Prawda

Czwartek, 23 marca 2023 - 09:12

« Poprzedni Następny »


Historia medialnej intifady przeciwko Izraelowi


Phyllis Chesler 2022-12-20

Zachodni dziennikarze bez cienia wstydu masowo uczestniczą w produkcji propalestyńskiej propagandy i antysemickich kłamstw.
Zachodni dziennikarze bez cienia wstydu masowo uczestniczą w produkcji propalestyńskiej propagandy i antysemickich kłamstw.

Nowa książka historyka Richarda Landesa pokazuje, jak bardzo wojna kłamstw i języka zagraża nie tylko żydowskiemu państwu, ale i samemu Zachodowi.

 

Od chwili, gdy Jaser Arafat rozpoczął w 2000 roku długo planowaną drugą intifadę przeciwko Izraelowi, nieustannie opowiadano i powszechnie wierzono w najbardziej bezczelne kłamstwa o Żydach i Izraelu. Przez lata mistrzowie propagandy w cyberprzestrzeni, w zachodnich mediach i środowisku akademickim potrafili diabolicznie wywracać do góry nogami rzeczywistość. Cały świat ochoczo uwierzył w całkowicie fałszywą narrację.


Nowa praca Richarda Landesa Can the Whole World Be Wrong?: Lethal Journalism, Antisemitism and Global Jihad [Czy cały świat może się mylić? Śmiercionośne dziennikarstwo i globalny dżihad] dokładnie i znakomicie dokumentuje tę historię.

 

Landes jest historykiem i znawcą ruchów apokaliptycznych. Jest autorem ośmiu książek i niezliczonych artykułów. Prowadzi znakomitą stronę internetową The Augean Stables. Śledzi kradzież i zmiany znaczenia słów. Sam ukuł nazwę „Pallywood” (palestyński Hollywood), aby opisać taktykę Palestyńczyków polegającą na filmowaniu w strefach wojennych teatralnych scen udających rzeczywiste wydarzenia w ramach masowej produkcji antyizraelskiej propagandy.

 

W swojej książce Landes omawia oszczerstwo za oszczerstwem, zaczynając od kultowej śmierci Mohammeda al-Dury, dziecka z Gazy, rzekomo zamordowanego z premedytacją przez okrutnych izraelskich żołnierzy. Kiedy jego śmierć została zarejestrowana na wideo i natychmiast obwiniono Izrael, mimo że wideo niczego takiego nie udowodniło, al-Dura stał się chłopcem, którego wizerunek zdobił tysiące kubków i t-shirtów, rozpalił cały świat i doprowadził do niezliczonych muzułmańskich okrucieństw, w tym samobójczych zamachów bombowych, strzelanin, ataków nożowniczych i taranowania samochodami izraelskich cywilów.


Jak zauważa Landes, początkowe doniesienie o incydencie było złośliwe i podżegające: „(Zmanipulowany) materiał filmowy i towarzysząca mu narracja natychmiast rozeszły się jak ogień po prerii, a potem spawa przybrała wymiary mityczne. Nagranie było spektakularne, równie silne emocjonalnie, jak psy atakujące czarnych demonstrantów w Birmingham (1963) czy przerażona oblana napalmem, wietnamska dziewczynka biegnąca nago drogą (1972). … Film o śmierci chłopca al-Dury od początku budził znaki zapytania… dziennikarze rzucili się jednak na tę historię. … Stał się ikoną nienawiści XXI wieku. Nie można przecenić jego wpływu”.

„Rola sprawy al-Dura jako materiału podżegającego do nienawiści jest oczywista. Jeśli szkody były mniejsze niż podczas dawniejszych europejskich pogromów, to tylko dlatego, że Izraelczycy mogli się bronić, czego nie mogli robić Żydzi w Kiszyniowie”.

Landes przypomina również, że Osama bin Laden wykorzystał al-Durę w filmie rekrutacyjnym do globalnego dżihadu i że pierwsi palestyńscy zamachowcy-samobójcy w pozostawionych przez siebie filmach eksponowali zdjęcia al-Dury.


Mieli entuzjastycznych kolaborantów w mediach. Landes pisze, że prezenterka wiadomości Catherine Nay (Europe NewsDecryptage, 2003) skomentowała: „Dzięki symbolicznej sile tego zdjęcia śmierć Mohammeda unieważnia, wymazuje śmierć chłopca, który z rękami do góry stoi przed żołnierzem SS w Warszawskim Getcie”. Emmanuel Brenner (Naibed, 2007) przedstawił to rozumowanie tak: „Naprawdę ‘ci ludzie’ [Żydzi] zachowują się tak samo źle jak my. Hańba Holokaustu już nie istnieje! Śmierć Mohammeda zmiotła chłopca z getta”.

 

Palestyński poeta Mahmoud Darwish posunął się nawet do napisania ody o „strzelcu z zimną krwią”, opisał sceny „przed kamerą”, które nie istniały i powołał się na „dzieciątko Jezus”.


Zdaniem Landesa sposób, w jaki zachodni dziennikarze zajmowali się tą historią, „stanowi jedną z najbardziej monumentalnych porażek profesjonalnego dziennikarstwa w długiej i burzliwej historii dziennikarstwa wojennego”. Rzeczywiście, późniejsza analiza balistyczna wykazała, że kule, które zabiły al-Durę, nie mogły zostać wystrzelone przez żołnierzy IDF. Nic dziwnego, że media odmówiły informowania o tym.


Landes wyjaśnia, że miało to implikacje wykraczające daleko poza konflikt izraelsko-palestyński. Twierdzi, że język został wykoślawiony i „uzbrojony”, aby „wywołać oburzenie i panikę moralną”. Słusznie zauważa, że „Izrael był pierwszą globalną ofiarą tej histerii moralnej wywołanej kłamliwą narracją. Była to pierwsza masowa moralna dezorientacja w tym stuleciu. Od tego czasu brak kontaktu z rzeczywistością, na której ta narracja jest zbudowana, tylko poszerzył jej zasięg. … Obecnie próbujemy myśleć za pomocą głęboko zniszczonego słownictwa, używając terminów, które zostały pozbawione treści, niosąc głównie emocjonalne ładunki”.


Masowy wzrost ataków na Żydów nie spowodował większego zainteresowania badaniami Richarda Landesa. Ale doprowadził do codziennych doniesień o zbrodniach przeciwko Żydom – oraz do różnych przesłuchań i rezolucji. Dowiadujemy się o komisjach, konferencjach i organach międzynarodowych, które poświęcają antysemityzmowi całe sesje. Te same organizacje żydowskie, które kiedyś minimalizowały to zjawisko, teraz apelują o fundusze na jego zwalczanie. Próbują utrzymać się na rynku, obiecując, że zajmą się antysemityzmem, którym nie zajmowały się wcześniej.

 

Na początku XXI wieku różne oddziały United Jewish Appeal skupiały się na restrukturyzacji swojej misji. Dla kontrastu, obecna kampania zbierania funduszy nowojorskiego UJA skupia się głównie na antysemityzmie, podobnie jak apele o fundusze takich organizacji jak Conference of Presidents i ADL.

 

Ale czy amerykańskie organizacje żydowskie naprawdę mają plan stworzenia Żelaznej Kopuły przeciwko oszczerstwom?


Czy Richard Landes ma jakieś propozycje? Landes uważa, że musimy ponownie przestudiować medialną intifadę, która rozpoczęła się wraz z al-Durą, aby zrozumieć, w jaki sposób fakty i rzeczywistość zostały przekręcone, odwrócone i zamienione w kłamstwa przez „przebudzoną” lewicę i media, i że doprowadziło to do dominującej narracji o Izraelu jako o  sile, która jest z natury zła, i prezentującej Palestyńczyków jako wieczne ofiary.


„Ponowne odczytanie wydarzeń z wczesnych lat 2000 roku może zatem rozpocząć proces reorientacji moralnej i poznawczej, dostosowania się do progresywnego credo, które jest bardziej oparte na rzeczywistości, a zatem na dłuższą metę bardziej skuteczne” – twierdzi Landes.


Autor proponuje również „odwagę”, gotowość do stawienia czoła publicznemu „wstydowi”, a nawet fizycznej krzywdzie w imię prawdy, jako jedyny sposób przeciwstawienia się antyzachodniemu barbarzyństwu.

„Toczymy walkę naszego życia — pisze — walkę o cywilizację, dzięki której wizja Blake'a o świecie mentalnych zmagań, a nie tylko cielesnej rzezi, stała się możliwa. Nasza walka toczy się z tymi, którzy myślą, że prawda i honor to pojęcia związane z górami trupów i władzy”.

Landes chce, byśmy wybrali życie zamiast śmierci: „Wybór życia to również zaakceptowanie narażenia się na atak, ale także oczekiwanie wzajemności. … Otwarte i samobójcze sprzymierzanie się z tymi, którzy gardzą takimi zasadami i chcą tylko dominacji, zwracanie się przeciwko tym, którzy przez prawie cztery tysiąclecia byli oddani tym zasadom, definiuje szaleństwo i uosabia zdumiewającą głupotę. W objęciu życia nagrody odpowiadają wymaganiom. Wybierz życie, jakkolwiek trudne.”


Ta książka jest ważną lekcją historii, szczególnie dla tych, którzy jeszcze nie urodzili się, kiedy zaczęły się oszczerstwa, ale którzy teraz spotykają się z rozprzestrzeniającą się nienawiścią do Żydów na kampusie, na ulicach i w mediach.

 

The history of the media intifada against Israel

JNS Org., 12 grudnia 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

*Phyllis Chesler – emerytowana profesor psychologii City University of New York, współzałożycielka Association for Women in Psychology oraz National Women’s Health Network.


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2343 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

France24 zawiesza dziennikarzy za antysemityzm   Wójcik   2023-03-22
Nie każda solidarność budzi podziw i uznanie   Koraszewski   2023-03-20
Protesty i Zasada Pani Frearson   Collins   2023-03-19
Amerykańscy profesorowie przemawiają na konferencji terrorystów   Flatow   2023-03-18
Pornografia protestu. Szukanie przyjemności w szlachetności buntu   Leibovitz   2023-03-18
Pożegnać świętości, wrócić do zasad   Koraszewski   2023-03-17
Mordercza obsesja UE na punkcie Izraela   Tawil   2023-03-17
Czy modlitwa w szkole jest zgodna z Konstytucją?   Dershowitz   2023-03-14
Dziecięca choroba lewicowości   Koraszewski   2023-03-10
Lista rzeczy, których NIE zobaczymy i NIE usłyszymy od rządu i mediów USA po zamordowaniu obywatela amerykańskiego w Judei     2023-03-07
Chiny przekraczają “czerwoną linię” pomagając Rosji w wysiłkach wojennych   Bergman   2023-03-03
Katastrofa demokracji, czy katastrofa w demokracji   Koraszewski   2023-03-02
Republika Strachu: 20 lat później   Teheri   2023-03-01
Empatia i wrażliwość sztucznej inteligencji   Krauss   2023-02-28
“Przebudzona” Ameryka — oglądana przez uciekinierkę z Korei Północnej   Bawer   2023-02-27
Rajd IDF na Nablus to kolejny gwóźdź do trumny Autonomii Palestyńskiej   Toameh   2023-02-24
Ukraina: niezamierzone konsekwencje   Taheri   2023-02-23
Gdzie, u licha, była „Palestyna”?   Collier   2023-02-23
Wojna zastępcza Europy przeciwko Izraelowi. Jak UE ignoruje zbrodnie Hamasu   Tawil   2023-02-22
UE walczy z dezinformacją. Ale nie antyizraelską dezinformacją     2023-02-20
Szczęśliwy święty Jerzy   Koraszewski   2023-02-19
Trzęsienia ziemi przynoszą śmierć. Ale także życie   Jacoby   2023-02-18
CIA Burnsa wznawia wojnę z Izraelem   Bard   2023-02-18
„Global Getaway”: nadmiar pustych obietnic ze strony UE?   Bergman   2023-02-17
UNRWA jest problemem a nie rozwiązaniem   Tawil   2023-02-16
Syria: Wojna, która nie ma końca    Taheri   2023-02-16
Dialog ze sztucznym inteligentem   Koraszewski   2023-02-15
Chiny i Rosja pogłębiają więzi   Bergman   2023-02-11
Iran: Wyprzedaż klejnotów rodzinnych, by kupić lojalność   Taheri   2023-02-09
Zagrożeni Asyryjczycy i język Jezusa potrzebują międzynarodowego wsparcia   Bulut   2023-02-08
Palestyńczycy naprawdę zasługują na współczucie   Koraszewski   2023-02-07
„Imam Pokoju” wzywa Arabów, muzułmanów do zaakceptowania Izraela     2023-02-07
Unia Europejska w sprawie praw człowieka w Iranie: najpierw biznes   Rafizadeh   2023-02-01
Państwa arabskie wysyłają miliardy na amerykańskie uniwersytety     2023-01-29
Naród ofiar jest skazany na porażkę   Greenfield   2023-01-28
Dlaczego należy zakazać flagi OWP i Konfederacji?   Flatow   2023-01-27
Komu na rękę z niewidzialną ręką?   Koraszewski   2023-01-27
UE i administracja Bidena wciąż ugłaskują i nagradzają mułłów Iranu   Rafizadeh   2023-01-24
Żyjemy w ciekawych czasach   Koraszewski   2023-01-24
Wojna Unii Europejskiej z Izraelem   Tawil   2023-01-19
Czy istnieje środek prawny na kłamstwa George'a Santosa?   Dershowitz   2023-01-19
Wieczny dyktator i brakujący pokój: historia Mahmuda Abbasa   Eid   2023-01-19
Orwellowska obsesja „New York Timesa” na punkcie Izraela   Chesler   2023-01-18
Palestyna: Perwersyjny – i wprawiający w osłupienie - paradoks   Sherman   2023-01-17
Kolejna faza ewolucji państwucha   Koraszewski   2023-01-17
Najważniejsze niepisane prawo na Zachodzie: nie drażnij irracjonalnych, ekstremistycznych muzułmanów     2023-01-13
Głupota ujawnia się w działaniu, część 3: ignorowanie porażek   Bard   2023-01-11
Nie ma chleba bez wolności?   Koraszewski   2023-01-11
Europa na łasce Kataru?   Godefridi   2023-01-10
Turecki “postęp”: Sześcioletnią dziewczynkę wydał za mąż jej ojciec, znany szejk   Bekdil   2023-01-06
Antysemityzm ludzi łagodnych i dobrych - raz jeszcze   Koraszewski   2023-01-06
Dzisiejsza Rosja i “Długi Telegram”   Koraszewski   2023-01-05
Zapomniane przemówienie Jasera Arafata   Shaw   2023-01-04
Znaczenie wielkiego exodusu Mizrahi   Julius   2023-01-03
Profesor Matczak i hollywoodzka puma   Koraszewski   2023-01-02
Śmieć chrześcijaństwa w Betlejem   Ibrahim   2022-12-31
Ukraina: przepis na ugłaskanie zbrodniarza   Taheri   2022-12-31
Przesłanie Zełenskiego w mundurze polowym   Jacoby   2022-12-29
Konserwatyzm w dobie populistycznej rewolty   Winegard   2022-12-23
Europa budzi się i dostrzega korupcję w organizacjach pozarządowych   Steinberg   2022-12-22
W Iranie i Chinach protestujący domagają się wolności. Gdzie jest przywódca wolnego świata?   Jacoby   2022-12-22
Niemiecki kanclerz obawia się zimnej wojny   Koraszewski   2022-12-21
Niemieckie spojrzenie na globalne perspektywy   Taheri   2022-12-20
Historia medialnej intifady przeciwko Izraelowi   Chesler   2022-12-20
Mułłowie Iranu: kiedy zbudzi się Unia Europejska?   Rafizadeh   2022-12-15
Turcja i Izrael: otwarcia i ponowne zamknięcia   Bekdil   2022-12-15
Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców   Grzegorz Lindenberg   2022-12-13
Długi cień zimnej wojny   Koraszewski   2022-12-12
Głupota ujawnia się w działaniu   Bard   2022-12-12
Kolonializm i Żydzi, ofiary czy kolaboranci?   Julius   2022-12-11
Zniekształcona pamięć wojny koreańskiej   Shankar   2022-12-09
Czy Izrael powinien bojkotować palestyńskich Arabów?   Amos   2022-12-08
Komu wierzymy i dlaczego tak niechętnie?   Koraszewski   2022-12-07
Kolejne medialne wymówki dla Palestyńczyków i ich terroru   Bard   2022-12-07
Dwoje ludzi przekraczających rzeczywistość we wnętrzu jednego katalońskiego domu   Zbierski   2022-12-02
“New York Times” i jego współpracownicy   Fitzgerald   2022-12-02
Niewinne zdumienie pewnego socjologa   Koraszewski   2022-12-01
Wyjście ze stalinowskiego zimna   Ashenden   2022-11-29
Eureka! Odkryto arabskie lobby   Bard   2022-11-26
Stare irańskie hasło podbija świat   Taheri   2022-11-25
Nie, nierówności dochodów nie są najwyższe w historii. Są na historycznie niskim poziomie   Jacoby   2022-11-22
Porwanie studiów bliskowschodnich   i Alex Joffe   2022-11-20
Mistrzostwa świata w piłce nożnej i światowe rozgrywki   Collins   2022-11-19
Zabłąkane pociski: czego Ukraina (i Polska) mogą nauczyć się od Izraela   Frantzman   2022-11-18
Mroźna zima dla Europy: obwiniaj strategiczną ślepotę   Bekdil   2022-11-16
Thomas Friedman, zwolennik równego kopania wszystkiego, co izraelskie   Flatow   2022-11-14
Inwestowanie w naukę dla bezpieczeństwa żywnościowego w Afryce   Bafana   2022-11-14
Kapitalizm to dobra rzecz   Koraszewski   2022-11-12
Skuteczna walka ze skrajnym ubóstwem   Jacoby   2022-11-11
Zabijanie Lewiatana tysiącem ciosów   Taheri   2022-11-10
Krytyczna teoria rasy i antysemityzm   Levick   2022-11-10
Afrykańscy farmerzy zarobili około 282 miliony dolarów na GMO w 2020 roku – nowe badanie   Opoku   2022-11-09
Niebezpieczeństwo „śpiącej” umowy nuklearnej: silniejsza Rosja, Chiny, Korea Północna, Iran   Rafizadeh   2022-11-08
Refleksje o książce Roberta Spencera Who Lost Afghanistan?   Chesler   2022-11-08
Palestyńska walka o potrawy   Fitzgerald   2022-11-07
Arabowie o zachodniej hipokryzji w sprawie irańskich dronów     2022-11-07
Chaos tworzony przez moralistów na poziomie trzylatków   Tracinski   2022-11-04
Projektanci mody intelektualnej i ich klienci   Koraszewski   2022-11-02
Rewolucja w Iranie jest powstaniem, któremu przewodzą mniejszości etniczne   Mustafa   2022-11-01
Nadzieja w pesymizmie i rozsądku   Koraszewski   2022-10-31

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk