Prawda

Niedziela, 20 maja 2018 - 19:23

« Poprzedni Następny »


List otwarty do Charlotte Allen


Jerry A. Coyne 2018-01-31


Szanowna Pani Allen,

Przeczytałem pani niedawny artykuł St. Charles Darwin w “First Things” („najbardziej wpływowym w Ameryce piśmie o religii i życiu publicznym”). Wydaje się, że artykuł ma dwa cele: obronę obrzydliwego paszkwilu A. N. Wilsona, udającego książkową biografię Darwina (tutaj jest moja recenzja z tej książki) i, drugi, kwestionowanie prawdziwości samej ewolucji. Według tego, co Pani sama przyznaje, nie posiada Pani wiedzy do zrobienia żadnej z tych dwóch rzeczy.  


Najpierw przyznaje Pani, że nie wie niczego o życiu Darwina:

Osobiście nie mam pojęcia, czy Charles Darwin był “skromnym” i “uroczym” maniakiem na punkcie chrząszczy – żeby tak powiedzieć, Mahatmą Gandhi biologii – jak twierdzą jego wielbiciele, czy zabijającym koty egoistą i plagiatorem z obsesją na punkcie swojego przewodu pokarmowego, jak wydaje się sądzić Wilson.

Być może powinna Pani przeczytać trochę prac o Darwinie napisanych przez historyków nauki, takich jak Janet Browne, wtedy uzyskałaby Pani pojęcie o tym, jakim naprawdę był człowiekiem. A jeśli Pani to zrobi, zobaczy Pani, że krytyka biografii Wilsona przez mnie, Johna van Wyhe i Adriana Woolfsona – krytyka, którą uważa Pani za “komiczną” – pokazuje rażąco fałszywe przedstawienie biograficznych faktów przez Wilsona. Wilson po prostu wypaczył i kłamał o życiu Darwina (czy zauważyła Pani, że przyłapałem go na jawnym kłamstwie o rzekomym popełnieniu plagiatu przez Darwina?).


Pani twierdzenie, że nasza krytyka książki Wilsona wynika z faktu, że jest on byłym ateistą, który został chrześcijaninem i że jego religijność jest powodem, dla którego jego książka “zalazła za skórę ludziom, którzy co najmniej część swojego życia poświęcili promowaniu Darwina”, jest niedorzeczne. Książka byłaby równie okropna, również gdyby Wilson pozostał ateistą.


Po przeczytaniu książki Wilsona zdumiewałem się, że inteligentny człowiek mógł wykonać tak skandaliczną robotę, krytykując nie tylko Darwina, ale jego teorię ewolucji. Wtedy zrozumiałem, że prawdopodobnie Wilson jest kreacjonistą, a przynajmniej funkcjonował jak kreacjonista i to sugerowałoby wyjaśnienie jego okropnej pracy. Ale praca pozostałaby okropna niezależnie od jego religii.


Ponadto widać bardzo wyraźnie, że nie wie Pani niemal niczego o ewolucji, co widać w tym akapicie:  

Nic dziwnego, że Wilson w swojej biografii Darwina pisze o niedostateczności teorii mistrza. Ewolucja, szczególnie psychologia ewolucyjna, może być użyteczną heurystyką, przypominając nam, jak podobni jesteśmy do innych zwierząt, naszych krewnych, ale kiedy wybierasz się na przeszukiwanie zapisu kopalnego, zawsze… jest niedostateczny. Tak, wydaje się, że istniały dinozaury z piórami (przypuszczalnie, przodkowie ptaków), ale paleontolodzy nadal klasyfikują te wymarłe stworzenia jako gady. Istnieje „przejściowa” ryba z dewonu, którą artyści lubią rysować z małymi nóżkami, jak na nalepkach samochodowych ateistów – ale rzeczywista skamieniałość, znaleziona w Nunavut w Kanadzie w 2004 r., to tylko głowa ryby, której kości wydają się zaadaptowane do pobierania powietrza na płytkich, błotnych mokradłach.

“Użyteczna heurystyka”? Czy wie Pani cokolwiek o ewolucji poza tym, co wyczytała Pani w książce Wilsona lub literaturze kreacjonistów? Nie zapis kopalny nie jest „niedostateczny”. Te dinozaury z piórami są dokładnie tym, czego oczekujemy od form przejściowych: mają w zasadzie dinozaurze szkielety, ale ptasie pióra, a ponadto pojawiają się na długo po tym, jak już istniały dinozaury teropody (prawdopodobni przodkowie) – ale przed pojawieniem się ptaków. Ponadto, skamieniałości stają się mniej dinozaurze a bardziej ptasie w miarę znajdowania ich w nowszych warstwach; ważnym faktem jest to, że są dokładnie tymi formami przejściowymi, jakich spodziewaliśmy się i pojawiają się dokładnie w tym czasie, w jakim powinny, jeśli dinozaury wyewoluowały w ptaki.


I z pewnością wie Pani, że prawdziwość ewolucji nie spoczywa wyłącznie na zapisie kopalnym – w rzeczywistości nie było zbyt wiele w tym zapisie w czasach Darwina. Oparł on dowody ewolucji na innych dziedzinach, takich jak paleontologia, embriologia, morfologia porównawcza i biogeografia. Obecnie, oczywiście, mamy zapis kopalny wielu form przejściowych: nie tylko od gadów do ptaków, ale od gadów do ssaków, od płazów do gadów, ssaków lądowych do waleni i – proszę się przygotować, bo bardzo Pani tego nie będzie lubić! – od wczesnych homininów, które miały małe mózgi, duże zęby i chodziły na czterech łapach, do bardziej „mózgowych” gatunków Homo. Wszystko to oraz nowsze dowody z genetyki świadczy o prawdziwości ewolucji.


Pani uwaga o Tiktaaliku pokazuje znowu Pani ignorancję. Nie jest to tylko głowa ryby, którą mamy, ale znaczna część szkieletu włącznie z przednimi płetwami. Przypomnę Pani, pokazując zdjęcia tej skamieniałości: Kościste płetwy, które mogły wyewoluować w nogi:


Dla zobaczenia, jakie znaczenie ma ta skamieniałość jako rodzaj „ryby”, która mogła wyewoluować w czworonożne płazy, proponuję, by przeczytała Pani książkę Neila Shubina Nasza wewnętrzna menażeria. Zaglądała Pani do niej? No tak, nie sądziłem, by Pani to zrobiła.


Na koniec, zastanawiałem się jak Pani – wiedząca jeszcze mniej o Darwinie i ewolucji niż Wilson – mogła napisać tak okropny artykuł. I dochodzę do wniosku, że, podobnie jak Wilson, Pani przekonania religijne uwarunkowały Panią do atakowania Darwina i jego koncepcji. Błagam Panią, by poczytała Pani trochę o nauce, zanim jeszcze bardziej wprowadzi Pani w błąd czytelników „First Things”. Bowiem, bez odrobienia dziennikarskich zadań domowych, w żaden sposób nie przyczyni się Pani do utrzymania tego pisma jako „najbardziej wpływowego w Ameryce pisma o religii i życiu publicznym”.


Czy naprawdę chce Pani związać się z kreacjonistami? Oświeceni ludzie religijni już dawno temu zaakceptowali ewolucję. Z pewnością nie chce Pani, by “First Things” [Najważniejsze rzeczy] stały się “Worst Things” [Najgorsze rzeczy]!


Z poważaniem,
Jerry Coyne

___________

An open letter to Charlotte Allen

Why Ewolution Is True, 22 stycznia 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJerry A. Coyne


Profesor (emeritus) na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków.  Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 780 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Finansowanie społecznościowe terapii komórkami macierzystymi o nieudowodnionej skuteczności: wykorzystywanie hojności obcych, by płacić za szarlatanerię     2018-05-18
Co mówi nam ruch płaskiej Ziemi     2018-05-17
Osy papierowe + sprytny biolog = tęczowe gniazda   Coyne   2018-05-14
Jak to jest, że Stanisław Burzyński nadal żeruje na zrozpaczonych pacjentach z rakiem?     2018-05-12
Przekonania antyoświeceniowe są „zaskakująco trwałe”     2018-05-11
Jeremy Sherman nadal nie rozumie ewolucji   Coyne   2018-05-09
Zdrowy tryb życia ma znaczenie   Novella   2018-05-08
Miasta są nowymi wyspami Galapagos   Ridley   2018-05-04
O obowiązkowym oznakowywaniu GMO   Novella   2018-05-03
Tydzień Świadomości Homeopatii. Pomaga przypomnieć ludziom, że jest to szarlataneria!     2018-05-02
Znajdź Tiktaalika!   Coyne   2018-05-01
Wzrost potęgi dinozaurów   Novella   2018-04-30
Niebezpieczeństwa martwienia się o sądny dzień   Pinker   2018-04-27
Tako rzecze antyszczepionkowa “wojowniczka mama”, Brittney Kara: jeśli szczepionki są tak wspaniałe, to dlaczego nie wspomina ich Biblia?     2018-04-26
Geny wydają się wyjaśniać większość sukcesów uczniów szkół elitarnych   Ridley   2018-04-25
Akupunktura jadu pszczelego: śmiercionośne znachorstwo, które może zabić     2018-04-23
Mumia z Atakama nie jest kosmitą   Novella   2018-04-20
Feministyczna geografia w Dartmouth   Coyne   2018-04-19
Dlaczego odmawiamy dostrzegania jaśniejszej strony, choć powinniśmy   Pinker   2018-04-17
Inicjatywa „Globalna Spójność”: nonsens na globalną skalę     2018-04-11
Wreszcie: sensowna dyskusja o “rasie”   i Greg Mayer   2018-04-10
Rolnictwo biodynamiczne: podobne do antropozoficznej medycyny, ale dla farm     2018-04-06
Mózg i kodowanie predyktywne   Novella   2018-04-05
Dziwaczne życie seksualne żabnicy   Coyne   2018-04-04
Dwa kilo prostaty poproszę   Łopatniuk   2018-03-31
Dziennik z Mozambiku: Demony w kurzu   Naskręcki   2018-03-30
Otumaniony myśliciel twierdzi, że ewolucja nie może wyjaśnić organizmów i ich “dążeń”   Coyne   2018-03-28
Orientacja na złe wiadomości nasila się i wpływa na nasze działania   Ridley   2018-03-27
Urojenie fałszywej flagi   Novella   2018-03-24
Zły tydzień dla homeopatii jest dobrym tygodniem dla nauki     2018-03-23
Czy farmerzy mają czekać aż parlamentarzyści podszkolą się w nauce o manioku?   Ongu   2018-03-22
David Barash namawia naukowców do stworzenia człowieko-szympansiej hybrydy   Coyne   2018-03-20
Déjà vu i swojskość   Novella   2018-03-17
“Odwrócenie specjacji” (fuzja gatunków) u kruków   Coyne   2018-03-16
Błąd atrybucji, sofizmat rozszerzenia (atakowanie chochoła) i zasada wielkoduszności   Novella   2018-03-14
Mutualistyczne ptaki nocują w pachwinach i na brzuchach żyraf   Coyne   2018-03-13
Polityczny szympans   Martino   2018-03-09
Najstarsza sztuka jaskiniowa w Europie, to niemal z pewnością dzieło neandertalczyków   Coyne   2018-03-06
Nowa inicjatywa w Kalifornii – magnetyzm nonsensu w działaniu   Novella   2018-03-05
Nie zostawić żadnej mrówki: mrówki noszą rannych towarzyszy do mrowiska i opatrują ich rany   Coyne   2018-03-03
Unikatowy skamieniały owad z nożycami na głowie i tułowiu   Coyne   2018-02-28
Serce na wierzchu   Łopatniuk   2018-02-24
Skąd się wzięły pająki?   Coyne   2018-02-23
Czy kometa zabiła mamuty   Novella   2018-02-22
Zagadka: co zapyla muchołówkę?   Coyne   2018-02-20
“Partenogenetyczny” rak rozmnaża się bez seksu: czy to jest nowy gatunek?   Coyne   2018-02-17
Naturopatyczna propaganda głosi normalne porady dotyczące stylu życia jako własne i dodaje szamaństwo     2018-02-14
Bezwstydne organiczne sianie strachu   Novella   2018-02-12
Fałszywe nadzieje i niewidzialni wrogowie   Anomaly   2018-02-09
Pierwszy exodus Homo sapiens z Afryki?   Coyne   2018-02-06
Niebezpieczeństwa kultury celebrytów   Novella   2018-02-05
Małe kroki, czyli białko, które nie jest młotem na raka (ale i tak się przydaje)   Łopatniuk   2018-02-03
Opera mydlana: Z życia łysek amerykańskich – część VI   Lyon   2018-02-02
List otwarty do Charlotte Allen   Coyne   2018-01-31
Naiwna promocja “integrowania” znachorstwa do medycyny     2018-01-29
Kolejne zachwalanie “całkowicie innego” wyjaśnienia ewolucji   Coyne   2018-01-26
Bekon bez azotynów   Novella   2018-01-25
Specjacja przez hybrydyzację u amazońskich gorzyków?   Coyne   2018-01-23
Dowody, że ptaki drapieżne szerzą pożary leśne, by wypłoszyć zdobycz   Coyne   2018-01-20
Tajemnicze cykle epok lodowych   Ridley   2018-01-19
Pochodzenie ludzkiej muzyki? Samiec kakadu palmowej używa patyka do rytmicznego uderzania w wydrążone drzewa   Coyne   2018-01-18
Powrót “tradycyjnej” astrologii   Novella   2018-01-17
Nowe badanie o tym, jak ewoluują ludzie   Coyne   2018-01-16
Krąg mimikry müllerowskiej   Coyne   2018-01-12
Sztuczna inteligencja będzie symbiozą, nie zaś zastąpieniem   Ridley   2018-01-11
Czy nauka zabija duszę?   S. Pinker   2018-01-09
Dlaczego nie będzie doboru na inteligentne niemowlęta   Ridley   2018-01-05
Powrót łysenkoizmu w Putinowskiej Rosji   Novella   2018-01-03
Pozory mylą, czyli niespodzianki nie zawsze przykre   Łopatniuk   2017-12-30
Obniżenie poprzeczki dla tradycyjnej medycyny chińskiej dla ideologii i zysku     2017-12-29
Multikulturaliści unicestwiają zachodnią cywilizację   Salzman   2017-12-28
Nie znasz przeszłości, nie znasz przyszłości   Mayer   2017-12-27
Alternatywna medycyna zabija   Novella   2017-12-26
Na wpół syntetyczne życie z powiększonym kodem genetycznym   Novella   2017-12-23
Ziemniaki GMO zmniejszą użycie pestycydów i dostarczą więcej gotówki farmerom w Ugandzie   Ongu   2017-12-22
Słusznie o plastiku i PCB, błędnie o zakwaszeniu   Ridley   2017-12-21
Chwytówka modliszkowata ma chodzącą poczwarkę, która wspina się na drzewa przed przekształceniem   Coyne   2017-12-19
Pseudonauka Masaru Emoto   Novella   2017-12-18
Fantastyczne oko przegrzebka pokazane w nowej pracy   Coyne   2017-12-16
Czy ptaki wyewoluowały większe dzioby, by zjadać duże, inwazyjne ślimaki?   Coyne   2017-12-13
Biotechnologia jest pilnie potrzebna w Afryce – dla gospodarki i środowiska   Ridley   2017-12-08
Okrutne zabawy wielorybów   Lyon   2017-12-07
Specjacja zięb z Galápagos przez hybrydyzację   Coyne   2017-12-04
Zrób sobie test ciążowy, Krzysiu   Łopatniuk   2017-12-02
Szopy pracze są inteligentne, ale bywają kłopotliwe   Novella   2017-11-30
Popieranie wiatrowej i słonecznej energii kosztem środowiska   Ridley   2017-11-28
Tradycyjni uzdrawiacze, szczyt o szarlatanerii i “medyczny apartheid” w Południowej Afryce   Igwe   2017-11-25
Prawo Amary   Ridley   2017-11-24
Ewolucja przyłapana na gorącym uczynku   Novella   2017-11-22
Dziwaczny skrzydłoszpon rogaty   Coyne   2017-11-18
Południowoafrykańska saga: kampania dezinformacji grup anty-GMO przeciwko nowej, odpornej na choroby odmianie kukurydzy   Ongu   2017-11-17
Niecne chochliki naszej pamięci   Novella   2017-11-16
BBC znowu błędnie przedstawia ewolucję, opisując nowe odkrycie wczesnych ssaków wyższych   Coyne   2017-11-14
Teraz nawet akceptujących zmianę klimatu nazywa się “negacjonistami   Lomborg   2017-11-13
Nowy gatunek orangutana? Wątpię.   Coyne   2017-11-10
Antynauka czystego jedzenia   Novella   2017-11-08
Wiecej niemądrych twierdzeń, że epigenetyka całkowicie zrewiduje nasz pogląd na ewolucję   Coyne   2017-11-06
Skandal z glifosatem   Ridley   2017-11-04
Ugandyjski dziennikarz: jak informować o biotechnologii, kiedy jej krytycy rozsiewają dezinformację?   Christopher Bendana   2017-11-03
Myślenie spiskowe i rozpoznawanie wzorów   Novella   2017-11-02

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

WSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?Rozdzielenie religii i państwaTrwa ewolucyjne upokorzenie archeopteryksaTrucizna, kamuflaż i tęcza ewolucjiReligia zdrowego rozsądkuKto się boi czarnego luda?Land of the pureświecące rybyLewica klania sieNis zgubic


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk