Prawda

Czwartek, 9 lutego 2023 - 10:31

« Poprzedni Następny »


Mistrzostwa świata w piłce nożnej i światowe rozgrywki


Liat Collins 2022-11-19

Zagraniczni robotnicy w Katarze, (Źródło: Wikipedia)
Zagraniczni robotnicy w Katarze, (Źródło: Wikipedia)

W międzynarodowym sporcie nie chodzi o zabawę i dobrą grę. Pomimo kopa, jaki miliony ludzi czują z okazji mundialu, który rozpocznie się 20 listopada, trudno nie być cynicznym w stosunku do tego turnieju wielkiego biznesu. 


Nie chcę psuć niczyjej zabawy, zwłaszcza tak globalnej, ale już wiadomo, że proces wyboru Kataru na gospodarza igrzysk był w najlepszym razie wadliwy, a co bardziej prawdopodobne, śmierdzący korupcją. W takich okolicznościach przychodzi na myśl zgrabnie podany bakszysz. 


Nie jest też tajemnicą, że około 6500 zagranicznych robotników straciło życie, budując imponujące stadiony, często w morderczym upale w warunkach określanych jako współczesne niewolnictwo. Rzeczywiście, miejsce na pustyni jest tak niegościnne, że FIFA musiała zmienić daty imprezy z tradycyjnego lata na chłodniejsze dni listopada i grudnia. Katar ewidentnie gra według własnych reguł.


Pozwolenie Katarowi na wzmocnienie swojej międzynarodowej pozycji dzięki zorganizowaniu prestiżowego turnieju odbywającego się co cztery lata przypomina sposób, w jaki świat pędził na wyścigi do Pekinu na igrzyska olimpijskie – dwukrotnie – pomimo okropnej sytuacji praw człowieka w Chinach i gróźb pod adresem Tajwanu oraz regionu. I nie zapominajmy, że ostatnim gospodarzem mundialu była Rosja, która dziś toczy bardzo brudną grę w Ukrainie.


W styczniu prezydent USA Joe Biden powitał w Białym Domu przywódcę Kataru, szejka Tamima Bin Hamada Al Thaniego, a dwa miesiące później Katar został oficjalnie uznany za „głównego sojusznika spoza NATO”. Pamiętajmy, że przy tym wszystkim, co dzieje się na Ukrainie, nie jest jasne, co oznacza status sojusznika NATO.


Emir Tamim bin Hamad Al Thani z prezydentem Joe Bidenem w styczniu 2022 (Źródło: Wikipedia)
Emir Tamim bin Hamad Al Thani z prezydentem Joe Bidenem w styczniu 2022 (Źródło: Wikipedia)

A po wycofaniu się z Afganistanu w zeszłym roku nie jest jasne, w jakim stopniu amerykańscy sojusznicy na Bliskim Wschodzie mogą polegać na USA w zakresie ich ochrony, jeśli na tym boisku dojdzie do popchnięcia (lub czegoś bardziej gwałtownego).

Zaprzyjaźnianie się Bidena z Katarczykami jest w naszej globalnej wiosce związane z konfliktem rosyjsko-ukraińskim, który poważnie zakłócił dostawy gazu do Europy.


Katar jest malutki. Z trzymilionowej populacji tylko 330 tysięcy to obywatele. (Porównaj to z 1,2 miliona widzów, którzy mają przylecieć na Mistrzostwa Świata). Braki w zasobach ludzkich nadrabia cennymi zasobami naturalnymi. Kryzys w Europie umożliwił Katarowi - jako największemu na świecie eksporterowi skroplonego gazu ziemnego - przesunięcie się na środek boiska.


Niewiarygodne bogactwo Kataru przysporzyło mu przyjaciół, a przynajmniej wpływów.


Ta gra ma jednak dwie bramki. Wspiera i prowadzi rozmowy mediacyjne z terrorystami. Wśród jego beneficjentów znalazła się Gaza kontrolowana przez Hamas i talibowie w Afganistanie. I warto obserwować, gdzie jest piłka, jeśli chodzi o relacje Kataru z prawie nuklearnym Iranem.


Inwestycje Kataru


Inwestycje Kataru można znaleźć w tak różnych miejscach jak francuskie drużyny piłkarskie – np. kontrakt megagwiazdy Lionela Messiego z Paris Saint-Germain – niemiecki przemysł samochodowy, włoska moda, nieruchomości na Manhattanie i wiele znaczących zabytków Londynu.


Królestwo inwestuje również w uniwersytety i różne interesy bankowe i finansowe na całym świecie. Uwagę zwróciło również utworzenie i prowadzenie akademii sportowej Aspire, zwłaszcza w szumie medialnym związanym z mistrzostwami świata.


Sponsorowana przez państwo katarskie telewizja Al Dżazira to kolejny sposób na kupowanie władzy i wpływów. To kluczowa dyscyplina Katarczyków.


Al Dżazira była w tym tygodniu na pierwszych stronach gazet w Izraelu z niewłaściwych powodów. Pojawiły się doniesienia, że FBI rozpocznie dochodzenie w sprawie śmierci amerykańsko-palestyńskiej dziennikarki Al Dżaziry, Shireen Abu Akleh, która zginęła relacjonując starcie między palestyńskimi terrorystami a siłami IDF w Dżenin w maju podczas izraelskiej rozprawy z falą terroryzmu.


Izrael przeprowadził kilka starannych dochodzeń w sprawie okoliczności jej śmierci, niektóre razem z USA, i doszedł we wrześniu do wniosku, że dziennikarka prawdopodobnie została zabita przez przypadkową kulę z karabinu żołnierza IDF.


Śmierć Abu Akleh przyciągnęła nieproporcjonalnie dużo uwagi w porównaniu ze śmiercią innych dziennikarzy i pracowników mediów – 62 tylko w tym roku, jak podaje Komitet Ochrony Dziennikarzy. Być może nawet nie słyszeliście o innych tragicznych przykładach tak zwanych zgonów „ubocznych”.


Według raportu Departamentu Obrony USA 12 cywilów zginęło w ubiegłym roku w wyniku operacji wojskowych USA. W grze w obwinianie, jeśli nie możesz wskazać palcem na Izrael, ofiary wydają się nie mieć większego znaczenia.


Stany Zjednoczone pod rządami Bidena były ostatnio bardzo zajęte mówieniem Izraelowi, co powinien, a czego nie powinien robić: od nominacji na ministrów, po organizację podróży międzynarodowych, umowę morską z Libanem, a przede wszystkim konieczności wprowadzenia surowszych przepisów dotyczących otwarcia ognia przez żołnierzy.


To ostatnie nie jest teoretycznym problemem dla Izraelczyków. Tylko w tym tygodniu 18-letni palestyński terrorysta zabił trzech izraelskich cywilów w połączonym ataku nożowniczym i samochodowym w Ariel. Ochroniarz przy wejściu do strefy przemysłowej, gdzie rozpoczął się incydent, powiedział, że zamiast zneutralizować terrorystę, strzelił w powietrze, bo bał się, że trafi w pobliskich palestyńskich robotników.


To rodzaj dylematu moralnego do rozstrzygnięcia w ułamku sekundy, który może oznaczać życie lub śmierć. Terrorysta został ostatecznie zastrzelony przez dwóch żołnierzy, którzy zdali sobie sprawę, że staranowanie samochodu było atakiem terrorystycznym, a nie wypadkiem.


W Gazie i na Zachodnim Brzegu [tj. Judei i Samarii, MK] byli Palestyńczycy, którzy świętowali zabójstwo trzech Żydów, rozdając cukierki. Ich zdaniem ich drużyna zdobyła ważnego gola. 


Ale terroryzm to nie gra. To rodzaj wojny. Kiedy żołnierze, policjanci i inni są atakowani, muszą być w stanie odpowiedzieć ogniem – zgodnie z surowymi i jasnymi przepisami Izraela dotyczącymi otwarcia ognia – bez martwienia się o to, jak oddalone o tysiące mil FBI to oceni. 


Możliwe, że sonda FBI jest częścią strategii gry Bidena w obliczu powrotu prawicowego rządu kierowanego przez Benjamina Netanjahu. Ale to kolejny przykład czegoś, co prowadzi do braku zaufania wśród domniemanych sojuszników i przyjaciół.


W zeszłym tygodniu Organizacja Narodów Zjednoczonych miała kolejną sesję dotyczącą swojego ulubionego sportu: atakowania Izraela. Specjalny Komitet ONZ głosował za palestyńskim wnioskiem, by Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze sporządził opinię doradczą w sprawie tego, czy „izraelska okupacja Zachodniego Brzegu i Wschodniej Jerozolimy” stanowi de facto aneksję.

 „To kolejny jednostronny krok Palestyńczyków, który podważa podstawowe zasady rozwiązania konfliktu i może zaszkodzić wszelkim możliwościom przyszłego procesu. Palestyńczycy chcą zastąpić negocjacje jednostronnymi krokami. Znowu używają Organizacji Narodów Zjednoczonych do ataku na Izrael” - powiedział premier Jair Lapid.

ONZ, w której Palestyńczycy mają wbudowaną większość ze względu na liczbę państw arabskich i muzułmańskich, jest ulubionym polem gry. Zgodnie z oczekiwaniami, w rezolucji Wzgórze Świątynne w Jerozolimie, najświętsze miejsce judaizmu, nazywano tylko muzułmańskim terminem: al-Haram, al-Szarif (Szlachetne Sanktuarium).


Wniosek poparło 98 krajów. Były to między innymi Egipt, Jordania i Zjednoczone Emiraty Arabskie – oraz Ukraina, która domaga się, aby Izrael dostarczał jej broni. Palestyński minister spraw zagranicznych Riyad al-Malki nazwał głosowanie „przełomem dyplomatycznym i prawnym”.


Nawiasem mówiąc, jeśli chodzi o „okupację”, należy zauważyć, że ONZ nie płaci Izraelowi czynszu ani podatków miejskich za jego okazałą posiadłość poetycko położoną na Wzgórzu Złej Rady w Jerozolimie.


Premier Yair Lapid wydał oświadczenie, w którym stwierdził: „To kolejny jednostronny krok Palestyńczyków, który podważa podstawowe zasady rozwiązania konfliktu i może zaszkodzić wszelkim możliwościom przyszłego procesu. Palestyńczycy chcą zastąpić negocjacje jednostronnymi krokami. Znowu używają Organizacji Narodów Zjednoczonych do ataku na Izrael”.


Rzeczywiście, wydaje się, że Autonomia Palestyńska preferuje stałe wsparcie finansowe i traktowanie, jakie otrzymuje od ONZ dzięki ich wyjątkowemu statusowi „wiecznego uchodźcy”, który może być przekazany przyszłym pokoleniom. Zwycięskie drogi Autonomii Palestyńskiej obejmują wojnę prawną połączoną ze wspieraniem terroryzmu poprzez politykę „płaca za mordowanie”.


To więcej niż symboliczne, że sekretarz generalny Komitetu Centralnego Fatahu, Dżibril Radżoub – który spędził pewien czas w izraelskich więzieniach po tym, jak został skazany za przestępstwa terrorystyczne – stoi na czele zarówno Palestyńskiego Komitetu Olimpijskiego, jak i Palestyńskiego Związku Piłki Nożnej


Radżoub, który uważa się za potencjalnego spadkobiercę starzejącego się i schorowanego szefa Autonomii Palestyńskiej, Mahmuda Abbasa, nie jest uczciwym zawodnikiem. Wykorzystuje te stanowiska do dalszej kampanii przeciwko normalizacji stosunków z Izraelem.


Nadszedł czas, aby jego gra została uznana za to, czym jest: nieczystą grą. 


The World Cup and global games

Jerusalem Post, 17 listopada 2022

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaLiat Collins

Urodzona w Wielkiej Brytanii, osiadła w Izraelu w 1979 roku i hebrajskiego uczyła się już w mundurze IDF, studiowała sinologię i stosunki międzynarodowe. Pracuje w redakcji “Jerusalem Post” od 1988 roku. Obecnie kieruje The International Jerusalem Post.


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj
Komentarze
1. Haszemickie panstwo Palestyny Teresa i Daffi 2022-11-19


Notatki

Znalezionych 2315 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Iran: Wyprzedaż klejnotów rodzinnych, by kupić lojalność   Taheri   2023-02-09
Zagrożeni Asyryjczycy i język Jezusa potrzebują międzynarodowego wsparcia   Bulut   2023-02-08
Palestyńczycy naprawdę zasługują na współczucie   Koraszewski   2023-02-07
„Imam Pokoju” wzywa Arabów, muzułmanów do zaakceptowania Izraela     2023-02-07
Unia Europejska w sprawie praw człowieka w Iranie: najpierw biznes   Rafizadeh   2023-02-01
Państwa arabskie wysyłają miliardy na amerykańskie uniwersytety     2023-01-29
Naród ofiar jest skazany na porażkę   Greenfield   2023-01-28
Dlaczego należy zakazać flagi OWP i Konfederacji?   Flatow   2023-01-27
Komu na rękę z niewidzialną ręką?   Koraszewski   2023-01-27
UE i administracja Bidena wciąż ugłaskują i nagradzają mułłów Iranu   Rafizadeh   2023-01-24
Żyjemy w ciekawych czasach   Koraszewski   2023-01-24
Wojna Unii Europejskiej z Izraelem   Tawil   2023-01-19
Czy istnieje środek prawny na kłamstwa George'a Santosa?   Dershowitz   2023-01-19
Wieczny dyktator i brakujący pokój: historia Mahmuda Abbasa   Eid   2023-01-19
Orwellowska obsesja „New York Timesa” na punkcie Izraela   Chesler   2023-01-18
Palestyna: Perwersyjny – i wprawiający w osłupienie - paradoks   Sherman   2023-01-17
Kolejna faza ewolucji państwucha   Koraszewski   2023-01-17
Najważniejsze niepisane prawo na Zachodzie: nie drażnij irracjonalnych, ekstremistycznych muzułmanów     2023-01-13
Głupota ujawnia się w działaniu, część 3: ignorowanie porażek   Bard   2023-01-11
Nie ma chleba bez wolności?   Koraszewski   2023-01-11
Europa na łasce Kataru?   Godefridi   2023-01-10
Turecki “postęp”: Sześcioletnią dziewczynkę wydał za mąż jej ojciec, znany szejk   Bekdil   2023-01-06
Antysemityzm ludzi łagodnych i dobrych - raz jeszcze   Koraszewski   2023-01-06
Dzisiejsza Rosja i “Długi Telegram”   Koraszewski   2023-01-05
Zapomniane przemówienie Jasera Arafata   Shaw   2023-01-04
Znaczenie wielkiego exodusu Mizrahi   Julius   2023-01-03
Profesor Matczak i hollywoodzka puma   Koraszewski   2023-01-02
Śmieć chrześcijaństwa w Betlejem   Ibrahim   2022-12-31
Ukraina: przepis na ugłaskanie zbrodniarza   Taheri   2022-12-31
Przesłanie Zełenskiego w mundurze polowym   Jacoby   2022-12-29
Konserwatyzm w dobie populistycznej rewolty   Winegard   2022-12-23
Europa budzi się i dostrzega korupcję w organizacjach pozarządowych   Steinberg   2022-12-22
W Iranie i Chinach protestujący domagają się wolności. Gdzie jest przywódca wolnego świata?   Jacoby   2022-12-22
Niemiecki kanclerz obawia się zimnej wojny   Koraszewski   2022-12-21
Niemieckie spojrzenie na globalne perspektywy   Taheri   2022-12-20
Historia medialnej intifady przeciwko Izraelowi   Chesler   2022-12-20
Mułłowie Iranu: kiedy zbudzi się Unia Europejska?   Rafizadeh   2022-12-15
Turcja i Izrael: otwarcia i ponowne zamknięcia   Bekdil   2022-12-15
Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców   Grzegorz Lindenberg   2022-12-13
Długi cień zimnej wojny   Koraszewski   2022-12-12
Głupota ujawnia się w działaniu   Bard   2022-12-12
Kolonializm i Żydzi, ofiary czy kolaboranci?   Julius   2022-12-11
Zniekształcona pamięć wojny koreańskiej   Shankar   2022-12-09
Czy Izrael powinien bojkotować palestyńskich Arabów?   Amos   2022-12-08
Komu wierzymy i dlaczego tak niechętnie?   Koraszewski   2022-12-07
Kolejne medialne wymówki dla Palestyńczyków i ich terroru   Bard   2022-12-07
Dwoje ludzi przekraczających rzeczywistość we wnętrzu jednego katalońskiego domu   Zbierski   2022-12-02
“New York Times” i jego współpracownicy   Fitzgerald   2022-12-02
Niewinne zdumienie pewnego socjologa   Koraszewski   2022-12-01
Wyjście ze stalinowskiego zimna   Ashenden   2022-11-29
Eureka! Odkryto arabskie lobby   Bard   2022-11-26
Stare irańskie hasło podbija świat   Taheri   2022-11-25
Nie, nierówności dochodów nie są najwyższe w historii. Są na historycznie niskim poziomie   Jacoby   2022-11-22
Porwanie studiów bliskowschodnich   i Alex Joffe   2022-11-20
Mistrzostwa świata w piłce nożnej i światowe rozgrywki   Collins   2022-11-19
Zabłąkane pociski: czego Ukraina (i Polska) mogą nauczyć się od Izraela   Frantzman   2022-11-18
Mroźna zima dla Europy: obwiniaj strategiczną ślepotę   Bekdil   2022-11-16
Thomas Friedman, zwolennik równego kopania wszystkiego, co izraelskie   Flatow   2022-11-14
Inwestowanie w naukę dla bezpieczeństwa żywnościowego w Afryce   Bafana   2022-11-14
Kapitalizm to dobra rzecz   Koraszewski   2022-11-12
Skuteczna walka ze skrajnym ubóstwem   Jacoby   2022-11-11
Zabijanie Lewiatana tysiącem ciosów   Taheri   2022-11-10
Krytyczna teoria rasy i antysemityzm   Levick   2022-11-10
Afrykańscy farmerzy zarobili około 282 miliony dolarów na GMO w 2020 roku – nowe badanie   Opoku   2022-11-09
Niebezpieczeństwo „śpiącej” umowy nuklearnej: silniejsza Rosja, Chiny, Korea Północna, Iran   Rafizadeh   2022-11-08
Refleksje o książce Roberta Spencera Who Lost Afghanistan?   Chesler   2022-11-08
Palestyńska walka o potrawy   Fitzgerald   2022-11-07
Arabowie o zachodniej hipokryzji w sprawie irańskich dronów     2022-11-07
Chaos tworzony przez moralistów na poziomie trzylatków   Tracinski   2022-11-04
Projektanci mody intelektualnej i ich klienci   Koraszewski   2022-11-02
Rewolucja w Iranie jest powstaniem, któremu przewodzą mniejszości etniczne   Mustafa   2022-11-01
Nadzieja w pesymizmie i rozsądku   Koraszewski   2022-10-31
Inna definicja antysemityzmu     2022-10-30
Czego Irańczycy chcą od Waszyngtonu   Taheri   2022-10-29
Zachód odwraca się plecami do prześladowanych chrześcijan, wita radykalnych muzułmanów   Ibrahim   2022-10-26
Opowieści byłego premiera kraju wielkości znaczka pocztowego   Koraszewski   2022-10-25
Odsłonić prawdziwe poglądy antysemitki   Kirchick   2022-10-22
Dzięki administracji Bidena Rosja i Iran są sobie bliższe niż kiedykolwiek   Rafizadeh   2022-10-21
Błąd „jeśli-to” powraca z pełną mocą z okazji umowy o granicy morskiej z Libanem     2022-10-14
Nowa bajka na zimę: “Europa jest ofiarą Amerykanów”   Godefridi   2022-10-12
Pan się myli, Panie Konstanty   Koraszewski   2022-10-12
Także dzisiaj niewolnictwo jest ogólnoświatową plagą   Jacoby   2022-10-11
FAIR – Fairness & Accuracy In Reporting – pokazuje skrajny brak szacunku wobec izraelskich Arabów     2022-10-09
Szef administracji Rady Praw Człowieka ONZ systematycznie naruszał zasady ONZ, ujawniają wycieki e-maili     2022-10-08
Czy Ilhan Omar lub Linda Sarsour dobrowolnie zdjęły hidżab w solidarności z irańskimi kobietami?   Chesler   2022-10-07
Rashida Tlaib, Jaskinia Lwa i wszechobecność nienawiści do Żydów ponad politycznymi podziałami (plus komiks)     2022-10-05
Dalekosiężne skutki śmierci Mahsy Amini   Mahmoud   2022-10-05
Jak USA roztrwoniły swoje strategiczne minerały   Bergman   2022-10-04
Główny nurt i władczyni pierścionka   Koraszewski   2022-10-03
Iran: dymiący wulkan   Taheri   2022-10-03
Iran kupił ponad milion hektarów ziemi w Wenezueli     2022-10-02
Wojownicy sprawiedliwości społecznej ignorują arabskich właścicieli niewolników   Bard   2022-10-01
Czy irański naród otrzyma wsparcie demokratycznego Zachodu?   Koraszewski   2022-09-30
Rosja i Iran: przyjaźń czy tylko partnerstwo?   Amos   2022-09-25
Niebezpieczne związki, czyli sojusze wiernych i niewiernych   Koraszewski   2022-09-24
Nierozwiązywalne konflikty na Bliskim Wschodzie   i Alberto M. Fernandez   2022-09-18
Trzecia droga skręca w prawo   Koraszewski   2022-09-17
Palestyńczycy i świat nie potrzebują jeszcze jednego, skorumpowanego, upadłego, terrorystycznego państwa arabskiego   Toameh   2022-09-17
Jak Zachód zbudował rosyjskiego wroga   Taheri   2022-09-16
Dlaczego ludzie nienawidzą?   Koraszewski   2022-09-15

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk