Prawda

Niedziela, 1 października 2023 - 10:45

« Poprzedni Następny »


Przesłanie Zełenskiego w mundurze polowym


Jeff Jacoby 2022-12-29

Zrzut z ekranu
Zrzut z ekranu

Dwudziestegodrugiego grudnia 1941 roku, dwa tygodnie po japońskim ataku na Pearl Harbor, który spowodował przystąpienie Stanów Zjednoczonych do II wojny światowej, Winston Churchill przybył do Norfolk Navy Yard w Wirginii na pokładzie Duke of York. Stamtąd udał się do Waszyngtonu, gdzie do początku następnego miesiąca miał być goszczony w Białym Domu przez prezydenta Franklina D. Roosevelta. Obaj przywódcy wykorzystali ten czas na zaplanowanie operacji wojskowych i scementowanie „szczególnych relacji” między czołowymi anglojęzycznymi narodami świata.

Dla Wielkiej Brytanii wojna trwała już od dawna. Niemcy rozpoczęły „blitzkrieg” we wrześniu 1940 roku bombardowaniem Londynu, Coventry, Birmingham i innych miast noc po nocy przez wiele tygodni. Do wiosny 1941 roku niemieckie naloty zabiły ponad 43 tysiące obywateli brytyjskich i zraniły niezliczoną liczbę innych. Kiedy więc Churchill udał się do Waszyngtonu w Boże Narodzenie 1941 roku, był to premier kraju, który od miesięcy był narażony na mordercze ataki ze strony bezwzględnego totalitarnego wroga. Aby uświadomić, że sytuacja jest pilna, Churchill pojawił się w Białym Domu w wygodnym — mało efektownym jednoczęściowym stroju, który można było szybko założyć, gdy zabrzmiała syrena przeciwlotnicza i trzeba było szybko znaleźć schronienie.Pamięć o tym symbolicznym wyborze ubrania Churchilla wróciła w zeszłym tygodniu, kiedy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski pojawił się przed wspólną sesją Kongresu w swoim symbolicznym stroju na czas wojny: w swetrze khaki i bojówkach, w których przewodził obronie swojego obleganego narodu przez minione 10 miesięcy. Podobnie jak Churchill, Zełenski przewodzi narodowi walczącemu z pozbawionym sumienia wrogiem, który zaatakował bez prowokacji i usprawiedliwienia. Do tej pory zginęło już 13 tysięcy ukraińskich żołnierzy. Zginęły również tysiące ukraińskich cywilów – kobiet, dzieci, osób starszych – ponieważ Rosja celowo bombarduje cele niezwiązane z walką: szpitale, przedszkola, urzędy pocztowe, stacje kolejowe.

Polowy mundur Zełenskiego, podobnie jak strój Churchilla, stanowił wizualne przypomnienie okrucieństwa, z jakim zaatakowano jego naród. Podkreślał, jaką stawką jest dla cywilizowanego świata zapobieżenie rosyjskiemu zwycięstwu. Wzmocnił również to, co Zełenski powiedział członkom Kongresu: Ukraińcy walczą samotnie. Nie proszą Ameryki i Zachodu o wysłanie żołnierzy do walki za nich. Ich prośba dotyczy tylko sprzętu i amunicji. Jak ujął to Churchill w lutym 1941 r.: „Dajcie nam narzędzia, a dokończymy robotę”.

Emocjonalne przemówienie Zełenskiego do Kongresu było jednym z najbardziej znaczących przemówień, jakie kiedykolwiek wygłosił nękany przez wroga zagraniczny przywódca. „Ta walka określi, w jakim świecie będą żyły nasze dzieci i wnuki, a potem ich dzieci i wnuki” – powiedział.

Tak jak dzielni żołnierze amerykańscy, którzy utrzymali swoje linie i walczyli z siłami Hitlera podczas Bożego Narodzenia 1944 roku, dzielni ukraińscy żołnierze robią to samo walcząc z siłami Putina w te Święta Bożego Narodzenia – Ukraina trzyma swoje linie i nigdy się nie podda. . . . Rosja mogłaby powstrzymać agresję, gdyby chciała, ale wy możecie przyspieszyć nasze zwycięstwo. Wiem to. I udowodni to każdemu potencjalnemu agresorowi, że nikt nie może odnieść sukcesu przez łamanie granic narodowych, popełnianie okrucieństw i panowanie nad ludźmi wbrew ich woli.

Zełenski wielokrotnie dziękował Kongresowi i narodowi amerykańskiemu za ich dotychczasowe hojne wsparcie. Jednocześnie dał do zrozumienia, że Ukraina potrzebuje więcej pomocy finansowej i sprzętu, jeśli ma pozostać przy życiu. „Wasze pieniądze to nie jałmużna” – powiedział prezydent Ukrainy Kongresowi. „To inwestycja w globalne bezpieczeństwo i demokrację”.

Większość Amerykanów zgadza się. Ostatnie sondaże pokazują, że 65 procent dorosłych Amerykanów popiera wysłanie pomocy wojskowej i gospodarczej na Ukrainę; jeszcze większy odsetek respondentów opowiada się za przyjęciem ukraińskich uchodźców do Stanów Zjednoczonych.


Z okazji  przemówienia w Kongresie Prezydent Wołodymyr Zełenski wręczył przewodniczącej Izby Nancy Pelosi flagę podpisaną przez żołnierzy ukraińskich.
Z okazji  przemówienia w Kongresie Prezydent Wołodymyr Zełenski wręczył przewodniczącej Izby Nancy Pelosi flagę podpisaną przez żołnierzy ukraińskich.

Z okazji  przemówienia w Kongresie Prezydent Wołodymyr Zełenski wręczył przewodniczącej Izby Nancy Pelosi flagę podpisaną przez żołnierzy ukraińskich.


Niemniej, jak zawsze w przypadku konfliktów zagranicznych, istnieje również izolacjonistyczny sprzeciw wobec jakiegokolwiek zaangażowania USA. Czasami ta opozycja wyraża się jako pryncypialny libertarianizm „żadnych angażujących sojuszy”; czasami jako „skupiony na niezaspokojonych potrzebach tutaj w kraju” progresywizm. Jednak jeśli chodzi o pomoc Ukrainie, najbardziej zaciekły amerykański sprzeciw wyrażają zagorzali populiści z obozu Trumpa. Od samego początku okazywali sympatię dla Władimira Putina i kipieli pogardą dla walczących Ukraińców stawiających opór rosyjskiemu naporowi.

Wystąpienie Zełenskiego przed Kongresem w zeszłym tygodniu spowodowało, że ten prawicowy fanatyzm MAGA wykipiał. Jeden po drugim rzucili się do mediów społecznościowych i rozgłośni radiowych, by dać wyraz wściekłości na przywódcę Ukrainy, zaciekle kpiąc z niego — przede wszystkim — za wybór stroju.

W Fox News Tucker Carlson oświadczył, że Zełenski przybył do Waszyngtonu „przebrany za kierownika klubu ze striptizem” i nazwał jego obecność na amerykańskiej ziemi „upokarzającą” zniewagą wobec „najwspanialszego kraju na Ziemi”. Gospodarz telewizji Newsmax, Benny Johnson, powiedział swoim 1,2 milionom obserwujących go na Twitterze, że Zełenski, „to niewdzięczne g… [przekleństwo], nie ma na tyle przyzwoitości, by założyć garnitur do Białym Domu – nie szanuje kraju, który finansuje jego przetrwanie”. Charlie Kirk, pochlebca Trumpa, który prowadzi Turning Point USA, opisał Zełenskiego jako „tego punka, będącego zagraniczną królową zasiłku”, który nosił „kostium”, aby promować „wielomiliardowe wymuszenie pieniędzy od amerykańskich podatników”. Melissa Mackenzie z „American Spectator” spojrzała na Zełenskiego i zobaczyła „mafioso” zaangażowanego w „szantaż” wobec prezydenta Bidena i Kongresu.

Polityczną dojrzałość osiągnąłem w latach 70. i 80., kiedy konserwatyści bronili odważnych zagranicznych przywódców, którzy stawiali opór brutalności Moskwy. Wtedy prawica uważała za bohaterów pro-wolnościowych, prozachodnich niezłomnych przywódców, takich jak Lech Wałęsa z Polski, Vaclav Havel z Czechosłowacji i Andriej Sacharow ze Związku Radzieckiego. Dla tych z nas, których wartości polityczne pozostały niezmienne, Zełenski idzie w ich ślady i budzi ten sam podziw.

 

Ale to nie są wartości wyznawane przez dzisiejszych populistów MAGA. Wielu nazywa siebie „narodowymi konserwatystami”, ale nie ma nic konserwatywnego w odrzuceniu przez nich liberalnych, demokratycznych ideałów, które obaliły żelazną kurtynę i zapewniły wielkie zwycięstwo w zimnej wojnie.

„Na pytanie, dlaczego populistyczna prawica Trumpa jest tak pochłonięta nienawiścią do Ukrainy. . . nie ma prostej odpowiedzi” – napisała Cathy Young w wnikliwym eseju w „Bulwark”.

Częściowo jest to po prostu stronniczość: jeśli liberałowie są za tym, my jesteśmy przeciwko, a im bardziej obrażająco, tym lepiej. A jeśli republikański establishment sprzed Trumpa również jest za tym, to jesteśmy temu jeszcze bardziej przeciwni…. Częściowo jest to niechęć „narodowych konserwatystów” do liberalizmu – nie tylko w jego amerykańskiej progresywnej wersji, ale w bardziej fundamentalnym sensie, który obejmuje konserwatystów takich jak Ronald Reagan i Margaret Thatcher: światopogląd oparty na indywidualnej wolności i osobistej autonomii, równości wobec prawa, ograniczonym rządzie i międzynarodowym porządku zakorzenionym w tych wartościach. Wielu NatConów jest o wiele bardziej przychylnych rosyjskiej krucjacie przeciwko świeckiemu liberalizmowi niż dążeniu Ukrainy do integracji z liberalną, świecką Europą.

Na szczęście zdecydowana większość Amerykanów stłumiła antyukraińską żółć skrajnie prawicowych populistów. Większość Amerykanów nie tylko popiera prawo Ukrainy do obrony swojej niepodległości, ale rozumie okropności, jakie nastąpiłyby, gdyby Stany Zjednoczone porzuciły Ukrainę. W wojennym przywódcy, który przybył na Kapitol w swetrze i spodniach khaki, dostrzegli postać odwagi, honoru i charyzmy – postać przypominającą korpulentnego brytyjskiego przywódcę podczas II wojny światowej, którego odwaga i klarowność pomogły zmobilizować Zachód przeciwko nazistowskiej tyranii.


„Stoimy, walczymy i zwyciężymy, ponieważ jesteśmy zjednoczeni – Ukraina, Ameryka i cały wolny świat” – powiedział Zełenski wiwatującemu Kongresowi w zeszłym tygodniu. Trumpowscy agitatorzy wściekają się, ale ich nienawiść nie może pokonać oczywistego bohaterstwa Zełenskiego. Dwa dni po jego przemówieniu Kongres zatwierdził prawie 50 miliardów dolarów dodatkowej pomocy, aby pomóc w doprowadzeniu do zwycięstwa, dla którego on i jego ludzie ryzykują życiem. Amerykanie są głęboko podzieleni w wielu kwestiach, ale to nie jest jedna z nich. Слава Україні.


The message in Zelensky’s fatigues

Arguable, 27 grudnia 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

*Jeff Jacoby - amrykański dziennikarz, wieloletni publicysta "Boston Globe". 


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2453 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Afryka: dzielenie kury, która znosi złote jaja   Taheri   2023-09-30
Dlaczego Palestyńczycy uciekają ze Strefy Gazy?   Tawil   2023-09-28
Nieuniknione dysproporcje   Gal   2023-09-28
Problem imigracji   Lloyd   2023-09-27
Arabscy Izraelczycy przeprowadzają się do Strefy C i rozwalają kłamstwo o „apartheidzie”     2023-09-22
Jerycho NIE jest miejscem palestyńskiego dziedzictwa   Williams   2023-09-21
Donald Tusk, „człowiek Euroislamu” w Unii Europejskiej   Lindenberg   2023-09-21
Pierwszy Sekretarz Wszystkich Narodów Świata przemówił   Koraszewski   2023-09-18
Erdoğan: ochoczy zakładnik antyzachodniej doktryny Putina   Bekdil   2023-09-16
Abbas musi ponieść realne konsekwencje swoich antysemickich uwag   Flatow   2023-09-14
Dziennikarka BBC po raz kolejny zakłada pelerynę aktywistki   Sela   2023-09-11
Kłopot z filmami idealizującymi amerykańskich komunistów   Tobin   2023-09-11
Najnowszy antyizraelski dokument prawny ONZ opiera się na kłamstwach     2023-09-07
Niewolnictwo: ostentacyjna hipokryzja BRICS wobec Czarnych Afrykanów   Trewhela   2023-09-06
Oskarżenie o islamofobię   Dawkins   2023-09-05
Kiedy Stany Zjednoczone odmawiają powiedzenia słowa „palestyński”?   Flatow   2023-09-05
Kiedy Havel spotkał Bidena   Clarke   2023-09-04
Przepływy migracyjne i prawo niezamierzonych konsekwencji   Fernandez   2023-09-02
Do dziś UNRWA nie otrzymała od Stanów Zjednoczonych 75 milionów dolarów. Zobaczymy, czy złowieszcze przewidywania się spełnią.     2023-09-02
Świat staje się wielobiegunowy   Mahjar-Barducci   2023-08-28
Sprawiedliwość wymaga uczciwych procedur   Dershowitz   2023-08-26
Krytyka porozumienia między USA a Iranem o wymianie więźniów w prasie saudyjskiej     2023-08-23
Reporter przewidział pogrom Farhud w 1939 roku     2023-08-22
Nanoracjonalizm wojen religijnych w epoce nuklearnej   Koraszewski   2023-08-21
Syndrom „Musimy coś zrobić”   Taheri   2023-08-18
Izraelskie osiedla nie są nielegalneOdpowiedź Nathanielowi Bermanowi   Kontorovich   2023-08-18
Kto rozpoczął II wojnę światową?   Jacoby   2023-08-17
Co się stało z eskalacją izraelskiej dominacji?   Pandavar   2023-08-16
List do przyjaciela i kilku innych osób   Koraszewski   2023-08-09
Barwna historia Palestyny na Twitterze   Collier   2023-08-08
Byli pracownicy Departamentu Stanu przyznają, że się myliliDlaczego więc Izrael miałby ich teraz słuchać?   Flatow   2023-08-06
„Nasz najmniej odrażający wybór”Od premiery filmu „Oppenheimer” odżyła debata na temat użycia bomby atomowej w Japonii   Jacoby   2023-08-04
Nieznośny irracjonalizm racjonalizmu   Koraszewski   2023-08-03
Robert Malley i zew Trzeciego Świata   Mansour   2023-08-01
Eskalacja agresji irańskich mułłów w Ameryce Łacińskiej i na Bliskim Wschodzie   Rafizadeh   2023-07-27
Administracja Bidena zostawia sojusznika USA na lodzie   Bryen   2023-07-27
Przywoływanie do porządku   Collins   2023-07-25
Dlaczego Palestyńczycy zawsze ogłaszają zwycięstwo, kiedy przegrywają?     2023-07-24
Każda umowa z Iranem wymaga zgody Kongresu   Kemp   2023-07-22
Administracja Bidena na nowo definiuje antysemityzm. I wyklucza najbardziej zgubną obecnie formę nienawiści do Żydów   Kontorovich   2023-07-22
Wizyta irańskiego prezydenta w Ameryce Łacińskiej     2023-07-21
Recenzja książki Andrzeja Koraszewskiego   Eyal-Fajtlowicz   2023-07-20
Czy kłamią, że nie wiedzą?   Koraszewski   2023-07-17
Czy ci się to podoba, czy nie, tożsamość ma znaczenie – ale która tożsamość?   Fernandez   2023-07-14
Biden podaje rękę antysemitomBojkot izraelskich instytucji akademickich jest tylko najnowszym przykładem tego, jak Departament Stanu USA niemal wypowiedział wojnę Izraelowi.   Bard   2023-07-13
Najwyższy czas przyjąć Ukrainę do NATO   Jacoby   2023-07-12
Czy Departament Stanu przestrzega prawa USA na terytoriach spornych?     2023-07-11
Co naprawdę powiedział Frederick Douglass w swoim wspaniałym przemówieniu z okazji Dnia Niepodległości   Jacoby   2023-07-11
Dziennikarstwo z użyciem płynów ustrojowych   Koraszewski   2023-07-10
Świat wysyła komunikat: Izrael powinien po prostu zaakceptować mordowanie Żydów     2023-07-08
Podczas gdy Stany Zjednoczone wzywają Izrael do „powściągliwości”, codziennie bombardują cele terrorystyczne na całym świecie     2023-07-05
Saudyjski publicysta niechętnie chwali Izrael i omawia „zjawisko Edy Cohena”     2023-07-04
Pochwała krytyków gender     2023-07-04
Wyburzenia domów przez Izrael i Egipt   Fitzgerald   2023-07-03
Ostatni upust żółci   Koraszewski   2023-07-03
Co arabscy darczyńcy dla amerykańskich uniwersytetów kupują za 10 miliardów dolarów?   Bard   2023-07-02
Krew, ropa i golf: Zachodnia hipokryzja wobec COP-28   Fernandez   2023-07-01
Misterium historycznego zakrętu   Koraszewski   2023-06-28
Chiny, Pakistan i Turcja sięgają po Kaszmir   Bulut   2023-06-27
Kto chce apartheidu? Palestyńczycy!     2023-06-25
Jak USA starają się związać ręce Izraela przed ogłoszeniem nowej umowy z Iranem   Doran   2023-06-24
ONZ i WHO obwiniają Izrael bardziej niż kogokolwiek innego   Bryen   2023-06-22
Problem z definicją antysemityzmu IHRA polega na tym, że nie pozostawia miejsca dla  antysemitów     2023-06-21
Groźba decywilizacji   Lloyd   2023-06-21
„To nie dowcip”: zaskakujące milczenie administracji Bidena, ONZ i UE w sprawie łamania praw człowieka w Iranie   Rafizadeh   2023-06-20
UNRWA dostarcza darmowych świadczeń 775 tysiącom osób, które nie są uchodźcami nawet według jej własnej definicji     2023-06-19
Polityka w czasach romantycznej zarazy   Koraszewski   2023-06-17
Antyzachodni klub nuklearny: Korea Północna, Chiny, Rosja i Iran niebezpiecznie atakują Zachód   Rafizadeh   2023-06-08
Polemika z izraelskimi migawkami   Koraszewski   2023-06-08
Amerykanin w Moskwie   Bawer   2023-06-07
Saudyjczycy wyłaniają się jako nowe mocarstwo Bliskiego Wschodu     2023-06-06
Czy modne bzdury przestaną być modne?   Koraszewski   2023-06-05
Amerykańska Narodowa Strategia Przeciwdziałania Antysemityzmowi jest porażką, zanim rozpoczęła działalność     2023-06-03
Głupota i podłość w służbie walki o władzę   Koraszewski   2023-06-02
Nowe media i stare problemy z dialogiem   Koraszewski   2023-05-30
Turcja: Co powiedziałby ojciec?   Taheri   2023-05-30
Wybory w Turcji: nacjonalistyczna polityka tożsamości wygrywa mimo nędzy   Bekdil   2023-05-27
Ekstremiści już planują wykorzystanie AI   Stalinsky   2023-05-23
Wywiad rzeka o seksie   Koraszewski   2023-05-22
Iran: Zastąpienie Chomeiniego Clintonem   Taheri   2023-05-20
Krytyka nazbyt zatroskanego rozumu   Koraszewski   2023-05-19
Dwaj reformatorzy, dwa bardzo różne światy   Fernandez   2023-05-17
Napięcia rosną na Bliskim Wschodzie, gdy jedna strona chce zabijać Żydów, a druga strona to Żydzi, którzy nie chcą umierać i żadna ze stron nie godzi się  na kompromis     2023-05-15
Problem niedoborów wody na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej   Raphaeli   2023-05-15
Dziewczyna z Krochmalnej, która nie została Jentł   Walter   2023-05-10
Co dalej w sprawie uczciwości sztucznej inteligencji?   Koraszewski   2023-05-09
Wiek XXI – wojna przeciw kobietom i zanikanie rodzaju żeńskiego   Chesler   2023-05-08
Systematyczne zaciemnianie uprzedzeń rasowych   Rubinstein   2023-05-05
Absurd goni absurd   Koraszewski   2023-05-04
Świat w krzywych zwierciadłach   Koraszewski   2023-05-02
Dwadzieścia lat po obaleniu Saddama przez Amerykę Irakijczycy są pod butem islamistycznego Iranu   Abdul-Hussain   2023-04-29
Sprawy, które wzbudzają niepokój   Hirsi Ali   2023-04-28
Turcja: Porzuceni iraccy i syryjscy chrześcijanie   Bulut   2023-04-27
Urzędnik państwowy stanął w obronie praw związanych z płcią i drogo za to zapłacił   Kay   2023-04-20
Wycofanie się z Afganistanu było jednym chaosem. Dlaczego Biden udaje, że tak nie było?   Jacoby   2023-04-19
Islamskie dyktatury próbują kupić agencje ONZ   Meotti   2023-04-17
Czy moralność jest zapisana w genach?   Koraszewski   2023-04-13
Francja: “Krajobraz ruin”   Milliere   2023-04-11
„Biedni” Palestyńczycy nie są tacy biedni   Fitzgerald   2023-04-07
Hipokryzja brytyjskiego premiera Rishiego Sunaka wobec Izraela i terroru   Flatow   2023-04-06

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk