Prawda

Piątek, 1 listopada 2024 - 01:08

« Poprzedni Następny »


Pasożyty informacyjne


Carl Zimmer 2014-03-19

W piśmie BMC “Evolutionary Biology” zespół naukowców z Finlandii opisał inny rodzaj pasożyta – taki, który nie kradnie pokarmu, syntezy białek ani nawet opieki rodzicielskiej. Naukowcy nazwali go „pasożytem informacyjnym”.

Pasożyty mogą przybierać rozmaite formy. W tym tygodniu pisałem o gigantycznym wirusie, który mnoży się wewnątrz ameby (i przetrwał zamrożenie na 30 tysięcy lat w wiecznej zmarzlinie), a także o http://www.listyznaszegosadu.pl/nauka/przeczolgac-sie-przez-mozg-i-nie-zgubic-sie  osie, która dokonuje operacji mózgu, by zrobić zombi z gospodarzy dla swojego potomstwa. Wirusy i osy są całkowicie różnymi organizmami – niektórzy powiedzieliby nawet, że wirus nie zasługuje na nazwę organizmu. Wykorzystują także gospodarzy na różne sposoby. Wirus siedzi wewnątrz komórki, manipuluje jej biochemią, żeby budowała białka i DNA wirusa. Osa zaś pożywia się od środka nadal żywym karaluchem i buduje własne białka i DNA – a potem zostaje wolnym stworzeniem, które może wydostać się z gospodarza i odfrunąć.


Czy zatem oba są pasożytami? Odpowiedź leży poza szczegółami anatomii i cząsteczek. Chodzi tu tylko o wzajemne stosunki.


Gatunki wpływają wzajem na siebie na najrozmaitsze sposoby. Mogą zjadać lub być zjadane, mogą zapylać lub kraść pyłek. Jest jednak jedna miara, której mogą użyć naukowcy do mierzenia całej różnorodności tych interakcji: zmiana, jaką powoduje jeden gatunek w liczbie potomstwa drugiego. Przy zastosowaniu tej miary zanikają różnice między gigantycznymi wirusami i osami-neurochirurgami. Każde z nich jest katastrofą dla swojego gatunku partnerskiego. Wirusy namnażają się wewnątrz ameby aż te pękają. Karaluch żyje aż do momentu, kiedy pasożyt gotowy jest do odlotu. I w obu wypadkach stosunek jest dobry dla pasożyta (więcej potomstwa) i zły dla gospodarza (mniej potomstwa).


Kiedy naukowcy patrzą na życie z tą definicją na myśli, widzą wiele pasożytów, które mogą nie wyglądać jak pasożyty. Nie myślimy o ptakach jako o pasożytach – są zbyt piękne i ani trochę nie są odrażające. Kiedy jednak kukułka wyrzuca z gniazda jaja trzcinniczka zwyczajnego i składa własne w ich miejsce, lub kiedy pisklęta kukułki używają wszelkiego rodzaju sztuczek, by oszukać trzcinniczka i skłonić go do ich karmienia, jakby były jego pisklętami, widzimy kolejnego pasożyta w akcji.


W piśmie BMC “Evolutionary Biology” zespół naukowców z Finlandii opisał inny rodzaj pasożyta – taki, który nie kradnie pokarmu, syntezy białek ani nawet opieki rodzicielskiej. Naukowcy nazwali go „pasożytem informacyjnym”.


Góra: Bogatka. Dół: Muchołówka żałobna. Flickr: http://flic.kr/p/7o6KjK http://flic.kr/p/dGnDRc
Góra: Bogatka. Dół: Muchołówka żałobna. Flickr: http://flic.kr/p/7o6KjK http://flic.kr/p/dGnDRc

Tymi pasożytami informacji są ptaki. Śliczne ptaki znane jako muchołówki żałobne. A ich ofiarami są inne gatunki ptaków, bogatki.


Muchołówki żałobne i bogatki, oba gatunki żyjące na terenie niemal całej Europy, ewoluowały tak, że ich życie jest dość podobne. Jedzą w zasadzie ten sam rodzaj pokarmu, zabijają je te same drapieżniki, a także wybierają te same miejsca na swoje gniazda. Z powodu tego podobieństwa dość ostro konkurują ze sobą, czasami nawet używając przemocy. Jeśli ptak jednego gatunku zagląda do szczeliny, żeby sprawdzić miejsce na potencjalne gniazdo i znajduje tam ptaka drugiego gatunku, zaczynają walczyć – czasami do tragicznego skutku.


Te dwa gatunki nie są jednak identyczne i jest parę różnic, które są szczególnie intrygujące. Bogatki budują gniazda wcześniej, a muchołówki żałobne mają zwyczaj odwiedzania gniazd bogatek zanim zbudują własne.


W ostatnich latach fińscy badacze odkryli prawdopodobną przyczynę tych wizyt. Muchołówki żałobne zbierają dane. Przeprowadzają inspekcję gniazd bogatek, żeby mieć podstawę do decyzji, gdzie zbudować własne gniazda. Jedną z informacji, które je interesują, jest liczba jaj w gnieździe bogatki. Jeśli gniazdo jest pełne jaj, prawdopodobnie jest to dobre miejsce dla muchołówki żałobnej na założenie własnego w pobliżu.


Bogatka traci, pozwalając muchołówce żałobnej na zdobycie tej informacji. Teraz rywal buduje dom na tym samym terytorium i zaczyna konkurować o ten sam pokarm. Badacze odkryli, że bogatki, koło których sadowią się tacy sąsiedzi, mają w efekcie mniej piskląt. Z drugiej strony muchołówki żałobne odnoszą większy sukces reprodukcyjny, ponieważ budują gniazda w naprawdę dobrej dzielnicy. Jeden gatunek korzysta, a drugi cierpi. Korzyść nie pochodzi jednak z wnętrzności karalucha ani z białek komórki. Muchołówka żałobna kradnie informację.


Kiedy pasożyt rozwija swoją strategię wykorzystywania gospodarza, gospodarz rozwija obronę. Układ odpornościowy rozpoznaje patogeny i niszczy je. Gospodarze niektórych os odlatują albo zwalczają atakujących. Jeśli muchołówki żałobne rzeczywiście są pasożytami, to bogatki mogły nabyć drogą ewolucji techniki obronne, by strzec swojej informacji.


Kiedy bogatki składają jaja, szukają wełny i innych materiałów, żeby przykryć jaja. Nie jest jasne, dlaczego zawracają sobie tym głowę. Można uznać, że przykrycie jest kołderką do utrzymania jaj w cieple. Ale kiedy wszystkie jaja są złożone i embriony zaczynają się rozwijać, ptaki przestają je przykrywać. Możliwe więc, że wełna owcza ma służyć czemuś innemu.


Jednym z powodów tego zbierania do gniazda wełny owiec, może być ukrycie jaj. Fińscy badacze zastanawiali się, czy bogatki używają tego włosia owczego do ukrycia informacji przed bogatkami. Zrobili eksperyment, żeby to sprawdzić.


Pięć metrów od gniazd bogatek ustawili sztuczną muchołówkę żałobną i przez pięć minut puszczali nagrany śpiew muchołówki. Następnego dnia zabrali włosie z gniazd. Naukowcy powtórzyli eksperyment, ale tym razem z atrapą jemiołuszki – ptaków, które żyją obok bogatek, ale nie konkurują z nimi.


Bogatki zareagowały na muchołówki żałobne przez dodanie 40% więcej wełny owczej na okrycie jaj, niż widząc jemiołuszki. Naukowcy uznali, że ptaki chowały jaja, kiedy pokazywały się muchołówki żałobne, żeby muchołówki, nie zobaczyły, jak właściwie powodzi się bogatkom. Na widok czegoś, co wyglądało na ubogie gniazdo, muchołówki żałobne z większym prawdopodobieństwem poleciałyby gdzieś dalej.


Kiedy gospodarz rozwija mechanizmy obronne przeciwko pasożytom, pasożyty czasami rozwijają mechanizmy zwalczające tę obronę. Kiedy wirus grypy zakaża komórkę, komórka może zareagować wytworzeniem białka antywirusowego o nazwie interferon. Interferon powoduje, że komórka sieka geny wirusa-najeźdźcy. Wirus grypy ma jednak białka blokujące interferon.


Czy pasożyty informacyjne mają własne mechanizmy przeciwobronne? Naukowcy nie podają żadnych solidnych dowodów naukowych w tym nowym raporcie, ale wspominają, że widzieli coś dziwnego. Widzieli muchołówki żałobne podkradające się do gniazd bogatek i ściągające okrycie z jaj. Może to wyglądać na bezsensowne zajęcie, ponieważ muchołówki żałobne nie używają wełny owczej we własnych gniazdach. Możliwe jednak, że próbowały ukraść jakąś bardziej wiarygodną informację.


Kiedy zacząłem pisać książkę o triumfie pasożytów, grzebałem w danych naukowych i oszołomiła mnie ilość sposobów, na jakie można być pasożytem. To jednak jest pierwszy przypadek, kiedy uświadomiono mi pojęcie „pasożytów informacyjnych”, ale podejrzewam, że nie ostatni.  


The information parasites

The Loom, 6 marca 2014

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska



Carl Zimmer

Wielokrotnie nagradzany amerykański dziennikarz naukowy publikujący często na łamach „New York Times” „National Geographic” i innych pism. Autor 13 książek, w tym „Parasite Rex” oraz „The Tanglend Bank: An introduction to Evolution”. Prowadzi blog The Loom publikowany przy „National Geographic”.


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj






Nauka

Znalezionych 1496 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Ludzie i wymieranie megafauny   Novella   2021-03-10
Banany edytowane przez CRISPR   Novella   2021-03-02
Nikczemne grzyby naśladują kwiaty trawy, by ułatwić własne rozmnażanie się   Coyne   2021-02-26
Co zabiło megafaunę Ameryki Północnej?   Novella   2021-02-25
Stresy i nowe szczepy wirusa   Ridley   2021-02-12
EWOLUCJA wirusa Covid-19   Coyne   2021-02-10
Czy „toksyczna kobiecość” jest główną przyczyną bojów o społeczną sprawiedliwość?   Coyne   2021-02-08
Najmniejszy gad (i owodniowiec) świata: BARDZO mały kameleon   Coyne   2021-02-05
Dlaczego kocimiętka i matatabi doprowadzają koty do szaleństwa? Grupa badaczy mówi, że te rośliny mogą chronić je przed komarami   Coyne   2021-02-02
Bądźcie sceptyczni wobec wideo pokazujących “skutki uboczne” szczepionki   Novella   2021-01-28
Szaleństwo odnawialnej energii   Ridley   2021-01-23
Głębia ludzkiej historii   Novella   2021-01-19
Dlaczego szczepionki mRNA mogą zrewolucjonizować medycynę?   Ridley   2021-01-02
Szczepionka mRNA na koronawirusa: świadectwo ludzkiej pomysłowości i mocy nauki   Coyne   2021-01-01
Dziwaczny rodzaj rasistowskiego patriarchatu   Arora   2020-12-31
Centrala muszek owocowych: Bloomington Drosophila Stock Center   Coyne   2020-12-29
Pierwszy raport o używaniu narzędzi przez pszczoły: rodzimy gatunek używa grudek łajna, by odeprzeć drapieżne szerszenie   Coyne   2020-12-23
Nie – żadne chi nie istnieje   Novella   2020-12-21
Moc nauki dostarczyła najlepszej możliwej wiadomości w tym koszmarnym roku   Ridley   2020-12-18
Szczątkowa cecha ptaków, która mogła być funkcjonalna u przodków: zdalne wyczuwanie drgań dziobem (nadal czynne u kiwi)   Coyne   2020-12-16
Paradoks wielce niedoskonałego dobra   Koraszewski   2020-12-11
Nasiona roślin ewoluują, by upodobnić się odchodów antylopy, a oszukane żuki gnojowe odtaczają i zagrzebują nasiona   Coyne   2020-12-10
AI – asystent lekarza   Novella   2020-12-09
Czy problem zwijania białka został rozwiązany?   Coyne   2020-12-05
„Gryzoń skunksowy”, który żuje trujące rośliny i wypluwa truciznę na swoje futro   Coyne   2020-12-02
Intensywne zbieranie leczniczej rośliny przez ludzi prowadzi do ewolucji nowych kolorów liści i kwiatów   Coyne   2020-11-28
Jak ewoluuuje altruizm?   Coyne   2020-11-25
Filozof zainfekowany efektem potwierdzenia wyjaśnia, dlaczego ewolucja dowodzi Boga   Coyne   2020-11-23
Według nowych badań są cztery gatunki pingwinów białobrewych, a nie tylko jeden   Coyne   2020-11-19
Gra w łajdactwo, by zrozumieć łajdaków   Novella   2020-11-18
Ewolucja psów   Novella   2020-11-09
Genomowa i ewolucyjna analiza wymarłego kota szablozębnego   Coyne   2020-10-31
Zakład Simon-Ehrlich po 40 latach   Gale L. Pooley   2020-10-23
Używające narzędzi mrówki budują struktury, by spijać roztwór cukru w pojemnikach, nie topiąc się   Coyne   2020-10-22
Czego pandemia nauczyła nas o nauce?   Ridley   2020-10-19
Przeddarwinowscy “darwiniści”   Berry   2020-10-16
Covid 19 może przejmować kontrolę nad receptorami bólu, uśmierzając ból i podnosząc szerzenie się choroby: możliwy rezultat doboru naturalnego   Coyne   2020-10-15
Znowu wrzawa, że “teoria ewolucji wywrócona”, ale jak zwykle, robią z igły widły   Coyne   2020-10-13
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 4. Rzekome znaczenie dryfu genetycznego w ewolucji   Coyne   2020-10-09
Chromosomy Y ludzi, neandertalczyków i denisowian   Novella   2020-10-08
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 3. Rzekome znaczenie epigenetyki w ewolucji   Coyne   2020-10-07
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 2. Rzekome nieistnienie gatunków   Coyne   2020-10-05
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 1. Genetyczna plastyczność    Coyne   2020-10-03
“New Scientist”: Darwin jednak miał rację    Coyne   2020-10-01
Uprawy GMO i wzrost plonów   Novella   2020-09-28
Książka o psychologii ewolucyjnej, która pokazuje wartość tej dziedziny – ale nie wartość memów   Coyne   2020-09-22
Przyjemności seksu i jagód   Ridley   2020-09-18
Czy można falsyfikować naukowe teorie? Naukowiec odpowiada, że “nie”   Coyne   2020-09-12
Naukowe pismo “Nature” przystaje do Przebudzonych twierdząc, że zarówno płeć, jak gender są niebinarne   Coyne   2020-09-09
Wybór ostatecznej wolności   Witkowski   2020-09-07
Polio zlikwidowane w Afryce   Novella   2020-09-05
Czy wyrazy ludzkiej twarzy są uniwersalne w okazywaniu emocji?   Coyne   2020-09-02
Barwny erudyta J.B.S. Haldane   Coyne   2020-08-28
Modelowanie zbijania się pingwinów cesarskich w gromadę: każdy dostaje równie dużo ciepła   Coyne   2020-08-25
Jak algorytmy wpływają na twoje życie   Novella   2020-08-24
Z okazji dziewięćdziesiątych urodzin Thomasa Sowella   Jacoby   2020-08-22
Prawdziwie długa szyja: 6-metrowy wodny gad z triasu z szyją długości 2,7 metra   Coyne   2020-08-19
Wątrobiane duszki   Novella   2020-08-17
Rozrzedzanie krwi bez groźby krwawienia   Novella   2020-08-14
Nowy raport: Bakteria po stu milionach lat nadal żywa!   Coyne   2020-08-08
Modlitwa to nie jest lekarstwo   Nowella   2020-08-07
Maleńki, 10-centymetrowy dinosaur, który zjadał owady   Coyne   2020-08-06
Piękny skoczek, który upodabnia się do mrówki   Coyne   2020-08-03
Urodziny Rosalind Franklin!   Cobb   2020-07-31
Kondor wielki: ptak, który rzadko kiedy macha skrzydłami   Coyne   2020-07-28
Czy ludzie byli w Nowym Świecie ponad 30 tysięcy lat temu?   Coyne   2020-07-26
Oszaleć na punkcie nietoperzy w czasach korony i politykierstwa   Collins   2020-07-25
Dwa gatunki dały zdolną do życia hybrydę, mimo że rozeszły się 150 milionów lat temu   Coyne   2020-07-23
Niccolo Tartaglia jego tajemnica   Jacoby   2020-07-20
Akcja afirmatywna w wieloetnicznym narodzie   Hyams   2020-07-17
Dekolonizacja ewolucji (i Darwina) była nieunikniona   Coyne   2020-07-15
Filtr mózgu (czyli czego nie widzimy)   Novella   2020-07-14
Homeopatia jest bezwartościowa a czasami szkodliwa   Novella   2020-07-10
Pięć błędnych wyobrażeń o ewolucji: jedno jest wątpliwe, jedno niesłuszne   Coyne   2020-07-08
Wiecznie kurczący się tranzystor i wynalezienie Google   Ridley   2020-07-06
Postmodernizm: filozofia, która stoi za naszymi wojnami kulturowymi i postępującym nihilizmem   Hill   2020-07-02
Bodźce do innowacji w końcu pokonają COVID-19   Ridley   2020-06-27
Maleńkie stworzenia morskie budują olbrzymie, fantastyczne domy, by chronić się i zdobywać pokarm   Coyne   2020-06-25
Rośliny uprawne z edytowanym genomem pomagają farmerom i środowisku   Ridley   2020-06-20
Czy klucz do COVID można znaleźć w rosyjskiej pandemii?   Ridley   2020-06-18
Skąd więc wziął się ten wirus?   Ridley   2020-06-16
Nowe dane o tym, jak działają grzyby „mrówek zombie”   Coyne   2020-06-15
Czy brytyjski naukowy establishment popełnił największy błąd w historii?   Ridley   2020-06-13
Błysk światła w mroku   Sheagren   2020-06-12
Poczucie pewności napędza efekt potwierdzenia   Novella   2020-06-08
Czy możemy zobaczyć osobowość?   Novella   2020-06-05
Rozwiązanie dla obecnego kryzysu   Ridley   2020-06-02
Lokalizacja funkcji wykonawczych   Novella   2020-05-30
Przestańcie wierzyć w naukę   Greenfield   2020-05-28
Ewolucyjne korzenie sztuki   Koraszewski   2020-05-27
Innowacji nie można wymusić, ale można je zdławić   Ridley   2020-05-26
Stymulowanie kory wzrokowej   Novella   2020-05-23
Pora na telemedycynę   Novella   2020-05-19
Czy mrożącą krew w żyłach prawdą jest, że decyzja o zamknięciu społeczeństwa opierała się na luźnych matematycznych spekulacjach?   Ridley   2020-05-15
MMR jest bezpieczna i skuteczna   Novella   2020-05-14
Odporność stada na fakty   Koraszewski   2020-05-13
O COVID wiemy wszystko – i nie wiemy niczego   Ridley   2020-05-12
Nanotechnologia zastosowana do leczenia choroby Alzheimera   Novella   2020-05-11
COVID-19 – To są szkody   Novella   2020-05-05
Nadmiar teorii wszystkiego   Koraszewski   2020-05-04

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Demokracje powinny opuścić


Zarażenie i uzależnienie


Nic złego się nie dzieje


Chłopiec w kefiji


Czerwone skarby


Gdy­by nie Ży­dzi


Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznego



Obietnica



Pytanie bez odpowiedzi



Bohaterzy chińskiego narodu



Naukowcy Unii Europejskiej



Teoria Rasy


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk