Prawda

Czwartek, 30 czerwca 2022 - 14:52

« Poprzedni Następny »


Przestępstwa zdrady stanu w Autonomii Palestyńskiej


Khaled Abu Toameh 2015-05-16

Olbrzymi, symboliczny klucz, reprezentujący “prawo powrotu”, wystawiony w obozie dla uchodźców w Betlejem. (Zrzut z ekranu z wideo PNN)
Olbrzymi, symboliczny klucz, reprezentujący “prawo powrotu”, wystawiony w obozie dla uchodźców w Betlejem. (Zrzut z ekranu z wideo PNN)

Kierownictwo Autonomii Palestyńskiej (AP) nadal daje Palestyńczykom fałszywą nadzieję w sprawie “prawa powrotu” do ich byłych wsi i miast w Izraelu i to samo robią przywódcy większości krajów arabskich.

Przywódcy arabscy i palestyńscy robią to od chwili założenia Izraela w 1948 r. – i dlatego miliony Palestyńczyków nadal żyją w obozach dla uchodźców na Zachodnim Brzegu, w Strefie Gazy, w Libanie, Jordanii i Syrii. Zamiast pomóc uchodźcom i zachęcić do normalnego życia, przywódcy arabscy i palestyńscy nadal namawiają ich, by zostali tam, gdzie są, bo – jak im mówią – powrócą do domów swoich dziadków i pradziadków w Izraelu.


Przywódcy arabscy i palestyńscy boją się przedstawić uchodźcom prawdę teraz, sześćdziesiąt siedem lat później, a mianowicie, że większość, jeśli nie wszyscy, nigdy nie wróci do wsi i miast w Izraelu, które już nie istnieją.


Kiedy prezydent AP, Mahmoud Abbas, w 2012 r. popełnił „błąd” i powiedział, że nie stara się o powrót do miejsca swoich narodzin w Safed w północnym Izraelu, Palestyńczycy wszystkich odcieni politycznych potępili go za porzucenie „prawa powrotu”, a wielu okrzyknęło go „zdrajcą”.


W pewnym sensie Abbas może obwiniać tylko siebie za oburzenie, jakie wywołały jego słowa w jego społeczności. W końcu, to on powtarzał Palestyńczykom przez wiele lat, że „prawo powrotu” jest „święte” i nigdy nie wolno z niego zrezygnować. Jego media, szczególnie stacje telewizyjne i radiowe , regularnie mówią o Akko, Hajfie i Jaffie jako „miastach palestyńskich wewnątrz Zielonej Linii”.


Ostre potępienie jego wypowiedzi o Safed zmusiło go do wycofania tych słów i zaprzeczenia, że kiedykolwiek zgodził się na uchylenie prawa powrotu.


"Moje słowa o Safed były tylko osobistym stanowiskiem i nie wskazują na rezygnację z prawa powrotu, ponieważ nikt nie może zrezygnować z prawa powrotu, jako że słowa wszystkich rezolucji międzynarodowych oraz arabskich i islamskich stwierdzają, że sprawiedliwe i uzgodnione rozwiązanie musi zostać znalezione dla problemu uchodźców w oparciu o rezolucję 194, ze słowem ‘uzgodnione’ znaczącym w uzgodnieniu ze stroną izraelską” – wyjaśnił Abbas.


Od tego czasu, dla uniknięcia dalszej krytyki, Abbas i inni przywódcy palestyńscy powstrzymywali się od mówienia o drażliwej kwestii “prawa powrotu”. Jedynym razem, kiedy wspominają o tym, to kiedy wzywają Palestyńczyków do obchodu „Dnia Nakby” (Dnia Katastrofy) w rocznicę ustanowienia Izraela.


Dzień Nakby uświęcony jest co roku na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy wiecami i marszami, podczas których mówcy i uczestnicy podkreślają, że nigdy nie porzucą marzenia o powrocie do wsi i miast wewnątrz Izraela. Tego dnia wielu Palestyńczyków trzyma klucz, który jest symbolem „prawa powrotu”. Niektórzy, jak Hamas, posuwają się dalej, powtarzając wezwanie do zniszczenia Izraela.

Autonomia Palestyńska na Zachodnim Brzegu jest odpowiedzialna za organizowanie i finansowanie wydarzeń „Dnia Nakby”, które często zamieniają się w antyizraelskie protesty i starcia z Izraelską Armią Obronną i z policją.


7 maja AP zdecydowała, że w tym roku Palestyńczycy znowu będą obchodzić “Dzień Nakby” wieloma wiecami. Rząd wyznaczył dzień 15 maja na dzień tych obchodów, nazywając go „Powszechnym Dniem Narodowym”. Wezwał wszystkich Palestyńczyków do uczestnictwa w wiecach, podczas których syreny „żałoby” mają wyć przez 67 sekund – liczba lat od ustanowienia Izraela. Kościoły otrzymały informację, że mają bić w dzwony na znak „żałoby” z powodu powstania Izraela.


AP poinstruowała także ministerstwo edukacji, by pierwszą lekcję we wszystkich szkołach poświęcono zapoznaniu uczniów z „prawem powrotu” uchodźców i palestyńską „Nakbą”. Ponadto poinstruowano wszystkich kaznodziei w meczetach, że mają poświęcić kazanie podczas modlitw piątkowych „Nakbie”. Rząd palestyński planuje także wielki wiec w Ramallah dla upamiętnienia tego wydarzenia.


Hamas ze swej strony już rozpoczął serię imprez w Strefie Gazy jako “żałobę” z powodu powstania Izraela. Jedna z tych imprez polega na zaproszeniu Palestyńczyków, by podeszli do granicy i obserwowali „okupowaną Palestynę” przez specjalne lornetki.  


Podczas jednej z takich imprez polityk Hamasu, Ahmed Bahr, ogłosił, że jego ruch przygotowuje 100 tysięcy wojowników “do wyzwolenia Palestyny”. Powiedział: „Grupy oporu będą nadal nosiły broń i nie zrezygnujemy z naszego kraju i z miejsc świętych. Okupacja izraelska musi zniknąć. Nikt nie ma prawa zrezygnować z prawa powrotu ani robić w tej sprawie jakichkolwiek ustępstw. Każdy kto to naruszy, popełni zbrodnię zdrady stanu”.


Przynajmniej Hamas jest uczciwy w sprawie swoich intencji zniszczenia Izraela i zastąpienia go państwem islamistycznym. Ale kierownictwo Autonomii Palestyńskiej na Zachodnim Brzegu nadal oszukuje nie tylko własną ludność, ale także społeczność międzynarodową, w sprawie problemu uchodźców.


Przez sponsorowanie, finansowanie i zachęcanie Palestyńczyków, by wychodzili na ulice i okazywali “żałobę” z powodu powstania Izraela oraz by pozostali oddani sprawie “prawa powrotu”, Abbas i jego funkcjonariusze w Ramallah nie są uczciwi wobec swojej ludności. Niewątpliwie boją się powiedzieć swoim ludziom, że Izrael nigdy nie wpuści milionów Palestyńczyków w swoje granice. Jeszcze bardziej boją się przyznania przed uchodźcami, że przywódcy arabscy i palestyńscy kłamali im od 1948 r., żądając, by pozostali w obozach, bo któregoś dnia wrócą do nieistniejących wsi i domów.


Jeśli zostaną na nowo podjęte izraelsko-palestyńskie rozmowy pokojowe, przywódcy AP nie będą w stanie uczynić jakichkolwiek ustępstw w sprawie uchodźców. Wiedzą bowiem, że ich ludzie nie zaakceptują żadnych ustępstw w tej sprawie. Raz jeszcze kierownictwo AP może winić tylko siebie za radykalizowanie ludności latami do punktu, w którym Palestyńczycy uważają jakiekolwiek ustępstwa wobec Izraela za „zbrodnię zdrady stanu”. To stanowisko nie dotyczy tylko sprawy uchodźców, ale także innych kwestii, takich jak rozwiązanie w postaci dwóch państw, statusu Jerozolimy i przyszłych granic państwa palestyńskiego. Ani Abbas, ani żaden inny przyszły przywódca palestyński nie będzie w stanie osiągnąć kompromisu z Izraelem, skoro Autonomia Palestyńska sama propaguje takie antyizraelskie postawy.


Palestinian Authority treason

12 maja 2015

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaKhaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Dysydenci

Znalezionych 289 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Likwidacja islamskiego terroryzmu wymaga wymazania ekstremizmu z programów szkolnych, rozwijania wiedzy, tolerancji i humanizmu     2022-06-13
Opowieść o dwóch kobietach zajmujących się nauką     2022-05-24
Znieść „Dzień Nakby”   Eid   2022-05-15
Jestem Południowoafrykańczykiem. Nie mówcie mi, że w Izraelu jest jakiś apartheid   Mokgomole   2022-05-05
Administracja Bidena ignoruje to, co Palestyńczycy rzeczywiście mówią   Toameh   2022-04-29
Dlaczego Palestyńczycy świętują mordowanie Żydów   Toameh   2022-04-24
Jak Palestyńczycy bezczeszczą święte miejsca wszystkich, włącznie z własnymi   Tawil   2022-04-23
Przemówienie Josepha Haddada do członków irlandzkiego parlamentu (24 lutego 2022)   Haddad   2022-03-12
Wojna ONZ z żydowską Jerozolimą   Trotter   2022-01-06
Prosta wiara dziecka   Mansour   2021-12-19
Czy Palestyńczycy wybierają terroryzm czy pokój? Abbas wybiera jedno i drugie   Toameh   2021-12-09
Gdyby Izraelczycy nazwali swoje państwo Palestyną     2021-12-05
Palestyński dżihad przeciwko Żydom   Tawil   2021-12-01
Dlaczego Palestyńczycy wolą pracować w Izraelu   Toameh   2021-10-20
Opowieść ku przestrodze o ściganiu zwolenników normalizacji arabsko-izraelskiej   Tobin   2021-10-11
Izrael: najgorsza rzecz, jaka przydarzyła się islamowi   Pandavar   2021-10-02
Żelazna Kopuła chroni nie tylko Żydów   Eid   2021-09-30
Naruszenia” praw, o które nie dba Rada Bezpieczeństwa ONZ   Toameh   2021-08-09
Pułapki palestyńskiej wyjątkowości   Aboubakr   2021-07-29
Ulice Gazy są piękniejsze niż ulice Bagdadu     2021-07-28
Bojkot ogłoszony przez Ben & Jerry szkodzi Palestyńczykom   Eid   2021-07-23
“Aktywista praw człowieka”, który kocha tyranów   Abdul-Hussain   2021-07-05
Pora, by Ilhan Omar i cała “Brygada” dowiedziały się prawdy o Izraelu i Hamasie   Eid   2021-07-03
Kongresmenka, która nigdy nie stała się Amerykanką   Abdul-Hussain   2021-06-23
Bliski Wschód: Dzwon alarmowy dla administracji Bidena   Toameh   2021-06-16
Hamas i Iran zamienili Gazę w cmentarz dla dzieci   Toameh   2021-06-09
To Hamas, a nie Izrael, jest winny najnowszego rozlewu krwi   Eid   2021-05-24
Jak zawarłem pokój z Izraelem   Abdul-Hussain   2021-05-21
Bohaterzy chińskiego narodu   Jackoby   2021-04-24
Demokraci na amerykańskim uniwersytecie wymazują palestyńskie głosy   Eid   2021-04-08
Europa, islam i polityka   Dabbas   2021-03-23
Palestyńczycy: Co znaczy prawdziwa edukacja   Toameh   2021-02-24
Prawda o finansowej pomocy dla Autonomii Palestyńskiej   Kedar   2021-02-21
Więcej korupcji, kiedy Biden wznawia pomoc finansową   Tawil   2021-02-20
Irańscy dysydenci proszą USA o utrzymanie “maksymalnego nacisku”   Bergman   2021-02-13
Irański duchowny wzywa do pokoju z Izraelem   Fitzgerald   2021-02-10
Iran zamienia Gazę w magazyn broni   Toameh   2021-02-03
Palestyńczycy: ofiary arabskiego kraju   Toameh   2021-01-30
Zdefiniowanie narzędzi do pomiaru stopnia radykalizmu islamu jest niezbędne dla pokonania radykalizmu   Hamid   2021-01-29
Palestyński plan nabrania administracji Bidena   Tawil   2021-01-29
Liban chce zakończenia irańskiej okupacji   Toameh   2021-01-26
Marokański intelektualista: Porozumienie z Izraelem przynosi Maroku korzyści,   a nie szkody, jak twierdzą niektórzy   Assid   2021-01-22
Arabowie: Niezwykle ważny głos na rzecz pokoju   Toameh   2021-01-14
Palestyński dziennikarz i były polityk o Bractwie Muzułmańskim   Sadek   2021-01-13
ONZ nagradza irańskie potworności   Bergman   2020-11-05
Potrzebujemy tej zmiany w świecie arabskim   Al Nuaimi   2020-08-28
Palestyńska wojna z historią   Tawil   2020-08-20
Zmiana marki kalifatu – nigdy niekończący się, dystopijny mit   Mahmoud   2020-08-13
Palestyńczycy: Popieramy obozy koncentracyjne dla muzułmanów w Chinach   Toameh   2020-08-12
Dlaczego Palestyńczycy popełniają samobójstwa?   Toameh   2020-08-02
Palestyńczycy: Akceptuj zachodnie fundusze, głosuj na dżihad   Toameh   2020-07-30
Przyczynek do działalności skazanej na przegraną   Koraszewski   2020-07-21
Jak Palestyńczycy terroryzują własną ludność   Tawil   2020-07-13
Co kanadyjski żołnierz uświadomił mi o IDF   Dandachi   2020-06-12
Czyje głosy w dzisiejszym Izraelu są najsilniej syjonistyczne i najmniej przepraszające?   Oz   2020-06-09
Doradzanie palestyńskim przywódcom, by działali racjonalnie, jest skrajnie irracjonalne     2020-06-05
Palestyńczycy: Jedzenie posiłku z Żydami jest przestępstwem   Toameh   2020-06-02
Palestyńskie mity i izraelska rzeczywistość     Dabbas   2020-05-29
Koronawirus: Bohaterowie Chin, którzy zniknęli, i milczenie Zachodu   Meotti   2020-05-20
Co byłoby, gdyby Izrael zniknął?   Mahmoud   2020-05-18
Palestyńczycy i wirus normalizacji   Toameh   2020-05-06
Koronawirus: więcej palestyńskich oszczerstw przeciwko Izraelowi   Toameh   2020-05-01
Koronawirus w Turcji: Rząd atakuje lekarzy    Şahin   2020-04-15
Hamas: nowy pretekst do atakowania Izraela   Toameh   2020-04-12
List 100 irańskich naukowców i działaczy politycznych do Chameiniego: „Ty jesteś głównym winowajcą katastrofy narodowej”     2020-04-07
Palestyńscy przywódcy używają koronawirusa do atakowania Izraela   Toameh   2020-03-21
Palestyńczycy powtarzają oszczerstwa o rytuale krwi, podczas gdy Izrael ratuje ich życie   Toameh   2020-03-10
Prawdziwy powód, dla którego izraelscy Arabowie nie chcą żyć w ”Palestynie”   Toameh   2020-02-05
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy kochają Solejmaniego   Toameh   2020-02-04
Abbas wybiera Hamas zamiast pokoju z Izraelem   Toameh   2020-01-31
Polityczny islam niszczy społeczeństwa   Gürcanli   2020-01-30
Palestyńczycy w Syrii: kolejny rok śmierci i udręki   Toameh   2020-01-18
O kwestii żydożercy   Aboubakr   2020-01-14
Państwa arabskie mają wiele do wygrania normalizując stosunki z Izraelem   Dabbas   2020-01-12
Palestyńczycy: ”Cudzoziemcy” w arabskim kraju   Toameh   2020-01-07
Bliskowschodni Arab chwali ”niesłychane osiągnięcia” Izraela, krytykuje ”tyrańskie dynastie”   Dabbas   2019-12-31
Czy kryzys ekonomiczny Jordanii może rozwiązać konflikt izraelsko-palestyński?   Dabbas   2019-12-22
Czego mógłby dokonać świat arabski, gdyby zawarł pokój z Izraelem   Dabbas   2019-12-13
Ignoranci nazywają feminizm herezją, nie rozumiejąc, czym on jest   Al-Budair   2019-12-10
Nie zamierzam być politycznie poprawna w sprawie antysemityzmu   Raza   2019-11-27
Trzydziestu wspaniałych i inni   Koraszewski   2019-11-23
4006 Palestyńczyków, o których Europejczycy nie słyszeli   Tawil   2019-11-22
Jak przywódcy Hamasu nabierają Palestyńczyków   Tawil   2019-10-06
Świat muzułmański walczy, a Zachód kapituluje   El-Ghazzali   2019-08-17
Jak palestyńscy przywódcy masakrują prawdę   Tawil   2019-06-18
Priorytety palestyńskich przywódców   Toameh   2019-06-14
Palestyńczycy: Kogo to naprawdę obchodzi?   Tawil   2019-02-09
Arabowie są winni Żydom dużo więcej niż 250 miliardów dolarów   Maroun   2019-02-07
Zdrada irańskich dysydentów przez Zachód   Memarsadeghi   2019-01-26
Kiedy Abbas i Hamas rzucali na siebie obelgi...   Toameh   2019-01-23
Palestyńskie dzieci: ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2019-01-05
Prawdziwa nieproporcjonalność w konflikcie Arabów z Izraelem   Maroun   2018-12-24
Mój rok na terytorium Autonomii Palestyńskiej   Gerstenfeld   2018-12-22
Dlaczego Iran finansuje palestyńskich terrorystów?   Tawil   2018-12-15
Nowa palestyńska "troska" o międzynarodowe konwencje   Tawil   2018-11-19
Nadzieja mimo arabskiego antysemityzmu   Maroun   2018-10-31
Pokonanie terroru wymaga wszechstronnej kampanii ideologicznej, kulturowej, edukacyjnej i religijnej   Al-Ansari   2018-10-22
Musicie zakazać zarzynania ofiarnych zwierząt na ulicach   Baraka   2018-08-29
W islamie Jerozolima to nie Mekka   Mohamed   2018-08-27
Tajny powód arabskiego odrzucenia żydowskiego prawa narodowego   Tawil   2018-08-14

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk