Prawda

Czwartek, 1 maja 2025 - 02:07

« Poprzedni Następny »


Granice władzy państwa, granice wolności: Hayek i liberalna tradycja myślenia o władzy


Patrycja Walter 2025-03-23

Friedrich August von Hayek.
Friedrich August von Hayek.

Podobno podczas jednego ze spotkań Partii Konserwatywnej Margaret Thatcher (1925–2013) sięgnęła do torebki, wyciągnęła pracę noblisty Friedricha Augusta von Hayeka Konstytucja Wolności (1960) i oświadczyła: W to wierzymy! ("This is what we believe!”) (J. Ranelagh, Thatcher's People: An Insider's Account of the Politics, the Power, and the Personalities, 1991, s.7).Ten gest Żelaznej Damy, czy też raczej polityczne credo, jest kluczem do rozważań nad wolnością w nowoczesnym państwie. Zaproponowana przez Hayeka koncepcja wolności do dziś wywołuje spory wśród filozofów, ekonomistów i polityków. Jest też istotnym punktem wyjścia do refleksji nad granicami wolnego społeczeństwa.

Friedrich August von Hayek (1899-1992), austriacki filozof i ekonomista, w eseju Dlaczego najgorsi dochodzą do władzy, będącym jednym z rozdziałów Drogi do zniewolenia (1944), analizował mechanizmy, które w systemach totalitarnych i socjalistycznych wynoszą na szczyt ludzi o najgorszych cechach moralnych. Wykazywał jak polityczne i gospodarcze warunki tychże ustrojów promują oportunizm i cynizm. Ale czy te mechanizmy dotyczą wyłącznie takich systemów? Czy współczesne demokracje są całkowicie wolne od procesów, które faworyzują ludzi gotowych do manipulacji, kłamstw i nadużyć?

Myśl Hayeka wyrosła z wielowiekowej tradycji walki o wolność, której korzenie sięgają starożytności i są częścią intelektualnego dziedzictwa zachodniej cywilizacji. Tertulian w swoim drugim liście Do Scapuli (212–213 n.e.), wskazywał, że wolność religijna jest naturalnym prawem człowieka, do którego powinna prowadzić wolna wola, a nie przymus (za: D. Boaz, Libertarianizm, s.48). Podobnie jak u Tertuliana, zarówno w mowie Peryklesa w Wojnie peloponeskiej Tukidydesa (ok. 494-429 p.n.e.), tak i w teorii Hayeka pojawia się przekonanie, że wolność jednostki stanowi fundament silnej wspólnoty. Zarówno Perykles, jak i Hayek, zgadzali się, że siła państwa wynika z wolności obywateli, jednak różnili się w perspektywie. Podczas gdy Perykles podporządkowywał wolność polis - nadrzędnemu dobru wspólnoty, Hayek kładł nacisk na nadrzędność wolności jednostki, przestrzegając przed ingerencją ze strony państwa.


Idea ograniczenia władzy znalazła swój wyraz w Magna Charta Libertatum z 1215, która ustanowiła zasadę, że władca pozostaje związany prawem. Również sędzia Edward Coke (1552–1634) bronił zasady, że prawo stoi ponad królem, a ustawy sprzeczne z rozumem i sprawiedliwością nie obowiązują. W sprawach takich jak Case of Proclamations (ograniczenie prerogatyw królewskich) czy Dr. Bonham's Case (gdzie orzekł, że prawo dające Royal College of Physicians prawo do karania doktora Bonhama za jakoby nielegalną praktykę medyczną było niesprawiedliwe), Coke podkreślał konieczność ochrony obywateli przed nadmiernym wpływem władzy. Jako poseł odegrał znaczącą rolę w uchwaleniu Petition of Right (1628). Dokument ów ograniczał władzę króla, m.in. zakazując podatków bez zgody parlamentu, bezprawnych aresztowań i wprowadzania stanu wojennego w czasie pokoju. Innymi słowy, sędzia Coke - a podobnie uważał Hayek - bronił zasady prymatu prawa nad wolą monarchy. Przyglądając się współczesnym wyzwaniom takim jak choćby napięcia między wolnością jednostki a rosnącą rolą państwa, refleksje te pozostają aktualne. W XVII wieku John Milton w mowie Areopagitica; A speech of Mr. John Milton for the Liberty of Unlicenc'd Printing, to the Parlament of England (1644) bronił wolności słowa (druku), dowodząc, że swobodna wymiana myśli jest warunkiem poznania prawdy i rozwoju społeczeństwa. Współcześnie natomiast mutującymi mikrofon mogą być nie tylko instytucje państwowe, ale także korporacje medialne, platformy cyfrowe czy algorytmy ograniczające dostęp do treści i kształtujące dyskurs publiczny.


John Locke, autor Dwóch Traktatów o Rządzie (1690), uznał, że każdy człowiek ma niezbywalne prawa do życia, wolności i własności, których żaden rząd nie ma prawa odebrać. Locke przeciwstawił się tym samym tezie Thomasa Hobbesa z Lewiatana (1651), w którym państwo miało niemal nieograniczoną władzę nad jednostką. W podobnym duchu Adam Smith w Badaniach nad naturą i przyczynami bogactwa narodów (1776) argumentował, że rolą państwa jest ochrona obywateli i porządku, a nie ingerencja ponad miarę w życie społeczne i gospodarcze. John Stuart Mill weseju O wolności (1859) podkreślał, że wolność jednostki kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka, a wolność słowa i myśli jest niezbędna dla rozwoju społeczeństwa i ochrony przed tyranią. W Konstytucji Wolności (1960), jak i w Law, Legislation and Liberty (1973-1979), Hayek rozwijał teorie ograniczonego rządu. Współczesne dyskusje tyczące się granic interwencji państwowej stawiają te zagadnienia w kontekście próby znalezienia równowagi między wolnością jednostki a potrzebą sprawiedliwości społecznej. Podkreślał przy tym Hayek rolę spontanicznego porządku i ograniczoności ludzkiego poznania (The Sensory Order, 1920),przestrzegając przed pokusami centralnego sterowania złożonymi mechanizmami społecznymi (The Fatal Conceit:The Errors of Socialism, 1988).


Koncepcje wolności Lorda Actona (1834–1902) i Hayeka łączy przekonanie, że wolność to ochrona jednostki przed nadużyciem władzy. Acton w The History of Freedom (1877), pisał, że: władza ma tendencję do korumpowania, a władza absolutna korumpuje absolutnie. Zaś Austriak, w Konstytucji Wolności (1960), podkreślał, że wolność to brak przymusu ze strony innych, możliwa tylko w warunkach rządów prawa. We współczesnych debatach dotyczących granic władzy państwowej, ochronie praw jednostki i zagrożeniach płynących z rozrostu biurokracji i nadzoru cyfrowego także te koncepcje wydają się aż nadto aktualne.


Na kształtowanie się poglądów Hayeka istotny wpływ miały również jego osobiste doświadczenia, jak i wydarzenia, których był świadkiem. Dorastał w intelektualnym środowisku stolicy monarchii habsburskiej, stykając się z bogatą tradycją naukową i filozoficzną. Brał udział w I wojnie światowej przyglądał się, rozpadowi Austro-Węgier, wielkiemu kryzysowi gospodarczemu, wreszcie wzrostowi nastrojów radykalnych w Europie. W okresie II wojny światowej przebywał w Wielkiej Brytanii, z daleka obserwując rozkwit totalitarnych reżimów: nazizmu w Niemczech, faszyzmu we Włoszech, a także komunizmu sowieckiego. Tak budował przekonanie o fundamentalnej wartości wolności jednostki, jako warunku nie tylko rozwoju gospodarczego, ale i godności ludzkiej: Osoba wolna nie jest poddana arbitralnemu przymusowi(…) (F. A. Hayek, Konstytucja Wolności, s.44).


Był profesorem licznych katedr na uniwersytetach w Europie i Stanach Zjednoczonych, przede wszystkim zaś uczniem Ludwiga von Misesa – jednego z najważniejszych przedstawicieli Austriackiej Szkoły Ekonomii. Podążając za autorem Ludzkiego działania (1949), rozwijał krytykę socjalizmu oraz interwencjonizmu państwowego, formułując koncepcję ładu spontanicznego, opartego na wolności jednostki, rządach prawa i ograniczonej roli państwa jako fundamentach trwałego porządku społecznego. Według Hayeka nadmierna ingerencja państwa prowadzi do totalitaryzmu i utraty wolności. W Drodze do zniewolenia szczegółowo analizował mechanizmy, prowadzące do poddaństwa, definiując wolność jako (…) wolność od arbitralnej władzy innych ludzi, uwolnienie od więzi niepozostawiających jednostce innego wyboru, prócz posłuszeństwa wobec poleceń zajmującej wyższą pozycję osoby, której jednostka została przypisana. (F. A. von Hayek, Droga do zniewolenia, s.37). Odwołując się do myśli Alexisa de Tocqueville’a O demokracji w Ameryce (1835-1840), podkreślał różnicę między demokracją a socjalizmem: podczas gdy demokracja opiera równość na wolności, socjalizm dąży do równości poprzez zniewolenie. W Obrona cywilizacji: Hayek wobec totalitaryzmu, krakowski filozof Miłowit Kuniński przypomina, że dla Hayeka indywidualizm jest jądrem cywilizacji zachodniej, zakorzenionej w myśli Greków, Rzymian i w chrześcijaństwie. Kuniński akcentuje, że według Hayeka zagrożenie dla wolności jednostki nie mija wraz z upadkiem totalitaryzmu, ponieważ wciąż powracają idee tworzenia odgórnie zaplanowanego porządku moralnego, społecznego i politycznego.


John Locke wskazywał, że wolność polega na niezależności od przymusu i przemocy ze strony innych, co możliwe jest jedynie tam, gdzie istnieje prawo, gdyż nie jest [...] wolnością, gdyby każdy robił to, co mu się podoba (J. Locke, Dwa traktaty o rządzie, s.201) Jean-Jacques Rousseau podkreślał natomiast, że człowiek urodził się wolny, a wszędzie jest w okowach, wskazując na konflikt między naturalną wolnością jednostki a społecznym zniewoleniem (J.-J. Rousseau, Umowa społeczna, s.11). Z kolei Mill zwracał uwagę, że demokracja reprezentatywna narażona jest na zagrożenia wynikające z niskiego poziomu intelektualnego ciała przedstawicielskiego i opinii publicznej, a także z niebezpieczeństwa ustawodawstwa o charakterze klasowym, gdy większość reprezentuje interes jednej grupy społecznej (J. S. Mill, O rządzie reprezentatywnym, s.130). Hayek przestrzegał przed utożsamianiem demokracji z gwarancją wolności: jeśli demokratyczna większość nie jest ograniczona prawem, może podporządkować sobie jednostkę. Przymus, pisał Hayek, to zaprzeczenie wolności, rozumianej nie tylko jako zdolność wyboru, lecz przede wszystkim jako niezależność od cudzej woli narzuconej jednostce. Według Hayeka jedynie tradycja, obyczaj i rządy prawa mogą chronić jednostkę przed przymusem, a wolność od przymusu stanowi warunek rozwoju cywilizacyjnego i społecznego.


Współczesne wyzwania, takie jak choćby zwiększająca się kontrola państwowa, skłaniają do refleksji nad tym, jak zachować równowagę między bezpieczeństwem a wolnością jednostki. Isaiah Berlin w eseju Two Concepts of Liberty (1958) definiował wolność jako obszar, w którym jednostka nie podlega ingerencji innych (I. Berlin, Cztery eseje o wolności, 1991, s.216), ostrzegając jednocześnie, że dążenie do tzw. wolności pozytywnej może paradoksalnie prowadzić do totalitaryzmu. Podobnie Hayek w Konstytucji Wolności (1960) podkreślał, że wolność oznacza brak przymusu ze strony innych ludzi (F. A. von Hayek, Konstytucja Wolności, 2011, s.58), widząc w wolnym rynku podstawowy mechanizm jej ochrony. Berlin kładł nacisk na pluralizm wartości, a Hayek na spontaniczny porządek społeczny. Obaj przestrzegają jednak przed nadmierną ingerencją państwa. Dodajmy, że ich myśl wydaje się być szczególnie aktualna wobec wyzwań, takich jak ograniczenia praw jednostki w imię bezpieczeństwa publicznego (np. w czasie pandemii), czy rosnąca skala regulacji rynków cyfrowych.


Autor Law, Legislation and Liberty (1973-1979)dostrzegał, że system partyjny wypacza działanie parlamentu, podporządkowując prawo doraźnym interesom politycznym i grupowym. Ustawy stają się narzędziem walki o władzę. Dlatego postulował reformę systemu przedstawicielskiego i zastąpienie demokracji demarchią, tj. ustrojem, w którym obok Zgromadzenia Rządowego, kontrolującego władzę wykonawczą, działałoby Zgromadzenie Ustawodawcze, tworzące prawo wolne od presji bieżącej polityki. Taki podział gwarantować miałby ład prawny oparty na trwałych, ogólnych regułach. Idea ta koresponduje z szeroką debatą nad ograniczeniami demokracji, w której głos zabrał m.in. Winston Churchill, zauważając w słynnym przemówieniu wygłoszonym w Izbie Gmin 11 listopada 1947 co następuje:


Wiele form rządów było już próbowanych i jeszcze będzie próbowanych na tym świecie pełnym grzechu i cierpienia. Nikt nie twierdzi, że demokracja jest ustrojem doskonałym czy wszechwiedzącym. W istocie powiedziano, że demokracja to najgorsza forma rządów, z wyjątkiem wszystkich innych, których próbowano od czasu do czasu
(W. Churchill, 1947).


Zarówno Tocqueville, jak i Hayek zwracają uwagę, że demokracja pozbawiona zakorzenienia w trwałych instytucjach i wspólnocie, prowadzi do zaniku wolności, czyli wolność, musi być osadzona w stabilnym porządku prawnym i moralnym, odpornym na kaprysy chwilowej większości.


Istotnie Steven Horwitz w tekście Hayek and Freedom wskazuje, że dla Hayeka wolność to przede wszystkim porządek oparty na prawie i moralności, czyli wolność to ład poprzez prawo. Zaś Locke akcentował, że wolność ludzi pod władzą rządu to podleganie stałym prawom, powszechnym i uchwalanym przez powołaną przez nich władzę ustawodawczą: Jest to wolność do kierowania się moją własną wolą we wszystkich sprawach, w których prawa tego nie zakazują, oraz niepodlegania zmiennej, niepewnej, nieznanej, arbitralnej woli innego człowieka (J. Locke, Traktat drugi, §22) Tymczasem Mill dopatrywał się zagrożenia dla wolności szczególnie ze strony społecznej opinii i nastroju (J. S. Mill, O wolności, s.122) Dodajmy, że w przeciwieństwie do Milla, Hayek nie traktował tradycji, edukacji, wychowania jako przymusu, lecz jako niezbędne składowe kształtowania wolnych i racjonalnych jednostek w ramach ewolucyjnego rozwoju społeczeństwa.


Jednocześnie jednym z założeń systemu Hayeka, zauważa John N. Gray w tekście: F. A. Hayek on Liberty and Tradition, jest akceptacja austriackiej tezy o autonomii ludzkiego umysłu. Innymi słowy, wiedza i oceny, które formułujemy cechują się nieprzewidywalnością. Toteż proces poznawczy i system wartościowania są ograniczone, a zatem nie mogą być w pełni uchwycone ani kontrolowane przez jednostkę czy społeczeństwo.


Jak pisze Juliana Geran Pilon w Hayek and the End of Truth, Hayek spodziewał się upadku totalitaryzmu jako naturalnej konsekwencji odrzucenia prawdy na rzecz relatywizmu moralnego i ontologicznego. Kiedy umiera prawda dozwolone staje się wszystko, dodaje za Dostojewskim i Nietzschem, Pilon. Intelektualny relatywizm, akcentował Hayek, zaprzecza uniwersalnym prawdom i prowadzi do prymatu emocji nad rozumem (irracjonalizm), a wszak jak przestrzegał Goya: Gdy rozum śpi, budzą się demony.

 

Bibliografia

  1. Areopagitica (brak daty). Dostępne na: https://www.milton.host.dartmouth.edu/reading_room/areopagitica/text.shtml
  2. Berlin, I. (1991). Cztery eseje o wolności. Tłum. H. Pustuła, A. Pawelec. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
  3. Boaz, D. (2005). Libertarianizm. Poznań.
  4. Churchill, Winston S. "Speech in the House of Commons." Hansard, vol. 444, cols. 206–207, 11 Nov. 1947, https://api.parliament.uk/historic-hansard/commons/1947/nov/11/parliament-bill
  5. Goya, F. (1799). El sueño de la razón produce monstruos [Rycina nr 43 z serii "Los Caprichos"]. Madryt: Calcografía Nacional. (Oryginalna grafika będąca częścią cyklu krytykującego społeczeństwo hiszpańskie końca XVIII wieku.)
  6. Gray, J. N. (1980). F.A. Hayek on Liberty and Tradition, The Journal of Libertarian Studies, Vol. IV, No. 2. Dostępne na: https://cdn.mises.org/4_2_1_0.pdf
  7. Hayek, F. A. (1952). The Sensory Order: An Inquiry into the Foundations of Theoretical Psychology. London: Routledge & Kegan Paul.
  8. Hayek, F. A. (1988). The Fatal Conceit: The Errors of Socialism. Chicago: University of Chicago Press.
  9. Hayek, F. A. (2003). Droga do zniewolenia. Kraków: Arcana.
  10. Hayek, F. A. (2007). Konstytucja wolności. Warszawa: PWN.
    1. Hayek, Friedrich A. Law, Legislation and Liberty: A New Statement of the Liberal Principles of Justice and Political Economy. London and New York: Routledge, 2013.
    2. Horwitz, S. (brak daty). Hayek and Freedom. Freedom Is the Recognition of the Necessity of Law and Morality to Ensure That Human Interaction Is Cooperative and Orderly. Dostępne na: https://fee.org/articles/hayek-and-freedom/
    3. Kuniński, M. (brak daty). Obrona cywilizacji: Hayek wobec totalitaryzmu. Dostępne na: https://www.omp.org.pl/artykul.php?artykul=64
    4. Kuniński, M. (brak daty). Wolność i demokracja. Dostępne na: https://www.omp.org.pl/artykul.php?artykul=50#_ftn13
    5. Kuniński, M. (brak daty). Wolność w filozofii F. A. von Hayeka. Dostępne na: https://repozytorium.uni.lodz.pl/bitstream/handle/11089/42517/149-183_Kuninski.pdf?sequence=1
    6. Locke, J. (1992). Dwa traktaty o rządzie, tłum., wstęp i komentarz Z. Rau. Warszawa.
    7. Lynch, G. P. (brak daty). Who was Hayek. Dostępne na: https://lawliberty.org/features/who-was-hayek/
    8. Mill, J. S. (1995). O rządzie reprezentatywnym, [w:] tegoż, O rządzie reprezentatywnym, Poddaństwo kobiet, tłum. G. Czernicki, M. Chyżyńska, przekład przejrzał i wstępem opatrzył J. Hołówka. Kraków-Warszawa.
    9. Pilon, J. G. (brak daty). Hayek and the End of Truth. Dostępne na: https://thedailyeconomy.org/article/hayek-and-the-end-of-truth/
    10. Ranelagh, J. (1991). Thatcher's People: An Insider's Account of the Politics, the Power, and the Personalities. HarperCollins.
    11. Rousseau, J.-J. (2002). Umowa społeczna, tłum., wstęp i przypisy A. Peretiatkowicz. Kęty.
    12. Šimo, H. (2020). O koncepcji wolności F.A. von Hayeka, Dostępne na: https://pf.uw.edu.pl/images/NUMERY_PDF/115/2020-03-PFIL-04-Simo.pdf
    13. Tertulian, List do Scapuli, [w:] Apologeci chrześcijańscy II wieku, tłum. Arkadiusz Lisiecki, oprac. i wstępem poprzedził Wojciech Myszor, Kraków: Wydawnictwo WAM, 1998, s. 245–253. (Pisma Starochrześcijańskich Pisarzy, t. 23).
    14. Tukidydes (1988). Wojna peloponeska, tłum. K. Kumaniecki. Warszawa.

 

Patrycja Walter – Studiowała filozofię i politologię na UAM i w Collegium Civitas. Od wielu lat mieszka w Holandii. Zajmuje się głównie problematyką kobiecą.


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj






Nauka

Znalezionych 1510 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Rządy prawa: Między literą a duchem prawa   Walter   2025-04-27
Chytra manipulacja płci   Tonhasca Júnior   2025-04-20
Colin Wright przedstawia historię gametycznej definicji biologicznej płci   Coyne   2025-04-11
Granice władzy państwa, granice wolności: Hayek i liberalna tradycja myślenia o władzy   Walter   2025-03-23
Król i jego muchy   Tonhasca Júnior   2025-03-16
Niezależna i wielokrotna ewolucja płci binarnej   Coyne   2025-03-01
Barbarzyńcy u bram   Tonhasca Júnior   2025-02-02
Przeleciało z wiatrem   Tonhasca Júnior   2025-01-12
Biologia nie jest bigoterią   Coyne   2025-01-05
Jeszcze więcej cenzurowania nauki przez poprawność polityczną: małżeństwo kuzynów jest tematem tabu w Wielkiej Brytanii   Coyne   2024-12-22
Cobb o Cricku: “Centralny Dogmat”   Coyne   2024-12-15
Najbardziej bzdurny artykuł roku   Coyne   2024-12-08
Errare humanum est   Koraszewski   2024-12-03
Trzepoczące dusze   Tonhasca Júnior   2024-11-10
Katastrofy mieszkaniowe   Tonhasca Júnior   2024-10-30
Oparta na ideologii i wprowadzająca w błąd krytyka sposobu nauczania współczesnej genetyki   Coyne   2024-10-22
Ignorowanie przez świat głodu w Sudanie dowodzi, że rasizm i antysemityzm to dwie strony tej samej monety     2024-09-25
Zarażenie i uzależnienie: metafory antysemityzmu   Garrard   2024-08-19
„Wyżeraj ich czaszki”: przyjemności antysemityzmu ponownie rozpatrzone po 7 października   Garrard   2024-08-18
Dumania o “Ewolucja jest faktem”   Coyne   2024-08-15
Imperializm i irredentyzm islamski i arabski napędzają konflikt między rzeką a morzem   Landes   2024-08-11
Zombi antysyjonizm    Tabarovsky   2024-08-08
Nowe odkrycia o „ostatnim uniwersalnym wspólnym przodku” Stworzenie, które dało początek wszystkim żywym istotom - istniało znacznie wcześniej niż dotychczas sądzono   Coyne   2024-08-06
Dowody na to, że ludzie współcześni opuścili Afrykę znacznie wcześniej niż nam się wydawało   Coyne   2024-07-25
Nowe odkrycia o denisowianach   Coyne   2024-07-18
Gdzie jest dziś Ameryka?   Koraszewski   2024-07-17
Pierwszy dowód na to, że owady przekraczają ocean   Coyne   2024-07-11
Podejrzenia i dowody   Tonhasca Júnior   2024-07-06
Tajemnica ewolucji ryb flądrokształtnych: częściowo rozwiązana    Coyne   2024-07-03
Starożytne kości ofiar ludzkich składanych przez Majów wykazują pokrewieństwo między zabitymi (i nie tylko to)   Coyne   2024-06-27
Nature” pisze o semantyce płci, a nie o nauce   Coyne   2024-06-18
Czerwone skarby   Tonhasca Júnior   2024-05-16
“Lancet” wychwala tradycyjną wiedzę rdzennych ludów   Coyne   2024-05-10
Więcej ludzi, więcej dobrobytu: wskaźnik obfitości SimonaWedług Simon Abundance Index 2024 zasoby Ziemi są o 509% większe niż w 1980 roku.   Tupy   2024-05-08
Rdzenna matematyka: zasłona dymna   Coyne   2024-05-02
Skamieniałe zachowanie: termity uwięzione w tandemie   Coyne   2024-04-25
Artykuł w piśmie „Science”: rozszerzyć DEI w STEMM   Coyne   2024-04-19
Dlaczego organizacje naukowe powinny zachować neutralność polityczną?   Coyne   2024-04-11
Darwin znowu się myli! Artykuł pokazuje, że jego hipoteza o „samcach większych u ssaków” wydaje się błędna   Coyne   2024-04-06
Czasami gwoździe, koparki, straż, czasami lalki, wstążki, makijaż   Tonhasca Júnior   2024-04-03
Po raz kolejny twierdzenie, że płeć nie jest binarna, ale bez żadnych nowych argumentów   Coyne   2024-03-29
Jak małpy człekokształtne (włącznie z ludźmi) straciły swoje ogony   Coyne   2024-03-26
Ale najpierw kawa   Tonhasca Júnior   2024-03-21
Ideolodzy: dlaczego nauczanie genetyki musi mieć charakter społeczno-polityczny   Coyne   2024-03-19
Przepływ genów od neandertalczyków i denisowian do ludzi „współczesnych” i odwrotnie   Coyne   2024-03-14
Wejdź – skoro nalegasz   Tonhasca Júnior   2024-03-09
Czy “bezpłciowe” bakterie tworzą biologiczne gatunki?   Coyne   2024-03-06
Carl Zimmer o gatunkach i ochronie     2024-02-29
Kolejna błędna próba skorygowania ewolucji   Coyne   2024-02-22
Ryjący w ziemi przedsiębiorcy   Tonhasca Júnior   2024-02-15
Olbrzymie armie o niezliczonych umiejętnościach    Tonhasca Júnior   2024-02-08
Wejdź, powiedziała, dam ci schronienie przed burzą   Tonhasca Júnior   2024-01-15
Czy ludzie wyewoluowali w wodzie?   Coyne   2024-01-08
Jak upadają wielcy   Tonhasca Júnior   2024-01-04
Oczy reniferów zmieniają kolor, żeby łatwiej im było dostrzec jadalne porosty   Coyne   2023-12-30
Życzliwi przestępcy   Tonhasca Júnior   2023-12-28
Conor Friedesdorf (i Alexander Barvinok) o ideologicznym przymusie na amerykańskich uczelniach   Coyne   2023-12-26
Zdumiewający manipulatorzy   Tonhasca Júnior   2023-12-25
Nie gryzie się ręki, która cię zapyla   Tonhasca Júnior   2023-10-19
Rewolucja komunikacyjna   Hannam   2023-10-18
BBC szerzy propagandę rolnictwa organicznego, a biedni na świecie cierpią   i Kathleen Hefferon   2023-10-13
Niezwykły przypadek koewolucji i specyficzności zapylacz/storczyk   Coyne   2023-10-07
Płeć męska lub żeńska: nie ma nic pomiędzy   Elliot   2023-10-03
Myślenie intuicyjne i analityczne   Novella   2023-09-29
„Kryzys klimatyczny” to mistyfikacja   Williams   2023-09-25
Jak (i dlaczego) ośmiornica edytuje swój RNA   Lewis   2023-09-23
„Najbardziej znany zabójca ludzi”: jakie są prawdziwe początki XIV-wiecznej Czarnej Śmierci?   Lewis   2023-09-15
Do jakiego stopnia pary mają wspólne cechy?   Novella   2023-09-14
Kenia daje zielone światło 58 projektom GMO – naukowcy na całym świecie kontynuują badania w dziedzinie biotechnologii, mimo procesów sądowych i dezinformacji   Ombogo   2023-09-08
Lancet atakuje anty-przebudzenie, a czytelnik odpowiada   Coyne   2023-08-24
Więcej wyrafinowanej teologii: uczony religijny zastanawia się, czy neandertalczycy mieli nieśmiertelne dusze   Coyne   2023-08-16
Aktywiści anty-GMO w Afryce szerzą mity i strach, ale nie przedstawiają żadnych naukowych dowodów   Abutu   2023-08-14
Mało znana strona ryjkowców   Tonhasca Júnior   2023-08-11
Dlaczego nie można być osobą transrasową?   Coyne   2023-08-10
Walka z malarią za pomocą inżynierii genetycznej   Novella   2023-08-08
Jak restrykcje Unii Europejskiej podsycały głosy przeciwko GMO, jak również głód na globalnym Południu, a zwłaszcza w Afryce   Oria   2023-08-02
Nieznośni mali pomocnicy   Tonhasca Junior   2023-07-29
Macedońskie skarby   Tonhasca Júnior   2023-07-26
GMO i motyle   Novella   2023-07-25
Narzucanie ideologii naturze: Kew Garden celebruje „rośliny queer”   Coyne   2023-07-24
Smak miesiąca   Tonhasca Júnior   2023-07-20
Kłopoty na wylocie   Szczęsny   2023-07-18
Ideologiczne podważanie biologii   i Luana S. Maroja   2023-07-17
Role mężczyzn i kobiet w polowaniu, raz jeszcze   Coyne   2023-07-15
David Hillis o specjacji   Coyne   2023-07-13
Niechętni dawcy i pracowici biorcy   Tonhasca Júnior   2023-07-08
Grube problemy z jelitem   Szczęsny   2023-07-07
Badaczka z Leakey Foundation twierdzi, że kości orangutanów mówią nam, że biologiczna płeć jest spektrum, a nie binarna   Coyne   2023-06-30
Przez dziurkę od klucza   Szczęsny   2023-06-24
Nowa (nie podparta żadnymi dowodami) hipoteza, która eliminuje role płciowe w społecznościach łowców-zbieraczy   Coyne   2023-06-22
Błędne wyobrażenia o ewolucji   Coyne   2023-06-16
Influencerzy z podziemia   Tonhasca Júnior   2023-06-13
Jak wyewoluowało ubarwienie ostrzegawcze?   Coyne   2023-06-12
„San Francisco Chronicle” bardzo myli się w sprawie biologicznej płci   Coyne   2023-06-09
Kolczasty problem   Tonhasca Júnior   2023-06-06
Wpaść w amok. Empiryczna analiza szaleńczych zabójstw pokazuje, że wyłaniają się dwa różne wzorce.   King   2023-06-03
Błędna krytyka genetycznych testów na pochodzenie   Coyne   2023-06-02
Zdatny do lotu   Tonhasca Júnior   2023-06-01
‘Raniąca’ idea merytorycznych podstaw nauki    i Jerry Coyne   2023-05-29
Główny problem w filogenezie zwierząt wydaje się być rozwiązany   Coyne   2023-05-26

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Hamasowscy mordercy


Stawianie czoła


 Dyplomaci, pokerzyści i matematycy


Dlaczego BIden


Nie do naprawy


Brednie


Rafizadeh


Demokracje powinny opuścić


Zarażenie i uzależnienie


Nic złego się nie dzieje


Chłopiec w kefiji


Czerwone skarby


Gdy­by nie Ży­dzi


Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk