Prawda

Sobota, 9 grudnia 2023 - 12:02

« Poprzedni Następny »


Mało znana strona ryjkowców


Athayde Tonhasca Júnior 2023-08-11


Według źródeł biblijnych Arka Noego miała około 42 500 m3 dostępnej przestrzeni, co odpowiada 570 standardowym wagonom kolejowym. Możemy wywnioskować, że statek Noego nie był zwykłym zoo, ponieważ większość gatunków konkurujących o miejsce składała się z pasożytów i ryjkowców. Grafika autorstwa Simona de Myle'a, 1570. Wikimedia Commons.

Jak głosi historia, JBS Haldane (1892-1964), brytyjsko-indyjski genetyk, biolog ewolucyjny i matematyk, znalazł się w towarzystwie grupy teologów. Na pytanie, czego można się dowiedzieć o Stwórcy, studiując jego stworzenie, ateista Haldane podobno odpowiedział: „nadmierne zamiłowanie do chrząszczy”. Haldane może powiedział coś takiego, bo rzeczywiście Wielki Architekt Wszechświata musiałby mieć słabość do rzędu Coleoptera. Z prawie 400 tysiącami znanych gatunków chrząszcze przodują w tabeli różnorodności biologicznej, stanowiąc około 25% wszystkich znanych gatunków zwierząt. Ale jeśli Wszechmogący Stwórca lubił chrząszcze, to szczególnie upodobał sobie ryjkowce (nadrodzina Curculionoidea): istnieje ponad 97 tysięcy opisanych gatunków, z których 76 761 to ryjkowce (rodzina Curculionidae) (Global Biodiversity Information Facility). Wiemy jednak, że liczby te są mocno niedoszacowane, ponieważ na słabo zbadanych obszarach, tj. w większej części świata, większość zebranych okazów ryjkowca należy do nieznanych gatunków.


Okrągłe drzewo życia dla niektórych opisanych grup eukariontów (wszystkie organizmy z wyjątkiem bakterii i bakteriopodobnych archeonów). Owady – w lewej kolumnie – stanowią około 63% całości [ JAC: ryjkowce to czarny słupek]. Kręgowce wraz z innymi wtóroustymi (zwierzętami, u których odbyt tworzy się przed gębą podczas rozwoju embrionalnego) są zaledwie „etcetera” w wielkim schemacie życia. Ich różnorodność biologiczna jest porównywalna do ryjkowców © Adam Dent, Wikimedia Commons:Ryjkowce występują praktycznie wszędzie i prawie wszystkie z nich są roślinożercami. Żywią się roślinami z wszystkich siedlisk lądowych lub słodkowodnych oraz różnorodnymi tkankami: korzeniami, łodygami, łykiem, owocami, kwiatami lub nasionami. Wiele gatunków należy do najbardziej niszczycielskich szkodników magazynowanego zboża, upraw polowych, sadów, roślin ozdobnych i lasów gospodarczych. Nie da się przecenić niszczycielskiego potencjału ryjkowców. Kwieciak bawełniany (Anthonomus grandis) zniszczył amerykański przemysł bawełniany w latach 20. i 30. XX wieku, a następnie zaatakował Amerykę Południową w latach 80., powodując kolejną katastrofę. W Stanach Zjednoczonych chrząszcz sosny południowej (Dendroctonus frontalis) jest w stanie zniszczyć tysiące hektarów sosny w mniej niż dwa lata, podczas gdy wołki zbożowe (Sitophilusspp.) mogą całkowicie zniszczyć ryż, kukurydzę, pszenicę, owies i wiele innych produktów przechowywanych w silosach na całym świecie. Być może mieliście własne doświadczenia z ryjkowcami atakującymi worek mąki lub pudełko makaronu w waszej spiżarni.


Wołki ryżowe (S. oryzae), szkodniki przechowywanych zbóż i produktów zbożowych. Niektóre ryjkowce nie mają charakterystycznego dla tej grupy długiego ryjka i nie wszystkie chrząszcze o długim ryjku są ryjkowcami © 
CSIRO, Wikimedia Commons.Biorąc pod uwagę listę zarzutów wobec ryjkowców, kusiłoby nas, aby wrzucić wszystkie do kategorii „odrażających robali”. Ale byłoby to pochopne i nieuzasadnione. Tylko niewielka mniejszość ryjkowców jest szkodliwa, podczas gdy zdecydowana większość przyczynia się do dobrego funkcjonowania ekosystemów. Jednym ze sposobów, w jaki to robią, jest zapylanie różnych roślin.


Cantharophily
 (od greckiego słowa kántharos oznaczającego chrząszcza), czyli zapylanie przez chrząszcze, nie jest dobrze poznane ani zbadane, mimo że jest jednym z pierwszych systemów zapylających w ewolucyjnej historii roślin kwiatowych. Z czasem pszczoły, muchy i ćmy stały się głównymi zapylaczami, ale wiele roślin, zwłaszcza starożytnych linii, takich jak magnolie (Magnoliaceae), zachowało kantarofilię. Niektóre rośliny spokrewnione z flaszowcowatymi (Annonaceae), obrazkowatymi (Araceae), palmami (Arecaceae) i storczykowatymi (Orchidaceae) również są zapylane przez chrząszcze.


Większość chrząszczy nie radzi sobie z zapylaniem w sposób umiejętny i łagodny: przedzierają się przez kwiaty, zjadając nektar, pyłek lub płatki, wypróżniają się po drodze, często rozsiewając więcej pyłku niż jedzą – dlatego nazywane są zapylaczami „bałaganu i brudu”. Podczas tych nalotów ziarna pyłku obsypują chrząszcze, a następnie osadzają się na następnej odwiedzanej przez owady roślinie. Ryjkowce mają jednak bardziej intymne i wypracowane relacje ze swoimi gospodarzami. Składają jaja na kwiatach, gdzie ich larwy będą rosły i dojrzewały, żywiąc się pyłkiem, zalążkami lub innymi częściami kwiatów. Goszcząc ryjkowce przez znaczną część ich życia, rośliny mają prawie gwarancję zapylania za cenę ułamka ich części rozrodczych.


Ten typ wzajemnej relacji jest znany jako zapylanie w miejscu lęgowym lub zapylanie w żłobku i został zgłoszony dziesiątki razy dla różnych grup owadów, głównie w tropikach; interakcje między figami a osami oraz między jukami a ćmami to dwa z lepiej znanych przykładów. W przypadku ryjkowców, setki gatunków koewoluowały skojarzenia miejsc lęgowych z szeregiem roślin, ale głównie z palmami (rodzina Arecaceae).


Poczwarki (A), jaja (B) i larwy (CF) ryjkowców rosnących w różnych kwiatostanach palm. Źródło: A, F: J. Haran, BE: B. de Medeiros © Haran i in., 2023:Jeden przykład mutualizmu ryjkowca i palmy ma szczególne znaczenie z powodu konsekwencji ekologicznych i ekonomicznych: zapylanie afrykańskiej palmy olejowej (Elaeis guineensis) przez afrykańskiego ryjkowca palmowego (Elaeidobius kamerunicus). Samce ryjkowców żywią się kwiatami i pyłkiem palmy, podczas gdy samice składają jaja w strukturach kwiatowych, w których larwy żerują i rozwijają się. Możesz oglądać ryjkowce w akcji.


Kiedy hodowcy palm olejowych na całym świecie, ale głównie w Indonezji i Malezji (główni producenci i eksporterzy oleju palmowego), zaczęli importować zapylającego ryjkowca w 1981 r., przemysł zmienił się radykalnie. Chrząszcz dobrze przystosował się do nowych siedlisk i zwiększył zapylanie afrykańskiej palmy olejowej, co spowodowało gwałtowny wzrost produkcji, dochodów i zastosowań; olej palmowy znalazł się w margarynach, czekoladach, wypiekach, olejach kuchennych, mydłach, detergentach, kosmetykach – co tylko zechcesz. Znaleziono „wołka wartego milion dolarów” (Robins 2021).


Samica ryjkowca palmowego i ryjkowce gromadzące się na kwiatach palmy © Ken Walker, Museum Victoria, CABI (L) i Susenoqurnia, Wikimedia Commons:


Jednak, jak ostrzegał nas socjolog Robert K. Merton, celowe działania mogą mieć wiele skutków, z których część jest nieoczekiwana. To prawo niezamierzonych konsekwencji (potocznie określane jako prawo Murphy'ego) znakomicie pasowało do przypadku ryjkowca wartego milion dolarów. Produkcja palmy olejowej na dużą skalę doprowadziła do masowego wylesienia, które niszczy siedliska wielu gatunków roślin i zwierząt oraz zwiększa poziom erozji i zanieczyszczenia.

 

Na szczęście wprowadzony afrykański wołek palmowy jest odosobnionym przypadkiem ekologicznego nieszczęścia. Wszystkie inne znane przykłady zapylania miejsc lęgowych przez chrząszcze to mutualizmy, które pomagają zachować różnorodność biologiczną. Seres i Ramirez (1995) oszacowali, że ponad 45% palm i ziół w niektórych lasach mglistych jest zapylanych przez chrząszcze, a Haran i in. (2023) odnotowali co najmniej 600 przypadków lub podejrzewanych przypadków interakcji palmy z ryjkowcem: prawdziwa liczba jest prawdopodobnie znacznie większa. Mamy mgliste pojęcie o usługach zapylających pełnionych przez te ryjkowce, ale nie powinno to być czymś godnym pogardy, biorąc pod uwagę, że liczba samych gatunków Curculionidae jest prawie cztery razy większa niż liczba gatunków pszczół (~20 000).


Palmy i wiele innych rodzajów roślin zapylanych przez ryjkowce są źródłem pożywienia, materiałów budowlanych, kosmetyków i leków; znaczna część tych produktów jest konsumowana lokalnie lub sprzedawana za granicą, generując bardzo potrzebny dochód krajom rozwijającym się. Nie tak źle, jak na te oczerniane stworzenia.

 

Link do oryginału: https://whyevolutionistrue.com/2023/08/03/readers-wildlife-photos-1924/

Why Evolution Is True, 3 sierpnia 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

*Athayde Tonhasca Júnior jest brytyjskim entomologiem. 


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1452 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Nie gryzie się ręki, która cię zapyla   Tonhasca Júnior   2023-10-19
Rewolucja komunikacyjna   Hannam   2023-10-18
BBC szerzy propagandę rolnictwa organicznego, a biedni na świecie cierpią   i Kathleen Hefferon   2023-10-13
Niezwykły przypadek koewolucji i specyficzności zapylacz/storczyk   Coyne   2023-10-07
Płeć męska lub żeńska: nie ma nic pomiędzy   Elliot   2023-10-03
Myślenie intuicyjne i analityczne   Novella   2023-09-29
„Kryzys klimatyczny” to mistyfikacja   Williams   2023-09-25
Jak (i dlaczego) ośmiornica edytuje swój RNA   Lewis   2023-09-23
„Najbardziej znany zabójca ludzi”: jakie są prawdziwe początki XIV-wiecznej Czarnej Śmierci?   Lewis   2023-09-15
Do jakiego stopnia pary mają wspólne cechy?   Novella   2023-09-14
Kenia daje zielone światło 58 projektom GMO – naukowcy na całym świecie kontynuują badania w dziedzinie biotechnologii, mimo procesów sądowych i dezinformacji   Ombogo   2023-09-08
Lancet atakuje anty-przebudzenie, a czytelnik odpowiada   Coyne   2023-08-24
Więcej wyrafinowanej teologii: uczony religijny zastanawia się, czy neandertalczycy mieli nieśmiertelne dusze   Coyne   2023-08-16
Aktywiści anty-GMO w Afryce szerzą mity i strach, ale nie przedstawiają żadnych naukowych dowodów   Abutu   2023-08-14
Mało znana strona ryjkowców   Tonhasca Júnior   2023-08-11
Dlaczego nie można być osobą transrasową?   Coyne   2023-08-10
Walka z malarią za pomocą inżynierii genetycznej   Novella   2023-08-08
Jak restrykcje Unii Europejskiej podsycały głosy przeciwko GMO, jak również głód na globalnym Południu, a zwłaszcza w Afryce   Oria   2023-08-02
Nieznośni mali pomocnicy   Tonhasca Junior   2023-07-29
Macedońskie skarby   Tonhasca Júnior   2023-07-26
GMO i motyle   Novella   2023-07-25
Narzucanie ideologii naturze: Kew Garden celebruje „rośliny queer”   Coyne   2023-07-24
Smak miesiąca   Tonhasca Júnior   2023-07-20
Kłopoty na wylocie   Szczęsny   2023-07-18
Ideologiczne podważanie biologii   i Luana S. Maroja   2023-07-17
Role mężczyzn i kobiet w polowaniu, raz jeszcze   Coyne   2023-07-15
David Hillis o specjacji   Coyne   2023-07-13
Niechętni dawcy i pracowici biorcy   Tonhasca Júnior   2023-07-08
Grube problemy z jelitem   Szczęsny   2023-07-07
Badaczka z Leakey Foundation twierdzi, że kości orangutanów mówią nam, że biologiczna płeć jest spektrum, a nie binarna   Coyne   2023-06-30
Przez dziurkę od klucza   Szczęsny   2023-06-24
Nowa (nie podparta żadnymi dowodami) hipoteza, która eliminuje role płciowe w społecznościach łowców-zbieraczy   Coyne   2023-06-22
Błędne wyobrażenia o ewolucji   Coyne   2023-06-16
Influencerzy z podziemia   Tonhasca Júnior   2023-06-13
Jak wyewoluowało ubarwienie ostrzegawcze?   Coyne   2023-06-12
„San Francisco Chronicle” bardzo myli się w sprawie biologicznej płci   Coyne   2023-06-09
Kolczasty problem   Tonhasca Júnior   2023-06-06
Wpaść w amok. Empiryczna analiza szaleńczych zabójstw pokazuje, że wyłaniają się dwa różne wzorce.   King   2023-06-03
Błędna krytyka genetycznych testów na pochodzenie   Coyne   2023-06-02
Zdatny do lotu   Tonhasca Júnior   2023-06-01
‘Raniąca’ idea merytorycznych podstaw nauki    i Jerry Coyne   2023-05-29
Główny problem w filogenezie zwierząt wydaje się być rozwiązany   Coyne   2023-05-26
Americana   Tonhasca Júnior   2023-05-24
Czy uprawa jabłek odzwierciedla bigoterię?   Coyne   2023-05-18
Kenia: Musimy zająć się brakiem bezpieczeństwa żywnościowego, ale najpierw musimy położyć kres dezinformacji na temat upraw modyfikowanych genetycznie   Oria   2023-05-16
Czytanie myśli z fMRI i AI   Novella   2023-05-05
Jest lepiej niż myślisz   Lomborg   2023-05-03
Dwudziestu dziewięciunaukowców publikuje artykuł w obronie merytorycznych podstaw w nauce     2023-05-01
Niewygodna historia   Ferguson   2023-04-28
Biologia rezygnacji z działania: kiedy kontynuować, a kiedy spasować   Coyne   2023-04-26
Porywacze ciał   Tonhasca Júnior   2023-04-25
Porażka jest kluczowym składnikiem innowacji   Ridley   2023-04-22
Używanie roślin jako biofrabryk   Novella   2023-04-14
Dawno zmarli przemawiają do nas   Tonhasca Júnior   2023-04-12
Wątpliwi pomocnicy    Tonhasca Júnior   2023-04-08
Uganda: aktywiści przeciwni biotechnologii szerzą dezinformację   Wetaya   2023-04-05
Anglia pozwala na uprawy poddane edycji genów   Novella   2023-04-03
Recenzja z książki  Can “The Whole World” Be Wrong?   Rose   2023-04-01
Psychologia ewolucyjna dla początkujących   Coyne   2023-03-27
“Konwergentna” ewolucja mrówek grzybiarek Starego i Nowego świata   Coyne   2023-03-23
Gigantyczna armia małych zabójców   Tonhasca Júnior   2023-03-22
Colin Wright broni binarności płci u zwierząt   Coyne   2023-03-15
AI: gorąca randka z “Sydneyem ”   Gotefridi   2023-03-15
Zmienić język w ekologii i biologii ewolucyjnej! Przykład anemii sierpowatej   Coyne   2023-03-13
Wzrost liczby nieobecnych ojców i towarzyszące temu społeczne problemy   Geary   2023-03-11
No pasarán    Tonhasca Júnior   2023-03-04
Dezinformacja o GMO: Kenijczykom będzie trudno podejmować racjonalne decyzje i to może kosztować życie   Mykonyo   2023-02-24
Twardy kwiat do zgryzienia    Tonhasca Júnior   2023-02-22
ChatGPT niemal zdaje lekarski egzamin końcowy   Novella   2023-02-21
“Rogi” trylobitów mogły być używane jako broń w walkach między samcami   Coyne   2023-02-15
Postmodernizm obnażony   Dawkins   2023-02-14
Powody naszych wierzeń. Jak i dlaczego irracjonalność trzyma nas w swoich szponach i jak możemy z tym walczyć?   Pinker   2023-02-13
Kiedy zapada noc i ziemia jest ciemna   Tonhasca Júnior   2023-02-10
W nowej książce jest słuszna krytyka idei, że są lepsze i gorsze gatunki, ale jest także błędne twierdzenie, że gatunki nie są realne   Coyne   2023-02-06
Kolczatki wydmuchują bąbelki śluzu z nosa, żeby się ochłodzić   Coyne   2023-02-02
Mali i zręczni influencerzy   Tonhasca Júnior   2023-01-31
Dowody na ewolucję: Bezwłose zwierzęta mają martwe geny na sierść   Coyne   2023-01-23
Krew, znój, łzy i pot   Tonhasca Júnior   2023-01-19
Bąkojady czyszczą nosorożce   Coyne   2023-01-18
Mózg używa geometrii hiperbolicznej   Novella   2023-01-16
O wspaniały nowy świecie   Tonhasca Júnior   2023-01-12
Ciepło zabija. Zimno zabija wielu więcej   Jacoby   2023-01-09
Po co badać przestrzeń kosmiczną?   Jacoby   2023-01-04
Rdzenni Amerykanie żądają doczesnych resztek pumy z Griffith Park   Coyne   2023-01-03
Świetny artykuł o epigenetyce   Coyne   2022-12-30
Śmiało podążaj tam, gdzie nie dotarł jeszcze żaden owad   Tonhasca Júnior   2022-12-28
Rzecz o splątaniu nauki i wiary   Koraszewski   2022-12-26
Pradawny ekosystem zrekonstruowany przy użyciu skamieniałego DNA   Coyne   2022-12-19
Rozważania heretyckiego mediewisty o historii, wartościach i zdumiewającej głupocie   Landes   2022-12-16
Ewolucyjne ślepe zaułki i lepkie urządzenia: botanik Darwin   Tonhasca Júnior   2022-12-14
Ewolucja nie idzie prostą drogą   Novella   2022-12-08
Geny i języki   Novella   2022-11-26
Uporczywa obecność religijnego mitu   Winegard   2022-11-24
Znaleziono skrytkę posągów z brązu   Novella   2022-11-23
W oparach zrównoważonej ignorancji   Koraszewski   2022-11-21
10 twierdzeń działaczy walczących w Afryce z GMO o tym, dlaczego postępy w biotechnologii upraw powinny zostać odrzucone – i dlaczego są one błędne   Maina   2022-11-17
List otwarty do wszystkich oszołomów   Novella   2022-11-03
Po prostu nie mogę się doczekać, aby znów wyruszyć w trasę   Tonhasca Júnior   2022-10-27
Czy mizoandria może być zakaźna?   Tonhasca Júnior   2022-10-24
Niezwykła fizjologia hibernujących niedźwiedzi   Coyne   2022-10-22

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk