artykule pod tytułem „Raport wywiadu USA mówi, że kluczowy sojusznik z Zatoki Perskiej wtrącał się w amerykańską politykę”, „Washington Post” donosił, że Zjednoczone Emiraty Arabskie zaangażowały się zarówno w „nielegalne, jak i legalne próby wpływania na politykę zagraniczną USA w sposób korzystny dla arabskiej autokracji”. Zjednoczone Emiraty Arabskie wykorzystały „słabości amerykańskich rządów, w tym poleganie na datkach na kampanie, podatność na potężne firmy lobbingowe i niedbałe egzekwowanie przepisów dotyczących ujawniania informacji, które mają chronić przed ingerencją obcych rządów”.

 

Wśród tego, co „Washington Post” nazwała „bardziej bezczelnymi wyczynami”, ZEA zatrudniły „trzech byłych urzędników amerykańskiego wywiadu i wojska, aby pomogli ZEA w inwigilacji dysydentów, polityków, dziennikarzy i amerykańskich firm. W publicznych aktach prawnych prokuratorzy amerykańscy stwierdzili, że ci ludzie pomogli ZEA włamać się do komputerów w Stanach Zjednoczonych i innych krajach. W zeszłym roku wszyscy trzej przyznali się w sądzie do dostarczenia ZEA zaawansowanej technologii hakerskiej, zgadzając się na zrzeczenie się poświadczeń bezpieczeństwa i zapłacenie około 1,7 miliona dolarów w celu uniknięcia zarzutów karnych”.

 

Jak udokumentowałem w mojej książce, lobby arabskie, poczynając od arabistów z Departamentu Stanu, działa od lat 30. XX wieku. Moja książka skupiała się na tym, jak Saudyjczycy próbowali wpłynąć na politykę Stanów Zjednoczonych, a czasem im się to udawało. W tamtym czasie inne kraje Zatoki Perskiej były znacznie mniej zaangażowane w lobbing, ale to się zmieniło. „Washington Post” doniosła na przykład, że od 2016 roku Zjednoczone Emiraty Arabskie wydały ponad 154 miliony dolarów na lobbystów i „setki milionów dolarów więcej na darowizny dla amerykańskich uniwersytetów i think tanków, z których wiele publikuje artykuły o polityce, promując to, co korzystne dla interesów ZEA ”.

 

Napisałem, że w latach 2007-2010 rządy arabskie i darczyńcy z krajów arabskich przekazali amerykańskim uniwersytetom ponad 320 milionów dolarów. Katar dał 150 mln dolarów, Arabia Saudyjska ponad 130 mln dolarów, a Zjednoczone Emiraty Arabskie 52 mln dolarów. W badaniu opublikowanym w zeszłym roku stwierdziłem, że łączne datki od 1986 roku wzrosły do ponad 8 miliardów dolarów (większość darowizn od 2015 r.), z czego 80 procent pochodziło z Kataru (4,3 miliarda dolarów), Arabii Saudyjskiej (2,1 miliarda dolarów) i Zjednoczonych Emiratów Arabskich (1,1 miliarda dolarów).

 

Większość lobby arabskiego koncentruje się na państwach arabskich, a nie na Palestyńczykach. Mała część lobby jest pro-palestyńska. Jest też to element najmniej wpływowy. Także kiedy państwa arabskie lobbowały w Stanach Zjednoczonych, by przeciwstawiły się podziałowi kraju, a później krytykowały poparcie dla Izraela, ich interesem nigdy nie było ustanowienie państwa palestyńskiego. Nawet Jimmy Carter ujawnił w 1979 r.: „Nigdy nie spotkałem arabskiego przywódcy, który prywatnie wyznawał pragnienie niepodległego państwa palestyńskiego”. Przywódcy arabscy mogli narzekać na Izrael, ale ich głównym celem było zdobycie broni, pomoc ekonomiczna i obietnic ochrony.


Zjednoczone Emiraty Arabskie i ogólnie lobby arabskie działają głównie po cichu. W przeciwieństwie do zwolenników Palestyńczyków, którzy robią dużo hałasu nie mając żadnego wpływu, państwa arabskie wolą pozostać niewidoczne i po cichu wpływać na politykę. Państwa arabskie również lobbują za czymś – swoimi interesami narodowymi – podczas gdy rodzime ugrupowania pro-palestyńskie przede wszystkim atakują Izrael.


Przed podjęciem decyzji o finansowaniu kandydatów politycznych, American Israel Public Affairs Committe (AIPAC) miał również bardziej Rooseveltowskie podejście do mówienia cicho i na dystans. Lobby proizraelskie nie może jednak umknąć uwadze z powodu teorii spiskowych, czasem promowanych przez lobby arabskie, o żydowskiej potędze, i ciągłym skupieniu się mediów na Izraelu. Z kolei większość Amerykanów nie potrafiła znaleźć na mapie państw Zatoki Perskiej, nie mówiąc już o ich działalności lobbingowej.


Rewelacje „Washington Post” mogą skłonić niektórych członków Kongresu do przeanalizowania działań Zjednoczonych Emiratów Arabskich, ale nie spodziewaj się żadnych dramatycznych zmian w polityce USA. Członkowie Kongresu często odnoszą korzyści z działalności lobby arabskiego. Jak zauważyła „Washington Post”, kraje takie jak Zjednoczone Emiraty Arabskie mogą wykorzystać ich głód datków na kampanie.

 

Sprzedaż broni do krajów Zatoki Perskiej tworzy również miejsca pracy w wielu okręgach kongresowych. Prezydenci również odnoszą korzyści, ponieważ te miejsca pracy są często w stanach, które są ważne dla ich reelekcji. Jako zachętę do podpisania Porozumień Abrahamowych, ówczesny prezydent Donald Trump zgodził się sprzedać ZEA nasz najbardziej wyrafinowany samolot, myśliwiec F-35, a prezydent Joe Biden zatwierdził sprzedaż. W rzadkim wypadku niepowodzenia lobby arabskiego Kongres wstrzymał tę sprzedaż. 

 

W odróżnieniu od proizraelskiego lobby, które działa jawnie i przejrzyście, arabskie lobby jest wielogłową hydrą, która jest mniej widoczna i trudna do zdefiniowania. Jeśli chodzi o arabistów, którzy zasadniczo są proarabskimi/antyizraelskimi lobbystami wewnątrz naszego rządu, ich wpływ zmalał, kiedy ich poglądy okazywały się konsekwentnie błędne, od koncepcji, że stosunki USA z Arabami ucierpią, jeśli zawrzemy sojusz z Izraelem, do przekonania, że żaden kraj arabski nie zawrze pokoju z Izraelem zanim będzie rozwiązana sprawa palestyńska. Poszczególne państwa Zatoki jednak osiągały swoje cele, działając wbrew interesom i wartościom USA (wolność, demokracja, prawa człowieka).


Ujawnione przez „Washington Post” informacje o działalności Zjednoczonych Emiratów Arabskich potwierdzają wniosek, do jakiego doszedłem w mojej książce, że zbyt długo arabskiemu lobby pozwalano działać za kulisami, poza kontrolą opinii publicznej, by wpływać na amerykańską politykę w kierunkach sprzecznych z poglądami opinii publicznej i na szkodę kraju.

 

Eureka! Arab lobby discovered

JNS Org., 17 listopada 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Mitchell Geoffrey Bard

Amerykański analityk polityki zagranicznej, redaktor i autor, który specjalizuje się w polityce USA – Bliski Wschód. Jest dyrektorem wykonawczym organizacji non-profit American-Israeli Cooperative Enterprise i dyrektorem Jewish Virtual Library.


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2343 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

France24 zawiesza dziennikarzy za antysemityzm   Wójcik   2023-03-22
Nie każda solidarność budzi podziw i uznanie   Koraszewski   2023-03-20
Protesty i Zasada Pani Frearson   Collins   2023-03-19
Amerykańscy profesorowie przemawiają na konferencji terrorystów   Flatow   2023-03-18
Pornografia protestu. Szukanie przyjemności w szlachetności buntu   Leibovitz   2023-03-18
Pożegnać świętości, wrócić do zasad   Koraszewski   2023-03-17
Mordercza obsesja UE na punkcie Izraela   Tawil   2023-03-17
Czy modlitwa w szkole jest zgodna z Konstytucją?   Dershowitz   2023-03-14
Dziecięca choroba lewicowości   Koraszewski   2023-03-10
Lista rzeczy, których NIE zobaczymy i NIE usłyszymy od rządu i mediów USA po zamordowaniu obywatela amerykańskiego w Judei     2023-03-07
Chiny przekraczają “czerwoną linię” pomagając Rosji w wysiłkach wojennych   Bergman   2023-03-03
Katastrofa demokracji, czy katastrofa w demokracji   Koraszewski   2023-03-02
Republika Strachu: 20 lat później   Teheri   2023-03-01
Empatia i wrażliwość sztucznej inteligencji   Krauss   2023-02-28
“Przebudzona” Ameryka — oglądana przez uciekinierkę z Korei Północnej   Bawer   2023-02-27
Rajd IDF na Nablus to kolejny gwóźdź do trumny Autonomii Palestyńskiej   Toameh   2023-02-24
Ukraina: niezamierzone konsekwencje   Taheri   2023-02-23
Gdzie, u licha, była „Palestyna”?   Collier   2023-02-23
Wojna zastępcza Europy przeciwko Izraelowi. Jak UE ignoruje zbrodnie Hamasu   Tawil   2023-02-22
UE walczy z dezinformacją. Ale nie antyizraelską dezinformacją     2023-02-20
Szczęśliwy święty Jerzy   Koraszewski   2023-02-19
Trzęsienia ziemi przynoszą śmierć. Ale także życie   Jacoby   2023-02-18
CIA Burnsa wznawia wojnę z Izraelem   Bard   2023-02-18
„Global Getaway”: nadmiar pustych obietnic ze strony UE?   Bergman   2023-02-17
UNRWA jest problemem a nie rozwiązaniem   Tawil   2023-02-16
Syria: Wojna, która nie ma końca    Taheri   2023-02-16
Dialog ze sztucznym inteligentem   Koraszewski   2023-02-15
Chiny i Rosja pogłębiają więzi   Bergman   2023-02-11
Iran: Wyprzedaż klejnotów rodzinnych, by kupić lojalność   Taheri   2023-02-09
Zagrożeni Asyryjczycy i język Jezusa potrzebują międzynarodowego wsparcia   Bulut   2023-02-08
Palestyńczycy naprawdę zasługują na współczucie   Koraszewski   2023-02-07
„Imam Pokoju” wzywa Arabów, muzułmanów do zaakceptowania Izraela     2023-02-07
Unia Europejska w sprawie praw człowieka w Iranie: najpierw biznes   Rafizadeh   2023-02-01
Państwa arabskie wysyłają miliardy na amerykańskie uniwersytety     2023-01-29
Naród ofiar jest skazany na porażkę   Greenfield   2023-01-28
Dlaczego należy zakazać flagi OWP i Konfederacji?   Flatow   2023-01-27
Komu na rękę z niewidzialną ręką?   Koraszewski   2023-01-27
UE i administracja Bidena wciąż ugłaskują i nagradzają mułłów Iranu   Rafizadeh   2023-01-24
Żyjemy w ciekawych czasach   Koraszewski   2023-01-24
Wojna Unii Europejskiej z Izraelem   Tawil   2023-01-19
Czy istnieje środek prawny na kłamstwa George'a Santosa?   Dershowitz   2023-01-19
Wieczny dyktator i brakujący pokój: historia Mahmuda Abbasa   Eid   2023-01-19
Orwellowska obsesja „New York Timesa” na punkcie Izraela   Chesler   2023-01-18
Palestyna: Perwersyjny – i wprawiający w osłupienie - paradoks   Sherman   2023-01-17
Kolejna faza ewolucji państwucha   Koraszewski   2023-01-17
Najważniejsze niepisane prawo na Zachodzie: nie drażnij irracjonalnych, ekstremistycznych muzułmanów     2023-01-13
Głupota ujawnia się w działaniu, część 3: ignorowanie porażek   Bard   2023-01-11
Nie ma chleba bez wolności?   Koraszewski   2023-01-11
Europa na łasce Kataru?   Godefridi   2023-01-10
Turecki “postęp”: Sześcioletnią dziewczynkę wydał za mąż jej ojciec, znany szejk   Bekdil   2023-01-06
Antysemityzm ludzi łagodnych i dobrych - raz jeszcze   Koraszewski   2023-01-06
Dzisiejsza Rosja i “Długi Telegram”   Koraszewski   2023-01-05
Zapomniane przemówienie Jasera Arafata   Shaw   2023-01-04
Znaczenie wielkiego exodusu Mizrahi   Julius   2023-01-03
Profesor Matczak i hollywoodzka puma   Koraszewski   2023-01-02
Śmieć chrześcijaństwa w Betlejem   Ibrahim   2022-12-31
Ukraina: przepis na ugłaskanie zbrodniarza   Taheri   2022-12-31
Przesłanie Zełenskiego w mundurze polowym   Jacoby   2022-12-29
Konserwatyzm w dobie populistycznej rewolty   Winegard   2022-12-23
Europa budzi się i dostrzega korupcję w organizacjach pozarządowych   Steinberg   2022-12-22
W Iranie i Chinach protestujący domagają się wolności. Gdzie jest przywódca wolnego świata?   Jacoby   2022-12-22
Niemiecki kanclerz obawia się zimnej wojny   Koraszewski   2022-12-21
Niemieckie spojrzenie na globalne perspektywy   Taheri   2022-12-20
Historia medialnej intifady przeciwko Izraelowi   Chesler   2022-12-20
Mułłowie Iranu: kiedy zbudzi się Unia Europejska?   Rafizadeh   2022-12-15
Turcja i Izrael: otwarcia i ponowne zamknięcia   Bekdil   2022-12-15
Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców   Grzegorz Lindenberg   2022-12-13
Długi cień zimnej wojny   Koraszewski   2022-12-12
Głupota ujawnia się w działaniu   Bard   2022-12-12
Kolonializm i Żydzi, ofiary czy kolaboranci?   Julius   2022-12-11
Zniekształcona pamięć wojny koreańskiej   Shankar   2022-12-09
Czy Izrael powinien bojkotować palestyńskich Arabów?   Amos   2022-12-08
Komu wierzymy i dlaczego tak niechętnie?   Koraszewski   2022-12-07
Kolejne medialne wymówki dla Palestyńczyków i ich terroru   Bard   2022-12-07
Dwoje ludzi przekraczających rzeczywistość we wnętrzu jednego katalońskiego domu   Zbierski   2022-12-02
“New York Times” i jego współpracownicy   Fitzgerald   2022-12-02
Niewinne zdumienie pewnego socjologa   Koraszewski   2022-12-01
Wyjście ze stalinowskiego zimna   Ashenden   2022-11-29
Eureka! Odkryto arabskie lobby   Bard   2022-11-26
Stare irańskie hasło podbija świat   Taheri   2022-11-25
Nie, nierówności dochodów nie są najwyższe w historii. Są na historycznie niskim poziomie   Jacoby   2022-11-22
Porwanie studiów bliskowschodnich   i Alex Joffe   2022-11-20
Mistrzostwa świata w piłce nożnej i światowe rozgrywki   Collins   2022-11-19
Zabłąkane pociski: czego Ukraina (i Polska) mogą nauczyć się od Izraela   Frantzman   2022-11-18
Mroźna zima dla Europy: obwiniaj strategiczną ślepotę   Bekdil   2022-11-16
Thomas Friedman, zwolennik równego kopania wszystkiego, co izraelskie   Flatow   2022-11-14
Inwestowanie w naukę dla bezpieczeństwa żywnościowego w Afryce   Bafana   2022-11-14
Kapitalizm to dobra rzecz   Koraszewski   2022-11-12
Skuteczna walka ze skrajnym ubóstwem   Jacoby   2022-11-11
Zabijanie Lewiatana tysiącem ciosów   Taheri   2022-11-10
Krytyczna teoria rasy i antysemityzm   Levick   2022-11-10
Afrykańscy farmerzy zarobili około 282 miliony dolarów na GMO w 2020 roku – nowe badanie   Opoku   2022-11-09
Niebezpieczeństwo „śpiącej” umowy nuklearnej: silniejsza Rosja, Chiny, Korea Północna, Iran   Rafizadeh   2022-11-08
Refleksje o książce Roberta Spencera Who Lost Afghanistan?   Chesler   2022-11-08
Palestyńska walka o potrawy   Fitzgerald   2022-11-07
Arabowie o zachodniej hipokryzji w sprawie irańskich dronów     2022-11-07
Chaos tworzony przez moralistów na poziomie trzylatków   Tracinski   2022-11-04
Projektanci mody intelektualnej i ich klienci   Koraszewski   2022-11-02
Rewolucja w Iranie jest powstaniem, któremu przewodzą mniejszości etniczne   Mustafa   2022-11-01
Nadzieja w pesymizmie i rozsądku   Koraszewski   2022-10-31

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk