Prawda

Poniedziałek, 29 listopada 2021 - 16:05

« Poprzedni Następny »


Dlaczego Palestyńczycy wolą pracować w Izraelu


Khaled Abu Toameh 2021-10-20

Fakt, że duża liczba Palestyńczyków rozpaczliwie pragnie pracować w Izraelu, jest oznaką braku działania Hamasu i Autonomii Palestyńskiej na rzecz poprawy warunków życia swojej ludności mimo olbrzymich sum pieniędzy, jakie otrzymują z rozmaitych źródeł, włącznie ze Stanami Zjednoczonymi, Unią Europejską i ONZ. Na zdjęciu: Palestyńscy mężczyźni w północnej Strefie Gazy gromadzą się, by złożyć podanie o pozwolenie na pracę w Izraelu, 6 października 2021 roku. (Zdjęcie: Alrabiya News)
Fakt, że duża liczba Palestyńczyków rozpaczliwie pragnie pracować w Izraelu, jest oznaką braku działania Hamasu i Autonomii Palestyńskiej na rzecz poprawy warunków życia swojej ludności mimo olbrzymich sum pieniędzy, jakie otrzymują z rozmaitych źródeł, włącznie ze Stanami Zjednoczonymi, Unią Europejską i ONZ. Na zdjęciu: Palestyńscy mężczyźni w północnej Strefie Gazy gromadzą się, by złożyć podanie o pozwolenie na pracę w Izraelu, 6 października 2021 roku. (Zdjęcie: Alrabiya News)

Palestyńczycy w rządzonej przez Hamas Strefie Gazy są podnieceni. Izraelskie władze zdecydowały pozwolić tysiącom z nich na pracę w Izraelu. Wiadomość o izraelskiej decyzji rozeszła się jak ogień po prerii i dziesiątki tysięcy Palestyńczyków w całej Strefie Gazy zbiegło się do biur handlowych w nadziei otrzymania pozwolenia na pracę w Izraelu.    


Sceny Palestyńczyków przepychających się, by otrzymać pozwolenie na pracę w Izraelu, rozgniewało i zażenowało wielu Palestyńczyków i Arabów, z których wielu uważa, że palestyńscy przywódcy nie robią wystarczająco dużo, by zakończyć cierpienia Palestyńczyków.


Fakt, że duża liczba Palestyńczyków rozpaczliwie pragnie pracować w Izraelu, jest oznaką braku działania Hamasu i Autonomii Palestyńskiej na rzecz poprawy warunków życia swojej ludności mimo olbrzymich sum pieniędzy, jakie otrzymują z rozmaitych źródeł, włącznie ze Stanami Zjednoczonymi, Unią Europejską i ONZ.


Zamiast dostarczać miejsc pracy młodzieży i absolwentom uniwersytetu, Hamas, odgałęzienie Bractwa Muzułmańskiego, jest zajęty gromadzeniem i produkcją broni oraz kopaniem tuneli do atakowania Izraela.


Zamiast budowania szkół, szpitali i stref przemysłowych, Hamas inwestuje miliony dolarów w zbrojenie i szkolenie swojej grupy militarnej, Izaddin al-Kassam. Hamas woli wydawać pieniądze na każdego Palestyńczyka, który jest gotowy dołączyć do dżihadu (świętej wojny) przeciwko Izraelowi, zamiast na bezrobotnych absolwentów uniwersytetu w Strefie Gazy.


Hamas nie ma problemów z pozwoleniem Palestyńczykom na pracę w “tworze syjonistycznym”, jak długo jego przywódcy cieszą się luksusowym życiem w Katarze.  


Jedynym problemem, jaki ma Hamas i jego zwolennicy, są zdjęcia zdesperowanych bezrobotnych, którzy starają się o pracę w Izraelu, a które pojawiają się teraz w różnych mediach społecznościowych. Hamas i jego zwolennicy są tak zażenowani, że zaczęli szerzyć teorie spiskowe dotyczące tych, którzy dokumentują Palestyńczyków pędzących, by złożyć podanie o pozwolenie na pracę w Izraelu.  


Przewodniczący Federacji Palestyńskich Związków Zawodowych, Sami al-Amsi, powiedział, że “są pewne strony, które nie są niewinne” w sprawie kolejek tysięcy pracowników przed izbami handlowymi w Strefie Gazy. Wyraźnie stara się on stworzyć wrażenie, że antypalestyńskie elementy wysyłają tysiące robotników, by starali się o pracę, w celu zawstydzenia Palestyńczyków.


Tragiczna sytuacja gospodarcza w Strefie Gazy - 65% bezrobocia i 80% ubóstwa – jest głównym powodem, powiedział al-Amsi, „pragnienia” Palestyńczyków, by pracować w Izraelu.  


Zamiast uznać Hamas za odpowiedzialnego za bezrobocie i ubóstwo, al-Amsi i inni Palestyńczycy wybrali obwinianie Izraela.


Ten pogląd jest zgodny z długotrwałym zwyczajem palestyńskiego kierownictwa unikania odpowiedzialności za złodziejstwo i brak zarządzania przez obwinianie Izraela o wszystko.


Wielu Palestyńczyków i Arabów nie kupuje dłużej tego idiotyzmu i wiedzą bardzo dobrze, kto stara się pomóc, a kto nie robi niczego, by zakończyć ich cierpienia. Saudyjski działacz, Ibn al-Arab, komentował na Twitterze:

"Ludzie Bractwa Muzułmańskiego [Hamas] w Strefie Gazy zawsze przeklinają Arabię Saudyjską, nawet kiedy królestwo daje miliard dolarów na rekonstrukcję Strefy Gazy. Dzisiaj chcą być robotnikami dla okupanta. [Palestyńczycy] są ludźmi bez godności. Głęboko żałuję, że w przeszłości popierałem Palestyńczyków”.

Palestyńska autorka, Lina Ibrahim, napisała, że sceny Palestyńczyków starających się o pozwolenie na pracę w Izraelu “ujawniły hańbę”, jaką Hamas ściągnął na Strefę Gazy. W dodatku do wysokiej stopy bezrobocia i łamania praw człowieka, powiedziała: młodzi ludzie nie mogą zawierać małżeństw, ponieważ Hamas łamie ich podstawowe prawo do pracy w Strefie Gazy”.


Syryjska dziennikarka i politolożka, Hoda Jannat, zamieściła zdjęcie Palestyńczyków przed jednym z biur rejestracyjnych z następującym komentarzem:

"To jest Izba Handlowa w Gazie. Tysiące Palestyńczyków, włącznie z ludźmi z [uniwersyteckimi] dyplomami, walczy o pracę w Izraelu. Gwarantuję wam, że gdyby Izrael ogłosił, że chce pracowników z Algierii, przeszliby pieszo Saharę, żeby pracować w Izraelu i uciec z piekła, w jakim żyją w swoim kraju”.

Inny saudyjski działacz, Al-Hamoodi4, napisał:

"Strefa Gazy potrzebuje wyzwolenia od bandy Hamasu. Prawda jest ujawniona światu. Pracownicy ze Strefy Gazy wyrażają radość, że Izrael dał pozwolenia na pracę. Stopa bezrobocia osiągnęła 50%, większość z nich to młodzi ludzie. Jeden z nich powiedział, że po usłyszeniu wiadomości [że Izrael akceptuje pracowników] nie mógł spać całą noc".

Jaseen Izeddeen, palestyński aktywista ze Strefy Gazy, napisał jednak, że sceny tysięcy Palestyńczyków starających się o pracę w Izraelu są „nie do przyjęcia”.  

"Jak wyzwolimy nasz kraj, skoro idziemy zamiatać ulice osadników, prać ich bieliznę i budować ich osiedla? Oczekiwałem, że Hamas poprosi [palestyńskich] robotników na Zachodnim Brzegu, by przestali pracować w Izraelu, a nie pozwoli na to ludziom ze Strefy Gazy”!”

Wywiady z kilkoma biednymi starającymi się o pracę, ujawniły smutną rzeczywistość życia pod rządami Hamasu.


"Nie pracowaliśmy przez ostatnie 15 lat, żadnego dochodu” - powiedział jeden z nich.


"W Strefie Gazy nie ma pracy, nie ma życia. Mam dzieci, które są wyższe ode mnie i nie mogę ich pożenić” - powiedział inny.


Pracownik Izby Handlowej w mieście Gaza, który wolał nie podawać nazwiska, powiedział, że pierwszego dnia rejestracji ponad 10 tysięcy ludzi zgłosiło się o pozwolenie na pracę w Izraelu. Spodziewał się, że liczba ta podwoi się w kolejnych dniach. Tysiące innych zgłosiło się w innych ośrodkach rejestracji w różnych częściach Strefy Gazy.  


Autonomia Palestyńska, na której czele stoi Mahmoud Abbas, także ponosi odpowiedzialność za to, co wielu opisuje jako gospodarczy i humanitarny kryzys w Strefie Gazy. Cztery lata temu Abbas narzucił szereg sankcji na Strefę Gazy w nadziei, że Palestyńczycy zbuntują się przeciwko Hamasowi. Odciął pensje tysięcy pracowników budżetówki i zatrzymał finansową pomoc dla wielu ubogich rodzin. Przyczynił się także do wzrostu stopy bezrobocia przez zwolnienie wielu pracowników budżetówki.  


Abbas i inni w społeczności międzynarodowej ignorowali apele Hamasu i innych Palestyńczyków o zniesienie tych sankcji. Jeśli chodzi o międzynarodową społeczność, po co obarczać odpowiedzialnością Abbasa i Autonomię Palestyńską, skoro można wygodnie zwalić całą winę na Izrael?


Zdesperowani Palestyńczycy, którzy teraz stoją w kolejkach po pracę w Izraelu, są ofiarami własnych, palestyńskich przywódców. Są ofiarami korupcji i niekompetencji Autonomii Palestyńskiej i Hamasu.


Ci Palestyńczycy są także ofiarami trwającego konfliktu między tymi dwiema rywalizującymi stronami, konfliktu, który pozostawił Palestyńczyków z dwoma odrębnymi mini-państwami na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy. Palestyńscy przywódcy, którzy codziennie podżegają do przemocy wobec Izraela, nie mają problemu z błaganiem Izraela, by pozwolił Palestyńczykom na pracę w Izraelu.  


Jedno ostatnie pytanie: gdzie jest odpowiedzialność krajów arabskich wobec ich palestyńskich braci? Dlaczego, na przykład, Egipt, nie otwiera swojej wspólnej z Gazą granicy, by pozwolić Palestyńczykom na pracę w Egipcie? Dlaczego rządy arabskie nie pozwalają Palestyńczykom, którzy stukają o pomoc do izraelski drzwi, pojechać i pracować w krajach arabskich?  


Niestety, jest tylko jedna odpowiedź: Arabowie chcą, by Palestyńczycy pozostali problemem Izraela. Jeśli palestyńskich przywódców zupełnie nie obchodzi własna ludność, dlaczego w ich miejsce mają wkroczyć arabscy władcy?


Jak wszyscy mogą wyraźnie zobaczyć, Izrael stał się jedyną nadzieją głodnych robotników ze Strefy Gazy – których opuścili nie tylko ich przywódcy, ale także reszta ich arabskich braci.


Why Palestinians Prefer To work In Israel

Gatestone Institute, 13 października 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaKhaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.
 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Raj utracony Marek Eyal 2021-10-20


Dysydenci

Znalezionych 276 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dlaczego Palestyńczycy wolą pracować w Izraelu   Toameh   2021-10-20
Opowieść ku przestrodze o ściganiu zwolenników normalizacji arabsko-izraelskiej   Tobin   2021-10-11
Izrael: najgorsza rzecz, jaka przydarzyła się islamowi   Pandavar   2021-10-02
Żelazna Kopuła chroni nie tylko Żydów   Eid   2021-09-30
Naruszenia” praw, o które nie dba Rada Bezpieczeństwa ONZ   Toameh   2021-08-09
Pułapki palestyńskiej wyjątkowości   Aboubakr   2021-07-29
Ulice Gazy są piękniejsze niż ulice Bagdadu     2021-07-28
Bojkot ogłoszony przez Ben & Jerry szkodzi Palestyńczykom   Eid   2021-07-23
“Aktywista praw człowieka”, który kocha tyranów   Abdul-Hussain   2021-07-05
Pora, by Ilhan Omar i cała “Brygada” dowiedziały się prawdy o Izraelu i Hamasie   Eid   2021-07-03
Kongresmenka, która nigdy nie stała się Amerykanką   Abdul-Hussain   2021-06-23
Bliski Wschód: Dzwon alarmowy dla administracji Bidena   Toameh   2021-06-16
Hamas i Iran zamienili Gazę w cmentarz dla dzieci   Toameh   2021-06-09
To Hamas, a nie Izrael, jest winny najnowszego rozlewu krwi   Eid   2021-05-24
Jak zawarłem pokój z Izraelem   Abdul-Hussain   2021-05-21
Bohaterzy chińskiego narodu   Jackoby   2021-04-24
Demokraci na amerykańskim uniwersytecie wymazują palestyńskie głosy   Eid   2021-04-08
Europa, islam i polityka   Dabbas   2021-03-23
Palestyńczycy: Co znaczy prawdziwa edukacja   Toameh   2021-02-24
Prawda o finansowej pomocy dla Autonomii Palestyńskiej   Kedar   2021-02-21
Więcej korupcji, kiedy Biden wznawia pomoc finansową   Tawil   2021-02-20
Irańscy dysydenci proszą USA o utrzymanie “maksymalnego nacisku”   Bergman   2021-02-13
Irański duchowny wzywa do pokoju z Izraelem   Fitzgerald   2021-02-10
Iran zamienia Gazę w magazyn broni   Toameh   2021-02-03
Palestyńczycy: ofiary arabskiego kraju   Toameh   2021-01-30
Zdefiniowanie narzędzi do pomiaru stopnia radykalizmu islamu jest niezbędne dla pokonania radykalizmu   Hamid   2021-01-29
Palestyński plan nabrania administracji Bidena   Tawil   2021-01-29
Liban chce zakończenia irańskiej okupacji   Toameh   2021-01-26
Marokański intelektualista: Porozumienie z Izraelem przynosi Maroku korzyści,   a nie szkody, jak twierdzą niektórzy   Assid   2021-01-22
Arabowie: Niezwykle ważny głos na rzecz pokoju   Toameh   2021-01-14
Palestyński dziennikarz i były polityk o Bractwie Muzułmańskim   Sadek   2021-01-13
ONZ nagradza irańskie potworności   Bergman   2020-11-05
Potrzebujemy tej zmiany w świecie arabskim   Al Nuaimi   2020-08-28
Palestyńska wojna z historią   Tawil   2020-08-20
Zmiana marki kalifatu – nigdy niekończący się, dystopijny mit   Mahmoud   2020-08-13
Palestyńczycy: Popieramy obozy koncentracyjne dla muzułmanów w Chinach   Toameh   2020-08-12
Dlaczego Palestyńczycy popełniają samobójstwa?   Toameh   2020-08-02
Palestyńczycy: Akceptuj zachodnie fundusze, głosuj na dżihad   Toameh   2020-07-30
Przyczynek do działalności skazanej na przegraną   Koraszewski   2020-07-21
Jak Palestyńczycy terroryzują własną ludność   Tawil   2020-07-13
Co kanadyjski żołnierz uświadomił mi o IDF   Dandachi   2020-06-12
Czyje głosy w dzisiejszym Izraelu są najsilniej syjonistyczne i najmniej przepraszające?   Oz   2020-06-09
Doradzanie palestyńskim przywódcom, by działali racjonalnie, jest skrajnie irracjonalne     2020-06-05
Palestyńczycy: Jedzenie posiłku z Żydami jest przestępstwem   Toameh   2020-06-02
Palestyńskie mity i izraelska rzeczywistość     Dabbas   2020-05-29
Koronawirus: Bohaterowie Chin, którzy zniknęli, i milczenie Zachodu   Meotti   2020-05-20
Co byłoby, gdyby Izrael zniknął?   Mahmoud   2020-05-18
Palestyńczycy i wirus normalizacji   Toameh   2020-05-06
Koronawirus: więcej palestyńskich oszczerstw przeciwko Izraelowi   Toameh   2020-05-01
Koronawirus w Turcji: Rząd atakuje lekarzy    Şahin   2020-04-15
Hamas: nowy pretekst do atakowania Izraela   Toameh   2020-04-12
List 100 irańskich naukowców i działaczy politycznych do Chameiniego: „Ty jesteś głównym winowajcą katastrofy narodowej”     2020-04-07
Palestyńscy przywódcy używają koronawirusa do atakowania Izraela   Toameh   2020-03-21
Palestyńczycy powtarzają oszczerstwa o rytuale krwi, podczas gdy Izrael ratuje ich życie   Toameh   2020-03-10
Prawdziwy powód, dla którego izraelscy Arabowie nie chcą żyć w ”Palestynie”   Toameh   2020-02-05
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy kochają Solejmaniego   Toameh   2020-02-04
Abbas wybiera Hamas zamiast pokoju z Izraelem   Toameh   2020-01-31
Polityczny islam niszczy społeczeństwa   Gürcanli   2020-01-30
Palestyńczycy w Syrii: kolejny rok śmierci i udręki   Toameh   2020-01-18
O kwestii żydożercy   Aboubakr   2020-01-14
Państwa arabskie mają wiele do wygrania normalizując stosunki z Izraelem   Dabbas   2020-01-12
Palestyńczycy: ”Cudzoziemcy” w arabskim kraju   Toameh   2020-01-07
Bliskowschodni Arab chwali ”niesłychane osiągnięcia” Izraela, krytykuje ”tyrańskie dynastie”   Dabbas   2019-12-31
Czy kryzys ekonomiczny Jordanii może rozwiązać konflikt izraelsko-palestyński?   Dabbas   2019-12-22
Czego mógłby dokonać świat arabski, gdyby zawarł pokój z Izraelem   Dabbas   2019-12-13
Ignoranci nazywają feminizm herezją, nie rozumiejąc, czym on jest   Al-Budair   2019-12-10
Nie zamierzam być politycznie poprawna w sprawie antysemityzmu   Raza   2019-11-27
Trzydziestu wspaniałych i inni   Koraszewski   2019-11-23
4006 Palestyńczyków, o których Europejczycy nie słyszeli   Tawil   2019-11-22
Jak przywódcy Hamasu nabierają Palestyńczyków   Tawil   2019-10-06
Świat muzułmański walczy, a Zachód kapituluje   El-Ghazzali   2019-08-17
Jak palestyńscy przywódcy masakrują prawdę   Tawil   2019-06-18
Priorytety palestyńskich przywódców   Toameh   2019-06-14
Palestyńczycy: Kogo to naprawdę obchodzi?   Tawil   2019-02-09
Arabowie są winni Żydom dużo więcej niż 250 miliardów dolarów   Maroun   2019-02-07
Zdrada irańskich dysydentów przez Zachód   Memarsadeghi   2019-01-26
Kiedy Abbas i Hamas rzucali na siebie obelgi...   Toameh   2019-01-23
Palestyńskie dzieci: ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2019-01-05
Prawdziwa nieproporcjonalność w konflikcie Arabów z Izraelem   Maroun   2018-12-24
Mój rok na terytorium Autonomii Palestyńskiej   Gerstenfeld   2018-12-22
Dlaczego Iran finansuje palestyńskich terrorystów?   Tawil   2018-12-15
Nowa palestyńska "troska" o międzynarodowe konwencje   Tawil   2018-11-19
Nadzieja mimo arabskiego antysemityzmu   Maroun   2018-10-31
Pokonanie terroru wymaga wszechstronnej kampanii ideologicznej, kulturowej, edukacyjnej i religijnej   Al-Ansari   2018-10-22
Musicie zakazać zarzynania ofiarnych zwierząt na ulicach   Baraka   2018-08-29
W islamie Jerozolima to nie Mekka   Mohamed   2018-08-27
Tajny powód arabskiego odrzucenia żydowskiego prawa narodowego   Tawil   2018-08-14
Pojechałam do Izraela i nie żałuję tego     2018-08-12
Dlaczego przywódcy palestyńscy sprzeciwiają się pomaganiu własnej ludności?   Tawil   2018-07-18
Jesteśmy rasistami, ale przypisujemy to Izraelowi   Al-Sa'di   2018-07-10
Palestyńczycy: jak poprawić jakość życia?   Tawil   2018-06-30
Dlaczego my, Arabowie, musimy krzyczeć   Maroun   2018-06-27
Palestyńczycy: Ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2018-06-25
W przyszłym roku w Jerozolimie   Eid   2018-06-22
Egipski Al-Azhar upiera się przy antysemityzmie   Mohamed   2018-06-14
O tym nie słyszeliście na Zachodzie   Tawil   2018-06-13
Tak, było mi dobrze w Izraelu, kiedy Palestyńczycy ginęli w Gazie   Maroun   2018-06-02
Obalenie 25 mitów lewicy i Arabów z prespektywy lewicowego Araba   Maroun   2018-05-05
Wciągamy religię w każdy aspekt naszego życia   Hamami   2018-04-21
Palestyńczycy torturowani; media milczą   Tawil   2018-04-21

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk