Prawda

Wtorek, 6 czerwca 2023 - 04:38

« Poprzedni Następny »


Wojna zastępcza Europy przeciwko Izraelowi. Jak UE ignoruje zbrodnie Hamasu


Bassem Tawil 2023-02-22

<span>Obsesją na punkcie Izraela i ignorowaniem zbrodni Hamasu w Strefie Gazy UE wyrządza ogromną krzywdę dwóm milionom mieszkających tam Palestyńczyków. Działania UE zawsze wydają się bardziej opierać na nienawiści do Izraela niż na pomaganiu Palestyńczykom. Na zdjęciu: szef misji Unii Europejskiej na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy Sven Kuhn von Burgsdorff  (Zdjęcie: biografie dyplomatów UE </span>https://www.eeas.europa.eu/palestine/about-ambassador_en?s=206<span> )</span>
Obsesją na punkcie Izraela i ignorowaniem zbrodni Hamasu w Strefie Gazy UE wyrządza ogromną krzywdę dwóm milionom mieszkających tam Palestyńczyków. Działania UE zawsze wydają się bardziej opierać na nienawiści do Izraela niż na pomaganiu Palestyńczykom. Na zdjęciu: szef misji Unii Europejskiej na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy Sven Kuhn von Burgsdorff  (Zdjęcie: biografie dyplomatów UE https://www.eeas.europa.eu/palestine/about-ambassador_en?s=206 )

Trzydziestego stycznia przedstawiciele Unii Europejskiej i kilku innych krajów, w tym Belgii, Brazylii, Danii, Irlandii, Hiszpanii i Szwecji, odwiedzili palestyńskie nielegalne osiedle Chan al-Ahmar na Zachodnim Brzegu, „aby wyrazić zaniepokojenie groźbą wyburzenia, przed jaką stoi wieś”.


Chan al-Ahmar, gdzie mieszka 38 palestyńskich rodzin, zostało nielegalnie zbudowane ponad dziesięć lat temu w ramach planu Autonomii Palestyńskiej nielegalnego zajęcia ziemi w pobliżu Jordanii na obszarze C Zachodniego Brzegu, który zgodnie z Porozumienia z Oslo podpisanymi między Palestyńczykami a rządem Izraela jest kontrolowany wyłącznie przez Izrael.


Kilka dni przed wizytą unijnych urzędników i dyplomatów w osiedlu palestyńska grupa terrorystyczna Hamas, która rządzi Strefą Gazy, zburzyła dziesiątki domów po drugiej stronie Izraela, w pobliżu Egiptu, w Strefie Gazy, w ramach planu rozbudowy nadmorskiej autostrady. Niektórzy właściciele domów wyrazili oburzenie wyburzeniami dokonanymi przez Hamas. Jeden z nich opisał je jako nową katastrofę i wyrok śmierci dla dziesiątek rodzin. Inny Palestyńczyk potępił wyburzenia jako „zbrodnię” i powiedział, że „przeprowadził je Hamas pod groźbą użycia broni”.


Unijni urzędnicy i inni zagraniczni dyplomaci – którzy przybyli na Bliski Wschód, aby wyrazić solidarność z mieszkańcami nielegalnego osiedla na Zachodnim Brzegu – nawet nie zadali sobie trudu, aby skomentować wyburzenie domów zniszczonych przez Hamas. Bez wątpienia słyszeli o wyburzeniach od Palestyńczyków mieszkających w Strefie Gazy lub za pośrednictwem palestyńskich mediów, ale zagraniczni oficjele postanowili zignorować „nową katastrofę” i „zbrodnię”. Dlaczego? Ich nienawiść do Izraela nakazuje im zamykać oczy na okrucieństwa, jakie Hamas popełnia przeciwko własnej ludności, Palestyńczykom w Strefie Gazy, ale potem oskarżają Izraelczyków o obronę tego, co słusznie im się należy.


Trudna sytuacja rodzin w Strefie Gazy, podobnie jak inne naruszenia praw człowieka popełniane przez Hamas, są ignorowane nie tylko przez UE, ale także przez społeczność międzynarodową. Na nieszczęście dla tych rodzin buldożery, które zniszczyły ich domy, należą do Hamasu, a nie Izraela.


Można sobie tylko wyobrazić wrzawę w społeczności międzynarodowej, gdyby Izrael wysłał buldożery, by zrównały z ziemią dziesiątki domów w Strefie Gazy. Gdyby te domy zostały zburzone przez Izrael, a nie przez Hamas, ci sami urzędnicy UE, którzy odwiedzili Chan al-Ahmar, pospieszyliby do Strefy Gazy, by spotkać się ze zrozpaczonymi rodzinami.


Jeszcze bardziej bolesne i upokarzające dla Palestyńczyków jest to, że urzędnicy UE, którzy regularnie odwiedzają Strefę Gazy, celowo ignorują cierpienia Palestyńczyków żyjących pod rządami Hamasu.


2 lutego piętnastu szefów misji UE odwiedziło Strefę Gazy, nie mówiąc ani słowa o ofiarach zbrodni Hamasu i naruszeniach praw człowieka.


Po tej wyprawie UE wydała oświadczenie:

„Gaza pozostaje priorytetem dla UE i jej państw członkowskich. Sytuacja humanitarna budzi poważne obawy. Najwyższy czas zakończyć zamknięcie Strefy i doprowadzić do pojednania palestyńskiego”.

Warto zauważyć, że UE nie stwierdziła, że to Hamas, którego bogaci przywódcy prowadzą wygodne życie w Katarze, Turcji i innych krajach, jest głównie odpowiedzialny za złą „sytuację humanitarną” w Strefie Gazy.


Zamiast pracować nad wzmocnieniem gospodarki po brutalnym zajęciu Strefy Gazy w 2007 roku, Hamas inwestuje otrzymane miliony dolarów w budowę tuneli oraz produkcję i przemyt broni do atakowania Izraela. Jakby tego było mało, dwa lata temu Hamas nałożył mnóstwo nowych podatków na importowane towary, wywołując protesty wielu Palestyńczyków.


Hamas przeznacza 55% swojego budżetu na finansowanie swoich potrzeb wojskowych, ale część budżetu na odbudowę Strefy Gazy jest mniejsza niż 5%.


Hamas, oprócz nieproporcjonalnie dużego budżetu wojskowego, przekierowuje także pieniądze pomocowe z Europy i USA na finansowanie swoich przedsięwzięć wojskowych.


Gdy urzędnicy UE wyrażali poparcie dla nielegalnego osiedla Chan al-Ahmar na Zachodnim Brzegu, mieszkańcy miasta Bet Lahiya, po drugiej stronie Izraela w Strefie Gazy, protestowali przeciwko kradzieży ich ziem przez Hamas. Według mieszkańców, Hamas nielegalnie przekazał duże obszary ziemi, które należały do nich, lojalistom Hamasu, nikomu o tym nie mówiąc. W wydanym oświadczeniu mieszkańcy stwierdzili, że są zdecydowani udaremnić „spisek” Hamasu.


To ten sam Hamas, który ostrzegł delegację UE przed pozwoleniem Izraelowi na ewakuację Arabów z nielegalnego osiedla Chan al-Ahmar. Nawiasem mówiąc, Izrael zbudował nawet nowe miasto niedaleko Chan al-Ahmar, aby ci Arabowie mogli się tam przenieść i które pozwoliłoby im „zachować ten sam rodzaj życia”, ale Arabowie nie chcieli o tym słyszeć. „Agresja na Chan al-Ahmar została odrzucona i [Izrael] prędzej czy później za to zapłaci” – powiedział rzecznik Hamasu Mohammed Hamadeh.


Kiedy Hamas grozi, że Izrael „zapłaci cenę”, wspierana przez Iran grupa w rzeczywistości mówi, że będzie nadal mordować Żydów za to, że ośmielili się egzekwować prawo przeciwko tym, którzy prawo łamią, nielegalnie zajmując ziemię i budując domy bez pozwoleń, jak w Chan al-Ahmar.


Pokaz solidarności UE z mieszkańcami Chan al-Ahmar nie tylko dodaje odwagi Hamasowi, ale także zachęca Palestyńczyków do kontynuowania nielegalnych prób zajęcia terytorium, które zgodnie z porozumieniami z Oslo nie należy do nich, a także do kontynuowania ataków terrorystycznych na Izrael.


Jakim prawem jakikolwiek europejski urzędnik ma mówić Izraelowi, że nie wolno mu egzekwować prawa przeciwko nielegalnym lokatorom? Czy jakikolwiek urzędnik europejski tolerowałby, gdyby na przykład izraelski urzędnik państwowy powiedział władzom w Paryżu lub Madrycie, że nie są one uprawnione do podejmowania działań przeciwko tym, którzy łamią prawo w ich miastach?


Ponadto Europejczycy zachęcają Palestyńczyków do łamania prawa przez nielegalne budowanie z naruszeniem Porozumień z Oslo. Niedawno poufny dokument sporządzony przez misję UE we wschodniej Jerozolimie ujawnił, że Bruksela aktywnie współpracuje z Palestyńczykami w celu przejęcia całej Strefy C, budując dziesiątki innych nielegalnych osiedli, czyli tworząc „fakty w terenie”. W ten sposób UE zdyskwalifikowała się z odgrywania roli uczciwego pośrednika w jakimkolwiek przyszłym procesie pokojowym między Palestyńczykami a Izraelem.


Działania UE ujawniają jej głęboką wrogość wobec Izraela w wojnie zastępczej Europy przeciwko państwu żydowskiemu, a także jej nieskrywane uprzedzenia na korzyść Palestyńczyków.


Obsesją na punkcie Izraela i ignorowaniem zbrodni Hamasu w Strefie Gazy UE wyrządza ogromną krzywdę dwóm milionom mieszkających tam Palestyńczyków. Działania UE zawsze wydają się bardziej opierać na nienawiści do Izraela niż na pomaganiu Palestyńczykom.


Gdyby Europejczykom naprawdę zależało na Palestyńczykach, podnieśliby krzyk o zbrodniach popełnionych przez Hamas wobec mieszkańców Strefy Gazy. I piętnowaliby  kohorty Abbasa w Autonomii Palestyńskiej za nadużycia, korupcję, defraudację funduszy publicznych, a zwłaszcza za rozprawy z palestyńskimi działaczami praw człowieka i dziennikarzami, którzy próbują powiedzieć UE, społeczności międzynarodowej i tzw. grupom praw człowieka o brutalnych warunkach życia, jakie stworzyli im ich przywódcy.


Europe’s Proxy War against Israel How The EU Ignores Hamas’ Crimes

Gatestone Institute, 13 lutego 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

*Bassam Tawil – muzułmański badacz i publicysta mieszkający na Bliskim Wschodzie.


Od redakcji "Listów z naszego sadu"

Dla wielu ludzi w Polsce nazwisko Burgsdorff może brzmieć znajomo. Polska też miała do czynienia z człowiekiem o nazwisku von Burgsdorff. Niejaki Kurt Ludwig Ehrenreich von Burgsdorff, nazista i hitlerowiec, był ostatnim gubernatorem Krakowa podczas II wojny światowej. Nie jest to jakieś popularne nazwisko, można powiedzieć, że wręcz przeciwnie.


Nie wiemy, czy Sven Kuhn von Burgsdorff jest jego potomkiem ale jest duże prawdopodobieństwo, że jest co najmniej z tej samej rodziny i podtrzymuje rodzinną tradycję. Oczywiście, żaden człowiek nie odpowiada za czyny kogokolwiek ze swojej rodziny, a tylko za swoje własne. Kiedy jednak jego działalność wyraźnie zmierza do tego samego celu, co działalność innego Burgsdorffa – nazisty i hitlerowca -  to daje już sporo do myślenia.


Mało prawdopodobne aby zbieżność nazwisk była przypadkowa, ale zbieżność przekonań z pewnością przypadkowa nie jest.


Niespełna dwa lata temu pisaliśmy o tym europejskim dyplomacie: w artykule Trzynastu wspaniałych pod wodzą misjonarza.  

 


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2382 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Czy modne bzdury przestaną być modne?   Koraszewski   2023-06-05
Amerykańska Narodowa Strategia Przeciwdziałania Antysemityzmowi jest porażką, zanim rozpoczęła działalność     2023-06-03
Głupota i podłość w służbie walki o władzę   Koraszewski   2023-06-02
Nowe media i stare problemy z dialogiem   Koraszewski   2023-05-30
Turcja: Co powiedziałby ojciec?   Taheri   2023-05-30
Wybory w Turcji: nacjonalistyczna polityka tożsamości wygrywa mimo nędzy   Bekdil   2023-05-27
Ekstremiści już planują wykorzystanie AI   Stalinsky   2023-05-23
Wywiad rzeka o seksie   Koraszewski   2023-05-22
Iran: Zastąpienie Chomeiniego Clintonem   Taheri   2023-05-20
Krytyka nazbyt zatroskanego rozumu   Koraszewski   2023-05-19
Dwaj reformatorzy, dwa bardzo różne światy   Fernandez   2023-05-17
Napięcia rosną na Bliskim Wschodzie, gdy jedna strona chce zabijać Żydów, a druga strona to Żydzi, którzy nie chcą umierać i żadna ze stron nie godzi się  na kompromis     2023-05-15
Problem niedoborów wody na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej   Raphaeli   2023-05-15
Dziewczyna z Krochmalnej, która nie została Jentł   Walter   2023-05-10
Co dalej w sprawie uczciwości sztucznej inteligencji?   Koraszewski   2023-05-09
Wiek XXI – wojna przeciw kobietom i zanikanie rodzaju żeńskiego   Chesler   2023-05-08
Systematyczne zaciemnianie uprzedzeń rasowych   Rubinstein   2023-05-05
Absurd goni absurd   Koraszewski   2023-05-04
Świat w krzywych zwierciadłach   Koraszewski   2023-05-02
Dwadzieścia lat po obaleniu Saddama przez Amerykę Irakijczycy są pod butem islamistycznego Iranu   Abdul-Hussain   2023-04-29
Sprawy, które wzbudzają niepokój   Hirsi Ali   2023-04-28
Turcja: Porzuceni iraccy i syryjscy chrześcijanie   Bulut   2023-04-27
Urzędnik państwowy stanął w obronie praw związanych z płcią i drogo za to zapłacił   Kay   2023-04-20
Wycofanie się z Afganistanu było jednym chaosem. Dlaczego Biden udaje, że tak nie było?   Jacoby   2023-04-19
Islamskie dyktatury próbują kupić agencje ONZ   Meotti   2023-04-17
Czy moralność jest zapisana w genach?   Koraszewski   2023-04-13
Francja: “Krajobraz ruin”   Milliere   2023-04-11
„Biedni” Palestyńczycy nie są tacy biedni   Fitzgerald   2023-04-07
Hipokryzja brytyjskiego premiera Rishiego Sunaka wobec Izraela i terroru   Flatow   2023-04-06
Serce i umysł: Ćwierć wieku MEMRI   i Alberto M. Fernandez   2023-04-04
Żart niech się żartem odciska, a przed fejkami uczmy bronić się za młodu   Koraszewski   2023-04-01
Obrona obiektywnego dziennikarstwa   Jacoby   2023-03-31
Co myślą Palestyńczycy?   Hirsch   2023-03-30
Słowa nie mają znaczenia. Mamy władzę nad słowami, a nie odwrotnie.   Krauss   2023-03-29
Dziennikarze czczą Rogeta i porzucają obiektywizm   Bard   2023-03-29
Progresiści zwrócili Demokratów przeciwko Izraelowi   Tobin   2023-03-28
Roger Waters twierdzi, że odmawia się mu „wolności słowa”, obiecuje pozwać niemieckie miasta   Fitzgerald   2023-03-26
Dylematy demokraty, chochoła i warchoła   Koraszewski   2023-03-25
Czy niemowlęta nadal wygrywają wojny?   Taheri   2023-03-24
France24 zawiesza dziennikarzy za antysemityzm   Wójcik   2023-03-22
Nie każda solidarność budzi podziw i uznanie   Koraszewski   2023-03-20
Protesty i Zasada Pani Frearson   Collins   2023-03-19
Amerykańscy profesorowie przemawiają na konferencji terrorystów   Flatow   2023-03-18
Pornografia protestu. Szukanie przyjemności w szlachetności buntu   Leibovitz   2023-03-18
Pożegnać świętości, wrócić do zasad   Koraszewski   2023-03-17
Mordercza obsesja UE na punkcie Izraela   Tawil   2023-03-17
Czy modlitwa w szkole jest zgodna z Konstytucją?   Dershowitz   2023-03-14
Dziecięca choroba lewicowości   Koraszewski   2023-03-10
Lista rzeczy, których NIE zobaczymy i NIE usłyszymy od rządu i mediów USA po zamordowaniu obywatela amerykańskiego w Judei     2023-03-07
Chiny przekraczają “czerwoną linię” pomagając Rosji w wysiłkach wojennych   Bergman   2023-03-03
Katastrofa demokracji, czy katastrofa w demokracji   Koraszewski   2023-03-02
Republika Strachu: 20 lat później   Teheri   2023-03-01
Empatia i wrażliwość sztucznej inteligencji   Krauss   2023-02-28
“Przebudzona” Ameryka — oglądana przez uciekinierkę z Korei Północnej   Bawer   2023-02-27
Rajd IDF na Nablus to kolejny gwóźdź do trumny Autonomii Palestyńskiej   Toameh   2023-02-24
Ukraina: niezamierzone konsekwencje   Taheri   2023-02-23
Gdzie, u licha, była „Palestyna”?   Collier   2023-02-23
Wojna zastępcza Europy przeciwko Izraelowi. Jak UE ignoruje zbrodnie Hamasu   Tawil   2023-02-22
UE walczy z dezinformacją. Ale nie antyizraelską dezinformacją     2023-02-20
Szczęśliwy święty Jerzy   Koraszewski   2023-02-19
Trzęsienia ziemi przynoszą śmierć. Ale także życie   Jacoby   2023-02-18
CIA Burnsa wznawia wojnę z Izraelem   Bard   2023-02-18
„Global Getaway”: nadmiar pustych obietnic ze strony UE?   Bergman   2023-02-17
UNRWA jest problemem a nie rozwiązaniem   Tawil   2023-02-16
Syria: Wojna, która nie ma końca    Taheri   2023-02-16
Dialog ze sztucznym inteligentem   Koraszewski   2023-02-15
Chiny i Rosja pogłębiają więzi   Bergman   2023-02-11
Iran: Wyprzedaż klejnotów rodzinnych, by kupić lojalność   Taheri   2023-02-09
Zagrożeni Asyryjczycy i język Jezusa potrzebują międzynarodowego wsparcia   Bulut   2023-02-08
Palestyńczycy naprawdę zasługują na współczucie   Koraszewski   2023-02-07
„Imam Pokoju” wzywa Arabów, muzułmanów do zaakceptowania Izraela     2023-02-07
Unia Europejska w sprawie praw człowieka w Iranie: najpierw biznes   Rafizadeh   2023-02-01
Państwa arabskie wysyłają miliardy na amerykańskie uniwersytety     2023-01-29
Naród ofiar jest skazany na porażkę   Greenfield   2023-01-28
Dlaczego należy zakazać flagi OWP i Konfederacji?   Flatow   2023-01-27
Komu na rękę z niewidzialną ręką?   Koraszewski   2023-01-27
UE i administracja Bidena wciąż ugłaskują i nagradzają mułłów Iranu   Rafizadeh   2023-01-24
Żyjemy w ciekawych czasach   Koraszewski   2023-01-24
Wojna Unii Europejskiej z Izraelem   Tawil   2023-01-19
Czy istnieje środek prawny na kłamstwa George'a Santosa?   Dershowitz   2023-01-19
Wieczny dyktator i brakujący pokój: historia Mahmuda Abbasa   Eid   2023-01-19
Orwellowska obsesja „New York Timesa” na punkcie Izraela   Chesler   2023-01-18
Palestyna: Perwersyjny – i wprawiający w osłupienie - paradoks   Sherman   2023-01-17
Kolejna faza ewolucji państwucha   Koraszewski   2023-01-17
Najważniejsze niepisane prawo na Zachodzie: nie drażnij irracjonalnych, ekstremistycznych muzułmanów     2023-01-13
Głupota ujawnia się w działaniu, część 3: ignorowanie porażek   Bard   2023-01-11
Nie ma chleba bez wolności?   Koraszewski   2023-01-11
Europa na łasce Kataru?   Godefridi   2023-01-10
Turecki “postęp”: Sześcioletnią dziewczynkę wydał za mąż jej ojciec, znany szejk   Bekdil   2023-01-06
Antysemityzm ludzi łagodnych i dobrych - raz jeszcze   Koraszewski   2023-01-06
Dzisiejsza Rosja i “Długi Telegram”   Koraszewski   2023-01-05
Zapomniane przemówienie Jasera Arafata   Shaw   2023-01-04
Znaczenie wielkiego exodusu Mizrahi   Julius   2023-01-03
Profesor Matczak i hollywoodzka puma   Koraszewski   2023-01-02
Śmieć chrześcijaństwa w Betlejem   Ibrahim   2022-12-31
Ukraina: przepis na ugłaskanie zbrodniarza   Taheri   2022-12-31
Przesłanie Zełenskiego w mundurze polowym   Jacoby   2022-12-29
Konserwatyzm w dobie populistycznej rewolty   Winegard   2022-12-23
Europa budzi się i dostrzega korupcję w organizacjach pozarządowych   Steinberg   2022-12-22
W Iranie i Chinach protestujący domagają się wolności. Gdzie jest przywódca wolnego świata?   Jacoby   2022-12-22

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


&#8222;Choroba&#8221; przywrócona przez Putina


&#8222;Przebudzeni&#8221;


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk