Prawda

Niedziela, 14 sierpnia 2022 - 18:04

« Poprzedni Następny »


Nikczemne grzyby naśladują kwiaty trawy, by ułatwić własne rozmnażanie się


Jerry A. Coyne 2021-02-26

Grzyby udające kwiaty.
Grzyby udające kwiaty.

Niektóre z najbardziej fascynujących obserwacji w biologii, przynajmniej dla mnie, dotyczą przejmowania gatunku przez pasożyta, który zmienia gospodarza w taki sposób, że ułatwia własne rozmnażanie się pasożyta. “Mrówki zombi“, zakażone przez zmieniającego zachowanie grzyba, są tu ciekawym przykładem, a niektórzy ludzie uważają, że pierwotniak Toxoplasma gondii, którym ludzie zakażają się przez odchody kota, zmieniają zachowanie szczurów, kiedy je zakażą, czyniąc, że szczury tracą wyewoluowany strach przed kotami. Kotom jest wtedy łatwiej zjadać zakażone szczury ułatwiając w ten sposób szerzenie się pierwotniaka, który staje się zakaźny, kiedy dostaje się do kotów i wychodzi wraz z ich odchodami. Każdy zmutowany pierwotniak z tendencją do zmniejszania strachu szczurów przed kotami, będzie przypuszczalnie przekazany dalej, co jest pozytywnym doborem naturalnym. Ani w tym wypadku, ani w wypadku mrówek zombi nie wiemy dokładnie, jak pasożyt przejmuje gospodarza i zmienia jego zachowanie. Zrozumienie tego jest fascynującym zadaniem.

Dzisiaj mamy innego grzyba, który wpływa na swojego gospodarza w sposób dla niego szkodliwy, ale dobry dla grzyba. Jest to opisane w nowym artykule w “Fungal Genetics and Biology” (kliknij na link pod zrzutem z ekranu) albo idź do pdf tutaj.  Streszczenie jest także w “Scientific American”. 


Jest kilka znanych przykładów grzybów, które przejmują rozwój rośliny-gospodarza i produkują pseudokwiaty, żeby przyciągnąć owady. Te pseudokwiaty, choć stworzone z roślinnego materiału, są także pokryte strzępkami grzybów. Grzyby w jakiś sposób skłaniają roślinę, by produkowała przypominającą nektar substancję. Zarówno pseudokwiat, jak nektar przyciągają zapylające owady, które zamiast zbierać pyłek pokrywają się zarodnikami grzybów. Pokryte zarodnikami owady lecą dalej i zakażają kolejną roślinę. W ten sposób grzybowi udaje się szerzyć swoje geny, a także dokonać krzyżowania z innym grzybem na innej roślinie (niektóre grzyby mają „płeć” lub typy do krzyżowania). Jest to rodzaj grzybowego rozmnażania, tak jak zapylanie jest rodzajem rozmnażania roślin.  


W omawianym tutaj przypadku mamy coś innego: grzyb, który zakaża roślinę, sam przyjmuje postać kwiatu, który wygląda zadziwiająco podobnie do kwiatu gospodarza. Wydziela także pigment, który przyciąga owady, włącznie z pigmentami w spectrum światła UV. A także wydaje się, że grzyb wydziela lotne substancje chemiczne, identyczne do tych, jakich używa kwiat gospodarza do przyciągnięcia pszczół.


Czy wspomniałem, że grzyb także sterylizuje roślinę-gospodarza (kwitnącą trawę), żeby grzyb nie musiał konkurować z kwiatami trawy o zapylaczy?  


Dwa gatunki trawy atakowanej przez grzyba znajdują się w zachodniej Gujanie i są to Xyris setigera i Xyris surinamensis. Obie trawy atakuje grzyb Fusarium xyrophlium, nowy gatunek opisany przez tych autorów. Kiedy grzyb zakaża trawę, sterylizuje ją, żeby nie produkowała kwiatów ani owoców, a grzyb zabiera się do systematycznej infekcji rośliny. Zakażenia są wyrywkowe na Gujanie; nie wszystkie trawy je mają, a większość ich nie ma.


Po pewnym czasie od zakażenia strzępki grzyba rosną w “pseudokwiat” na czubku trawy, który jest zadziwiająco podobny do rzeczywistego kwiatu tej trawy. Spójrzcie na ilustrację z artykułu. Pierwsze trzy zdjęcia pokazują “kwiaty” grzyba i tylko ostatnie jest naturalnym kwiatem trawy. Fałszywe kwiaty na trzech zdjęciach po lewej stronie składają się wyłącznie ze strzępków grzyba; nie są stworzone z komórek rośliny, “kierowanej” przez grzyba, by przyjąć kształt kwiatu, jak w poprzednio wspomnianych wypadkach.


(From the paper): Fig. 1. Comparison of Xyris flower and Fusarium xyrophilum pseudoflowers collected in the Cuyuni-Mazaruni region of Guyana in 2010. (A) Young yellow-orange pseudoflower produced by F. xyrophilum emerging at tip of cone-like spike of Xyris surinamensis. (B) Mature pseudoflower of F. xyrophilum enveloping the entire X. surinamensis spike. (C) Longitudinal section of X. surinamensis spike showing partial fruit development in center and pseudoflower of F. xyrophilum. (D) Healthy yellow flower of X. surinamensis shown for comparison, with lateral petals and prominent erect hairlike staminodes. Scale bar: A–D = 5 mm. (For interpretation of the references to color in this figure legend, the reader is referred to the web version of this article.)
(From the paper): Fig. 1. Comparison of Xyris flower and Fusarium xyrophilum pseudoflowers collected in the Cuyuni-Mazaruni region of Guyana in 2010. (A) Young yellow-orange pseudoflower produced by F. xyrophilum emerging at tip of cone-like spike of Xyris surinamensis. (B) Mature pseudoflower of F. xyrophilum enveloping the entire X. surinamensis spike. (C) Longitudinal section of X. surinamensis spike showing partial fruit development in center and pseudoflower of F. xyrophilum. (D) Healthy yellow flower of X. surinamensis shown for comparison, with lateral petals and prominent erect hairlike staminodes. Scale bar: A–D = 5 mm. (For interpretation of the references to color in this figure legend, the reader is referred to the web version of this article.)

Czy fałszywe kwiaty przyciągają owady? Tak, zaobserwowano, że przyciągają pszczoły, choć obserwacje nie trwały długo.  


Czy pszczoły przenoszą zarodniki grzyba, jakie osiadają na nich, kiedy próbują wydostać nektar z grzybowego kwiatu? Nie wiemy. Grzyb jest “autosterylny” i ma różne krzyżujące się ze sobą typy, więc jest prawdopodobne, że te fałszywe kwiaty wyewoluowały nie tylko po to, by rozprzestrzeniać grzyba, ale by umożliwiać krzyżowanie, ponieważ oblepiona zarodnikami pszczoła prawdopodobnie znowu da się oszukać i lądując na innym sztucznym kwiatku połączy dwa zarodniki.


Czy te same pszczoły zapylają prawdziwe i fałszywe kwiaty? To jest zasadnicze, ponieważ w mimikrze chodzi o oszukanie normalnych zapylaczy. Ale tego też nie wiemy. Proszę jednak zauważyć, że fałszywy kwiat ma ten sam kształt i kolor co prawdziwy.


Ciekawe jest to, że poza sterylizowaniem trawy grzyby wydają się nie wywierać na nią żadnych szkodliwych efektów. I tego grzyb “chce”, ponieważ jego rozmnażanie się zależy od pozostawienia trawy przy życiu.


Pszczoły widzą nie tylko widzialne dla nas światło ale także UV. Autorzy wydobyli składniki pigment z grzyba i znaleźli tam pigmenty widzialne w spektrum UV. A więc pszczoły widzą więcej niż my. Nie wiemy jednak, jak fałszywe kwiaty wyglądają dla pszczół ani czy wzrok pszczeli czyni, że fałszywe kwiaty wyglądają bardziej jak prawdziwe kwiaty trawy. (Jest wiele pytań bez odpowiedzi, jakie podnosi to badanie.)


Autorzy przyjrzeli się również lotnym substancjom chemicznym grzyba i kwiatu, żeby zobaczyć, czy mają coś wspólnego; to jest, czy grzyb naśladował nie tylko wygląd, ale także zapach kwiatu. Ponieważ autorzy nie mogli wrócić na Gujanę z powodu pandemii, użyli spokrewnionego kwiatu, X. laxifolia z Karoliny Północnej do porównania z hodowanym w laboratorium grzyba. Chromatografia gazowa ujawniła tylko jeden lotny składnik wspólny dla grzyba i kwiatu trawy: 2-ethylheksanol. Wiadomo jednak, że ten związek dość silnie przyciąga pszczoły.


Choć pozostaje wiele pytań, w zasadzie można znaleźć na nie odpowiedzi, a w tym artykule opisany jest unikatowy system: kolejny dziwaczny sposób, na jaki działa ewolucja. Oto kilka pozostałych pytań:


a.) Czy grzyby niezależnie wyewoluowały zdolność tworzenia fałszywych kwiatów  w obu gatunkach trawy? (Zgaduję, że nie.) 

b.) Czy zapylacze rzeczywiście przenoszą zarodniki między zakażonymi trawami? (Zgaduję że tak; po co bowiem grzyby wyewoluowały taką skomplikowaną zdolność tworzenia naśladowczych kwiatów?)

c.) Co w zakażaniu trawy czyni, że grzyb jest zdolny do tworzenia przypominających kwiat kształtów? Czy jakiś składnik lub gen w samej trawie skłania grzyb do robienia tego?

d.) Jak podobny jest kwiat trawy do “kwiatu” grzyba w oczach pszczoły?

e.) Jakie inne składniki “kwiatu” grzyba przyciągają owady i czy są one podobne do składników zapachowych kwiatu trawy?


Jak mówi Druga Zasada Ewolucji Orgela: “Ewolucja jest mądrzejsza od ciebie”. A w tym wypadku była bardzo mądra!

h/t: Jean

____________________

Laraba, I., S. P. McCormick, M. M. Vaughan, R. H. Proctor, M. Busman, M. Appell, K. O’Donnell, F. C. Felker, M. Catherine Aime, and K. J. Wurdack. 2020. Pseudoflowers produced by Fusarium xyrophilum on yellow-eyed grass (Xyris spp.) in Guyana: A novel floral mimicry system? Fungal Genetics and Biology 144:103466.


Nefarious fungus mimics a grass flower to facilitate its own transmission

Evolution Is True, 14 lutego 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJerry A. Coyne

Emerytowany profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków. Jest również jednym ze znanych "nowych ateistów" i autorem książki "Faith vs Fakt". (Jest już polskie wydanie - "Wiara vs Fakty", wydawnictwo "Stapis".) Jerry Coyne jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1327 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Nie karm mózgu śmieciowym jedzeniem   Bhogal   2022-08-10
Kot Mehitabel pisze w “Science”   Coyne   2022-08-09
Nauka o wolności: rozmowa z Anną Kryłow   i Anna Kryłow   2022-08-06
Pierwsze dowody kopalne na opiekę nad lęgiem i niezwykły przypadek asymetrii kierunkowej   Coyne   2022-08-05
Badania dowodzą, że fakty nie mają znaczenia: jak propaganda wykorzystuje i normalizuje antysemityzm     2022-08-03
Horyzontalny transfer genów u owadów: jest rozpowszechniony, ale co to znaczy?   Coyne   2022-08-02
Dokonane w Afryce badanie genomu fasolnika egipskiego oznacza krok naprzód w dywersyfikacji światowego zaopatrzenia w żywność   Karavolias   2022-08-01
Grupy anty-GMO przegrywają sprawę sądową w Nigerii    i Nkechi Isaak   2022-07-30
Raz jeszcze: czy rasy są tylko społecznym konstruktem bez naukowego lub biologicznego znaczenia?   Coyne   2022-07-28
„New Yorker” pisze o hoacynie, sugeruje, że koncepcja Darwina drzew ewolucyjnych może być urojeniem   Coyne   2022-07-25
Nazistowscy lekarze i dzisiejsi antysemici: redefinicja etyki, żeby usprawiedliwić prześladowania Żydów     2022-07-18
Carl Sagan i wolność wątpienia   Jacoby   2022-07-18
Jak Darwin spowodował globalne ocieplenie swoją teorią doboru płciowego   Coyne   2022-07-16
Dieta mieszana misiów i innych   Júnior   2022-07-14
Londyńskie Natural History Museum popełnia błąd naturalistyczny - wielokrotnie   Coyne   2022-07-11
Nigeria gotowa na spełnienie oczekiwań rolników     2022-07-08
Szczepionki przeciwko grypie związane ze zmniejszonym ryzykiem choroby Alzheimera   Novella   2022-07-07
Nowoczesność Darwina: w O powstawaniu jest antycypacja neutralnej teorii i przerywanej równowagi   Coyne   2022-07-06
Pinker: “Wojna o ewolucję jest także wojną kulturową”   Coyne   2022-07-05
Raz jeszcze: błędny artykuł o tym, dlaczego teoria ewolucji jest przestarzała   Coyne   2022-07-04
Niech Moc będzie z pszczołą   Júnior   2022-06-28
Dramatyczny wzrost cen paliw kopalnych jest bolesny, ale daje niewielkie korzyści w walce z globalnym ociepleniem   Lomborg   2022-06-25
Efekt grupy – paskudny błąd poznawczy   Novella   2022-06-22
Nasiona z edytowanymi genomami będą miały przystępną cenę   Maina   2022-06-15
„Zapylisz mnie!”: nachalni bohaterowie świata roślin   Júnior   2022-06-11
Agroekologia zmienia biednych farmerów w biedniejszych   Muhumuza   2022-06-09
Kartofel z Matką Boską w jednej klapie i Karolem Marksem w drugiej   Koraszewski   2022-06-06
Jak nasze wspomnienia są powiązane   Novella   2022-06-04
Wielka Brytania dąży do zezwolenia na edytowanie genów   Novella   2022-06-02
„Grubogłowi przedsiębiorcy pogrzebowi w noc żywych trupów”   Júnior   2022-05-31
Coraz mniejsza część głównych plonów roślin jadalnych na świecie idzie na wyżywienie głodnych, a coraz więcej wykorzystuje się do celów niespożywczych     2022-05-28
Naukowiec z Ghany: “Afryka potrzebuje GMO bardziej niż reszta świata”   Gakpo   2022-05-26
GMO i edytowanie genów: jaka jest różnica?   Karavolias   2022-05-23
Toksyczny nektar, czyli ostrożnie z tureckim miodem   Júnior   2022-05-20
Kolejna nieudana i podyktowana ideologią próba wykazania, że płeć u ludzi nie jest binarna   Coyne   2022-05-18
Brian Charlesworth o błędach nowego artykułu rzekomo pokazującego, że fundamentalne założenie ewolucji neodarwinowskiej jest błędne   Coyne   2022-05-16
Trutnie i inni fruwający panowie   Junior   2022-05-13
Wygnanie z uniwersyteckiego świata – dwa lata później   Winegard   2022-05-10
Życie kwitnące po śmierci   Junior   2022-05-05
Organiczne środki owadobójcze są szkodliwe dla pożytecznych owadów     2022-04-30
Oxitec rozszerza próby z komarami GMO, by zredukować szerzenie się malarii   Conrow   2022-04-28
Słowa w wosku zapisane   Tonhasca Junior   2022-04-26
Rodzice, szkoła, państwo: kultura niskich oczekiwań   Koraszewski   2022-04-25
Nowoczesne ulepszanie roślin uprawnych przyjmuje historyczne podejście   Karavolias   2022-04-20
Pierwsza spożywcza roślina GMO w Ghanie   Baffour-Awuah   2022-04-16
Indie zwalniają edytowanie genów z wymaganej dla GMO oceny bezpieczeństwa   Paranjape   2022-04-11
Metamorfozy    Júnior   2022-04-09
Rolnicy nie mogą uprawiać tego, na co ich nie stać   Ongu   2022-04-07
Rośliny zmodyfikowane: odkłamać opinię o GMO   Conrow   2022-04-07
Odmowa szczelinowania jest szaleństwem   Ridley   2022-04-02
Jak wirusy chorób układu oddechowego ewoluują, by stać się łagodniejsze   Ridley   2022-03-22
Czy globalne ocieplenie może być dla nas dobre?   Ridley   2022-03-03
Południowa Afryka powinna przemyśleć regulacje dotyczące genetycznie modyfikowanych roślin   i Priyen Pillay   2022-03-01
Dlaczego środowiskowcy stanowią większą przeszkodę dla skutecznej polityki klimatycznej niż negacjoniści?   Boudry   2022-02-21
O figach i osach   Júnior   2022-02-18
Pień liczący 40 tysięcy lat przekazany Maorysom zamiast nauce   Coyne   2022-02-14
Propaganda anty-GMO obraża drobnych farmerów w Afryce i w Azji   Gakpo   2022-02-08
Jak “tubylcza medycyna” różni się od medycyny   Coyne   2022-02-07
Biotechnologia podnosi plony wysokobiałkowego afrykańskiego pochrzynu   Wetaya   2022-02-04
Spadanie w przepaść   Turski   2022-01-27
Czy koniki morskie coś nam mówią o LGBT? Błąd naturalistyczny popełniony przez Sussex Wildlife Trust   Coyne   2022-01-25
Ojczyznę wolną (od GMO) zachowują pany   Koraszewski   2022-01-22
Namawianie roślin, żeby podjęły ryzyko   Karavolias   2022-01-20
Czy uczenie się metodą prób i błędów jest „nauką”?   Coyne   2022-01-14
Czy gaz i energia jądrowa są “zielone”   Novella   2022-01-12
Ptasia grypa w czasach ludzkiej zarazy   Collins   2022-01-11
Rasa jest kontinuum. Płeć jest cholernie binarna   Dawkins   2022-01-10
Komiczne krzyki o klimatycznej Apokalipsie –— 50 lat nieuzasadnionego siania paniki   Lomborg   2022-01-06
Gnidy, o których PIS ci nie powie   Koraszewski   2022-01-05
Niebezpieczeństwo upolitycznienia nauki   Krylov   2022-01-01
Specjalne przesłanie do muzułmanów na całym świecie   Pandavar   2021-12-28
Nowe badania pokazują, że kraje rozwijające się płacą wysoką cenę za ograniczanie upraw roślin GMO   Maina   2021-12-25
Jajo, które wywołało sensację   Koraszewski   2021-12-24
Pięć powodów zakończenia debaty o GMO   Evanea   2021-12-16
Richard Dawkins pisze do “przyjaciół nauki i rozumu” w Nowej Zelandii   Coyne   2021-12-14
 Syntetyczna biologia oferuje obietnicę rozwiązania globalnego problemu z plastikiem   Agaba   2021-12-13
Nigeria wzywa Afrykę, by szła w jej ślady w sprawie GM wspięgi wężowatej   Opoku Gakpo   2021-12-09
Małe nietoperze idą do przedszkola   Koraszewski   2021-12-06
Afrykańscy naukowcy wzywają do polityki poparcia biologii syntetycznej i innych innowacji   Agaba   2021-12-02
Uprawy GMO zredukowały zatrucia farmerów pestycydami   Maina   2021-11-27
Czy genetyka może pomóc wyeliminować nierówność?   Coyne   2021-11-26
Matematyka i prawdziwa historia katastrofy klimatycznej   Lomborg   2021-11-24
Nigeria daje zielone światło kukurydzy GMO   Conrow   2021-11-22
Ugandyjscy studenci nalegają na powszechne stosowanie biotechnologii i uchwalenie prawa o biobezpieczeństwie   Agaba   2021-11-17
Organiczny eksperyment Sri Lanki   Novella   2021-11-16
Ruanda skwapliwie przyjmuje biotechnologię poprzez ekspansję OFAB   Meeme   2021-11-12
Sprzeciw wobec anulowania Huxleya   Coyne   2021-11-05
Farmerka z Kenii zbiera obfity plon z bawełny GM   Meeme   2021-11-04
Czarni uczeni i nauka o rasizmie   Koraszewski   2021-11-03
Kłusownictwo narzuca na słonie dobór w kierunku ewolucji słoni bez ciosów   Coyne   2021-11-01
Marnujemy naszą wielką szansę na edytowanie genów   Ridely   2021-10-29
“Czarne tygrysy” w małym indyjskim rezerwacie sugerują losowy dryf genetyczny   Coyne   2021-10-26
Wytwarzanie białek w roślinach przez rolnictwo molekularne   Novella   2021-10-20
Strzelby, zarazki, maszyny to zdecydowanie antyrasistowska książka. Dlaczego lewica jej nie kocha?   Barnett   2021-10-13
Nigeryjscy farmerzy nie mogą się doczekać wystarczających ilości GM nasion wspięgi wężowatej   Gakpo   2021-10-12
Dobór płciowy versus dobór naturalny: na przykładzie chrząszczy   Coyne   2021-10-08
Edytowanie genów kluczem do ulepszenia podstawowych upraw w Afryce   Abugu   2021-10-01
Bakłażan GMO jest udokumentowaną wygraną ubogich farmerów   Conrow   2021-09-23
O Jezu, wskrzeszają mamuta!   Koraszewski   2021-09-17
Wszystkie antyizraelskie wiadomości zasługują na publikację   Bard   2021-09-04

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk