Prawda

Sobota, 9 grudnia 2023 - 12:12

« Poprzedni Następny »


Kenia daje zielone światło 58 projektom GMO – naukowcy na całym świecie kontynuują badania w dziedzinie biotechnologii, mimo procesów sądowych i dezinformacji


Godfrey Ombogo 2023-09-08


Kenia zniosła 10-letni zakaz uprawy i importu roślin genetycznie zmodyfikowanych (GM) w październiku 2022 r.


Naukowcy, którzy postrzegają uprawy GMO jako odpowiedź na brak bezpieczeństwa żywnościowego, z zadowoleniem przyjęli tę decyzję.


Temu posunięciu sprzeciwiają się jednak grupy lobbystów, które skierowały sprawę do sądu i uzyskały nakaz sądowy, blokując tym samym wykonanie decyzji rządu.


Choć wyrok nie został jeszcze wydany, w kraju trwa uprawa bawełny Bt, a naukowcy twierdzą, że popyt na nasiona jak dotąd znacznie przewyższa podaż.


Dr Martin Mwirigi z Kalro przemawia podczas spotkania informującego o biotechnologii rolniczej z Stowarzyszeniem Redaktorów Kenijskich Mediów w Nairobi, 1 czerwca.
Dr Martin Mwirigi z Kalro przemawia podczas spotkania informującego o biotechnologii rolniczej z Stowarzyszeniem Redaktorów Kenijskich Mediów w Nairobi, 1 czerwca.

„Kiedy bawełna Bt po raz pierwszy trafiła na rynek, po pierwszych zbiorach pojawił się bardzo duży popyt, przekraczający nasze oczekiwania, ponieważ wyniki były bardzo dobre” – powiedział dr Martin Mwirigi, dyrektor Instytutu Badań Biotechnologii w Kenya Agricultural and Livestock Reasearch Organiztuin (KALRO), podczas spotkania członków członkowie Stowarzyszenia Redaktorów Kenijskich Mediów (KEG) z ekspertami w dziedzinie biotechnologii w Nairobi 1 sierpnia 2023 r.


Również lokalni naukowcy pracują w laboratoriach, robiąc to, na czym znają się najlepiej, mając nadzieję, że sprawy sądowe zostaną wkrótce zakończone i dzięki biotechnologii będą mogli przyczynić się do bezpieczeństwa żywnościowego kraju.


Według Krajowego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Biologicznego (NBA) Kenia zatwierdziła 58 projektów GMO – 40 do zamkniętego użycia w laboratoriach lub szklarniach, 15 do prób w terenie i trzy do uwolnienia do środowiska i upraw komercyjnych.


Trzy zatwierdzone do uprawy komercyjnej to bawełna Bt, którą wprowadzono na rynek w styczniu 2020 r.; kukurydza Bacillus thuringiensis (Bt), którą NBA zatwierdził w październiku 2022 r. i obecnie oczekuje na przesłanie do Krajowej Komisji ds. Uwolnienia Odmian (NVRC); oraz maniok odporny na wirusy, który przechodzi krajowe testy wydajności przeprowadzane przez Kenijską Służbę Inspektoratu Zdrowia Roślin (KEPHIS).


Toczące się sprawy sądowe


Krajowa Komisja ds. Badań (NPTC) zaleciła dopuszczenie do obrotu czterech odmian bawełny Bt.


Niemniej nadal muszą przejść testy na odrębność, jednolitość i stabilność (DUS).


Dla porównania sześć odmian przeszło NPT i DUS, ale nie zostały one dopuszczone ze względu na toczące się sprawy sądowe.


Rolniczka Wambui Kimani na spotkaniu redaktorów i ekspertów w dziedzinie biotechnologii w Nairobi, Kenia, 1 sierpnia 2023 r. [Stowarzyszenie Redaktorów Kenijskich Mediów]
Rolniczka Wambui Kimani na spotkaniu redaktorów i ekspertów w dziedzinie biotechnologii w Nairobi, Kenia, 1 sierpnia 2023 r. [Stowarzyszenie Redaktorów Kenijskich Mediów]

„Od dziecka, kiedy moi rodzice byli rolnikami, nigdy nie widziałam upraw kukurydzy opryskiwanych środkami chemicznymi, które zabijały szkodniki lub zapobiegały chorobom” – powiedziała Wambui Kimani, uprawiająca kukurydzę w Juja w środkowej Kenii.


„Ale dzisiaj to się zmieniło z powodu odpornego robaka Spodoptera furgiperda, omacnicy łodygowej i śmiertelnej martwicy kukurydzy”.


Kiedy osiem lat temu zaczynała uprawiać ziemię, co sezon zbierała ogromne zbiory kukurydzy, ale teraz już tego nie ma z powodu częstych ataków szkodników, chorób i nieprzewidywalnych warunków pogodowych.


Uważa, że jedynym rozwiązaniem dla niej i innych rolników uprawiających podstawowe zboża w Kenii jest kukurydza Bacillus thuringiensis (Bt).


Ta genetycznie zmodyfikowana odmiana jest odporna na suszę oraz szkodniki i choroby.


Rolnicy zmuszeni do czekania


Jednak Wambui i inni hodowcy kukurydzy w Kenii muszą poczekać, zanim wypróbują uprawy GMO z powodu czterech spraw sądowych wniesionych przeciwko uprawie, importowi i komercjalizacji organizmów zmodyfikowanych genetycznie (GMO) w Kenii.


Zalecono dopuszczenie do obrotu trzech odmian kukurydzy Bt, ale sprawy sądowe blokują ich przedstawienie NVRC do rozpatrzenia, powiedział Lucas Suva, główny inspektor w Biurze Ochrony Odmian Roślin w KEPHIS.


„Obecnie osiem odmian manioku GMO podlega NPT” – powiedział Suva na spotkaniu KEG.


Doktor James Karanja z Kalro. [Stowarzyszenie Redaktorów Kenijskich Mediów]
Doktor James Karanja z Kalro. [Stowarzyszenie Redaktorów Kenijskich Mediów]

Doktor James Karanja, specjalista ds. badań w KALRO, powiedział, że kukurydza TELA Bt jest odpowiedzią na brak bezpieczeństwa żywnościowego w Kenii, ponieważ gwarantuje plony wynoszące 10 dodatkowych worków z akra bez użycia pestycydów.


Zapewnia także wysoką jakość ziarna i zmniejszone zanieczyszczenie aflatoksynami.


„Produkcja kukurydzy w Kenii spadła o 35 procent w latach 2018–2022, ponieważ na rynku nie ma odmiany tolerującej owady i szkodniki” – stwierdził dr Karanja.


Według Jednostki ds. Analiz Bezpieczeństwa Żywności i Żywienia (FSNAU) brak bezpieczeństwa żywnościowego jest powracającym problemem, a według stanu na wrzesień 2022 r. 3,2 mln Kenijczyków w regionach suchych i półsuchych boryka się z wysokimi niedoborami żywności.


Niemniej nie wszystko jest stracone, ponieważ kenijscy naukowcy wykorzystują technologię, aby załagodzić sytuację, wbrew błędnym informacjom aktywistów sprzeciwiających się biotechnologii, że Kenia importuje szkodliwą technologię GMO.


Profesor Richard Oduor, przewodniczący Konsorcjum Biotechnicznego Uniwersytetu Kenii (KUBICO) i pełniący obowiązki sekretarza ds. badań, innowacji i zasięgu na Uniwersytecie Kenyatta. [Stowarzyszenie Redaktorów Kenijskich Mediów]
Profesor Richard Oduor, przewodniczący Konsorcjum Biotechnicznego Uniwersytetu Kenii (KUBICO) i pełniący obowiązki sekretarza ds. badań, innowacji i zasięgu na Uniwersytecie Kenyatta. [Stowarzyszenie Redaktorów Kenijskich Mediów]

„Cała technologia jest miejscowa. Nadal mówią, że Monsanto finansuje GMO, choć Monsanto już nie istnieje. Otrzymujemy jedynie wsparcie badawcze i nie ma w tym nic złego” – powiedział profesor Richard Oduor, przewodniczący Konsorcjum Biotechnicznego Uniwersytetu Kenii (KUBICO) i pełniący obowiązki sekretarza ds. badań, innowacji i zasięgu na Uniwersytecie Kenyatta.

 

Prof. Oduor wezwał kenijskie media do usunięcia dezinformacji na temat GMO, twierdząc, że kraj pozostanie w tyle, podczas gdy inne będą wdrażać nowoczesne technologie w celu rozwiązania codziennych problemów, takich jak brak bezpieczeństwa żywnościowego.


W Afryce co najmniej dziesięć krajów posiada zezwolenia na uprawy GMO, przy czym Republika Południowej Afryki zatwierdza GMO bawełnę, kukurydzę i soję, a Nigeria, Etiopia, Kenia, Sudan, Eswatini i Malawi dopuszczają odporną na szkodniki bawełnę, wspięgę wężowatą, kukurydzę i maniok odporny na wirusy.

 


Abed Mathagu, specjalista programowy Afrykańskiej Fundacji Technologii Rolniczych. [Stowarzyszenie Redaktorów Kenijskich Mediów]

Abed Mathagu, specjalista programowy Afrykańskiej Fundacji Technologii Rolniczych. [Stowarzyszenie Redaktorów Kenijskich Mediów]Abed Mathagu, specjalista programowy Afrykańskiej Fundacji Technologii Rolniczych. [Stowarzyszenie Redaktorów Kenijskich Mediów]


„Ta technologia jest droga; niewiele osób chce zajmować się rozwojem odmian GMO. Wiele krajów miało trudności ze stworzeniem funkcjonalnych systemów” – powiedział Abed Mathagu, specjalista programowy ds. regulacyjnych w Afrykańskiej Fundacji Technologii Rolniczych (AATF).


„W ciągu ostatnich 20 lat kraje afrykańskie podejmowały różne wysiłki w celu opracowania krajowych ram bezpieczeństwa biologicznego (NBF)”.


Według Alliance for Science w 2018 r. 18 milionów rolników w 26 krajach Afryki zdecydowało się na uprawę roślin GMO.


Na kraje rozwijające się przypada 54 procent hektarów upraw biotechnologicznych na całym świecie.


Uprawy GMO pomogły w ograniczeniu ubóstwa i głodu, przynosząc korzyści około 17 milionom drobnych rolników i ich rodzin, czyli łącznie ponad 65 milionów ludzi.


Dyrektor wykonawczy AATF Canisius Kanangire. [Stowarzyszenie Redaktorów Kenijskich Mediów]
Dyrektor wykonawczy AATF Canisius Kanangire. [Stowarzyszenie Redaktorów Kenijskich Mediów]

Dyrektor wykonawczy AATF Canisius Kanangire powiedział, że w przypadku Kenii i ogólnie Afryki biotechnologia może przynieść jeszcze więcej korzyści w innych dziedzinach produkcji, co będzie stanowić ważny krok w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa żywnościowego.


Podniesienie jakości rozmów


„Niestety dezinformacja i fałszywa informacja zaburzyły odbiór społeczny, pozostawiając ludzi w niepewności co do bezpieczeństwa produktów biotechnologicznych, w szczególności GMO” – stwierdził dr Kanangire.


Zaapelował do mediów, aby włączyły się w dialog i wniosły perspektywy, które pomogą informować, edukować i podnosić jakość rozmów na temat innowacyjnych technologii naukowych w rolnictwie.


Kenijski dziennikarz i komentator polityczny Macharia Gaitho. [Stowarzyszenie Redaktorów Kenijskich Mediów]
Kenijski dziennikarz i komentator polityczny Macharia Gaitho. [Stowarzyszenie Redaktorów Kenijskich Mediów]

Macharia Gaitho, emerytowany dziennikarz, bronił kenijskich mediów, twierdząc, że nie są one ani za, ani przeciw GMO.


„Wbrew powszechnemu przekonaniu media kenijskie są jednymi z najbardziej zrównoważonych i profesjonalnych na świecie, jeśli chodzi o relacjonowanie nauki i polityki. Jesteśmy specjalistami od wszystkiego we wszystkich branżach i mistrzami niczego. Jesteśmy neutralni” – powiedział Gaitho.


Po wszystkich pouczających dyskusjach Wambui, jedna z dwójki przedstawicieli rolników, którzy wzięli udział w spotkaniu, miała tylko jedno do powiedzenia: „Proszę, dajcie nam nasiona kukurydzy Bt. Jesteśmy na to gotowi.”


Link do Oryginału: https://allianceforscience.org/blog/2023/08/kenya-green-lights-58-gmo-projects-as-scientists-worldwide-continue-with-research-in-biotechnology-despite-lawsuits-misinformation/

Alliance for Science, 12 sierpnia 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Godfrey Ombogo kenijski korespondent naukowy "Media for Environment", "Science", "Health and Agriculture" (MESHA).


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1452 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Nie gryzie się ręki, która cię zapyla   Tonhasca Júnior   2023-10-19
Rewolucja komunikacyjna   Hannam   2023-10-18
BBC szerzy propagandę rolnictwa organicznego, a biedni na świecie cierpią   i Kathleen Hefferon   2023-10-13
Niezwykły przypadek koewolucji i specyficzności zapylacz/storczyk   Coyne   2023-10-07
Płeć męska lub żeńska: nie ma nic pomiędzy   Elliot   2023-10-03
Myślenie intuicyjne i analityczne   Novella   2023-09-29
„Kryzys klimatyczny” to mistyfikacja   Williams   2023-09-25
Jak (i dlaczego) ośmiornica edytuje swój RNA   Lewis   2023-09-23
„Najbardziej znany zabójca ludzi”: jakie są prawdziwe początki XIV-wiecznej Czarnej Śmierci?   Lewis   2023-09-15
Do jakiego stopnia pary mają wspólne cechy?   Novella   2023-09-14
Kenia daje zielone światło 58 projektom GMO – naukowcy na całym świecie kontynuują badania w dziedzinie biotechnologii, mimo procesów sądowych i dezinformacji   Ombogo   2023-09-08
Lancet atakuje anty-przebudzenie, a czytelnik odpowiada   Coyne   2023-08-24
Więcej wyrafinowanej teologii: uczony religijny zastanawia się, czy neandertalczycy mieli nieśmiertelne dusze   Coyne   2023-08-16
Aktywiści anty-GMO w Afryce szerzą mity i strach, ale nie przedstawiają żadnych naukowych dowodów   Abutu   2023-08-14
Mało znana strona ryjkowców   Tonhasca Júnior   2023-08-11
Dlaczego nie można być osobą transrasową?   Coyne   2023-08-10
Walka z malarią za pomocą inżynierii genetycznej   Novella   2023-08-08
Jak restrykcje Unii Europejskiej podsycały głosy przeciwko GMO, jak również głód na globalnym Południu, a zwłaszcza w Afryce   Oria   2023-08-02
Nieznośni mali pomocnicy   Tonhasca Junior   2023-07-29
Macedońskie skarby   Tonhasca Júnior   2023-07-26
GMO i motyle   Novella   2023-07-25
Narzucanie ideologii naturze: Kew Garden celebruje „rośliny queer”   Coyne   2023-07-24
Smak miesiąca   Tonhasca Júnior   2023-07-20
Kłopoty na wylocie   Szczęsny   2023-07-18
Ideologiczne podważanie biologii   i Luana S. Maroja   2023-07-17
Role mężczyzn i kobiet w polowaniu, raz jeszcze   Coyne   2023-07-15
David Hillis o specjacji   Coyne   2023-07-13
Niechętni dawcy i pracowici biorcy   Tonhasca Júnior   2023-07-08
Grube problemy z jelitem   Szczęsny   2023-07-07
Badaczka z Leakey Foundation twierdzi, że kości orangutanów mówią nam, że biologiczna płeć jest spektrum, a nie binarna   Coyne   2023-06-30
Przez dziurkę od klucza   Szczęsny   2023-06-24
Nowa (nie podparta żadnymi dowodami) hipoteza, która eliminuje role płciowe w społecznościach łowców-zbieraczy   Coyne   2023-06-22
Błędne wyobrażenia o ewolucji   Coyne   2023-06-16
Influencerzy z podziemia   Tonhasca Júnior   2023-06-13
Jak wyewoluowało ubarwienie ostrzegawcze?   Coyne   2023-06-12
„San Francisco Chronicle” bardzo myli się w sprawie biologicznej płci   Coyne   2023-06-09
Kolczasty problem   Tonhasca Júnior   2023-06-06
Wpaść w amok. Empiryczna analiza szaleńczych zabójstw pokazuje, że wyłaniają się dwa różne wzorce.   King   2023-06-03
Błędna krytyka genetycznych testów na pochodzenie   Coyne   2023-06-02
Zdatny do lotu   Tonhasca Júnior   2023-06-01
‘Raniąca’ idea merytorycznych podstaw nauki    i Jerry Coyne   2023-05-29
Główny problem w filogenezie zwierząt wydaje się być rozwiązany   Coyne   2023-05-26
Americana   Tonhasca Júnior   2023-05-24
Czy uprawa jabłek odzwierciedla bigoterię?   Coyne   2023-05-18
Kenia: Musimy zająć się brakiem bezpieczeństwa żywnościowego, ale najpierw musimy położyć kres dezinformacji na temat upraw modyfikowanych genetycznie   Oria   2023-05-16
Czytanie myśli z fMRI i AI   Novella   2023-05-05
Jest lepiej niż myślisz   Lomborg   2023-05-03
Dwudziestu dziewięciunaukowców publikuje artykuł w obronie merytorycznych podstaw w nauce     2023-05-01
Niewygodna historia   Ferguson   2023-04-28
Biologia rezygnacji z działania: kiedy kontynuować, a kiedy spasować   Coyne   2023-04-26
Porywacze ciał   Tonhasca Júnior   2023-04-25
Porażka jest kluczowym składnikiem innowacji   Ridley   2023-04-22
Używanie roślin jako biofrabryk   Novella   2023-04-14
Dawno zmarli przemawiają do nas   Tonhasca Júnior   2023-04-12
Wątpliwi pomocnicy    Tonhasca Júnior   2023-04-08
Uganda: aktywiści przeciwni biotechnologii szerzą dezinformację   Wetaya   2023-04-05
Anglia pozwala na uprawy poddane edycji genów   Novella   2023-04-03
Recenzja z książki  Can “The Whole World” Be Wrong?   Rose   2023-04-01
Psychologia ewolucyjna dla początkujących   Coyne   2023-03-27
“Konwergentna” ewolucja mrówek grzybiarek Starego i Nowego świata   Coyne   2023-03-23
Gigantyczna armia małych zabójców   Tonhasca Júnior   2023-03-22
Colin Wright broni binarności płci u zwierząt   Coyne   2023-03-15
AI: gorąca randka z “Sydneyem ”   Gotefridi   2023-03-15
Zmienić język w ekologii i biologii ewolucyjnej! Przykład anemii sierpowatej   Coyne   2023-03-13
Wzrost liczby nieobecnych ojców i towarzyszące temu społeczne problemy   Geary   2023-03-11
No pasarán    Tonhasca Júnior   2023-03-04
Dezinformacja o GMO: Kenijczykom będzie trudno podejmować racjonalne decyzje i to może kosztować życie   Mykonyo   2023-02-24
Twardy kwiat do zgryzienia    Tonhasca Júnior   2023-02-22
ChatGPT niemal zdaje lekarski egzamin końcowy   Novella   2023-02-21
“Rogi” trylobitów mogły być używane jako broń w walkach między samcami   Coyne   2023-02-15
Postmodernizm obnażony   Dawkins   2023-02-14
Powody naszych wierzeń. Jak i dlaczego irracjonalność trzyma nas w swoich szponach i jak możemy z tym walczyć?   Pinker   2023-02-13
Kiedy zapada noc i ziemia jest ciemna   Tonhasca Júnior   2023-02-10
W nowej książce jest słuszna krytyka idei, że są lepsze i gorsze gatunki, ale jest także błędne twierdzenie, że gatunki nie są realne   Coyne   2023-02-06
Kolczatki wydmuchują bąbelki śluzu z nosa, żeby się ochłodzić   Coyne   2023-02-02
Mali i zręczni influencerzy   Tonhasca Júnior   2023-01-31
Dowody na ewolucję: Bezwłose zwierzęta mają martwe geny na sierść   Coyne   2023-01-23
Krew, znój, łzy i pot   Tonhasca Júnior   2023-01-19
Bąkojady czyszczą nosorożce   Coyne   2023-01-18
Mózg używa geometrii hiperbolicznej   Novella   2023-01-16
O wspaniały nowy świecie   Tonhasca Júnior   2023-01-12
Ciepło zabija. Zimno zabija wielu więcej   Jacoby   2023-01-09
Po co badać przestrzeń kosmiczną?   Jacoby   2023-01-04
Rdzenni Amerykanie żądają doczesnych resztek pumy z Griffith Park   Coyne   2023-01-03
Świetny artykuł o epigenetyce   Coyne   2022-12-30
Śmiało podążaj tam, gdzie nie dotarł jeszcze żaden owad   Tonhasca Júnior   2022-12-28
Rzecz o splątaniu nauki i wiary   Koraszewski   2022-12-26
Pradawny ekosystem zrekonstruowany przy użyciu skamieniałego DNA   Coyne   2022-12-19
Rozważania heretyckiego mediewisty o historii, wartościach i zdumiewającej głupocie   Landes   2022-12-16
Ewolucyjne ślepe zaułki i lepkie urządzenia: botanik Darwin   Tonhasca Júnior   2022-12-14
Ewolucja nie idzie prostą drogą   Novella   2022-12-08
Geny i języki   Novella   2022-11-26
Uporczywa obecność religijnego mitu   Winegard   2022-11-24
Znaleziono skrytkę posągów z brązu   Novella   2022-11-23
W oparach zrównoważonej ignorancji   Koraszewski   2022-11-21
10 twierdzeń działaczy walczących w Afryce z GMO o tym, dlaczego postępy w biotechnologii upraw powinny zostać odrzucone – i dlaczego są one błędne   Maina   2022-11-17
List otwarty do wszystkich oszołomów   Novella   2022-11-03
Po prostu nie mogę się doczekać, aby znów wyruszyć w trasę   Tonhasca Júnior   2022-10-27
Czy mizoandria może być zakaźna?   Tonhasca Júnior   2022-10-24
Niezwykła fizjologia hibernujących niedźwiedzi   Coyne   2022-10-22

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk