Prawda

Środa, 21 lutego 2018 - 19:53

« Poprzedni Następny »


List otwarty do Charlotte Allen


Jerry A. Coyne 2018-01-31


Szanowna Pani Allen,

Przeczytałem pani niedawny artykuł St. Charles Darwin w “First Things” („najbardziej wpływowym w Ameryce piśmie o religii i życiu publicznym”). Wydaje się, że artykuł ma dwa cele: obronę obrzydliwego paszkwilu A. N. Wilsona, udającego książkową biografię Darwina (tutaj jest moja recenzja z tej książki) i, drugi, kwestionowanie prawdziwości samej ewolucji. Według tego, co Pani sama przyznaje, nie posiada Pani wiedzy do zrobienia żadnej z tych dwóch rzeczy.  


Najpierw przyznaje Pani, że nie wie niczego o życiu Darwina:

Osobiście nie mam pojęcia, czy Charles Darwin był “skromnym” i “uroczym” maniakiem na punkcie chrząszczy – żeby tak powiedzieć, Mahatmą Gandhi biologii – jak twierdzą jego wielbiciele, czy zabijającym koty egoistą i plagiatorem z obsesją na punkcie swojego przewodu pokarmowego, jak wydaje się sądzić Wilson.

Być może powinna Pani przeczytać trochę prac o Darwinie napisanych przez historyków nauki, takich jak Janet Browne, wtedy uzyskałaby Pani pojęcie o tym, jakim naprawdę był człowiekiem. A jeśli Pani to zrobi, zobaczy Pani, że krytyka biografii Wilsona przez mnie, Johna van Wyhe i Adriana Woolfsona – krytyka, którą uważa Pani za “komiczną” – pokazuje rażąco fałszywe przedstawienie biograficznych faktów przez Wilsona. Wilson po prostu wypaczył i kłamał o życiu Darwina (czy zauważyła Pani, że przyłapałem go na jawnym kłamstwie o rzekomym popełnieniu plagiatu przez Darwina?).


Pani twierdzenie, że nasza krytyka książki Wilsona wynika z faktu, że jest on byłym ateistą, który został chrześcijaninem i że jego religijność jest powodem, dla którego jego książka “zalazła za skórę ludziom, którzy co najmniej część swojego życia poświęcili promowaniu Darwina”, jest niedorzeczne. Książka byłaby równie okropna, również gdyby Wilson pozostał ateistą.


Po przeczytaniu książki Wilsona zdumiewałem się, że inteligentny człowiek mógł wykonać tak skandaliczną robotę, krytykując nie tylko Darwina, ale jego teorię ewolucji. Wtedy zrozumiałem, że prawdopodobnie Wilson jest kreacjonistą, a przynajmniej funkcjonował jak kreacjonista i to sugerowałoby wyjaśnienie jego okropnej pracy. Ale praca pozostałaby okropna niezależnie od jego religii.


Ponadto widać bardzo wyraźnie, że nie wie Pani niemal niczego o ewolucji, co widać w tym akapicie:  

Nic dziwnego, że Wilson w swojej biografii Darwina pisze o niedostateczności teorii mistrza. Ewolucja, szczególnie psychologia ewolucyjna, może być użyteczną heurystyką, przypominając nam, jak podobni jesteśmy do innych zwierząt, naszych krewnych, ale kiedy wybierasz się na przeszukiwanie zapisu kopalnego, zawsze… jest niedostateczny. Tak, wydaje się, że istniały dinozaury z piórami (przypuszczalnie, przodkowie ptaków), ale paleontolodzy nadal klasyfikują te wymarłe stworzenia jako gady. Istnieje „przejściowa” ryba z dewonu, którą artyści lubią rysować z małymi nóżkami, jak na nalepkach samochodowych ateistów – ale rzeczywista skamieniałość, znaleziona w Nunavut w Kanadzie w 2004 r., to tylko głowa ryby, której kości wydają się zaadaptowane do pobierania powietrza na płytkich, błotnych mokradłach.

“Użyteczna heurystyka”? Czy wie Pani cokolwiek o ewolucji poza tym, co wyczytała Pani w książce Wilsona lub literaturze kreacjonistów? Nie zapis kopalny nie jest „niedostateczny”. Te dinozaury z piórami są dokładnie tym, czego oczekujemy od form przejściowych: mają w zasadzie dinozaurze szkielety, ale ptasie pióra, a ponadto pojawiają się na długo po tym, jak już istniały dinozaury teropody (prawdopodobni przodkowie) – ale przed pojawieniem się ptaków. Ponadto, skamieniałości stają się mniej dinozaurze a bardziej ptasie w miarę znajdowania ich w nowszych warstwach; ważnym faktem jest to, że są dokładnie tymi formami przejściowymi, jakich spodziewaliśmy się i pojawiają się dokładnie w tym czasie, w jakim powinny, jeśli dinozaury wyewoluowały w ptaki.


I z pewnością wie Pani, że prawdziwość ewolucji nie spoczywa wyłącznie na zapisie kopalnym – w rzeczywistości nie było zbyt wiele w tym zapisie w czasach Darwina. Oparł on dowody ewolucji na innych dziedzinach, takich jak paleontologia, embriologia, morfologia porównawcza i biogeografia. Obecnie, oczywiście, mamy zapis kopalny wielu form przejściowych: nie tylko od gadów do ptaków, ale od gadów do ssaków, od płazów do gadów, ssaków lądowych do waleni i – proszę się przygotować, bo bardzo Pani tego nie będzie lubić! – od wczesnych homininów, które miały małe mózgi, duże zęby i chodziły na czterech łapach, do bardziej „mózgowych” gatunków Homo. Wszystko to oraz nowsze dowody z genetyki świadczy o prawdziwości ewolucji.


Pani uwaga o Tiktaaliku pokazuje znowu Pani ignorancję. Nie jest to tylko głowa ryby, którą mamy, ale znaczna część szkieletu włącznie z przednimi płetwami. Przypomnę Pani, pokazując zdjęcia tej skamieniałości: Kościste płetwy, które mogły wyewoluować w nogi:


Dla zobaczenia, jakie znaczenie ma ta skamieniałość jako rodzaj „ryby”, która mogła wyewoluować w czworonożne płazy, proponuję, by przeczytała Pani książkę Neila Shubina Nasza wewnętrzna menażeria. Zaglądała Pani do niej? No tak, nie sądziłem, by Pani to zrobiła.


Na koniec, zastanawiałem się jak Pani – wiedząca jeszcze mniej o Darwinie i ewolucji niż Wilson – mogła napisać tak okropny artykuł. I dochodzę do wniosku, że, podobnie jak Wilson, Pani przekonania religijne uwarunkowały Panią do atakowania Darwina i jego koncepcji. Błagam Panią, by poczytała Pani trochę o nauce, zanim jeszcze bardziej wprowadzi Pani w błąd czytelników „First Things”. Bowiem, bez odrobienia dziennikarskich zadań domowych, w żaden sposób nie przyczyni się Pani do utrzymania tego pisma jako „najbardziej wpływowego w Ameryce pisma o religii i życiu publicznym”.


Czy naprawdę chce Pani związać się z kreacjonistami? Oświeceni ludzie religijni już dawno temu zaakceptowali ewolucję. Z pewnością nie chce Pani, by “First Things” [Najważniejsze rzeczy] stały się “Worst Things” [Najgorsze rzeczy]!


Z poważaniem,
Jerry Coyne

___________

An open letter to Charlotte Allen

Why Ewolution Is True, 22 stycznia 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJerry A. Coyne


Profesor (emeritus) na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków.  Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 736 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Zagadka: co zapyla muchołówkę?   Coyne   2018-02-20
“Partenogenetyczny” rak rozmnaża się bez seksu: czy to jest nowy gatunek?   Coyne   2018-02-17
Naturopatyczna propaganda głosi normalne porady dotyczące stylu życia jako własne i dodaje szamaństwo     2018-02-14
Bezwstydne organiczne sianie strachu   Novella   2018-02-12
Fałszywe nadzieje i niewidzialni wrogowie   Anomaly   2018-02-09
Pierwszy exodus Homo sapiens z Afryki?   Coyne   2018-02-06
Niebezpieczeństwa kultury celebrytów   Novella   2018-02-05
Małe kroki, czyli białko, które nie jest młotem na raka (ale i tak się przydaje)   Łopatniuk   2018-02-03
Opera mydlana: Z życia łysek amerykańskich – część VI   Lyon   2018-02-02
List otwarty do Charlotte Allen   Coyne   2018-01-31
Naiwna promocja “integrowania” znachorstwa do medycyny     2018-01-29
Kolejne zachwalanie “całkowicie innego” wyjaśnienia ewolucji   Coyne   2018-01-26
Bekon bez azotynów   Novella   2018-01-25
Specjacja przez hybrydyzację u amazońskich gorzyków?   Coyne   2018-01-23
Dowody, że ptaki drapieżne szerzą pożary leśne, by wypłoszyć zdobycz   Coyne   2018-01-20
Tajemnicze cykle epok lodowych   Ridley   2018-01-19
Pochodzenie ludzkiej muzyki? Samiec kakadu palmowej używa patyka do rytmicznego uderzania w wydrążone drzewa   Coyne   2018-01-18
Powrót “tradycyjnej” astrologii   Novella   2018-01-17
Nowe badanie o tym, jak ewoluują ludzie   Coyne   2018-01-16
Krąg mimikry müllerowskiej   Coyne   2018-01-12
Sztuczna inteligencja będzie symbiozą, nie zaś zastąpieniem   Ridley   2018-01-11
Czy nauka zabija duszę?   S. Pinker   2018-01-09
Dlaczego nie będzie doboru na inteligentne niemowlęta   Ridley   2018-01-05
Powrót łysenkoizmu w Putinowskiej Rosji   Novella   2018-01-03
Pozory mylą, czyli niespodzianki nie zawsze przykre   Łopatniuk   2017-12-30
Obniżenie poprzeczki dla tradycyjnej medycyny chińskiej dla ideologii i zysku     2017-12-29
Multikulturaliści unicestwiają zachodnią cywilizację   Salzman   2017-12-28
Nie znasz przeszłości, nie znasz przyszłości   Mayer   2017-12-27
Alternatywna medycyna zabija   Novella   2017-12-26
Na wpół syntetyczne życie z powiększonym kodem genetycznym   Novella   2017-12-23
Ziemniaki GMO zmniejszą użycie pestycydów i dostarczą więcej gotówki farmerom w Ugandzie   Ongu   2017-12-22
Słusznie o plastiku i PCB, błędnie o zakwaszeniu   Ridley   2017-12-21
Chwytówka modliszkowata ma chodzącą poczwarkę, która wspina się na drzewa przed przekształceniem   Coyne   2017-12-19
Pseudonauka Masaru Emoto   Novella   2017-12-18
Fantastyczne oko przegrzebka pokazane w nowej pracy   Coyne   2017-12-16
Czy ptaki wyewoluowały większe dzioby, by zjadać duże, inwazyjne ślimaki?   Coyne   2017-12-13
Biotechnologia jest pilnie potrzebna w Afryce – dla gospodarki i środowiska   Ridley   2017-12-08
Okrutne zabawy wielorybów   Lyon   2017-12-07
Specjacja zięb z Galápagos przez hybrydyzację   Coyne   2017-12-04
Zrób sobie test ciążowy, Krzysiu   Łopatniuk   2017-12-02
Szopy pracze są inteligentne, ale bywają kłopotliwe   Novella   2017-11-30
Popieranie wiatrowej i słonecznej energii kosztem środowiska   Ridley   2017-11-28
Tradycyjni uzdrawiacze, szczyt o szarlatanerii i “medyczny apartheid” w Południowej Afryce   Igwe   2017-11-25
Prawo Amary   Ridley   2017-11-24
Ewolucja przyłapana na gorącym uczynku   Novella   2017-11-22
Dziwaczny skrzydłoszpon rogaty   Coyne   2017-11-18
Południowoafrykańska saga: kampania dezinformacji grup anty-GMO przeciwko nowej, odpornej na choroby odmianie kukurydzy   Ongu   2017-11-17
Niecne chochliki naszej pamięci   Novella   2017-11-16
BBC znowu błędnie przedstawia ewolucję, opisując nowe odkrycie wczesnych ssaków wyższych   Coyne   2017-11-14
Teraz nawet akceptujących zmianę klimatu nazywa się “negacjonistami   Lomborg   2017-11-13
Nowy gatunek orangutana? Wątpię.   Coyne   2017-11-10
Antynauka czystego jedzenia   Novella   2017-11-08
Wiecej niemądrych twierdzeń, że epigenetyka całkowicie zrewiduje nasz pogląd na ewolucję   Coyne   2017-11-06
Skandal z glifosatem   Ridley   2017-11-04
Ugandyjski dziennikarz: jak informować o biotechnologii, kiedy jej krytycy rozsiewają dezinformację?   Christopher Bendana   2017-11-03
Myślenie spiskowe i rozpoznawanie wzorów   Novella   2017-11-02
Czy wierzysz w duchy?   Łopatniuk   2017-10-28
Dlaczego nie ma pokoju na Bliskim Wschodzie   Salzman   2017-10-25
Jeremy, samotny, lewoskrętny ślimak wreszcie kojarzy się – a potem umiera   Coyne   2017-10-24
Naturopaci: potrafią uczynić nawet sól z Epsom potencjalnym zabójcą     2017-10-23
Niemal pięciokilogramowa żaba żyła na prastarym Madagaskarze   Coyne   2017-10-19
Uroczy wykres, który opowiada naszą historię   Cobb   2017-10-17
Genetycznie modyfikowana pszenica dla wrażliwych na gluten   Novella   2017-10-16
Czy Oświecenie przygasa?   Ridley   2017-10-13
Zdumiewająca, mordująca ptaki modliszka   Coyne   2017-10-13
Indie otwierają laboratorium homeopatyczne   Novella   2017-10-11
Roboty będą uprawiać ziemię   Ridley   2017-10-09
Przełyk Barretta, czyli bez paniki, ale…   Łopatniuk   2017-10-07
“Daily Beast” wypacza epigenetykę oszukańczymi twierdzeniami, że dzieci mogą “odziedziczyć wspomnienia Holocaustu”   Coyne   2017-10-05
Wszystkiego najlepszego w dniu 60. urodzin, centralny dogmacie!   Cobb   2017-10-04
Huragany zdarzają się   Ridley   2017-10-02
Niekochany lewoskrętny ślimak szuka partnera   Coyne   2017-09-28
Niesłuszny atak na młodą badaczkę   Novella   2017-09-27
Jak anty-GMO aktywiści blokują humanitarną biofortyfikację w Afryce i Azji   Ongu   2017-09-26
Sobotnia lekcja genetyki: ciołek matowy gynandromorf   Coyne   2017-09-23
Czy Uganda potrzebuje GMO? Naukowcy spoglądają na edytowanie genów, by przyspieszyć innowacje   Ongu   2017-09-20
Strach przed GMO i Dunning-Kruger   Novella   2017-09-18
o skomplikowane, czyli co zabija chorych na raka płuc   Łopatniuk   2017-09-16
Nowe pająki pawie   Coyne   2017-09-12
Obserwowanie wielorybów w Monterey Bay   Lyon   2017-09-11
Bakteryjne ogniwa słoneczne   Novella   2017-09-09
A.N. Wilson znowu kopie Darwina, tym razem w “Times”   Coyne   2017-09-07
Medycyna alternatywna zabija   Novella   2017-09-06
Wiecej o biologii i rasie   Mayer   2017-09-05
O rzeczywistości rasy i odrazie do rasizmu    i Brian Boutwell   2017-09-04
Panie doktorze, to nie rak   Łopatniuk   2017-09-02
Odporne na szkodniki rośliny uprawne GM oferują nadzieję Afryce, która walczy z larwami ciem   Ongu   2017-09-01
Opera mydlana, czyli więcej o łyskach   Lyon   2017-08-31
Ujawnienie kosztów opóźnienia GMO w Ugandzie   Ongu   2017-08-30
Symboliczny sceptycyzm w sprawie egzorcyzmów   Novella   2017-08-29
Pasożytnictwo lęgowe, łyski amerykańskie   Lyon   2017-08-24
Lektyny – nowy straszak żywieniowy   Novella   2017-08-22
Zabobonne pojęcia u sedna przekonań antyszczepionkowych     2017-08-21
Choroba bananów, GMO i ewolucja produkcji żywności   Ongu   2017-08-19
Przetwarzanie informacji przez mózg -porcjowanie   Novella   2017-08-16
Pomachaj do pańci ogonkiem   Łopatniuk   2017-08-12
Zrobić więcej za mniej dla Haiti   Lomborg   2017-08-11
Perkoz zausznik i jego pisklęta   Lyon   2017-08-10
Argument neuroróżnorodności na rzecz wolności słowa   Miller   2017-08-08
Czyste okrucieństwo cięć w pomocy żywnościowej   Lomborg   2017-08-07

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Alternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?Rozdzielenie religii i państwaTrwa ewolucyjne upokorzenie archeopteryksaTrucizna, kamuflaż i tęcza ewolucjiReligia zdrowego rozsądkuKto się boi czarnego luda?Land of the pureświecące rybyLewica klania sieNis zgubicReligia piekloNienawisc


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk