Prawda

Wtorek, 25 stycznia 2022 - 14:33

« Poprzedni Następny »


Centrala muszek owocowych: Bloomington Drosophila Stock Center


Jerry A. Coyne 2020-12-29


Wyobraźcie sobie moje zaskoczenie, kiedy kilku czytelników przysłało mi długi artykuł z “New York Times” o Bloomington Drosophila Stock Center z Indiana University (kliknij na link pod zrzutem z ekranu poniżej). Bowiem, kiedy pracowałem z muszkami przez ponad czterdzieści lat, nieustannie używałem ich usług – i ich zasobu muszek. Znaczna część mojej pracy nie byłaby możliwa bez szczepów, jakie dostarczali, a chodziło o różne rodzaje mutacji, chromosomowych aberracji, szczepów modyfikowanych genetycznie i tak dalej. Ponadto, jak piszą w artykule, Drosophila jest najlepszym zwierzęcym modelem, jaki mamy w genetyce. Jest użyteczna nie tylko dla czystej nauki, ale także do prac stosowanych. Jak piszą w „NYT”:

Badanie tych niewielkich mutacji może ujawnić, jak te geny funkcjonują – także u ludzi, ponieważ podzielamy ponad połowę genów z Drosophila. Na przykład, badacze odkryli to, co teraz nazywają genem Hippo — który pomaga regulować wielkość narządu zarówno u muszki owocowej, jak u kręgowców – po tym, jak muszki z tym genem uszkodzonym rosły do niezwykle dużych rozmiarów i były pomarszczone.  Dalsza praca nad tym genem wskazywała, że takie defekty mogą przyczyniać się do niekontrolowanego wzrostu komórek, co prowadzi do raka u ludzi.  


Inna praca nad muszkami rzuciła światło na choroby od Alzheimera do Zika, nauczyła naukowców o procesach podejmowania decyzji i rytmach dobowych i pomogła używającym ich badaczom zdobyć sześć Nagród Nobla. Ponad stulecie majsterkowania przy muszkach owocowych i katalogizowania wyników uczyniło z Drosophila najlepiej opisany model zwierzęcy, jaki mamy.

Ogromnie cieszę się, że Centrum wreszcie uzyskało nieco uznania, na które tak dobrze zasłużyło. Ci ludzie mozolili się sumiennie – nie tylko zbierając szczepy muszek, które obecnie wynoszą 77 tysięcy (!), ale wysyłając je pracownikom laboratoriów na całym świecie. To wszystko jest niezmiernie żmudne, trzeba przygotować żywność, która wypełnia fiolki z muszkami, by utrzymywać szczepy przy życiu oraz zmieniać każdy zestaw (trzymany w podwójnych ilościach, by je zachować) co dwa tygodnie. Nie można zamrozić Drosophila i zachować je przy życiu, jak to można robić z bakteriami, więc utrzymywanie hodowli wymaga nieustannej uwagi. W moim laboratorium miałem setki szczepów i spędzałem wiele godzin tygodniowo tylko na wymianie wyczerpanych fiolek na świeże. (W artykule nazywają to “przerzucaniem muszek”; my nazywaliśmy to “zmienianiem muszek”.)


Moje oklaski więc dla Centrum, które ciągle działa – a musi, jeśli genetyka Drosophila ma przetrwać – także podczas pandemii. Praca Centrum podczas pandemii zajmuje dużą część artykułu w „NYT”.Fruit Flies Are Essential to Science. So Are the workers Who Keep Them Alive.


Choć w stanie dzikim istnieje kilka tysięcy gatunków Drosophila, tylko jeden - Drosophila melanogaster – trzymają w Bloomington, bowiem to jest gatunek, który przypadkowo rozwinął Thomas Hunt Morgan, mój akademicki pra-pradziadek, kiedy zaczął pracę z Drosophila na początku XX wieku. I jest to gatunek używany jako model zwierzęcy do dzisiaj. Tutaj są różne rodzaje, jakie można zamówić:Jest to dużo większa lista niż ta, która istniała, kiedy sam wszedłem do gry: nie mieliśmy organizmów modyfikowanych genetycznie, fluorescencyjnych białek ani binarnego systemu ekspresji. Mieliśmy głównie chromosomowe aberracje, ubytki genów lub fragmentów chromosomów i, oczywiście, klasyczne mutacje jednego genu. Tutaj jest kilka mutantów jednego genu (z Wikipedii). “Normalne” lub “dzikiego typu” muszki, jakie łapie się w naturze, wyglądają jak ta w środku u góry, ale z ceglastymi oczyma (patrz drugie zdjęcie poniżej).


D. melanogaster multiple mutants (clockwise from top): brown eyes and black cuticle (2 mutations), cinnabar eyes and wildtype cuticle (1 mutation), sepia eyes and ebony cuticle, vermilion eyes and yellow cuticle, white eyes and yellow cuticle, wildtype eyes and yellow cuticle.
D. melanogaster multiple mutants (clockwise from top): brown eyes and black cuticle (2 mutations), cinnabar eyes and wildtype cuticle (1 mutation), sepia eyes and ebony cuticle, vermilion eyes and yellow cuticle, white eyes and yellow cuticle, wildtype eyes and yellow cuticle.

“Dziki typ” muszki z artykułu w “NYT” (zdjęcie Bob Gibbons):Używałem wszystkich tych mutacji w takim lub innym czasie, często, żeby zobaczyć, czy były identyczne do podobnie wyglądających mutacji, które znajdowałem u bliskich krewnych, zdolnych do krzyżowania się z D. melanogaster i dawania potomstwa. (Na przykład, jeśli znajdowałem  oczy koloru „sepiowego” u siostrzanego gatunku D. simulans, krzyżowałem je ze znanym gatunkiem D. melanogaster sepia; jeśli całe potomstwo miało brązowe oczy, to była to ta sama mutacja. To jest znane jako “test komplementacji.”)


Tutaj jest jeszcze kilka zdjęć z artykułu (podpisy z “NYT”). Część nienagannie utrzymywanego zasobu:


Tysiące muszek owocowych w Stock Center. Zdjęcie…Kaiti Sullivan z “New York Times”
Tysiące muszek owocowych w Stock Center. Zdjęcie…Kaiti Sullivan z “New York Times”

Zmienianie muszek! Każdy eksperymentalny drosofilista spędza znaczną część swojego życia na robieniu tego:


Strażniczka zasobów, Micaela Silvestre-Razo, przerzuca muszki w pokoju w Stock Center. Zdjęcie: Kaiti Sullivan z “New York Times”
Strażniczka zasobów, Micaela Silvestre-Razo, przerzuca muszki w pokoju w Stock Center. Zdjęcie: Kaiti Sullivan z “New York Times”

Tutaj jest historyczny szczep: white-one, białooki mutant odkryty przez Thomasa Hunta Morgana w 1910 roku. Morgan odkrył, że kiedy krzyżował białookie samice z samcami “dzikiego typu”, całe męskie potomstwo miało białe oczy, a całe żeńskie potomstwo miało normalne, czerwone oczy. W odróżnieniu od tego, kiedy krzyżujesz białookie samce z dzikiego typu samicami, wszyscy potomkowie mają czerwone oczy, ale żeńskie potomstwo tej krzyżówki ma z kolei potomstwo, w którym połowa samców ma białe oczy, a połowa czerwone. Ten dziwaczny wzór wynika z tego, że białe jest recesywnym genem na chromosomie X: jest „związany z płcią” – jak daltonizm lub hemofilia u ludzi.


Można przeczytać o badaniu Morgana nad białym tutaj i zobaczyć jego artykuł z 1910 roku tutaj. (W 1933 roku dostał Nagrodę Nobla za pracę nad klasyczną genetyką, ale podzielił się pieniędzmi ze swoimi “chłopcami” – jego niezwykle utalentowaną grupą badaczy, którzy zajmowali „pokój much” w Columbia University.)


Zestaw white-one poniżej został właśnie włożony do świeżych fiolek z pożywką, która składa się z wody, mączki sojowej, mąki kukurydzianej, drożdży i normalnych konserwantów. W ciągu 10-12 dni w temperaturze 25°C, masz nowe pokolenie dorosłych, bo jaja składane są w odżywce, larwy wykluwają się i drążą odżywkę (także ją zjadając), a potem wyczołgują się na ścianki fiolki, by spędzić 4-5 dni jako poczwarki przed wykluciem się w nowe dorosłe muszki. Po mniej więcej dwóch pokoleniach żywność kończy się i trzeba „przerzucić” fiolkę.  


Fiolka po prawej stronie wygląda jakby nie była oczyszczona zbyt dobrze, bo stare, puste okrywy poczwarek nadal przyklejone są do ścianek, a byłyby wymyte podczas porządnego czyszczenia.Tutaj są stare, paskudne, zużyte fiolki (nagłówek artykułu z „NYT”).Tutaj jest oryginalny “pokój much” w Columbii, gdzie wykonano prace nagrodzone Nagrodą Nobla. Sześciu lub siedmiu badaczy tłoczyło się na tej przestrzeni, a pożywki (czasami robione z bananów) także były przygotowywane tutaj. Tylko sam Morgan, jako szef, miał prawo do zjedzenia jednego z bananów. Można zobaczyć mikroskop na pierwszym planie i butelki po mleku pełne odżywek dla muszek na stole:Tutaj jest Calvin Bridges w pokoju much w Columbii. Bridges, niezmiernie przystojny mężczyzna o barwnym i nieco awanturniczym życiu, był fantastycznym badaczem i dał wielki wkład w nowoczesną genetykę:Ta książka da wam więcej informacji o wczesnej historii genetyki Drosophila i jak wpłynęła ona na dzisiejszą „kulturę Drosophila”:Bardzo wiele mojej pracy z muszkami wykonywałem na innych gatunkach niż D. melanogaster, chociaż były blisko spokrewnione. Pracowałem bowiem nad specjacją, a do genetyki specjacji (tj. znajdowania, które geny i jak wiele z nich zmieniają się podczas rozdzielenia się przodka na dwa lub więcej gatunki potomne) potrzeba kilku gatunków, idealnie takich, które można krzyżować. Ponieważ Bloomington Center miał tylko D. melanogaster, zdobywałem inne gatunki zbierając je sam, otrzymując je od kolegów-zbieraczy lub zamawiając je z National Drosophila Species Stock Center, wówczas w Bowling Green State University w Ohio, ale teraz w Cornell University.


Wiem, że NDSSC nadal ma pewne hodowle mutantów, jakie znalazłem u krewnych D. melanogaster, ale, niestety, większość z nich przepadła, ponieważ tam koncentrowano się tylko na muszkach różnych gatunków dzikiego typu i nie chcieli brać mutacji, które mozolnie znajdowałem i identyfikowałem. Ale, podobnie jak Bloomington Center, byli dla mnie olbrzymią pomocą, kiedy pracowałem nad specjacją i chcę im także podziękować.


Mógłbym pisać bez końca o tych Centrach i ich zawartości, ale lepiej zatrzymam się w tym miejscu, bo jest pora na lunch. Dodam tylko, że kiedyś połączyłem mutant o nazwie groucho (który miał dodatkowe szczecinki nad oczyma), z proboscipedia (muszką, której części otworu gębowego przekształcają się w rodzaj podobnej do nóg struktury), żeby otrzymać muszkę Groucho Marx z krzaczastymi brwiami, która wyglądała jakby paliła cygaro.  


Fruit Fly Central: the Bloomington Drosophila Stock Center

Why Evolution Is True, 16 grudnia 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJerry A. Coyne

Emerytowany profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków. Jest również jednym ze znanych "nowych ateistów" i autorem książki "Faith vs Fakt". (Jest już polskie wydanie - "Wiara vs Fakty", wydawnictwo "Stapis".) Jerry Coyne jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.

Wyślij artykuł do znajomego:     WydrukujNauka

Znalezionych 1267 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Czy koniki morskie coś nam mówią o LGBT? Błąd naturalistyczny popełniony przez Sussex Wildlife Trust   Coyne   2022-01-25
Ojczyznę wolną (od GMO) zachowują pany   Koraszewski   2022-01-22
Namawianie roślin, żeby podjęły ryzyko   Karavolias   2022-01-20
Czy uczenie się metodą prób i błędów jest „nauką”?   Coyne   2022-01-14
Czy gaz i energia jądrowa są “zielone”   Novella   2022-01-12
Ptasia grypa w czasach ludzkiej zarazy   Collins   2022-01-11
Rasa jest kontinuum. Płeć jest cholernie binarna   Dawkins   2022-01-10
Komiczne krzyki o klimatycznej Apokalipsie –— 50 lat nieuzasadnionego siania paniki   Lomborg   2022-01-06
Gnidy, o których PIS ci nie powie   Koraszewski   2022-01-05
Niebezpieczeństwo upolitycznienia nauki   Krylov   2022-01-01
Specjalne przesłanie do muzułmanów na całym świecie   Pandavar   2021-12-28
Nowe badania pokazują, że kraje rozwijające się płacą wysoką cenę za ograniczanie upraw roślin GMO   Maina   2021-12-25
Jajo, które wywołało sensację   Koraszewski   2021-12-24
Pięć powodów zakończenia debaty o GMO   Evanea   2021-12-16
Richard Dawkins pisze do “przyjaciół nauki i rozumu” w Nowej Zelandii   Coyne   2021-12-14
 Syntetyczna biologia oferuje obietnicę rozwiązania globalnego problemu z plastikiem   Agaba   2021-12-13
Nigeria wzywa Afrykę, by szła w jej ślady w sprawie GM wspięgi wężowatej   Opoku Gakpo   2021-12-09
Małe nietoperze idą do przedszkola   Koraszewski   2021-12-06
Afrykańscy naukowcy wzywają do polityki poparcia biologii syntetycznej i innych innowacji   Agaba   2021-12-02
Uprawy GMO zredukowały zatrucia farmerów pestycydami   Maina   2021-11-27
Czy genetyka może pomóc wyeliminować nierówność?   Coyne   2021-11-26
Matematyka i prawdziwa historia katastrofy klimatycznej   Lomborg   2021-11-24
Nigeria daje zielone światło kukurydzy GMO   Conrow   2021-11-22
Ugandyjscy studenci nalegają na powszechne stosowanie biotechnologii i uchwalenie prawa o biobezpieczeństwie   Agaba   2021-11-17
Organiczny eksperyment Sri Lanki   Novella   2021-11-16
Ruanda skwapliwie przyjmuje biotechnologię poprzez ekspansję OFAB   Meeme   2021-11-12
Sprzeciw wobec anulowania Huxleya   Coyne   2021-11-05
Farmerka z Kenii zbiera obfity plon z bawełny GM   Meeme   2021-11-04
Czarni uczeni i nauka o rasizmie   Koraszewski   2021-11-03
Kłusownictwo narzuca na słonie dobór w kierunku ewolucji słoni bez ciosów   Coyne   2021-11-01
Marnujemy naszą wielką szansę na edytowanie genów   Ridely   2021-10-29
“Czarne tygrysy” w małym indyjskim rezerwacie sugerują losowy dryf genetyczny   Coyne   2021-10-26
Wytwarzanie białek w roślinach przez rolnictwo molekularne   Novella   2021-10-20
Strzelby, zarazki, maszyny to zdecydowanie antyrasistowska książka. Dlaczego lewica jej nie kocha?   Barnett   2021-10-13
Nigeryjscy farmerzy nie mogą się doczekać wystarczających ilości GM nasion wspięgi wężowatej   Gakpo   2021-10-12
Dobór płciowy versus dobór naturalny: na przykładzie chrząszczy   Coyne   2021-10-08
Edytowanie genów kluczem do ulepszenia podstawowych upraw w Afryce   Abugu   2021-10-01
Bakłażan GMO jest udokumentowaną wygraną ubogich farmerów   Conrow   2021-09-23
O Jezu, wskrzeszają mamuta!   Koraszewski   2021-09-17
Wszystkie antyizraelskie wiadomości zasługują na publikację   Bard   2021-09-04
Tożsamość etniczna i rasa   Coyne   2021-08-30
Środowiskowcy mylili się – nie stoimy przed apokalipsą owadów   Ridley   2021-08-13
Czy znaleziono najstarszy dowód na istnienie zwierzęcia? Nowa gąbko-podobna skamieniałość liczy 890 milionów lat   Coyne   2021-08-11
Psy rozumieją ludzi   Novella   2021-08-06
Nowy start nauki o życiu w epoce genu   Ridley   2021-08-05
Użycie ognia przez homininy: przykład szybkiej ewolucji kulturowej?   Coyne   2021-08-04
Historia pandemii jest historią zaprzeczania   Jackoby   2021-07-27
Nieuchwytny neuron babci   Novella   2021-07-22
Cierpienie i pytanie, czy przestaniemy jeść mięso   Koraszewski   2021-07-14
Czy nadchodzi hydroponika?   Novella   2021-07-13
Raport Unii Europejskiej o glifosacie   Novella   2021-07-10
Dlaczego ideologii nie należy mieszać z nauką   Coyne   2021-06-30
Nagonka na Izrael grasuje w stowarzyszeniach nauk ścisłych, medycyny i edukacji   Chesler   2021-06-24
Szczęśliwi pracoholicy   Witkowski   2021-06-03
Propaganda w wykonaniu nauczycieli akademickich   Chesler   2021-06-02
Ewolucja wielokomórkowości   Novella   2021-05-07
Polityczna polaryzacja jest przesadzona   Novella   2021-05-04
Wrotki były kiedyś sztandarową grupą istot bez seksu, a teraz sądzi się, że ukradkiem odstawiają szybkie numerki   Coyne   2021-04-22
Błędna historia antykolonializmu   Tupy   2021-04-21
Mayflower wyrusza w podróż raz jeszcze   Koraszewski   2021-04-19
Genetyczny przełącznik CRISPR   Novella   2021-04-16
Wielkie zdarzenie oksydacyjne   Novela   2021-04-09
Kiedy panika klimatyczna zlewa się z kulturą anulowania   Lomborg   2021-04-06
Czy wykształceni ludzie są bardziej antysemiccy?   Albert Cheng i Ian Kingsbury   2021-04-05
Nieoczekiwana historia i cudowny sukces szczepionek   Ridley   2021-03-31
Innowacja jest geograficznie zlokalizowanym i chwilowym zjawiskiem   Ridley   2021-03-29
Czy gąbki są najbliższymi krewnymi pozostałych zwierząt?   Coyne   2021-03-26
Kilka lekcji z rosyjskiej rewolucji. Jak kuszący radykalny nihilizm prowadzi do ekstremizmu   Geifman   2021-03-22
Wracamy do raju?   Łukaszewski   2021-03-18
Ślimakowi morskiemu odrasta tułów z odciętej głowy, czyli “autotomia z kleptoplastią”   Coyne   2021-03-15
Ewolucyjne korzyści udawania ofiary   Clark   2021-03-11
Ludzie i wymieranie megafauny   Novella   2021-03-10
Banany edytowane przez CRISPR   Novella   2021-03-02
Nikczemne grzyby naśladują kwiaty trawy, by ułatwić własne rozmnażanie się   Coyne   2021-02-26
Co zabiło megafaunę Ameryki Północnej?   Novella   2021-02-25
Stresy i nowe szczepy wirusa   Ridley   2021-02-12
EWOLUCJA wirusa Covid-19   Coyne   2021-02-10
Czy „toksyczna kobiecość” jest główną przyczyną bojów o społeczną sprawiedliwość?   Coyne   2021-02-08
Najmniejszy gad (i owodniowiec) świata: BARDZO mały kameleon   Coyne   2021-02-05
Dlaczego kocimiętka i matatabi doprowadzają koty do szaleństwa? Grupa badaczy mówi, że te rośliny mogą chronić je przed komarami   Coyne   2021-02-02
Bądźcie sceptyczni wobec wideo pokazujących “skutki uboczne” szczepionki   Novella   2021-01-28
Szaleństwo odnawialnej energii   Ridley   2021-01-23
Głębia ludzkiej historii   Novella   2021-01-19
Dlaczego szczepionki mRNA mogą zrewolucjonizować medycynę?   Ridley   2021-01-02
Szczepionka mRNA na koronawirusa: świadectwo ludzkiej pomysłowości i mocy nauki   Coyne   2021-01-01
Dziwaczny rodzaj rasistowskiego patriarchatu   Arora   2020-12-31
Centrala muszek owocowych: Bloomington Drosophila Stock Center   Coyne   2020-12-29
Pierwszy raport o używaniu narzędzi przez pszczoły: rodzimy gatunek używa grudek łajna, by odeprzeć drapieżne szerszenie   Coyne   2020-12-23
Nie – żadne chi nie istnieje   Novella   2020-12-21
Moc nauki dostarczyła najlepszej możliwej wiadomości w tym koszmarnym roku   Ridley   2020-12-18
Szczątkowa cecha ptaków, która mogła być funkcjonalna u przodków: zdalne wyczuwanie drgań dziobem (nadal czynne u kiwi)   Coyne   2020-12-16
Paradoks wielce niedoskonałego dobra   Koraszewski   2020-12-11
Nasiona roślin ewoluują, by upodobnić się odchodów antylopy, a oszukane żuki gnojowe odtaczają i zagrzebują nasiona   Coyne   2020-12-10
AI – asystent lekarza   Novella   2020-12-09
Czy problem zwijania białka został rozwiązany?   Coyne   2020-12-05
„Gryzoń skunksowy”, który żuje trujące rośliny i wypluwa truciznę na swoje futro   Coyne   2020-12-02
Intensywne zbieranie leczniczej rośliny przez ludzi prowadzi do ewolucji nowych kolorów liści i kwiatów   Coyne   2020-11-28
Jak ewoluuuje altruizm?   Coyne   2020-11-25
Filozof zainfekowany efektem potwierdzenia wyjaśnia, dlaczego ewolucja dowodzi Boga   Coyne   2020-11-23
Według nowych badań są cztery gatunki pingwinów białobrewych, a nie tylko jeden   Coyne   2020-11-19

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk