Prawda

Piątek, 8 grudnia 2023 - 06:50

« Poprzedni Następny »


Kolejne medialne wymówki dla Palestyńczyków i ich terroru


Mitchell Bard 2022-12-07

Amerykańscy dziennikarze informują o obawach palestyńskich rodziców, że ich dzieci mogą być zastrzelone w drodze do szkoły. (Zdęcie: idf.il)
Amerykańscy dziennikarze informują o obawach palestyńskich rodziców, że ich dzieci mogą być zastrzelone w drodze do szkoły. (Zdęcie: idf.il)

Jak można się było spodziewać, media mają używanie i krytykują zajadle Izrael za umożliwienie obywatelom w demokratycznych wyborach wybrania kilku paskudnych postaci, które będą ich reprezentować w następnym rządzie. Poza tymi, którzy na nich głosowali, nie słyszy się zbytniego poparcia ze strony Izraelczyków dla poglądów Bezalela Smotricha i Itamara Ben-Gvira. Niemniej ich włączenie do rządu jest przedstawiane w kategoriach apokaliptycznych. Media nie interesują się stanem rządu USA, z antysemitami takimi jak Ilhan Omar (D-Minn.), Rashida Tlaib (D-Minn.) i Marjorie Taylor Greene (R-Ga.) w Kongresie.

„Washington Post” poświęcił niemal całą stronę w sekcji „Świat” artykułowi „Palestyńczycy boją się o swoje dzieci po głosowaniu w Izraelu”. Cytują wypowiedzi kilku Palestyńczyków o ich obawach, aby stworzyć wrażenie, że Izraelczycy celowo strzelają do dzieci. Jeden mówi, że ostrzega swoje dzieci, aby uważały na żołnierzy, „ponieważ jakikolwiek ruch i zastrzelą je”. Podobnie inna Palestynka mówi, że nie pozwala swoim małym dzieciom chodzić do szkoły z obawy, że staną się celem izraelskich żołnierzy.

 

Claire Parker wspomina o stanowisku Ben-Gvira w kwestii przyznania siłom bezpieczeństwa większej swobody w używaniu ostrej amunicji, ale nie przedstawia żadnych dowodów na to, że palestyńskie dzieci są w jakimkolwiek niebezpieczeństwie po wyborach lub że żołnierze strzelają do dzieci idących do szkoły lub po prostu idących w niezagrażający nikomu sposób.


Artykuł wspomina o „serii palestyńskich ataków”, ale nie nazywa sprawców terrorystami ani nie wspomina o liczbie izraelskich cywilów, którzy zostali zamordowani w tym roku przez palestyńskich terrorystów. Mówi o liczbie zabitych i rannych Palestyńczykach bez żadnego wyjaśnienia okoliczności.

 

Tym, co szczególnie irytuje w tym artykule i  co jest jeszcze jednym przykładem antyizraelskich uprzedzeń, jest to, że pod nim pojawił się krótki artykuł o protestach w Iranie. Irańskie protesty zasługiwały zaledwie na cztery krótkie akapity i nie wspomniano, że aż 63 dzieci zostało zamordowanych przez irańskie siły bezpieczeństwa. Tak więc, podczas gdy irańskie dzieci  faktycznie zabijane, „Washington Post” poświęca większość swojej uwagi obawom rodziców palestyńskich dzieci, które w żaden sposób nie zostały skrzywdzone.

 

Relacje „Washington Post” i innych z licznych zamachów bombowych w Jerozolimie były również problematyczne. Zgodnie z dotychczasową praktyką dziennikarze nie mogli zmusić się do użycia słowa „terrorysta” w odniesieniu do ataków lub sprawców. Niektóre historie wspominały, że Izraelczycy byli w tym roku wiele razy ofiarami przemocy, ale ponownie odmówili uznania ich za ofiary terroru. Wielu nie potrafiło też po prostu podać faktów dotyczących ofiar zamachów bombowych i odczuwało nieprzepartą potrzebę podawania liczby Palestyńczyków, którzy zginęli w starciach z siłami izraelskimi.

 

W zapowiedzi „Washington Post” czytamy o „wystąpieniu wybuchów”, jak gdyby były to wypadki spontanicznych  samozapłonów. Przystanki autobusowe były „pełne uczniów”, ale jedyne odniesienia do terroryzmu pojawiały się w cytatach izraelskich urzędników i ambasadora USA. Autorka artykułu, Shira Rubin nazwała Hamas „radykalną grupą islamistyczną”, która „zorganizowała falę zamachów bombowych w całym Izraelu” podczas drugiej intifady. Wspomniała również o izraelskich nalotach w Dżeninie, „skąd pochodzi wielu napastników” (kursywa dodana)Dodała niepowiązane informacje o Palestyńczyku zabitym przez siły izraelskie i porwaniu przez „palestyńskich bandytów” ciała izraelskiego Druza ze szpitala na Zachodnim Brzegu. „Palestyńscy bojownicy w przeszłości uprowadzali Izraelczyków, aby negocjować uwolnienie ich więźniów” – czytamy w artykule (podkreślenia dodane).

 

Podobnie jak „Washington Post”, w zapowiedzi „New York Timesa” nie było ani słowa o terroryzmie, a tylko o „dwóch wybuchach”, które właśnie zabiły nastolatka i zraniły co najmniej 18 innych osób. Otwierający akapit twierdził też błędnie, że był to pierwszy atak bombowy od ponad sześciu lat; 17-letnia Rina Shnerb zginęła w wyniku wybuchu bomby przydrożnej w 2019 roku.

 

„Eksplozje miały miejsce na tle rosnącego gniewu Palestyńczyków” – napisali Patrick Kingsley i Isabel Kershner, usprawiedliwiając wysadzanie w powietrze cywilów czekających na autobus. Miały one również miejsce w kontekście „fali przemocy, która rozpoczęła się wiosną, kiedy arabscy napastnicy zabili 19 Izraelczyków i cudzoziemców”, co skłoniło „armię izraelską do zintensyfikowania nalotów na bojowników na Zachodnim Brzegu” (kursywa dodana). I, powtarzając cykl narracji o przemocy, który zrównuje izraelskich strażaków z palestyńskimi podpalaczami, gazeta napisała, że działania armii „wywołały kolejny przypływ palestyńskich bojowników— w tym atak w zeszłym tygodniu na osadę na Zachodnim Brzegu, gdzie Palestyńczyk zabił trzech Izraelczyków” (kursywa dodana). W artykule powtórzono także uniwersalną wymówkę dla terroru ze strony „Islamskiego Dżihadu i Hamasu, grup bojowników rządzących Strefą Gazy”, że zamachy bombowe były odpowiedzią na izraelskie „naloty” na Wzgórze Świątynne kilka miesięcy temu (kursywa dodana).

 

CNN poinformowała o eksplozjach i ofiarach oraz o określaniu zamachów bombowych przez izraelskich urzędników jako o aktach terroru, ale sami nazwali to „podejrzeniem” ataku terrorystycznego. Ponownie, reporterzy nie mogli powiedzieć, że 29 Izraelczyków zostało zabitych, bez podania liczby Palestyńczyków, którzy zginęli według palestyńskiego Ministerstwa Propagandy, (mam na myśli Ministerstwo Zdrowia). Pomijają, że tylko Izraelczycy zostali zamordowani w atakach terrorystycznych.

 

BBC poinformowała, że ofiary były wynikiem dwóch „podejrzewanych ataków bombowych”, jak gdyby kiedykolwiek istniały jakiekolwiek wątpliwości, że były to akty terroru. Dziennikarze wspomnieli również o „nasilaniu się przemocy, ponieważ palestyńskie ataki z użyciem broni palnej i noży wymierzone były w Izraelczyków, a izraelskie naloty wojskowe zabijały palestyńskich zbrojnych wojowników i cywilów na okupowanym Zachodnim Brzegu”. Zauważmy, że Palestyńczycy to „zbrojni wojownicy”, a nie terroryści. Również ofiary po jednej stronie to „Izraelczycy”, a po drugiej „cywile” palestyńscy. Hamas i Islamski Dżihad to „grupy bojowników”.

 

Czy ktoś kiedykolwiek pytał któregoś z redaktorów tych firm medialnych, ilu Żydów musi zginąć i w jakich okolicznościach musieliby zginąć, żeby opisali sprawców jako terrorystów, a incydent jako akt terroru?

 

More media excuses for Palestinians and terror

JNS Org, 1 grudnia 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Mitchell Geoffrey Bard

Amerykański analityk polityki zagranicznej, redaktor i autor, który specjalizuje się w polityce USA – Bliski Wschód. Jest dyrektorem wykonawczym organizacji non-profit American-Israeli Cooperative Enterprise i dyrektorem Jewish Virtual Library.


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2492 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Najnowszy hit Pallywoodu. Jak usłużne relacje mediów o „zbombardowaniu” szpitala Al-Ahli promowały propagandę Hamasu   Landes   2023-12-07
Nagroda Nobla za terror i inne absurdy   Fernandez   2023-12-06
Gaza – kto z kim walczy i w imię czego?   Koraszewski   2023-12-05
Unia Europejska jest wspólnikiem Iranu   Rafizadeh   2023-12-05
W  Betlejem Boże Narodzenie zostało odwołane , a winni są Żydzi.     2023-12-04
Porażka zachodniego feminizmu, kiedy jest najbardziej potrzebny   Chesler   2023-12-04
Huti: kim są i dlaczego atakują Izrael?   Flatow   2023-12-03
Krótka historia długiej odpowiedzialności zbiorowej   Koraszewski   2023-12-02
Dlaczego Arabowie “zdradzili” Palestyńczyków   Toameh   2023-12-01
Coleman Hughes atakuje porównania między Palestyńczykami a walką Czarnych o wolność w Afryce Południowej i w Ameryce   Coyne   2023-12-01
Prawdziwi eksperci prawa międzynarodowego są zgodni: Hamas jest winny zbrodni wojennych i niemal na pewno ludobójstwa. Ale media ignorują ten przekaz     2023-11-30
Czerwony Krzyż po raz kolejny zawodzi Żydów   Bard   2023-11-28
“Rozwiązanie w postaci dwóch państw” oznacza terroryzm   Greenfield   2023-11-27
Niebezpieczne fantazje Bidena o państwie palestyńskim   Tobin   2023-11-26
Nie, Joe. Powierzenie ONZ odpowiedzialności za Gazę byłoby kiepskim dowcipem   Kontorovich   2023-11-24
Nagroda administracji Bidena dla Iranu w wysokości 10 miliardów dolarów: tylko małe podziękowanie za zorganizowanie wojny, zranienie 56 żołnierzy amerykańskich i próbę wypędzenia USA z Bliskiego Wschodu.   Rafizadeh   2023-11-23
Gaza moja miłość   Koraszewski   2023-11-22
Oszczerstwa o popełnianiu „ludobójstwa przez Izrael mają na celu usprawiedliwienie ewentualnego prawdziwego ludobójstwa na Żydach     2023-11-21
Dlaczego Palestyńczycy nie chcą rządzić Gazą?   Abdul-Hussain   2023-11-18
Gaza, islam i Zachód   Smith   2023-11-17
Pora, żeby Biden publicznie przyznał, że jest to wojna irańskich mułłów przeciwko Izraelowi i Stanom Zjednoczonym   Rafizadeh   2023-11-15
Amerykański front   Rosenthal   2023-11-07
Antonio Guterres nie jest najgorszym sekretarzem generalnym w historii ONZ, ale jest w czołówce   Fitzgerald   2023-11-04
Normalizacja barbarzyństwa. Społeczeństwa, które rezygnują z wolności, wkrótce zobaczą, że zastąpiła ją przemoc.   O'Neill   2023-11-03
Zamknięcie granicy przez Egipt stanowi naruszenie prawa międzynarodowego   Kontorovich   2023-11-01
Po masakrze Żydów przeprowadzonej przez Hamas „GUARDIAN” nienawidzi Żydów jeszcze bardziej   Levick   2023-10-30
Egipt i Jordania odmawiają ratowania palestyńskiego życia     2023-10-28
Wielki Zderzacz Andronów   Koraszewski   2023-10-26
Lepsze pytanie: czego prawo międzynarodowe wymaga od reszty świata w sprawie Hamasu?   Amos   2023-10-25
Właśnie przeczytałem Idź i wróć człowiekiem   Kalwas   2023-10-24
Piekło wojen miejskich nie jest unikalne dla Gazy   Brincka   2023-10-23
Kto i jak współczuje Palestyńczykom?   Koraszewski   2023-10-21
Czy powinniśmy pomagać Palestyńczykom w Gazie?   Destexhe   2023-10-18
Przyzwoici liberałowie mogą wyrządzić więcej szkody niż demonstranci popierający Hamas   Tobin   2023-10-15
List otwarty do redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” Jarosława Kurskiego   Koraszewski   2023-10-15
Najważniejsza zmiana w świecie arabskim od końca kolonializmu     2023-10-06
ONZ musi zakończyć wykluczanie Tajwanu — zanim będzie za późno   Jacoby   2023-10-05
Zakrzykiwanie cywilizowanego dialogu   Chesler   2023-10-04
Lekcje z Karabachu dla ofiar i  prześladowców   Fernandez   2023-10-04
Afryka: dzielenie kury, która znosi złote jaja   Taheri   2023-09-30
Dlaczego Palestyńczycy uciekają ze Strefy Gazy?   Tawil   2023-09-28
Nieuniknione dysproporcje   Gal   2023-09-28
Problem imigracji   Lloyd   2023-09-27
Arabscy Izraelczycy przeprowadzają się do Strefy C i rozwalają kłamstwo o „apartheidzie”     2023-09-22
Jerycho NIE jest miejscem palestyńskiego dziedzictwa   Williams   2023-09-21
Donald Tusk, „człowiek Euroislamu” w Unii Europejskiej   Lindenberg   2023-09-21
Pierwszy Sekretarz Wszystkich Narodów Świata przemówił   Koraszewski   2023-09-18
Erdoğan: ochoczy zakładnik antyzachodniej doktryny Putina   Bekdil   2023-09-16
Abbas musi ponieść realne konsekwencje swoich antysemickich uwag   Flatow   2023-09-14
Dziennikarka BBC po raz kolejny zakłada pelerynę aktywistki   Sela   2023-09-11
Kłopot z filmami idealizującymi amerykańskich komunistów   Tobin   2023-09-11
Najnowszy antyizraelski dokument prawny ONZ opiera się na kłamstwach     2023-09-07
Niewolnictwo: ostentacyjna hipokryzja BRICS wobec Czarnych Afrykanów   Trewhela   2023-09-06
Oskarżenie o islamofobię   Dawkins   2023-09-05
Kiedy Stany Zjednoczone odmawiają powiedzenia słowa „palestyński”?   Flatow   2023-09-05
Kiedy Havel spotkał Bidena   Clarke   2023-09-04
Przepływy migracyjne i prawo niezamierzonych konsekwencji   Fernandez   2023-09-02
Do dziś UNRWA nie otrzymała od Stanów Zjednoczonych 75 milionów dolarów. Zobaczymy, czy złowieszcze przewidywania się spełnią.     2023-09-02
Świat staje się wielobiegunowy   Mahjar-Barducci   2023-08-28
Sprawiedliwość wymaga uczciwych procedur   Dershowitz   2023-08-26
Krytyka porozumienia między USA a Iranem o wymianie więźniów w prasie saudyjskiej     2023-08-23
Reporter przewidział pogrom Farhud w 1939 roku     2023-08-22
Nanoracjonalizm wojen religijnych w epoce nuklearnej   Koraszewski   2023-08-21
Syndrom „Musimy coś zrobić”   Taheri   2023-08-18
Izraelskie osiedla nie są nielegalneOdpowiedź Nathanielowi Bermanowi   Kontorovich   2023-08-18
Kto rozpoczął II wojnę światową?   Jacoby   2023-08-17
Co się stało z eskalacją izraelskiej dominacji?   Pandavar   2023-08-16
List do przyjaciela i kilku innych osób   Koraszewski   2023-08-09
Barwna historia Palestyny na Twitterze   Collier   2023-08-08
Byli pracownicy Departamentu Stanu przyznają, że się myliliDlaczego więc Izrael miałby ich teraz słuchać?   Flatow   2023-08-06
„Nasz najmniej odrażający wybór”Od premiery filmu „Oppenheimer” odżyła debata na temat użycia bomby atomowej w Japonii   Jacoby   2023-08-04
Nieznośny irracjonalizm racjonalizmu   Koraszewski   2023-08-03
Robert Malley i zew Trzeciego Świata   Mansour   2023-08-01
Eskalacja agresji irańskich mułłów w Ameryce Łacińskiej i na Bliskim Wschodzie   Rafizadeh   2023-07-27
Administracja Bidena zostawia sojusznika USA na lodzie   Bryen   2023-07-27
Przywoływanie do porządku   Collins   2023-07-25
Dlaczego Palestyńczycy zawsze ogłaszają zwycięstwo, kiedy przegrywają?     2023-07-24
Każda umowa z Iranem wymaga zgody Kongresu   Kemp   2023-07-22
Administracja Bidena na nowo definiuje antysemityzm. I wyklucza najbardziej zgubną obecnie formę nienawiści do Żydów   Kontorovich   2023-07-22
Wizyta irańskiego prezydenta w Ameryce Łacińskiej     2023-07-21
Recenzja książki Andrzeja Koraszewskiego   Eyal-Fajtlowicz   2023-07-20
Czy kłamią, że nie wiedzą?   Koraszewski   2023-07-17
Czy ci się to podoba, czy nie, tożsamość ma znaczenie – ale która tożsamość?   Fernandez   2023-07-14
Biden podaje rękę antysemitomBojkot izraelskich instytucji akademickich jest tylko najnowszym przykładem tego, jak Departament Stanu USA niemal wypowiedział wojnę Izraelowi.   Bard   2023-07-13
Najwyższy czas przyjąć Ukrainę do NATO   Jacoby   2023-07-12
Czy Departament Stanu przestrzega prawa USA na terytoriach spornych?     2023-07-11
Co naprawdę powiedział Frederick Douglass w swoim wspaniałym przemówieniu z okazji Dnia Niepodległości   Jacoby   2023-07-11
Dziennikarstwo z użyciem płynów ustrojowych   Koraszewski   2023-07-10
Świat wysyła komunikat: Izrael powinien po prostu zaakceptować mordowanie Żydów     2023-07-08
Podczas gdy Stany Zjednoczone wzywają Izrael do „powściągliwości”, codziennie bombardują cele terrorystyczne na całym świecie     2023-07-05
Saudyjski publicysta niechętnie chwali Izrael i omawia „zjawisko Edy Cohena”     2023-07-04
Pochwała krytyków gender     2023-07-04
Wyburzenia domów przez Izrael i Egipt   Fitzgerald   2023-07-03
Ostatni upust żółci   Koraszewski   2023-07-03
Co arabscy darczyńcy dla amerykańskich uniwersytetów kupują za 10 miliardów dolarów?   Bard   2023-07-02
Krew, ropa i golf: Zachodnia hipokryzja wobec COP-28   Fernandez   2023-07-01
Misterium historycznego zakrętu   Koraszewski   2023-06-28
Chiny, Pakistan i Turcja sięgają po Kaszmir   Bulut   2023-06-27
Kto chce apartheidu? Palestyńczycy!     2023-06-25
Jak USA starają się związać ręce Izraela przed ogłoszeniem nowej umowy z Iranem   Doran   2023-06-24

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk