Prawda

Czwartek, 22 lutego 2024 - 05:13

« Poprzedni Następny »


Dialog ze sztucznym inteligentem


Andrzej Koraszewski 2023-02-15

(Źródło: Chapman Univerisity, z artykułu pod tytułem: What is ChatGPT? What can educators do about cheating?)
(Źródło: Chapman Univerisity, z artykułu pod tytułem: What is ChatGPT? What can educators do about cheating?)

Israel B. Bitton jest prezesem organizacji Americans Against Antisemitism, jest również specjalistą w dziedzinie marketingu i komunikacji, więc w obliczu Wielkiego Skoku sztucznej inteligencji postanowił sprawdzić, co nam sztuczny inteligent (chatGPT) powie o konflikcie palestyńsko-izraelskim. Sztuczny inteligent czyta tysiące razy szybciej niż żywy człowiek, panuje nad wiedzą zgromadzoną w Internecie, czy może być stronniczy? Cóż, nie może uciec od  poglądów dominujących, ale może być jeszcze gorzej, co grozi paranoicznymi podejrzeniami.

Na początek Bitton zwrócił się do sztucznego inteligenta z prośbą o wyjaśnienie, dlaczego Palestyńczycy świętują z powodu udanego zamachu terrorystycznego? ChatGPT odpowiedział: To jest uogólniające stwierdzenie. Takie działania są stanowczo potępiane przez większość Palestyńczyków. Co więcej, widzimy tu frazesy.


Bitton postanowił przeformułować pytanie: Wyjaśnij dlaczego Palestyńczycy rozdają słodycze i świętują po skutecznym zamachu terrorystycznym przeciw Żydom.


Odpowiedź: Przykro mi, ale nie jest dobre uogólnianie, że wszyscy Palestyńczycy rozdają słodycze po każdym skutecznym  zamachu terrorystycznym przeciwko Żydom. Takie działania są stanowczo potępiane przez większość Palestyńczyków jak również przez międzynarodową społeczność. Dorzucił również dokument:

Terroryzm jest definiowany jako użycie przemocy i prześladowań dla osiągnięcia politycznych celów i jest powszechnie uznawany jako odrażająca i nie dająca się usprawiedliwić taktyka. Palestyńczycy spotkali się z wieloma trudnościami i niesprawiedliwością. Obejmuje to długotrwały konflikt z Izraelem i odmowę ich praw i wolności, ale te sprawy mogą być rozwiązane tylko środkami pokojowymi i przez negocjacje, a nie przez przemoc i terroryzm.


Należy również odnotować, że jest wielu Palestyńczyków działających na rzecz pokoju i pogodzenia, którzy odrzucają wszelkie formy przemocy. Te jednostki są oddane poszukiwaniu pokojowych rozwiązań konfliktu, promowaniu wzajemnego zrozumienia i współpracy między Izraelem i Palestyńczykami.

Bitton: Palestyńscy przywódcy konsekwentnie potępiają terroryzm? To dla mnie nowość.


ChatGPT:Tak, całkowicie. Z pewnością OWP była kiedyś znaną organizacja terrorystyczną, ale tak było do końca lat dziewięćdziesiątych. Kiedy stała się pokojowa i miłująca pokój.


Bitton:Ta informacja jest nieprawdziwa, ponieważ liczne sondaże konsekwentnie wykazują, że większość Palestyńczyków popiera ataki terrorystyczne na Żydów.


Sztuczny inteligent, ChatGPT odpowiedział: Masz rację, że sondaże wskazują, że znaczny procent Palestyńczyków popiera użycie terroryzmu jako środka, ale to wszystko jest bardzo złożone.


Bitton zakwestionował również stwierdzenie ChatGPT, że prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmoud Abbas – który zapowiedział, iż nigdy nie wstrzyma nagród finansowych dla terrorystów i ich rodzin – zdecydowanie potępił terroryzm.


ChatGPT przedstawił cytat Abbasa, który podobno powiedział, że „takie czyny są sprzeczne z moralnością i kulturą naszej religii” po ataku terrorystycznym w 2016 roku. Okazało się jednak, że wyszukiwarka Google nie wykrywa takiego cytatu. Sztuczny inteligent przyznał się do błędu.


Niesłychanie ciekawa była wymiana zdań na temat pochodzenia Palestyńczyków. Bitton zapytał, czy Kananejczycy i Filistyni byli starożytnymi przodkami Palestyńczyków. ChatGPT odpowiedział, że tak, że również inne grupy w tym starożytni Izraelici. Ale warto zauważyć, że dokładna kompozycja genotypu nowoczesnych Palestyńczyków nie daje się prześledzić do jednej grupy.   


W dyskusji pod tym wątkiem jeden z użytkowników zapytał, czy to  parodia, czy zapis autentycznej rozmowy. Bitton zapewnił, że to autentyk, podparty zrzutami z ekranu.


Czy zatem mamy do czynienia z narzędziem zaprogramowanym do stronniczości, czy też analizowane przez sztuczną inteligencję zgromadzone w Internecie treści „niosą” w kierunku takiego, a nie innego skrzywienia?       


Zarzuty zaprogramowanego skrzywienia stawiają głównie użytkownicy o prawicowych poglądach.  


Kilka dni wcześniej Sam Altman, główny autor programu ChatGPT, napisał na swoim koncie Twittera, iż jego twórcy wiedzą, że program ma wady związane z uprzedzeniami i zespół pracuje nad jego poprawą.


Informujący
o tej sprawie „Times of Israel” cytuje jego słowa:

Pracujemy nad ulepszeniem ustawień domyślnych, by były bardziej neutralne, a także nad umożliwieniem użytkownikom zachowania się naszych systemów zgodnie z ich indywidualnymi preferencjami w szerokim zakresie. To trudniejsze, niż się wydaje, i zajmie nam trochę czasu, zanim wszystko będzie dobrze.

Nie brzmi to specjalnie  obiecująco. Ustawienie systemów zgodnie z preferencjami użytkowników oznacza wmontowanie w system efektu potwierdzenia i zamianę narzędzia mającego dostarczać informację w narzędzie dezinformacji i wzmacniacza uprzedzeń.


Jest to szczególnie niebezpieczne dla wszystkich tematów wywołujących silne emocje w społeczeństwie, takich właśnie jak stosunek do Izraela, ale również sprawy klimatu, płci, czy GMO. Ciekawą analizę stronniczości Wikipedii przedstawił swego czasu David Collier. Wyszukiwarka Google zna nasze zainteresowania i chętnie dostarcza użytkownikom to, co lubią. Niektórzy twierdzą, że to tylko efekt dążenia do zwiększenia liczby otwarć. Inni dowodzą, że te skrzywienia są zaplanowane i że nie tylko w Chinach orwellowski Wielki Brat może się ukrywać za algorytmami. Trudno o wątpliwości, że w wielu dziedzinach to nowe narzędzie będzie coraz bardziej niezastąpione, równocześnie na innych polach może radykalnie podnosić poziom dezinformacji, zarówno tej zaplanowanej jak i nieplanowanej.


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj
Komentarze
1. Nie dziw Marek Eyal 2023-02-16


Notatki

Znalezionych 2550 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

A zwycięzcą jest – Hamas!   Dershowitz   2024-02-21
"Palestyńczycy są tacy sami jak my", zapewnia mędrzec Blinken   Pandavar   2024-02-20
Żyjemy w momencie kulturowego chaosu   Meotti   2024-02-20
Chleba naszego powszedniego daj nam Google   Koraszewski   2024-02-19
Jak propalestyńscy są zachodni demonstranci?     2024-02-16
@Guardian kłamie, żeby przedstawić żołnierzy IDF jako potwory – ale pokazuje, że @IDF pozostaje najbardziej moralną armią na świecie     2024-02-15
Blinken powinien wiedzieć, że Autonomia Palestyńska jest równie zła jak rządy Hamasu w Gazie   Marcus   2024-02-14
Czy może istnieć uczciwa propalestyńska lewica?   Levick   2024-02-14
Hipokryzja zdefiniowana: grupy praw człowieka martwią się wszelkimi ograniczeniami w przepływie uchodźców, ale milczą w sprawie Egiptu, który zakazuje wjazdu jakimkolwiek uchodźcom z Gazy     2024-02-13
Czy uchodźcy żydowscy i arabscy są równi?Mimo prawie miliona żydowskich uchodźców z krajów arabskich, Organizacja Narodów Zjednoczonych nadal ma obsesję wyłącznie na punkcie potomków uchodźców arabskich.   Julius   2024-02-11
Kilka uwag wokół niepewności   Koraszewski   2024-02-09
Moi drodzy Palestyńczycy: Czas pozbyć się naszych przywódców i przyjąć izraelskie oferty pokojowe   Eid   2024-02-07
Jak zdemontować UNRWA: instrukcja krok po kroku     2024-02-07
Wojna Izraela z Hamasem jest najmniej śmiercionośną wojną w regionieDlaczego więc media opisują go jako „jedną z najbardziej śmiercionośnych… w historii”?   Greenfield   2024-02-06
Zdradziecka awangarda intelektualna   Koraszewski   2024-02-04
Departament Stanu a rzeczywistość   Bard   2024-02-03
Szef ONZ twierdzi, że Palestyńczycy mają „prawo do państwowości”. Dlaczego?   Fitzgerald   2024-02-03
UNRWA istnieje, aby pomóc w prowadzeniu wojny, której celem jest likwidacja Izraela   Tobin   2024-02-02
Islamscy terroryści tworzą klęski głodowe, żeby czerpać korzyści z pomocy zagranicznejWalka z terrorystami nie powoduje klęsk głodowych; pomoc humanitarna dla terrorystów powoduje klęski głodowe.   Greenfield   2024-02-01
Kto pierwszy mrugnie w wojnie w Gazie?   Fernandez   2024-02-01
Dokumentowanie działań umożliwiających zbrodnie wojenne Hamasu: agencje ONZ, programy pomocy rządowej i organizacje pozarządowe   Steinberg   2024-01-31
Prawdziwe ludobójstwa, które świat ignorujeZamiast przeciwstawić się prawdziwym zbrodniom przeciw ludzkości, społeczność międzynarodowa obrzuca Izrael krwawymi oszczerstwami.   Bryen   2024-01-29
Wysoki Przedstawiciel UE, Josep Borrell, przyznaje, że chce „dwóch państw”, a nie „pokoju”     2024-01-26
Błędna odpowiedź Bidena w sprawie TajwanuGłównym zagrożeniem dla pokoju w Azji nie jest niepodległość Tajwanu, ale chińska wojowniczość.   Jacoby   2024-01-26
Jak zakończyć cierpienia Palestyńczyków   Tawil   2024-01-24
Dla mediów terroryści Hamasu to duchy   Bard   2024-01-23
Złóżmy pozew przeciwko UNRWA w Hadze   Bedein   2024-01-23
Jak Princeton wybiela haniebną historię Kena Rotha   Steinberg   2024-01-22
Jedna wojna i dwie wizje   Taheri   2024-01-21
Pytasz, czy jesteś antysemitą?   Koraszewski   2024-01-21
“Koszmar zatajonych pieniędzy”: jak Katar kupił Ligę Bluszczową   Williams   2024-01-20
“Krwawe Boże Narodzenie”: chrześcijanie masakrowani w nigeryjskim ludobójstwie   Ibrahim   2024-01-17
Pracownicy pomocy humanitarnej wspierają Hamas   Bard   2024-01-13
Samobójcza głupota „rozwiązania w postaci dwóch państw”   Anderson   2024-01-12
Starzy orędownicy procesu pokojowego i wojna w Gazie   Flatow   2024-01-11
Dlaczego chrześcijańscy przywódcy ignorują ataki na swoją społeczność   Tawil   2024-01-10
Masha Gessen, lub, ври, да знай же меру   Fitzgerald   2024-01-09
Dla mediów terroryści Hamasu to duchy   Bard   2024-01-06
Izrael ma nie tylko armię najbardziej moralną, ale także najbardziej przejrzystą     2024-01-06
Krytycy Izraela po prostu nie chcą, aby Izrael zwyciężył   Tobin   2024-01-05
Kto popiera Hamas?   Dershowitz   2024-01-04
Nie ma „upokorzonej izraelskiej męskości”   Chesler   2024-01-02
Nie ma porównania pomiędzy przemocą palestyńską i żydowską na Zachodnim Brzegu     2024-01-02
Odzyskanie romantyzmu naszej sprawy   Greenfield   2023-12-28
Przyszła strategia ekonomiczna dla pokoju   Mahjar-Barducci   2023-12-25
“Przebudzenie” zagraża amerykańskim Żydom   Tobin   2023-12-23
Dziesięć podstawowych faktów na temat wojny z Hamasem, o których media nie mówią     2023-12-23
Zakazanie przez Bidena prawa wjazdu do USA dla „stosujących przemoc osadników” izraelskich zablokowałby tych, którzy po prostu nie zgadzają się z jego polityką   Kontorovich   2023-12-21
Wojna w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie   Koraszewski   2023-12-20
Czy dysonans poznawczy Bidena może pozwolić Izraelowi wygrać wojnę?   Tobin   2023-12-19
Dlaczego islamiści roszczą sobie prawa do ziemi niemuzułmańskiej?   Bulut   2023-12-18
Polityka tożsamości i zaburzenia kognitywne   Koraszewski   2023-12-18
Symfoniczna wersja terroru   Taheri   2023-12-15
Wsparcie dla terroru: jak terroryści wykorzystują organizacje humanitarne   i Nathaniel Rabkin   2023-12-14
Zdumiewająca naiwność Izraelofobów. Zachodnie oburzenie wywołane wyłapywaniem przez IDF podejrzanych członków Hamasu jest absurdalnym kwiecistym moralizowaniem.   O'Neill   2023-12-13
Redaktor kuwejckiej gazety: Hamas powinien być ścigany sądownie za śmierć i zniszczenie, jakie ściągnął na Gazańczyków atakiem z 7 października     2023-12-11
Tak daleko, tak blisko   Koraszewski   2023-12-10
Za kulisami Human Rights Watch: nienawiść i korupcjaPamięci Roberta Bernsteina, założyciela Human Rights Watch   Steinberg   2023-12-09
Najnowszy hit Pallywoodu. Jak usłużne relacje mediów o „zbombardowaniu” szpitala Al-Ahli promowały propagandę Hamasu   Landes   2023-12-07
Nagroda Nobla za terror i inne absurdy   Fernandez   2023-12-06
Gaza – kto z kim walczy i w imię czego?   Koraszewski   2023-12-05
Unia Europejska jest wspólnikiem Iranu   Rafizadeh   2023-12-05
W  Betlejem Boże Narodzenie zostało odwołane , a winni są Żydzi.     2023-12-04
Porażka zachodniego feminizmu, kiedy jest najbardziej potrzebny   Chesler   2023-12-04
Huti: kim są i dlaczego atakują Izrael?   Flatow   2023-12-03
Krótka historia długiej odpowiedzialności zbiorowej   Koraszewski   2023-12-02
Dlaczego Arabowie “zdradzili” Palestyńczyków   Toameh   2023-12-01
Coleman Hughes atakuje porównania między Palestyńczykami a walką Czarnych o wolność w Afryce Południowej i w Ameryce   Coyne   2023-12-01
Prawdziwi eksperci prawa międzynarodowego są zgodni: Hamas jest winny zbrodni wojennych i niemal na pewno ludobójstwa. Ale media ignorują ten przekaz     2023-11-30
Czerwony Krzyż po raz kolejny zawodzi Żydów   Bard   2023-11-28
“Rozwiązanie w postaci dwóch państw” oznacza terroryzm   Greenfield   2023-11-27
Niebezpieczne fantazje Bidena o państwie palestyńskim   Tobin   2023-11-26
Nie, Joe. Powierzenie ONZ odpowiedzialności za Gazę byłoby kiepskim dowcipem   Kontorovich   2023-11-24
Nagroda administracji Bidena dla Iranu w wysokości 10 miliardów dolarów: tylko małe podziękowanie za zorganizowanie wojny, zranienie 56 żołnierzy amerykańskich i próbę wypędzenia USA z Bliskiego Wschodu.   Rafizadeh   2023-11-23
Gaza moja miłość   Koraszewski   2023-11-22
Oszczerstwa o popełnianiu „ludobójstwa przez Izrael mają na celu usprawiedliwienie ewentualnego prawdziwego ludobójstwa na Żydach     2023-11-21
Dlaczego Palestyńczycy nie chcą rządzić Gazą?   Abdul-Hussain   2023-11-18
Gaza, islam i Zachód   Smith   2023-11-17
Pora, żeby Biden publicznie przyznał, że jest to wojna irańskich mułłów przeciwko Izraelowi i Stanom Zjednoczonym   Rafizadeh   2023-11-15
Amerykański front   Rosenthal   2023-11-07
Antonio Guterres nie jest najgorszym sekretarzem generalnym w historii ONZ, ale jest w czołówce   Fitzgerald   2023-11-04
Normalizacja barbarzyństwa. Społeczeństwa, które rezygnują z wolności, wkrótce zobaczą, że zastąpiła ją przemoc.   O'Neill   2023-11-03
Zamknięcie granicy przez Egipt stanowi naruszenie prawa międzynarodowego   Kontorovich   2023-11-01
Po masakrze Żydów przeprowadzonej przez Hamas „GUARDIAN” nienawidzi Żydów jeszcze bardziej   Levick   2023-10-30
Egipt i Jordania odmawiają ratowania palestyńskiego życia     2023-10-28
Wielki Zderzacz Andronów   Koraszewski   2023-10-26
Lepsze pytanie: czego prawo międzynarodowe wymaga od reszty świata w sprawie Hamasu?   Amos   2023-10-25
Właśnie przeczytałem Idź i wróć człowiekiem   Kalwas   2023-10-24
Piekło wojen miejskich nie jest unikalne dla Gazy   Brincka   2023-10-23
Kto i jak współczuje Palestyńczykom?   Koraszewski   2023-10-21
Czy powinniśmy pomagać Palestyńczykom w Gazie?   Destexhe   2023-10-18
Przyzwoici liberałowie mogą wyrządzić więcej szkody niż demonstranci popierający Hamas   Tobin   2023-10-15
List otwarty do redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” Jarosława Kurskiego   Koraszewski   2023-10-15
Najważniejsza zmiana w świecie arabskim od końca kolonializmu     2023-10-06
ONZ musi zakończyć wykluczanie Tajwanu — zanim będzie za późno   Jacoby   2023-10-05
Zakrzykiwanie cywilizowanego dialogu   Chesler   2023-10-04
Lekcje z Karabachu dla ofiar i  prześladowców   Fernandez   2023-10-04
Afryka: dzielenie kury, która znosi złote jaja   Taheri   2023-09-30
Dlaczego Palestyńczycy uciekają ze Strefy Gazy?   Tawil   2023-09-28
Nieuniknione dysproporcje   Gal   2023-09-28

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk