Prawda

Czwartek, 23 marca 2023 - 09:36

« Poprzedni Następny »


Niemieckie spojrzenie na globalne perspektywy


Amir Taheri 2022-12-20

Niemiecki kanclerz Olaf Scholz. (Zdjęcie: Wikipedia)

Niemiecki kanclerz Olaf Scholz. (Zdjęcie: Wikipedia)Czy porządek świata zmierza do tektonicznych przesunięć? A jeśli tak, to jak będzie wyglądała ta zmiana?


Takie pytania zadaje kanclerz Niemiec Olaf Scholz w artykule w amerykańskim czasopiśmie „Foreign Affairs”, opublikowanym niemal natychmiast po jego błyskawicznej wizycie w Chinach. Słowo, którego Scholz używa do opisania zmiany, to „Zeitenwende” czyli „przełom”, ale ton artykułu jest bardziej zgodny z europejskim pesymizmem podobnym do  opinii prezydenta Francji Emmanuela Macrona i odzwierciedlającym obecny Zeitgeist czyli „ducha czasu” w zachodnich demokracjach.


Scholz mówi o „wielobiegunowym” porządku świata, ale nie mówi, gdzie znajdują się jego wyimaginowane bieguny. Następnie przechodzi do zobrazowania czegoś, co można by opisać jedynie jako system półtorabiegunowy, w którym jednym biegunem są Stany Zjednoczone jako „decydująca potęga XXI wieku” wraz z Unią Europejską i „anglosaskim” światem, to znaczy Wielką Brytanią, Kanadą, Australią i Nową Zelandią, z dodatkiem Japonii, Korei Południowej i Tajwanu. Razem reprezentują „liberalny demokratyczny kapitalizm”. Pozostała połowa bieguna to Chińska Republika Ludowa, którą Scholz uważa za udany przykład „autokratycznego kapitalizmu”.


Analiza Scholza kończy się nową wersją „Zachodu i reszty”, w której Rosja reprezentuje „kapitalizm kleptokratyczny”, a pozostałe plus minus 150 narodów rozsianych po całym świecie reprezentuje nową wersję Trzeciego Świata, gdzie trzy rodzaje wspomnianego kapitalizm będą konkurować o biznes, interesy bezpieczeństwa i wpływy polityczne.


Analiza Scholza zawiera szereg interesujących punktów.


Po pierwsze, Scholz przyznaje, że kolejni niemieccy kanclerze, w tym co najmniej jeden z jego własnej Partii Socjaldemokratycznej (SPD), nie mieli racji, uzależniając Niemcy od Rosji w zakresie energii. Dystansuje się także od antymilitarnej i atakującej NATO narracji europejskiej lewicy, by podkreślić kluczową rolę sojuszu w zapewnianiu bezpieczeństwa i zapobieganiu „nowej zimnej wojnie”. Co być może ważniejsze, wzywa do naprawienia błędów globalizacji.


Tym, czego nie zauważa lub świadomie postanawia pominąć, jest konieczność uznania powrotu państwa narodowego za kluczową siłę zdolną do naprawienia tych błędów.


Tym, co muszą rozważyć narody, które nazywa krajami „liberalno-demokratycznego kapitalizmu”, jest zakrojony na szeroką skalę program reindustrializacji, zadanie, które wymagałoby od nich zrozumienia, że do zapewnienia im wolności, dobrobytu i bezpieczeństwa potrzebne jest coś więcej niż marża zysku.


Mimo, że niemieccy naziści dali państwu narodowemu złą sławę w ubiegłym stuleciu, nie wolno zapominać, że w świecie różnorodności, państwo narodowe jest najbardziej praktycznym modelem organizacji społeczno-politycznej i gospodarczej.


Świat państw narodowych nie oznacza państw cały czas realizujących wąskie i egoistyczne „interesy narodowe”. Stowarzyszenia państw narodowych, takie jak NATO czy Unia Europejska, opierają się na wspólnych interesach wszystkich państw członkowskich z zachowaniem ich prawa do rezygnacji lub weta w pewnych kwestiach, co Scholz chce, aby UE zniosła.


Ostrzegając przed zbliżającą się zimną wojną, Scholz wydaje się zagubiony, jeśli chodzi o gorącą wojnę toczącą się w sercu Europy w Ukrainie. Nie oferuje żadnej mapy drogowej prowadzącej do zakończenia tej wojny, co sprawia wrażenie, że jedyną opcją pozostaje podpisywanie czeków i dostarczanie „broni obronnej” Wołodymyrowi Zełenskiemu.


Podsycanie niepokoju nie powinno odwracać uwagi od rzeczywistych problemów, z jakimi borykają się dzisiaj narody „liberalno-demokratycznego kapitalizmu”.


Za dramatyczny wzrost inflacji po prawie trzech dekadach względnej stabilności cen nie można winić wyłącznie cen energii. Twierdzenie, że inflacja odzwierciedla niedobór podaży ma na celu zdyskredytowanie teorii monetarystycznych Miltona Friedmana.


Dziś jednak produkcja energii, w tym ropy naftowej i gazu ziemnego, jest na rekordowo wysokim poziomie. Niedobór dostaw niektórych towarów rolnych może być częściowo spowodowany wojną w Ukrainie, a Covid-19 dotknął także produkcję przemysłową w Chinach.


Jednak prawdziwą siłą, która popycha inflację w górę, może być decyzja rządów „liberalno-demokratycznego kapitalizmu” o drukowaniu pieniędzy tak, jakby jutro miało nie nadejść. Nawet jeśli Scholz, będąc socjaldemokratą, nie może występować jako jeden z Chicago Boys, może przynajmniej rozważyć możliwość, że obecna spirala inflacyjna może wynikać z połączenia niedoborów podaży towarów rolnych i przemysłowych oraz wzrostu podaży pieniądza, zarówno w UE, jak i w USA.


Scholz powinien również ponownie rozważyć swoje słabo zamaskowane lekceważenie „innych”, to znaczy małych, średnich i dużych narodów, które razem tworzą większość Organizacji Narodów Zjednoczonych. Tutaj znowu traktowanie świata jako rodziny państw narodowych może pomóc każdemu członkowi rodziny zdolnemu do wniesienia ważnego, czasem decydującego wkładu w światowy pokój i dobrobyt.


Innymi słowy, hasła rozpoznawcze, takie jak „liberalna demokracja” czy „autokratyczny kapitalizm”, mogą być użytecznymi narzędziami analitycznymi dla decydentów, ale nie muszą dzielić świata według linii ideologicznych. W świecie państw narodowych nie wszystkie różnice muszą być postrzegana jako sprzeciw, nie mówiąc już o wrogości. Dobrą wiadomością jest to, że Scholz wydaje się porzucać ostatnie złudzenia co do niemieckiego elektoratu centrolewicy, kończąc pracę rozpoczętą w Bad Godesberg w szczytowym okresie zimnej wojny. Kolejną dobrą wiadomością jest to, że kanclerz bardzo ostrożnie dystansuje się od federalistycznego projektu niektórych założycieli Unii Europejskiej w jej wcześniejszej wersji jako Wspólnego Rynku.


W przeciwieństwie do Macrona, który głosi „koniec obfitości”, Scholz utrzymuje swój pesymizm w granicach politycznego realizmu; i to też jest dobra wiadomość.


Przypominanie Europejczykom, że nie ma pokoju bez bezpieczeństwa i nie ma bezpieczeństwa bez pewnego stopnia samowystarczalności w strategicznych dziedzinach, stanowi aktualny wkład w obecną debatę na temat przyszłości demokracji w coraz bardziej złożonym świecie.


Pamiętam lunch z Angelą Merkel, poprzedniczką Scholza na stanowisku kanclerza Niemiec, podczas którego półżartem poinformowała gości, że połowę swojego czasu i energii poświęca na utrzymanie spójności dwupartyjnej koalicji. Mając koalicję trzech partii, Scholzowi jeszcze trudniej jest stawić czoła globalnym wyzwaniom.


To, czy Scholzowi uda się utrzymać razem swoją rozpadającą się koalicję, nie mówiąc już o zdobyciu pozycji lidera w Unii Europejskiej, dopiero się okaże. Jednak teraz uderza we właściwe tony.

 

Global Prospects: German View

Gatestone Institute, 18 grudnia 2022

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaAmir Taheri

Pochodzący z Iranu dziennikarz amerykański, znany publicysta, którego artykuły publikowane są często w ”International Herald Tribune”, ”New York Times”, ”Washington Post”, komentuje w CNN, wielokrotnie  przeprowadzał wywiady z głowami państw (Nixon, Frod, Clinton, Gorbaczow, Sadat, Kohl i inni)  jest również  prezesem Gatestone Institute).


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2343 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

France24 zawiesza dziennikarzy za antysemityzm   Wójcik   2023-03-22
Nie każda solidarność budzi podziw i uznanie   Koraszewski   2023-03-20
Protesty i Zasada Pani Frearson   Collins   2023-03-19
Amerykańscy profesorowie przemawiają na konferencji terrorystów   Flatow   2023-03-18
Pornografia protestu. Szukanie przyjemności w szlachetności buntu   Leibovitz   2023-03-18
Pożegnać świętości, wrócić do zasad   Koraszewski   2023-03-17
Mordercza obsesja UE na punkcie Izraela   Tawil   2023-03-17
Czy modlitwa w szkole jest zgodna z Konstytucją?   Dershowitz   2023-03-14
Dziecięca choroba lewicowości   Koraszewski   2023-03-10
Lista rzeczy, których NIE zobaczymy i NIE usłyszymy od rządu i mediów USA po zamordowaniu obywatela amerykańskiego w Judei     2023-03-07
Chiny przekraczają “czerwoną linię” pomagając Rosji w wysiłkach wojennych   Bergman   2023-03-03
Katastrofa demokracji, czy katastrofa w demokracji   Koraszewski   2023-03-02
Republika Strachu: 20 lat później   Teheri   2023-03-01
Empatia i wrażliwość sztucznej inteligencji   Krauss   2023-02-28
“Przebudzona” Ameryka — oglądana przez uciekinierkę z Korei Północnej   Bawer   2023-02-27
Rajd IDF na Nablus to kolejny gwóźdź do trumny Autonomii Palestyńskiej   Toameh   2023-02-24
Ukraina: niezamierzone konsekwencje   Taheri   2023-02-23
Gdzie, u licha, była „Palestyna”?   Collier   2023-02-23
Wojna zastępcza Europy przeciwko Izraelowi. Jak UE ignoruje zbrodnie Hamasu   Tawil   2023-02-22
UE walczy z dezinformacją. Ale nie antyizraelską dezinformacją     2023-02-20
Szczęśliwy święty Jerzy   Koraszewski   2023-02-19
Trzęsienia ziemi przynoszą śmierć. Ale także życie   Jacoby   2023-02-18
CIA Burnsa wznawia wojnę z Izraelem   Bard   2023-02-18
„Global Getaway”: nadmiar pustych obietnic ze strony UE?   Bergman   2023-02-17
UNRWA jest problemem a nie rozwiązaniem   Tawil   2023-02-16
Syria: Wojna, która nie ma końca    Taheri   2023-02-16
Dialog ze sztucznym inteligentem   Koraszewski   2023-02-15
Chiny i Rosja pogłębiają więzi   Bergman   2023-02-11
Iran: Wyprzedaż klejnotów rodzinnych, by kupić lojalność   Taheri   2023-02-09
Zagrożeni Asyryjczycy i język Jezusa potrzebują międzynarodowego wsparcia   Bulut   2023-02-08
Palestyńczycy naprawdę zasługują na współczucie   Koraszewski   2023-02-07
„Imam Pokoju” wzywa Arabów, muzułmanów do zaakceptowania Izraela     2023-02-07
Unia Europejska w sprawie praw człowieka w Iranie: najpierw biznes   Rafizadeh   2023-02-01
Państwa arabskie wysyłają miliardy na amerykańskie uniwersytety     2023-01-29
Naród ofiar jest skazany na porażkę   Greenfield   2023-01-28
Dlaczego należy zakazać flagi OWP i Konfederacji?   Flatow   2023-01-27
Komu na rękę z niewidzialną ręką?   Koraszewski   2023-01-27
UE i administracja Bidena wciąż ugłaskują i nagradzają mułłów Iranu   Rafizadeh   2023-01-24
Żyjemy w ciekawych czasach   Koraszewski   2023-01-24
Wojna Unii Europejskiej z Izraelem   Tawil   2023-01-19
Czy istnieje środek prawny na kłamstwa George'a Santosa?   Dershowitz   2023-01-19
Wieczny dyktator i brakujący pokój: historia Mahmuda Abbasa   Eid   2023-01-19
Orwellowska obsesja „New York Timesa” na punkcie Izraela   Chesler   2023-01-18
Palestyna: Perwersyjny – i wprawiający w osłupienie - paradoks   Sherman   2023-01-17
Kolejna faza ewolucji państwucha   Koraszewski   2023-01-17
Najważniejsze niepisane prawo na Zachodzie: nie drażnij irracjonalnych, ekstremistycznych muzułmanów     2023-01-13
Głupota ujawnia się w działaniu, część 3: ignorowanie porażek   Bard   2023-01-11
Nie ma chleba bez wolności?   Koraszewski   2023-01-11
Europa na łasce Kataru?   Godefridi   2023-01-10
Turecki “postęp”: Sześcioletnią dziewczynkę wydał za mąż jej ojciec, znany szejk   Bekdil   2023-01-06
Antysemityzm ludzi łagodnych i dobrych - raz jeszcze   Koraszewski   2023-01-06
Dzisiejsza Rosja i “Długi Telegram”   Koraszewski   2023-01-05
Zapomniane przemówienie Jasera Arafata   Shaw   2023-01-04
Znaczenie wielkiego exodusu Mizrahi   Julius   2023-01-03
Profesor Matczak i hollywoodzka puma   Koraszewski   2023-01-02
Śmieć chrześcijaństwa w Betlejem   Ibrahim   2022-12-31
Ukraina: przepis na ugłaskanie zbrodniarza   Taheri   2022-12-31
Przesłanie Zełenskiego w mundurze polowym   Jacoby   2022-12-29
Konserwatyzm w dobie populistycznej rewolty   Winegard   2022-12-23
Europa budzi się i dostrzega korupcję w organizacjach pozarządowych   Steinberg   2022-12-22
W Iranie i Chinach protestujący domagają się wolności. Gdzie jest przywódca wolnego świata?   Jacoby   2022-12-22
Niemiecki kanclerz obawia się zimnej wojny   Koraszewski   2022-12-21
Niemieckie spojrzenie na globalne perspektywy   Taheri   2022-12-20
Historia medialnej intifady przeciwko Izraelowi   Chesler   2022-12-20
Mułłowie Iranu: kiedy zbudzi się Unia Europejska?   Rafizadeh   2022-12-15
Turcja i Izrael: otwarcia i ponowne zamknięcia   Bekdil   2022-12-15
Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców   Grzegorz Lindenberg   2022-12-13
Długi cień zimnej wojny   Koraszewski   2022-12-12
Głupota ujawnia się w działaniu   Bard   2022-12-12
Kolonializm i Żydzi, ofiary czy kolaboranci?   Julius   2022-12-11
Zniekształcona pamięć wojny koreańskiej   Shankar   2022-12-09
Czy Izrael powinien bojkotować palestyńskich Arabów?   Amos   2022-12-08
Komu wierzymy i dlaczego tak niechętnie?   Koraszewski   2022-12-07
Kolejne medialne wymówki dla Palestyńczyków i ich terroru   Bard   2022-12-07
Dwoje ludzi przekraczających rzeczywistość we wnętrzu jednego katalońskiego domu   Zbierski   2022-12-02
“New York Times” i jego współpracownicy   Fitzgerald   2022-12-02
Niewinne zdumienie pewnego socjologa   Koraszewski   2022-12-01
Wyjście ze stalinowskiego zimna   Ashenden   2022-11-29
Eureka! Odkryto arabskie lobby   Bard   2022-11-26
Stare irańskie hasło podbija świat   Taheri   2022-11-25
Nie, nierówności dochodów nie są najwyższe w historii. Są na historycznie niskim poziomie   Jacoby   2022-11-22
Porwanie studiów bliskowschodnich   i Alex Joffe   2022-11-20
Mistrzostwa świata w piłce nożnej i światowe rozgrywki   Collins   2022-11-19
Zabłąkane pociski: czego Ukraina (i Polska) mogą nauczyć się od Izraela   Frantzman   2022-11-18
Mroźna zima dla Europy: obwiniaj strategiczną ślepotę   Bekdil   2022-11-16
Thomas Friedman, zwolennik równego kopania wszystkiego, co izraelskie   Flatow   2022-11-14
Inwestowanie w naukę dla bezpieczeństwa żywnościowego w Afryce   Bafana   2022-11-14
Kapitalizm to dobra rzecz   Koraszewski   2022-11-12
Skuteczna walka ze skrajnym ubóstwem   Jacoby   2022-11-11
Zabijanie Lewiatana tysiącem ciosów   Taheri   2022-11-10
Krytyczna teoria rasy i antysemityzm   Levick   2022-11-10
Afrykańscy farmerzy zarobili około 282 miliony dolarów na GMO w 2020 roku – nowe badanie   Opoku   2022-11-09
Niebezpieczeństwo „śpiącej” umowy nuklearnej: silniejsza Rosja, Chiny, Korea Północna, Iran   Rafizadeh   2022-11-08
Refleksje o książce Roberta Spencera Who Lost Afghanistan?   Chesler   2022-11-08
Palestyńska walka o potrawy   Fitzgerald   2022-11-07
Arabowie o zachodniej hipokryzji w sprawie irańskich dronów     2022-11-07
Chaos tworzony przez moralistów na poziomie trzylatków   Tracinski   2022-11-04
Projektanci mody intelektualnej i ich klienci   Koraszewski   2022-11-02
Rewolucja w Iranie jest powstaniem, któremu przewodzą mniejszości etniczne   Mustafa   2022-11-01
Nadzieja w pesymizmie i rozsądku   Koraszewski   2022-10-31

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk