Prawda

Czwartek, 1 maja 2025 - 02:54

« Poprzedni Następny »


Errare humanum est


Andrzej Koraszewski 2024-12-03


Czołowa polska gazeta informuje swoich czytelników, że „każdy ma swoją prawdę”. Starożytni filozofowie podejrzewali, że prawda jest jedna i trudno do niej dotrzeć, więc każdy ma swoje mniemania. Dziś nazywamy je narracjami, chociaż mniemania wydają się bardziej odpowiednią nazwą. Mylimy się często w naszych mniemaniach co do przeszłości i możemy zmienić poglądy, docierając do nieznanych nam wcześniej dokumentów, jeszcze częściej mylimy się w naszych ocenach teraźniejszości, mając zbyt mało faktów w garści i budując nasze oceny w oparciu o nikłą wiedzę, najzabawniejsze są nasze mniemania na temat przyszłości, której przewidywanie jest częściej szarlatanerią niż sztuką.

Dziennik „Rzeczpospolita” przekonuje swoich czytelników, że prezydentura Trumpa to szansa dla Pekinu, autor wiąże te przepowiednie z polityką klimatyczną, bo Donald Trump zwiększy wydobycie ropy i gazu ziemnego, a Chiny są dziś największym producentem paneli słonecznych i innych urządzeń do pozyskiwania zielonej energii (o elektrycznych samochodach nie wspominając).


To ciekawe rozumowanie, zważywszy, że Elon Musk (a tym samym Trump), jest wielkim  zwolennikiem przechodzenia do bardziej ekologicznych form produkcji energii, ale nie w oparciu o subwencje i wspieranie pieniędzmi podatników niewydajnych technologii, a przez rozwój i wprowadzanie technologii konkurencyjnych dla energetyki opartej na źródłach kopalnych. Jeśli zatem ta polityka się powiedzie, będzie do morderczy cios dla obecnych producentów paneli słonecznych i turbin wiatrowych, których istnienie jest niemal całkowicie zależne od państwowych subwencji. Te subwencje rządów europejskich, amerykańskich, australijskich wspierają chiński zielony przemysł w podobny sposób, jak nasze uzależnienie od ropy wspiera muzułmański terroryzm i rosyjski kolonializm.   


Nowa amerykańska administracja, która rozpocznie swoją działalność z końcem stycznia przyszłego roku, jest źródłem rozlicznych mniemań, niemal zawsze splątanych z takimi lub innymi uprzedzeniami.


Magazyn „Foreign Affairs” opublikował artykuł Shaloma Lipnera pod tytułem „Israel’s Trump Delusion”. Autor jest przekonany, że nadzieje premiera Netanjahu na przebudowę Bliskiego Wschodu nie mają szans na realizację. Jak pisze:

„Zwycięstwo Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA nie mogło nadejść w lepszym momencie dla premiera Izraela Benjamina Netanjahu. Ponad 13 miesięcy od ataku terrorystycznego Hamasu 7 października 2023 r. Izrael jest w dobrej formie. Od początku roku Izrael wyeliminował wielu członków kierownictwa Hamasu i Hezbollahu, zdziesiątkował ich szeregi i przeprowadził precyzyjne ataki w Iranie.”

Tekst pisany jeszcze przed zawieszeniem broni w Libanie, więc autor twierdzi, że Netanjahu opiera się wszelkim próbom zawieszenia broni i zmierza do „kompleksowego przebudowania Bliskiego Wschodu”. Ulegając skrajnie prawicowym koalicjantom, chce kontynuować wojnę w Gazie i narzucić nowy porządek Libanowi.


To ciekawy styl prezentacji faktycznych celów. Izraelski premier rzeczywiście mówi o konieczności całkowitego wyeliminowania Hamasu i Hezbollahu i ma po temu ważne powody, (chociażby 26 tysięcy rakiet wystrzelonych na Izrael przez Hamas i Hezbollah od 7 października 2023 r.), ale autor stara się to przedstawić inaczej, dodając, że Netanjahu liczy na poparcie Trumpa. Dowiadujemy się, że Netanjahu może się przeliczyć, wojny mogą trwać długo, a Trump jest nieobliczalny.


Obawiam się, że musimy zgodzić się z Parmenidesem, który zastanawiał się nad tym wszystkim bez mała dwa i pół tysiąca lat temu, zauważając, że śmiertelni często mają problemy z odróżnianiem prawdy od mniemań, są głęboko przekonani, że ich mniemania są czystą prawdą i nie potrafią się pogodzić z faktem, że nasza wiedza jest zazwyczaj bardzo niepewna, a co gorsza, więcej niż często wykoślawiona przez uprzedzenia i oczekiwania.


Autor artykułu w „FA” pisze:

„…Netanjahu i jego sojusznicy przewidują, że nowa administracja Trumpa przyniesie Izraelowi bezwarunkowe wsparcie USA. To założenie dało nowy impuls najbardziej ekspansjonistycznym — a nawet mesjańskim — aspiracjom rosnącej prawicy Izraela, która ma nadzieję, że gdy tylko IDF zniszczy swoich przeciwników, wszyscy sceptycy dostrzegą daremność prób pokonania Izraela i zamiast tego będą dążyć do pokoju z nim. Izrael wzmocni swoją władzę nad Zachodnim Brzegiem, a według niektórych partnerów koalicyjnych Netanjahu, także nad Gazą. Wszyscy — lub przynajmniej wszyscy ważni gracze regionalni — będą żyli długo i szczęśliwie.”

Inny amerykański badacz, pochodzący z Libanu, Hussain Abdul-Hussain, wyraża ostrożną nadzieję na przebudowę sceny politycznej Libanu pisząc:

„Po wejściu w życie zawieszenia broni między Izraelem a Hezbollahem 27 listopada, oczekuje się, że Rada Współpracy Zatoki (GCC) zorganizuje swój coroczny szczyt w Kuwejcie 1 grudnia, aby ogłosić, że ich pieniądze na pomoc w odbudowie Libanu będą zależały od rozbrojenia Hezbollahu. Podobny warunek GCC rozbrojenia Hamasu prawdopodobnie będzie powiązany z odbudową Gazy.”

To inny styl, inna wiedza, chociaż wyraża nadzieję, opiera się na bardziej racjonalnych przesłankach. Czy rzeczywiście państwa Zatoki będą stawiały twarde warunki pomocy przy odbudowie? Oświadczenia są mniej ważne niż konkretne działania, a te poznamy z upływem czasu.


Nadal nie wiemy, jakie warunki będzie stawiała nowa amerykańska administracja. Shalom Lipner przypomina poprzednią propozycję Trumpa dla Palestyńczyków, „Pokój dla dobrobytu”, pisząc że nie spodobała się izraelskim osadnikom, „zapominając” napisać, że ten plan był odrzucony z wściekłością przez Autonomię Palestyńską. Wtedy Arabia Saudyjska poparła propozycję Trumpa, teraz to poparcie może być silniejsze i bardziej istotne. Wszystko to jednak są tylko nasze mniemania.


Złośliwie można powiedzieć, że „Foreign Affairs” bardzo by chciało takiego pokoju, który pozwala na dalszy outsourcing, czyli mordowanie Żydów arabskimi rękami, z łaskawym przyzwoleniem na ograniczoną obronę izraelskiego życia. Oczywiście Lipner mówi to innymi słowami:

„Netanjahu i jego sojusznicy nie doceniają niezliczonych problemów, które podważają te wielkie ambicje. Po pierwsze, Iran i jego zastępcy nie znikną. Hamas, Hezbollah i Huti już teraz wykazują odporność i zaczynają się przegrupowywać. Nadal mają znaczną siłę ognia i nadal są w stanie codziennie atakować Izrael setkami rakiet, pocisków balistycznych i dronów, które zabijają Izraelczyków i niszczą ich własność. Nawet jeśli tym grupom nie udaje się przełamać obrony powietrznej Izraela, udało im się siać ogólne spustoszenie, nieustannie zmuszając Izraelczyków do chowania się w schronach i zakłócając bieg życia Izraelczyków.”

Pisze również ten autor, że kraje zachodnie „wykazują jeszcze mniejszą cierpliwość wobec izraelskiej agresji” redukując lub odmawiając sprzedaży broni Izraelowi. Nie zauważa, że stanowcza reakcja na dziesiątki tysięcy rakiet raczej nie jest agresją, a on sam okazuje się dzielnym pomocnikiem tych, którzy chcą zachować trwałość ciągłych ataków terrorystycznych na Izrael.


Czy to mniemanie jest wynikiem gruntownej analizy, czy raczej produktem niechęci tak do izraelskiego rządu i jego premiera, jak i do nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych? 


Nieprzeparta niechęć do Donalda Trumpa nazywana jest czasem Trump derangement syndrome (TDS) i bez wątpienia wpływa zarówno na styl, jak i na treść wielu analiz publikowanych w renomowanych pismach. Czasem trafiamy na zupełnie inne spojrzenie na nową administrację USA, która rozpocznie swoje urzędowanie 20 stycznia 2025 r.


Kilka dni temu brytyjski „Telegraph” opublikował artykuł Allistera Heatha pod szokującym tytułem Trump is the last chance to save the decaying West from terminal decline. Autor pisze, że Trump jest mało prawdopodobnym wybawcą, który może uratować Stary Świat przed jego własną głupotą. Autor pisze o moralnym i intelektualnym upadku Zachodu, o niemrawej gospodarce i tchórzliwych politykach.     


Heath ma nadzieję, że zostaniemy wyrwani z naszego odrętwienia, zmuszeni właśnie przez Trumpa do zwiększenia wydatków na obronę, zawstydzeni, że można z ekstremistami walczyć inaczej i bardziej skutecznie. To jest ostatni dzwon.

„Trump chce uwolnić wzrost poprzez redukcję podatków i radykalną deregulację, wyzwalając przedsiębiorców i firmy technologiczne. Chce zakazać DEI (różnorodności, równości i integracji), przyjmując merytokrację i społeczeństwo ślepe na kolor skóry. Planuje atak na uniwersytety, które stały się fabrykami przebudzonych i specjalizują się w praniu mózgów młodym ludziom.”

Co z tych planów wyjdzie i jakie będą ich skutki? 


Allister Heath za kluczową sprawę uważa radykalną zmianę stosunku do Chin. To nie jest kraj, który za chwilę dołączy do wolnego świata. Chiny są szybko rozwijającą się, bardzo zaawansowaną technicznie i militarnie tyranią, która wypacza system międzynarodowego handlu. Zmierzając do jego rozbicia dla swoich imperialnych celów.    


Fakt, że nowa amerykańska administracja wydaje się być najbardziej pro-izraelska w dotychczasowej historii, oznacza nie tylko stanowcze przeciwstawienie się religijnym fanatykom z Teheranu, ale również tamę dla  tsunami antysemityzmu na Zachodzie. „Kawaleria przybywa w samą porę” – pisze Heath – dość obwiniania ofiar i umizgów do zbrodniarzy.


Tylko Ameryka ma siłę, żeby uderzyć w Islamską Republikę Iranu, odcinając jej możliwości finansowania terroru i zbrojeń nuklearnych, tylko Ameryka może nałożyć sankcje na MTK i MTS oraz ukrócić swawole ONZ, tylko Ameryka może przywrócić sens praw człowieka, tak bardzo wypaczony przez przebudzone szaleństwo.      


Oczywiście Donald Trump będzie popełniał błędy, będzie drażnił i irytował, ale główny szkielet jego programu może być odtrutką na dekadencję. A co z Ukrainą? Kluczem, zdaniem Heatha, będą reakcje Europy, ale ta sprawa stanowi największą niewiadomą i budzi największy niepokój.


Media są handlarzami mniemań, które tworzą opinię publiczną. Wszyscy szukamy prawdy, zazwyczaj na skróty i w złych miejscach, a nawet wychodząc z błędu nierzadko skręcamy w ślepy zaułek. Trudno pozbyć się wrażenia, że postmodernizm pozwolił uwierzyć, że „każdy ma swoją prawdę”, że nie mamy powodu sprawdzania skąd wiemy to, co wiemy, że o racjach ma rozstrzygać siła wrzasku i ulicznych protestów. Allister Heath może mieć rację, potrzebny jest gigantyczny wstrząs, żebyśmy odzyskali zdolność wątpienia i pewność, że częściej jesteśmy w błędzie niż mamy rację. To wymaga również powrotu do kultury sporów, a tego nam Donald Trump z pewnością nie załatwi.


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj




Komentarze
1. Kalkulacja Romana Kolarzowa 2024-12-03


Nauka

Znalezionych 1510 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Rządy prawa: Między literą a duchem prawa   Walter   2025-04-27
Chytra manipulacja płci   Tonhasca Júnior   2025-04-20
Colin Wright przedstawia historię gametycznej definicji biologicznej płci   Coyne   2025-04-11
Granice władzy państwa, granice wolności: Hayek i liberalna tradycja myślenia o władzy   Walter   2025-03-23
Król i jego muchy   Tonhasca Júnior   2025-03-16
Niezależna i wielokrotna ewolucja płci binarnej   Coyne   2025-03-01
Barbarzyńcy u bram   Tonhasca Júnior   2025-02-02
Przeleciało z wiatrem   Tonhasca Júnior   2025-01-12
Biologia nie jest bigoterią   Coyne   2025-01-05
Jeszcze więcej cenzurowania nauki przez poprawność polityczną: małżeństwo kuzynów jest tematem tabu w Wielkiej Brytanii   Coyne   2024-12-22
Cobb o Cricku: “Centralny Dogmat”   Coyne   2024-12-15
Najbardziej bzdurny artykuł roku   Coyne   2024-12-08
Errare humanum est   Koraszewski   2024-12-03
Trzepoczące dusze   Tonhasca Júnior   2024-11-10
Katastrofy mieszkaniowe   Tonhasca Júnior   2024-10-30
Oparta na ideologii i wprowadzająca w błąd krytyka sposobu nauczania współczesnej genetyki   Coyne   2024-10-22
Ignorowanie przez świat głodu w Sudanie dowodzi, że rasizm i antysemityzm to dwie strony tej samej monety     2024-09-25
Zarażenie i uzależnienie: metafory antysemityzmu   Garrard   2024-08-19
„Wyżeraj ich czaszki”: przyjemności antysemityzmu ponownie rozpatrzone po 7 października   Garrard   2024-08-18
Dumania o “Ewolucja jest faktem”   Coyne   2024-08-15
Imperializm i irredentyzm islamski i arabski napędzają konflikt między rzeką a morzem   Landes   2024-08-11
Zombi antysyjonizm    Tabarovsky   2024-08-08
Nowe odkrycia o „ostatnim uniwersalnym wspólnym przodku” Stworzenie, które dało początek wszystkim żywym istotom - istniało znacznie wcześniej niż dotychczas sądzono   Coyne   2024-08-06
Dowody na to, że ludzie współcześni opuścili Afrykę znacznie wcześniej niż nam się wydawało   Coyne   2024-07-25
Nowe odkrycia o denisowianach   Coyne   2024-07-18
Gdzie jest dziś Ameryka?   Koraszewski   2024-07-17
Pierwszy dowód na to, że owady przekraczają ocean   Coyne   2024-07-11
Podejrzenia i dowody   Tonhasca Júnior   2024-07-06
Tajemnica ewolucji ryb flądrokształtnych: częściowo rozwiązana    Coyne   2024-07-03
Starożytne kości ofiar ludzkich składanych przez Majów wykazują pokrewieństwo między zabitymi (i nie tylko to)   Coyne   2024-06-27
Nature” pisze o semantyce płci, a nie o nauce   Coyne   2024-06-18
Czerwone skarby   Tonhasca Júnior   2024-05-16
“Lancet” wychwala tradycyjną wiedzę rdzennych ludów   Coyne   2024-05-10
Więcej ludzi, więcej dobrobytu: wskaźnik obfitości SimonaWedług Simon Abundance Index 2024 zasoby Ziemi są o 509% większe niż w 1980 roku.   Tupy   2024-05-08
Rdzenna matematyka: zasłona dymna   Coyne   2024-05-02
Skamieniałe zachowanie: termity uwięzione w tandemie   Coyne   2024-04-25
Artykuł w piśmie „Science”: rozszerzyć DEI w STEMM   Coyne   2024-04-19
Dlaczego organizacje naukowe powinny zachować neutralność polityczną?   Coyne   2024-04-11
Darwin znowu się myli! Artykuł pokazuje, że jego hipoteza o „samcach większych u ssaków” wydaje się błędna   Coyne   2024-04-06
Czasami gwoździe, koparki, straż, czasami lalki, wstążki, makijaż   Tonhasca Júnior   2024-04-03
Po raz kolejny twierdzenie, że płeć nie jest binarna, ale bez żadnych nowych argumentów   Coyne   2024-03-29
Jak małpy człekokształtne (włącznie z ludźmi) straciły swoje ogony   Coyne   2024-03-26
Ale najpierw kawa   Tonhasca Júnior   2024-03-21
Ideolodzy: dlaczego nauczanie genetyki musi mieć charakter społeczno-polityczny   Coyne   2024-03-19
Przepływ genów od neandertalczyków i denisowian do ludzi „współczesnych” i odwrotnie   Coyne   2024-03-14
Wejdź – skoro nalegasz   Tonhasca Júnior   2024-03-09
Czy “bezpłciowe” bakterie tworzą biologiczne gatunki?   Coyne   2024-03-06
Carl Zimmer o gatunkach i ochronie     2024-02-29
Kolejna błędna próba skorygowania ewolucji   Coyne   2024-02-22
Ryjący w ziemi przedsiębiorcy   Tonhasca Júnior   2024-02-15
Olbrzymie armie o niezliczonych umiejętnościach    Tonhasca Júnior   2024-02-08
Wejdź, powiedziała, dam ci schronienie przed burzą   Tonhasca Júnior   2024-01-15
Czy ludzie wyewoluowali w wodzie?   Coyne   2024-01-08
Jak upadają wielcy   Tonhasca Júnior   2024-01-04
Oczy reniferów zmieniają kolor, żeby łatwiej im było dostrzec jadalne porosty   Coyne   2023-12-30
Życzliwi przestępcy   Tonhasca Júnior   2023-12-28
Conor Friedesdorf (i Alexander Barvinok) o ideologicznym przymusie na amerykańskich uczelniach   Coyne   2023-12-26
Zdumiewający manipulatorzy   Tonhasca Júnior   2023-12-25
Nie gryzie się ręki, która cię zapyla   Tonhasca Júnior   2023-10-19
Rewolucja komunikacyjna   Hannam   2023-10-18
BBC szerzy propagandę rolnictwa organicznego, a biedni na świecie cierpią   i Kathleen Hefferon   2023-10-13
Niezwykły przypadek koewolucji i specyficzności zapylacz/storczyk   Coyne   2023-10-07
Płeć męska lub żeńska: nie ma nic pomiędzy   Elliot   2023-10-03
Myślenie intuicyjne i analityczne   Novella   2023-09-29
„Kryzys klimatyczny” to mistyfikacja   Williams   2023-09-25
Jak (i dlaczego) ośmiornica edytuje swój RNA   Lewis   2023-09-23
„Najbardziej znany zabójca ludzi”: jakie są prawdziwe początki XIV-wiecznej Czarnej Śmierci?   Lewis   2023-09-15
Do jakiego stopnia pary mają wspólne cechy?   Novella   2023-09-14
Kenia daje zielone światło 58 projektom GMO – naukowcy na całym świecie kontynuują badania w dziedzinie biotechnologii, mimo procesów sądowych i dezinformacji   Ombogo   2023-09-08
Lancet atakuje anty-przebudzenie, a czytelnik odpowiada   Coyne   2023-08-24
Więcej wyrafinowanej teologii: uczony religijny zastanawia się, czy neandertalczycy mieli nieśmiertelne dusze   Coyne   2023-08-16
Aktywiści anty-GMO w Afryce szerzą mity i strach, ale nie przedstawiają żadnych naukowych dowodów   Abutu   2023-08-14
Mało znana strona ryjkowców   Tonhasca Júnior   2023-08-11
Dlaczego nie można być osobą transrasową?   Coyne   2023-08-10
Walka z malarią za pomocą inżynierii genetycznej   Novella   2023-08-08
Jak restrykcje Unii Europejskiej podsycały głosy przeciwko GMO, jak również głód na globalnym Południu, a zwłaszcza w Afryce   Oria   2023-08-02
Nieznośni mali pomocnicy   Tonhasca Junior   2023-07-29
Macedońskie skarby   Tonhasca Júnior   2023-07-26
GMO i motyle   Novella   2023-07-25
Narzucanie ideologii naturze: Kew Garden celebruje „rośliny queer”   Coyne   2023-07-24
Smak miesiąca   Tonhasca Júnior   2023-07-20
Kłopoty na wylocie   Szczęsny   2023-07-18
Ideologiczne podważanie biologii   i Luana S. Maroja   2023-07-17
Role mężczyzn i kobiet w polowaniu, raz jeszcze   Coyne   2023-07-15
David Hillis o specjacji   Coyne   2023-07-13
Niechętni dawcy i pracowici biorcy   Tonhasca Júnior   2023-07-08
Grube problemy z jelitem   Szczęsny   2023-07-07
Badaczka z Leakey Foundation twierdzi, że kości orangutanów mówią nam, że biologiczna płeć jest spektrum, a nie binarna   Coyne   2023-06-30
Przez dziurkę od klucza   Szczęsny   2023-06-24
Nowa (nie podparta żadnymi dowodami) hipoteza, która eliminuje role płciowe w społecznościach łowców-zbieraczy   Coyne   2023-06-22
Błędne wyobrażenia o ewolucji   Coyne   2023-06-16
Influencerzy z podziemia   Tonhasca Júnior   2023-06-13
Jak wyewoluowało ubarwienie ostrzegawcze?   Coyne   2023-06-12
„San Francisco Chronicle” bardzo myli się w sprawie biologicznej płci   Coyne   2023-06-09
Kolczasty problem   Tonhasca Júnior   2023-06-06
Wpaść w amok. Empiryczna analiza szaleńczych zabójstw pokazuje, że wyłaniają się dwa różne wzorce.   King   2023-06-03
Błędna krytyka genetycznych testów na pochodzenie   Coyne   2023-06-02
Zdatny do lotu   Tonhasca Júnior   2023-06-01
‘Raniąca’ idea merytorycznych podstaw nauki    i Jerry Coyne   2023-05-29
Główny problem w filogenezie zwierząt wydaje się być rozwiązany   Coyne   2023-05-26

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Hamasowscy mordercy


Stawianie czoła


 Dyplomaci, pokerzyści i matematycy


Dlaczego BIden


Nie do naprawy


Brednie


Rafizadeh


Demokracje powinny opuścić


Zarażenie i uzależnienie


Nic złego się nie dzieje


Chłopiec w kefiji


Czerwone skarby


Gdy­by nie Ży­dzi


Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk