Prawda

Czwartek, 23 marca 2023 - 08:45

« Poprzedni Następny »


Głupota ujawnia się w działaniu, część 3: ignorowanie porażek


Mitchell Bard 2023-01-11

Prezydent Biden jeszcze jako wiceprezydent był transpolitykiem ze skłonnością do częstszego okazywania miłości wobec dyktatora i byłego agenta KGB niż do od tysiącleci podejrzanego sojusznika.   
Prezydent Biden jeszcze jako wiceprezydent był transpolitykiem ze skłonnością do częstszego okazywania miłości wobec dyktatora i byłego agenta KGB niż do od tysiącleci podejrzanego sojusznika.   

Wyobraź sobieże „Washington Post” zaprasza Sama Bankmana-Frieda, człowieka stojącego za zbankrutowaną giełdą kryptowalut FTX, do napisania artykułu wstępnego na temat prowadzenia biznesu kryptograficznego. To byłoby absurdalne. Jednak „Washington Post” nie waha się zaprosić ludzi stojących za zbankrutowaną polityką bliskowschodnią do perorowania na swoich łamach.

Najnowszym przykładem był artykuł napisany przez dwóch długoletnich nieudaczników w Departamencie Stanu, Aarona Davida Millera i Daniela Kurtzera. Ponieważ mówią jednym głosem, nazwijmy ich w skrócie „Murtzer”.


W artykule Murtzer radzą prezydentowi Joe Bidenowi, aby zajął antagonistyczne stanowisko wobec Izraela, ponieważ nie podobają im się wybory izraelskich wyborców; w szczególności wybór niektórych członków nowej koalicji premiera Benjamina Netanjahu.


Murtzer ignorują to, że Netanjahu publicznie powiedział, że nie przyjmie najbardziej skrajnych stanowisk swoich partnerów. Jego historia prawdomówności może nie budzić zaufania, ale rozumie krajowe i międzynarodowe ryzyko związane z pozwoleniem na szaleństwo jego ekstremistycznym sojusznikom.


Co więcej, obawy Murtzera opierają się na ich największym złudzeniu – rozwiązaniu w postaci dwóch państw. Kiedy Murtzer próbowali wynegocjować takie rozwiązanie, ponieśli porażkę. Nie uznają ani tego faktu, ani nieustępliwości i terroru Palestyńczyków, które zniweczyły ich projekt. Zamiast tego obwiniają Netanjahu. Twierdzą, że dotychczas niezrealizowana polityka grozi „położeniem kresu już umierającemu rozwiązaniu w postaci dwóch państw”.


Rozwiązanie w postaci dwóch państw nie umiera, jest martwe. Jest martwe, ponieważ jest  niewykonalne i sprzeczne z celem Palestyńczyków, jakim jest zastąpienie Izraela. Nie podoba się także Izraelczykom, którzy w przeciwieństwie do Murtzera zrozumieli szaleństwo formuły „ziemia za pokój” po wycofaniu się ze Strefy Gazy.


Zgodnie z myśleniem arabistów, tandem Murtzer poświęcił jedno zdanie doradzając Bidenowi, aby powiedział przywódcom palestyńskim, że „wsparcie USA zależy od ich gotowości do przeprowadzenia wyborów, zbudowania odpowiedzialnego demokratycznego rządu oraz ograniczenia przemocy i terroryzmu”. Tymczasem Biden zwiększył pomoc dla Autonomii Palestyńskiej bez wzajemności ze strony Palestyńczyków.


Murtzer nie chcą również, aby Biden „dostarczał ofensywną broń lub inną pomoc dla złośliwych izraelskich działań w Jerozolimie lub na terytoriach okupowanych”. Można się zastanawiać, o jakich działaniach mowa. Obrona Izraelczyków przed codziennymi zagrożeniami terrorystycznymi?


Ponadto doradzają Bidenowi, aby „ostrzegł przed próbami zmiany statusu Zachodniego Brzegu i Szlachetnego Sanktuarium/Wzgórza Świątynnego, „zalegalizowania” osiedli i zbudowania infrastruktury dla osadników, która ma wykluczać możliwość „rozwiązania w postaci dwóch państw”. Stany Zjednoczone nie mają prawa mówić Izraelowi, kto może odwiedzać Wzgórze Świątynne, ani też Izrael nie powinien uginać się przed palestyńską przemocą i uniemożliwiać Żydom korzystanie z wolności wyznania w ich najświętszym miejscu.


Biorąc pod uwagę, że Palestyńczycy odrzucają rozwiązanie w postaci dwóch państw, USA nie mają powodu do obaw, że działania osadnicze mogą je osłabić. Rzeczywiście, gdyby Murtzer byli poważnie zaniepokojeni o porozumienia z Oslo, poleciliby Bidenowi wywarcie presji na UE, by porzuciła swój tajny plan pomocy Palestyńczykom w przejęciu Strefy C. Wydaje się, że arabiści nie mają problemu z Palestyńczykami i ich pomocnikami, którzy próbują stworzyć rozwiązanie w postaci jednego państwa, które wyeliminuje Izrael.


Arabiści nie zawsze są stronniczy, ale Murtzer pokazują swoje poglądy, mówiąc o „ślepo proizraelskiej republikańskiej większości, która wkrótce przejmie kontrolę nad Izbą”. Sugeruje to, że tylko republikanie wspierają Izrael i robią to bezmyślnie, zamiast uznawać wspólne wartości i interesy, które leżą u podstaw sojuszu. Tymczasem demokratyczna większość w obu izbach właśnie uchwaliła ponadpartyjną ustawę o wydatkach, która zapewnia 4 miliardy dolarów pomocy dla Izraela.


Wydaje się, że arabistom nie tyle przeszkadza to, która partia kontroluje Kongres, ile fakt, że władza ustawodawcza ma jakąkolwiek rolę w polityce na Bliskim Wschodzie. Murtzowie z rządu uważają, że tylko oni mają niezbędną wiedzę, aby podejmować mądre decyzje, pomimo dziesięcioleci dowodów, że jest inaczej.


Coup de grâce
 to twierdzenie Murtzera, że Biden powinien powiedzieć krajom Porozumienia Abrahamowego, „że ich ewidentny brak zainteresowania losem Palestyńczyków podważy ich stosunki z Izraelem i podważy ich wiarygodność w realizacji innych celów regionalnych ze Stanami Zjednoczonymi”.

 

To ironiczne, ponieważ Porozumienia są chyba najlepszym przykładem bezmyślności arabistów. Przez dziesięciolecia twierdzili, że żadne państwo arabskie nigdy nie zawrze pokoju z Izraelem bez rozwiązania kwestii palestyńskiej. Jednak nawet po tym, jak Izrael zawarł pokój z Egiptem, Jordanią, Bahrajnem, Marokiem, Sudanem i ZEA, Murtzer nie mogą przyznać, że się mylili.


Co gorsza, chcą sabotować Porozumienia, przywracając palestyńskie weto w sprawie normalizacji stosunków z Izraelem. Zamiast zachęcać inne kraje do przystąpienia do Porozumień, aby pokazać Palestyńczykom, że muszą iść na ustępstwa, arabiści chcą nagrodzić palestyńską nieustępliwość i zagrozić daleko idącym dwustronnym osiągnięciom Porozumień.


Murtzer przyznają, że „dla prezydenta USA wywieranie presji na demokratycznie wybrany rząd Izraela byłoby bezprecedensowe i kontrowersyjne”. Niemniej twierdzą, że demokrację można szanować tylko wtedy, gdy przynosi ona pożądane przez nich rezultaty. Uważają, że Izraelczycy nie wiedzą, co jest dla nich dobre i „weszli na tak niebezpieczną drogę”.


Łatwo zrozumieć, dlaczego Murtzer i inni arabiści ponieśli porażkę jako dyplomaci. Moja mama nauczyła mnie nie nazywać ludzi głupcami, ale co innego wyjaśnia ich farsową analizę? Jednak naprawdę zdumiewające jest to, że każdy daje im forum, na którym mogą doradzać innym, by poszli za ich przykładem.


Stupid is as stupid does, part III: ignoring failures

JNS Org., 27 grudnia 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


*Mitchell Geoffrey Bard

Amerykański analityk polityki zagranicznej, redaktor i autor, który specjalizuje się w polityce USA – Bliski Wschód. Jest dyrektorem wykonawczym organizacji non-profit American-Israeli Cooperative Enterprise i dyrektorem Jewish Virtual Library.


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2343 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

France24 zawiesza dziennikarzy za antysemityzm   Wójcik   2023-03-22
Nie każda solidarność budzi podziw i uznanie   Koraszewski   2023-03-20
Protesty i Zasada Pani Frearson   Collins   2023-03-19
Amerykańscy profesorowie przemawiają na konferencji terrorystów   Flatow   2023-03-18
Pornografia protestu. Szukanie przyjemności w szlachetności buntu   Leibovitz   2023-03-18
Pożegnać świętości, wrócić do zasad   Koraszewski   2023-03-17
Mordercza obsesja UE na punkcie Izraela   Tawil   2023-03-17
Czy modlitwa w szkole jest zgodna z Konstytucją?   Dershowitz   2023-03-14
Dziecięca choroba lewicowości   Koraszewski   2023-03-10
Lista rzeczy, których NIE zobaczymy i NIE usłyszymy od rządu i mediów USA po zamordowaniu obywatela amerykańskiego w Judei     2023-03-07
Chiny przekraczają “czerwoną linię” pomagając Rosji w wysiłkach wojennych   Bergman   2023-03-03
Katastrofa demokracji, czy katastrofa w demokracji   Koraszewski   2023-03-02
Republika Strachu: 20 lat później   Teheri   2023-03-01
Empatia i wrażliwość sztucznej inteligencji   Krauss   2023-02-28
“Przebudzona” Ameryka — oglądana przez uciekinierkę z Korei Północnej   Bawer   2023-02-27
Rajd IDF na Nablus to kolejny gwóźdź do trumny Autonomii Palestyńskiej   Toameh   2023-02-24
Ukraina: niezamierzone konsekwencje   Taheri   2023-02-23
Gdzie, u licha, była „Palestyna”?   Collier   2023-02-23
Wojna zastępcza Europy przeciwko Izraelowi. Jak UE ignoruje zbrodnie Hamasu   Tawil   2023-02-22
UE walczy z dezinformacją. Ale nie antyizraelską dezinformacją     2023-02-20
Szczęśliwy święty Jerzy   Koraszewski   2023-02-19
Trzęsienia ziemi przynoszą śmierć. Ale także życie   Jacoby   2023-02-18
CIA Burnsa wznawia wojnę z Izraelem   Bard   2023-02-18
„Global Getaway”: nadmiar pustych obietnic ze strony UE?   Bergman   2023-02-17
UNRWA jest problemem a nie rozwiązaniem   Tawil   2023-02-16
Syria: Wojna, która nie ma końca    Taheri   2023-02-16
Dialog ze sztucznym inteligentem   Koraszewski   2023-02-15
Chiny i Rosja pogłębiają więzi   Bergman   2023-02-11
Iran: Wyprzedaż klejnotów rodzinnych, by kupić lojalność   Taheri   2023-02-09
Zagrożeni Asyryjczycy i język Jezusa potrzebują międzynarodowego wsparcia   Bulut   2023-02-08
Palestyńczycy naprawdę zasługują na współczucie   Koraszewski   2023-02-07
„Imam Pokoju” wzywa Arabów, muzułmanów do zaakceptowania Izraela     2023-02-07
Unia Europejska w sprawie praw człowieka w Iranie: najpierw biznes   Rafizadeh   2023-02-01
Państwa arabskie wysyłają miliardy na amerykańskie uniwersytety     2023-01-29
Naród ofiar jest skazany na porażkę   Greenfield   2023-01-28
Dlaczego należy zakazać flagi OWP i Konfederacji?   Flatow   2023-01-27
Komu na rękę z niewidzialną ręką?   Koraszewski   2023-01-27
UE i administracja Bidena wciąż ugłaskują i nagradzają mułłów Iranu   Rafizadeh   2023-01-24
Żyjemy w ciekawych czasach   Koraszewski   2023-01-24
Wojna Unii Europejskiej z Izraelem   Tawil   2023-01-19
Czy istnieje środek prawny na kłamstwa George'a Santosa?   Dershowitz   2023-01-19
Wieczny dyktator i brakujący pokój: historia Mahmuda Abbasa   Eid   2023-01-19
Orwellowska obsesja „New York Timesa” na punkcie Izraela   Chesler   2023-01-18
Palestyna: Perwersyjny – i wprawiający w osłupienie - paradoks   Sherman   2023-01-17
Kolejna faza ewolucji państwucha   Koraszewski   2023-01-17
Najważniejsze niepisane prawo na Zachodzie: nie drażnij irracjonalnych, ekstremistycznych muzułmanów     2023-01-13
Głupota ujawnia się w działaniu, część 3: ignorowanie porażek   Bard   2023-01-11
Nie ma chleba bez wolności?   Koraszewski   2023-01-11
Europa na łasce Kataru?   Godefridi   2023-01-10
Turecki “postęp”: Sześcioletnią dziewczynkę wydał za mąż jej ojciec, znany szejk   Bekdil   2023-01-06
Antysemityzm ludzi łagodnych i dobrych - raz jeszcze   Koraszewski   2023-01-06
Dzisiejsza Rosja i “Długi Telegram”   Koraszewski   2023-01-05
Zapomniane przemówienie Jasera Arafata   Shaw   2023-01-04
Znaczenie wielkiego exodusu Mizrahi   Julius   2023-01-03
Profesor Matczak i hollywoodzka puma   Koraszewski   2023-01-02
Śmieć chrześcijaństwa w Betlejem   Ibrahim   2022-12-31
Ukraina: przepis na ugłaskanie zbrodniarza   Taheri   2022-12-31
Przesłanie Zełenskiego w mundurze polowym   Jacoby   2022-12-29
Konserwatyzm w dobie populistycznej rewolty   Winegard   2022-12-23
Europa budzi się i dostrzega korupcję w organizacjach pozarządowych   Steinberg   2022-12-22
W Iranie i Chinach protestujący domagają się wolności. Gdzie jest przywódca wolnego świata?   Jacoby   2022-12-22
Niemiecki kanclerz obawia się zimnej wojny   Koraszewski   2022-12-21
Niemieckie spojrzenie na globalne perspektywy   Taheri   2022-12-20
Historia medialnej intifady przeciwko Izraelowi   Chesler   2022-12-20
Mułłowie Iranu: kiedy zbudzi się Unia Europejska?   Rafizadeh   2022-12-15
Turcja i Izrael: otwarcia i ponowne zamknięcia   Bekdil   2022-12-15
Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców   Grzegorz Lindenberg   2022-12-13
Długi cień zimnej wojny   Koraszewski   2022-12-12
Głupota ujawnia się w działaniu   Bard   2022-12-12
Kolonializm i Żydzi, ofiary czy kolaboranci?   Julius   2022-12-11
Zniekształcona pamięć wojny koreańskiej   Shankar   2022-12-09
Czy Izrael powinien bojkotować palestyńskich Arabów?   Amos   2022-12-08
Komu wierzymy i dlaczego tak niechętnie?   Koraszewski   2022-12-07
Kolejne medialne wymówki dla Palestyńczyków i ich terroru   Bard   2022-12-07
Dwoje ludzi przekraczających rzeczywistość we wnętrzu jednego katalońskiego domu   Zbierski   2022-12-02
“New York Times” i jego współpracownicy   Fitzgerald   2022-12-02
Niewinne zdumienie pewnego socjologa   Koraszewski   2022-12-01
Wyjście ze stalinowskiego zimna   Ashenden   2022-11-29
Eureka! Odkryto arabskie lobby   Bard   2022-11-26
Stare irańskie hasło podbija świat   Taheri   2022-11-25
Nie, nierówności dochodów nie są najwyższe w historii. Są na historycznie niskim poziomie   Jacoby   2022-11-22
Porwanie studiów bliskowschodnich   i Alex Joffe   2022-11-20
Mistrzostwa świata w piłce nożnej i światowe rozgrywki   Collins   2022-11-19
Zabłąkane pociski: czego Ukraina (i Polska) mogą nauczyć się od Izraela   Frantzman   2022-11-18
Mroźna zima dla Europy: obwiniaj strategiczną ślepotę   Bekdil   2022-11-16
Thomas Friedman, zwolennik równego kopania wszystkiego, co izraelskie   Flatow   2022-11-14
Inwestowanie w naukę dla bezpieczeństwa żywnościowego w Afryce   Bafana   2022-11-14
Kapitalizm to dobra rzecz   Koraszewski   2022-11-12
Skuteczna walka ze skrajnym ubóstwem   Jacoby   2022-11-11
Zabijanie Lewiatana tysiącem ciosów   Taheri   2022-11-10
Krytyczna teoria rasy i antysemityzm   Levick   2022-11-10
Afrykańscy farmerzy zarobili około 282 miliony dolarów na GMO w 2020 roku – nowe badanie   Opoku   2022-11-09
Niebezpieczeństwo „śpiącej” umowy nuklearnej: silniejsza Rosja, Chiny, Korea Północna, Iran   Rafizadeh   2022-11-08
Refleksje o książce Roberta Spencera Who Lost Afghanistan?   Chesler   2022-11-08
Palestyńska walka o potrawy   Fitzgerald   2022-11-07
Arabowie o zachodniej hipokryzji w sprawie irańskich dronów     2022-11-07
Chaos tworzony przez moralistów na poziomie trzylatków   Tracinski   2022-11-04
Projektanci mody intelektualnej i ich klienci   Koraszewski   2022-11-02
Rewolucja w Iranie jest powstaniem, któremu przewodzą mniejszości etniczne   Mustafa   2022-11-01
Nadzieja w pesymizmie i rozsądku   Koraszewski   2022-10-31

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk