Prawda

Czwartek, 1 maja 2025 - 01:02

« Poprzedni Następny »


„Abu Jair!” – Dla Syryjczyków takich jak ja, Netanjahu jest nieprawdopodobnym  bohaterem


Anonim 2024-11-03

Syryjczycy świętujący śmierć Nasrallaha 28 września 2024 r., (Zrzut z ekranu wideo: https://www.youtube.com/watch?v=x-eN8LEibSk)

Syryjczycy świętujący śmierć Nasrallaha 28 września 2024 r., (Zrzut z ekranu wideo: https://www.youtube.com/watch?v=x-eN8LEibSk)



Zostaliśmy nazwani zdrajcami i syjonistycznymi agentami, którzy zasłużyli na gaz sarin Assada, ale po śmierci Nasrallaha rozdawaliśmy słodycze. 


Siódmego października ubiegłego roku, przeglądając moje konto na Instagramie,  zobaczyłem zalew obrazów odrażającej masakry. Początkowo sądziłem, że takich okrucieństw mógł się dopuścić tylko reżim Assada i Hezbollah przeciwko kolejnemu syryjskiemu miastu. Dreszcz przebiegł mi po plecach, gdy uświadomiłem sobie, że wydarzyło się to w Izraelu i zostało dokonane przez terrorystów Hamasu. W miarę pojawiania się kolejnych filmów i relacji ocalałych zacząłem odczuwać mieszankę obrzydzenia, bezradności i strachu. Wróciły do mnie wspomnienia najkrwawszych okrucieństw w Syrii. „Mam nadzieję, że nie dokonają kolejnych masakr” – pomyślałem, przypominając sobie, jak Assad, Hezbollah i wspierane przez Iran milicje dokonywały wspólnie masakr w całej Syrii.


Wściekłem się, gdy zobaczyłem filmy, na których zwolennicy Hamasu, Hezbollahu i Assada rozdawali słodycze. Rozmawiałem tego dnia z kilkoma syryjskimi aktywistami. Opisując swoją odrazę do masakry, użyli słów głęboko wrytych w syryjską psychikę, takich jak Tadamon , Madayah , Holah i Khan Sheikhun. Podczas gdy dla wielu osób spoza Syrii słowa te mogą wydawać się zaledwie dziwacznymi dźwiękami, dla nas każde z nich stanowi głęboką ranę w naszych duszach. 7 października zbiorowa świadomość wolnych Syryjczyków doświadczyła epizodu PTSD, chociaż niewielu odważyło się mówić o tym głośno.

 

„Nie mogę już jeść baklawy. Znów to robią, używają jej do świętowania kolejnej barbarzyńskiej masakry” – szepnęła Samia przez telefon, jej głos był zachrypnięty od płaczu. „Przez 13 lat używali baklawy jako broni wojennej przeciwko nam. Na sam widok tych słodyczy robi mi się mdło”. Typowe dla Samii było przeniesienie uwagi na coś tak mało istotnego, jak baklawa, aby uniknąć komentowania makabrycznego wydarzenia. Kiedy mówiła, w mojej głowie pojawiły się niezliczone rytuały baklawy, których doświadczyliśmy na przestrzeni minionych lat. Rozdawanie baklawy przez Hezbollah po masakrze w Kusajr, Dabke i rozdawanie baklawy przez zwolenników Assada po ataku chemicznym w Ghoucie i tak dalej i tak dalej.


Gdy w ciągu następnego roku rozwijała się wojna Izraela z Hamasem, wielu zwykłych Syryjczyków wydawało się wyraźnie oderwanych od innych społeczności arabskich i muzułmańskich. Czułem, że stosunek Syryjczyków do Izraela zmieniał się w niespotykany dotąd sposób, ale ludzie nadal bali się mówić o tym publicznie. Być może było to pomieszanie uczuć empatii wobec narodu żydowskiego, mimo że dorastali w surowej dyktaturze, która przez całe życie pompowała do naszych umysłów antysemickie mity. Być może był to strach przed rozgniewaniem Turcji, która kontrolowała każde ziarno pszenicy i ryżu, które trafiło do północno-zachodniej Syrii. Jednak trzynaście lat masakr udowodniło Syryjczykom, że ich jedynymi prawdziwymi wrogami byli Assad, Hezbollah i Iran.


Kiedy Izrael rozpoczął swoją ostatnią ofensywę przeciwko Hezbollahowi, transformacja nastrojów syryjskich była kompletna. Za każdym razem, gdy Izrael zabijał jakiegoś przywódcę Hezbollahu, który nadzorował masakrę naszych rodaków, Syryjczycy na północnym zachodzie świętowali fajerwerkami, muzyką i słodyczami. W desperackim geście niektórzy wznosili transparenty z podziękowaniami dla Izraela za walkę z Hezbollahem. Jednak tłum zwolenników Hamasu szybko dosięgał Syryjczyków wszędzie. Zostaliśmy nazwani zdrajcami i syjonistycznymi agentami, którzy zasłużyli na bomby beczkowe Assada i gaz sarin. Assad wykorzystał to jako pretekst do dalszych mordów i tortur. Syryjscy uchodźcy w Libanie byli łapani i bici, podczas gdy uchodźcy w Turcji żyli w strachu przed ponowną falą prześladowań.


Przełomowy moment nastąpił, gdy premier Benjamin Netanjahu nakazał likwidację  Hassana Nasrallaha. W Idlibie i innych miastach północno-zachodniej Syrii wybuchły masowe, spontaniczne wiece.


Rozdawano tak duże ilości baklawy, że cukiernie w Idlibie były przez kilka dni całkowicie ogołocone. Dla wielu szokujące były transparenty niesione przez wielu Syryjczyków, którzy bezpośrednio dziękowali Abu Jairowi , jak tu często nazywamy Netanjahu. Grupa aktywistów użyła Tłumacza Google, aby napisać transparent z podziękowaniem dla izraelskiego premiera chociażby w kulawym hebrajskim. Tabu w końcu zostało przełamane.


Syryjscy rebelianci w Idlibie w Syrii trzymają transparent z podziękowaniami dla Netanjahu za zabicie Nasrallaha i „oświetlenie drogi do pokoju” (Używane zgodnie z klauzulą 27a ustawy o prawach autorskich)

Syryjscy rebelianci w Idlibie w Syrii trzymają transparent z podziękowaniami dla Netanjahu za zabicie Nasrallaha i „oświetlenie drogi do pokoju” (Używane zgodnie z klauzulą 27a ustawy o prawach autorskich)



Zadzwoniłem tego dnia do Samii. W tle słyszałem głośną arabską muzykę.


„Czy jesteś szczęśliwa?” zapytałem.


„Oczywiście, że jestem szczęśliwa! W końcu mogę jeść baklawę!”


„Wygląda na to, że w nadchodzących dniach będziemy jej jeść bardzo dużo”.


„Wiem! Już kupiłam dwa pudełka. Jedno z nich otworzyłam dziś, a drugie zostawiam na wielką uroczystość”.


„Abu Raqbe?”
 – zapytałem, drwiąc z Assada.


„Dlaczego nie? Z Abu Yairem nic nie jest niemożliwe.” Odpowiedziała melodyjnie.


Link do oryginału: https://blogs.timesofisrael.com/abu-yair-for-syrians-like-me-netanyahu-is-an-unlikely-hero/

Blog przy „Times of Israel, 28 października 2024

Tłumaczenie: Andrzej Koraszewski

 

O autorze

Pisarz, krytyk reżimu Assada, urodził się i wychował w Syrii, a obecnie mieszka na Zachodzie. Jego tożsamość nie została ujawniona, aby chronić członków rodziny, którzy nadal mieszkają w regionie.


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj




Komentarze
1. Piekące policzki Romana Kolarzowa 2024-11-04


Dysydenci

Znalezionych 361 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Umowa nuklearna czy nie, Hezbollah musi się rozbroić   Abdul-Hussain   2025-04-22
Palestyńczycy: mordowanie Żydów pod fałszywym pretekstem obrony meczetu Al-Aksa   Tawil   2025-04-18
Johnny Rotten ma rację: Hamas to banda „eksterminatorów Żydów”   O'Neill   2025-04-18
Muzułmańscy „uczeni” z Kataru wzywają do śmierci i zniszczenia   Toameh   2025-04-15
Uniwersytety w USA stały się platformą do szerzenia ekstremizmu, nienawiści i antysemityzmu     2025-04-07
Nie dajcie się nabrać na sztuczkę Hamasu o „długoterminowym zawieszeniu broni”   Toameh   2025-03-19
Dlaczego Arabowie nie chcą przyjąć palestyńskich zwolnionych terrorystów   Toameh   2025-03-10
Arabscy autorzy: Arabowie i oś oporu muszą przyznać porażkę w wojnie z Izraelem; musimy dążyć do ery bez wojen     2025-03-09
Masakra Hamasu z 7 października jest częścią dżihadu dla zniszczenia Izraela   Toameh   2025-03-05
Plan Trumpa kontra potęga Kataru   Aboubakr Mansour   2025-03-03
Dlaczego Trump musi nalegać na odsunięcie Hamasu od władzy   Toameh   2025-03-02
Dlaczego nie powinno być Palestyny   Aboubakr Mansour   2025-02-27
Arabscy autorzy: o traktowaniu izraelskich porwanych     2025-02-15
Palestyński publicysta na saudyjskiej witrynie internetowej z zadowoleniem przyjmuje propozycję Trumpa o ewakuacji Strefy Gazy     2025-02-12
Arabscy dziennikarze krytykują Hamas     2025-01-23
Jak przywódcy izraelskich Arabów zdradzają swoją ludność   Toameh   2025-01-02
Dlaczego Palestyńczycy nie  będą mieli nowych przywódców   Tawil   2024-12-02
Arabskie postaci medialne krytykują Hamas: to jest prawdziwy wróg Gazańczyków, podwykonawca Iranu   i H. Varulkar   2024-12-01
Palestyńczycy nie mają prawa do Ziemi Świętej     2024-11-29
Oblicze nienawiści: jak reżim islamski żywi się antysemickimi kłamstwami   Szahabi   2024-11-09
„Abu Jair!” – Dla Syryjczyków takich jak ja, Netanjahu jest nieprawdopodobnym  bohaterem     2024-11-03
Zmiana reżimu w Iranie jest możliwa tylko przez wspieranie jego mniejszości etnicznych   Mustafa   2024-10-26
Liban ma teraz szansę odzyskać suwerenność z rąk Hezbollahu   Abdul-Hussain   2024-10-15
Dziękuję wam, Palestyńczycy   Pandavar   2024-10-13
Dlaczego Arabowie świętują śmierć Hassana Nasrallaha   Tawil   2024-10-09
Porozumienia Abrahamowe nie są o Palestyńczykach    Abdul-Hussain   2024-09-24
Listy do izraelskich bliźnich   Koraszewski   2024-09-06
Libański filmowiec: „Sprawa palestyńska jest fałszywa, nigdy nie istniało państwo palestyńskie"     2024-08-29
„Politycy” i terroryści Hamasu: nie ma między nimi różnicy   Tawil   2024-08-16
Czego można się nauczyć z mitu o głodzie w GazieOd początku wojny ONZ publikowała raporty i aktualizacje dotyczące sytuacji humanitarnej w Strefie Gazy, ukazujące ponury obraz niedoboru pomocy humanitarnej.   Trotter   2024-08-15
Przywódca Hamasu, Hanija, nie był umiarkowanym politykiem, ale morderczym terrorystą   Ziada   2024-08-02
Biden nie ma odpowiedzi na rozprzestrzeniające się zagrożenie ze strony HezbollahuNasrallah wie, że prezydent USA bardziej koncentruje się na reelekcji niż na Bliskim Wschodzie   Abdul-Hussain   2024-07-01
List otwarty do dziennikarzy BBC i CNN     2024-06-28
Libański dziennikarz: Protesty studenckie w USA przeciwko Izraelowi służą w ostatecznym rachunku Iranowi i organizacjom islamistycznym     2024-06-22
Czy normalizacja izraelsko-saudyjska jest celem czy środkiem?Biden opóźnia normalizację stosunków Arabii Saudyjskiej z Izraelem do czasu naprawienia sytuacji w regionie, przez co błędnie zmienia pokój w marchewkę na kiju.   Abdul-Hussain   2024-06-20
Dlaczego nie ma państwa palestyńskiego?Jedno państwo dwunarodowe jest niemożliwe, scenariusz dwóch państw okazał się nieosiągalny   Abdul-Hussain   2024-06-16
Szepty i krzyki w salonie krzywych luster   Koraszewski   2024-06-14
Hamas jest winny izraelskiej operacji w Rafah   Eid   2024-05-18
Państwo palestyńskie doprowadzi do kolejnych masakr, co będzie ostatnim gwoździem do trumny dziedzictwa Bidena   Tawil   2024-05-15
Publicysta w gazecie Autonomii Palestyńskiej: Al-Dżazira TV Kataru nie jest źródłem prawdy; służy Hamasowi i organizacjom terrorystycznym     2024-05-07
Amerykańskie kampusy: troskliwy wychów terrorystów   Tawil   2024-05-03
Hamas niszczy Gazę, ale głosi, że odniósł „zwycięstwo”   Tawil   2024-04-18
Przestańcie obwiniać Żydów — Hamas głodzi naszych braci i siostry w Gazie   Eid   2024-03-18
Narastająca krytyka Hamasu i jego przywódcy, Sinwara, przez Gazańczyków: Oni kupczą naszą krwią     2024-03-12
Prawdziwa śmierć w kognitywnej wojnie   Koraszewski   2024-02-23
„Dlaczego Hamas nie pójdzie do piekła i nie ukryje się tam?”: Inne głosy z Gazy   Tawil   2024-02-17
Hamas zainwestował wszystko w beznadziejną wojnę     2024-02-10
Egipski analityk w libańskiej telewizji: Hamas jest problemem; Arabowie muszą przestać myśleć, że Izrael zniknie; Hezbollah przejął Liban”     2024-01-15
Czy Autonomię Palestyńską można „zrekonstruować”?   Tawil   2023-12-11
Jak ci popierający Hamas zachodni liberałowie śmią twierdzić, że przemawiają w moim imieniu, Araba, który cierpiał z powodu islamskiego terroru   Abdul-Hussain   2023-12-09
Dwaj marokańscy intelektualiści potępiają Hamas; inni ich potępiają     2023-12-08
Hamas morduje także muzułmanów   Toameh   2023-12-07
Jestem Arabem i nie rozumiem, dlaczego świat nie może uznać żydowskiego bólu   Abdul-Hussain   2023-11-23
Gaza i narracja dekolonizacji   Abdul-Hussain   2023-11-14
Terroryzm Hamasu jest wymierzony nie tylko w Izrael, ale przeciwko moim palestyńskim braciom i siostrom w Gazie   Eid   2023-11-13
Luai Ahmed: Jemeński Szwed wypowiada się na temat wojny Izraela z Hamasem   Oz   2023-11-08
Egipski dziennikarz o zbrodniach  Hamasu     2023-10-31
Arabscy użytkownicy mediów społecznościowych: Bezczeszczenie zwłok, gwałcenie dziewcząt, porywanie starych kobiet są sprzeczne z islamem     2023-10-14
Syjonizm jest wzorem dla rdzennej ludności   Trotter   2023-09-15
Jak możemy prowadzić właściwą debatę, skoro nie mówimy już tym samym językiem?   Dawkins   2023-08-30
Izraelskie elity buntują się przeciwko demokracjiArchitekci protestów przeciwko Bibi jasno określają swoje motywy: obrona elit przed masami   Taub   2023-08-23
Plan Iranu zamiany Zachodniego Brzegu w bazę terroru   Tawil   2023-08-21
Milczenie owiecDla amerykańskich badaczy Iranu walka z prawicą jest ważniejsza niż krytykowanie reżimu – czy słuchanie Irańczyków   Khameneh   2023-08-18
Profesor z Teheranu: Mniej niż 10% Irańczyków chce unicestwienia Izraela   Fitzgerald   2023-04-13
Fatwa potępia Hamas za rakiety, które spadły w Gazie, za dzieci-żołnierzy, za ludzkie tarcze i za profanowanie Ramadanu   Amos   2023-04-04
Zabijanie Żydów wnosi radość w serca Palestyńczyków   Tawil   2023-02-28
Czy świat wysłucha opowieści o losie Palestyńczyków w Gazie?   Haddad   2023-02-17
Irańskie kobiety przeciw pobożnym zbirom   Koraszewski   2022-12-05
Czy pojedynczy protest może coś zmienić?   Sarin   2022-10-28
Islamski uczony o islamskim zacofaniu     2022-08-22
Moje spotkanie z Salmanem Rushdiem – czy będę kolejną ofiarą?   Abdel-Samad   2022-08-18
Przywódcy Libanu są “oderwani od rzeczywistości”   Toameh   2022-08-10
Likwidacja islamskiego terroryzmu wymaga wymazania ekstremizmu z programów szkolnych, rozwijania wiedzy, tolerancji i humanizmu     2022-06-13
Opowieść o dwóch kobietach zajmujących się nauką     2022-05-24
Znieść „Dzień Nakby”   Eid   2022-05-15
Jestem Południowoafrykańczykiem. Nie mówcie mi, że w Izraelu jest jakiś apartheid   Mokgomole   2022-05-05
Administracja Bidena ignoruje to, co Palestyńczycy rzeczywiście mówią   Toameh   2022-04-29
Dlaczego Palestyńczycy świętują mordowanie Żydów   Toameh   2022-04-24
Jak Palestyńczycy bezczeszczą święte miejsca wszystkich, włącznie z własnymi   Tawil   2022-04-23
Przemówienie Josepha Haddada do członków irlandzkiego parlamentu (24 lutego 2022)   Haddad   2022-03-12
Wojna ONZ z żydowską Jerozolimą   Trotter   2022-01-06
Prosta wiara dziecka   Mansour   2021-12-19
Czy Palestyńczycy wybierają terroryzm czy pokój? Abbas wybiera jedno i drugie   Toameh   2021-12-09
Gdyby Izraelczycy nazwali swoje państwo Palestyną     2021-12-05
Palestyński dżihad przeciwko Żydom   Tawil   2021-12-01
Dlaczego Palestyńczycy wolą pracować w Izraelu   Toameh   2021-10-20
Opowieść ku przestrodze o ściganiu zwolenników normalizacji arabsko-izraelskiej   Tobin   2021-10-11
Izrael: najgorsza rzecz, jaka przydarzyła się islamowi   Pandavar   2021-10-02
Żelazna Kopuła chroni nie tylko Żydów   Eid   2021-09-30
Naruszenia” praw, o które nie dba Rada Bezpieczeństwa ONZ   Toameh   2021-08-09
Pułapki palestyńskiej wyjątkowości   Aboubakr   2021-07-29
Ulice Gazy są piękniejsze niż ulice Bagdadu     2021-07-28
Bojkot ogłoszony przez Ben & Jerry szkodzi Palestyńczykom   Eid   2021-07-23
“Aktywista praw człowieka”, który kocha tyranów   Abdul-Hussain   2021-07-05
Pora, by Ilhan Omar i cała “Brygada” dowiedziały się prawdy o Izraelu i Hamasie   Eid   2021-07-03
Kongresmenka, która nigdy nie stała się Amerykanką   Abdul-Hussain   2021-06-23
Bliski Wschód: Dzwon alarmowy dla administracji Bidena   Toameh   2021-06-16
Hamas i Iran zamienili Gazę w cmentarz dla dzieci   Toameh   2021-06-09
To Hamas, a nie Izrael, jest winny najnowszego rozlewu krwi   Eid   2021-05-24
Jak zawarłem pokój z Izraelem   Abdul-Hussain   2021-05-21

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Hamasowscy mordercy


Stawianie czoła


 Dyplomaci, pokerzyści i matematycy


Dlaczego BIden


Nie do naprawy


Brednie


Rafizadeh


Demokracje powinny opuścić


Zarażenie i uzależnienie


Nic złego się nie dzieje


Chłopiec w kefiji


Czerwone skarby


Gdy­by nie Ży­dzi


Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk