Prawda

Środa, 28 lutego 2024 - 00:22

« Poprzedni Następny »


Przywódcy Libanu są “oderwani od rzeczywistości”


Khaled Abu Toameh 2022-08-10

Władze Libanu oskarżają chrześcijańskiego maronickiego arcybiskupa Musę al-Hadża z powodu dostarczanie pieniędzy biednym i chorym w czasie, gdy Iran dostarcza – poprzez Hezbollah – pieniądze i broń do użycia w następnej wojnie przeciwko Izraelowi. Na zdjęciu: maronicki arcybiskup Musa al-Hadż.
Władze Libanu oskarżają chrześcijańskiego maronickiego arcybiskupa Musę al-Hadża z powodu dostarczanie pieniędzy biednym i chorym w czasie, gdy Iran dostarcza – poprzez Hezbollah – pieniądze i broń do użycia w następnej wojnie przeciwko Izraelowi. Na zdjęciu: maronicki arcybiskup Musa al-Hadż.

Od kilku lat Liban jest upadłym państwem i doświadcza jednego z najgorszych kryzysów gospodarczych, politycznych i społecznych w najnowszej historii z powodu trwających od lat konfliktów politycznych i marazmu gospodarczego. Jednak zamiast koncentrować swoje wysiłki na znalezieniu sposobów zakończenia kryzysu, władze i przywódcy libańscy spędzają czas na zastraszaniu tych, którzy próbują ulżyć cierpieniom narodu libańskiego.


Tak właśnie stało się ostatnio w Libanie wobec człowieka, który próbował pomóc ludności libańskiej, zdobywając dla nich pieniądze i lekarstwa.


W zeszłym tygodniu duchowny maronicki, arcybiskup Musa al-Hadż, został zatrzymany i był przesłuchiwany przez kilka godzin przez libańskie siły bezpieczeństwa pod zarzutem próby dostarczenia gotówki i lekarstw rodzinom w Libanie. W każdym innym kraju al-Hadż byłby chwalony i nagradzany za swoją działalność charytatywną i dobre uczynki.


Jednak w tym wypadku al-Hadż stał się celem ataku władz, ponieważ próbował sprowadzić pomoc z Izraela.


Al-Hadż, arcybiskup Hajfy i Ziemi Świętej, został zatrzymany po powrocie z wizyty w Izraelu. Był przetrzymywany przez 11 godzin i przesłuchiwany przez osiem godzin. Po skonfiskowaniu paszportu al-Hadża, libański sędzia wojskowy nałożył na niego zakaz podróżowania. Oskarżono go o sprowadzanie do Libanu dużych sum pieniędzy w dolarach amerykańskich.


Wielu Libańczyków wyraziło oburzenie z powodu zatrzymania biskupa, który regularnie odwiedza Izrael jako głowa Kościoła maronickiego, który posiada tam majątek i ziemię. Odwiedzał również libańskie chrześcijańskie rodziny maronickie, które w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat uciekły do Izraela z powodu zagrożenia życia.


Rada Biskupów Maronickich, która odbyła nadzwyczajne spotkanie pod przewodnictwem patriarchy Bechary Boutros al-Raia, wyraziła zaniepokojenie aresztowaniem al-Hadża.


Al-Hadż powiedział al-Raiowi, że wszystkie przedmioty, które miał przy sobie, w tym lekarstwa i pomoc dla libańskich rodzin, a nawet jego osobisty telefon komórkowy, zostały przeszukane.


Libańskie źródło związane z wymiarem sprawiedliwości powiedziało gazecie saudyjskiej „Arab News”:

„Podczas śledztwa w posiadaniu al-Hajja znaleziono wiele lekarstw i gotówkę o wartości 460 000 dolarów. Miał też listę ponad 100 libańskich nazwisk, a przy każdym nazwisku znajdowała się wzmianka o kwocie nieprzekraczającej 500 dolarów lub odniesienie do torebki z lekarstwami, która ma im zostać dostarczona."


Warto zauważyć, że władze libańskie nie wydają się mieć problemu z setkami milionów dolarów i bronią, które Iran od dawna wysyłał Hezbollahowi, wspieranej przez Iran terrorystycznej organizacji, który skutecznie kontroluje Liban.


Władze libańskie oskarżają biskupa al-Hadża o zdradę stanu za dostarczanie pieniędzy biednym i chorym w czasie, gdy Iran dostarcza – poprzez Hezbollah – pieniądze i broń do użycia w następnej wojnie przeciwko Izraelowi.


Pieniądze i broń, które Irańczycy wysyłają do Libanu, mają na celu wzmocnienie kontroli mułłów nad krajem. Nawiasem mówiąc, Iran już okupuje trzy inne kraje arabskie: Syrię, Jemen i Irak.


Wielu Libańczyków w mediach społecznościowych wyrażało oburzenie i odrazę z powodu nękania biskupa.


Jeden z nich, Michel Faddoul, zwrócił na to uwagę katolickiego papieża Franciszka:

„Drogi Papieżu, piszę ten tweet, aby poinformować Cię, że libańskie władze ‘ISIS’ (Państwa Islamskiego), które twierdzą, że chronią prawa chrześcijan, aresztowały biskupa Musę al-Hadża na 8 godzin, próbując wywierać nacisk na Kościół i jego przywódcę".

Libański politolog Joseph Abu Fadel zwrócił uwagę, że biskupa zatrzymano, podczas gdy władze libańskie pozwoliły przywódcom i członkom Hamasu na swobodny wjazd do kraju.

„W naszych czasach biskup jest aresztowany i przesłuchiwany, jakby był zagranicznym agentem, podczas gdy przywódca Hamasu Ismail Hanija jest przyjmowany z pełnymi honorami”.

Była libańska minister ds. reformy administracyjnej May Chidiac, która przeżyła zamach w 2005 roku, skomentowała zatrzymanie biskupa, argumentując, że to nie grzech, że chrześcijanie, którzy uciekli do Izraela, wysyłają pieniądze i lekarstwa swoim rodzinom w Libanie. Chidiac powiedziała, że sekretarz generalny Hezbollahu Hassan Nasrallah wcześniej groził „zmasakrowaniem” chrześcijan pod pretekstem współpracy z Izraelem:

„W 2000 roku [przywódca Hezbollahu Hassan] Nasrallah zagroził: zmasakrujemy ich w ich łóżkach! Nagrania są dostępne. Wspieranie ich rodzin w Libanie pieniędzmi i lekarstwami nie jest grzechem, ale potępienie ich jako obcych agentów i aresztowanie biskupa Musa al- Hadża jest grzechem.

Zauważyła również, że przemyt różnego rodzaju żywności, leków i innych produktów do Libanu odbywa się regularnie z Syrii i Iranu.


Alain Dargham, reporter MTV Lebanon News, napisał, że Libańczycy są zmuszani do szukania pomocy u swoich rodzin i krewnych w Izraelu „z powodu porażki państwa libańskiego na wszystkich frontach”.


Sprawa libańskiego biskupa jest kolejnym przykładem tego, do jakiego stopnia niektórzy Arabowie są tak zaślepieni nienawiścią do Izraela, że odrzucają nawet rozpaczliwie potrzebną pomoc wysłaną przez ich własny naród, po prostu z powodu rzekomej „zbrodni” życia w Izraelu.


Chrześcijanie, którzy uciekli do Izraela, zrobili to ze strachu o swoje życie i życie swoich rodzin. Uciekli przed terroryzmem i zastraszaniem Hezbollahu i innych grup terrorystycznych.


Jeśli chrześcijańskie rodziny mieszkające w Izraelu są w stanie wysyłać pieniądze i lekarstwa swoim krewnym w Libanie, pokazuje to, że ci, którzy przeprowadzili się do Izraela, radzą sobie znacznie lepiej niż chrześcijanie, którzy pozostali w Libanie.


Biskup al-Hadż nie jest zdrajcą. Jest bohaterem swojej społeczności i reszty Libańczyków: był gotów podjąć ryzyko przeniesienia pomocy przez granicę z Izraela do Libanu.


Iran i Hezbollah obawiają się, że taka pomoc otworzy oczy Libańczykom i uświadomi im, że Izrael nie jest ich wrogiem. Nie daj Boże, mogą nawet zobaczyć, że życie w Izraelu nie jest wcale takie złe – i że ich izraelscy sąsiedzi są gotowi im pomóc.


Przywódcy Libanu, którzy muszą składać raporty swoim panom w Teheranie, ewidentnie starają się, aby ich lud żył w nędzy i ubóstwie. Przywódcy obawiają się, że jeśli ludzie będą prowadzić dobre i wygodne życie, przestaną myśleć o przemocy i dżihadzie (świętej wojnie) przeciwko Izraelowi, ponieważ mieliby wiele do stracenia. Przywódcy chcą również, aby ich ludzie nadal żyli w nędzy i ubóstwie, aby mogli zrzucać winę na Izrael.


„Destrukcyjne działania przywódców politycznych i finansowych Libanu zmuszają większości ludności kraju do życia w ubóstwie, z naruszeniem międzynarodowego prawa dotyczącego praw człowieka” - powiedział w raporcie specjalny sprawozdawca ONZ ds. skrajnego ubóstwa i praw człowieka, Olivier De Schutter.


„Bezkarność, korupcja i nierówność strukturalna zostały wmontowane w skorumpowany system polityczny i gospodarczy, który dotyka tych na dole, ale nie musi tak być” – powiedział De Schutter, niezależny ekspert powołany przez Radę Praw Człowieka ONZ.

„Establishment polityczny od lat wiedział o nadchodzącym kataklizmie, ale niewiele zrobił, aby temu zapobiec. Osoby o dobrych koneksjach wyprowadzały nawet swoje pieniądze z kraju, wspomagane przez próżnię prawną, która pozwalała na wypływ kapitału z kraju. Należy dążyć do prawdy i odpowiedzialności jako kwestii praw człowieka...


Przywództwo polityczne jest całkowicie oderwane od rzeczywistości, nie widzi nawet  rozpaczy, jaką stworzyli przez niszczenie życia ludzi. Liban jest również jednym z krajów, gdzie są największe nierówności na świecie, ale przywództwo w najlepszym wypadku wydaje się tego nieświadome, a w najgorszym czuje się z tym komfortowo".

Lebanon’s Leaders ‘Out of Touch with Reality’

Gatestone Institute, 1 sierpnia 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

 

 Khaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.

Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj
Komentarze
1. Maronici libańscy nie są przyjaciółmi Marek Eyal 2022-08-10


Dysydenci

Znalezionych 317 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Prawdziwa śmierć w kognitywnej wojnie   Koraszewski   2024-02-23
„Dlaczego Hamas nie pójdzie do piekła i nie ukryje się tam?”: Inne głosy z Gazy   Tawil   2024-02-17
Hamas zainwestował wszystko w beznadziejną wojnę     2024-02-10
Egipski analityk w libańskiej telewizji: Hamas jest problemem; Arabowie muszą przestać myśleć, że Izrael zniknie; Hezbollah przejął Liban”     2024-01-15
Czy Autonomię Palestyńską można „zrekonstruować”?   Tawil   2023-12-11
Jak ci popierający Hamas zachodni liberałowie śmią twierdzić, że przemawiają w moim imieniu, Araba, który cierpiał z powodu islamskiego terroru   Abdul-Hussain   2023-12-09
Dwaj marokańscy intelektualiści potępiają Hamas; inni ich potępiają     2023-12-08
Hamas morduje także muzułmanów   Toameh   2023-12-07
Jestem Arabem i nie rozumiem, dlaczego świat nie może uznać żydowskiego bólu   Abdul-Hussain   2023-11-23
Gaza i narracja dekolonizacji   Abdul-Hussain   2023-11-14
Terroryzm Hamasu jest wymierzony nie tylko w Izrael, ale przeciwko moim palestyńskim braciom i siostrom w Gazie   Eid   2023-11-13
Luai Ahmed: Jemeński Szwed wypowiada się na temat wojny Izraela z Hamasem   Oz   2023-11-08
Egipski dziennikarz o zbrodniach  Hamasu     2023-10-31
Arabscy użytkownicy mediów społecznościowych: Bezczeszczenie zwłok, gwałcenie dziewcząt, porywanie starych kobiet są sprzeczne z islamem     2023-10-14
Syjonizm jest wzorem dla rdzennej ludności   Trotter   2023-09-15
Jak możemy prowadzić właściwą debatę, skoro nie mówimy już tym samym językiem?   Dawkins   2023-08-30
Izraelskie elity buntują się przeciwko demokracjiArchitekci protestów przeciwko Bibi jasno określają swoje motywy: obrona elit przed masami   Taub   2023-08-23
Plan Iranu zamiany Zachodniego Brzegu w bazę terroru   Tawil   2023-08-21
Milczenie owiecDla amerykańskich badaczy Iranu walka z prawicą jest ważniejsza niż krytykowanie reżimu – czy słuchanie Irańczyków   Khameneh   2023-08-18
Profesor z Teheranu: Mniej niż 10% Irańczyków chce unicestwienia Izraela   Fitzgerald   2023-04-13
Fatwa potępia Hamas za rakiety, które spadły w Gazie, za dzieci-żołnierzy, za ludzkie tarcze i za profanowanie Ramadanu   Amos   2023-04-04
Zabijanie Żydów wnosi radość w serca Palestyńczyków   Tawil   2023-02-28
Czy świat wysłucha opowieści o losie Palestyńczyków w Gazie?   Haddad   2023-02-17
Irańskie kobiety przeciw pobożnym zbirom   Koraszewski   2022-12-05
Czy pojedynczy protest może coś zmienić?   Sarin   2022-10-28
Islamski uczony o islamskim zacofaniu     2022-08-22
Moje spotkanie z Salmanem Rushdiem – czy będę kolejną ofiarą?   Abdel-Samad   2022-08-18
Przywódcy Libanu są “oderwani od rzeczywistości”   Toameh   2022-08-10
Likwidacja islamskiego terroryzmu wymaga wymazania ekstremizmu z programów szkolnych, rozwijania wiedzy, tolerancji i humanizmu     2022-06-13
Opowieść o dwóch kobietach zajmujących się nauką     2022-05-24
Znieść „Dzień Nakby”   Eid   2022-05-15
Jestem Południowoafrykańczykiem. Nie mówcie mi, że w Izraelu jest jakiś apartheid   Mokgomole   2022-05-05
Administracja Bidena ignoruje to, co Palestyńczycy rzeczywiście mówią   Toameh   2022-04-29
Dlaczego Palestyńczycy świętują mordowanie Żydów   Toameh   2022-04-24
Jak Palestyńczycy bezczeszczą święte miejsca wszystkich, włącznie z własnymi   Tawil   2022-04-23
Przemówienie Josepha Haddada do członków irlandzkiego parlamentu (24 lutego 2022)   Haddad   2022-03-12
Wojna ONZ z żydowską Jerozolimą   Trotter   2022-01-06
Prosta wiara dziecka   Mansour   2021-12-19
Czy Palestyńczycy wybierają terroryzm czy pokój? Abbas wybiera jedno i drugie   Toameh   2021-12-09
Gdyby Izraelczycy nazwali swoje państwo Palestyną     2021-12-05
Palestyński dżihad przeciwko Żydom   Tawil   2021-12-01
Dlaczego Palestyńczycy wolą pracować w Izraelu   Toameh   2021-10-20
Opowieść ku przestrodze o ściganiu zwolenników normalizacji arabsko-izraelskiej   Tobin   2021-10-11
Izrael: najgorsza rzecz, jaka przydarzyła się islamowi   Pandavar   2021-10-02
Żelazna Kopuła chroni nie tylko Żydów   Eid   2021-09-30
Naruszenia” praw, o które nie dba Rada Bezpieczeństwa ONZ   Toameh   2021-08-09
Pułapki palestyńskiej wyjątkowości   Aboubakr   2021-07-29
Ulice Gazy są piękniejsze niż ulice Bagdadu     2021-07-28
Bojkot ogłoszony przez Ben & Jerry szkodzi Palestyńczykom   Eid   2021-07-23
“Aktywista praw człowieka”, który kocha tyranów   Abdul-Hussain   2021-07-05
Pora, by Ilhan Omar i cała “Brygada” dowiedziały się prawdy o Izraelu i Hamasie   Eid   2021-07-03
Kongresmenka, która nigdy nie stała się Amerykanką   Abdul-Hussain   2021-06-23
Bliski Wschód: Dzwon alarmowy dla administracji Bidena   Toameh   2021-06-16
Hamas i Iran zamienili Gazę w cmentarz dla dzieci   Toameh   2021-06-09
To Hamas, a nie Izrael, jest winny najnowszego rozlewu krwi   Eid   2021-05-24
Jak zawarłem pokój z Izraelem   Abdul-Hussain   2021-05-21
Bohaterzy chińskiego narodu   Jackoby   2021-04-24
Demokraci na amerykańskim uniwersytecie wymazują palestyńskie głosy   Eid   2021-04-08
Europa, islam i polityka   Dabbas   2021-03-23
Palestyńczycy: Co znaczy prawdziwa edukacja   Toameh   2021-02-24
Prawda o finansowej pomocy dla Autonomii Palestyńskiej   Kedar   2021-02-21
Więcej korupcji, kiedy Biden wznawia pomoc finansową   Tawil   2021-02-20
Irańscy dysydenci proszą USA o utrzymanie “maksymalnego nacisku”   Bergman   2021-02-13
Irański duchowny wzywa do pokoju z Izraelem   Fitzgerald   2021-02-10
Iran zamienia Gazę w magazyn broni   Toameh   2021-02-03
Palestyńczycy: ofiary arabskiego kraju   Toameh   2021-01-30
Zdefiniowanie narzędzi do pomiaru stopnia radykalizmu islamu jest niezbędne dla pokonania radykalizmu   Hamid   2021-01-29
Palestyński plan nabrania administracji Bidena   Tawil   2021-01-29
Liban chce zakończenia irańskiej okupacji   Toameh   2021-01-26
Marokański intelektualista: Porozumienie z Izraelem przynosi Maroku korzyści,   a nie szkody, jak twierdzą niektórzy   Assid   2021-01-22
Arabowie: Niezwykle ważny głos na rzecz pokoju   Toameh   2021-01-14
Palestyński dziennikarz i były polityk o Bractwie Muzułmańskim   Sadek   2021-01-13
ONZ nagradza irańskie potworności   Bergman   2020-11-05
Potrzebujemy tej zmiany w świecie arabskim   Al Nuaimi   2020-08-28
Palestyńska wojna z historią   Tawil   2020-08-20
Zmiana marki kalifatu – nigdy niekończący się, dystopijny mit   Mahmoud   2020-08-13
Palestyńczycy: Popieramy obozy koncentracyjne dla muzułmanów w Chinach   Toameh   2020-08-12
Dlaczego Palestyńczycy popełniają samobójstwa?   Toameh   2020-08-02
Palestyńczycy: Akceptuj zachodnie fundusze, głosuj na dżihad   Toameh   2020-07-30
Przyczynek do działalności skazanej na przegraną   Koraszewski   2020-07-21
Jak Palestyńczycy terroryzują własną ludność   Tawil   2020-07-13
Co kanadyjski żołnierz uświadomił mi o IDF   Dandachi   2020-06-12
Czyje głosy w dzisiejszym Izraelu są najsilniej syjonistyczne i najmniej przepraszające?   Oz   2020-06-09
Doradzanie palestyńskim przywódcom, by działali racjonalnie, jest skrajnie irracjonalne     2020-06-05
Palestyńczycy: Jedzenie posiłku z Żydami jest przestępstwem   Toameh   2020-06-02
Palestyńskie mity i izraelska rzeczywistość     Dabbas   2020-05-29
Koronawirus: Bohaterowie Chin, którzy zniknęli, i milczenie Zachodu   Meotti   2020-05-20
Co byłoby, gdyby Izrael zniknął?   Mahmoud   2020-05-18
Palestyńczycy i wirus normalizacji   Toameh   2020-05-06
Koronawirus: więcej palestyńskich oszczerstw przeciwko Izraelowi   Toameh   2020-05-01
Koronawirus w Turcji: Rząd atakuje lekarzy    Şahin   2020-04-15
Hamas: nowy pretekst do atakowania Izraela   Toameh   2020-04-12
List 100 irańskich naukowców i działaczy politycznych do Chameiniego: „Ty jesteś głównym winowajcą katastrofy narodowej”     2020-04-07
Palestyńscy przywódcy używają koronawirusa do atakowania Izraela   Toameh   2020-03-21
Palestyńczycy powtarzają oszczerstwa o rytuale krwi, podczas gdy Izrael ratuje ich życie   Toameh   2020-03-10
Prawdziwy powód, dla którego izraelscy Arabowie nie chcą żyć w ”Palestynie”   Toameh   2020-02-05
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy kochają Solejmaniego   Toameh   2020-02-04
Abbas wybiera Hamas zamiast pokoju z Izraelem   Toameh   2020-01-31
Polityczny islam niszczy społeczeństwa   Gürcanli   2020-01-30
Palestyńczycy w Syrii: kolejny rok śmierci i udręki   Toameh   2020-01-18

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk