Prawda

Sobota, 9 grudnia 2023 - 13:37

« Poprzedni Następny »


Więcej wyrafinowanej teologii: uczony religijny zastanawia się, czy neandertalczycy mieli nieśmiertelne dusze


Jerry A. Coyne 2023-08-16

Rekonstrukcja wyglądu neandertalczyka (Źródło: Wikipedia)
Rekonstrukcja wyglądu neandertalczyka (Źródło: Wikipedia)

Abyście nie myśleli, że dla Wyrafinowanej Teologii™ nastały ciężkie czasy, tutaj mamy artykuł, w którym szczegółowo i żmudnie rozważa się niezwykle ważne pytanie: „Czy Chrystus umarł za neandertalczyków?” Według autora, Simona Francisa Gaine'a, można to przeformułować w następujący sposób: „Czy neandertalczycy mieli nieśmiertelne dusze?” ("OP" po jego nazwisku oznacza Ordinis Praedicatorum, co oznacza Zakon Kaznodziejski w dominikańskiej sekcie katolicyzmu.)

I on dostaje pieniądze za pisanie takich rzeczy; jego biografia, w tym dyplom z Oxfordu, daje mu świadectwo wiarygodności:

Ks. Simon jest obecnie przydzielony do  Angelicum w Rzymie, gdzie wykłada na Wydziale Teologicznym Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza. Wykłada teologię łaski i antropologię chrześcijańską oraz kieruje wydziałowym seminarium doktoranckim.


Ks. Simon jest kierownikiem Katedry Antropologii Teologicznej i Etyki Pinckaers w Instytucie Tomistycznym Angelicum, którego jest także dyrektorem. Jest członkiem Rady Doradczej Instytutu Akwinaty Blackfriars, Papieskiej Akademii św. Tomasza w Rzymie oraz Międzynarodowej Komisji Teologicznej Watykanu.


Studiował teologię w Oksfordzie i uzyskał doktorat ze współczesnej teologii katolickiej, zanim wstąpił do zakonu dominikanów w 1995 roku.

Kliknij link pod zrzutem ekranu, aby zobaczyć typowy przykład Wyrafinowanej Teologii™. Artykuł ukazał się w 2020 roku w „New Blackfriars”, czasopiśmie Wiley, które najwyraźniej jest recenzowane przez specjalistów.


Oto Wielkie Pytanie:

Nie mam doświadczenia w żadnej z tych nauk, ale starałem się jak najlepiej zrozumieć, co mają do powiedzenia, aby uwzględnić to, co mają do powiedzenia w ramach teologicznych. Dzisiaj przyjrzę się neandertalczykom i ich związkowi z nami z perspektywy teologicznej w tradycji katolickiej, pytając, co powinien o nich sądzić uczeń św. Tomasza z Akwinu. Czy należy ich zaliczyć do ludzkości stworzonej przez Boga na swój obraz i podobieństwo, która popadła w grzech, czy też należy ich zaliczyć do innych gatunków zwierząt naszego świata przedstawionych w pierwszym rozdziale Księgi Rodzaju? A może są czymś innym? Podczas gdy samo stworzenie ma zostać ostatecznie odnowione przez Chrystusa, zgodnie z wiarą chrześcijańską mówi się, że Chrystus umarł za nasze przewinienia, za nasze grzechy. Czy Chrystus umarł za neandertalczyków?

To sprowadza się do pytania, mówi Gaine, czy neandertalczycy mieli nieśmiertelne dusze, więc musimy szukać na to dowodów. Gdyby tak było, mogliby zostać zbawieni przez Jezusa, bo choć zniknięcie neandertalczyków wyprzedziło pojawienie się Jezusa o około 40 tysięcy lat, ich dusze musiały przebywać gdzieś na przykład w czyśćcu (wraz z duszami Azteków i innych przedchrześcijańskich wierzących) przez tysiąclecia. Gaine nie podejmuje kwestii, czy inne homininy, jak H. erectus czy H. floresiensis , a tym bardziej Denisowianie, również mieli dusze.


Ponieważ nie mamy pojęcia, czy neandertalczycy mieli nieśmiertelną duszę (w rzeczywistości nie możemy być pewni, czy ktokolwiek inny ma nieśmiertelną duszę, ponieważ jest to jak świadomość), musimy szukać symptomów duszy. Sprawę komplikuje fakt, że neandertalczycy krzyżowali się z „nowoczesnym” Homo sapiens, tak że większość z nas nosi w swoim genomie kilka procent genów neandertalskich.


Aby odpowiedzieć na pytanie, czy neandertalczycy są „teologicznie ludźmi” (tj. czy mieli nieśmiertelne dusze), Gaine zwraca się do swojego bohatera z Akwinu:

Czy zatem  neandertalczycy byli  teologicznie ludźmi, czy nie? Sądzę, że jedynym sposobem, w jaki możemy podejść do tego pytania, jest pytanie, czy neandertalczycy mieli nieśmiertelne dusze, tak jak my. Ale poza nauczaniem chrześcijańskim skąd wiemy, że  w ogóle mamy  takie dusze? Nie możemy po prostu spojrzeć na nasze niematerialne dusze, a Akwinata uważał, że charakter naszych dusz poznajemy tylko po tym, co robimy. Tomasz z Akwinu z faktu, że dokonujemy intelektualnych aktów poznania rzeczy wyabstrahowanych z ich materialnych uwarunkowań, wywodzi istnienie niematerialnej duszy intelektualnej. Nasza wiedza nie dotyczy tylko szczegółów, ale jest uniwersalna, umożliwiając zajęcia takie jak filozofia i nauka oraz potencjał wyniesienia przez Boga do nadprzyrodzonej wiedzy i miłości do Niego. Akwinata uważa, że gdyby ludzka wiedza była bardziej ograniczona do procesu materialnego, nasze dusze nie byłyby tak samoistnymi, niematerialnymi duszami. Znalezienie dowodów na intelektualne wzloty w całej historii sapiens jest jednak wystarczająco trudne, nie mówiąc już o neandertalczykach.


. . . To, czego powinniśmy szukać w przypadku neandertalczyków, to dowody na zachowanie noszące znamiona intelektualnej duszy, takiej jak nasza. 

I tak „dusza intelektualna” staje się wtedy symptomem nieśmiertelnej duszy, która sama jest warunkiem tego, czy możesz zostać zbawiony przez Chrystusa. Czy neandertalczycy je mieli? Gaine wykorzystuje kilka linii dowodów, aby zasugerować, że tak.

  • Neandertalczycy grzebali swoich zmarłych (religia!)
  • Język. Nie wiemy, czy neandertalczycy mogli mówić, ale mieli aparat głosowy podobny do współczesnego H. sapiens. Gaine konkluduje, że mieli język, choć oczywiście to czysta spekulacja. Ale od kiedy Wyrafinowani Teolodzy™ wzdragają się przed nieuzasadnionymi spekulacjami?
  • Neandertalczycy tworzyli malowidła naskalne i być może ozdabiali się piórami i biżuterią: oznaki „kultury materialnej” podobnej do H. sapiens

Tak więc konkluduje, nie mówiąc tego wprost, że neandertalczycy mieli nieśmiertelne dusze i byli zdolni do zbawienia przez Chrystusa. To rzekomo pozwala nam wykorzystać naukę do poszerzenia teologii:

Jak jednak cokolwiek z tego ma znaczenie dla teologii w tradycji Tomasza z Akwinu? Jeśli neandertalczycy zostali stworzeni na obraz Boga i zbawieni przez Chrystusa, musi to poszerzyć nasze zrozumienie Chrystusowej arki zbawienia i postawić pytania o to, w jaki sposób Jego zbawienna łaska została im udostępniona. Ponieważ Kościół uczy, że Bóg w jakiś sposób oferuje zbawienie przez Chrystusa każdemu człowiekowi, teolodzy często pytali w ostatnich czasach, jak ta oferta skierowana jest do tych, którzy nie słyszeli o Ewangelii, wyznawców innych religii, a nawet ateistów. Wydaje mi się, że tak jak współczesna nauka poszerzyła nasze poczucie fizycznego wszechświata, włączenie neandertalczyków do teologicznego człowieczeństwa musi w jakiś sposób rozszerzyć nasze poczucie zbawienia człowieka, biorąc pod uwagę, że dokonało się ono w życiu, jakie prowadzili neandertalczycy.


. . . Ale nawet jeśli włączenie neandertalczyków nie przynosi natychmiastowych korzyści teologicznych, przynajmniej z powodów apologetycznych wydaje się konieczne, aby teologia wzięła pod uwagę odkrycie ich. Jeśli teolodzy tego nie zrobią, ryzykują, że pozostawią wiarę i naukę w oddzielnych, zamkniętych światach, tak jakby nasza wiara nie mogła poradzić sobie z postępem ludzkiej wiedzy, pozostawiając ją kulturowo odizolowaną i pozornie nieistotną dla wielu. Jest to dokładnie przeciwieństwo postawy Akwinaty, który przekonany, że cała prawda pochodzi od Boga, potwierdził w swoich czasach mądrość chrześcijańską, włączając do niej to, co wiedział o nauce ludzkiej.

Ale dlaczego zatrzymywać się na neandertalczykach, skoro „rozszerzasz swoją wiarę poprzez naukę”. Istnieje wiele innych homininów, które należy wziąć pod uwagę (patrz poniżej). Czy możemy wykluczyć większość z nich, bo mogły nie mieć języka?A co z innymi ssakami ? W 2015 roku wielcy Wyrafinowani Teolodzy™ katoliccy Edward Feser i David Bentley Hart spierali się o to, czy psy mogą iść do nieba. (Hart mówił „tak”, podczas gdy Feser mówił „nie”, obaj zaciekle cytując Ojców Kościoła, takich jak Akwinata, aby poprzeć swoje stanowiska).


Są to trudne pytania i oczywiście, aby na nie odpowiedzieć, teolodzy muszą konstruować zmyślone argumenty oparte na kazuistyce. Zdumiewa mnie to, że ludziom płaci się za korumpowanie nauki takimi absurdalnymi pytaniami teologicznymi. To nieuzasadnione spekulacje na temat niepopartych żadnymi dowodami twierdzeń empirycznych.

h/t: David


Link do oryginału: ttps://whyevolutionistrue.com/2023/08/10/more-sophisticated-theology-a-religious-scholar-ponders-whether-neanderthals-had-immortal-souls/

Why Evolution Is True, 10 sierpnia 2023

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJerry A. Coyne

Emerytowany profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków. Jest również jednym ze znanych "nowych ateistów" i autorem (wydanej również po polsku przez wydawnictwo "Stapis") książki "Faith vs Fakt". Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.
 

Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1452 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Nie gryzie się ręki, która cię zapyla   Tonhasca Júnior   2023-10-19
Rewolucja komunikacyjna   Hannam   2023-10-18
BBC szerzy propagandę rolnictwa organicznego, a biedni na świecie cierpią   i Kathleen Hefferon   2023-10-13
Niezwykły przypadek koewolucji i specyficzności zapylacz/storczyk   Coyne   2023-10-07
Płeć męska lub żeńska: nie ma nic pomiędzy   Elliot   2023-10-03
Myślenie intuicyjne i analityczne   Novella   2023-09-29
„Kryzys klimatyczny” to mistyfikacja   Williams   2023-09-25
Jak (i dlaczego) ośmiornica edytuje swój RNA   Lewis   2023-09-23
„Najbardziej znany zabójca ludzi”: jakie są prawdziwe początki XIV-wiecznej Czarnej Śmierci?   Lewis   2023-09-15
Do jakiego stopnia pary mają wspólne cechy?   Novella   2023-09-14
Kenia daje zielone światło 58 projektom GMO – naukowcy na całym świecie kontynuują badania w dziedzinie biotechnologii, mimo procesów sądowych i dezinformacji   Ombogo   2023-09-08
Lancet atakuje anty-przebudzenie, a czytelnik odpowiada   Coyne   2023-08-24
Więcej wyrafinowanej teologii: uczony religijny zastanawia się, czy neandertalczycy mieli nieśmiertelne dusze   Coyne   2023-08-16
Aktywiści anty-GMO w Afryce szerzą mity i strach, ale nie przedstawiają żadnych naukowych dowodów   Abutu   2023-08-14
Mało znana strona ryjkowców   Tonhasca Júnior   2023-08-11
Dlaczego nie można być osobą transrasową?   Coyne   2023-08-10
Walka z malarią za pomocą inżynierii genetycznej   Novella   2023-08-08
Jak restrykcje Unii Europejskiej podsycały głosy przeciwko GMO, jak również głód na globalnym Południu, a zwłaszcza w Afryce   Oria   2023-08-02
Nieznośni mali pomocnicy   Tonhasca Junior   2023-07-29
Macedońskie skarby   Tonhasca Júnior   2023-07-26
GMO i motyle   Novella   2023-07-25
Narzucanie ideologii naturze: Kew Garden celebruje „rośliny queer”   Coyne   2023-07-24
Smak miesiąca   Tonhasca Júnior   2023-07-20
Kłopoty na wylocie   Szczęsny   2023-07-18
Ideologiczne podważanie biologii   i Luana S. Maroja   2023-07-17
Role mężczyzn i kobiet w polowaniu, raz jeszcze   Coyne   2023-07-15
David Hillis o specjacji   Coyne   2023-07-13
Niechętni dawcy i pracowici biorcy   Tonhasca Júnior   2023-07-08
Grube problemy z jelitem   Szczęsny   2023-07-07
Badaczka z Leakey Foundation twierdzi, że kości orangutanów mówią nam, że biologiczna płeć jest spektrum, a nie binarna   Coyne   2023-06-30
Przez dziurkę od klucza   Szczęsny   2023-06-24
Nowa (nie podparta żadnymi dowodami) hipoteza, która eliminuje role płciowe w społecznościach łowców-zbieraczy   Coyne   2023-06-22
Błędne wyobrażenia o ewolucji   Coyne   2023-06-16
Influencerzy z podziemia   Tonhasca Júnior   2023-06-13
Jak wyewoluowało ubarwienie ostrzegawcze?   Coyne   2023-06-12
„San Francisco Chronicle” bardzo myli się w sprawie biologicznej płci   Coyne   2023-06-09
Kolczasty problem   Tonhasca Júnior   2023-06-06
Wpaść w amok. Empiryczna analiza szaleńczych zabójstw pokazuje, że wyłaniają się dwa różne wzorce.   King   2023-06-03
Błędna krytyka genetycznych testów na pochodzenie   Coyne   2023-06-02
Zdatny do lotu   Tonhasca Júnior   2023-06-01
‘Raniąca’ idea merytorycznych podstaw nauki    i Jerry Coyne   2023-05-29
Główny problem w filogenezie zwierząt wydaje się być rozwiązany   Coyne   2023-05-26
Americana   Tonhasca Júnior   2023-05-24
Czy uprawa jabłek odzwierciedla bigoterię?   Coyne   2023-05-18
Kenia: Musimy zająć się brakiem bezpieczeństwa żywnościowego, ale najpierw musimy położyć kres dezinformacji na temat upraw modyfikowanych genetycznie   Oria   2023-05-16
Czytanie myśli z fMRI i AI   Novella   2023-05-05
Jest lepiej niż myślisz   Lomborg   2023-05-03
Dwudziestu dziewięciunaukowców publikuje artykuł w obronie merytorycznych podstaw w nauce     2023-05-01
Niewygodna historia   Ferguson   2023-04-28
Biologia rezygnacji z działania: kiedy kontynuować, a kiedy spasować   Coyne   2023-04-26
Porywacze ciał   Tonhasca Júnior   2023-04-25
Porażka jest kluczowym składnikiem innowacji   Ridley   2023-04-22
Używanie roślin jako biofrabryk   Novella   2023-04-14
Dawno zmarli przemawiają do nas   Tonhasca Júnior   2023-04-12
Wątpliwi pomocnicy    Tonhasca Júnior   2023-04-08
Uganda: aktywiści przeciwni biotechnologii szerzą dezinformację   Wetaya   2023-04-05
Anglia pozwala na uprawy poddane edycji genów   Novella   2023-04-03
Recenzja z książki  Can “The Whole World” Be Wrong?   Rose   2023-04-01
Psychologia ewolucyjna dla początkujących   Coyne   2023-03-27
“Konwergentna” ewolucja mrówek grzybiarek Starego i Nowego świata   Coyne   2023-03-23
Gigantyczna armia małych zabójców   Tonhasca Júnior   2023-03-22
Colin Wright broni binarności płci u zwierząt   Coyne   2023-03-15
AI: gorąca randka z “Sydneyem ”   Gotefridi   2023-03-15
Zmienić język w ekologii i biologii ewolucyjnej! Przykład anemii sierpowatej   Coyne   2023-03-13
Wzrost liczby nieobecnych ojców i towarzyszące temu społeczne problemy   Geary   2023-03-11
No pasarán    Tonhasca Júnior   2023-03-04
Dezinformacja o GMO: Kenijczykom będzie trudno podejmować racjonalne decyzje i to może kosztować życie   Mykonyo   2023-02-24
Twardy kwiat do zgryzienia    Tonhasca Júnior   2023-02-22
ChatGPT niemal zdaje lekarski egzamin końcowy   Novella   2023-02-21
“Rogi” trylobitów mogły być używane jako broń w walkach między samcami   Coyne   2023-02-15
Postmodernizm obnażony   Dawkins   2023-02-14
Powody naszych wierzeń. Jak i dlaczego irracjonalność trzyma nas w swoich szponach i jak możemy z tym walczyć?   Pinker   2023-02-13
Kiedy zapada noc i ziemia jest ciemna   Tonhasca Júnior   2023-02-10
W nowej książce jest słuszna krytyka idei, że są lepsze i gorsze gatunki, ale jest także błędne twierdzenie, że gatunki nie są realne   Coyne   2023-02-06
Kolczatki wydmuchują bąbelki śluzu z nosa, żeby się ochłodzić   Coyne   2023-02-02
Mali i zręczni influencerzy   Tonhasca Júnior   2023-01-31
Dowody na ewolucję: Bezwłose zwierzęta mają martwe geny na sierść   Coyne   2023-01-23
Krew, znój, łzy i pot   Tonhasca Júnior   2023-01-19
Bąkojady czyszczą nosorożce   Coyne   2023-01-18
Mózg używa geometrii hiperbolicznej   Novella   2023-01-16
O wspaniały nowy świecie   Tonhasca Júnior   2023-01-12
Ciepło zabija. Zimno zabija wielu więcej   Jacoby   2023-01-09
Po co badać przestrzeń kosmiczną?   Jacoby   2023-01-04
Rdzenni Amerykanie żądają doczesnych resztek pumy z Griffith Park   Coyne   2023-01-03
Świetny artykuł o epigenetyce   Coyne   2022-12-30
Śmiało podążaj tam, gdzie nie dotarł jeszcze żaden owad   Tonhasca Júnior   2022-12-28
Rzecz o splątaniu nauki i wiary   Koraszewski   2022-12-26
Pradawny ekosystem zrekonstruowany przy użyciu skamieniałego DNA   Coyne   2022-12-19
Rozważania heretyckiego mediewisty o historii, wartościach i zdumiewającej głupocie   Landes   2022-12-16
Ewolucyjne ślepe zaułki i lepkie urządzenia: botanik Darwin   Tonhasca Júnior   2022-12-14
Ewolucja nie idzie prostą drogą   Novella   2022-12-08
Geny i języki   Novella   2022-11-26
Uporczywa obecność religijnego mitu   Winegard   2022-11-24
Znaleziono skrytkę posągów z brązu   Novella   2022-11-23
W oparach zrównoważonej ignorancji   Koraszewski   2022-11-21
10 twierdzeń działaczy walczących w Afryce z GMO o tym, dlaczego postępy w biotechnologii upraw powinny zostać odrzucone – i dlaczego są one błędne   Maina   2022-11-17
List otwarty do wszystkich oszołomów   Novella   2022-11-03
Po prostu nie mogę się doczekać, aby znów wyruszyć w trasę   Tonhasca Júnior   2022-10-27
Czy mizoandria może być zakaźna?   Tonhasca Júnior   2022-10-24
Niezwykła fizjologia hibernujących niedźwiedzi   Coyne   2022-10-22

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk