Prawda

Środa, 12 grudnia 2018 - 13:41

« Poprzedni Następny »


Echinacea nie działa na przeziębienie


Steven Novella 2018-11-15


Wkraczamy w sezon przeziębień i grypy, więc magazyn Time postanowił pomocnie powiedzieć nam, co mówi nauka o echinacea i przeziębieniu. Niestety, całkowicie sknocili swój raport, popełniając błąd już w kwestii zasadniczej. To jednak, gdzie dokładnie popełnili błąd, jest niesłychanie powszechne i pouczające.

Za ten okropny artykuł nie można jednak obwiniać tylko autora. Rozmawiał z ekspertami i próbował napisać zrównoważoną opowieść. Niestety, istnieją eksperci, którzy są uprzedzeni i po prostu są w błędzie. Autor nie był w stanie sam ocenić dowodów, a więc bezradnie przekazał każdy nonsens, jaki mu powiedziano. To jest kolejny przejaw infiltracji „alternatywnej” medycyny do naszego systemu – zawsze będą istnieli „eksperci”, którzy są tylko alternatywnymi maniakami, ale będą cytowani obok poważnych naukowców.


Na przykład:


Inni eksperci mówią, że istnieją dowody, że echinacea może być pomocna. „Echinacea jest popularna, bo działa, przynajmniej u niektórych ludzi” – mówi Kelly Kindscher, profesor badań środowiska z University of Kansas, który napisał książkę o echinacea. Choć są badania kliniczne, które nie wykazały, by echinacea była skuteczna, Kindscher mówi, że inne badania znalazły korzyści.


Rozumiem, że słucha się kogoś, kto napisał książkę na ten temat, ale ten wniosek jest całkowicie sprzeczny z publikowanymi recenzjami. Następna wypowiedź pokazuje, gdzie jest błąd:


Badanie z 2010 r. opublikowane w „Annals of Internal Medicine” porównywało echinacea do placebo i pozostawienia bez leczenia. Znaleziono dowody, że echinacea była lepsza od jednego i od drugiego – ale te korzyści były zbyt małe, by uznać je za statystycznie istotne.


Jeśli wyniki nie są statystycznie istotne, to znaczy, że terapia nie działa. To jest negatywne badanie, ale autor przedstawia „trend”, jak gdyby cokolwiek znaczył. To jest beznadziejnie naiwne, bo często istnieje trend oparty wyłącznie na stronniczości badacza lub na niecałkowicie rygorystycznie zaprojektowanym badaniu. Nawet kiedy wyniki są statystycznie istotne, może to nie wystarczyć – musimy zobaczyć związek między dawką a reakcją i klinicznie istotny wynik z rozsądnie dużym efektem. Ponadto, to musi zostać wiarygodnie powtórzone.


Dalej jest gorzej, kiedy autor cytuje ekspertów z kochających zioła Niemiec i wydziałów alternatywnego nonsensu. W zasadzie mówią oni, że chociaż, technicznie rzecz biorąc, dowody nie są pozytywne, istnieje trwały trend, dlaczego więc nie spróbować?


Ale tak oni, jak i autor zadają niewłaściwe pytanie. Prawdziwym pytaniem jest – kiedy patrzymy na całą literaturę naukową dotyczącą tego, czy echinacea jest skuteczna na objawy przeziębienia lub grypy, albo na zapobieganie im – z jakim wnioskiem jest zgodny wzór całościowych dowodów? Odpowiedź brzmi: dowody są ściśle zgodne z wnioskiem, że echinacea daje zero korzyści, że nie ma żadnego efektu.


Dowody


Oto, co pokazują opublikowane przeglądy dowodów. Przegląd z 2014 r. o  echinacea wnioskuje po prostu, że nie ma statystycznie istotnej różnicy od placebo, a więc echinacea nie daje “żadnych korzyści”.

 

Systematyczny przegląd Cochrane z 2014 r. wnioskuje:


Nie wykazano, by produkty Echinacea dostarczały korzyści przy leczeniu przeziębień, choć jest możliwe, że istnieje słaba korzyść z niektórych produktów Echinacea: wyniki indywidualnych badań profilaktyki konsekwentnie pokazują pozytywny (choć nieistotny) trend, choć potencjalne efekty mają wątpliwe znaczenie kliniczne.


Tłumaczenie – to nie działa. Przeglądy Cochrane są metodologicznie skrajnie rygorystyczne, ale są typowe dla medycyny opartej na dowodach, włącznie z jej poważnymi ograniczeniami. Często lądujesz z absurdalnymi wnioskami, takimi jak ten, sądząc, że nieistotne trendy są tylko stronniczością i szumem. Nie pomińcie jednak ostatniego zdania – „wątpliwe znaczenie kliniczne” znaczy, że wielkość efektu była maleńka. To znaczy nie tylko, że echinacea nie jest użyteczna, nawet gdyby małe efekty były realne; to znaczy także, że efekty są tak małe, że prawdopodobnie nie są rzeczywiste.


Uprzedzeni lub naiwni recenzenci często nie rozumieją tego. Maleńkie efekty są bardziej prawdopodobnie spowodowane stronniczością lub niechlujnością metod. Zasadniczo wynikają z szumu i powodują zasadne kwestionowanie realności samego efektu.


Tak więc patrząc na dowody kliniczne, zupełnie nie ma wyraźnego efektu, a nawet najbardziej szczodrą interpretacją jest, że może być klinicznie nieistotny efekt. To czyni, że główna sprawa jest jasna – nie marnuj swoich pieniędzy na echinacea.


Podejście nauki opartej na dowodach patrzy jednak na coś więcej niż tylko bezpośrednie dowody kliniczne (chociaż dowody kliniczne są najważniejsze). Można, na przykład, zapytać, dlaczego w ogóle sądzono, że echinacea będzie skuteczna. Historia echinacea nie idzie tak daleko wstecz. W latach 1800 była używana przez rdzennych Amerykanów na cały szereg schorzeń:


Informacja o używaniu tej rośliny przez tradycyjnych uzdrowicieli obejmuje wachlarz od stosowania zewnętrznego na rany, oparzenia i ugryzienia owadów do żucia korzeni na ból zębów i infekcje gardła  oraz do użytku wewnętrznego na bóle, kaszel, skurcze żołądka i ugryzienia węży.


Podchwycił to następnie znany handlarz „cudownymi lekami”, H.C.F. Meyer, który sprzedawał mikstury z echinacea jako Oczyszczacz Krwi Meyera. Podkreślał związek z rdzennymi Amerykanami jako sztuczkę marketingową. Potem zioło nabrało własnego życia. Nigdy jednak nie było żadnej historii, która choćby sugerowała tradycyjne użycie (choć i tak nie znaczyłoby to wiele) do leczenia przeziębień.


Warto wskazać, że kupowanie produktu echinacea jest grą hazardową. Wiele badań wykazało marne regulowanie tego przemysłu. Na przykład, w badaniu z 2018 r. odkryto, że:


Wszystkie testowane produkty ziołowe wykazywały znaczne  rozbieżności między składnikami wymienionymi na etykiecie, a tymi, jakie znaleziono przy użyciu metabarcoding DNA, rejestrując ogólną zgodność w zaledwie 43%.


A więc szanse otrzymania tego, co jest na etykiecie, są mniejsze niż połowa. Ponadto, badanie pokazało, że powszechnie kupowane ziołowe suplementy zawierają zanieczyszczenia w wysokości 20%.


To więc jest wniosek, jaki magazyn ”Time” powinien był przekazać swoim czytelnikom - Echinacea jest sprzedawana jako lek na objawy przeziębienia i grypy, ale nigdy nie było powodu do podejrzeń, że działa. W setkach badań nie udało się wykazać żadnych istotnych korzyści, ani statystycznie, ani klinicznie, co po prostu znaczy, że nie działa. Ponadto ten przemysł jest tak słabo regulowany, że nigdy nie wiesz, co rzeczywiście dostajesz. Zasadniczo jest to przekręt – nie daj się nabrać.


Echinacea Does Not Work for the Cold

8 listopada 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaSteven Novella 

Neurolog, wykładowca na Yale University School of Medicine. Przewodniczący i współzałożyciel New England Skeptical Society. Twórca popularnych (cotygodniowych) podkastów o nauce The Skeptics’ Guide to the Universe. Jest również dyrektorem Science-Based Medicine będącej częścią James Randi Educational Foundation (JREF), członek Committee for Skeptical Inquiry. (CSI) oraz członek założyciel Institute for Science in Medicine. Prowadzi blog Neurologica.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 877 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dziennikarze  nie rozumieją nowego raportu USA o klimacie   Lomborg   2018-12-12
Kilka myśli o altruizmie   Coyne   2018-12-10
Nauka nie jest twoim wrogiem   Pinker   2018-12-08
Czy poparcie przez celebrytę może skłonić ludzi do zaakceptowania ewolucji?   Coyne   2018-12-07
Dominujący indyk i jego popisy   Lyon   2018-12-04
Dlaczego kocie języki są kolczaste?   Coyne   2018-12-01
Hiszpania dąży do zakazania alternatywnej medycyny   Novella   2018-11-30
Inżyneria fotosyntezy i jej przeciwnicy   Novella   2018-11-27
Mój list do Darwina   Coyne   2018-11-26
Zapuszczenie   Łopatniuk   2018-11-24
Nowa praca potwierdza sześć podgatunków tygrysa   Coyne   2018-11-21
Nawigacja może być fundamentalna dla myślenia   Novella   2018-11-20
Zrezygnowanie z hamburgerów nie uratuje planety   Lomborg   2018-11-16
Echinacea nie działa na przeziębienie   Novella   2018-11-15
Laserowe skanowanie Archeopteryxa   Novella   2018-11-10
Apoptoza całego ciała   Dennett   2018-11-09
Głębota i polityka pseudogłębi   Hughes   2018-11-08
Niewydolność wątroby spowodowana ekstraktem z zielonej herbaty   Novella   2018-11-06
Skąd wiemy, że niemal wszyscy neandertalczycy byli praworęczni?   Coyne   2018-11-05
Co nam daje psychologia ewolucyjna?   Flock   2018-11-01
Problemy z organiczną żywnością i badaniem raka   Novella   2018-10-31
Geny, które wpływają na ludzką inteligencję i osobowość   Ridley   2018-10-30
Dławiący problem   Łopatniuk   2018-10-27
Niepoprawna ludzkość znowu poprawiona   Koraszewski   2018-10-26
Neandertalskie kości w Chorwacji   Coyne   2018-10-25
Światowa Organizacja Zdrowia udziela poparcia szarlatanerii   Novella   2018-10-24
Socjologia. Uwagi o nauce zaangażowanej   Koraszewski   2018-10-22
Daj ać ja pobruszę …   Łukaszewski   2018-10-20
Opieka zdrowotna neandertalczyków   Novella   2018-10-17
Łez kamienie   Łopatniuk   2018-10-13
Akademicki skandal: troje badaczy umyślnie publikowało fałszywe artykuły o „badaniach żałości”, by pokazać fatalne standardy akademickie w naukach społecznych   Coyne   2018-10-12
Skuteczny kontra patologiczny altruizm   Anomaly   2018-10-10
Czas powiedzieć stop pseudonauce o GMO   Novella   2018-10-02
Trochę inny rak wątroby   Łopatniuk   2018-09-29
Najwcześniejsze znane zwierzę?   Coyne   2018-09-27
Organiczne rolnictwo nie jest najlepsze   Novella   2018-09-24
Ateista z chwilową luką w pamięci i w szoku niewolnictwa   Dawkins   2018-09-21
Stereotypy są często szkodliwe a zarazem poprawne   Shpancer   2018-09-21
Atak “doktorostwa Wolfson” na rodziców chłopca, który zmarł na koklusz     2018-09-20
Probiotyki – to skomplikowane   Novella   2018-09-13
Przesądy i złudzenie kontroli   Novella   2018-09-11
Antyszczepionkowcy - pielęgniarka lub lekarz nie powinni opiekować się dziećmi     2018-09-10
Francuski uniwersytet wyrzuca homeopatię   Novella   2018-09-08
Plastry uśmierzające ból z Luminas: gdzie słowa „kwantum” i „energia” w rzeczywistości znaczą „magia”     2018-09-07
Odkryto nowy rodzaj neuronów u ludzi   Novella   2018-09-06
Epigenetyka: powrót Lamarcka? Nie tak szybko!   Coyne   2018-09-05
Przejściowe formy przodków żółwia   Novella   2018-09-03
Recenzja nowej książki Davida Quammena o drzewach ewolucyjnych (i porównanie z innymi recenzjami)   Coyne   2018-09-01
Dlaczego jedne sowy mają kępki piór na uszach, a inne nie?   Lyon   2018-08-30
Psychoaktywny lek i doświadczenie śmierci   Novella   2018-08-29
Samce koników morskich, które są ciężarne, redukują inwestycję w potomstwo, jeśli widzą seksowną samicę   Coyne   2018-08-28
Uderzające podobieństwo: rewolucyjne wyniki badań nad bliźniętami   Dynesen   2018-08-27
Ale tego wija lepiej zostaw w spokoju   Łopatniuk   2018-08-24
Ile jest ziemi nadającej się pod uprawę?   Novella   2018-08-22
Więcej o szarlatanerii komórek macierzystych   Novella   2018-08-18
Kontrolowane próby szczepionek   Novella   2018-08-15
Ogniska odry w Brooklynie w 2013 r.: Badanie kosztów antyszczepionkowej pseudonauki     2018-08-14
Uprzednie doświadczenie wpływa na to, co widzimy   Novella   2018-08-11
Efekt Krugera-Dunninga, antyszczepionkowcy i arogancja ignorancji     2018-08-09
Nowe zastosowania zużytych filtrów do dializy   Blum   2018-08-07
Puszczyk mszarny   Lyon   2018-08-06
Oprzeć się wiatrom - dobór naturalny, huragany i jaszczurki   Mayer   2018-08-04
Unia Europejska odrzuciła uprawy z edytowanym genomem   Ridley   2018-08-03
Spojrzenie na ruch anty-GMO   Novella   2018-08-02
Tajemne życie morskich ptaków   Ridley   2018-08-01
Więcej dowodów przeciwko „epigenetycznie” dziedziczonym i środowiskowo wprowadzonym zmianom w DNA   Coyne   2018-07-31
Usterka w Matriksie   Novella   2018-07-27
Czy współczesny Homo sapiens wyewoluował w różnych częściach Afryki?   Coyne   2018-07-24
Pandemie, szczepienia, i kuracja mleczna profesora Jastrebowa   Turski   2018-07-21
Sóweczka dwuplamista   Lyon   2018-07-20
Lucyfer, którego wymyślił Zimbardo. O konsekwencjach stanfordzkiego eksperymentu więziennego i skandalu, którego stał się obiektem   Witkowski   2018-07-19
Nie kłacz, gdy kaszlesz   Łopatniuk   2018-07-14
Kwantowe bzdury w parapsychologii   Novella   2018-07-12
Pełzająca percepcja problemów   Novella   2018-07-10
Ale czy mogą cierpieć?   Dawkins   2018-07-07
Wronia inteligencja   Novella   2018-07-06
Gąsienica naśladuje pazurnicę   Coyne   2018-07-05
O mózgach męskich i żeńskich   Novella   2018-07-03
Czy hieny rozbijają ludzki patriarchat?   Coyne   2018-06-30
Mikrobiom jelitowy i stany lękowe   Novella   2018-06-28
Ukośniki przędą spadochrony z nici pajęczej i odlatują po sprawdzeniu wiatru odnóżami   Coyne   2018-06-26
To może być toczeń, czyli o wilku, który pożarł serce   Łopatniuk   2018-06-23
Kreacjonizm i nagonka na Coyne’a w „Daily Caller”   Coyne   2018-06-22
Kłamstwa anty-GMO   Novella   2018-06-20
Protezy kończyn - kolejny postęp   Novella   2018-06-16
Dziwne zawiłości procesu dziedziczenia   Coyne   2018-06-13
Homeopatia, wibracje i oszustwo     2018-06-12
Wyników Séraliniego nie daje się powtórzyć   Novella   2018-06-11
Helen Lawson i czarna maść: wycinanie, wypalanie i zatruwanie w sposób „naturalny”     2018-06-09
Patyczaki mogą rozprzestrzeniać się jak nasiona roślin: w ptasich odchodach   Coyne   2018-06-08
Czy teoria doboru naturalnego Darwina zmieniła nasz pogląd na miejsce ludzkości   Dennett   2018-06-07
Kosmici-głowonogi i panspermia   Novella   2018-06-05
Marność dowodów na przekazywanie wprowadzonych środowiskowo, „epigenetycznych” zmian w DNA kolejnym pokoleniom u ludzi   Coyne   2018-06-04
Homeopatyczne nosodes   Novella   2018-05-31
Fałszywa dychotomia i negacja nauki   Novella   2018-05-28
Nicień w oku bliźniego   Łopatniuk   2018-05-26
Budzenie zmarłych   Novella   2018-05-21
Finansowanie społecznościowe terapii komórkami macierzystymi o nieudowodnionej skuteczności: wykorzystywanie hojności obcych, by płacić za szarlatanerię     2018-05-18
Co mówi nam ruch płaskiej Ziemi     2018-05-17
Osy papierowe + sprytny biolog = tęczowe gniazda   Coyne   2018-05-14

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk