Prawda

Niedziela, 28 maja 2023 - 02:41

« Poprzedni Następny »


Chaos tworzony przez moralistów na poziomie trzylatków


Robert Tracinski 2022-11-04


Scenarzysta filmowy Sonny Bunch twierdził kiedyś, że radykalni ekolodzy są wielkimi super-złoczyńcami, ponieważ są niezachwianie przekonani o słuszności swojej sprawy i tak samo niezłomnie zdeterminowani, by pogorszyć życie wszystkich. Jeśli weźmiemy tę obserwację i przeniesiemy ją z filmu Marvel do dziejącej się w rzeczywistości farsy, otrzymamy najnowszy trend protestów ekologów, który karmi poczucie własnej prawości zielonych fanatyków, jednocześnie alienując właściwie wszystkich innych.

 ...to the tarmac while others locked themselves together. Shortly afterwards, one supporter sprayed orange paint over a nearby Aston Martin car showroom on Park Lane.#JustStopOil #NoNewOil #EnoughIsEnough #OccupyWestminster pic.twitter.com/vg8IFz1z51

  

Podczas niedawnego ataku członkowie grupy, która nazwała się Just Stop Oil, obrzucili tłuczonymi ziemniakami obraz Moneta wiszący w muzeum w Poczdamie w Niemczech. Inni członkowie grupy oblali zupą pomidorową Słoneczniki Van Gogha, a wcześniej było to ciastko ciśnięte w Mona Lisę. W Wielkiej Brytanii aktywiści wylewali mleko na podłogi supermarketów, aby zaprotestować przeciwko rzekomo tragicznemu wpływowi przemysłu mleczarskiego na środowisko i agitować na rzecz „przyszłości opartej na roślinach”. Inni blokowali ruch na głównych brytyjskich i amerykańskich drogach, siadając pośrodku ruchliwych arterii, a w niektórych przypadkach przyklejając dłonie do jezdni. Na początku tego miesiąca protestujący spryskał farbą ściany salonu samochodowego. I w szczególnie zabawnym epizodzie – cóż, zacytuję tylko doniesienie prasowe, bo inaczej mi nie uwierzycie: „Protestujący w sprawie klimatu, którzy przykleili się do podłogi w salonie Volkswagena w Niemczech, muszą skorzystać z toalety” ale teraz skarżą się, że firma odmówiła dostarczenia grupie „naczynia do oddawania moczu i defekacji”.


Każdy, kto kiedykolwiek był rodzicem, rozpozna ten rodzaj działania: rzucanie jedzeniem, rozlewanie mleka, rozmazywanie farby na ścianach, siadanie na ziemi i odmawianie ruszenia się. Dodaj do tego niezdolność do właściwego pozbywania się swoich cielesnych wydzielin i wzór jest kompletny. To jest zachowanie małych dzieci.

Protesty te spotkały się z powszechną drwiną (zwłaszcza ten ostatni) i wydaje się, że straciły dla aktywistów więcej zwolenników, niż zdobyli. Ale ludzie stojący za tymi wyczynami są przekonani o własnej nieomylności i o całkowitej słuszności ich sprawy. A niektórzy rzekomi dorośli zachęcają ich, ponieważ, jak napisał jeden z autorów „New York Timesa” pod nagłówkiem, Historia może rozgrzeszyć rzucających zupą: „Nie możemy sobie pozwolić na rezygnację z kreatywnych metod, które mogą wspierać sprawę”. Pamiętacie tezę o super-złoczyńcach?


Fakt, że te taktyki są tak szeroko stosowane, wskazuje na poważną porażkę w całym naszym podejściu do moralności. Wychowaliśmy i oddaliśmy się pewnego rodzaju moralnemu infantylizmowi.


Dlaczego małe dzieci mają napady złości? Ponieważ czegoś potrzebują – jedzenia, zabawki, drzemki – ale nie wiedzą, czego potrzebują ani jak o to poprosić. To nie ich wina; są za małe, żeby wiedzieć. Miejmy nadzieję, że rodzice nauczą ich, łącząc stanowczość i cierpliwość, jak rozpoznawać, czego potrzebują, jak to komunikować i jak być cierpliwym.


Dlaczego 20-letni protestujący mają napady złości? Ten sam powód. Chcą czegoś i absolutnie nie mają pojęcia, jak to zdobyć.


Ale czego chcą? Czy to cel polityczny? Pozornie tak, ale to cel zbyt niejasny, by stanowić rzeczywisty program. Nazwa ich grupy „Just Stop Oil” podsumowuje ich sposób myślenia. To żądanie, a nie program.


Widzieliśmy, jak takie podejście do protestów utrzymuje się przez dziesięciolecia, z różnych przyczyn – w tym ubóstwa, broni jądrowej i praw zwierząt. (Nie dotyczy to też wyłącznie lewicowców. Nie tak dawno temu moralne trzylatki na prawicy pokazały masowy napad złości w Waszyngtonie na Kapitolu. Inną rzeczą, której małe dzieci muszą się nauczyć, jest to, jak grzecznie ustępować, gdy przegrywają). W pewnym momencie, kiedy taktyka pozostaje ta sama, ale sprawa się zmienia, dochodzisz do wniosku, że taktyka jest celem samym w sobie, a sprawa jest zaledwie wymówką.


Tym, czego tak naprawdę chcą protestujący, jest poczucie, że są moralnie ważni: chcą być bohaterami w walce dobra ze złem i być lepsi niż wszyscy inni. Ale absolutnie nie mają pojęcia, jak to osiągnąć. Zachowują się jak małe dzieci w nadziei, że takie zachowanie zapewni im to, czego chcą. I na ogół im to dajemy.


Oczywiście nie dajemy im tego, czego nominalnie chcą; nie rezygnujemy z paliw kopalnych. Ale dajemy im to, czego naprawdę chcą, dajemy im pochlebstwa za ich moralną próżność, gdy poklepujemy ich po głowach i mówimy im, że mogą się mylić, ale są idealistami.Bruce Lawson

 
@brucel
 
 
John & Yoko waiting for the maid to make the bed so they can continue protesting against the system. (via FB chums)


Etap, który następuje po moralnym dzieciństwie, można nazwać moralnym okresem
dojrzewania, którego istotą jest bunt bez odpowiedzialności. Młodzieniec chce obalić istniejący porządek, zmienić świat i powiedzieć wszystkim, co robią źle, podczas gdy ktoś inny nadal zmywa naczynia, robi pranie i płaci czynsz. Najlepszym przykładem, jaki przychodzi mi do głowy, jest zdjęcie, na które niedawno się natknąłem, przedstawiające Johna Lennona i Yoko Ono, którzy robią sobie przerwę w łóżkowym proteście w 1969 roku, aby pokojówka w ich luksusowym hotelu mogła posprzątać pokój i zmienić pościel. Chcemy walczyć z biedą, wojną i niesprawiedliwością – o ile nie musimy zdejmować piżamy.


Dorosłość
 moralna natomiast oznacza postrzeganie siebie jako równego — osoby dorosłej zdolnej do kształtowania własnego życia i z własną częścią odpowiedzialności za rozwiązywanie problemów. Aby osiągnąć cel, moralny dorosły identyfikuje go i zastanawia się, jak rozmawiać z innymi ludźmi, przedstawiać argumenty i jak do nich przekonywać. Jak lubimy mówić maluchom: naucz się, jak „używać słów”. Przede wszystkim tam, gdzie moralny nastolatek domaga się rozwiązań, moralny dorosły je dostarcza.


Oczywiście te etapy niekoniecznie odzwierciedlają wiek chronologiczny. Niektórzy wcześnie osiągają etap moralnej dorosłości, podczas gdy inni wkraczają w starość nigdy tam nie docierając.


To, co wyróżnia dorosłość, to zdolność rozumowania . Moralny dorosły traktuje moralność jako kwestię myślenia: określania swoich celów moralnych, rozumienia ich przyczyn i formułowania realistycznych rozwiązań. Ale rozpowszechniona koncepcja moralności jest taka, że jest to przede wszystkim kwestia emocji lub konsensusu społecznego. W praktyce często otrzymujemy połączenie tych dwóch: emocjonalne pozerstwo, by stworzyć wrażenie wyższości moralnej w oczach innych.


Ten problem ma głębokie korzenie. Prawdopodobnie najbardziej szkodliwa idea w historii filozofii moralnej jest wyrażona w pierwszym zdaniu Immanuela Kanta Uzasadnienie metafizyki moralności z 1785 roku: "Nigdzie w świecie, ani nawet w ogóle poza jego obrębem, niepodobna sobie pomyśleć żadnej rzeczy, którą bez ograniczenia można by uważać za dobrą, oprócz jedynie dobrej woli".  Późniejsze interpretacje sprawiły, że moralność stała się przede wszystkim kwestią posiadania właściwych intencji. Jeśli masz dobre intencje lub jesteś postrzegany przez innych jako mający dobre intencje, jesteś uważany za moralnego. Etyka kantowska wygnała z moralności rozważanie rzeczywistych konsekwencji własnych intencji.


Zgodnie z tym podejściem akt myślenia jest drugorzędny w stosunku do idealizmu, który jest doświadczany na poziomie emocjonalnym, w czystości i intensywności oddania. Zgodnie z tym standardem, im bardziej ekstrawagancka jest młodzieńcza forma wypowiedzi — rzucanie zupą, smarowanie farbą, przyklejanie się do ścian — tym większy dowód na emocjonalne zaangażowanie.


Jeśli istotą dojrzałości jest umiejętność kierowania naszymi działaniami przez rozum, nie powinno nas dziwić, że odejście od tego ideału powoduje masową produkcję kolejnych pokoleń moralnych nastolatków, a teraz nowej kohorty moralnych maluchów.

 

Moral Toddlers Making a Mess

Quillette, 30 października 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

*Robert Tracinski jest brytyjskim dziennikarzem, redaktorem naczelnym magazynu “Symposium”, członkiem Atlas Society. 


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2377 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Wybory w Turcji: nacjonalistyczna polityka tożsamości wygrywa mimo nędzy   Bekdil   2023-05-27
Ekstremiści już planują wykorzystanie AI   Stalinsky   2023-05-23
Wywiad rzeka o seksie   Koraszewski   2023-05-22
Iran: Zastąpienie Chomeiniego Clintonem   Taheri   2023-05-20
Krytyka nazbyt zatroskanego rozumu   Koraszewski   2023-05-19
Dwaj reformatorzy, dwa bardzo różne światy   Fernandez   2023-05-17
Napięcia rosną na Bliskim Wschodzie, gdy jedna strona chce zabijać Żydów, a druga strona to Żydzi, którzy nie chcą umierać i żadna ze stron nie godzi się  na kompromis     2023-05-15
Problem niedoborów wody na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej   Raphaeli   2023-05-15
Dziewczyna z Krochmalnej, która nie została Jentł   Walter   2023-05-10
Co dalej w sprawie uczciwości sztucznej inteligencji?   Koraszewski   2023-05-09
Wiek XXI – wojna przeciw kobietom i zanikanie rodzaju żeńskiego   Chesler   2023-05-08
Systematyczne zaciemnianie uprzedzeń rasowych   Rubinstein   2023-05-05
Absurd goni absurd   Koraszewski   2023-05-04
Świat w krzywych zwierciadłach   Koraszewski   2023-05-02
Dwadzieścia lat po obaleniu Saddama przez Amerykę Irakijczycy są pod butem islamistycznego Iranu   Abdul-Hussain   2023-04-29
Sprawy, które wzbudzają niepokój   Hirsi Ali   2023-04-28
Turcja: Porzuceni iraccy i syryjscy chrześcijanie   Bulut   2023-04-27
Urzędnik państwowy stanął w obronie praw związanych z płcią i drogo za to zapłacił   Kay   2023-04-20
Wycofanie się z Afganistanu było jednym chaosem. Dlaczego Biden udaje, że tak nie było?   Jacoby   2023-04-19
Islamskie dyktatury próbują kupić agencje ONZ   Meotti   2023-04-17
Czy moralność jest zapisana w genach?   Koraszewski   2023-04-13
Francja: “Krajobraz ruin”   Milliere   2023-04-11
„Biedni” Palestyńczycy nie są tacy biedni   Fitzgerald   2023-04-07
Hipokryzja brytyjskiego premiera Rishiego Sunaka wobec Izraela i terroru   Flatow   2023-04-06
Serce i umysł: Ćwierć wieku MEMRI   i Alberto M. Fernandez   2023-04-04
Żart niech się żartem odciska, a przed fejkami uczmy bronić się za młodu   Koraszewski   2023-04-01
Obrona obiektywnego dziennikarstwa   Jacoby   2023-03-31
Co myślą Palestyńczycy?   Hirsch   2023-03-30
Słowa nie mają znaczenia. Mamy władzę nad słowami, a nie odwrotnie.   Krauss   2023-03-29
Dziennikarze czczą Rogeta i porzucają obiektywizm   Bard   2023-03-29
Progresiści zwrócili Demokratów przeciwko Izraelowi   Tobin   2023-03-28
Roger Waters twierdzi, że odmawia się mu „wolności słowa”, obiecuje pozwać niemieckie miasta   Fitzgerald   2023-03-26
Dylematy demokraty, chochoła i warchoła   Koraszewski   2023-03-25
Czy niemowlęta nadal wygrywają wojny?   Taheri   2023-03-24
France24 zawiesza dziennikarzy za antysemityzm   Wójcik   2023-03-22
Nie każda solidarność budzi podziw i uznanie   Koraszewski   2023-03-20
Protesty i Zasada Pani Frearson   Collins   2023-03-19
Amerykańscy profesorowie przemawiają na konferencji terrorystów   Flatow   2023-03-18
Pornografia protestu. Szukanie przyjemności w szlachetności buntu   Leibovitz   2023-03-18
Pożegnać świętości, wrócić do zasad   Koraszewski   2023-03-17
Mordercza obsesja UE na punkcie Izraela   Tawil   2023-03-17
Czy modlitwa w szkole jest zgodna z Konstytucją?   Dershowitz   2023-03-14
Dziecięca choroba lewicowości   Koraszewski   2023-03-10
Lista rzeczy, których NIE zobaczymy i NIE usłyszymy od rządu i mediów USA po zamordowaniu obywatela amerykańskiego w Judei     2023-03-07
Chiny przekraczają “czerwoną linię” pomagając Rosji w wysiłkach wojennych   Bergman   2023-03-03
Katastrofa demokracji, czy katastrofa w demokracji   Koraszewski   2023-03-02
Republika Strachu: 20 lat później   Teheri   2023-03-01
Empatia i wrażliwość sztucznej inteligencji   Krauss   2023-02-28
“Przebudzona” Ameryka — oglądana przez uciekinierkę z Korei Północnej   Bawer   2023-02-27
Rajd IDF na Nablus to kolejny gwóźdź do trumny Autonomii Palestyńskiej   Toameh   2023-02-24
Ukraina: niezamierzone konsekwencje   Taheri   2023-02-23
Gdzie, u licha, była „Palestyna”?   Collier   2023-02-23
Wojna zastępcza Europy przeciwko Izraelowi. Jak UE ignoruje zbrodnie Hamasu   Tawil   2023-02-22
UE walczy z dezinformacją. Ale nie antyizraelską dezinformacją     2023-02-20
Szczęśliwy święty Jerzy   Koraszewski   2023-02-19
Trzęsienia ziemi przynoszą śmierć. Ale także życie   Jacoby   2023-02-18
CIA Burnsa wznawia wojnę z Izraelem   Bard   2023-02-18
„Global Getaway”: nadmiar pustych obietnic ze strony UE?   Bergman   2023-02-17
UNRWA jest problemem a nie rozwiązaniem   Tawil   2023-02-16
Syria: Wojna, która nie ma końca    Taheri   2023-02-16
Dialog ze sztucznym inteligentem   Koraszewski   2023-02-15
Chiny i Rosja pogłębiają więzi   Bergman   2023-02-11
Iran: Wyprzedaż klejnotów rodzinnych, by kupić lojalność   Taheri   2023-02-09
Zagrożeni Asyryjczycy i język Jezusa potrzebują międzynarodowego wsparcia   Bulut   2023-02-08
Palestyńczycy naprawdę zasługują na współczucie   Koraszewski   2023-02-07
„Imam Pokoju” wzywa Arabów, muzułmanów do zaakceptowania Izraela     2023-02-07
Unia Europejska w sprawie praw człowieka w Iranie: najpierw biznes   Rafizadeh   2023-02-01
Państwa arabskie wysyłają miliardy na amerykańskie uniwersytety     2023-01-29
Naród ofiar jest skazany na porażkę   Greenfield   2023-01-28
Dlaczego należy zakazać flagi OWP i Konfederacji?   Flatow   2023-01-27
Komu na rękę z niewidzialną ręką?   Koraszewski   2023-01-27
UE i administracja Bidena wciąż ugłaskują i nagradzają mułłów Iranu   Rafizadeh   2023-01-24
Żyjemy w ciekawych czasach   Koraszewski   2023-01-24
Wojna Unii Europejskiej z Izraelem   Tawil   2023-01-19
Czy istnieje środek prawny na kłamstwa George'a Santosa?   Dershowitz   2023-01-19
Wieczny dyktator i brakujący pokój: historia Mahmuda Abbasa   Eid   2023-01-19
Orwellowska obsesja „New York Timesa” na punkcie Izraela   Chesler   2023-01-18
Palestyna: Perwersyjny – i wprawiający w osłupienie - paradoks   Sherman   2023-01-17
Kolejna faza ewolucji państwucha   Koraszewski   2023-01-17
Najważniejsze niepisane prawo na Zachodzie: nie drażnij irracjonalnych, ekstremistycznych muzułmanów     2023-01-13
Głupota ujawnia się w działaniu, część 3: ignorowanie porażek   Bard   2023-01-11
Nie ma chleba bez wolności?   Koraszewski   2023-01-11
Europa na łasce Kataru?   Godefridi   2023-01-10
Turecki “postęp”: Sześcioletnią dziewczynkę wydał za mąż jej ojciec, znany szejk   Bekdil   2023-01-06
Antysemityzm ludzi łagodnych i dobrych - raz jeszcze   Koraszewski   2023-01-06
Dzisiejsza Rosja i “Długi Telegram”   Koraszewski   2023-01-05
Zapomniane przemówienie Jasera Arafata   Shaw   2023-01-04
Znaczenie wielkiego exodusu Mizrahi   Julius   2023-01-03
Profesor Matczak i hollywoodzka puma   Koraszewski   2023-01-02
Śmieć chrześcijaństwa w Betlejem   Ibrahim   2022-12-31
Ukraina: przepis na ugłaskanie zbrodniarza   Taheri   2022-12-31
Przesłanie Zełenskiego w mundurze polowym   Jacoby   2022-12-29
Konserwatyzm w dobie populistycznej rewolty   Winegard   2022-12-23
Europa budzi się i dostrzega korupcję w organizacjach pozarządowych   Steinberg   2022-12-22
W Iranie i Chinach protestujący domagają się wolności. Gdzie jest przywódca wolnego świata?   Jacoby   2022-12-22
Niemiecki kanclerz obawia się zimnej wojny   Koraszewski   2022-12-21
Niemieckie spojrzenie na globalne perspektywy   Taheri   2022-12-20
Historia medialnej intifady przeciwko Izraelowi   Chesler   2022-12-20
Mułłowie Iranu: kiedy zbudzi się Unia Europejska?   Rafizadeh   2022-12-15
Turcja i Izrael: otwarcia i ponowne zamknięcia   Bekdil   2022-12-15

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk