Prawda

Czwartek, 22 lutego 2024 - 06:25

« Poprzedni Następny »


Przemówienie Josepha Haddada do członków irlandzkiego parlamentu (24 lutego 2022)


Joseph Haddad 2022-03-12


"Czy boicie się, że jako izraelski Arab zdemaskuję wasze kłamstwa i hipokryzję o państwie Izrael? Czy boicie się, że zdemaskuję waszą prawdziwą motywację, jaka kryje się za waszą obsesją na punkcie mojego kraju, że być może, tylko być może, nie chodzi tu o ‘prawa człowieka’, ale o nieproporcjonalne skupienie na jedynym państwie na świecie, które definiuje się jako żydowskie?”  

Ceann Comhairle i członkowie Oireachtas, dziękuję za pozwolenie mi na zwrócenie się do was dzisiaj w tej ważnej sprawie. Wiem, że w ostatnich dniach słyszeliście szereg mówców, którzy mówili wam o moim kraju, Izraelu, i o konflikcie między Izraelczykami a Palestyńczykami. Przyszedłem dzisiaj jako prywatny obywatel państwa Izrael, by podzielić się moimi doświadczeniami i dostarczyć prawdy o tym, co dzieje się w Izraelu z punktu widzenia arabskiej mniejszości.


Nazywam się Joseph Haddad i jestem izraelskim Arabem. Urodziłem się w Hajfie, która jest największym mieszanym miastem Arabów i Żydów w kraju i wychowałem się w Nazarecie, największym arabskim mieście w Izraelu. Może to zaskoczyć niektórych z was po tym, co słyszeliście o Izraelu, ale ja sam, moi przyjaciele i wszyscy w mojej społeczności regularnie mamy kontakty z Izraelczykami ze wszystkich sektorów, a część mojego dzieciństwa spędziłem grając w piłkę z żydowskimi, chrześcijańskimi i muzułmańskimi dziećmi, i pozwólcie mi powiedzieć wam, że Żydzi nie myśleli: „O, on jest Arabem” przed kopnięciem do mnie piłki. Nie uważaliśmy się wzajemnie za innych i dzięki tym dziecięcym przyjaźniom poznawaliśmy wzajemnie religię i style życia kolegów, także uczestnicząc wzajemnie w naszych świętach, takich jak Eid lub Boże Narodzenia albo Pesach.  


Przejdźmy teraz szybko do chwili kiedy skończyłem 18 lat. W Izraelu służba wojskowa lub narodowa jest obowiązkowa dla żydowskich obywateli, ale co roku tysiące izraelskich Arabów zgłasza się dobrowolnie do IDF i ta liczba stale rośnie. Kiedy skończyłem 18 lat, moi żydowscy przyjaciele poszli do armii i nie rozumiałem, dlaczego ja, jako Arab, także nie miałbym służyć mojemu krajowi. W końcu, to jest mój dom tak samo jak ich. Co ważniejsze IDF nie znaczy Żydowskie Siły Obronne, ale Izraelskie Siły Obronne, czyli celem tej armii jest obrona WSZYSTKICH obywateli, włącznie z 2 milionami arabskich Izraelczyków.


Tuż przed rozpoczęciem służby przeżyłem szok, który spowodował, że zrozumiałem, iż wstąpienie do armii, by bronić mojego kraju i mojej społeczności, było absolutnie słusznym krokiem. Restauracja Maxim w Hajfie była symbolem partnerstwa w mieście; właścicielami byli Arabowie i Żydzi, i było to miejsce, dokąd często chodziła moja rodzina na obchody świąt rodzinnych, takich jak urodziny. Niemniej 4 października 2003 roku, zaledwie w kilka dni po ostatniej wizycie w tym lokalu mojej rodziny, ta restauracja stała się celem palestyńskiego terrorysty, zamachowca-samobójcy, który zabił 21 Izraelczyków – Arabów i Żydów – i zranił 51. 


Nauczyłem się tego dnia bolesnej ale ważnej lekcji. Tych terrorystów nie obchodziło to, że zabijali Arabów: celowali w nas, bo byliśmy Izraelczykami. Było dokładnie tak samo, kiedy Hezbollah w Libanie ostrzeliwał rakietami izraelskie miasta arabskie podczas drugiej wojny libańskiej. Niemal połowę cywilnych ofiar śmiertelnych w Izraelu podczas drugiej wojny libańskiej stanowili arabscy muzułmanie izraelscy. Tak samo było, kiedy Hamas ostrzeliwał rakietami miasta izraelskich Arabów w maju 2021 roku, zabijając arabskich muzułmanów.


Kiedy my jako arabscy Izraelczycy wstępujemy do IDF, robimy to, żeby także bronić naszego kraju. Kiedy zrozumiecie to, zobaczycie, że nie jest to konflikt rasowy, ale polityczny. Bowiem my także jako Arabowie jesteśmy celem palestyńskiego terroryzmu.


Wstąpiłem więc do IDF do jednostki Golan i z czasem zostałem dowódcą żydowskich żołnierzy, i broniłem mojego kraju, i społeczności przed przemocą terrorystów Hezbollahu podczas drugiej wojny libańskiej, gdzie zostałem ciężko ranny i niemal straciłem życie. Dzięki temu doświadczeniu zrozumiałem, jak ważne jest mówienie prawdy o izraelskim społeczeństwie i więzach jakie mamy ze sobą – my Arabowie i Żydzi. Czy to brzmi jak coś, co mogłoby zdarzyć się w państwie apartheidu?


Tutaj jest rzeczywistość, o której nie słyszeliście od Amnesty International ani od zasiadającej w waszym senacie Frances Black.


Arabscy Izraelczycy, zarówno muzułmanie, jak chrześcijanie, stanowią 20% całej populacji i mają równe prawa, takie same jak każdy obywatel żydowski. W prawie podstawowym Izraela prawo do wolności wyznania jest wyraźnie chronione, jak również równość wobec prawa i demokratyczne zasady państwa.


My, Arabowie, jesteśmy obecni na wszystkich poziomach, na każdym niemal stanowisku i w rzeczywistości w pewnych zawodach jesteśmy nadreprezentowani. Stanowimy 30% wszystkich lekarzy, z grubsza 50% wszystkich farmaceutów. W ostatnim roczniku nowych lekarzy 50% dyplomów dostali Arabowie!  


Arabscy Izraelczycy są dyplomatami, jak izraelski ambasador w Azerbejdżanie, George Deek; prezenterami wiadomości, jak Lucy Ayoub; zawodowymi sportowcami jak złoty medalista paraolimpiski Eyad Shalabi; dowódcami wojskowymi jak major Ella Wawaya; piosenkarzami jak Valery Hamaty; dyrektorami firm technologicznych jak Jonny Srouji, szef Apple w Izraelu; bankierami jak Samer Hadż Jahja, szef największego banku w Izraelu, Bank Leumi; i, tak, także sędziami Sądu Najwyższego jak Chaled Kabub, wybrany w zeszłym tygodniu jako pierwszy muzułmański Arab służący w Sądzie Najwyższym Izraela… który poszedł w ślady wielu izraelskich chrześcijańskich Arabów, którzy zajmowali takie stanowiska przed nim.


To prawda, że Izrael jest żydowskim państwem, ale jest także demokratycznym państwem i ja jestem żywym dowodem na to, że jest to możliwe. Choć Izrael nie jest doskonały i rasizm istnieje, nie jest to rasizm systemowy, ale indywidualny. Codziennie Arabowie i Żydzi stoją ramię w ramię we wszystkich sektorach społeczeństwa, współpracując i żyjąc w pokoju, pracując nad rozwiązywaniem problemów w naszym społeczeństwie. Ale wiecie, co nie pomaga naszemu społeczeństwu?


Biali Europejczycy z Amnesty International, którzy siedzą w wygodnym biurze w Londynie, gdzie, jak na ironię, krytykowano ich za kulturę białej supremacji, mówiący naszemu suwerennemu narodowi Arabów i Żydów, jak rządzić naszym krajem.


Co jeszcze bardziej oburzające, ci biali Europejczycy z Amnesty International mają czelność definiowania mojej tożsamości Araba, przyklejając mi nalepkę „Palestyńczyka”, mimo faktu, że jestem izraelskim Arabem. Nie tylko to, ale według niedawnego sondażu wykonanego przez Sahariya, tylko 14% izraelskich Arabów definiuje siebie jako Palestyńczycy…


14%…z 2 milionów.


Ale Amnesty International uważa, że wie lepiej od nas samych, jak nas definiować?


Amnesty nie dba o dobro Palestyńczyków ani Arabów w Izraelu, ani nie dbają o nich ci spośród was, którzy wzywają do likwidacji Izraela. W tym raporcie Amnesty chodzi o wywołanie emocjonalnej reakcji, by oczernić mój kraj, mimo faktu, że według międzynarodowego prawa definicja apartheidu w żaden sposób nie stosuje się do państwa Izrael. W rzeczywistości definicja apartheidu w prawie międzynarodowym jest tak długa i złożona, że żaden kraj nie został nigdy skazany za tę zbrodnię; zdefiniowano apartheid według systemu prawnego Południowej Afryki.


Przedstawiciele Amnesty International przemawiali tutaj zaledwie kilka dni temu i kiedy zapytano ich, czy włączyli świadectwa izraelskich Arabów, takich jak ja, wili się jak węgorze aż wreszcie wyjaśnili, że głównie skupili się na regionie Negewu jako przykładzie tak zwanego apartheidu. Wyjaśnili, że są różne poziomy ucisku, ale że my “wszyscy cierpimy pod tym samym systemem apartheidu”.


Joseph Haddad i Jennifer Carroll-MacNeill (Oireachtas Friends of Israel Group)

Joseph Haddad i Jennifer Carroll-MacNeill (Oireachtas Friends of Israel Group)Kłamią. Nie ma systemu apartheidu w Izraelu i jeśli doświadczamy jakiegoś ucisku, to ten system nie jest apartheidem. Nawiasem mówiąc, na Negewie żyje około 100 tysięcy izraelskich Arabów, co stanowi 5% arabskiej populacji Izraela. Amnesty International wzięła 5% populacji, by uzyskać odpowiedzi, których szukała, a następnie przyszła tutaj do irlandzkiego parlamentu i przedstawiła je, jak gdyby reprezentowały 100% populacji. Pomyślcie o tym.


Inną rzeczą, jaką powinniście widzieć o raporcie Amnesty, jest to, że często mówi o braku dostępu do wody i elektryczności Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu i w Gazie, twierdząc, że jest to wynikiem osiedli i że brak zasobów jest winą Izraela.  


Nie mówią wam jednak, że jest to fizycznie niemożliwe, ponieważ Izraelczycy i Palestyńczycy na Zachodnim Brzegu dzielą sieć elektryczną i wodociągi. Nie ma tam żadnego apartheidu! Jeśli jest budowana infrastruktura dla osiedla, znaczy to, że infrastruktura na tym obszarze rozszerza się, nie zaś kurczy. Zdarzają się braki wody, ale prawdopodobnie nie wiecie, że wodociąg, który biegnie przez cały Zachodni Brzeg i dostarcza wody do Hebronu, ma wywiercone dziury, by zawrócić wodę do palestyńskich wsi, które odmawiają płacenia za nią.


A co z tymi łzawymi historiami o palestyńskich kurzych farmach, o których mówiła senatorka Frances Black? Czego ona może nie rozumieć, to że zgodnie z Porozumieniami z Oslo Autonomia Palestyńska ma obowiązek usprawnienia możliwości eksploatacji warstw wodonośnych na Zachodnim Brzegu. Zrobienie tego wymaga jednak nakładów finansowych, które przyszłyby z kieszeni oficjeli AP… zgadnijcie więc, czego nie zrobili?


Zgadliście, nie zabezpieczyli warstw wodonośnych, by zaopatrzyć własną ludność.


Korupcja nie kończy się na tym. Porozmawiajmy o Gazie.


Gaza jest humanitarną katastrofą bez wystarczającej ilości elektryczności lub wody, ale kto jest za to odpowiedzialny?


Przede wszystkim Izrael całkowicie wycofał się z Gazy w 2005, tylko żeby terrorystyczna organizacja Hamas przejęła władzę i zaczęła trwający ucisk własnej ludności. Dlaczego? Ponieważ Hamas nikogo nie nienawidzi bardziej niż swoich politycznych rywali.


Nie, nie Izraela.


Fatahu, który jest największą partią Autonomii Palestyńskiej.


Zamiast uznać za priorytet dobro ludności Gazy, Hamas i AP spędzili lata na grze w politykę, by dobrać się wzajem do siebie. Na przykład, AP jest odpowiedzialna za dostarczanie elektryczności Gazie, a kupują ją od Izraela i dostarczają paliwo do elektrowni. Kiedy jednak są polityczne spory odmawiają płacenia.


Co gorsza, od lat Gaza potrzebuje nowej elektrowni, którą są w stanie zbudować, ale elektrownie wymagają paliwa, a paliwo kosztuje.


Zgadnijcie, kto odmawia płacenia za to? Racja, AP.


Podobny kryzys dotyczy oczyszczalni ścieków i wody w Gazie – Hamas od lat wie, że konieczne jest zbudowanie oczyszczalni i ścieków, ale to też wymaga paliwa.  


Niemniej zamiast przeznaczyć na to zasoby, zainwestowali 1,25 miliarda dolarów w podziemne tunele, by prowadzić akcje terrorystyczne przeciwko Izraelowi.


Także Izrael nie może pomóc, ponieważ AP sobie tego nie życzy, byłoby to podważaniem ich władzy jako przedstawicieli palestyńskiego ludu, którzy jako jedyni mogą prowadzić negocjacje z Hamasem Niestety, cenę za to płacą ludzie w Gazie… a potem palestyńscy „przywódcy” skarżą się wam tutaj, że Izrael jest winny.


Czy nie widzicie tego? Palestyńscy przywódcy wyciągają od Europejczyków pieniądze i utrwalają konflikt, bo ten konflikt jest dojną krową.


Wasze pieniądze utrwalają konflikt i Izrael, choć niedoskonały, nie jest tutaj problemem.


Są członkowie tego zgromadzenia, którzy obsesyjnie zajmują się Izraelem w imię popierania Palestyńczyków. Ale wzywanie do bojkotu Izraela, także tylko na Okupowanych Terytoriach, i tworzenie czarnych list firm nieproporcjonalnie szkodzi Palestyńczykom, z których tysiące pracuje w fabrykach za zieloną linią. Niezależnie od legalności osiedli nie ma niczego humanitarnego w czynnym szkodzeniu dobrostanowi Palestyńczyków.


Posłowie tutaj oskarżyli Izrael o zbrodnie przeciwko ludzkości, ale gdzie jest wasza sesja nadzwyczajna o traktowaniu Palestyńczyków przez Syrię lub Liban? W Libanie prawo zabrania Palestyńczykom pracy we zawodzie lekarza lub prawnika i zakazuje im wykonywania 70 innych zawodów. Są ograniczeni do obozów dla uchodźców, nie mogą korzystać z systemu opieki zdrowotnej, systemu emerytalnego, systemu edukacji i nie wolno im posiadać nieruchomości. Co najważniejsze, nie mogą uzyskać obywatelstwa.


W Syrii reżim Assad zamordował ponad 4000 Palestyńczyków. Jest to 15 razy więcej niż liczba Palestyńczyków zabitych w Gazie podczas ostatniej konfrontacji między Izraelem a Hamasem. I, w odróżnieniu od Gazy, z tych 4000 Palestyńczyków w Libanie wszyscy byli cywilami.


Pytam o to szczerze, jako Arab, i proszę, byście spojrzeli na siebie i zrobili rachunek sumienia: dlaczego upieracie się przy stosowaniu wobec Izraela innych standardów niż wobec wszystkich innych krajów? Czy może być tak, czy jest tak, ponieważ jest to jedyne żydowskie i demokratyczne państwo? Podwójne standardy na tym polu ociekają antysemityzmem, klasycznym antysemityzmem i jako izraelski Arab jestem tutaj, żeby powiedzieć wam, że ten antysemityzm dotyka mnie także.


Raport Amnesty jest wyłącznie propagandą, ponieważ tak zwani działacze na rzecz praw człowieka w Amnesty International musieli usprawiedliwić swoją nieproporcjonalną obsesję i skupienie na państwie Izrael, podczas gdy przyznają, że przymykają oczy na łamanie praw człowieka w innych krajach, takich jak Chiny i Syria.


Nie musicie jednak nawet iść aż do Chin, żeby zobaczyć łamanie praw człowieka, które ignoruje Amnesty. Chciałbym, byście wszyscy zapamiętali nazwisko Nizar Banat.


Nizar był palestyńskim dziennikarzem i działaczem, którego aresztowano za krytykowanie Autonomii Palestyńskiej na Zachodnim Brzegu.  


Tak, aresztowano go za krytykowanie własnego rządu.


Po kilku dniach w areszcie siły bezpieczeństwa AP pobiły go na śmierć.


To są prawa człowieka i rządy prawa w Autonomii Palestyńskiej… a wy spędzacie godziny mówiąc tutaj o Izraelu? Hańba wam.


Podczas gdy Amnesty podsyca płomienie nienawiści wobec Izraela, to my, Izraelczycy, zarówno Arabowie, jak i Żydzi, płacimy za to wysoką cenę.  


Raport Amnesty jest szczytem elitaryzmu, mentalności kolonialnej dnia dzisiejszego, która mówi: “My, Europejczycy, wiemy lepiej niż wy, brązowi ludzie, jak zarządzać waszym krajem”.


Zgaduję, że stare zwyczaje niełatwo umierają.


Można by pomyśleć, że właśnie Irlandczycy są w stanie przejrzeć tę intrygę ze względu na fakt, że Irlandczycy cierpieli pod brytyjską kolonizacją… ale po przyjrzeniu się kilku posłom irlandzkiego parlamentu, którzy dopiero co wzywali do zlikwidowania państwa Izrael, wydaje się, że nie wszyscy pamiętają historię.   


Jeszcze bardziej niepokojąco kilku posłów tutaj, w Irlandii, protestowało przeciwko mojemu wystąpieniu tutaj, twierdząc, że “druga strona” nie jest reprezentowana. Uważam to za wysoce ironiczne, jako że tylko kilka dni wcześniej przez dwie godziny słuchali Amnesty International opowiadającej o swoim raporcie. Jeszcze bardziej jest to absurdalne, kiedy spojrzy się na fakt, że przez ostatnie cztery lata nie było w Oireachtas mówcy, który popiera Izrael, niemniej posłowie przyjmowali palestyńskich terrorystów, takich jak Szawan Dżabarin, by przemawiał do nich w Irlandii. Pozowali do fotografii z Baszarem al Assadem i wychwalali Chiny, potępiali zaś Izrael. I oni boją się, że ja, izraelski Arab, mogę przemawiać w irlandzkim parlamencie? Oto mój komentarz dla nich:  


Czy boicie się, że jako izraelski Arab zdemaskuję wasze kłamstwa i hipokryzję o państwie Izrael? Czy boicie się, że zdemaskuję waszą prawdziwą motywację, jaka kryje się za waszą obsesją na punkcie mojego kraju, że być może, tylko być może, nie chodzi tu o ‘prawa człowieka’, ale o nieproporcjonalne skupienie na jedynym państwie na świecie, które definiuje się jako żydowskie? 


Wiecie, krytyką wobec mnie przed tym wystąpieniem było między innymi twierdzenie, że nie jestem wystarczająco arabski, by mówić o moim społeczeństwie. Pytam was, co chcielibyście, bym zrobił, żebym był wystarczająco arabski?


Czego chcecie? Jakiego cyrku? Silniejszego akcentu? Powiedzcie mi, co jest dla was “wystarczająco arabskie”? Czy oczekiwaliście, że nie będę w stanie samodzielnie myśleć? Że nie będę miał własnych myśli i opinii, które obalają wasze ignoranckie nierozumienie tego, co dzieje się w Izraelu?


Odrzucenie opinii izraelskiego Araba, ponieważ myślicie, że powinno to być coś pasującego do waszej normy, jest nie tylko pokazem ignorancji, ale jest czystym rasizmem.  


Pozwólcie więc mnie, Arabowi, urodzonemu i wychowanemu w Izraelu, który wydaje się absorbować tak wiele uwagi tego zgromadzenia, wyjaśnić wam, czym naprawdę jest Izrael:

 

 • Izrael jest krajem demokratycznym, z rządem, który składa się z lewego skrzydła, prawego skrzydła, ludzi religijnych, świeckich, muzułmanów, Żydów, chrześcijan, LGBTQ i niepełnosprawnych.  
 • Izrael jest krajem rządów prawa, gdzie sędzią Sądu Najwyższego jest izraelski Arab i gdzie poprzedni arabski sędzia Sądu Najwyższego, Salim Dżoubran wysłał żydowskiego prezydenta i żydowskiego premiera do więzienia, kiedy popełnili przestępstwo.
 • Izrael jest krajem, w którym żołnierz IDF, który zastrzelił terrorystę łamiąc kodeks postępowania armii został skazany i osadzony w więzieniu.  
 • Izrael jest krajem wolności słowa, gdzie nawet członkowie rządu mogą otwarcie krytykować swoje państwo, także po arabsku, na sali parlamentu.
 • Izrael jest krajem, w którym tysiące Izraelczyków może protestować przeciwko rządowi lub uchwalonemu prawu, któremu sprzeciwiają się, bez obawy o aresztowanie lub zamordowanie.  
 • Izrael jest krajem wolności mediów, gdzie prasa może otwarcie krytykować rząd (i robi to) bez obawy o aresztowania i prześladowania – w odróżnieniu od Zachodniego Brzegu i Gazy.
 • Izrael jest krajem humanitarnym, gdzie IDF zbudowała szpital wyłącznie w celu dostarczania humanitarnej pomocy i leczenia Syryjczyków rannych w syryjskiej wojnie domowej, mimo faktu, że Syria jest wrogim krajem.
 • Izrael jest krajem, który dostarcza pomocy humanitarnej dla Gazy, także kiedy Hamas bombarduje konwój z pomocą humanitarną, jak to zdarzyło się w maju 2021 roku.
 • Izrael jest krajem, który przyznaje dziesiątki tysięcy pozwoleń na pracę Palestyńczykom, którzy codziennie pracują w Izraelu za znacznie wyższą płacę niż to, co mogliby zarobić na palestyńskich terytoriach.
 • Izrael jest krajem, który oddaje ziemię za pokój, jak Półwysep Synajski w 1979 roku za pokój z Egiptem i w porozumieniu pokojowym z Jordanią w 1994 roku.
 • Izrael jest krajem, który tworzy nowe sojusze z arabskimi krajami w regionie z korzyścią dla obu stron.
 • Izrael jest krajem, który zaakceptował planu podziału, podczas gdy Arabowie w regionie powiedzieli “nie” i rozpoczęli wojnę.
 • Izrael jest krajem, który przyznał pełne obywatelstwo tym Arabom, którzy zostali, jak członkowie mojej rodziny.
 • Izrael jest krajem, który podejmuje ryzyko i robi bolesne poświęcenia dla pokoju – raz za razem – także kiedy rezultatem są tysiące rakiet wystrzelonych na naszych cywilów ze Strefy Gazy przez Hamas.
 • Izrael jest krajem, który wydaje miliardy dolarów na zbudowanie systemu obronnego Żelazna Kopuła, by chronić życie Arabów i Żydów, podczas gdy Hamas wydaje miliony dolarów na rakiety i tunele.
 • Izrael jest krajem, który stale dostarcza specjalistycznego leczenia dla Palestyńczyków, wiedząc, że niektórzy z nich nadużywali takich pozwoleń na leczenie, by prowadzić działalność terrorystyczną.  
 • Izrael jest krajem arabskich lekarzy i pielęgniarek, którzy ratują życie żydowskich pacjentów w szpitalach, i żydowskich lekarzy i pielęgniarek, którzy ratują życie arabskich pacjentów.
 • Izrael jest krajem Arabów i Żydów, którzy codziennie stoją ramię w ramię jako obywatele państwa Izrael.

Izrael reprezentuje życie. 

Dziękuję.

Odpowiem teraz na wszystkie pytania.


Yoseph Haddad’s Speech to Members of the Oireachts (24 February 2022
)

Ireland-Israel blog, 25 lutego 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj


Dysydenci

Znalezionych 316 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

„Dlaczego Hamas nie pójdzie do piekła i nie ukryje się tam?”: Inne głosy z Gazy   Tawil   2024-02-17
Hamas zainwestował wszystko w beznadziejną wojnę     2024-02-10
Egipski analityk w libańskiej telewizji: Hamas jest problemem; Arabowie muszą przestać myśleć, że Izrael zniknie; Hezbollah przejął Liban”     2024-01-15
Czy Autonomię Palestyńską można „zrekonstruować”?   Tawil   2023-12-11
Jak ci popierający Hamas zachodni liberałowie śmią twierdzić, że przemawiają w moim imieniu, Araba, który cierpiał z powodu islamskiego terroru   Abdul-Hussain   2023-12-09
Dwaj marokańscy intelektualiści potępiają Hamas; inni ich potępiają     2023-12-08
Hamas morduje także muzułmanów   Toameh   2023-12-07
Jestem Arabem i nie rozumiem, dlaczego świat nie może uznać żydowskiego bólu   Abdul-Hussain   2023-11-23
Gaza i narracja dekolonizacji   Abdul-Hussain   2023-11-14
Terroryzm Hamasu jest wymierzony nie tylko w Izrael, ale przeciwko moim palestyńskim braciom i siostrom w Gazie   Eid   2023-11-13
Luai Ahmed: Jemeński Szwed wypowiada się na temat wojny Izraela z Hamasem   Oz   2023-11-08
Egipski dziennikarz o zbrodniach  Hamasu     2023-10-31
Arabscy użytkownicy mediów społecznościowych: Bezczeszczenie zwłok, gwałcenie dziewcząt, porywanie starych kobiet są sprzeczne z islamem     2023-10-14
Syjonizm jest wzorem dla rdzennej ludności   Trotter   2023-09-15
Jak możemy prowadzić właściwą debatę, skoro nie mówimy już tym samym językiem?   Dawkins   2023-08-30
Izraelskie elity buntują się przeciwko demokracjiArchitekci protestów przeciwko Bibi jasno określają swoje motywy: obrona elit przed masami   Taub   2023-08-23
Plan Iranu zamiany Zachodniego Brzegu w bazę terroru   Tawil   2023-08-21
Milczenie owiecDla amerykańskich badaczy Iranu walka z prawicą jest ważniejsza niż krytykowanie reżimu – czy słuchanie Irańczyków   Khameneh   2023-08-18
Profesor z Teheranu: Mniej niż 10% Irańczyków chce unicestwienia Izraela   Fitzgerald   2023-04-13
Fatwa potępia Hamas za rakiety, które spadły w Gazie, za dzieci-żołnierzy, za ludzkie tarcze i za profanowanie Ramadanu   Amos   2023-04-04
Zabijanie Żydów wnosi radość w serca Palestyńczyków   Tawil   2023-02-28
Czy świat wysłucha opowieści o losie Palestyńczyków w Gazie?   Haddad   2023-02-17
Irańskie kobiety przeciw pobożnym zbirom   Koraszewski   2022-12-05
Czy pojedynczy protest może coś zmienić?   Sarin   2022-10-28
Islamski uczony o islamskim zacofaniu     2022-08-22
Moje spotkanie z Salmanem Rushdiem – czy będę kolejną ofiarą?   Abdel-Samad   2022-08-18
Przywódcy Libanu są “oderwani od rzeczywistości”   Toameh   2022-08-10
Likwidacja islamskiego terroryzmu wymaga wymazania ekstremizmu z programów szkolnych, rozwijania wiedzy, tolerancji i humanizmu     2022-06-13
Opowieść o dwóch kobietach zajmujących się nauką     2022-05-24
Znieść „Dzień Nakby”   Eid   2022-05-15
Jestem Południowoafrykańczykiem. Nie mówcie mi, że w Izraelu jest jakiś apartheid   Mokgomole   2022-05-05
Administracja Bidena ignoruje to, co Palestyńczycy rzeczywiście mówią   Toameh   2022-04-29
Dlaczego Palestyńczycy świętują mordowanie Żydów   Toameh   2022-04-24
Jak Palestyńczycy bezczeszczą święte miejsca wszystkich, włącznie z własnymi   Tawil   2022-04-23
Przemówienie Josepha Haddada do członków irlandzkiego parlamentu (24 lutego 2022)   Haddad   2022-03-12
Wojna ONZ z żydowską Jerozolimą   Trotter   2022-01-06
Prosta wiara dziecka   Mansour   2021-12-19
Czy Palestyńczycy wybierają terroryzm czy pokój? Abbas wybiera jedno i drugie   Toameh   2021-12-09
Gdyby Izraelczycy nazwali swoje państwo Palestyną     2021-12-05
Palestyński dżihad przeciwko Żydom   Tawil   2021-12-01
Dlaczego Palestyńczycy wolą pracować w Izraelu   Toameh   2021-10-20
Opowieść ku przestrodze o ściganiu zwolenników normalizacji arabsko-izraelskiej   Tobin   2021-10-11
Izrael: najgorsza rzecz, jaka przydarzyła się islamowi   Pandavar   2021-10-02
Żelazna Kopuła chroni nie tylko Żydów   Eid   2021-09-30
Naruszenia” praw, o które nie dba Rada Bezpieczeństwa ONZ   Toameh   2021-08-09
Pułapki palestyńskiej wyjątkowości   Aboubakr   2021-07-29
Ulice Gazy są piękniejsze niż ulice Bagdadu     2021-07-28
Bojkot ogłoszony przez Ben & Jerry szkodzi Palestyńczykom   Eid   2021-07-23
“Aktywista praw człowieka”, który kocha tyranów   Abdul-Hussain   2021-07-05
Pora, by Ilhan Omar i cała “Brygada” dowiedziały się prawdy o Izraelu i Hamasie   Eid   2021-07-03
Kongresmenka, która nigdy nie stała się Amerykanką   Abdul-Hussain   2021-06-23
Bliski Wschód: Dzwon alarmowy dla administracji Bidena   Toameh   2021-06-16
Hamas i Iran zamienili Gazę w cmentarz dla dzieci   Toameh   2021-06-09
To Hamas, a nie Izrael, jest winny najnowszego rozlewu krwi   Eid   2021-05-24
Jak zawarłem pokój z Izraelem   Abdul-Hussain   2021-05-21
Bohaterzy chińskiego narodu   Jackoby   2021-04-24
Demokraci na amerykańskim uniwersytecie wymazują palestyńskie głosy   Eid   2021-04-08
Europa, islam i polityka   Dabbas   2021-03-23
Palestyńczycy: Co znaczy prawdziwa edukacja   Toameh   2021-02-24
Prawda o finansowej pomocy dla Autonomii Palestyńskiej   Kedar   2021-02-21
Więcej korupcji, kiedy Biden wznawia pomoc finansową   Tawil   2021-02-20
Irańscy dysydenci proszą USA o utrzymanie “maksymalnego nacisku”   Bergman   2021-02-13
Irański duchowny wzywa do pokoju z Izraelem   Fitzgerald   2021-02-10
Iran zamienia Gazę w magazyn broni   Toameh   2021-02-03
Palestyńczycy: ofiary arabskiego kraju   Toameh   2021-01-30
Zdefiniowanie narzędzi do pomiaru stopnia radykalizmu islamu jest niezbędne dla pokonania radykalizmu   Hamid   2021-01-29
Palestyński plan nabrania administracji Bidena   Tawil   2021-01-29
Liban chce zakończenia irańskiej okupacji   Toameh   2021-01-26
Marokański intelektualista: Porozumienie z Izraelem przynosi Maroku korzyści,   a nie szkody, jak twierdzą niektórzy   Assid   2021-01-22
Arabowie: Niezwykle ważny głos na rzecz pokoju   Toameh   2021-01-14
Palestyński dziennikarz i były polityk o Bractwie Muzułmańskim   Sadek   2021-01-13
ONZ nagradza irańskie potworności   Bergman   2020-11-05
Potrzebujemy tej zmiany w świecie arabskim   Al Nuaimi   2020-08-28
Palestyńska wojna z historią   Tawil   2020-08-20
Zmiana marki kalifatu – nigdy niekończący się, dystopijny mit   Mahmoud   2020-08-13
Palestyńczycy: Popieramy obozy koncentracyjne dla muzułmanów w Chinach   Toameh   2020-08-12
Dlaczego Palestyńczycy popełniają samobójstwa?   Toameh   2020-08-02
Palestyńczycy: Akceptuj zachodnie fundusze, głosuj na dżihad   Toameh   2020-07-30
Przyczynek do działalności skazanej na przegraną   Koraszewski   2020-07-21
Jak Palestyńczycy terroryzują własną ludność   Tawil   2020-07-13
Co kanadyjski żołnierz uświadomił mi o IDF   Dandachi   2020-06-12
Czyje głosy w dzisiejszym Izraelu są najsilniej syjonistyczne i najmniej przepraszające?   Oz   2020-06-09
Doradzanie palestyńskim przywódcom, by działali racjonalnie, jest skrajnie irracjonalne     2020-06-05
Palestyńczycy: Jedzenie posiłku z Żydami jest przestępstwem   Toameh   2020-06-02
Palestyńskie mity i izraelska rzeczywistość     Dabbas   2020-05-29
Koronawirus: Bohaterowie Chin, którzy zniknęli, i milczenie Zachodu   Meotti   2020-05-20
Co byłoby, gdyby Izrael zniknął?   Mahmoud   2020-05-18
Palestyńczycy i wirus normalizacji   Toameh   2020-05-06
Koronawirus: więcej palestyńskich oszczerstw przeciwko Izraelowi   Toameh   2020-05-01
Koronawirus w Turcji: Rząd atakuje lekarzy    Şahin   2020-04-15
Hamas: nowy pretekst do atakowania Izraela   Toameh   2020-04-12
List 100 irańskich naukowców i działaczy politycznych do Chameiniego: „Ty jesteś głównym winowajcą katastrofy narodowej”     2020-04-07
Palestyńscy przywódcy używają koronawirusa do atakowania Izraela   Toameh   2020-03-21
Palestyńczycy powtarzają oszczerstwa o rytuale krwi, podczas gdy Izrael ratuje ich życie   Toameh   2020-03-10
Prawdziwy powód, dla którego izraelscy Arabowie nie chcą żyć w ”Palestynie”   Toameh   2020-02-05
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy kochają Solejmaniego   Toameh   2020-02-04
Abbas wybiera Hamas zamiast pokoju z Izraelem   Toameh   2020-01-31
Polityczny islam niszczy społeczeństwa   Gürcanli   2020-01-30
Palestyńczycy w Syrii: kolejny rok śmierci i udręki   Toameh   2020-01-18
O kwestii żydożercy   Aboubakr   2020-01-14

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk