Prawda

Wtorek, 23 października 2018 - 19:19

« Poprzedni Następny »


List otwarty do Charlotte Allen


Jerry A. Coyne 2018-01-31


Szanowna Pani Allen,

Przeczytałem pani niedawny artykuł St. Charles Darwin w “First Things” („najbardziej wpływowym w Ameryce piśmie o religii i życiu publicznym”). Wydaje się, że artykuł ma dwa cele: obronę obrzydliwego paszkwilu A. N. Wilsona, udającego książkową biografię Darwina (tutaj jest moja recenzja z tej książki) i, drugi, kwestionowanie prawdziwości samej ewolucji. Według tego, co Pani sama przyznaje, nie posiada Pani wiedzy do zrobienia żadnej z tych dwóch rzeczy.  


Najpierw przyznaje Pani, że nie wie niczego o życiu Darwina:

Osobiście nie mam pojęcia, czy Charles Darwin był “skromnym” i “uroczym” maniakiem na punkcie chrząszczy – żeby tak powiedzieć, Mahatmą Gandhi biologii – jak twierdzą jego wielbiciele, czy zabijającym koty egoistą i plagiatorem z obsesją na punkcie swojego przewodu pokarmowego, jak wydaje się sądzić Wilson.

Być może powinna Pani przeczytać trochę prac o Darwinie napisanych przez historyków nauki, takich jak Janet Browne, wtedy uzyskałaby Pani pojęcie o tym, jakim naprawdę był człowiekiem. A jeśli Pani to zrobi, zobaczy Pani, że krytyka biografii Wilsona przez mnie, Johna van Wyhe i Adriana Woolfsona – krytyka, którą uważa Pani za “komiczną” – pokazuje rażąco fałszywe przedstawienie biograficznych faktów przez Wilsona. Wilson po prostu wypaczył i kłamał o życiu Darwina (czy zauważyła Pani, że przyłapałem go na jawnym kłamstwie o rzekomym popełnieniu plagiatu przez Darwina?).


Pani twierdzenie, że nasza krytyka książki Wilsona wynika z faktu, że jest on byłym ateistą, który został chrześcijaninem i że jego religijność jest powodem, dla którego jego książka “zalazła za skórę ludziom, którzy co najmniej część swojego życia poświęcili promowaniu Darwina”, jest niedorzeczne. Książka byłaby równie okropna, również gdyby Wilson pozostał ateistą.


Po przeczytaniu książki Wilsona zdumiewałem się, że inteligentny człowiek mógł wykonać tak skandaliczną robotę, krytykując nie tylko Darwina, ale jego teorię ewolucji. Wtedy zrozumiałem, że prawdopodobnie Wilson jest kreacjonistą, a przynajmniej funkcjonował jak kreacjonista i to sugerowałoby wyjaśnienie jego okropnej pracy. Ale praca pozostałaby okropna niezależnie od jego religii.


Ponadto widać bardzo wyraźnie, że nie wie Pani niemal niczego o ewolucji, co widać w tym akapicie:  

Nic dziwnego, że Wilson w swojej biografii Darwina pisze o niedostateczności teorii mistrza. Ewolucja, szczególnie psychologia ewolucyjna, może być użyteczną heurystyką, przypominając nam, jak podobni jesteśmy do innych zwierząt, naszych krewnych, ale kiedy wybierasz się na przeszukiwanie zapisu kopalnego, zawsze… jest niedostateczny. Tak, wydaje się, że istniały dinozaury z piórami (przypuszczalnie, przodkowie ptaków), ale paleontolodzy nadal klasyfikują te wymarłe stworzenia jako gady. Istnieje „przejściowa” ryba z dewonu, którą artyści lubią rysować z małymi nóżkami, jak na nalepkach samochodowych ateistów – ale rzeczywista skamieniałość, znaleziona w Nunavut w Kanadzie w 2004 r., to tylko głowa ryby, której kości wydają się zaadaptowane do pobierania powietrza na płytkich, błotnych mokradłach.

“Użyteczna heurystyka”? Czy wie Pani cokolwiek o ewolucji poza tym, co wyczytała Pani w książce Wilsona lub literaturze kreacjonistów? Nie zapis kopalny nie jest „niedostateczny”. Te dinozaury z piórami są dokładnie tym, czego oczekujemy od form przejściowych: mają w zasadzie dinozaurze szkielety, ale ptasie pióra, a ponadto pojawiają się na długo po tym, jak już istniały dinozaury teropody (prawdopodobni przodkowie) – ale przed pojawieniem się ptaków. Ponadto, skamieniałości stają się mniej dinozaurze a bardziej ptasie w miarę znajdowania ich w nowszych warstwach; ważnym faktem jest to, że są dokładnie tymi formami przejściowymi, jakich spodziewaliśmy się i pojawiają się dokładnie w tym czasie, w jakim powinny, jeśli dinozaury wyewoluowały w ptaki.


I z pewnością wie Pani, że prawdziwość ewolucji nie spoczywa wyłącznie na zapisie kopalnym – w rzeczywistości nie było zbyt wiele w tym zapisie w czasach Darwina. Oparł on dowody ewolucji na innych dziedzinach, takich jak paleontologia, embriologia, morfologia porównawcza i biogeografia. Obecnie, oczywiście, mamy zapis kopalny wielu form przejściowych: nie tylko od gadów do ptaków, ale od gadów do ssaków, od płazów do gadów, ssaków lądowych do waleni i – proszę się przygotować, bo bardzo Pani tego nie będzie lubić! – od wczesnych homininów, które miały małe mózgi, duże zęby i chodziły na czterech łapach, do bardziej „mózgowych” gatunków Homo. Wszystko to oraz nowsze dowody z genetyki świadczy o prawdziwości ewolucji.


Pani uwaga o Tiktaaliku pokazuje znowu Pani ignorancję. Nie jest to tylko głowa ryby, którą mamy, ale znaczna część szkieletu włącznie z przednimi płetwami. Przypomnę Pani, pokazując zdjęcia tej skamieniałości: Kościste płetwy, które mogły wyewoluować w nogi:


Dla zobaczenia, jakie znaczenie ma ta skamieniałość jako rodzaj „ryby”, która mogła wyewoluować w czworonożne płazy, proponuję, by przeczytała Pani książkę Neila Shubina Nasza wewnętrzna menażeria. Zaglądała Pani do niej? No tak, nie sądziłem, by Pani to zrobiła.


Na koniec, zastanawiałem się jak Pani – wiedząca jeszcze mniej o Darwinie i ewolucji niż Wilson – mogła napisać tak okropny artykuł. I dochodzę do wniosku, że, podobnie jak Wilson, Pani przekonania religijne uwarunkowały Panią do atakowania Darwina i jego koncepcji. Błagam Panią, by poczytała Pani trochę o nauce, zanim jeszcze bardziej wprowadzi Pani w błąd czytelników „First Things”. Bowiem, bez odrobienia dziennikarskich zadań domowych, w żaden sposób nie przyczyni się Pani do utrzymania tego pisma jako „najbardziej wpływowego w Ameryce pisma o religii i życiu publicznym”.


Czy naprawdę chce Pani związać się z kreacjonistami? Oświeceni ludzie religijni już dawno temu zaakceptowali ewolucję. Z pewnością nie chce Pani, by “First Things” [Najważniejsze rzeczy] stały się “Worst Things” [Najgorsze rzeczy]!


Z poważaniem,
Jerry Coyne

___________

An open letter to Charlotte Allen

Why Ewolution Is True, 22 stycznia 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJerry A. Coyne


Profesor (emeritus) na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków.  Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 851 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Socjologia. Uwagi o nauce zaangażowanej   Koraszewski   2018-10-22
Daj ać ja pobruszę …   Łukaszewski   2018-10-20
Opieka zdrowotna neandertalczyków   Novella   2018-10-17
Łez kamienie   Łopatniuk   2018-10-13
Akademicki skandal: troje badaczy umyślnie publikowało fałszywe artykuły o „badaniach żałości”, by pokazać fatalne standardy akademickie w naukach społecznych   Coyne   2018-10-12
Skuteczny kontra patologiczny altruizm   Anomaly   2018-10-10
Czas powiedzieć stop pseudonauce o GMO   Novella   2018-10-02
Trochę inny rak wątroby   Łopatniuk   2018-09-29
Najwcześniejsze znane zwierzę?   Coyne   2018-09-27
Organiczne rolnictwo nie jest najlepsze   Novella   2018-09-24
Ateista z chwilową luką w pamięci i w szoku niewolnictwa   Dawkins   2018-09-21
Stereotypy są często szkodliwe a zarazem poprawne   Shpancer   2018-09-21
Atak “doktorostwa Wolfson” na rodziców chłopca, który zmarł na koklusz     2018-09-20
Probiotyki – to skomplikowane   Novella   2018-09-13
Przesądy i złudzenie kontroli   Novella   2018-09-11
Antyszczepionkowcy - pielęgniarka lub lekarz nie powinni opiekować się dziećmi     2018-09-10
Francuski uniwersytet wyrzuca homeopatię   Novella   2018-09-08
Plastry uśmierzające ból z Luminas: gdzie słowa „kwantum” i „energia” w rzeczywistości znaczą „magia”     2018-09-07
Odkryto nowy rodzaj neuronów u ludzi   Novella   2018-09-06
Epigenetyka: powrót Lamarcka? Nie tak szybko!   Coyne   2018-09-05
Przejściowe formy przodków żółwia   Novella   2018-09-03
Recenzja nowej książki Davida Quammena o drzewach ewolucyjnych (i porównanie z innymi recenzjami)   Coyne   2018-09-01
Dlaczego jedne sowy mają kępki piór na uszach, a inne nie?   Lyon   2018-08-30
Psychoaktywny lek i doświadczenie śmierci   Novella   2018-08-29
Samce koników morskich, które są ciężarne, redukują inwestycję w potomstwo, jeśli widzą seksowną samicę   Coyne   2018-08-28
Uderzające podobieństwo: rewolucyjne wyniki badań nad bliźniętami   Dynesen   2018-08-27
Ale tego wija lepiej zostaw w spokoju   Łopatniuk   2018-08-24
Ile jest ziemi nadającej się pod uprawę?   Novella   2018-08-22
Więcej o szarlatanerii komórek macierzystych   Novella   2018-08-18
Kontrolowane próby szczepionek   Novella   2018-08-15
Ogniska odry w Brooklynie w 2013 r.: Badanie kosztów antyszczepionkowej pseudonauki     2018-08-14
Uprzednie doświadczenie wpływa na to, co widzimy   Novella   2018-08-11
Efekt Krugera-Dunninga, antyszczepionkowcy i arogancja ignorancji     2018-08-09
Nowe zastosowania zużytych filtrów do dializy   Blum   2018-08-07
Puszczyk mszarny   Lyon   2018-08-06
Oprzeć się wiatrom - dobór naturalny, huragany i jaszczurki   Mayer   2018-08-04
Unia Europejska odrzuciła uprawy z edytowanym genomem   Ridley   2018-08-03
Spojrzenie na ruch anty-GMO   Novella   2018-08-02
Tajemne życie morskich ptaków   Ridley   2018-08-01
Więcej dowodów przeciwko „epigenetycznie” dziedziczonym i środowiskowo wprowadzonym zmianom w DNA   Coyne   2018-07-31
Usterka w Matriksie   Novella   2018-07-27
Czy współczesny Homo sapiens wyewoluował w różnych częściach Afryki?   Coyne   2018-07-24
Pandemie, szczepienia, i kuracja mleczna profesora Jastrebowa   Turski   2018-07-21
Sóweczka dwuplamista   Lyon   2018-07-20
Lucyfer, którego wymyślił Zimbardo. O konsekwencjach stanfordzkiego eksperymentu więziennego i skandalu, którego stał się obiektem   Witkowski   2018-07-19
Nie kłacz, gdy kaszlesz   Łopatniuk   2018-07-14
Kwantowe bzdury w parapsychologii   Novella   2018-07-12
Pełzająca percepcja problemów   Novella   2018-07-10
Ale czy mogą cierpieć?   Dawkins   2018-07-07
Wronia inteligencja   Novella   2018-07-06
Gąsienica naśladuje pazurnicę   Coyne   2018-07-05
O mózgach męskich i żeńskich   Novella   2018-07-03
Czy hieny rozbijają ludzki patriarchat?   Coyne   2018-06-30
Mikrobiom jelitowy i stany lękowe   Novella   2018-06-28
Ukośniki przędą spadochrony z nici pajęczej i odlatują po sprawdzeniu wiatru odnóżami   Coyne   2018-06-26
To może być toczeń, czyli o wilku, który pożarł serce   Łopatniuk   2018-06-23
Kreacjonizm i nagonka na Coyne’a w „Daily Caller”   Coyne   2018-06-22
Kłamstwa anty-GMO   Novella   2018-06-20
Protezy kończyn - kolejny postęp   Novella   2018-06-16
Dziwne zawiłości procesu dziedziczenia   Coyne   2018-06-13
Homeopatia, wibracje i oszustwo     2018-06-12
Wyników Séraliniego nie daje się powtórzyć   Novella   2018-06-11
Helen Lawson i czarna maść: wycinanie, wypalanie i zatruwanie w sposób „naturalny”     2018-06-09
Patyczaki mogą rozprzestrzeniać się jak nasiona roślin: w ptasich odchodach   Coyne   2018-06-08
Czy teoria doboru naturalnego Darwina zmieniła nasz pogląd na miejsce ludzkości   Dennett   2018-06-07
Kosmici-głowonogi i panspermia   Novella   2018-06-05
Marność dowodów na przekazywanie wprowadzonych środowiskowo, „epigenetycznych” zmian w DNA kolejnym pokoleniom u ludzi   Coyne   2018-06-04
Homeopatyczne nosodes   Novella   2018-05-31
Fałszywa dychotomia i negacja nauki   Novella   2018-05-28
Nicień w oku bliźniego   Łopatniuk   2018-05-26
Budzenie zmarłych   Novella   2018-05-21
Finansowanie społecznościowe terapii komórkami macierzystymi o nieudowodnionej skuteczności: wykorzystywanie hojności obcych, by płacić za szarlatanerię     2018-05-18
Co mówi nam ruch płaskiej Ziemi     2018-05-17
Osy papierowe + sprytny biolog = tęczowe gniazda   Coyne   2018-05-14
Jak to jest, że Stanisław Burzyński nadal żeruje na zrozpaczonych pacjentach z rakiem?     2018-05-12
Przekonania antyoświeceniowe są „zaskakująco trwałe”     2018-05-11
Jeremy Sherman nadal nie rozumie ewolucji   Coyne   2018-05-09
Zdrowy tryb życia ma znaczenie   Novella   2018-05-08
Miasta są nowymi wyspami Galapagos   Ridley   2018-05-04
O obowiązkowym oznakowywaniu GMO   Novella   2018-05-03
Tydzień Świadomości Homeopatii. Pomaga przypomnieć ludziom, że jest to szarlataneria!     2018-05-02
Znajdź Tiktaalika!   Coyne   2018-05-01
Wzrost potęgi dinozaurów   Novella   2018-04-30
Niebezpieczeństwa martwienia się o sądny dzień   Pinker   2018-04-27
Tako rzecze antyszczepionkowa “wojowniczka mama”, Brittney Kara: jeśli szczepionki są tak wspaniałe, to dlaczego nie wspomina ich Biblia?     2018-04-26
Geny wydają się wyjaśniać większość sukcesów uczniów szkół elitarnych   Ridley   2018-04-25
Akupunktura jadu pszczelego: śmiercionośne znachorstwo, które może zabić     2018-04-23
Mumia z Atakama nie jest kosmitą   Novella   2018-04-20
Feministyczna geografia w Dartmouth   Coyne   2018-04-19
Dlaczego odmawiamy dostrzegania jaśniejszej strony, choć powinniśmy   Pinker   2018-04-17
Inicjatywa „Globalna Spójność”: nonsens na globalną skalę     2018-04-11
Wreszcie: sensowna dyskusja o “rasie”   i Greg Mayer   2018-04-10
Rolnictwo biodynamiczne: podobne do antropozoficznej medycyny, ale dla farm     2018-04-06
Mózg i kodowanie predyktywne   Novella   2018-04-05
Dziwaczne życie seksualne żabnicy   Coyne   2018-04-04
Dwa kilo prostaty poproszę   Łopatniuk   2018-03-31
Dziennik z Mozambiku: Demony w kurzu   Naskręcki   2018-03-30
Otumaniony myśliciel twierdzi, że ewolucja nie może wyjaśnić organizmów i ich “dążeń”   Coyne   2018-03-28
Orientacja na złe wiadomości nasila się i wpływa na nasze działania   Ridley   2018-03-27
Urojenie fałszywej flagi   Novella   2018-03-24

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Uprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk