Prawda

Niedziela, 9 sierpnia 2020 - 19:41

« Poprzedni Następny »


Anioł pokoju i dysydenci


Andrzej Koraszewski 2015-05-18


Papież Franciszek budzi nadzieję. Właśnie uznał państwo Palestynę i nazwał jej prezydenta  “aniołem pokoju”. Prezydent przyjął medal z pokorą, sam w ostatnich dniach dawał medale mordercom. Walka o pokój trwa.

Prezydent jest raczej dyktatorem, żyjącym w lęku o swoje życie, jako że zagraża mu bardziej zdecydowanie dążący do pokoju Hamas. Kto wie, może papież Franciszek szczerze wierzy, że większym aniołem pokoju jest absolwent moskiewskiego uniwersytetu, który ciszej mówi, że dąży do kolejnej zagłady, niż ci, którzy mówią to bez ogródek. Anioł pokoju nie powinien mówić zbyt wyraźnie.


Tak czy siak, flagi państwa Palestyna powiewały nad gmachami państwa Watykan, a anioła pokoju nikt nie pytał, dlaczego po przejęciu władzy w Autonomii Palestyńskiej liczba chrześcijan zaczęła gwałtownie spadać. Może dwie nowe święte „Palestynki”, arabskojęzyczne zakonnice z tureckiej prowincji syryjskiej, które żyły w XIX wieku, będą teraz służyły pozostałym jeszcze w „państwie” Palestyna chrześcijanom jako ważna osłona przed prześladowaniami ze strony aniołów pokoju.  


Papież ma ostatnio szeroki front robót pokojowych. Dopiero co spotkał się z prezydentem Kuby, Raulem Castro i wszyscy byli zachwyceni ciepłą atmosferą tego spotkania. Komunistyczny grzesznik ponoć podkreślił, że jest pod wrażeniem mądrości i skromności papieża Franciszka i że gotów jest znów się modlić.


Doniesienia nie podają, czy papież Franciszek wspominał coś o więźniach sumienia przetrzymywanych w kubańskich więzieniach. Mógł zapytać o więźniów sumienia, a nie terrorystów skazanych za mordy, bo zdaje się, że tych ostatnich na Kubie nie ma. Więźniowie sumienia są również w więzieniach „państwa” palestyńskiego, ale (o ile wiadomo) na spotkaniu z aniołem pokoju też nie padło pytanie o możliwość ich zwolnienia.


Ten „prezydent” w roli „anioła pokoju” poruszył BBC, Reutersa, „New York Timesa” i dziesiątki innych dostawców wiadomości ze świata, więc zapewne niewielu będzie sprawdzać, co właściwie powiedział papież Franciszek. Jeśli wierzyć Włochom, to powiedział coś innego, albo tylko niezupełnie to. Jak pisze „La Stampa” podczas spotkania za zamkniętymi drzwiami papież Franciszek wręczając „prezydentowi” „palestyńskiego państwa”  medal miał powiedzieć:

„Niech anioł pokoju zniszczy ducha wojny, obyś był aniołem pokoju.”

Dalej, już nie w formie cytatu, „La Stampa” informuje, że papież nazwał Abbasa człowiekiem pokoju.   Jak powiada znajomy rolnik „mniejsza o większość”, nie ma co dzielić włosa na czworo, walka o pokój trwa na wszystkich frontach.                


W Ameryce skazano na śmierć muzułmańskiego zamachowca z Bostonu, Dżochara Carnajewa. W tym samym dniu Departament Stanu USA wyraził głębokie zaniepokojenie wyrokiem śmierci na byłego egipskiego prezydenta, Mohammeda Mursiego. ISIS w Syrii zajął kolejne miasto i to nie byle jakie, tylko Palmirę, gdzie są wspaniałe zabytki kultury perskiej, greckiej i rzymskiej. Przy okazji poinformowano, że ISIS podczas tej akcji zamordowało pół setki cywilów.    


Doprawdy trudno się dziwić, że w tej sytuacji papież Franciszek uznaje Abbasa za umiarkowanego człowieka pokoju, i trudno się dziwić, że światowej prasie myli się ów „człowiek pokoju” z aniołem zgoła.  


Papież Franciszek jest mężem stanu, nie planuje spotkań z muzułmańskimi dysydentami. Teoretycznie mógłby na przykład spotkać się (chociażby za zamkniętymi drzwiami) z imamem z Mediolanu. Yahya Sergio Yahe Pallavicini jest wiceprzewodniczącym  Islamskiej Religijnej Społeczności we Włoszech, przewodniczącym Rady Oświaty i Kultury na Zachodzie, wchodzącej w skład organizacji pod nazwą Islamska Oświata, Nauka i Kultura, jest również członkiem Rady Do Spraw Islamu przy włoskim ministerstwie Spraw Wewnętrznych. Jego nazwisko jest głośne co najmniej od 2007 roku, więc nawet papież Franciszek mógł o nim coś słyszeć.


Ostatnio źródła żydowskie pisały o jego udziale w piątym Global Forum for Combating Anti-Semitism. Spotkanie miało miejsce w Jerozolimie i izraelska agencja informacyjna, Arutz Sheva, przeprowadziła z nim wywiad. W artykule prezentującym ten wywiad redakcja informuje, że imam Yahya Pallavicini od wielu lat zajmuje sie zwalczaniem islamskiego ekstremizmu zarówno w swoim kraju, jak i na poziomie paneuropejskich organizacji muzułmańskich. Muzułmański ekstremizm odgrywa główną rolę w napędzaniu nowej fali antysemityzmu w Europie i tylko sami muzułmanie mogą postawić tamę tej fali. Jak mówił w tym wywiadzie mediolański imam, wzrost islamizmu jest wspierany przez zaślepienie wielu zachodnich przywódców, którzy w swojej naiwności wspierają i wzmacniają grupy islamistyczne, takie  jak Bractwo Muzułmańskie, próbując osłabić siłę przyciągania ugrupowań takich jak Al-Kaida czy ISIS.    Jak mówił Pallavicini, to podejście było krytykowane przez naprawdę umiarkowanych muzułmanów co najmniej od 2001 roku, kiedy to zachodni przywódcy w reakcji na zamach na WTC wzmocnili swoje kontakty z islamistami, zakładając, że wszyscy muzułmanie, którzy nie są częścią Al-Kaidy, są umiarkowani. W ten sposób stworzyli pas transmisyjny dla terroryzmu, legitymizując, a nawet finansując, ekstremistyczne ugrupowania, które same nie zajmowały się przemocą, a zaledwie praniem mózgów nowej generacji europejskich muzułmanów, z których wielu znalazło się potem w szeregach terrorystycznych bojówek przesiąkniętych antysemityzmem.

To zagrożenie, mówi mediolański imam, nie jest zagrożeniem wyłącznie dla Żydów, jest zagrożeniem dla całej europejskiej cywilizacji.

„Nie ma usprawiedliwienia dla żadnej narracji, która dostarcza alibi dla naznaczonego przemocą ekstremizmu.”    


"Kiedy antysemityzm wzrasta jest to coś, co zagraża podstawom cywilizacji i religii na każdym poziomie.”

Sprzeciw wobec antysemityzmu – powiedział Yahya Pallavicini jest również konsekwencją uznania historycznego wkładu Żydów do myśli muzułmańskiej i europejskiej.      

"Jako muzułmański teolog jestem przekonany, że judaizm, historia i teologia żydowskich doktryn stanowią część moich korzeni, mojego europejskiego obywatelstwa i moich duchowych przekonań.”   

Zapewne papież Franciszek łatwiej znalazłby z imamem wspólny język na temat tych duchowych przekonań niż ja, ale wątpliwe, aby posłuchał apelu włoskiego imama by europejscy przywódcy zwrócili uwagę na zagrożenie jakie niesie wzrastający antysemityzm, zanim będzie za późno.    


Ten flirt z politycznym islamem uderza zdaniem imama w same podstawy cywilizacji i uniemożliwia szanse dialogu.  


Równocześnie włoski imam uważa, że głos naprawdę umiarkowanych muzułmanów jest zbyt cichy i zbyt enigmatyczny. Po części może to wynikać z braku umiejętności, które pozwoliłyby skutecznie konkurować z doskonale zorganizowanym i wspartym górami pieniędzy ruchem islamistycznym.     


Szansą, mówi Pallavicini – mogą być młodzi dobrze wykształceni przywódcy muzułmańscy, którzy podejmą wyzwanie jakim jest islamistyczna ideologia.        

"Potrzebujemy autentycznych muzułmańskich przywódców, którzy znają korzenie swoich doktryn. Teologów z praktycznymi umiejętnościami, aby wspólnie z Żydami i chrześcijanami utworzyć inną narrację.”     

Czytając te słowa zastanawiałem się nad trudnością, z jaką u nas idee liberalnych katolików docierają do społeczeństwa. Zapewne i tu również moglibyśmy mówić o braku umiejętności wyjścia poza wąski krąg inteligencji katolickiej i docierania do szerszej publiczności.    


Mediolański imam nie traci nadziei, jest jednak przekonany, że wymaga to odejścia od „dialogu międzywyznaniowego” i koncentracji na walce z ekstremizmem. Pokazowe międzywyznaniowe spotkania są jego zdaniem pozbawione wszelkiej treści, legitymizują ekstremistów i w efekcie tylko ułatwiają pranie mózgów młodej generacji.      


Przywódcy niemuzułmańskich społeczności są jego zdaniem odpowiedzialni za to, co robią. Ich obowiązkiem jest ograniczenie platformy dialogu do tych ugrupowań muzułmańskich, które są autentycznie umiarkowane. Uważa on, że przywódcy zachodni popełniają fatalny błąd ściskając się z tymi, którzy po cichu popierają terroryzm.


No cóż, jest bardzo mało prawdopodobne, aby dobry papież Franciszek usłyszał ten apel i nagle zadzwonił do Mediolanu. Duch Święty tak nie działa.        


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Dysydenci

Znalezionych 240 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dlaczego Palestyńczycy popełniają samobójstwa?   Toameh   2020-08-02
Palestyńczycy: Akceptuj zachodnie fundusze, głosuj na dżihad   Toameh   2020-07-30
Przyczynek do działalności skazanej na przegraną   Koraszewski   2020-07-21
Jak Palestyńczycy terroryzują własną ludność   Tawil   2020-07-13
Co kanadyjski żołnierz uświadomił mi o IDF   Dandachi   2020-06-12
Czyje głosy w dzisiejszym Izraelu są najsilniej syjonistyczne i najmniej przepraszające?   Oz   2020-06-09
Doradzanie palestyńskim przywódcom, by działali racjonalnie, jest skrajnie irracjonalne     2020-06-05
Palestyńczycy: Jedzenie posiłku z Żydami jest przestępstwem   Toameh   2020-06-02
Palestyńskie mity i izraelska rzeczywistość     Dabbas   2020-05-29
Koronawirus: Bohaterowie Chin, którzy zniknęli, i milczenie Zachodu   Meotti   2020-05-20
Co byłoby, gdyby Izrael zniknął?   Mahmoud   2020-05-18
Palestyńczycy i wirus normalizacji   Toameh   2020-05-06
Koronawirus: więcej palestyńskich oszczerstw przeciwko Izraelowi   Toameh   2020-05-01
Koronawirus w Turcji: Rząd atakuje lekarzy    Şahin   2020-04-15
Hamas: nowy pretekst do atakowania Izraela   Toameh   2020-04-12
List 100 irańskich naukowców i działaczy politycznych do Chameiniego: „Ty jesteś głównym winowajcą katastrofy narodowej”     2020-04-07
Palestyńscy przywódcy używają koronawirusa do atakowania Izraela   Toameh   2020-03-21
Palestyńczycy powtarzają oszczerstwa o rytuale krwi, podczas gdy Izrael ratuje ich życie   Toameh   2020-03-10
Prawdziwy powód, dla którego izraelscy Arabowie nie chcą żyć w ”Palestynie”   Toameh   2020-02-05
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy kochają Solejmaniego   Toameh   2020-02-04
Abbas wybiera Hamas zamiast pokoju z Izraelem   Toameh   2020-01-31
Polityczny islam niszczy społeczeństwa   Gürcanli   2020-01-30
Palestyńczycy w Syrii: kolejny rok śmierci i udręki   Toameh   2020-01-18
O kwestii żydożercy   Aboubakr   2020-01-14
Państwa arabskie mają wiele do wygrania normalizując stosunki z Izraelem   Dabbas   2020-01-12
Palestyńczycy: ”Cudzoziemcy” w arabskim kraju   Toameh   2020-01-07
Bliskowschodni Arab chwali ”niesłychane osiągnięcia” Izraela, krytykuje ”tyrańskie dynastie”   Dabbas   2019-12-31
Czy kryzys ekonomiczny Jordanii może rozwiązać konflikt izraelsko-palestyński?   Dabbas   2019-12-22
Czego mógłby dokonać świat arabski, gdyby zawarł pokój z Izraelem   Dabbas   2019-12-13
Ignoranci nazywają feminizm herezją, nie rozumiejąc, czym on jest   Al-Budair   2019-12-10
Nie zamierzam być politycznie poprawna w sprawie antysemityzmu   Raza   2019-11-27
Trzydziestu wspaniałych i inni   Koraszewski   2019-11-23
4006 Palestyńczyków, o których Europejczycy nie słyszeli   Tawil   2019-11-22
Jak przywódcy Hamasu nabierają Palestyńczyków   Tawil   2019-10-06
Świat muzułmański walczy, a Zachód kapituluje   El-Ghazzali   2019-08-17
Jak palestyńscy przywódcy masakrują prawdę   Tawil   2019-06-18
Priorytety palestyńskich przywódców   Toameh   2019-06-14
Palestyńczycy: Kogo to naprawdę obchodzi?   Tawil   2019-02-09
Arabowie są winni Żydom dużo więcej niż 250 miliardów dolarów   Maroun   2019-02-07
Zdrada irańskich dysydentów przez Zachód   Memarsadeghi   2019-01-26
Kiedy Abbas i Hamas rzucali na siebie obelgi...   Toameh   2019-01-23
Palestyńskie dzieci: ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2019-01-05
Prawdziwa nieproporcjonalność w konflikcie Arabów z Izraelem   Maroun   2018-12-24
Mój rok na terytorium Autonomii Palestyńskiej   Gerstenfeld   2018-12-22
Dlaczego Iran finansuje palestyńskich terrorystów?   Tawil   2018-12-15
Nowa palestyńska "troska" o międzynarodowe konwencje   Tawil   2018-11-19
Nadzieja mimo arabskiego antysemityzmu   Maroun   2018-10-31
Pokonanie terroru wymaga wszechstronnej kampanii ideologicznej, kulturowej, edukacyjnej i religijnej   Al-Ansari   2018-10-22
Musicie zakazać zarzynania ofiarnych zwierząt na ulicach   Baraka   2018-08-29
W islamie Jerozolima to nie Mekka   Mohamed   2018-08-27
Tajny powód arabskiego odrzucenia żydowskiego prawa narodowego   Tawil   2018-08-14
Pojechałam do Izraela i nie żałuję tego     2018-08-12
Dlaczego przywódcy palestyńscy sprzeciwiają się pomaganiu własnej ludności?   Tawil   2018-07-18
Jesteśmy rasistami, ale przypisujemy to Izraelowi   Al-Sa'di   2018-07-10
Palestyńczycy: jak poprawić jakość życia?   Tawil   2018-06-30
Dlaczego my, Arabowie, musimy krzyczeć   Maroun   2018-06-27
Palestyńczycy: Ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2018-06-25
W przyszłym roku w Jerozolimie   Eid   2018-06-22
Egipski Al-Azhar upiera się przy antysemityzmie   Mohamed   2018-06-14
O tym nie słyszeliście na Zachodzie   Tawil   2018-06-13
Tak, było mi dobrze w Izraelu, kiedy Palestyńczycy ginęli w Gazie   Maroun   2018-06-02
Obalenie 25 mitów lewicy i Arabów z prespektywy lewicowego Araba   Maroun   2018-05-05
Wciągamy religię w każdy aspekt naszego życia   Hamami   2018-04-21
Palestyńczycy torturowani; media milczą   Tawil   2018-04-21
Jestem jawnym i dumnym syjonistą, bo jestem jawnym i dumnym lewicowcem   Maroun   2018-04-11
Kiedy religię przedstawia się jako ideologię, jest bardziej niebezpieczna niż broń nuklearna     2018-03-22
Grożenie terrorem nie powinno być sposobem zarabiania na życie   Darwish   2018-01-31
Arabskie reżimy przerażone wolnością w Izraelu   Meotti   2018-01-30
Odwiedzanie Izraela jest przywilejem, a nie prawem   Maroun   2018-01-20
Witajcie na Zachodzie, ale prosimy się nie integrować …    Arbabzadah   2018-01-01
Rzeczywista reakcja palestyńska na jerozolimskie przemówienie Trumpa   Tawil   2017-12-09
Do moich rodaków Libańczyków, których gniewają izraelskie bomby   Maroun   2017-11-05
Palestyńczycy zamykają w więzieniu dziennikarzy za ujawnianie korupcji   Toameh   2017-10-02
Iracki duchowny: muzułmanie są utrapieniem świata     2017-09-29
Błędem jest ograniczanie wolności myśli obywateli   Al-Salem   2017-09-28
Popieranie Izraela jest obowiązkiem lewicy   Maroun   2017-09-24
Kiedy "progresizm" miażdży kobiety muzułmańskie   Mohamed   2017-09-23
Muzułmanie amerykańscy powinni zdemaskować imamów, którzy głoszą nienawiść   Al-Hadj   2017-09-20
Ograniczanie praw kobiet: Prawa islamskie i multikulturalizm   Khan   2017-09-16
Palestyńczycy, których zachodnie media wolą nie widzieć   Toameh   2017-09-13
Ofiary islamizacji Turcji: kobiety   Bekdil   2017-09-09
Szef ONZ Guterres, media i palestyńskie fake news   Tawil   2017-09-06
Palestyńczycy: Niszczenie sądownictwa   Toameh   2017-09-04
My, muzułmanie, jesteśmy całkowicie pozbawionymi samokrytycyzmu płaczliwymi łobuzami na szkolnym podwórku   Nawaz   2017-09-02
Uderzyć w wylęgarnie terroru   Khan   2017-09-01
Musimy podjąć stanowczą decyzję     2017-08-27
Czy było etyczne ze strony Izraela NIEdeportowanie Arabów w 1948 i 1967 r.?   Maroun   2017-08-06
Zaprzeczaj Holocaustowi, ale nigdy nie kwestionuj szariatu?   Rafizadeh   2017-07-31
Problemem z wykrywaczami metalu jest to, że są one żydowskie   Maroun   2017-07-25
Islamska koncepcja “feminizmu”   Darwish   2017-07-23
UNESCO wspiera terroryzm   Tawil   2017-07-20
Modernizacja Bliskiego Wschodu jest spektakularna   Taheri   2017-07-19
Arabowie, którzy nie cenią Izraela, są głupcami   Maroun   2017-07-16
My, Arabowie, mamy cholerne szczęście, że Żydzi nie zachowują się jak Arabowie   Maroun   2017-07-15
Nadchodzi kolejna antysemicka wojna, a świat dalej odwraca głowę   Maroun   2017-07-04
Turcja bez cenzury: wojna z mediami   Bulut   2017-07-03
Jako lekarz i muzułmanin protestuję przeciw okaleczaniu kobiet   Jasser   2017-07-01
Niewygodna prawda o konflikcie izraelsko-palestyńskim   Maroun   2017-06-30
Miękki szariat w Turcji     2017-06-29
Źli przywódcy - prawdziwa tragedia Palestyńczyków   Toameh   2017-06-24

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk