Prawda

Piątek, 13 grudnia 2019 - 23:09

« Poprzedni Następny »


Przestępstwa zdrady stanu w Autonomii Palestyńskiej


Khaled Abu Toameh 2015-05-16

Olbrzymi, symboliczny klucz, reprezentujący “prawo powrotu”, wystawiony w obozie dla uchodźców w Betlejem. (Zrzut z ekranu z wideo PNN)
Olbrzymi, symboliczny klucz, reprezentujący “prawo powrotu”, wystawiony w obozie dla uchodźców w Betlejem. (Zrzut z ekranu z wideo PNN)

Kierownictwo Autonomii Palestyńskiej (AP) nadal daje Palestyńczykom fałszywą nadzieję w sprawie “prawa powrotu” do ich byłych wsi i miast w Izraelu i to samo robią przywódcy większości krajów arabskich.

Przywódcy arabscy i palestyńscy robią to od chwili założenia Izraela w 1948 r. – i dlatego miliony Palestyńczyków nadal żyją w obozach dla uchodźców na Zachodnim Brzegu, w Strefie Gazy, w Libanie, Jordanii i Syrii. Zamiast pomóc uchodźcom i zachęcić do normalnego życia, przywódcy arabscy i palestyńscy nadal namawiają ich, by zostali tam, gdzie są, bo – jak im mówią – powrócą do domów swoich dziadków i pradziadków w Izraelu.


Przywódcy arabscy i palestyńscy boją się przedstawić uchodźcom prawdę teraz, sześćdziesiąt siedem lat później, a mianowicie, że większość, jeśli nie wszyscy, nigdy nie wróci do wsi i miast w Izraelu, które już nie istnieją.


Kiedy prezydent AP, Mahmoud Abbas, w 2012 r. popełnił „błąd” i powiedział, że nie stara się o powrót do miejsca swoich narodzin w Safed w północnym Izraelu, Palestyńczycy wszystkich odcieni politycznych potępili go za porzucenie „prawa powrotu”, a wielu okrzyknęło go „zdrajcą”.


W pewnym sensie Abbas może obwiniać tylko siebie za oburzenie, jakie wywołały jego słowa w jego społeczności. W końcu, to on powtarzał Palestyńczykom przez wiele lat, że „prawo powrotu” jest „święte” i nigdy nie wolno z niego zrezygnować. Jego media, szczególnie stacje telewizyjne i radiowe , regularnie mówią o Akko, Hajfie i Jaffie jako „miastach palestyńskich wewnątrz Zielonej Linii”.


Ostre potępienie jego wypowiedzi o Safed zmusiło go do wycofania tych słów i zaprzeczenia, że kiedykolwiek zgodził się na uchylenie prawa powrotu.


"Moje słowa o Safed były tylko osobistym stanowiskiem i nie wskazują na rezygnację z prawa powrotu, ponieważ nikt nie może zrezygnować z prawa powrotu, jako że słowa wszystkich rezolucji międzynarodowych oraz arabskich i islamskich stwierdzają, że sprawiedliwe i uzgodnione rozwiązanie musi zostać znalezione dla problemu uchodźców w oparciu o rezolucję 194, ze słowem ‘uzgodnione’ znaczącym w uzgodnieniu ze stroną izraelską” – wyjaśnił Abbas.


Od tego czasu, dla uniknięcia dalszej krytyki, Abbas i inni przywódcy palestyńscy powstrzymywali się od mówienia o drażliwej kwestii “prawa powrotu”. Jedynym razem, kiedy wspominają o tym, to kiedy wzywają Palestyńczyków do obchodu „Dnia Nakby” (Dnia Katastrofy) w rocznicę ustanowienia Izraela.


Dzień Nakby uświęcony jest co roku na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy wiecami i marszami, podczas których mówcy i uczestnicy podkreślają, że nigdy nie porzucą marzenia o powrocie do wsi i miast wewnątrz Izraela. Tego dnia wielu Palestyńczyków trzyma klucz, który jest symbolem „prawa powrotu”. Niektórzy, jak Hamas, posuwają się dalej, powtarzając wezwanie do zniszczenia Izraela.

Autonomia Palestyńska na Zachodnim Brzegu jest odpowiedzialna za organizowanie i finansowanie wydarzeń „Dnia Nakby”, które często zamieniają się w antyizraelskie protesty i starcia z Izraelską Armią Obronną i z policją.


7 maja AP zdecydowała, że w tym roku Palestyńczycy znowu będą obchodzić “Dzień Nakby” wieloma wiecami. Rząd wyznaczył dzień 15 maja na dzień tych obchodów, nazywając go „Powszechnym Dniem Narodowym”. Wezwał wszystkich Palestyńczyków do uczestnictwa w wiecach, podczas których syreny „żałoby” mają wyć przez 67 sekund – liczba lat od ustanowienia Izraela. Kościoły otrzymały informację, że mają bić w dzwony na znak „żałoby” z powodu powstania Izraela.


AP poinstruowała także ministerstwo edukacji, by pierwszą lekcję we wszystkich szkołach poświęcono zapoznaniu uczniów z „prawem powrotu” uchodźców i palestyńską „Nakbą”. Ponadto poinstruowano wszystkich kaznodziei w meczetach, że mają poświęcić kazanie podczas modlitw piątkowych „Nakbie”. Rząd palestyński planuje także wielki wiec w Ramallah dla upamiętnienia tego wydarzenia.


Hamas ze swej strony już rozpoczął serię imprez w Strefie Gazy jako “żałobę” z powodu powstania Izraela. Jedna z tych imprez polega na zaproszeniu Palestyńczyków, by podeszli do granicy i obserwowali „okupowaną Palestynę” przez specjalne lornetki.  


Podczas jednej z takich imprez polityk Hamasu, Ahmed Bahr, ogłosił, że jego ruch przygotowuje 100 tysięcy wojowników “do wyzwolenia Palestyny”. Powiedział: „Grupy oporu będą nadal nosiły broń i nie zrezygnujemy z naszego kraju i z miejsc świętych. Okupacja izraelska musi zniknąć. Nikt nie ma prawa zrezygnować z prawa powrotu ani robić w tej sprawie jakichkolwiek ustępstw. Każdy kto to naruszy, popełni zbrodnię zdrady stanu”.


Przynajmniej Hamas jest uczciwy w sprawie swoich intencji zniszczenia Izraela i zastąpienia go państwem islamistycznym. Ale kierownictwo Autonomii Palestyńskiej na Zachodnim Brzegu nadal oszukuje nie tylko własną ludność, ale także społeczność międzynarodową, w sprawie problemu uchodźców.


Przez sponsorowanie, finansowanie i zachęcanie Palestyńczyków, by wychodzili na ulice i okazywali “żałobę” z powodu powstania Izraela oraz by pozostali oddani sprawie “prawa powrotu”, Abbas i jego funkcjonariusze w Ramallah nie są uczciwi wobec swojej ludności. Niewątpliwie boją się powiedzieć swoim ludziom, że Izrael nigdy nie wpuści milionów Palestyńczyków w swoje granice. Jeszcze bardziej boją się przyznania przed uchodźcami, że przywódcy arabscy i palestyńscy kłamali im od 1948 r., żądając, by pozostali w obozach, bo któregoś dnia wrócą do nieistniejących wsi i domów.


Jeśli zostaną na nowo podjęte izraelsko-palestyńskie rozmowy pokojowe, przywódcy AP nie będą w stanie uczynić jakichkolwiek ustępstw w sprawie uchodźców. Wiedzą bowiem, że ich ludzie nie zaakceptują żadnych ustępstw w tej sprawie. Raz jeszcze kierownictwo AP może winić tylko siebie za radykalizowanie ludności latami do punktu, w którym Palestyńczycy uważają jakiekolwiek ustępstwa wobec Izraela za „zbrodnię zdrady stanu”. To stanowisko nie dotyczy tylko sprawy uchodźców, ale także innych kwestii, takich jak rozwiązanie w postaci dwóch państw, statusu Jerozolimy i przyszłych granic państwa palestyńskiego. Ani Abbas, ani żaden inny przyszły przywódca palestyński nie będzie w stanie osiągnąć kompromisu z Izraelem, skoro Autonomia Palestyńska sama propaguje takie antyizraelskie postawy.


Palestinian Authority treason

12 maja 2015

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaKhaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Dysydenci

Znalezionych 212 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Czego mógłby dokonać świat arabski, gdyby zawarł pokój z Izraelem   Dabbas   2019-12-13
Ignoranci nazywają feminizm herezją, nie rozumiejąc, czym on jest   Al-Budair   2019-12-10
Nie zamierzam być politycznie poprawna w sprawie antysemityzmu   Raza   2019-11-27
Trzydziestu wspaniałych i inni   Koraszewski   2019-11-23
4006 Palestyńczyków, o których Europejczycy nie słyszeli   Tawil   2019-11-22
Jak przywódcy Hamasu nabierają Palestyńczyków   Tawil   2019-10-06
Świat muzułmański walczy, a Zachód kapituluje   El-Ghazzali   2019-08-17
Jak palestyńscy przywódcy masakrują prawdę   Tawil   2019-06-18
Priorytety palestyńskich przywódców   Toameh   2019-06-14
Palestyńczycy: Kogo to naprawdę obchodzi?   Tawil   2019-02-09
Arabowie są winni Żydom dużo więcej niż 250 miliardów dolarów   Maroun   2019-02-07
Zdrada irańskich dysydentów przez Zachód   Memarsadeghi   2019-01-26
Kiedy Abbas i Hamas rzucali na siebie obelgi...   Toameh   2019-01-23
Palestyńskie dzieci: ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2019-01-05
Prawdziwa nieproporcjonalność w konflikcie Arabów z Izraelem   Maroun   2018-12-24
Mój rok na terytorium Autonomii Palestyńskiej   Gerstenfeld   2018-12-22
Dlaczego Iran finansuje palestyńskich terrorystów?   Tawil   2018-12-15
Nowa palestyńska "troska" o międzynarodowe konwencje   Tawil   2018-11-19
Nadzieja mimo arabskiego antysemityzmu   Maroun   2018-10-31
Pokonanie terroru wymaga wszechstronnej kampanii ideologicznej, kulturowej, edukacyjnej i religijnej   Al-Ansari   2018-10-22
Musicie zakazać zarzynania ofiarnych zwierząt na ulicach   Baraka   2018-08-29
W islamie Jerozolima to nie Mekka   Mohamed   2018-08-27
Tajny powód arabskiego odrzucenia żydowskiego prawa narodowego   Tawil   2018-08-14
Pojechałam do Izraela i nie żałuję tego     2018-08-12
Dlaczego przywódcy palestyńscy sprzeciwiają się pomaganiu własnej ludności?   Tawil   2018-07-18
Jesteśmy rasistami, ale przypisujemy to Izraelowi   Al-Sa'di   2018-07-10
Palestyńczycy: jak poprawić jakość życia?   Tawil   2018-06-30
Dlaczego my, Arabowie, musimy krzyczeć   Maroun   2018-06-27
Palestyńczycy: Ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2018-06-25
W przyszłym roku w Jerozolimie   Eid   2018-06-22
Egipski Al-Azhar upiera się przy antysemityzmie   Mohamed   2018-06-14
O tym nie słyszeliście na Zachodzie   Tawil   2018-06-13
Tak, było mi dobrze w Izraelu, kiedy Palestyńczycy ginęli w Gazie   Maroun   2018-06-02
Obalenie 25 mitów lewicy i Arabów z prespektywy lewicowego Araba   Maroun   2018-05-05
Wciągamy religię w każdy aspekt naszego życia   Hamami   2018-04-21
Palestyńczycy torturowani; media milczą   Tawil   2018-04-21
Jestem jawnym i dumnym syjonistą, bo jestem jawnym i dumnym lewicowcem   Maroun   2018-04-11
Kiedy religię przedstawia się jako ideologię, jest bardziej niebezpieczna niż broń nuklearna     2018-03-22
Grożenie terrorem nie powinno być sposobem zarabiania na życie   Darwish   2018-01-31
Arabskie reżimy przerażone wolnością w Izraelu   Meotti   2018-01-30
Odwiedzanie Izraela jest przywilejem, a nie prawem   Maroun   2018-01-20
Witajcie na Zachodzie, ale prosimy się nie integrować …    Arbabzadah   2018-01-01
Rzeczywista reakcja palestyńska na jerozolimskie przemówienie Trumpa   Tawil   2017-12-09
Do moich rodaków Libańczyków, których gniewają izraelskie bomby   Maroun   2017-11-05
Palestyńczycy zamykają w więzieniu dziennikarzy za ujawnianie korupcji   Toameh   2017-10-02
Iracki duchowny: muzułmanie są utrapieniem świata     2017-09-29
Błędem jest ograniczanie wolności myśli obywateli   Al-Salem   2017-09-28
Popieranie Izraela jest obowiązkiem lewicy   Maroun   2017-09-24
Kiedy "progresizm" miażdży kobiety muzułmańskie   Mohamed   2017-09-23
Muzułmanie amerykańscy powinni zdemaskować imamów, którzy głoszą nienawiść   Al-Hadj   2017-09-20
Ograniczanie praw kobiet: Prawa islamskie i multikulturalizm   Khan   2017-09-16
Palestyńczycy, których zachodnie media wolą nie widzieć   Toameh   2017-09-13
Ofiary islamizacji Turcji: kobiety   Bekdil   2017-09-09
Szef ONZ Guterres, media i palestyńskie fake news   Tawil   2017-09-06
Palestyńczycy: Niszczenie sądownictwa   Toameh   2017-09-04
My, muzułmanie, jesteśmy całkowicie pozbawionymi samokrytycyzmu płaczliwymi łobuzami na szkolnym podwórku   Nawaz   2017-09-02
Uderzyć w wylęgarnie terroru   Khan   2017-09-01
Musimy podjąć stanowczą decyzję     2017-08-27
Czy było etyczne ze strony Izraela NIEdeportowanie Arabów w 1948 i 1967 r.?   Maroun   2017-08-06
Zaprzeczaj Holocaustowi, ale nigdy nie kwestionuj szariatu?   Rafizadeh   2017-07-31
Problemem z wykrywaczami metalu jest to, że są one żydowskie   Maroun   2017-07-25
Islamska koncepcja “feminizmu”   Darwish   2017-07-23
UNESCO wspiera terroryzm   Tawil   2017-07-20
Modernizacja Bliskiego Wschodu jest spektakularna   Taheri   2017-07-19
Arabowie, którzy nie cenią Izraela, są głupcami   Maroun   2017-07-16
My, Arabowie, mamy cholerne szczęście, że Żydzi nie zachowują się jak Arabowie   Maroun   2017-07-15
Nadchodzi kolejna antysemicka wojna, a świat dalej odwraca głowę   Maroun   2017-07-04
Turcja bez cenzury: wojna z mediami   Bulut   2017-07-03
Jako lekarz i muzułmanin protestuję przeciw okaleczaniu kobiet   Jasser   2017-07-01
Niewygodna prawda o konflikcie izraelsko-palestyńskim   Maroun   2017-06-30
Miękki szariat w Turcji     2017-06-29
Źli przywódcy - prawdziwa tragedia Palestyńczyków   Toameh   2017-06-24
Świat musi wygnać niszczące go fantazje   Qudosi   2017-06-11
Jako Arab wstydzę się za wojnę sześciodniową   Maroun   2017-06-07
Dorastając na północ od Izraela: Jak zostałem żarliwym syjonistą   Maroun   2017-05-31
Palestyńczycy: Groźby, które Trump powinien usłyszeć   Tawil   2017-05-22
Palestyńczycy potrzebują prawdziwego poparcia   Eid   2017-05-18
Przemysł terroryzmu   Tawil   2017-04-14
Kiedy Arabowie przestaną pozwalać, by prowadzono ich jak barany?   Maroun   2017-04-12
Proszę, czy Zachód mógłby przestać stawać po stronie zbrodniarzy?   Khan   2017-04-03
Linda Sarsour to objaw poważniejszej choroby   Maroun   2017-04-02
Gość z Czarnego Lądu   Koraszewski   2017-03-31
Palestyńczycy: Puste obietnice Abbasa   Toameh   2017-03-31
Czy twardogłowa lewica jest sprzymierzona z radykalnymi islamistami?   AlSaied   2017-03-29
Jako muzułmanka zdecydowanie popieram zakaz zakwefiania   Ahmed   2017-03-28
Czego nie mówią ci o Indonezji   Lato   2017-03-27
Palestyńczycy: fałszywe informacje i “alternatywne fakty”   Tawil   2017-03-14
Antysemityzm: wpatrywanie się w mrok   Maroun   2017-03-07
Wspieranie terroryzmu pod przykrywką dziennikarstwa   Tawil   2017-03-06
Tortury za murami Jerycha   Toameh   2017-02-08
Świat ma dość muzułmańskiego ekstremizmu religijnego     2017-01-22
Dysydenci arabscy i wojna o pokój     2017-01-19
Spojrzenie Araba na pokojowy szczyt w Paryżu   Maroun   2017-01-17
Przemówienie noworoczne do świata muzułmańskiego   Darwish   2017-01-07
Kontratak liberalnych muzułmanów   Palmer   2016-12-24
Komu po drodze z Trumpem?   Koraszewski   2016-12-09
Strach przed prezydenturą Trumpa jest  przesadny   Al-Hadj   2016-11-27
Żydzi z sześcioma ramionami   Rahola   2016-11-04
Skończcie z podżeganiem przeciwko Żydom     2016-10-23
Wywiad z francuskim eseistą, Majidem Oukacha   Canlorbe   2016-10-19

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk