Prawda

Wtorek, 21 maja 2019 - 01:42

« Poprzedni Następny »


Echinacea nie działa na przeziębienie


Steven Novella 2018-11-15


Wkraczamy w sezon przeziębień i grypy, więc magazyn Time postanowił pomocnie powiedzieć nam, co mówi nauka o echinacea i przeziębieniu. Niestety, całkowicie sknocili swój raport, popełniając błąd już w kwestii zasadniczej. To jednak, gdzie dokładnie popełnili błąd, jest niesłychanie powszechne i pouczające.

Za ten okropny artykuł nie można jednak obwiniać tylko autora. Rozmawiał z ekspertami i próbował napisać zrównoważoną opowieść. Niestety, istnieją eksperci, którzy są uprzedzeni i po prostu są w błędzie. Autor nie był w stanie sam ocenić dowodów, a więc bezradnie przekazał każdy nonsens, jaki mu powiedziano. To jest kolejny przejaw infiltracji „alternatywnej” medycyny do naszego systemu – zawsze będą istnieli „eksperci”, którzy są tylko alternatywnymi maniakami, ale będą cytowani obok poważnych naukowców.


Na przykład:


Inni eksperci mówią, że istnieją dowody, że echinacea może być pomocna. „Echinacea jest popularna, bo działa, przynajmniej u niektórych ludzi” – mówi Kelly Kindscher, profesor badań środowiska z University of Kansas, który napisał książkę o echinacea. Choć są badania kliniczne, które nie wykazały, by echinacea była skuteczna, Kindscher mówi, że inne badania znalazły korzyści.


Rozumiem, że słucha się kogoś, kto napisał książkę na ten temat, ale ten wniosek jest całkowicie sprzeczny z publikowanymi recenzjami. Następna wypowiedź pokazuje, gdzie jest błąd:


Badanie z 2010 r. opublikowane w „Annals of Internal Medicine” porównywało echinacea do placebo i pozostawienia bez leczenia. Znaleziono dowody, że echinacea była lepsza od jednego i od drugiego – ale te korzyści były zbyt małe, by uznać je za statystycznie istotne.


Jeśli wyniki nie są statystycznie istotne, to znaczy, że terapia nie działa. To jest negatywne badanie, ale autor przedstawia „trend”, jak gdyby cokolwiek znaczył. To jest beznadziejnie naiwne, bo często istnieje trend oparty wyłącznie na stronniczości badacza lub na niecałkowicie rygorystycznie zaprojektowanym badaniu. Nawet kiedy wyniki są statystycznie istotne, może to nie wystarczyć – musimy zobaczyć związek między dawką a reakcją i klinicznie istotny wynik z rozsądnie dużym efektem. Ponadto, to musi zostać wiarygodnie powtórzone.


Dalej jest gorzej, kiedy autor cytuje ekspertów z kochających zioła Niemiec i wydziałów alternatywnego nonsensu. W zasadzie mówią oni, że chociaż, technicznie rzecz biorąc, dowody nie są pozytywne, istnieje trwały trend, dlaczego więc nie spróbować?


Ale tak oni, jak i autor zadają niewłaściwe pytanie. Prawdziwym pytaniem jest – kiedy patrzymy na całą literaturę naukową dotyczącą tego, czy echinacea jest skuteczna na objawy przeziębienia lub grypy, albo na zapobieganie im – z jakim wnioskiem jest zgodny wzór całościowych dowodów? Odpowiedź brzmi: dowody są ściśle zgodne z wnioskiem, że echinacea daje zero korzyści, że nie ma żadnego efektu.


Dowody


Oto, co pokazują opublikowane przeglądy dowodów. Przegląd z 2014 r. o  echinacea wnioskuje po prostu, że nie ma statystycznie istotnej różnicy od placebo, a więc echinacea nie daje “żadnych korzyści”.

 

Systematyczny przegląd Cochrane z 2014 r. wnioskuje:


Nie wykazano, by produkty Echinacea dostarczały korzyści przy leczeniu przeziębień, choć jest możliwe, że istnieje słaba korzyść z niektórych produktów Echinacea: wyniki indywidualnych badań profilaktyki konsekwentnie pokazują pozytywny (choć nieistotny) trend, choć potencjalne efekty mają wątpliwe znaczenie kliniczne.


Tłumaczenie – to nie działa. Przeglądy Cochrane są metodologicznie skrajnie rygorystyczne, ale są typowe dla medycyny opartej na dowodach, włącznie z jej poważnymi ograniczeniami. Często lądujesz z absurdalnymi wnioskami, takimi jak ten, sądząc, że nieistotne trendy są tylko stronniczością i szumem. Nie pomińcie jednak ostatniego zdania – „wątpliwe znaczenie kliniczne” znaczy, że wielkość efektu była maleńka. To znaczy nie tylko, że echinacea nie jest użyteczna, nawet gdyby małe efekty były realne; to znaczy także, że efekty są tak małe, że prawdopodobnie nie są rzeczywiste.


Uprzedzeni lub naiwni recenzenci często nie rozumieją tego. Maleńkie efekty są bardziej prawdopodobnie spowodowane stronniczością lub niechlujnością metod. Zasadniczo wynikają z szumu i powodują zasadne kwestionowanie realności samego efektu.


Tak więc patrząc na dowody kliniczne, zupełnie nie ma wyraźnego efektu, a nawet najbardziej szczodrą interpretacją jest, że może być klinicznie nieistotny efekt. To czyni, że główna sprawa jest jasna – nie marnuj swoich pieniędzy na echinacea.


Podejście nauki opartej na dowodach patrzy jednak na coś więcej niż tylko bezpośrednie dowody kliniczne (chociaż dowody kliniczne są najważniejsze). Można, na przykład, zapytać, dlaczego w ogóle sądzono, że echinacea będzie skuteczna. Historia echinacea nie idzie tak daleko wstecz. W latach 1800 była używana przez rdzennych Amerykanów na cały szereg schorzeń:


Informacja o używaniu tej rośliny przez tradycyjnych uzdrowicieli obejmuje wachlarz od stosowania zewnętrznego na rany, oparzenia i ugryzienia owadów do żucia korzeni na ból zębów i infekcje gardła  oraz do użytku wewnętrznego na bóle, kaszel, skurcze żołądka i ugryzienia węży.


Podchwycił to następnie znany handlarz „cudownymi lekami”, H.C.F. Meyer, który sprzedawał mikstury z echinacea jako Oczyszczacz Krwi Meyera. Podkreślał związek z rdzennymi Amerykanami jako sztuczkę marketingową. Potem zioło nabrało własnego życia. Nigdy jednak nie było żadnej historii, która choćby sugerowała tradycyjne użycie (choć i tak nie znaczyłoby to wiele) do leczenia przeziębień.


Warto wskazać, że kupowanie produktu echinacea jest grą hazardową. Wiele badań wykazało marne regulowanie tego przemysłu. Na przykład, w badaniu z 2018 r. odkryto, że:


Wszystkie testowane produkty ziołowe wykazywały znaczne  rozbieżności między składnikami wymienionymi na etykiecie, a tymi, jakie znaleziono przy użyciu metabarcoding DNA, rejestrując ogólną zgodność w zaledwie 43%.


A więc szanse otrzymania tego, co jest na etykiecie, są mniejsze niż połowa. Ponadto, badanie pokazało, że powszechnie kupowane ziołowe suplementy zawierają zanieczyszczenia w wysokości 20%.


To więc jest wniosek, jaki magazyn ”Time” powinien był przekazać swoim czytelnikom - Echinacea jest sprzedawana jako lek na objawy przeziębienia i grypy, ale nigdy nie było powodu do podejrzeń, że działa. W setkach badań nie udało się wykazać żadnych istotnych korzyści, ani statystycznie, ani klinicznie, co po prostu znaczy, że nie działa. Ponadto ten przemysł jest tak słabo regulowany, że nigdy nie wiesz, co rzeczywiście dostajesz. Zasadniczo jest to przekręt – nie daj się nabrać.


Echinacea Does Not Work for the Cold

8 listopada 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaSteven Novella 

Neurolog, wykładowca na Yale University School of Medicine. Przewodniczący i współzałożyciel New England Skeptical Society. Twórca popularnych (cotygodniowych) podkastów o nauce The Skeptics’ Guide to the Universe. Jest również dyrektorem Science-Based Medicine będącej częścią James Randi Educational Foundation (JREF), członek Committee for Skeptical Inquiry. (CSI) oraz członek założyciel Institute for Science in Medicine. Prowadzi blog Neurologica.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 940 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

A polać wielką wodą…   Cipiur   2019-05-18
Wykrywanie kłamstw w mózgu   Novella   2019-05-17
Walka o zachowanie bioróżnorodności   Ridley   2019-05-15
Niezwykły przypadek mimikry: skaczący pająk naśladuje gąsienicę   Coyne   2019-05-14
Selektywnie stosowana koncepcja tabula rasa i ideologicznie motywowane nieporozumienia   Cory Clark   2019-05-09
Dlaczego szarlatani nie powinni nadzorować sami siebie     2019-05-08
Kiedy naukowcy nie tolerują odmiennego zdania   Weber   2019-05-07
Przegapione odkrycia w historii nauki   Ridley   2019-05-02
W obronie scjentyzmu   Winegard   2019-04-30
Akupunktura kwantowa   Novella   2019-04-23
Nie tylko kakao   Łopaniuk   2019-04-20
Wstęga Möbiusa sprzecznych egocentryzmów poznawczych   Landes   2019-04-18
Kolejne badania nad bzdurą   Novella   2019-04-17
Licząca 43 miliony lat forma przejściowa: wodno-lądowy wieloryb    Coyne   2019-04-15
Zdumiewające możliwości docenienia i wykorzystania neuroróżnorodności   Koraszewski   2019-04-12
Jak sobie radzić ze skrajnymi wydarzeniami pogodowymi?   Lomborg   2019-04-09
Najbardziej zabójczy dzień na Ziemi   Novella   2019-04-06
Zaprzeczanie neuronauce o różnicach płci   Cahill   2019-04-05
Zwierzęce roboty   Novella   2019-04-04
Technologia pomaga w kryzysach wodnych na całym globie   Cohen   2019-04-02
Niezwykłe skamieniałości kambryjskie porównywalne do tych z łupków z Burgess   Coyne   2019-03-30
Tak wygląda dobre dziennikarstwo   Novella   2019-03-29
Wzrost sektora nasiennictwa w Ugandzie demaskuje główne twierdzenie anty- GMO   Ongu   2019-03-21
Ewolucja „nieredukowalnie złożonych” białek zapobiegających zamarzaniu u ryb polarnych (i policzek wymierzony Behemu)   Coyne   2019-03-20
Złoty ryż wreszcie dopuszczony w Bangladeszu   Novella   2019-03-19
Kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyka   Welsh   2019-03-18
Wyprane kłamstwa   Ridley   2019-03-14
Czy islamska teologia i filozofia może wzbogacić etyczną debatę wokół CRISPR?   Coyne   2019-03-06
Kacze dzioby, Umwelt i a priori Kanta   Cobb   2019-03-04
Co kręci płaskoziemców   Novella   2019-03-02
Ślimaki nagoskrzelne mają kolczaste penisy jednorazowego użytku, którymi usuwają plemniki rywala ze swojej partnerki   Coyne   2019-03-01
Zrozumienie nowoczesnych horrorów afrykańskich zakorzenionych w handlu niewolnikami przez Ocean Indyjski   Clarfield   2019-02-28
Raport z sensacyjnym twierdzeniem o ”załamaniu klimatu” jest chwytliwy, ale nieprawdziwy   Lomborg   2019-02-27
Naukowiec analizuje dwa przykłady w nowej książce Behego; stwierdza, że są głęboko błędne   Coyne   2019-02-26
Triasowy mięsak, czyli praprzodkowie żółwi też chorowali na nowotwory   Łopatniuk   2019-02-16
Co nauka może powiedzieć pani Ocasio-Cortez o klimacie   Lomborg   2019-02-15
Kury produkujące leki   Novella   2019-02-14
Rak w raku i przerzut w przerzucie   Łopatniuk   2019-02-09
Prawo niezamierzonych konsekwencji   Novella   2019-02-07
Czy świat rzeczywiście staje się biedniejszy? Odpowiedź Stevena Pinkera   Coyne   2019-02-06
Maniok o wysokiej zawartości żelaza i cynku może poprawić odżywianie i zdrowie w Afryce Zachodniej     2019-02-05
Dalszy spadek zgonów z powodu raka   Novella   2019-02-04
Dokopywanie nauce przez dwóch naukowców i filozofa   Coyne   2019-02-01
Jacy naprawdę byli neandertalczycy?   Novella   2019-01-31
Żywność GM i zmiana opinii   Novella   2019-01-29
Wojny o Oświecenie: kilka refleksji o Enlightenment Now, w rok później   Pinker   2019-01-25
Dunning Kruger a opozycja wobec GMO   Novella   2019-01-23
Nasza pamięć cofa się   Nivella   2019-01-21
Niezrozumienie efektu Dunninga-Krugera   Novella   2019-01-18
Szarlataneria finansowana przez społeczność internetową   Novella   2019-01-16
Nowa duża salamandra ze Stanów Zjednoczonych   Mayer   2019-01-10
Kwitnące rośliny pozostają zdolne do życia po przejściu przez przewód pokarmowy ptactwa wodnego   Coyne   2019-01-07
Radykalne poglądy polityczne korelują z marnym metapoznaniem   Novella   2019-01-05
Nareszcie: owocowy gospodarz dzikiej Drosophila melanogaster   Coyne   2019-01-02
Z końcem roku   Łopatniuk   2019-01-01
Psychologia globalnego pesymizmu   Ridley   2018-12-26
Wiara w Świętego Mikołaja   Novella   2018-12-25
Brudna pardwa górska   Lyon   2018-12-24
Lotosowe szaleństwo   Łopatniuk   2018-12-22
Intrygujące zajęcia na Princeton University   Coyne   2018-12-19
Aktywność umysłowa nie zapobiega osłabieniu umysłowej sprawności   Novella   2018-12-15
Musi się potępić akademicki mobbing uczonego     2018-12-14
Dlaczego sądy nie powinny rozstrzygać o nauce     2018-12-13
Dziennikarze  nie rozumieją nowego raportu USA o klimacie   Lomborg   2018-12-12
Kilka myśli o altruizmie   Coyne   2018-12-10
Nauka nie jest twoim wrogiem   Pinker   2018-12-08
Czy poparcie przez celebrytę może skłonić ludzi do zaakceptowania ewolucji?   Coyne   2018-12-07
Dominujący indyk i jego popisy   Lyon   2018-12-04
Dlaczego kocie języki są kolczaste?   Coyne   2018-12-01
Hiszpania dąży do zakazania alternatywnej medycyny   Novella   2018-11-30
Inżyneria fotosyntezy i jej przeciwnicy   Novella   2018-11-27
Mój list do Darwina   Coyne   2018-11-26
Zapuszczenie   Łopatniuk   2018-11-24
Nowa praca potwierdza sześć podgatunków tygrysa   Coyne   2018-11-21
Nawigacja może być fundamentalna dla myślenia   Novella   2018-11-20
Zrezygnowanie z hamburgerów nie uratuje planety   Lomborg   2018-11-16
Echinacea nie działa na przeziębienie   Novella   2018-11-15
Laserowe skanowanie Archeopteryxa   Novella   2018-11-10
Apoptoza całego ciała   Dennett   2018-11-09
Głębota i polityka pseudogłębi   Hughes   2018-11-08
Niewydolność wątroby spowodowana ekstraktem z zielonej herbaty   Novella   2018-11-06
Skąd wiemy, że niemal wszyscy neandertalczycy byli praworęczni?   Coyne   2018-11-05
Co nam daje psychologia ewolucyjna?   Flock   2018-11-01
Problemy z organiczną żywnością i badaniem raka   Novella   2018-10-31
Geny, które wpływają na ludzką inteligencję i osobowość   Ridley   2018-10-30
Dławiący problem   Łopatniuk   2018-10-27
Niepoprawna ludzkość znowu poprawiona   Koraszewski   2018-10-26
Neandertalskie kości w Chorwacji   Coyne   2018-10-25
Światowa Organizacja Zdrowia udziela poparcia szarlatanerii   Novella   2018-10-24
Socjologia. Uwagi o nauce zaangażowanej   Koraszewski   2018-10-22
Daj ać ja pobruszę …   Łukaszewski   2018-10-20
Opieka zdrowotna neandertalczyków   Novella   2018-10-17
Łez kamienie   Łopatniuk   2018-10-13
Akademicki skandal: troje badaczy umyślnie publikowało fałszywe artykuły o „badaniach żałości”, by pokazać fatalne standardy akademickie w naukach społecznych   Coyne   2018-10-12
Skuteczny kontra patologiczny altruizm   Anomaly   2018-10-10
Czas powiedzieć stop pseudonauce o GMO   Novella   2018-10-02
Trochę inny rak wątroby   Łopatniuk   2018-09-29
Najwcześniejsze znane zwierzę?   Coyne   2018-09-27
Organiczne rolnictwo nie jest najlepsze   Novella   2018-09-24
Ateista z chwilową luką w pamięci i w szoku niewolnictwa   Dawkins   2018-09-21

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamiki


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk