Prawda

Niedziela, 14 sierpnia 2022 - 11:05

« Poprzedni Następny »


Bądźcie sceptyczni wobec wideo pokazujących “skutki uboczne” szczepionki


Steven Novella 2021-01-28


To było nieuniknione. Jesteśmy w samym środku olbrzymiej kampanii szczepienia dwiema nowymi szczepionkami przeciwko COVID-19. Lęk i poziom zmęczenia pandemią już są bardzo wysokie, a już poprzednio istniał ruch antyszczepionkowy, który z pewnością wykorzystuje narosły niepokój. Najwięcej jednak znaczy fakt, że żyjemy w świecie mediów społecznościowych. Informacja, także medyczna lub naukowa, dochodzi nieprzefiltrowana, narażając na złe interpretacje ludzi, którzy nie rozumieją istotnej dla danej sprawy nauki. Tak stało się w przypadku niezmiernie popularnego wideo, pokazującego kobietę, która twierdzi, że jej objawy są skutkiem ubocznym szczepionki Moderny (krótka odpowiedź – niemal z całą pewnością nie są).


Informacja jest szczególnie ważna dla sukcesu posunięć dotyczących zdrowia publicznego. Normalnie informacja o możliwych skutkach ubocznych leku lub szczepionki byłaby przefiltrowana przez specjalistów medycznych. Kiedy sprawa dotyczy milionów ludzi, będzie dużo szumów. Zdarzenia losowe spowodują wiele nieporozumień, objawy pojawiające się jedynie przez przypadek wkrótce po otrzymaniu szczepionki. Epidemiolodzy muszą spojrzeć na wzory w danych, które wskazują, że prawdopodobnie istnieje związek przyczynowy z szczepionką. Pomaga także, jeśli udaje się zaobserwować jakiś przekonujący mechanizm. Ten system wychwytywał skutki uboczne szczepień w przeszłości, więc nie można twierdzić, że system jest tak ustawiony, by nie znajdować takich związków. Szczepionka na świńską grypę w latach 1970. spowodowała przypadki zespołu Guillaina Barrego. Jedna ze szczepionek na grypę (Pandemrix – nie stosowana już) prawdopodobnie spowodowała przypadki narkolepsji w 2009 roku. Jeśli więc obecne szczepionki przeciwko COVID mają podobne skutki uboczne, wyłapiemy je.


Informowanie o przerażających anegdotach, które nie zostały naukowo ocenione, nie jest dobrym pomysłem. Raczej dezinformuje niż informuje i może pociągnąć za sobą ofiary śmiertelne. Przy mediach społecznościowych jednak nie ma sposobu na zatrzymanie tego, musimy więc naprawiać szkody, jakie zostały dokonane.


Na marginesie muszę powiedzieć, że zazwyczaj powstrzymuję się od komentowania publicznie o sytuacji medycznej konkretnych osób. Chodzi o respektowanie prywatności tych osób, a także o to, że ponieważ sam nie badałem ich ani nie znam historii ich chorób, komentowanie byłoby niewłaściwe. Popularyzatorzy nauk medycznych mogą jednak komentować w sprawach istotnych dla szerszej publiczności. Mogę mówić ogólnie na związane z przypadkiem tematy. Wyjątkiem jest także sytuacja, kiedy prywatna osoba publicznie przedstawia swoją historię medyczną, szczególnie, jeśli używa jej do rekomendowania ludziom sposobów działania i kiedy te rekomendacje są fałszywe oraz szkodliwe. Zrezygnowali oni z prywatności i uczynili osobistą historię czymś istotnym dla dyskusji o zdrowiu publicznym. Taka właśnie jest sytuacja w tym przypadku.


Jest to sprawa kobiety, która doświadczyła mimowolnych drgawek wkrótce po otrzymaniu pierwszej dawki szczepionki Moderny. Dziwne, neurologiczne skutki uboczne mogą pojawić się z powodu szczepionek, jak w dwóch przykładach, które podałem powyżej. W obu tych przypadkach jednak objawy odpowiadały znanym neurologicznym zjawiskom. W tym właśnie miejscu ważne jest filtrowanie takich informacji przez kogoś z właściwą ekspertyzą medyczną. W neurologii dzielimy naszą analizę znaków i objawów pacjenta na fenomenologię i etiologię. To może być trudne do zrozumienia pojęcie, jest jednak niezbędne do nadania sensu temu, co się dzieje.    


Etiologia jest łatwiejszym pojęciem – jest to podstawowa patofizjologiczna przyczyna stanu medycznego. Etiologia jest konkretną chorobą lub zespołem, albo konkretnym mechanizmem lub uszkodzeniem. Fenomenologia nie dotyczy bezpośrednio przyczyny, ale raczej zajmuje się tym, co nie działa w organizmie, by dawać dane sygnały i objawy. Ponieważ mózg jest najbardziej złożonym narządem w organizmie, neurologiczna fenomenologia jest także najbardziej złożona. Podam przykład, by zilustrować różnicę. Jeśli pacjent ma kłopoty z chodzeniem, to jest jego dolegliwość. “Trudności z chodzeniem” nie jest ani neurologicznym zjawiskiem, ani etiologią, jest tylko tym, czego doświadcza pacjent. Powiedzmy, że po zbadaniu okazuje się, że pacjent ma słabość w nogach i ta słabość jest całkowicie odpowiedzialna za trudności z chodzeniem. Słabość (być może w konkretnych, zidentyfikowanych mięśniach) jest fenomenologią. Musimy ustalić etiologię słabości, którą może być wszystko, od udaru do uszkodzenia nerwów.


Jeśli zastosujemy to podejście do kobiety z drgawkami, musimy najpierw ustalić fenomenologię. To jest klasyczna prezentacja w neurologii, konkretnie w specjalności znanej jako zaburzenia ruchu – czym jest zjawisko mimowolnych ruchów? Jest to także jeden z tych wypadków, kiedy wideo dostarcza dużo informacji potrzebnej do ustalenia sprawy. Nie jest to równie pełne, jak badanie, ale może być bardzo dobre. Obecnie znamy większość obwodów w mózgu i rozpracowaliśmy wszystkie szlaki zaangażowane w motorykę. Wiemy także, jak to wygląda, kiedy jest uszkodzenie lub problem z każdym z tych szlaków. Istnieje także wiele sposobów, na jakie ciało może poruszać się patologicznie z powodu usterki. To jest fenomenologia. Patrząc na wideo można powiedzieć, czym te ruchy nie są – nie są konwulsjami, dystonią, miklonią, balizmem, choreą, tikami ani żadnym specyficznym rodzajem drżenia. Po wyeliminowaniu wszystkich znanych zjawisk mimowolnych ruchów, co pozostaje?


To jest sytuacja, do której zawsze w neurologii podchodzimy ostrożnie. Nie chcemy opierać naszego argumentu na ignorancji, ale wyeliminowanie wszystkiego możliwego jest ważne. Zasadniczo pozostają dwie możliwości – albo jest to nowe zjawisko, obecnie nieznane neurologii, albo jest to zaburzenie konwersyjne, które jest w zasadzie psychologiczne. Czy jednak istnieją jakieś pozytywne oznaki, że jest to zaburzenie konwersyjne, a nie tylko że jest to diagnoza po wykluczeniu innych? Właściwie tak. Doświadczony klinicysta, który widział wielu pacjentów z ruchami powodowanymi przez problemy psychologiczne, wie, jak to zazwyczaj wygląda. Mogą być specyficzne cechy, ale także cały zestaw objawów. Gdybym patrzył na to wideo bez żadnego kontekstu, doszedłbym do wniosku, że najbardziej prawdopodobnie jest to zaburzenie konwersyjne. Najwyraźniej wszyscy lekarze, którzy badali tę pacjentkę, zgadzają się, a inni neurolodzy komentowali publicznie, że tak najprawdopodobniej jest.


Komentarze w mediach społecznościowych dzielą się z grubsza na dwie kategorie – że jest to wyraźny skutek uboczny szczepionki, lub że pacjentka symuluje. Prawdopodobnie ani jedno, ani drugie nie jest prawdą. Zaburzenie konwersyjne nie jest “symulowaniem” (symulacja jest technicznie nazywana zaburzeniami pozorowanymi, a bardziej kolokwialnie udawaniem choroby). Ludzie doświadczający zaburzenia konwersyjnego nie mają wglądu w to, co się dzieje. To jest realne zaburzenie medyczne, tyle że na tle psychologicznym, i nie powinno być stygmatyzowane. Musimy je jednak zrozumieć, bo poprawnie się nim zająć.


Jeśli te ruchy są objawem zaburzenia konwersyjnego (co jest bardzo prawdopodobne), to nie ma etiologicznego związku z szczepieniem poza tym, że mogło zadziałać jako psychiczny bodziec. Ważne jest także zauważenie, że istnieje starannie zbudowana infrastruktura raportowania do wychwycenia i analizowania wszystkich potencjalnych skutków ubocznych szczepionek przeciwko COVID. Jeśli pojawią się nowe skutki uboczne, zobaczymy je. Jak dotąd widzieliśmy jedynie pomniejsze skutki uboczne, nawet po podaniu milionów dawek. To nie znaczy, że ryzyko jest zerowe, ale to znaczy, że ryzyko jakichś poważnych skutków ubocznych wynosi jeden do wielu milionów. To dalej znaczy, że prawdopodobieństwo uzyskania ochrony danej przez szczepionkę jest o całe rzędy wielkości większe niż doznanie szkody z jej powodu. Nie dajcie się nastraszyć pojedynczymi historyjkami o wątpliwej istotności. Matematyka jest całkowicie jasna. Zaszczepcie się.

 

Be Skeptical of Video Showing Vaccine Side Effect

NeuroLogica Blog, 19 stycznia 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaSteven Novella 

Neurolog, wykładowca na Yale University School of Medicine. Przewodniczący i współzałożyciel New England Skeptical Society. Twórca popularnych (cotygodniowych) podkastów o nauce The Skeptics’ Guide to the Universe. Jest również dyrektorem Science-Based Medicine będącej częścią James Randi Educational Foundation (JREF), członek Committee for Skeptical Inquiry (CSI) oraz członek założyciel Institute for Science in Medicine. Prowadzi blog Neurologica.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1327 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Nie karm mózgu śmieciowym jedzeniem   Bhogal   2022-08-10
Kot Mehitabel pisze w “Science”   Coyne   2022-08-09
Nauka o wolności: rozmowa z Anną Kryłow   i Anna Kryłow   2022-08-06
Pierwsze dowody kopalne na opiekę nad lęgiem i niezwykły przypadek asymetrii kierunkowej   Coyne   2022-08-05
Badania dowodzą, że fakty nie mają znaczenia: jak propaganda wykorzystuje i normalizuje antysemityzm     2022-08-03
Horyzontalny transfer genów u owadów: jest rozpowszechniony, ale co to znaczy?   Coyne   2022-08-02
Dokonane w Afryce badanie genomu fasolnika egipskiego oznacza krok naprzód w dywersyfikacji światowego zaopatrzenia w żywność   Karavolias   2022-08-01
Grupy anty-GMO przegrywają sprawę sądową w Nigerii    i Nkechi Isaak   2022-07-30
Raz jeszcze: czy rasy są tylko społecznym konstruktem bez naukowego lub biologicznego znaczenia?   Coyne   2022-07-28
„New Yorker” pisze o hoacynie, sugeruje, że koncepcja Darwina drzew ewolucyjnych może być urojeniem   Coyne   2022-07-25
Nazistowscy lekarze i dzisiejsi antysemici: redefinicja etyki, żeby usprawiedliwić prześladowania Żydów     2022-07-18
Carl Sagan i wolność wątpienia   Jacoby   2022-07-18
Jak Darwin spowodował globalne ocieplenie swoją teorią doboru płciowego   Coyne   2022-07-16
Dieta mieszana misiów i innych   Júnior   2022-07-14
Londyńskie Natural History Museum popełnia błąd naturalistyczny - wielokrotnie   Coyne   2022-07-11
Nigeria gotowa na spełnienie oczekiwań rolników     2022-07-08
Szczepionki przeciwko grypie związane ze zmniejszonym ryzykiem choroby Alzheimera   Novella   2022-07-07
Nowoczesność Darwina: w O powstawaniu jest antycypacja neutralnej teorii i przerywanej równowagi   Coyne   2022-07-06
Pinker: “Wojna o ewolucję jest także wojną kulturową”   Coyne   2022-07-05
Raz jeszcze: błędny artykuł o tym, dlaczego teoria ewolucji jest przestarzała   Coyne   2022-07-04
Niech Moc będzie z pszczołą   Júnior   2022-06-28
Dramatyczny wzrost cen paliw kopalnych jest bolesny, ale daje niewielkie korzyści w walce z globalnym ociepleniem   Lomborg   2022-06-25
Efekt grupy – paskudny błąd poznawczy   Novella   2022-06-22
Nasiona z edytowanymi genomami będą miały przystępną cenę   Maina   2022-06-15
„Zapylisz mnie!”: nachalni bohaterowie świata roślin   Júnior   2022-06-11
Agroekologia zmienia biednych farmerów w biedniejszych   Muhumuza   2022-06-09
Kartofel z Matką Boską w jednej klapie i Karolem Marksem w drugiej   Koraszewski   2022-06-06
Jak nasze wspomnienia są powiązane   Novella   2022-06-04
Wielka Brytania dąży do zezwolenia na edytowanie genów   Novella   2022-06-02
„Grubogłowi przedsiębiorcy pogrzebowi w noc żywych trupów”   Júnior   2022-05-31
Coraz mniejsza część głównych plonów roślin jadalnych na świecie idzie na wyżywienie głodnych, a coraz więcej wykorzystuje się do celów niespożywczych     2022-05-28
Naukowiec z Ghany: “Afryka potrzebuje GMO bardziej niż reszta świata”   Gakpo   2022-05-26
GMO i edytowanie genów: jaka jest różnica?   Karavolias   2022-05-23
Toksyczny nektar, czyli ostrożnie z tureckim miodem   Júnior   2022-05-20
Kolejna nieudana i podyktowana ideologią próba wykazania, że płeć u ludzi nie jest binarna   Coyne   2022-05-18
Brian Charlesworth o błędach nowego artykułu rzekomo pokazującego, że fundamentalne założenie ewolucji neodarwinowskiej jest błędne   Coyne   2022-05-16
Trutnie i inni fruwający panowie   Junior   2022-05-13
Wygnanie z uniwersyteckiego świata – dwa lata później   Winegard   2022-05-10
Życie kwitnące po śmierci   Junior   2022-05-05
Organiczne środki owadobójcze są szkodliwe dla pożytecznych owadów     2022-04-30
Oxitec rozszerza próby z komarami GMO, by zredukować szerzenie się malarii   Conrow   2022-04-28
Słowa w wosku zapisane   Tonhasca Junior   2022-04-26
Rodzice, szkoła, państwo: kultura niskich oczekiwań   Koraszewski   2022-04-25
Nowoczesne ulepszanie roślin uprawnych przyjmuje historyczne podejście   Karavolias   2022-04-20
Pierwsza spożywcza roślina GMO w Ghanie   Baffour-Awuah   2022-04-16
Indie zwalniają edytowanie genów z wymaganej dla GMO oceny bezpieczeństwa   Paranjape   2022-04-11
Metamorfozy    Júnior   2022-04-09
Rolnicy nie mogą uprawiać tego, na co ich nie stać   Ongu   2022-04-07
Rośliny zmodyfikowane: odkłamać opinię o GMO   Conrow   2022-04-07
Odmowa szczelinowania jest szaleństwem   Ridley   2022-04-02
Jak wirusy chorób układu oddechowego ewoluują, by stać się łagodniejsze   Ridley   2022-03-22
Czy globalne ocieplenie może być dla nas dobre?   Ridley   2022-03-03
Południowa Afryka powinna przemyśleć regulacje dotyczące genetycznie modyfikowanych roślin   i Priyen Pillay   2022-03-01
Dlaczego środowiskowcy stanowią większą przeszkodę dla skutecznej polityki klimatycznej niż negacjoniści?   Boudry   2022-02-21
O figach i osach   Júnior   2022-02-18
Pień liczący 40 tysięcy lat przekazany Maorysom zamiast nauce   Coyne   2022-02-14
Propaganda anty-GMO obraża drobnych farmerów w Afryce i w Azji   Gakpo   2022-02-08
Jak “tubylcza medycyna” różni się od medycyny   Coyne   2022-02-07
Biotechnologia podnosi plony wysokobiałkowego afrykańskiego pochrzynu   Wetaya   2022-02-04
Spadanie w przepaść   Turski   2022-01-27
Czy koniki morskie coś nam mówią o LGBT? Błąd naturalistyczny popełniony przez Sussex Wildlife Trust   Coyne   2022-01-25
Ojczyznę wolną (od GMO) zachowują pany   Koraszewski   2022-01-22
Namawianie roślin, żeby podjęły ryzyko   Karavolias   2022-01-20
Czy uczenie się metodą prób i błędów jest „nauką”?   Coyne   2022-01-14
Czy gaz i energia jądrowa są “zielone”   Novella   2022-01-12
Ptasia grypa w czasach ludzkiej zarazy   Collins   2022-01-11
Rasa jest kontinuum. Płeć jest cholernie binarna   Dawkins   2022-01-10
Komiczne krzyki o klimatycznej Apokalipsie –— 50 lat nieuzasadnionego siania paniki   Lomborg   2022-01-06
Gnidy, o których PIS ci nie powie   Koraszewski   2022-01-05
Niebezpieczeństwo upolitycznienia nauki   Krylov   2022-01-01
Specjalne przesłanie do muzułmanów na całym świecie   Pandavar   2021-12-28
Nowe badania pokazują, że kraje rozwijające się płacą wysoką cenę za ograniczanie upraw roślin GMO   Maina   2021-12-25
Jajo, które wywołało sensację   Koraszewski   2021-12-24
Pięć powodów zakończenia debaty o GMO   Evanea   2021-12-16
Richard Dawkins pisze do “przyjaciół nauki i rozumu” w Nowej Zelandii   Coyne   2021-12-14
 Syntetyczna biologia oferuje obietnicę rozwiązania globalnego problemu z plastikiem   Agaba   2021-12-13
Nigeria wzywa Afrykę, by szła w jej ślady w sprawie GM wspięgi wężowatej   Opoku Gakpo   2021-12-09
Małe nietoperze idą do przedszkola   Koraszewski   2021-12-06
Afrykańscy naukowcy wzywają do polityki poparcia biologii syntetycznej i innych innowacji   Agaba   2021-12-02
Uprawy GMO zredukowały zatrucia farmerów pestycydami   Maina   2021-11-27
Czy genetyka może pomóc wyeliminować nierówność?   Coyne   2021-11-26
Matematyka i prawdziwa historia katastrofy klimatycznej   Lomborg   2021-11-24
Nigeria daje zielone światło kukurydzy GMO   Conrow   2021-11-22
Ugandyjscy studenci nalegają na powszechne stosowanie biotechnologii i uchwalenie prawa o biobezpieczeństwie   Agaba   2021-11-17
Organiczny eksperyment Sri Lanki   Novella   2021-11-16
Ruanda skwapliwie przyjmuje biotechnologię poprzez ekspansję OFAB   Meeme   2021-11-12
Sprzeciw wobec anulowania Huxleya   Coyne   2021-11-05
Farmerka z Kenii zbiera obfity plon z bawełny GM   Meeme   2021-11-04
Czarni uczeni i nauka o rasizmie   Koraszewski   2021-11-03
Kłusownictwo narzuca na słonie dobór w kierunku ewolucji słoni bez ciosów   Coyne   2021-11-01
Marnujemy naszą wielką szansę na edytowanie genów   Ridely   2021-10-29
“Czarne tygrysy” w małym indyjskim rezerwacie sugerują losowy dryf genetyczny   Coyne   2021-10-26
Wytwarzanie białek w roślinach przez rolnictwo molekularne   Novella   2021-10-20
Strzelby, zarazki, maszyny to zdecydowanie antyrasistowska książka. Dlaczego lewica jej nie kocha?   Barnett   2021-10-13
Nigeryjscy farmerzy nie mogą się doczekać wystarczających ilości GM nasion wspięgi wężowatej   Gakpo   2021-10-12
Dobór płciowy versus dobór naturalny: na przykładzie chrząszczy   Coyne   2021-10-08
Edytowanie genów kluczem do ulepszenia podstawowych upraw w Afryce   Abugu   2021-10-01
Bakłażan GMO jest udokumentowaną wygraną ubogich farmerów   Conrow   2021-09-23
O Jezu, wskrzeszają mamuta!   Koraszewski   2021-09-17
Wszystkie antyizraelskie wiadomości zasługują na publikację   Bard   2021-09-04

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk