Prawda

Niedziela, 14 sierpnia 2022 - 17:41

« Poprzedni Następny »


Co zabiło megafaunę Ameryki Północnej?


Steven Novella 2021-02-25


Około 13 tysięcy lat temu wielkie ssaki wędrowały po Ameryce Północnej – najsłynniejszy z nich to mamut, ale także olbrzymie bobry, olbrzymie leniwce, gliptodonty, amerykańskie gepardy i inne. Mniej więcej 11 tysięcy lat temu wszystkie zniknęły (38 rodzajów, głównie ssaków). Wymieranie jest naturalną częścią cyklu ekosystemów i żaden gatunek nie trwa wiecznie. Kiedy jednak paleontolodzy identyfikują nagły przypływ wymierania, nazywają to zagładą, a z taką sytuacją z pewnością mamy do czynienia. Wydarzenia zagłady wymaga wyjaśnienia – jaka była tego przyczyna?

W przypadku zagłady megafauny Ameryki Północnej są dwie główne hipotezy. Pierwszą jest hipoteza zdziesiątkowania przez człowieka – wymarcie zbiega się w czasie z przybyciem paleoindian na kontynent i to prawdopodobnie nie jest tylko zbiegiem okoliczności. Ogólnie mówiąc, przybycie ludzi do jakiegokolwiek ekosystemu koreluje z nagłym wymieraniem. Być może ludzie, którzy osiedlili się w Ameryce Północne byli myśliwymi na grubą zwierzynę i magafauna nie zdołała przystosować się wystarczająco szybko do tego sprytnego drapieżnika.  


Drugą główną hipotezą jest to, że zmiana klimatu była główną przyczyną wymierania. Ostatni wielki okres lodowcowy trwał od 125 000 do 14 900 lat temu, a potem rozpoczął się obecny okres międzylodowcowy (holocen). W Ameryce Północnej to ocieplenie przerwał jednak Młodszy Dryas, fala zimna, która trwała od 12 900 do 10 600 lat temu. Przyczyna tego okresu zimna również jest kontrowersyjna, a dwiema głównymi hipotezami są lokalny wpływ komety lub wpływ topnienia lodowców na prądy oceaniczne. Tak czy inaczej, kiedy zakończył się ten zimny okres, megafauny nie było.


Dla mnie najciekawsza w tej kontrowersji nie jest odpowiedź, ale sama kontrowersja. To jest wspaniały przykład tego, jak pracują naukowcy – zadają  dociekliwe pytanie i znajdują pomysłowe sposoby odpowiadania na te pytania. Nie jest tak, że wymyślają narrację i na tym poprzestają. Narracja jest tylko punktem wyjściowym, hipotezą, którą trzeba sprawdzić. Wśród pytań są następujące: czy paleoindianie rzeczywiście polowali na megafaunę? Czy są na to bezpośrednie dowody? Jak ściśle wymarcie koreluje ze zmianą klimatu versus przybyciem ludzi? Czy megafauna przeżyła poprzednie okresy międzylodowcowe, czyli czy jest to na ogół związane z wydarzeniem wymarcia?


Nie ma na te pytania definitywnej odpowiedzi. Częściowo jest tak dlatego, że zapis kopalny nadal jest stosunkowo niewielki. Jest wystarczająco pełny, by zobaczyć duży obraz, ale niewystarczający na korelacje. Paleontolodzy (poza szukaniem dowodów) próbują statystycznej analizy tych dowodów, które już mamy, by wyciągnąć z nich tyle informacji, ile się da. To jest przedmiot nowego badania, które stosuje nowe statystyczne podejście do tej kwestii.  


Pomysłem była ocena wielkości populacji ludzi i megafauny w tym okresie. Zasadniczo robi się to przez liczenie ilości materiału dającego się datować metodą radiowęglową i używania tego jako markera dla ogólnej wielkości populacji. Nie jest to doskonałe, ale daje jakiś wgląd w sprawę. Wyniki są jednak tylko tak dobre, jak statystyczne metody używane do oceny. Nowe badania używa nowej statystycznej metody, o której autorzy twierdzą, że jest poprawniejsza. Dla pokazania większej poprawności porównali to do symulacji populacji o znanych wielkościach i stwierdzili, że jest lepsza od starszej metody. W. Christopher Carleton, współautor badania, wyjaśnia:

“W rezultacie można zobaczyć trendy w danych, które w rzeczywistości nie istnieją, co czyni tę metodę nieprzydatną do zauważania zmian w poziomach populacji w przeszłości. Używając badań symulacyjnych pokazaliśmy, że nowa metoda nie ma tych samych problemów. Dlatego nasza metoda może wykonać znacznie lepszą robotę w wychwytywaniu zmian poziomów populacji w czasie przy użyciu danych z metody datowania radiowęglowego”.

Ich wyniki pokazują ścisłą korelację między wielkościami populacji megafauny i zmianą klimatu, stając po stronie hipotezy zmiany klimatu jako przyczyny wielkiego wymarcia. To z pewnością nie jest ostatnie słowo w tej sprawie. W 2015 roku naukowcy twierdzili, że wbili “ostatni gwóźdź do trumny” w tej debacie,  utrzymując, że korelacje wskazują na ludzi jako winnych. Teraz jednak mamy tę odpowiedź. Naukowcy łączą także wiele niezależnych linii dowodowych, by zajmować się takimi złożonymi pytaniami. Na przykład, jeśli znaleźlibyśmy miejsce, w którym ludzie rozbierali na kawałki zabite mamuty, przechyliłoby to skalę w drugim kierunku.  


Nie znaczy to, że nie ma dowodów na polowania na megafaunę przez ludzi. Jest, na przykład, miejsce w Meksyku z wieloma szczątkami mamutów. Była to prawdopodobnie pułapka, w którą wpadały mamuty. Czy ludzie zapędzali je do tej pułapki? Są dowody ludzkiej obróbki szczątków, ale czy znaczy to, że zabili mamuty, czy tylko żywili się padliną? Jest także bezpośredni dowód polowania, krzemienne ostrze dzidy w kości mamuta – w Polsce. Tak więc europejscy myśliwi zabijali mamuty, co czyni prawdopodobnym, że robili to także północnoamerykańscy myśliwi, ale nadal nie ma bezpośrednich dowodów z Ameryki Północnej.  


Jest także możliwe, że odpowiedzią na to pytanie jest – jedno i drugie. Zmiana klimatu mogła poddawać megafaunę stresowi i istnieją dowody na jej zmniejszenie się przed przybyciem ludzi. Wtedy ludzie mogli dodać swoje trzy grosze do stresu ekologicznego z zadać coup de grace. Mogli zrobić to przez bezpośrednie polowanie, albo mogli zrobić to przez pośrednie metody, taki jak zmiana ekosystemu w inny sposób.  


Wiele jest naukowych propozycji, które zapewniają, że debata prawdopodobnie będzie jeszcze trwała przez dziesięciolecia. Żaden pojedynczy dowód nie może być rozstrzygający. Waga dowodów będzie gromadzić się stopniowo, a w którymś momencie stanie się jasne po której stronie jest ich większość. Jest także prawdopodobne, że odpowiedź okaże się bardziej zniuansowana i złożona. W każdym razie, to jest wspaniała opowieść o nauce (właściwie wielowarstwowa opowieść naukowa), dziejąca się przez długi czas i znakomita do oglądania z boku.


What Killed North America’s Megafauna?

NeuroLogica Blog, 16 lutego 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaSteven Novella 

Neurolog, wykładowca na Yale University School of Medicine. Przewodniczący i współzałożyciel New England Skeptical Society. Twórca popularnych (cotygodniowych) podkastów o nauce The Skeptics’ Guide to the Universe. Jest również dyrektorem Science-Based Medicine będącej częścią James Randi Educational Foundation (JREF), członek Committee for Skeptical Inquiry (CSI) oraz członek założyciel Institute for Science in Medicine. Prowadzi blog Neurologica.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1327 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Nie karm mózgu śmieciowym jedzeniem   Bhogal   2022-08-10
Kot Mehitabel pisze w “Science”   Coyne   2022-08-09
Nauka o wolności: rozmowa z Anną Kryłow   i Anna Kryłow   2022-08-06
Pierwsze dowody kopalne na opiekę nad lęgiem i niezwykły przypadek asymetrii kierunkowej   Coyne   2022-08-05
Badania dowodzą, że fakty nie mają znaczenia: jak propaganda wykorzystuje i normalizuje antysemityzm     2022-08-03
Horyzontalny transfer genów u owadów: jest rozpowszechniony, ale co to znaczy?   Coyne   2022-08-02
Dokonane w Afryce badanie genomu fasolnika egipskiego oznacza krok naprzód w dywersyfikacji światowego zaopatrzenia w żywność   Karavolias   2022-08-01
Grupy anty-GMO przegrywają sprawę sądową w Nigerii    i Nkechi Isaak   2022-07-30
Raz jeszcze: czy rasy są tylko społecznym konstruktem bez naukowego lub biologicznego znaczenia?   Coyne   2022-07-28
„New Yorker” pisze o hoacynie, sugeruje, że koncepcja Darwina drzew ewolucyjnych może być urojeniem   Coyne   2022-07-25
Nazistowscy lekarze i dzisiejsi antysemici: redefinicja etyki, żeby usprawiedliwić prześladowania Żydów     2022-07-18
Carl Sagan i wolność wątpienia   Jacoby   2022-07-18
Jak Darwin spowodował globalne ocieplenie swoją teorią doboru płciowego   Coyne   2022-07-16
Dieta mieszana misiów i innych   Júnior   2022-07-14
Londyńskie Natural History Museum popełnia błąd naturalistyczny - wielokrotnie   Coyne   2022-07-11
Nigeria gotowa na spełnienie oczekiwań rolników     2022-07-08
Szczepionki przeciwko grypie związane ze zmniejszonym ryzykiem choroby Alzheimera   Novella   2022-07-07
Nowoczesność Darwina: w O powstawaniu jest antycypacja neutralnej teorii i przerywanej równowagi   Coyne   2022-07-06
Pinker: “Wojna o ewolucję jest także wojną kulturową”   Coyne   2022-07-05
Raz jeszcze: błędny artykuł o tym, dlaczego teoria ewolucji jest przestarzała   Coyne   2022-07-04
Niech Moc będzie z pszczołą   Júnior   2022-06-28
Dramatyczny wzrost cen paliw kopalnych jest bolesny, ale daje niewielkie korzyści w walce z globalnym ociepleniem   Lomborg   2022-06-25
Efekt grupy – paskudny błąd poznawczy   Novella   2022-06-22
Nasiona z edytowanymi genomami będą miały przystępną cenę   Maina   2022-06-15
„Zapylisz mnie!”: nachalni bohaterowie świata roślin   Júnior   2022-06-11
Agroekologia zmienia biednych farmerów w biedniejszych   Muhumuza   2022-06-09
Kartofel z Matką Boską w jednej klapie i Karolem Marksem w drugiej   Koraszewski   2022-06-06
Jak nasze wspomnienia są powiązane   Novella   2022-06-04
Wielka Brytania dąży do zezwolenia na edytowanie genów   Novella   2022-06-02
„Grubogłowi przedsiębiorcy pogrzebowi w noc żywych trupów”   Júnior   2022-05-31
Coraz mniejsza część głównych plonów roślin jadalnych na świecie idzie na wyżywienie głodnych, a coraz więcej wykorzystuje się do celów niespożywczych     2022-05-28
Naukowiec z Ghany: “Afryka potrzebuje GMO bardziej niż reszta świata”   Gakpo   2022-05-26
GMO i edytowanie genów: jaka jest różnica?   Karavolias   2022-05-23
Toksyczny nektar, czyli ostrożnie z tureckim miodem   Júnior   2022-05-20
Kolejna nieudana i podyktowana ideologią próba wykazania, że płeć u ludzi nie jest binarna   Coyne   2022-05-18
Brian Charlesworth o błędach nowego artykułu rzekomo pokazującego, że fundamentalne założenie ewolucji neodarwinowskiej jest błędne   Coyne   2022-05-16
Trutnie i inni fruwający panowie   Junior   2022-05-13
Wygnanie z uniwersyteckiego świata – dwa lata później   Winegard   2022-05-10
Życie kwitnące po śmierci   Junior   2022-05-05
Organiczne środki owadobójcze są szkodliwe dla pożytecznych owadów     2022-04-30
Oxitec rozszerza próby z komarami GMO, by zredukować szerzenie się malarii   Conrow   2022-04-28
Słowa w wosku zapisane   Tonhasca Junior   2022-04-26
Rodzice, szkoła, państwo: kultura niskich oczekiwań   Koraszewski   2022-04-25
Nowoczesne ulepszanie roślin uprawnych przyjmuje historyczne podejście   Karavolias   2022-04-20
Pierwsza spożywcza roślina GMO w Ghanie   Baffour-Awuah   2022-04-16
Indie zwalniają edytowanie genów z wymaganej dla GMO oceny bezpieczeństwa   Paranjape   2022-04-11
Metamorfozy    Júnior   2022-04-09
Rolnicy nie mogą uprawiać tego, na co ich nie stać   Ongu   2022-04-07
Rośliny zmodyfikowane: odkłamać opinię o GMO   Conrow   2022-04-07
Odmowa szczelinowania jest szaleństwem   Ridley   2022-04-02
Jak wirusy chorób układu oddechowego ewoluują, by stać się łagodniejsze   Ridley   2022-03-22
Czy globalne ocieplenie może być dla nas dobre?   Ridley   2022-03-03
Południowa Afryka powinna przemyśleć regulacje dotyczące genetycznie modyfikowanych roślin   i Priyen Pillay   2022-03-01
Dlaczego środowiskowcy stanowią większą przeszkodę dla skutecznej polityki klimatycznej niż negacjoniści?   Boudry   2022-02-21
O figach i osach   Júnior   2022-02-18
Pień liczący 40 tysięcy lat przekazany Maorysom zamiast nauce   Coyne   2022-02-14
Propaganda anty-GMO obraża drobnych farmerów w Afryce i w Azji   Gakpo   2022-02-08
Jak “tubylcza medycyna” różni się od medycyny   Coyne   2022-02-07
Biotechnologia podnosi plony wysokobiałkowego afrykańskiego pochrzynu   Wetaya   2022-02-04
Spadanie w przepaść   Turski   2022-01-27
Czy koniki morskie coś nam mówią o LGBT? Błąd naturalistyczny popełniony przez Sussex Wildlife Trust   Coyne   2022-01-25
Ojczyznę wolną (od GMO) zachowują pany   Koraszewski   2022-01-22
Namawianie roślin, żeby podjęły ryzyko   Karavolias   2022-01-20
Czy uczenie się metodą prób i błędów jest „nauką”?   Coyne   2022-01-14
Czy gaz i energia jądrowa są “zielone”   Novella   2022-01-12
Ptasia grypa w czasach ludzkiej zarazy   Collins   2022-01-11
Rasa jest kontinuum. Płeć jest cholernie binarna   Dawkins   2022-01-10
Komiczne krzyki o klimatycznej Apokalipsie –— 50 lat nieuzasadnionego siania paniki   Lomborg   2022-01-06
Gnidy, o których PIS ci nie powie   Koraszewski   2022-01-05
Niebezpieczeństwo upolitycznienia nauki   Krylov   2022-01-01
Specjalne przesłanie do muzułmanów na całym świecie   Pandavar   2021-12-28
Nowe badania pokazują, że kraje rozwijające się płacą wysoką cenę za ograniczanie upraw roślin GMO   Maina   2021-12-25
Jajo, które wywołało sensację   Koraszewski   2021-12-24
Pięć powodów zakończenia debaty o GMO   Evanea   2021-12-16
Richard Dawkins pisze do “przyjaciół nauki i rozumu” w Nowej Zelandii   Coyne   2021-12-14
 Syntetyczna biologia oferuje obietnicę rozwiązania globalnego problemu z plastikiem   Agaba   2021-12-13
Nigeria wzywa Afrykę, by szła w jej ślady w sprawie GM wspięgi wężowatej   Opoku Gakpo   2021-12-09
Małe nietoperze idą do przedszkola   Koraszewski   2021-12-06
Afrykańscy naukowcy wzywają do polityki poparcia biologii syntetycznej i innych innowacji   Agaba   2021-12-02
Uprawy GMO zredukowały zatrucia farmerów pestycydami   Maina   2021-11-27
Czy genetyka może pomóc wyeliminować nierówność?   Coyne   2021-11-26
Matematyka i prawdziwa historia katastrofy klimatycznej   Lomborg   2021-11-24
Nigeria daje zielone światło kukurydzy GMO   Conrow   2021-11-22
Ugandyjscy studenci nalegają na powszechne stosowanie biotechnologii i uchwalenie prawa o biobezpieczeństwie   Agaba   2021-11-17
Organiczny eksperyment Sri Lanki   Novella   2021-11-16
Ruanda skwapliwie przyjmuje biotechnologię poprzez ekspansję OFAB   Meeme   2021-11-12
Sprzeciw wobec anulowania Huxleya   Coyne   2021-11-05
Farmerka z Kenii zbiera obfity plon z bawełny GM   Meeme   2021-11-04
Czarni uczeni i nauka o rasizmie   Koraszewski   2021-11-03
Kłusownictwo narzuca na słonie dobór w kierunku ewolucji słoni bez ciosów   Coyne   2021-11-01
Marnujemy naszą wielką szansę na edytowanie genów   Ridely   2021-10-29
“Czarne tygrysy” w małym indyjskim rezerwacie sugerują losowy dryf genetyczny   Coyne   2021-10-26
Wytwarzanie białek w roślinach przez rolnictwo molekularne   Novella   2021-10-20
Strzelby, zarazki, maszyny to zdecydowanie antyrasistowska książka. Dlaczego lewica jej nie kocha?   Barnett   2021-10-13
Nigeryjscy farmerzy nie mogą się doczekać wystarczających ilości GM nasion wspięgi wężowatej   Gakpo   2021-10-12
Dobór płciowy versus dobór naturalny: na przykładzie chrząszczy   Coyne   2021-10-08
Edytowanie genów kluczem do ulepszenia podstawowych upraw w Afryce   Abugu   2021-10-01
Bakłażan GMO jest udokumentowaną wygraną ubogich farmerów   Conrow   2021-09-23
O Jezu, wskrzeszają mamuta!   Koraszewski   2021-09-17
Wszystkie antyizraelskie wiadomości zasługują na publikację   Bard   2021-09-04

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk