Prawda

Środa, 6 grudnia 2023 - 02:07

« Poprzedni Następny »


Islamski uczony o islamskim zacofaniu


Z materiałów MEMRI 2022-08-22

Mogołowie wydawali pieniądze na pomniki i meczety, a nie na edukację (fot. Tadż Mahal, Agra)
Mogołowie wydawali pieniądze na pomniki i meczety, a nie na edukację (fot. Tadż Mahal, Agra)

W niedawnym artykule indyjski islamski uczony, dr Mohammad Ghitreef, skrytykował ulemów („islamskich uczonych”) za doprowadzenie świata muzułmańskiego do zacofania poprzez wpływanie na władców osmańskich i mogolskich oraz za dalsze pielęgnowanie postawy pokrzywdzonej ofiary wśród muzułmanów, uniemożliwiając im racjonalne myślenie o bieżących sprawach.


Jego artykuł zatytułowany „Rola ulemów w sprowadzeniu muzułmanów ze szczytu oświecenia do bagna wszechstronnego zacofania: dzisiejsze imperatywy dla muzułmanów” został opublikowany przez NewageIslam.com, reformistyczną witrynę internetową z siedzibą w Indiach. Dr Mohammad Ghitreef jest wykładowcą na Uniwersytecie Muzułmańskim Aligarh w Aligarh w Indiach.


Poniżej fragmenty jego artykułu:


Islamska Hiszpania (Andaluzja) była wyjątkowym państwem, ponieważ w zenicie swojej władzy politycznej dokonała cudownych rzeczy. W szczególności za panowania kalifów. Abdur Rahman Al-Salisa, (trzeci kalif) Hiszam, Nasir, Al-Hakama, i oczywiście wielki kalif Al-Mansoor, byli wielkimi sułtanami islamskiej Hiszpanii politycznie, a także na płaszczyźnie kulturowej i cywilizacyjnej.


Podczas ich rządów muzułmanie (Arabowie), rządząca mniejszość kraju, robili wszystko, aby promować wszelkiego rodzaju wiedzę, religijną i świecką. Spowodowało to fenomenalny postęp w filozofii, logice i tłumaczeniach greckiej sztuki i nauki, jak również wielki skok w rolnictwie, handlu i przemyśle, wprowadzając w życie zwykłych ludzi epokę dobrobytu, szczęścia i dobrostanu. Zbudowali wielkie i piękne miasta pełne znaczących budowli, pałaców, wielkich meczetów, seminariów, bibliotek itp. Na przykład można wymienić miasto Zahra na obrzeżach Kordoby, Granadę i Sewillę. Do ich wzorcowych seminariów i wspaniałych miejsc nauki przybywali studenci i uczeni z sąsiedniej Francji, Portugalii, Belgii, Niemiec, Węgier, Austrii, Holandii, Florencji, Włoch, itd....


Podobnie było w kalifacie Abbasydów, który za panowania Al-Mamoona, uczonego kalifa, bardzo lubiącego wiedzę grecką, założył Darul Hikmat (Dom Mądrości). W pierwszym okresie kalifatu Abbasydów Bagdad był siedzibą filozofów, tłumaczy, pisarzy i znawców medycyny, astronomii, geografii, matematyki, geometrii, trygonometrii, fizyki, chemii, historii, literatury itp. Uczeni i eksperci z różnych dziedzin ludzkiej wiedzy pochodzili z Indii, Egiptu, Rzymu, Grecji, Anatolii, Syrii itd. Ich prace naukowe były mile widziane, tłumaczone na arabski i oklaskiwane...


Muzułmańska Hiszpania i Abbasydzi byli rywalami i nie przepadali za sobą, ale konkurowali ze sobą na polu kultury, różnorodności i rozwoju. Po inwazji mongolskiej na świat muzułmański i szaleństwie zniszczeń w IX wieku, wśród muzułmanów wzrosła fascynacja naukami okultystycznymi, astrologią, czarami, czarną magią, zabobonami, przesądami i zaklęciami. Medycyna eksperymentalna została zastąpiona okultyzmem i wróżbiarstwem. Dlatego ruch nauk racjonalnych wśród muzułmanów zamarł w cieniu czarnoksiężników. Spalili księgi wielkich filozofów i wielkich umysłów racjonalnych nauk, jak to się stało z dziełami Ibn Hazmema i innych.


To bogate dziedzictwo andaluzyjskie i środkowo-wschodnie jest jedyną rzeczą, jaką muzułmanie mogą z dumą prezentować dzisiejszemu światu jako ogromny wkład w światową cywilizację. Bowiem, w odróżnieniu od niego, Osmanie, niestety, podczas trwającego czterysta lat sułtanatu, jak również wielcy Mogołowie przez trzysta lat swoich rządów [w Indiach] nie wnieśli wiele do cywilizacji światowej. Pod wpływem ulemów budowali tylko meczety, mauzolea, forty, wspaniałe pałace i pompatyczne, ale zbędne rzeczy, takie jak Tadż Mahal, Czerwony Fort i Wielki Meczet w Delhi w Indiach oraz wiele podobnych monumentalnych pałaców, fortów i wielkich meczetów osmańskich w Stambule i Ankarze.


Oba imperia nie pozostawiły dobrych przykładów ludzkich dzieł cywilizacyjnych, takich jak dobre seminaria, wspaniałe miejsca nauki, najlepsze biblioteki, domy mądrości, ośrodki badawcze i obserwatoria. W przeciwieństwie do tego Osmanie ślepo podążający za swoimi Szaich-ul-Islam [uczeni w islamie] o sztywnych i ciasnych umysłach popełnili zbrodnię, zamykając w 1580 obserwatorium [pierwsze na świecie] założone przez znanego astronoma Takiuddina w Stambule.


Zburzono je z powodu nalegań tradycyjnych ulemów i publicznego poparcia. Ze względu na ich silne przekonanie, że z powodu tej niepotrzebnej ingerencji w boskie tajemnice [jakim było samo] istnienie obserwatorium, wybuchła wielka zaraza, dla zapobieżenia szerzenia się zarazy konieczne jest zburzenie obserwatorium cegła po cegle – (Źródło: Rashid Shaz Kitab-ul-Arooj, s. 2 Milli Publications, New Delhi 2012).


Ulemowie w Indiach, a konkretnie Bachtijar Chilji, jest oskarżony, słusznie lub niesłusznie, o podpalenie starożytnego Nalanda Widjalaja (uniwersytetu). Wiele meczetów zbudowanych przez Mogołów w Indiach jest teraz narażonych na zburzenie, splądrowanie, odebranie lub przerobienie na świątynie przez prawicowe siły Hindutwy rządzące obecnie krajem.


Od czasu Babri [przekazania tego meczetu Hindusom przez Sąd Najwyższy Indii], teraz są zdecydowani zabrać meczet Gjanwapi w Waranasi i Mathura Szahi Eidgah. Nie są nawet w nastroju do oszczędzania świeckich zabytków, takich jak Tadż Mahal w Agrze i Kutub Minar w Delhi. W nadchodzących dniach groźby narosną nad tymi monumentalnymi mogolskimi budowlami, ponieważ bezbronna społeczność muzułmańska nie jest w stanie ich bronić i chronić przed wandalizmem, jeśli jest to zrobione w porozumieniu z maszynerią państwową i krajowymi mediami.


Gdyby Mogołowie i inne dynastie muzułmańskie przed nimi zainwestowały swoje środki w promowanie badań naukowych i postępu technologicznego, zamiast wielkich wydatków na budownictwo, sztuki piękne, poezję, obrazy, imprezy taneczne i muzyczne, ich spadkobiercy i ogólnie społeczność muzułmańska mieliby lepszą pozycję w Indiach i na świecie.


Ulemowie w Kalifacie Osmańskim nie pozwalali na import maszyn drukarskich z Europy przez blisko cztery stulecia, zwiastując muzułmańskie zacofanie w edukacji, które trwa do dziś. Nawet wielcy naukowcy, filozofowie i teolodzy okresu Abbasydów i muzułmańskiej Hiszpanii byli często nazywanych heretykami, a ich księgi palono i niszczono. Nie znajdujemy dziś żadnego śladu racjonalistycznej teologii islamu, która była pod patronatem kilku kalifów na początku IX wieku n.e.


Muzułmanie nie mogą ożywić swojej dawnej chwały, do której gorliwie dążą jedynie poprzez pobożne życzenia. Zamiast tego muszą ponownie ożywić, ponownie odwiedzić, zrewidować i przemyśleć swoje cywilizacyjne dziedzictwo.


To jest prawo natury objawione w świętej księdze: „A co się tyczy tej piany,
to ona uchodzi jako szumowina; a to, co jest pożyteczne dla ludzi, pozostaje na ziemi” (Koran 13:17).  Ponadto tego wzniosłego zadania nie można wykonać bez odmładzania, umiarkowania i rewizji zgniłego systemu edukacyjnego nauczanego w seminariach, madrasach, a nawet publicznych szkołach i college'ach.


Dzisiaj wśród muzułmanów najbardziej pożądanym i najbardziej chcianym tematem są teorie spiskowe lub bezpodstawne koncepcje nadejścia Mahdiego i mesjasza. Wiele napisano na ten temat zarówno w języku arabskim, jak i urdu. Dr Asrar Ahmad, Mufti Abu Lubaba w Pakistanie i Asrar Alam w Indiach, wraz z tyloma saudyjskimi uczonymi salafickimi, są pod tym względem najbardziej popularnymi pisarzami wśród nowego pokolenia.


Asrar Alam jest chętny do poszukiwania ukrytej żydowskiej ręki za każdym niefortunnym wydarzeniem w przeszłości lub teraźniejszości w świecie muzułmańskim. Nawet widział - absurdalnie - tę rękę stojącą za śmiercią świętego proroka. Ta literatura spiskowa pozostawia bardzo dziwaczne ślady w młodych umysłach muzułmańskich, zagrażając ich intelektualnemu rozwojowi i racjonalnej wiarygodności.


Większość muzułmańskich ulemów i mułłów czeka na fałszywego Mahdiego i mesjasza i nic nie robi. Bowiem szerzą w Ummah ideę, że Mahdi i mesjasz przyjdą i usuną wszystkie ich smutki, rozwiążą wszystkie ich problemy, czyniąc ich zwycięzcami nad światem.


Minęły wieki w oczekiwaniu na przybycie Mahdiego i Mesjasza, ale Mahdi i Mesjasz nie wydają się jeszcze gotowi na przybycie. Co więcej, wielu fałszywych Mahdich ogłosiło swoje przybycie i [wielu] w różnych czasach i miejscach nadal twierdzi, że jest Mahdim.


Tak, kolonializm był źródłem wielu problemów i cierpień, ale „mentalność akceptacji kolonializmu”, cytując algierskiego pisarza Malika Bin Nabi, jest najbardziej śmiertelną chorobą. Musimy unikać mentalności pokrzywdzonej ofiary i całkowicie pozbyć się teorii spiskowych, aby wyeliminować tę chorobę.


Z powodu negatywnego myślenia muzułmanie nie mogą uczyć się od innych, by podążać drogą rozwoju. Kolejną przeszkodą jest ich kompleks wyższości religijnej. Muszą porzucić zły nawyk życia w przeszłości i nieakceptowania nowej rzeczywistości. Ich sekciarskie podziały są także znaczącym powodem cierpienia, kiedy widzimy, że nie ma islamskiego meczetu ani islamskiej medresy per se. Zamiast tego są meczety sunnickie, sunnickie madrasy, szyickie madrasy, meczet Hanafi, madrasa Hanafi, meczet Ahle Hadis i madrasa Ahle Hadis! Jest anarchia w świecie fatw [islamskich edyktów]. Takfir (ogłaszanie kogoś jako niewiernego) jest na pełnych obrotach.


Muzułmanie prowadzą nieuzasadniony dżihad przeciwko swoim rzeczywistym lub wyimaginowanym wrogom przez ostatnie dwa stulecia, do którego pchają ich i prowadzą ulemowie i przywódcy społeczności, więc teraz są po złej stronie historii. Bowiem jest to wiek dialogu i porozumienia międzywyznaniowego i wewnątrzwyznaniowego. Muzułmanie muszą wyeliminować tę mentalność wzywania do walki. Bez tego muzułmanie, ani żaden inny naród, nie mogą iść naprzód razem z innymi narodami i nie mogą iść ramię w ramię z innymi we współczesnym świecie.


Źródło: Newageislam.com/the-war-islam/ulema-muslims-enlightenment-backwardness-/d/127041, 19 maja 2022.

 

MEMRI, Specjalny komunikat Nr 10134 z dnia 12 sierpnia 2022r.

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska 


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Dysydenci

Znalezionych 309 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Jestem Arabem i nie rozumiem, dlaczego świat nie może uznać żydowskiego bólu   Abdul-Hussain   2023-11-23
Gaza i narracja dekolonizacji   Abdul-Hussain   2023-11-14
Terroryzm Hamasu jest wymierzony nie tylko w Izrael, ale przeciwko moim palestyńskim braciom i siostrom w Gazie   Eid   2023-11-13
Luai Ahmed: Jemeński Szwed wypowiada się na temat wojny Izraela z Hamasem   Oz   2023-11-08
Egipski dziennikarz o zbrodniach  Hamasu     2023-10-31
Arabscy użytkownicy mediów społecznościowych: Bezczeszczenie zwłok, gwałcenie dziewcząt, porywanie starych kobiet są sprzeczne z islamem     2023-10-14
Syjonizm jest wzorem dla rdzennej ludności   Trotter   2023-09-15
Jak możemy prowadzić właściwą debatę, skoro nie mówimy już tym samym językiem?   Dawkins   2023-08-30
Izraelskie elity buntują się przeciwko demokracjiArchitekci protestów przeciwko Bibi jasno określają swoje motywy: obrona elit przed masami   Taub   2023-08-23
Plan Iranu zamiany Zachodniego Brzegu w bazę terroru   Tawil   2023-08-21
Milczenie owiecDla amerykańskich badaczy Iranu walka z prawicą jest ważniejsza niż krytykowanie reżimu – czy słuchanie Irańczyków   Khameneh   2023-08-18
Profesor z Teheranu: Mniej niż 10% Irańczyków chce unicestwienia Izraela   Fitzgerald   2023-04-13
Fatwa potępia Hamas za rakiety, które spadły w Gazie, za dzieci-żołnierzy, za ludzkie tarcze i za profanowanie Ramadanu   Amos   2023-04-04
Zabijanie Żydów wnosi radość w serca Palestyńczyków   Tawil   2023-02-28
Czy świat wysłucha opowieści o losie Palestyńczyków w Gazie?   Haddad   2023-02-17
Irańskie kobiety przeciw pobożnym zbirom   Koraszewski   2022-12-05
Czy pojedynczy protest może coś zmienić?   Sarin   2022-10-28
Islamski uczony o islamskim zacofaniu     2022-08-22
Moje spotkanie z Salmanem Rushdiem – czy będę kolejną ofiarą?   Abdel-Samad   2022-08-18
Przywódcy Libanu są “oderwani od rzeczywistości”   Toameh   2022-08-10
Likwidacja islamskiego terroryzmu wymaga wymazania ekstremizmu z programów szkolnych, rozwijania wiedzy, tolerancji i humanizmu     2022-06-13
Opowieść o dwóch kobietach zajmujących się nauką     2022-05-24
Znieść „Dzień Nakby”   Eid   2022-05-15
Jestem Południowoafrykańczykiem. Nie mówcie mi, że w Izraelu jest jakiś apartheid   Mokgomole   2022-05-05
Administracja Bidena ignoruje to, co Palestyńczycy rzeczywiście mówią   Toameh   2022-04-29
Dlaczego Palestyńczycy świętują mordowanie Żydów   Toameh   2022-04-24
Jak Palestyńczycy bezczeszczą święte miejsca wszystkich, włącznie z własnymi   Tawil   2022-04-23
Przemówienie Josepha Haddada do członków irlandzkiego parlamentu (24 lutego 2022)   Haddad   2022-03-12
Wojna ONZ z żydowską Jerozolimą   Trotter   2022-01-06
Prosta wiara dziecka   Mansour   2021-12-19
Czy Palestyńczycy wybierają terroryzm czy pokój? Abbas wybiera jedno i drugie   Toameh   2021-12-09
Gdyby Izraelczycy nazwali swoje państwo Palestyną     2021-12-05
Palestyński dżihad przeciwko Żydom   Tawil   2021-12-01
Dlaczego Palestyńczycy wolą pracować w Izraelu   Toameh   2021-10-20
Opowieść ku przestrodze o ściganiu zwolenników normalizacji arabsko-izraelskiej   Tobin   2021-10-11
Izrael: najgorsza rzecz, jaka przydarzyła się islamowi   Pandavar   2021-10-02
Żelazna Kopuła chroni nie tylko Żydów   Eid   2021-09-30
Naruszenia” praw, o które nie dba Rada Bezpieczeństwa ONZ   Toameh   2021-08-09
Pułapki palestyńskiej wyjątkowości   Aboubakr   2021-07-29
Ulice Gazy są piękniejsze niż ulice Bagdadu     2021-07-28
Bojkot ogłoszony przez Ben & Jerry szkodzi Palestyńczykom   Eid   2021-07-23
“Aktywista praw człowieka”, który kocha tyranów   Abdul-Hussain   2021-07-05
Pora, by Ilhan Omar i cała “Brygada” dowiedziały się prawdy o Izraelu i Hamasie   Eid   2021-07-03
Kongresmenka, która nigdy nie stała się Amerykanką   Abdul-Hussain   2021-06-23
Bliski Wschód: Dzwon alarmowy dla administracji Bidena   Toameh   2021-06-16
Hamas i Iran zamienili Gazę w cmentarz dla dzieci   Toameh   2021-06-09
To Hamas, a nie Izrael, jest winny najnowszego rozlewu krwi   Eid   2021-05-24
Jak zawarłem pokój z Izraelem   Abdul-Hussain   2021-05-21
Bohaterzy chińskiego narodu   Jackoby   2021-04-24
Demokraci na amerykańskim uniwersytecie wymazują palestyńskie głosy   Eid   2021-04-08
Europa, islam i polityka   Dabbas   2021-03-23
Palestyńczycy: Co znaczy prawdziwa edukacja   Toameh   2021-02-24
Prawda o finansowej pomocy dla Autonomii Palestyńskiej   Kedar   2021-02-21
Więcej korupcji, kiedy Biden wznawia pomoc finansową   Tawil   2021-02-20
Irańscy dysydenci proszą USA o utrzymanie “maksymalnego nacisku”   Bergman   2021-02-13
Irański duchowny wzywa do pokoju z Izraelem   Fitzgerald   2021-02-10
Iran zamienia Gazę w magazyn broni   Toameh   2021-02-03
Palestyńczycy: ofiary arabskiego kraju   Toameh   2021-01-30
Zdefiniowanie narzędzi do pomiaru stopnia radykalizmu islamu jest niezbędne dla pokonania radykalizmu   Hamid   2021-01-29
Palestyński plan nabrania administracji Bidena   Tawil   2021-01-29
Liban chce zakończenia irańskiej okupacji   Toameh   2021-01-26
Marokański intelektualista: Porozumienie z Izraelem przynosi Maroku korzyści,   a nie szkody, jak twierdzą niektórzy   Assid   2021-01-22
Arabowie: Niezwykle ważny głos na rzecz pokoju   Toameh   2021-01-14
Palestyński dziennikarz i były polityk o Bractwie Muzułmańskim   Sadek   2021-01-13
ONZ nagradza irańskie potworności   Bergman   2020-11-05
Potrzebujemy tej zmiany w świecie arabskim   Al Nuaimi   2020-08-28
Palestyńska wojna z historią   Tawil   2020-08-20
Zmiana marki kalifatu – nigdy niekończący się, dystopijny mit   Mahmoud   2020-08-13
Palestyńczycy: Popieramy obozy koncentracyjne dla muzułmanów w Chinach   Toameh   2020-08-12
Dlaczego Palestyńczycy popełniają samobójstwa?   Toameh   2020-08-02
Palestyńczycy: Akceptuj zachodnie fundusze, głosuj na dżihad   Toameh   2020-07-30
Przyczynek do działalności skazanej na przegraną   Koraszewski   2020-07-21
Jak Palestyńczycy terroryzują własną ludność   Tawil   2020-07-13
Co kanadyjski żołnierz uświadomił mi o IDF   Dandachi   2020-06-12
Czyje głosy w dzisiejszym Izraelu są najsilniej syjonistyczne i najmniej przepraszające?   Oz   2020-06-09
Doradzanie palestyńskim przywódcom, by działali racjonalnie, jest skrajnie irracjonalne     2020-06-05
Palestyńczycy: Jedzenie posiłku z Żydami jest przestępstwem   Toameh   2020-06-02
Palestyńskie mity i izraelska rzeczywistość     Dabbas   2020-05-29
Koronawirus: Bohaterowie Chin, którzy zniknęli, i milczenie Zachodu   Meotti   2020-05-20
Co byłoby, gdyby Izrael zniknął?   Mahmoud   2020-05-18
Palestyńczycy i wirus normalizacji   Toameh   2020-05-06
Koronawirus: więcej palestyńskich oszczerstw przeciwko Izraelowi   Toameh   2020-05-01
Koronawirus w Turcji: Rząd atakuje lekarzy    Şahin   2020-04-15
Hamas: nowy pretekst do atakowania Izraela   Toameh   2020-04-12
List 100 irańskich naukowców i działaczy politycznych do Chameiniego: „Ty jesteś głównym winowajcą katastrofy narodowej”     2020-04-07
Palestyńscy przywódcy używają koronawirusa do atakowania Izraela   Toameh   2020-03-21
Palestyńczycy powtarzają oszczerstwa o rytuale krwi, podczas gdy Izrael ratuje ich życie   Toameh   2020-03-10
Prawdziwy powód, dla którego izraelscy Arabowie nie chcą żyć w ”Palestynie”   Toameh   2020-02-05
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy kochają Solejmaniego   Toameh   2020-02-04
Abbas wybiera Hamas zamiast pokoju z Izraelem   Toameh   2020-01-31
Polityczny islam niszczy społeczeństwa   Gürcanli   2020-01-30
Palestyńczycy w Syrii: kolejny rok śmierci i udręki   Toameh   2020-01-18
O kwestii żydożercy   Aboubakr   2020-01-14
Państwa arabskie mają wiele do wygrania normalizując stosunki z Izraelem   Dabbas   2020-01-12
Palestyńczycy: ”Cudzoziemcy” w arabskim kraju   Toameh   2020-01-07
Bliskowschodni Arab chwali ”niesłychane osiągnięcia” Izraela, krytykuje ”tyrańskie dynastie”   Dabbas   2019-12-31
Czy kryzys ekonomiczny Jordanii może rozwiązać konflikt izraelsko-palestyński?   Dabbas   2019-12-22
Czego mógłby dokonać świat arabski, gdyby zawarł pokój z Izraelem   Dabbas   2019-12-13
Ignoranci nazywają feminizm herezją, nie rozumiejąc, czym on jest   Al-Budair   2019-12-10
Nie zamierzam być politycznie poprawna w sprawie antysemityzmu   Raza   2019-11-27

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk