Prawda

Piątek, 1 listopada 2024 - 00:46

« Poprzedni Następny »


Zdumiewająca historia dwóch par bliźniąt


Jerry A. Coyne 2015-07-17

(Od lewej) Jorge Enrique Bernal Castro, William Cañas Velasco, Carlos Alberto Bernal Castro and Wilber Cañas Velasco. Zdjęcie: Stefan Ruiz dla “The New York Times”
(Od lewej) Jorge Enrique Bernal Castro, William Cañas Velasco, Carlos Alberto Bernal Castro and Wilber Cañas Velasco. Zdjęcie: Stefan Ruiz dla “The New York Times”

Czytelniczka Dorsa Amir zwróciła mi uwagę na artykuł Susan Dominus w dzisiejszym „New York Times”: “The mixed-up brothers of Bogotá”. Opowiada on dziwaczną historię zamienionych bliźniąt, która daje garść informacji o podstawie genetycznej zachowania ludzkiego.


W Columbii w tym samym czasie urodziły się dwie pary bliźniąt jednojajowych i jeden bliźniak z każdej pary został przypadkowo zamieniony. Każda para była następnie wychowywana jako domniemane bliźnięta dwujajowe. Dopiero znacznie później odkryto pomyłkę, kiedy pewna kobieta, która znała jednego z bliźniąt, spotkała drugiego w sklepie rzeźniczym i uznała, że to jej przyjaciel, który sobie z niej żartuje, kiedy jej nie rozpoznał. Po okresie wahań i niepokoju prawdziwe bliźnięta spotkały się i odkryły, że ich podobieństwa są głębsze niż tylko wygląd.


Bliźnięta jednojajowe rozdzielone przy urodzeniu są cenne dla ludzi interesujących się genetycznymi podstawami ludzkiego zachowania i morfologii, bo ich podobieństwa dają nam wskazówki co tego, jak wiele ze zmienności ludzkiej ma podstawę w genach, a jak wiele w środowisku – oraz jak zachodzą interakcje między tymi dwoma czynnikami. Fotografia powyżej pokazuje, że morfologia (w tym wypadku zarówno kształt, jak rysy twarzy) są w przeważającym stopniu zdeterminowane przez geny: chociaż pierwszy i trzeci bliźniak od lewej, jak również drugi i czwarty, byli wychowywani razem, pary, które wyglądają tak samo, to #1 i #2, jak też #3 i #4. Mimo że bliźnięta jednojajowe wyrastały w różnych środowiskach od momentu narodzenia, ich znacznie bliższe podobieństwo w porównaniu do domniemanych bliźniąt dwujajowych (a w rzeczywistości osób niespokrewnionych) jest oczywiste. To oraz inne, podobne prace z bliźniętami pokazuje, że różnice wyglądu w przeważającej mierze oparte są na różnicach ich genów, nie zaś na wychowaniu. 


To jednak już wiedzieliśmy: potomstwo na ogół przypomina rodziców także wtedy, kiedy jest oddzielone od rodziców w bardzo wczesnym wieku i wychowywane w innym środowisku. Bliźnięta jednojajowe wychowywane oddzielnie są jednak jednym z najlepszych testów hipotez „geny a środowisko” – „natura a wychowanie” (tak, geny wchodzą w interakcje ze środowiskiem) dotyczących zachowania. Jeśli wychowywane osobno bliźnięta jednojajowe, które mają wszystkie geny takie same, są bardziej podobne do siebie dla danej cechy niż prawdziwe bliźnięta dwujajowe wychowywane razem (które, podobnie jak zwykłe rodzeństwo mają taką samą połowę genów) sugeruje to, że wkład genetyczny do różnic w tej cesze jest ważniejszy niż wkład środowiska. Gdyby bowiem podobieństwa w zachowaniu były spowodowane wyłącznie przez środowisko, to bliźnięta jednojajowe wychowywane osobno powinny być mniej podobne w zachowaniu niż bliźnięta dwujajowe wychowywane razem: ci ostatni wychowali się w tym samym środowisku (mniej lub bardziej), ale nie ci pierwsi.


Jak napisano w artykule, wcześniejsze badania pokazały zdumiewający wpływ genów na zachowania: bliźnięta jednojajowe wychowane osobno są często niesamowicie podobne:

Najbardziej zapewne intrygująca gałąź badań nad bliźniętami dotyczy małej i niezwykłej klasy tematów badań: bliźnięta jednojajowe, które były wychowywane osobno. Thomas Bouchard Jr., psycholog z University of Minnesota zaczął je badać w 1979 r., kiedy dowiedział się o Jimie i Jimie, dwóch mężczyznach z Ohio, którzy spotkali się w wieku 39 lat. Nie tylko wyglądali niesłychanie podobnie, ale spędzali wakacje na tej samej plaży na Florydzie, ożenili się z kobietami o tym samym imieniu, rozwiedli się z nimi i ożenili ponownie z kobietami, które także miały to samo imię, palili tę samą markę papierosów i dla zabawy budowali miniaturowe meble. Mając podobne osobowości, jak również intonację, wydawali się w pełni ukształtowani od poczęcia, nieczuli na wpływy rodziców, rodzeństwa i geografii. Bouchard badał następnie ponad 80 par bliźniąt jednojajowych, które wychowywały się osobno, porównując je z bliźniętami jednojajowymi wychowywanymi razem, bliźniętami dwujajowymi wychowywanymi razem i takimi, które wychowywały się osobno. Odkrył, że we wszystkich niemal wypadkach bliźnięta jednojajowe, niezależnie od tego, czy były wychowywane razem, czy osobno, były bardziej do siebie podobne niż ich dwujajowe odpowiedniki pod względem osobowości i, co wywołało kontrowersje, inteligencji. Nieoczekiwanym odkryciem w jego badaniach było to, że efekt wspólnego środowiska – np. rodziców – miał znikomy wpływ na osobowość. Geny i unikatowe przeżycia – urlop za granica, ważny przyjaciel – miały większy wpływ.

Jak jednak pisze Dominus, te badania z wielu powodów nie są doskonałe: bliźnięta jednojajowe mogły zostać oddane do adopcji ludziom z podobnych środowisk; mogły znać się, a więc istnieje możliwość jakichś wspólnych wpływów; mógł być rodzaj autoselekcji, czyli bliźnięta jednojajowe, które mają takie same ekscentryczne zachowania, łatwiej było znaleźć do badania, ponieważ media częściej o nich donoszą i było większe prawdopodobieństwo odkrycia ich. W wypadku „braci” Castro i Velasco większość tych problemów nie istnieje: nie było adopcji i nie było autoselekcji.


Te dwie pary rozdzielonych bliźniąt zostały przebadane przez naukowców i możecie przeczytać w artykule, co znaleźli. Powiem tylko, że ich wyniki zgadzają się ogólnie z wcześniejszymi badaniami bliźniąt rozdzielonych przy urodzeniu: silny składnik genetyczny różnic zachowań – oraz zachowania są czasami ekscentryczne. Tutaj jest mały fragment, opisujący zachowanie tych dwóch par bliźniąt, po tym, jak już znali się przez pewien czas, ale jeszcze nie byli formalnie testowani:

Do tego czasu tych czterech młodych mężczyzn dobrze się znało. Przez ostatnie sześć miesięcy wychodzili razem na wycieczki i wspólne posiłki, rozmawiali o kobietach, rodzinie, pieniądzach, wartościach. Nawet po tylu tygodniach każdy wpatrywał się, nadal wytrącony z równowagi i zdumiony, w oczy swojego identycznego brata. Mierzyli się, oceniali i badali. Stali obok siebie, porównując wzrost (ci, którzy wychowali się w mieście, byli wyżsi od tych, którzy wychowali się na wsi [JAC: pokazuje to, że jest duży wpływ środowiska na wzrost, co wiedzieliśmy od pewnego czasu; odżywianie jest tutaj ważne]; Carlos pobił Wilberta w konkurencji na zjedzoną ilość żywności, William pokonał ich wszystkich, kiedy siłowali się na rękę. Na trybunach podczas meczu piłkarskiego Carlos obserwował z fascynacją, jak ręka Williama sięgnęła z tyłu dżinsów, by podrapać się po siedzeniu: Jorge robił to samo, powiedział Wilberowi Carlos. Podczas obiadu pewnego wieczoru Jorge zauważył, że Carlos i Wiber pochylają się pod tym samym, dziwnym kątem nad talerzami.

Istniały jednak różnice między bliźniętami jednojajowymi: badacze pokazali, że pod pewnymi względami byli mniej podobni niż się spodziewano (nie podano jednak, czy nadal byli bardziej podobni niż niespokrewnione bliźniaki wychowane razem). Częścią tej historii jest także epigenetyka.


Jest to fascynująca opowieść zarówno z ludzkiego, jak naukowego punktu widzenia i chociaż, jak na mój gust, jest tam nieco zbyt mało nauki, nadal pokazuje rodzaj naturalnego eksperymentu, jakiego potrzebujemy, żeby ustalić, jak proporcja różnic między ludźmi opiera się na różnicach genetycznych, jaka na różnicach środowiska, a jaka na interakcji między genami a środowiskiem. Etyka nie pozwala dokonywać tego rodzaju eksperymentów na ludziach, jakie możemy robić na muchach i krowach: rozdzielanie jednostek przy urodzeniu i zobaczenie, jak duże różnice w zachowaniu i wyglądzie można stworzyć przez wychowywanie rodzeństwa (jedno- lub dwujajowego) w różnych środowiskach. Jak dotąd dane pokazują, że zaskakująco duża liczba zmienności w ludzkim zachowaniu spoczywa w zmienności genów, ale (jak pisałem), te badania nie są doskonałe. Niemniej powinny dać do myślenia tym, którzy wierzą (często w oparciu o ideologię polityczną), że geny nie odgrywają większej roli w różnorodności zachowań osób w populacji ludzkiej.


An amazing tale of identical twins two pairs swapped and raised apart

Why Evolution Is True, 12 lipca 2015

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska



Jerry A. Coyne

Profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków.  Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.

Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj






Nauka

Znalezionych 1496 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Ludzie i wymieranie megafauny   Novella   2021-03-10
Banany edytowane przez CRISPR   Novella   2021-03-02
Nikczemne grzyby naśladują kwiaty trawy, by ułatwić własne rozmnażanie się   Coyne   2021-02-26
Co zabiło megafaunę Ameryki Północnej?   Novella   2021-02-25
Stresy i nowe szczepy wirusa   Ridley   2021-02-12
EWOLUCJA wirusa Covid-19   Coyne   2021-02-10
Czy „toksyczna kobiecość” jest główną przyczyną bojów o społeczną sprawiedliwość?   Coyne   2021-02-08
Najmniejszy gad (i owodniowiec) świata: BARDZO mały kameleon   Coyne   2021-02-05
Dlaczego kocimiętka i matatabi doprowadzają koty do szaleństwa? Grupa badaczy mówi, że te rośliny mogą chronić je przed komarami   Coyne   2021-02-02
Bądźcie sceptyczni wobec wideo pokazujących “skutki uboczne” szczepionki   Novella   2021-01-28
Szaleństwo odnawialnej energii   Ridley   2021-01-23
Głębia ludzkiej historii   Novella   2021-01-19
Dlaczego szczepionki mRNA mogą zrewolucjonizować medycynę?   Ridley   2021-01-02
Szczepionka mRNA na koronawirusa: świadectwo ludzkiej pomysłowości i mocy nauki   Coyne   2021-01-01
Dziwaczny rodzaj rasistowskiego patriarchatu   Arora   2020-12-31
Centrala muszek owocowych: Bloomington Drosophila Stock Center   Coyne   2020-12-29
Pierwszy raport o używaniu narzędzi przez pszczoły: rodzimy gatunek używa grudek łajna, by odeprzeć drapieżne szerszenie   Coyne   2020-12-23
Nie – żadne chi nie istnieje   Novella   2020-12-21
Moc nauki dostarczyła najlepszej możliwej wiadomości w tym koszmarnym roku   Ridley   2020-12-18
Szczątkowa cecha ptaków, która mogła być funkcjonalna u przodków: zdalne wyczuwanie drgań dziobem (nadal czynne u kiwi)   Coyne   2020-12-16
Paradoks wielce niedoskonałego dobra   Koraszewski   2020-12-11
Nasiona roślin ewoluują, by upodobnić się odchodów antylopy, a oszukane żuki gnojowe odtaczają i zagrzebują nasiona   Coyne   2020-12-10
AI – asystent lekarza   Novella   2020-12-09
Czy problem zwijania białka został rozwiązany?   Coyne   2020-12-05
„Gryzoń skunksowy”, który żuje trujące rośliny i wypluwa truciznę na swoje futro   Coyne   2020-12-02
Intensywne zbieranie leczniczej rośliny przez ludzi prowadzi do ewolucji nowych kolorów liści i kwiatów   Coyne   2020-11-28
Jak ewoluuuje altruizm?   Coyne   2020-11-25
Filozof zainfekowany efektem potwierdzenia wyjaśnia, dlaczego ewolucja dowodzi Boga   Coyne   2020-11-23
Według nowych badań są cztery gatunki pingwinów białobrewych, a nie tylko jeden   Coyne   2020-11-19
Gra w łajdactwo, by zrozumieć łajdaków   Novella   2020-11-18
Ewolucja psów   Novella   2020-11-09
Genomowa i ewolucyjna analiza wymarłego kota szablozębnego   Coyne   2020-10-31
Zakład Simon-Ehrlich po 40 latach   Gale L. Pooley   2020-10-23
Używające narzędzi mrówki budują struktury, by spijać roztwór cukru w pojemnikach, nie topiąc się   Coyne   2020-10-22
Czego pandemia nauczyła nas o nauce?   Ridley   2020-10-19
Przeddarwinowscy “darwiniści”   Berry   2020-10-16
Covid 19 może przejmować kontrolę nad receptorami bólu, uśmierzając ból i podnosząc szerzenie się choroby: możliwy rezultat doboru naturalnego   Coyne   2020-10-15
Znowu wrzawa, że “teoria ewolucji wywrócona”, ale jak zwykle, robią z igły widły   Coyne   2020-10-13
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 4. Rzekome znaczenie dryfu genetycznego w ewolucji   Coyne   2020-10-09
Chromosomy Y ludzi, neandertalczyków i denisowian   Novella   2020-10-08
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 3. Rzekome znaczenie epigenetyki w ewolucji   Coyne   2020-10-07
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 2. Rzekome nieistnienie gatunków   Coyne   2020-10-05
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 1. Genetyczna plastyczność    Coyne   2020-10-03
“New Scientist”: Darwin jednak miał rację    Coyne   2020-10-01
Uprawy GMO i wzrost plonów   Novella   2020-09-28
Książka o psychologii ewolucyjnej, która pokazuje wartość tej dziedziny – ale nie wartość memów   Coyne   2020-09-22
Przyjemności seksu i jagód   Ridley   2020-09-18
Czy można falsyfikować naukowe teorie? Naukowiec odpowiada, że “nie”   Coyne   2020-09-12
Naukowe pismo “Nature” przystaje do Przebudzonych twierdząc, że zarówno płeć, jak gender są niebinarne   Coyne   2020-09-09
Wybór ostatecznej wolności   Witkowski   2020-09-07
Polio zlikwidowane w Afryce   Novella   2020-09-05
Czy wyrazy ludzkiej twarzy są uniwersalne w okazywaniu emocji?   Coyne   2020-09-02
Barwny erudyta J.B.S. Haldane   Coyne   2020-08-28
Modelowanie zbijania się pingwinów cesarskich w gromadę: każdy dostaje równie dużo ciepła   Coyne   2020-08-25
Jak algorytmy wpływają na twoje życie   Novella   2020-08-24
Z okazji dziewięćdziesiątych urodzin Thomasa Sowella   Jacoby   2020-08-22
Prawdziwie długa szyja: 6-metrowy wodny gad z triasu z szyją długości 2,7 metra   Coyne   2020-08-19
Wątrobiane duszki   Novella   2020-08-17
Rozrzedzanie krwi bez groźby krwawienia   Novella   2020-08-14
Nowy raport: Bakteria po stu milionach lat nadal żywa!   Coyne   2020-08-08
Modlitwa to nie jest lekarstwo   Nowella   2020-08-07
Maleńki, 10-centymetrowy dinosaur, który zjadał owady   Coyne   2020-08-06
Piękny skoczek, który upodabnia się do mrówki   Coyne   2020-08-03
Urodziny Rosalind Franklin!   Cobb   2020-07-31
Kondor wielki: ptak, który rzadko kiedy macha skrzydłami   Coyne   2020-07-28
Czy ludzie byli w Nowym Świecie ponad 30 tysięcy lat temu?   Coyne   2020-07-26
Oszaleć na punkcie nietoperzy w czasach korony i politykierstwa   Collins   2020-07-25
Dwa gatunki dały zdolną do życia hybrydę, mimo że rozeszły się 150 milionów lat temu   Coyne   2020-07-23
Niccolo Tartaglia jego tajemnica   Jacoby   2020-07-20
Akcja afirmatywna w wieloetnicznym narodzie   Hyams   2020-07-17
Dekolonizacja ewolucji (i Darwina) była nieunikniona   Coyne   2020-07-15
Filtr mózgu (czyli czego nie widzimy)   Novella   2020-07-14
Homeopatia jest bezwartościowa a czasami szkodliwa   Novella   2020-07-10
Pięć błędnych wyobrażeń o ewolucji: jedno jest wątpliwe, jedno niesłuszne   Coyne   2020-07-08
Wiecznie kurczący się tranzystor i wynalezienie Google   Ridley   2020-07-06
Postmodernizm: filozofia, która stoi za naszymi wojnami kulturowymi i postępującym nihilizmem   Hill   2020-07-02
Bodźce do innowacji w końcu pokonają COVID-19   Ridley   2020-06-27
Maleńkie stworzenia morskie budują olbrzymie, fantastyczne domy, by chronić się i zdobywać pokarm   Coyne   2020-06-25
Rośliny uprawne z edytowanym genomem pomagają farmerom i środowisku   Ridley   2020-06-20
Czy klucz do COVID można znaleźć w rosyjskiej pandemii?   Ridley   2020-06-18
Skąd więc wziął się ten wirus?   Ridley   2020-06-16
Nowe dane o tym, jak działają grzyby „mrówek zombie”   Coyne   2020-06-15
Czy brytyjski naukowy establishment popełnił największy błąd w historii?   Ridley   2020-06-13
Błysk światła w mroku   Sheagren   2020-06-12
Poczucie pewności napędza efekt potwierdzenia   Novella   2020-06-08
Czy możemy zobaczyć osobowość?   Novella   2020-06-05
Rozwiązanie dla obecnego kryzysu   Ridley   2020-06-02
Lokalizacja funkcji wykonawczych   Novella   2020-05-30
Przestańcie wierzyć w naukę   Greenfield   2020-05-28
Ewolucyjne korzenie sztuki   Koraszewski   2020-05-27
Innowacji nie można wymusić, ale można je zdławić   Ridley   2020-05-26
Stymulowanie kory wzrokowej   Novella   2020-05-23
Pora na telemedycynę   Novella   2020-05-19
Czy mrożącą krew w żyłach prawdą jest, że decyzja o zamknięciu społeczeństwa opierała się na luźnych matematycznych spekulacjach?   Ridley   2020-05-15
MMR jest bezpieczna i skuteczna   Novella   2020-05-14
Odporność stada na fakty   Koraszewski   2020-05-13
O COVID wiemy wszystko – i nie wiemy niczego   Ridley   2020-05-12
Nanotechnologia zastosowana do leczenia choroby Alzheimera   Novella   2020-05-11
COVID-19 – To są szkody   Novella   2020-05-05
Nadmiar teorii wszystkiego   Koraszewski   2020-05-04

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Demokracje powinny opuścić


Zarażenie i uzależnienie


Nic złego się nie dzieje


Chłopiec w kefiji


Czerwone skarby


Gdy­by nie Ży­dzi


Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznego



Obietnica



Pytanie bez odpowiedzi



Bohaterzy chińskiego narodu



Naukowcy Unii Europejskiej



Teoria Rasy


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk