Prawda

Wtorek, 27 lutego 2024 - 23:48

« Poprzedni Następny »


Palestyński dżihad przeciwko Żydom


Bassam Tawil 2021-12-01

Zachodni darczyńcy wydają się nie rozumieć, że odmowa palestyńskich przywódców uznania Izraela jako ojczyzny żydowskiego narodu pozostaje główną przeszkodą „rozwiązania w postaci dwóch państw” i pokoju. „Kategorycznie odrzucamy żydowskie państwo. W tej sprawie nie wycofamy się” – mówił przy wielu okazjach prezydent Autonomii Palestyńskiej, Mahmoud Abbas (na zdjęciu). 
Zachodni darczyńcy wydają się nie rozumieć, że odmowa palestyńskich przywódców uznania Izraela jako ojczyzny żydowskiego narodu pozostaje główną przeszkodą „rozwiązania w postaci dwóch państw” i pokoju. „Kategorycznie odrzucamy żydowskie państwo. W tej sprawie nie wycofamy się” – mówił przy wielu okazjach prezydent Autonomii Palestyńskiej, Mahmoud Abbas (na zdjęciu). 

Kiedy przedstawiciele krajów darczyńców spotykali się w Norwegii 17 listopada, by omówić dostarczanie pomocy finansowej dla Autonomii Palestyńskiej, palestyńscy przywódcy byli zajęci tym, co zawsze robili doskonale: zaprzeczaniem żydowskiej historii i podżeganiem własnej ludności przeciwko Izraelowi.


Zaprzeczanie żydowskiej historii i delegitymizacja Izraela od dawna jest integralną i główną częścią retoryki palestyńskich przywódców i palestyńskiej narracji. W świecie Palestyńczyków Żydzi nie mają żadnej historii w Jerozolimie; nigdy tam nie żyli, a żydowska Świątynia nigdy nie istniała.  


To są przesłania, jakie palestyńscy przywódcy przekazywali z pokolenia na pokolenie w ostatnich kilkudziesięciu latach. Te przesłania przychodzą głównie od przywódców AP, którzy nadal utrzymują, że popierają “rozwiązanie w postaci dwóch państw”.


Jeśli palestyńscy przywódcy wierzą, że Żydzi nie mają prawa do swojego najświętszego miejsca, do Wzgórza Świątynnego, i że Jerozolima należy wyłącznie do muzułmanów i chrześcijan, to jak mogą mówić o założeniu palestyńskiego państwa, które będzie istniało w pokoju i bezpieczeństwie obok Izraela? Czy “rozwiązanie w postaci dwóch państw” nie oznacza, że Izrael ma prawo do własnej stolicy, Jerozolimy? Czy nie oznacza, że Żydzi będą mieli swobodny dostęp do swoich miejsc świętych w tym mieście, włącznie ze Wzgórzem Świątynnym?  


Palestyńscy przywódcy, którzy twierdzą, że nie ma śladów żydowskiej historii w Jerozolimie i że żydowskie Świątynie nigdy nie istniały, mówią w rzeczywistości, że jeśli kiedykolwiek powstanie palestyńskie państwo ze wschodnią Jerozolimą jako stolicą, Żydzi nie będą mieli dostępu do żydowskich miejsc świętych.


Według Palestyńczyków i innych muzułmanów także Zachodnia Ściana, najbardziej znaczące miejsce używane dzisiaj do modlitw przez naród żydowski, jest własnością muzułmanów. "Tak zwana Ściana Płaczu [Ściana Zachodnia] jest kłamstwem” – powiada mieszczący się w Kairze Instytut Badań Islamskich Al-Azhar. To znaczy, że jeśli kiedyś powstanie państwo palestyńskie, Żydom nie będzie wolno modlić się w tym miejscu.


Norweska ministra spraw zagranicznych, Anniken Huitfedlt, powiedziała 17 listopada, że kraje-darczyńcy potwierdziły poparcie dla „rozwiązania w postaci dwóch państw”.  


"Obecnie - oznajmiła – musimy skupić się na zmobilizowaniu wszystkich do budowy tego i ciągnięcia w tym samym kierunku”.


Huitfedlt i pozostali przedstawiciele krajów-darczyńców zdecydowali się ignorować fakt, że palestyńscy przywódcy uniemożliwiają “rozwiązanie w postaci dwóch państw” przez zaprzeczanie żydowskiej historii i nieustanne podżeganie Palestyńczyków przeciwko Izraelowi. Zachodni darczyńcy wydają się nie rozumieć, że odmowa palestyńskich przywódców uznania Izraela jako ojczyzny żydowskiego narodu pozostaje główną przeszkodą „rozwiązania w postaci dwóch państw” i pokoju.


„Kategorycznie odrzucamy żydowskie państwo. W tej sprawie nie wycofamy się” – mówił przy wielu okazjach prezydent Autonomii Palestyńskiej, Mahmoud Abbas.


Kilka tygodni temu Abbas nakazał coroczne opuszczanie palestyńskich flag do połowy masztu w rocznicę Deklaracji Balfoura z 1917 roku, popierającej ustanowienie “narodowego domu dla narodu żydowskiego” w Palestynie. Decyzja Abbasa informuje Palestyńczyków, że muszą nadal sprzeciwiać się istnieniu Izraela jako żydowskiego państwa. Informuje także Palestyńczyków, że Deklaracja Balfoura była zbrodnią wobec Arabów i muzułmanów.  


W przeddzień spotkania krajów-darczyńców premier AP, Mohammad Sztajjeh, przypomniał Palestyńczykom, że nie ma czegoś takiego jak żydowska historia w Jerozolimie.  


Zwracając się do obecnych na cotygodniowym spotkaniu gabinetu rządowego AP, Sztajjeh zaprzeczył jakimkolwiek śladom żydowskiej historii w Jerozolimie. Miasto, powiedział, należy wyłącznie do muzułmanów i chrześcijan:

"Jesteśmy na przedmieściu wiecznej stolicy, perły w koronie, punktu, gdzie spotykają się niebo i ziemia, kwiatu wszystkich miast, przedmiotu tęsknoty serc muzułmańskich i chrześcijańskich wiernych, którzy przychodzą tu, by modlić się w meczecie Al-Aksa i przejść Via Dolorosa, żeby modlić się w Bazylice Grobu Świętego. Jerozolima ma starożytności kananejskie, rzymskie, islamskie i chrześcijańskie i nikt inny nie pozostawił tu żadnego śladu”.  

To jest ten sam Sztajjeh, który dzień wcześniej powiedział zagranicznym dziennikarzom w Ramallah, że Palestyńczycy nie mają żadnych problemów z Żydami. „Kwestią dla nas nie są Żydzi i judaizm - powiedział. - Mamy wielki szacunek dla każdego żydowskiego człowieka na świecie”.


Najwidoczniej Sztajjeh nie uważa, że zaprzeczanie żydowskiej historii może być okazywaniem braku szacunku dla Żydów. Nie uważa, że jego twierdzenie, iż nie ma śladu żydowskiej historii w Jerozolimie, jest obraźliwe dla Żydów. Być może Sztajjeh myślał, że jego słowa po arabsku podczas spotkania gabinetu AP, nie zostaną przetłumaczone lub zauważone przez ludzi nie mówiących po arabsku.


Tego samego dnia, kiedy zachodni darczyńcy spotykali się w Norwegii, minister spraw zagranicznych AP wydał oświadczenie, w którym stwierdził, że Palestyńczycy sprzeciwiają się wizytom żydowskich uczniów na Wzgórzu Świątynnym. Oświadczenie było odpowiedzią na dyskusję w izraelskim parlamencie o potrzebie włączenia Wzgórza Świątynnego do szkolnych wycieczek organizowanych przez ministerstwo edukacji.

"Ministerstwo Spraw Zagranicznych traktuje z najwyższą powagą wezwania do włączenia tak zwanego Wzgórza Świątynnego do planu obowiązkowych wizyt szkół izraelskich” - głosi oświadczenie AP. Oskarża również Izrael o działania na rzecz “judaizacji Jerozolimy i zmiany jej islamskiej i chrześcijańskiej tożsamości”.

17 listopada cytowano słowa Mahmouda Habbasza, doradcy ds. religijnych prezydenta AP, że izraelskie “spiskowe plany” zamiany Jerozolimy w żydowskie miasto są równoznaczne ze „zbrodnią” i „terroryzmem”.


Szejk Mohammed Hussein, palestyński mufti Jerozolimy, także odgrywa znaczącą rolę z zaprzeczaniu żydowskiej historii w Jerozolimie i rzucaniu fałszywych oskarżeń na Izrael. Niedawno Hussein oskarżył Izrael o działanie na rzecz “zamiany arabskiej i islamskiej tożsamości Jerozolimy” przez robienie z niej żydowskiego miasta.


Norweska ministra spraw zagranicznych i kraje darczyńcy powinny zauważyć to, co palestyńscy przywódcy mówią swojej ludności i reszcie Arabów i muzułmanów o historii Izraela i żydowskiego narodu. Gdyby przysłuchali się słowom palestyńskich przywódców, zrozumieliby, dlaczego nie można osiągnąć pokoju między Palestyńczykami a Izraelem w czasie, kiedy AP otwarcie mówi, że Żydzi nie mają prawa do życia w swojej ojczyźnie.


Pod tym względem AP nie różni się od wspieranej przez Iran grupy terrorystycznej, Hamasu. Podobnie jak Abbas i oficjele AP, Hamas także uważa, że Żydzi są “syjonistycznymi najeźdźcami” i że “ziemia Palestyny jest islamskim Wakf, poświęconym przyszłym pokoleniom muzułmańskim". (Karta Hamasu, Artykuł 11). Artykuł 15 Karty Hamas stwierdza:

"W dzień, w którym wrogowie uzurpują sobie część muzułmańskiej ziemi, Dżihad (święta wojna) staje się osobistym obowiązkiem każdego muzułmanina. Jest konieczne wpojenie ducha Dżihadu w serce [islamskiego] narodu, żeby przeciwstawili się wrogom i dołączyli do szeregów wojowników. Jest konieczne wpojenie w umysły muzułmańskich pokoleń, że problem palestyński jest problemem religijnym i powinno się go rozwiązywać na tej podstawie”.

Sądząc po wypowiedziach Abbasa i jego oficjeli, jest jasne, że wpajają “ducha Dżihadu” przeciwko Izraelowi i Żydom. Przez zaprzeczanie żydowskiej historii oni – tak samo jak Hamas – mówią wyraźnie, że nie ma miejsca dla Żydów na „muzułmańskiej ziemi”. Zachodni darczyńcy mogliby rozważyć ten rodzaj palestyńskiego antysemityzmu i podżegania przeciwko Izraelowi i Żydom, kiedy następnym razem otwierają swoje portfele dla AP.


The Palestinian Jihad against Jews

Gatestone Institute, 22 listopada 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Bassam Tawil

Muzułmański badacz i puyblicysta mieszkający na Bliskim Wschodzie. 


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj


Dysydenci

Znalezionych 317 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Prawdziwa śmierć w kognitywnej wojnie   Koraszewski   2024-02-23
„Dlaczego Hamas nie pójdzie do piekła i nie ukryje się tam?”: Inne głosy z Gazy   Tawil   2024-02-17
Hamas zainwestował wszystko w beznadziejną wojnę     2024-02-10
Egipski analityk w libańskiej telewizji: Hamas jest problemem; Arabowie muszą przestać myśleć, że Izrael zniknie; Hezbollah przejął Liban”     2024-01-15
Czy Autonomię Palestyńską można „zrekonstruować”?   Tawil   2023-12-11
Jak ci popierający Hamas zachodni liberałowie śmią twierdzić, że przemawiają w moim imieniu, Araba, który cierpiał z powodu islamskiego terroru   Abdul-Hussain   2023-12-09
Dwaj marokańscy intelektualiści potępiają Hamas; inni ich potępiają     2023-12-08
Hamas morduje także muzułmanów   Toameh   2023-12-07
Jestem Arabem i nie rozumiem, dlaczego świat nie może uznać żydowskiego bólu   Abdul-Hussain   2023-11-23
Gaza i narracja dekolonizacji   Abdul-Hussain   2023-11-14
Terroryzm Hamasu jest wymierzony nie tylko w Izrael, ale przeciwko moim palestyńskim braciom i siostrom w Gazie   Eid   2023-11-13
Luai Ahmed: Jemeński Szwed wypowiada się na temat wojny Izraela z Hamasem   Oz   2023-11-08
Egipski dziennikarz o zbrodniach  Hamasu     2023-10-31
Arabscy użytkownicy mediów społecznościowych: Bezczeszczenie zwłok, gwałcenie dziewcząt, porywanie starych kobiet są sprzeczne z islamem     2023-10-14
Syjonizm jest wzorem dla rdzennej ludności   Trotter   2023-09-15
Jak możemy prowadzić właściwą debatę, skoro nie mówimy już tym samym językiem?   Dawkins   2023-08-30
Izraelskie elity buntują się przeciwko demokracjiArchitekci protestów przeciwko Bibi jasno określają swoje motywy: obrona elit przed masami   Taub   2023-08-23
Plan Iranu zamiany Zachodniego Brzegu w bazę terroru   Tawil   2023-08-21
Milczenie owiecDla amerykańskich badaczy Iranu walka z prawicą jest ważniejsza niż krytykowanie reżimu – czy słuchanie Irańczyków   Khameneh   2023-08-18
Profesor z Teheranu: Mniej niż 10% Irańczyków chce unicestwienia Izraela   Fitzgerald   2023-04-13
Fatwa potępia Hamas za rakiety, które spadły w Gazie, za dzieci-żołnierzy, za ludzkie tarcze i za profanowanie Ramadanu   Amos   2023-04-04
Zabijanie Żydów wnosi radość w serca Palestyńczyków   Tawil   2023-02-28
Czy świat wysłucha opowieści o losie Palestyńczyków w Gazie?   Haddad   2023-02-17
Irańskie kobiety przeciw pobożnym zbirom   Koraszewski   2022-12-05
Czy pojedynczy protest może coś zmienić?   Sarin   2022-10-28
Islamski uczony o islamskim zacofaniu     2022-08-22
Moje spotkanie z Salmanem Rushdiem – czy będę kolejną ofiarą?   Abdel-Samad   2022-08-18
Przywódcy Libanu są “oderwani od rzeczywistości”   Toameh   2022-08-10
Likwidacja islamskiego terroryzmu wymaga wymazania ekstremizmu z programów szkolnych, rozwijania wiedzy, tolerancji i humanizmu     2022-06-13
Opowieść o dwóch kobietach zajmujących się nauką     2022-05-24
Znieść „Dzień Nakby”   Eid   2022-05-15
Jestem Południowoafrykańczykiem. Nie mówcie mi, że w Izraelu jest jakiś apartheid   Mokgomole   2022-05-05
Administracja Bidena ignoruje to, co Palestyńczycy rzeczywiście mówią   Toameh   2022-04-29
Dlaczego Palestyńczycy świętują mordowanie Żydów   Toameh   2022-04-24
Jak Palestyńczycy bezczeszczą święte miejsca wszystkich, włącznie z własnymi   Tawil   2022-04-23
Przemówienie Josepha Haddada do członków irlandzkiego parlamentu (24 lutego 2022)   Haddad   2022-03-12
Wojna ONZ z żydowską Jerozolimą   Trotter   2022-01-06
Prosta wiara dziecka   Mansour   2021-12-19
Czy Palestyńczycy wybierają terroryzm czy pokój? Abbas wybiera jedno i drugie   Toameh   2021-12-09
Gdyby Izraelczycy nazwali swoje państwo Palestyną     2021-12-05
Palestyński dżihad przeciwko Żydom   Tawil   2021-12-01
Dlaczego Palestyńczycy wolą pracować w Izraelu   Toameh   2021-10-20
Opowieść ku przestrodze o ściganiu zwolenników normalizacji arabsko-izraelskiej   Tobin   2021-10-11
Izrael: najgorsza rzecz, jaka przydarzyła się islamowi   Pandavar   2021-10-02
Żelazna Kopuła chroni nie tylko Żydów   Eid   2021-09-30
Naruszenia” praw, o które nie dba Rada Bezpieczeństwa ONZ   Toameh   2021-08-09
Pułapki palestyńskiej wyjątkowości   Aboubakr   2021-07-29
Ulice Gazy są piękniejsze niż ulice Bagdadu     2021-07-28
Bojkot ogłoszony przez Ben & Jerry szkodzi Palestyńczykom   Eid   2021-07-23
“Aktywista praw człowieka”, który kocha tyranów   Abdul-Hussain   2021-07-05
Pora, by Ilhan Omar i cała “Brygada” dowiedziały się prawdy o Izraelu i Hamasie   Eid   2021-07-03
Kongresmenka, która nigdy nie stała się Amerykanką   Abdul-Hussain   2021-06-23
Bliski Wschód: Dzwon alarmowy dla administracji Bidena   Toameh   2021-06-16
Hamas i Iran zamienili Gazę w cmentarz dla dzieci   Toameh   2021-06-09
To Hamas, a nie Izrael, jest winny najnowszego rozlewu krwi   Eid   2021-05-24
Jak zawarłem pokój z Izraelem   Abdul-Hussain   2021-05-21
Bohaterzy chińskiego narodu   Jackoby   2021-04-24
Demokraci na amerykańskim uniwersytecie wymazują palestyńskie głosy   Eid   2021-04-08
Europa, islam i polityka   Dabbas   2021-03-23
Palestyńczycy: Co znaczy prawdziwa edukacja   Toameh   2021-02-24
Prawda o finansowej pomocy dla Autonomii Palestyńskiej   Kedar   2021-02-21
Więcej korupcji, kiedy Biden wznawia pomoc finansową   Tawil   2021-02-20
Irańscy dysydenci proszą USA o utrzymanie “maksymalnego nacisku”   Bergman   2021-02-13
Irański duchowny wzywa do pokoju z Izraelem   Fitzgerald   2021-02-10
Iran zamienia Gazę w magazyn broni   Toameh   2021-02-03
Palestyńczycy: ofiary arabskiego kraju   Toameh   2021-01-30
Zdefiniowanie narzędzi do pomiaru stopnia radykalizmu islamu jest niezbędne dla pokonania radykalizmu   Hamid   2021-01-29
Palestyński plan nabrania administracji Bidena   Tawil   2021-01-29
Liban chce zakończenia irańskiej okupacji   Toameh   2021-01-26
Marokański intelektualista: Porozumienie z Izraelem przynosi Maroku korzyści,   a nie szkody, jak twierdzą niektórzy   Assid   2021-01-22
Arabowie: Niezwykle ważny głos na rzecz pokoju   Toameh   2021-01-14
Palestyński dziennikarz i były polityk o Bractwie Muzułmańskim   Sadek   2021-01-13
ONZ nagradza irańskie potworności   Bergman   2020-11-05
Potrzebujemy tej zmiany w świecie arabskim   Al Nuaimi   2020-08-28
Palestyńska wojna z historią   Tawil   2020-08-20
Zmiana marki kalifatu – nigdy niekończący się, dystopijny mit   Mahmoud   2020-08-13
Palestyńczycy: Popieramy obozy koncentracyjne dla muzułmanów w Chinach   Toameh   2020-08-12
Dlaczego Palestyńczycy popełniają samobójstwa?   Toameh   2020-08-02
Palestyńczycy: Akceptuj zachodnie fundusze, głosuj na dżihad   Toameh   2020-07-30
Przyczynek do działalności skazanej na przegraną   Koraszewski   2020-07-21
Jak Palestyńczycy terroryzują własną ludność   Tawil   2020-07-13
Co kanadyjski żołnierz uświadomił mi o IDF   Dandachi   2020-06-12
Czyje głosy w dzisiejszym Izraelu są najsilniej syjonistyczne i najmniej przepraszające?   Oz   2020-06-09
Doradzanie palestyńskim przywódcom, by działali racjonalnie, jest skrajnie irracjonalne     2020-06-05
Palestyńczycy: Jedzenie posiłku z Żydami jest przestępstwem   Toameh   2020-06-02
Palestyńskie mity i izraelska rzeczywistość     Dabbas   2020-05-29
Koronawirus: Bohaterowie Chin, którzy zniknęli, i milczenie Zachodu   Meotti   2020-05-20
Co byłoby, gdyby Izrael zniknął?   Mahmoud   2020-05-18
Palestyńczycy i wirus normalizacji   Toameh   2020-05-06
Koronawirus: więcej palestyńskich oszczerstw przeciwko Izraelowi   Toameh   2020-05-01
Koronawirus w Turcji: Rząd atakuje lekarzy    Şahin   2020-04-15
Hamas: nowy pretekst do atakowania Izraela   Toameh   2020-04-12
List 100 irańskich naukowców i działaczy politycznych do Chameiniego: „Ty jesteś głównym winowajcą katastrofy narodowej”     2020-04-07
Palestyńscy przywódcy używają koronawirusa do atakowania Izraela   Toameh   2020-03-21
Palestyńczycy powtarzają oszczerstwa o rytuale krwi, podczas gdy Izrael ratuje ich życie   Toameh   2020-03-10
Prawdziwy powód, dla którego izraelscy Arabowie nie chcą żyć w ”Palestynie”   Toameh   2020-02-05
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy kochają Solejmaniego   Toameh   2020-02-04
Abbas wybiera Hamas zamiast pokoju z Izraelem   Toameh   2020-01-31
Polityczny islam niszczy społeczeństwa   Gürcanli   2020-01-30
Palestyńczycy w Syrii: kolejny rok śmierci i udręki   Toameh   2020-01-18

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk