Prawda

Czwartek, 22 lutego 2024 - 05:40

« Poprzedni Następny »


Ukraina: przepis na ugłaskanie zbrodniarza


Amir Taheri 2022-12-31

<span>Jeśli zostanie zrealizowany „plan pokojowy” Henry'ego Kissingera dla Ukrainy, może to stać się wstępem do niekończącej się wojny zimnej, letniej i gorącej w Europie, i najbardziej katastrofalną próbą ugłaskania od czasu wyprawy duetu Chamberlain-Daladier do Monachium. Na zdjęciu: Kissinger i prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiają podczas spotkania w 2012 roku w Petersburgu. (Źródło zdjęcia: Alexei Nikolsky/RIA Novosti)</span>
Jeśli zostanie zrealizowany „plan pokojowy” Henry'ego Kissingera dla Ukrainy, może to stać się wstępem do niekończącej się wojny zimnej, letniej i gorącej w Europie, i najbardziej katastrofalną próbą ugłaskania od czasu wyprawy duetu Chamberlain-Daladier do Monachium. Na zdjęciu: Kissinger i prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiają podczas spotkania w 2012 roku w Petersburgu. (Źródło zdjęcia: Alexei Nikolsky/RIA Novosti)

Rosyjska tradycja wojskowa jest pełna odniesień do nadchodzących mroźnych miesięcy w tej części Europy, z nadziejami związanymi z „Generałem Mrozem”. Nic więc dziwnego, że prezydent Władimir Putin, rozczarowany osiągnięciami swoich generałów, patrzy na „Generała Mroza”, by pomógł mu wyrwać zwycięstwo z paszczy klęski, tak jak pomogło to Kutuzowowi przeciwko Napoleonowi.


Interpretacja historii przez Putina skłania jednak do złudzeń. W wojnie napoleońskiej „Generał Mróz” był po stronie obrońców, a nie agresora. Ponieważ „Generał Mróz” raczej nie będzie pracował dla Putina, być może będzie musiał spojrzeć na innego wielkiego starca, tym razem dyplomatę, aby pomógł mu wyjść z jamy, którą wykopał dla Rosji.


Podczas gdy doniesienia wskazują, że Rosja mobilizuje ogromne siły do nowej próby demontażu Ukrainy jako państwa narodowego, były sekretarz stanu USA Henry Kissinger, nazywany przez swoich wielbicieli „wielkim mistrzem dyplomacji”, rozmawia o pokoju z Władimirem Putinem.

artykule opublikowanym 17 grudnia Kissinger pisze:

„Zbliża się czas, by budować dalej na zmianach strategicznych, które zostały już dokonane i zintegrować je w nową strukturę w celu osiągnięcia pokoju poprzez negocjacje… Proces pokojowy powinien łączyć Ukrainę z NATO, niezależnie od formy. Alternatywa neutralności nie ma już sensu…”

Cytowany akapit pokazuje, że Kissinger jest niechętny lub wręcz boi się powiedzieć, czego tak naprawdę żąda, a mianowicie ugłaskania Rosji.


Mówi „zbliża się czas”, ale nie mówi, z jaką prędkością lub, skoro się zbliża, dlaczego nie czekać, aż nadejdzie. Mówi o „strategicznych zmianach, które już zostały dokonane”, ale nie mówi, jakie to zmiany i kto je realizował. Czy uważa aneksję Krymu i obecność wojsk rosyjskich na około 20% terytorium Ukrainy za osiągnięcie?


Wielki starzec amerykańskiej dyplomacji twierdzi, że bełkot, który właśnie z siebie wyrzucił, w jakiś sposób stworzy „nową strukturę prowadzącą do osiągnięcia pokoju poprzez negocjacje”. Później jednak redukuje „pokój” do „procesu pokojowego”, takiego jak ten, który zapoczątkował na Bliskim Wschodzie prawie 50 lat temu i który ma nadal posuwać się szybko donikąd.


Kissinger demonstruje swoją niezdolność do myślenia, a przynajmniej do jasnego wyrażania swoich myśli, pisząc: „Proces pokojowy powinien łączyć Ukrainę z NATO, niezależnie od formy. Alternatywa neutralności nie ma już sensu”.


Jeśli ktoś rozumie, co ma na myśli poczciwy doktor Kissinger, proszę dać mi znać.


W maju Kissinger zaproponował zawieszenie broni, na mocy którego Rosja wycofałaby się na linie przed inwazją lutową, ale Krym byłby przedmiotem „negocjacji”.


Opisał wojnę jako „konflikt terytorialny”, nieświadomie lub celowo przekłamując jej naturę.


W tej wojnie nie chodzi o terytorium.


Rosja ma więcej „terytoriów” niż jakikolwiek inny naród na świecie. Niektórzy twierdzą, że aneksja Krymu była konieczna do utrzymania rosyjskiej obecności morskiej na Morzu Azowskim i Morzu Czarnym. Ale i to twierdzenie można odrzucić jako usprawiedliwienie dla agresji.


Ukraina udzieliła rosyjskiej marynarce wojennej 40-letnie pozwolenie na dalszą obecność na Krymie, czego chroni 20 tysięcy  rosyjskich żołnierzy. Aby zapewnić Putinowi dalsze gwarancje, Ukraina zgodziła się również na przedłużenie dzierżawy po zakończeniu obecnej umowy.


Kissinger może popełniać kolejny błąd w analizie, utożsamiając Rosję z Putinem.


W nowej autobiografii Michaił Chodorkowski, niegdyś bliski towarzysz Putina i czołowy oligarcha, sugeruje nawet, że jeśli chodzi o stosunki międzynarodowe, Rosji nie należy traktować jako jednego podmiotu.


Sugeruje, że na rozległym obszarze między Europą a Oceanem Spokojnym, wciśniętym między nimi Syberię, istnieją obok siebie trzy Rosje. Pierwsza to Sankt-Petersburg, Moskwa i kilka dużych miast, w których poziom życia, kultura społeczno-polityczna i wspólne aspiracje są zbliżone do średnich europejskich standardów.


W tej Rosji rządy Putina są tolerowane, po części dlatego, że oferowały wzrost gospodarczy i dobrobyt, (przynajmniej do tej pory). Jednak ta Rosja nie podziela ekspansjonistycznej strategii Putina i niepokoi ją wojna na Ukrainie. Większość z tysięcy Rosjan, którzy opuścili kraj od czasu ogłoszenia przez Putina częściowej mobilizacji, pochodziła właśnie z tej Rosji.


Następna Rosja składa się z tego, co Chodorkowski nazywa „sułtanatami”, skrawków terytorium rządzonych przez gubernatorów mianowanych przez Putina i odpowiedzialnych tylko przed nim. W wielu z tych „sułtanatów” etniczni Rosjanie stanowią mniejszość populacji. Niektóre „sułtanaty”, jak Czeczenia, popierają wojnę Putina, ale inne, jak Tatarstan czy Dagestan, starają się trzymać z dala od rozpoczętej przez Putina awantury wojennej.


Trzecia Rosja składa się z licznych miast, miasteczek i wiosek, rozsianych po rozległym terenie jak archipelag, inspirujący i podtrzymujący poczucie izolacji „z dala od tego wszystkiego”.


Rosja Putina jest imperium i, jak wszystkie imperia, żyje w strachu przed utratą terytorium z ciągłą chęcią zdobycia nowego terytorium, aby zachować stare. Rosja, jako ZSRR, straciła ogromne połacie ziemi, kiedy imperium upadło w 1991 roku. Inwazja Putina i aneksja Osetii Południowej, okupacja Abchazji i stworzenie konia trojańskiego we wschodniej Mołdawii były oznakami tego strachu i tego pragnienia.


Inne znaki to stacjonowanie wojsk rosyjskich w Armenii, Azerbejdżanie i Tadżykistanie.


Imperia nie stają, dopóki nie zostaną zatrzymane.


Przypominają wilka stepowego, który w opowiadaniu Czechowa ściga mężczyznę jadącego w śnieżycy saniami ciągniętymi przez psy. Mężczyzna próbuje powstrzymać wilka, rzucając mu żywność, aż nie ma jej już więcej. Wtedy rzuca swoje psy nienasyconemu wilkowi, który pozostaje w pościgu. Na koniec pozostaje tylko sam człowiek jako pożywienie dla zdeterminowanego prześladowcy.


Swoją polityką odprężenia za rządów Nixona i Forda, Kissinger prawdopodobnie przyczynił się do przedłużenia życia imperium sowieckiego, traktując je jako równorzędnego partnera, odgrywając wiodącą rolę w porozumieniach helsińskich i zapewniając dostęp do światowych rynków kapitałowych, wśród innych udzielonych imperium łask i korzyści.


Gdyby Kissinger przejrzał kremlowskie media, zobaczyłby, że Putin nie zadowoli się tylko kawałkiem Ukrainy, jak wielokrotnie powtarzał. Już poruszył temat „ochrony naszych krewnych” w Mołdawii i Estonii, z mniej bezpośrednimi przemyśleniami na temat pansłowiańskiego imperium, które mogłoby obejmować Polskę, Bułgarię, Serbię i Czarnogórę.


Jeśli zostanie zrealizowany „plan pokojowy” Henry'ego Kissingera dla Ukrainy, może to stać się wstępem do niekończącej się wojny zimnej, letniej i gorącej w Europie, i najbardziej katastrofalną próbą ugłaskania od czasu wyprawy duetu Chamberlain-Daladier do Monachium.


Ukraine: A Recipe for Appeasement

Gatestone Institute, 25 grudnia 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

*Amir Taheri

Pochodzący z Iranu dziennikarz amerykański, znany publicysta, którego artykuły publikowane są często w ”International Herald Tribune”, ”New York Times”, ”Washington Post”, komentuje w CNN, wielokrotnie  przeprowadzał wywiady z głowami państw (Nixon, Frod, Clinton, Gorbaczow, Sadat, Kohl i inni)  jest również  prezesem Gatestone Institute).


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj
Komentarze
1. Przedziwny pociąg do fiaska Marek Eyal 2022-12-31


Notatki

Znalezionych 2550 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

A zwycięzcą jest – Hamas!   Dershowitz   2024-02-21
"Palestyńczycy są tacy sami jak my", zapewnia mędrzec Blinken   Pandavar   2024-02-20
Żyjemy w momencie kulturowego chaosu   Meotti   2024-02-20
Chleba naszego powszedniego daj nam Google   Koraszewski   2024-02-19
Jak propalestyńscy są zachodni demonstranci?     2024-02-16
@Guardian kłamie, żeby przedstawić żołnierzy IDF jako potwory – ale pokazuje, że @IDF pozostaje najbardziej moralną armią na świecie     2024-02-15
Blinken powinien wiedzieć, że Autonomia Palestyńska jest równie zła jak rządy Hamasu w Gazie   Marcus   2024-02-14
Czy może istnieć uczciwa propalestyńska lewica?   Levick   2024-02-14
Hipokryzja zdefiniowana: grupy praw człowieka martwią się wszelkimi ograniczeniami w przepływie uchodźców, ale milczą w sprawie Egiptu, który zakazuje wjazdu jakimkolwiek uchodźcom z Gazy     2024-02-13
Czy uchodźcy żydowscy i arabscy są równi?Mimo prawie miliona żydowskich uchodźców z krajów arabskich, Organizacja Narodów Zjednoczonych nadal ma obsesję wyłącznie na punkcie potomków uchodźców arabskich.   Julius   2024-02-11
Kilka uwag wokół niepewności   Koraszewski   2024-02-09
Moi drodzy Palestyńczycy: Czas pozbyć się naszych przywódców i przyjąć izraelskie oferty pokojowe   Eid   2024-02-07
Jak zdemontować UNRWA: instrukcja krok po kroku     2024-02-07
Wojna Izraela z Hamasem jest najmniej śmiercionośną wojną w regionieDlaczego więc media opisują go jako „jedną z najbardziej śmiercionośnych… w historii”?   Greenfield   2024-02-06
Zdradziecka awangarda intelektualna   Koraszewski   2024-02-04
Departament Stanu a rzeczywistość   Bard   2024-02-03
Szef ONZ twierdzi, że Palestyńczycy mają „prawo do państwowości”. Dlaczego?   Fitzgerald   2024-02-03
UNRWA istnieje, aby pomóc w prowadzeniu wojny, której celem jest likwidacja Izraela   Tobin   2024-02-02
Islamscy terroryści tworzą klęski głodowe, żeby czerpać korzyści z pomocy zagranicznejWalka z terrorystami nie powoduje klęsk głodowych; pomoc humanitarna dla terrorystów powoduje klęski głodowe.   Greenfield   2024-02-01
Kto pierwszy mrugnie w wojnie w Gazie?   Fernandez   2024-02-01
Dokumentowanie działań umożliwiających zbrodnie wojenne Hamasu: agencje ONZ, programy pomocy rządowej i organizacje pozarządowe   Steinberg   2024-01-31
Prawdziwe ludobójstwa, które świat ignorujeZamiast przeciwstawić się prawdziwym zbrodniom przeciw ludzkości, społeczność międzynarodowa obrzuca Izrael krwawymi oszczerstwami.   Bryen   2024-01-29
Wysoki Przedstawiciel UE, Josep Borrell, przyznaje, że chce „dwóch państw”, a nie „pokoju”     2024-01-26
Błędna odpowiedź Bidena w sprawie TajwanuGłównym zagrożeniem dla pokoju w Azji nie jest niepodległość Tajwanu, ale chińska wojowniczość.   Jacoby   2024-01-26
Jak zakończyć cierpienia Palestyńczyków   Tawil   2024-01-24
Dla mediów terroryści Hamasu to duchy   Bard   2024-01-23
Złóżmy pozew przeciwko UNRWA w Hadze   Bedein   2024-01-23
Jak Princeton wybiela haniebną historię Kena Rotha   Steinberg   2024-01-22
Jedna wojna i dwie wizje   Taheri   2024-01-21
Pytasz, czy jesteś antysemitą?   Koraszewski   2024-01-21
“Koszmar zatajonych pieniędzy”: jak Katar kupił Ligę Bluszczową   Williams   2024-01-20
“Krwawe Boże Narodzenie”: chrześcijanie masakrowani w nigeryjskim ludobójstwie   Ibrahim   2024-01-17
Pracownicy pomocy humanitarnej wspierają Hamas   Bard   2024-01-13
Samobójcza głupota „rozwiązania w postaci dwóch państw”   Anderson   2024-01-12
Starzy orędownicy procesu pokojowego i wojna w Gazie   Flatow   2024-01-11
Dlaczego chrześcijańscy przywódcy ignorują ataki na swoją społeczność   Tawil   2024-01-10
Masha Gessen, lub, ври, да знай же меру   Fitzgerald   2024-01-09
Dla mediów terroryści Hamasu to duchy   Bard   2024-01-06
Izrael ma nie tylko armię najbardziej moralną, ale także najbardziej przejrzystą     2024-01-06
Krytycy Izraela po prostu nie chcą, aby Izrael zwyciężył   Tobin   2024-01-05
Kto popiera Hamas?   Dershowitz   2024-01-04
Nie ma „upokorzonej izraelskiej męskości”   Chesler   2024-01-02
Nie ma porównania pomiędzy przemocą palestyńską i żydowską na Zachodnim Brzegu     2024-01-02
Odzyskanie romantyzmu naszej sprawy   Greenfield   2023-12-28
Przyszła strategia ekonomiczna dla pokoju   Mahjar-Barducci   2023-12-25
“Przebudzenie” zagraża amerykańskim Żydom   Tobin   2023-12-23
Dziesięć podstawowych faktów na temat wojny z Hamasem, o których media nie mówią     2023-12-23
Zakazanie przez Bidena prawa wjazdu do USA dla „stosujących przemoc osadników” izraelskich zablokowałby tych, którzy po prostu nie zgadzają się z jego polityką   Kontorovich   2023-12-21
Wojna w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie   Koraszewski   2023-12-20
Czy dysonans poznawczy Bidena może pozwolić Izraelowi wygrać wojnę?   Tobin   2023-12-19
Dlaczego islamiści roszczą sobie prawa do ziemi niemuzułmańskiej?   Bulut   2023-12-18
Polityka tożsamości i zaburzenia kognitywne   Koraszewski   2023-12-18
Symfoniczna wersja terroru   Taheri   2023-12-15
Wsparcie dla terroru: jak terroryści wykorzystują organizacje humanitarne   i Nathaniel Rabkin   2023-12-14
Zdumiewająca naiwność Izraelofobów. Zachodnie oburzenie wywołane wyłapywaniem przez IDF podejrzanych członków Hamasu jest absurdalnym kwiecistym moralizowaniem.   O'Neill   2023-12-13
Redaktor kuwejckiej gazety: Hamas powinien być ścigany sądownie za śmierć i zniszczenie, jakie ściągnął na Gazańczyków atakiem z 7 października     2023-12-11
Tak daleko, tak blisko   Koraszewski   2023-12-10
Za kulisami Human Rights Watch: nienawiść i korupcjaPamięci Roberta Bernsteina, założyciela Human Rights Watch   Steinberg   2023-12-09
Najnowszy hit Pallywoodu. Jak usłużne relacje mediów o „zbombardowaniu” szpitala Al-Ahli promowały propagandę Hamasu   Landes   2023-12-07
Nagroda Nobla za terror i inne absurdy   Fernandez   2023-12-06
Gaza – kto z kim walczy i w imię czego?   Koraszewski   2023-12-05
Unia Europejska jest wspólnikiem Iranu   Rafizadeh   2023-12-05
W  Betlejem Boże Narodzenie zostało odwołane , a winni są Żydzi.     2023-12-04
Porażka zachodniego feminizmu, kiedy jest najbardziej potrzebny   Chesler   2023-12-04
Huti: kim są i dlaczego atakują Izrael?   Flatow   2023-12-03
Krótka historia długiej odpowiedzialności zbiorowej   Koraszewski   2023-12-02
Dlaczego Arabowie “zdradzili” Palestyńczyków   Toameh   2023-12-01
Coleman Hughes atakuje porównania między Palestyńczykami a walką Czarnych o wolność w Afryce Południowej i w Ameryce   Coyne   2023-12-01
Prawdziwi eksperci prawa międzynarodowego są zgodni: Hamas jest winny zbrodni wojennych i niemal na pewno ludobójstwa. Ale media ignorują ten przekaz     2023-11-30
Czerwony Krzyż po raz kolejny zawodzi Żydów   Bard   2023-11-28
“Rozwiązanie w postaci dwóch państw” oznacza terroryzm   Greenfield   2023-11-27
Niebezpieczne fantazje Bidena o państwie palestyńskim   Tobin   2023-11-26
Nie, Joe. Powierzenie ONZ odpowiedzialności za Gazę byłoby kiepskim dowcipem   Kontorovich   2023-11-24
Nagroda administracji Bidena dla Iranu w wysokości 10 miliardów dolarów: tylko małe podziękowanie za zorganizowanie wojny, zranienie 56 żołnierzy amerykańskich i próbę wypędzenia USA z Bliskiego Wschodu.   Rafizadeh   2023-11-23
Gaza moja miłość   Koraszewski   2023-11-22
Oszczerstwa o popełnianiu „ludobójstwa przez Izrael mają na celu usprawiedliwienie ewentualnego prawdziwego ludobójstwa na Żydach     2023-11-21
Dlaczego Palestyńczycy nie chcą rządzić Gazą?   Abdul-Hussain   2023-11-18
Gaza, islam i Zachód   Smith   2023-11-17
Pora, żeby Biden publicznie przyznał, że jest to wojna irańskich mułłów przeciwko Izraelowi i Stanom Zjednoczonym   Rafizadeh   2023-11-15
Amerykański front   Rosenthal   2023-11-07
Antonio Guterres nie jest najgorszym sekretarzem generalnym w historii ONZ, ale jest w czołówce   Fitzgerald   2023-11-04
Normalizacja barbarzyństwa. Społeczeństwa, które rezygnują z wolności, wkrótce zobaczą, że zastąpiła ją przemoc.   O'Neill   2023-11-03
Zamknięcie granicy przez Egipt stanowi naruszenie prawa międzynarodowego   Kontorovich   2023-11-01
Po masakrze Żydów przeprowadzonej przez Hamas „GUARDIAN” nienawidzi Żydów jeszcze bardziej   Levick   2023-10-30
Egipt i Jordania odmawiają ratowania palestyńskiego życia     2023-10-28
Wielki Zderzacz Andronów   Koraszewski   2023-10-26
Lepsze pytanie: czego prawo międzynarodowe wymaga od reszty świata w sprawie Hamasu?   Amos   2023-10-25
Właśnie przeczytałem Idź i wróć człowiekiem   Kalwas   2023-10-24
Piekło wojen miejskich nie jest unikalne dla Gazy   Brincka   2023-10-23
Kto i jak współczuje Palestyńczykom?   Koraszewski   2023-10-21
Czy powinniśmy pomagać Palestyńczykom w Gazie?   Destexhe   2023-10-18
Przyzwoici liberałowie mogą wyrządzić więcej szkody niż demonstranci popierający Hamas   Tobin   2023-10-15
List otwarty do redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” Jarosława Kurskiego   Koraszewski   2023-10-15
Najważniejsza zmiana w świecie arabskim od końca kolonializmu     2023-10-06
ONZ musi zakończyć wykluczanie Tajwanu — zanim będzie za późno   Jacoby   2023-10-05
Zakrzykiwanie cywilizowanego dialogu   Chesler   2023-10-04
Lekcje z Karabachu dla ofiar i  prześladowców   Fernandez   2023-10-04
Afryka: dzielenie kury, która znosi złote jaja   Taheri   2023-09-30
Dlaczego Palestyńczycy uciekają ze Strefy Gazy?   Tawil   2023-09-28
Nieuniknione dysproporcje   Gal   2023-09-28

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


&#8222;Choroba&#8221; przywrócona przez Putina


&#8222;Przebudzeni&#8221;


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk