Prawda

Niedziela, 3 marca 2024 - 15:58

« Poprzedni Następny »


Opowieść ku przestrodze o ściganiu zwolenników normalizacji arabsko-izraelskiej


Jonathan S. Tobin 2021-10-11

Konferencja  w Erbilu w Iraku, której gospodarzem jest Centrum Komunikacji Pokojowej, wrzesień 2021 r. Źródło: Zrzut z ekranu
Konferencja  w Erbilu w Iraku, której gospodarzem jest Centrum Komunikacji Pokojowej, wrzesień 2021 r. Źródło: Zrzut z ekranu

Konferencja, której uczestnicy wezwali Irak do przyłączenia się do Porozumień Abrahamowych, dała nadzieję na rozszerzenie rosnącego kręgu zwolenników normalizacji. Jednak zastraszanie zaangażowanych w ten proces osób pokazuje, jak niebezpieczny może być zdrowy rozsądek w świecie arabskim.


Czytelnicy „Wall Street Journal”  zobaczyli 24 września dobrą wiadomość na temat perspektyw pokoju  na Bliskim Wschodzie. W tej gazecie, na stronie opinii, znalazł się artykuł szejka Wisama Al-Hardena, wpływowego przywódcy plemiennego z irackiej prowincji Anbar, który u boku Stanów Zjednoczonych walczył zarówno przeciwko Al-Kaidzie, jak i ISIS. Ten szejk, członek kierownictwa ruchu Przebudzenia Synów Iraku, jest czołowym przywódcą sunnickich Arabów w swoim kraju. W artykule Al-Harden pisał o konferencji w Erbil (mieście w kurdyjskim regionie Iraku), na której on i 300 innych znanych postaci publicznie poparło normalizację między ich krajem a Izraelem.


Reakcje władz i różnych grup studzą przedwczesny optymizm na temat możliwości pokoju między Żydami i Arabami na Bliskim Wschodzie. Niektórzy uczestnicy tej konferencji (w tym Al-Harden) zostali skutecznie zastraszeni i odwołali swoje stanowisko. Iran i jego potężni sojusznicy w Iraku po raz kolejny pokazali, że chociaż można walczyć z nienawiścią do Żydów w świecie muzułmańskim, nikt nie powinien lekceważyć trudności tej walki. Te naciski są skuteczne również dlatego, że administracja Bidena w zasadzie nie popiera wysiłków na rzecz normalizacji, co widać wyraźnie w przypadku Iraku.


Wydarzenie, które podobno było sponsorowane przez organizację non-profit z Brooklynu w stanie Nowy Jork - Centrum Komunikacji Pokoju - miało na celu rozszerzenie kręgu państw arabskich zainteresowanych  pokojem w ramach procesu, który rozpoczął się rok temu wraz z podpisaniem Porozumień Abrahamowych, w których Zjednoczone Emiraty Arabskie i Bahrajn – przy otwartej aprobacie Arabii Saudyjskiej – znormalizowały stosunki z Izraelem. Później do porozumienia przystąpiły Sudan i Maroko. W tamtym czasie oczekiwano, że znaczna część świata arabskiego również będzie chciała wejść i, przy odpowiednim poparciu i pomocy ze strony Stanów Zjednoczonych, jeszcze bardziej zwiększy liczbę państw arabskich nawiązujących stosunki z państwem żydowskim.


Po wyborach w 2020 r. i porażce byłego prezydenta Donalda Trumpa, który wskazywał to porozumienia jako ukoronowanie swojej proizraelskiej polityki, administracja Bidena była zdecydowanie mniej entuzjastycznie nastawiona do tych wysiłków. Aczkolwiek próbuje nie dyskredytować podpisanych traktatów (których popularnej nazwy „Porozumienia Abrahamowe” starannie unika), establishment amerykańskiej polityki zagranicznej, który kiedyś pogardzał samą ideą takich wysiłków normalizacyjnych, teraz ponownie rządzi w Waszyngtonie. Administracja prezydenta Bidena powinna wiedzieć, że Palestyńczyków nie interesuje pokój ani rozwiązanie w postaci dwóch państw, jednak ludzie, którzy pracowali wokół prezydenta Obamy, z religijną gorliwością upierają się przy tym rozwiązaniu. Jak się wydaje, zupełnie nie są zainteresowani  pomocą Izraelowi i państwom arabskim w zjednoczeniu się przeciwko irańskiej agresji.


Być może właśnie z powodu determinacji administracji Bidena, by wskrzesić nieudaną politykę Obamy, Izrael i jego sunniccy arabscy sąsiedzi będą trzymać się bliżej siebie, nawiązując różne formy współdziałania.


Już i tak niska wiarygodność Ameryki w arabskim świecie została dodatkowo osłabiona przez kompromitujący sposób wycofania się USA z Afganistanu. Państwa arabskie wydają się rozumieć, że dziś, bardziej niż kiedykolwiek, potrzebują Izraela jako sojusznika.     


To w tym kontekście sam fakt wspierającej ideę normalizacji konferencji z udziałem znanych Irakijczyków był niezmiernie interesujący. Irak był od 1948 roku jednym z centrów nienawiści do Izraela i polityka tego państwa kojarzy się z mrocznym nurtem agresywnego antysemityzmu XX.


Tym co było tak interesujące w artykule Al-Hardena na łamach WSJ, było jego otwarte potwierdzenie tragedii irackich Żydów, społeczności obecnej tam od 2600 lat, która 70 lat temu liczyła ponad sto tysięcy ludzi i została wypędzona z Iraku w atmosferze antysemickich zamieszek i nienawiści. Jak donosi New York Times”, sprzeciw wobec konferencji, w której uczestniczył były urzędnik Departamentu Stanu USA, Dennis Ross, był bardzo silny.


Według „Timesa”, gdy tylko rozeszła się wiadomość o konferencji w Erbilu, władze w przeważającej większości sunnickiej prowincji Anbar wydały nakazy aresztowania sześciu jej uczestników. Inni uczestnicy zostali zwolnieni z pracy w organizacjach rządowych. Zdjęcia tej szóstki wraz z informacją, że te osoby są ścigane przez władze za popieranie pokoju z Izraelem, są teraz umieszczane na ogromnych transparentach na punktach kontrolnych między Anbarem a Bagdadem. Oskarża się ich o „zdradę”.


Równie źle wróżący był sposób, w jaki zastraszono Al-Hardena przez ludzi nienawidzących Żydów. Podobno na konferencji otwarcie opowiadał się za przystąpieniem Iraku do Porozumień Abrahamowych i mówił o pragnieniu pojednania między Żydami i Arabami, zwłaszcza w świetle losu irackich Żydów i ich udanej integracji ze społeczeństwem izraelskim. Ostrzegł też przed wpędzeniem Iraku w podobną sytuację, w jakiej znajduje się Liban, gdzie podporządkowana Iranowi organizacja Hezbollah zniszczyła suwerenność tego kraju i zrobiła z niego marionetkę Teheranu.


Jednak po licznych groźbach i usunięciu z kierownictwa ruchu Przebudzenia, Al-Harden odżegnał się od swojej wypowiedzi. Szejk powiedział, że został oszukany przez organizatorów konferencji i że nie napisał przemówienia, które wygłosił na konferencji ani artykułu w „Wall Street Journal”, twierdząc, że ponieważ nie czyta ani nie pisze po angielsku, nie ma pojęcia, co zostało opublikowane w jego imieniu.


Organizator konferencji, Joseph Braude, arabskojęzyczny Amerykanin  pochodzący z rodziny irakijskich Żydów, twierdzi, że szejk doskonale rozumiał wszystko, co było w artykule i w tłumaczeniu jego przemówienia. Synowi Al-Hardena, który nie uczestniczył w konferencji, ale zawiózł tam swojego ojca, grozi nakaz aresztowania, jeśli wróci do Anbaru. Uczestnicy konferencji pozostają w Erbilu, który jest częścią autonomicznego regionu kurdyjskiego, gdzie nie sięga władza Bagdadu. Wiedzą jednak, że kiedy wrócą do domu, ich życie nie będzie pewne.


Iran dominuje nad większością irackiego społeczeństwa po części z powodu powiązań między irackimi szyitami a Teheranem, ale także dlatego, że niezamierzoną i niefortunną konsekwencję inwazji na ten kraj w 2003 roku było znaczące wzmocnienie Iranu przez obalenie reżimu Saddama Husajna.


O ile można było się spodziewać, że sojusznicy Iranu w Iraku zrobią, co w ich mocy, by przeciwstawić się rozszerzeniu Porozumień Abrahamowych, najbardziej haniebnym aspektem tej historii jest reakcja administracji Bidena. Waszyngton zbył milczeniem tę konferencję, ale jedno  amerykańskie oświadczenie na jej temat pokazuje, jak bardzo Iran trzyma w szachu Stany Zjednoczone.


Kierowana przez USA międzynarodowa koalicja walcząca z ISIS miała jednak coś do powiedzenia na temat tej konferencji. W tweecie napisanym przez rzecznika dowództwa tej koalicji, pułkownika armii amerykańskiej, Wayne'a Marotto, stwierdza on, że dowództwo sił koalicyjnych zostało „poinformowane o oświadczeniach po niedawnej konferencji w Erbilu, dotyczącej normalizacji stosunków z Izraelem. @Coalicja nie posiadała wcześniejszej wiedzy o wydarzeniu, ani nie mamy żadnych powiązań z jego uczestnikami.”


Innymi słowy, armia amerykańska dała jasno do zrozumienia, że ci jej sojusznicy, którzy opowiedzieli się za pokojem z Izraelem, są sami. Zamiast stanąć po stronie zwolenników normalizacji, Ameryka zrobiła wszystko, co w jej mocy, by okazać obojętność, również na głosy tych Irakijczyków, którzy za namową Iranu domagają się ich śmierci.    


Czy możemy oczekiwać, że odważni Irakijczycy przeciwstawią się wpływom irańskim i krajowemu antysemityzmowi, jeśli nawet Ameryka tego nie robi? Jak niedawno donosił JNS w wywiadzie ze zwolennikiem normalizacji, byłym irackim posłem, który musiał uciekać z kraju, by ratować życie, wielu Irakijczyków chciałoby dołączyć do tych, którzy współpracują z Izraelem przeciwko Iranowi. Ale dopóki administracja Bidena będzie traktować tę sprawę jak trefną, popieranie pokoju pozostanie bardzo niebezpiecznym wyborem.


A cautionary tale about Arab Israeli normalization

JNS, 30 września 2021

Tłumaczenie: Andrzej Koraszewski  Jonathan S. Tobin

Amerykański dziennikarz, redaktor naczelny JNS.org, (Jewish News Syndicate). Komentuje również na łamach National Review, New York Post, The Federalist, w prasie izraelskiej m. in. na łamach Haaretz.


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj


Dysydenci

Znalezionych 317 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Prawdziwa śmierć w kognitywnej wojnie   Koraszewski   2024-02-23
„Dlaczego Hamas nie pójdzie do piekła i nie ukryje się tam?”: Inne głosy z Gazy   Tawil   2024-02-17
Hamas zainwestował wszystko w beznadziejną wojnę     2024-02-10
Egipski analityk w libańskiej telewizji: Hamas jest problemem; Arabowie muszą przestać myśleć, że Izrael zniknie; Hezbollah przejął Liban”     2024-01-15
Czy Autonomię Palestyńską można „zrekonstruować”?   Tawil   2023-12-11
Jak ci popierający Hamas zachodni liberałowie śmią twierdzić, że przemawiają w moim imieniu, Araba, który cierpiał z powodu islamskiego terroru   Abdul-Hussain   2023-12-09
Dwaj marokańscy intelektualiści potępiają Hamas; inni ich potępiają     2023-12-08
Hamas morduje także muzułmanów   Toameh   2023-12-07
Jestem Arabem i nie rozumiem, dlaczego świat nie może uznać żydowskiego bólu   Abdul-Hussain   2023-11-23
Gaza i narracja dekolonizacji   Abdul-Hussain   2023-11-14
Terroryzm Hamasu jest wymierzony nie tylko w Izrael, ale przeciwko moim palestyńskim braciom i siostrom w Gazie   Eid   2023-11-13
Luai Ahmed: Jemeński Szwed wypowiada się na temat wojny Izraela z Hamasem   Oz   2023-11-08
Egipski dziennikarz o zbrodniach  Hamasu     2023-10-31
Arabscy użytkownicy mediów społecznościowych: Bezczeszczenie zwłok, gwałcenie dziewcząt, porywanie starych kobiet są sprzeczne z islamem     2023-10-14
Syjonizm jest wzorem dla rdzennej ludności   Trotter   2023-09-15
Jak możemy prowadzić właściwą debatę, skoro nie mówimy już tym samym językiem?   Dawkins   2023-08-30
Izraelskie elity buntują się przeciwko demokracjiArchitekci protestów przeciwko Bibi jasno określają swoje motywy: obrona elit przed masami   Taub   2023-08-23
Plan Iranu zamiany Zachodniego Brzegu w bazę terroru   Tawil   2023-08-21
Milczenie owiecDla amerykańskich badaczy Iranu walka z prawicą jest ważniejsza niż krytykowanie reżimu – czy słuchanie Irańczyków   Khameneh   2023-08-18
Profesor z Teheranu: Mniej niż 10% Irańczyków chce unicestwienia Izraela   Fitzgerald   2023-04-13
Fatwa potępia Hamas za rakiety, które spadły w Gazie, za dzieci-żołnierzy, za ludzkie tarcze i za profanowanie Ramadanu   Amos   2023-04-04
Zabijanie Żydów wnosi radość w serca Palestyńczyków   Tawil   2023-02-28
Czy świat wysłucha opowieści o losie Palestyńczyków w Gazie?   Haddad   2023-02-17
Irańskie kobiety przeciw pobożnym zbirom   Koraszewski   2022-12-05
Czy pojedynczy protest może coś zmienić?   Sarin   2022-10-28
Islamski uczony o islamskim zacofaniu     2022-08-22
Moje spotkanie z Salmanem Rushdiem – czy będę kolejną ofiarą?   Abdel-Samad   2022-08-18
Przywódcy Libanu są “oderwani od rzeczywistości”   Toameh   2022-08-10
Likwidacja islamskiego terroryzmu wymaga wymazania ekstremizmu z programów szkolnych, rozwijania wiedzy, tolerancji i humanizmu     2022-06-13
Opowieść o dwóch kobietach zajmujących się nauką     2022-05-24
Znieść „Dzień Nakby”   Eid   2022-05-15
Jestem Południowoafrykańczykiem. Nie mówcie mi, że w Izraelu jest jakiś apartheid   Mokgomole   2022-05-05
Administracja Bidena ignoruje to, co Palestyńczycy rzeczywiście mówią   Toameh   2022-04-29
Dlaczego Palestyńczycy świętują mordowanie Żydów   Toameh   2022-04-24
Jak Palestyńczycy bezczeszczą święte miejsca wszystkich, włącznie z własnymi   Tawil   2022-04-23
Przemówienie Josepha Haddada do członków irlandzkiego parlamentu (24 lutego 2022)   Haddad   2022-03-12
Wojna ONZ z żydowską Jerozolimą   Trotter   2022-01-06
Prosta wiara dziecka   Mansour   2021-12-19
Czy Palestyńczycy wybierają terroryzm czy pokój? Abbas wybiera jedno i drugie   Toameh   2021-12-09
Gdyby Izraelczycy nazwali swoje państwo Palestyną     2021-12-05
Palestyński dżihad przeciwko Żydom   Tawil   2021-12-01
Dlaczego Palestyńczycy wolą pracować w Izraelu   Toameh   2021-10-20
Opowieść ku przestrodze o ściganiu zwolenników normalizacji arabsko-izraelskiej   Tobin   2021-10-11
Izrael: najgorsza rzecz, jaka przydarzyła się islamowi   Pandavar   2021-10-02
Żelazna Kopuła chroni nie tylko Żydów   Eid   2021-09-30
Naruszenia” praw, o które nie dba Rada Bezpieczeństwa ONZ   Toameh   2021-08-09
Pułapki palestyńskiej wyjątkowości   Aboubakr   2021-07-29
Ulice Gazy są piękniejsze niż ulice Bagdadu     2021-07-28
Bojkot ogłoszony przez Ben & Jerry szkodzi Palestyńczykom   Eid   2021-07-23
“Aktywista praw człowieka”, który kocha tyranów   Abdul-Hussain   2021-07-05
Pora, by Ilhan Omar i cała “Brygada” dowiedziały się prawdy o Izraelu i Hamasie   Eid   2021-07-03
Kongresmenka, która nigdy nie stała się Amerykanką   Abdul-Hussain   2021-06-23
Bliski Wschód: Dzwon alarmowy dla administracji Bidena   Toameh   2021-06-16
Hamas i Iran zamienili Gazę w cmentarz dla dzieci   Toameh   2021-06-09
To Hamas, a nie Izrael, jest winny najnowszego rozlewu krwi   Eid   2021-05-24
Jak zawarłem pokój z Izraelem   Abdul-Hussain   2021-05-21
Bohaterzy chińskiego narodu   Jackoby   2021-04-24
Demokraci na amerykańskim uniwersytecie wymazują palestyńskie głosy   Eid   2021-04-08
Europa, islam i polityka   Dabbas   2021-03-23
Palestyńczycy: Co znaczy prawdziwa edukacja   Toameh   2021-02-24
Prawda o finansowej pomocy dla Autonomii Palestyńskiej   Kedar   2021-02-21
Więcej korupcji, kiedy Biden wznawia pomoc finansową   Tawil   2021-02-20
Irańscy dysydenci proszą USA o utrzymanie “maksymalnego nacisku”   Bergman   2021-02-13
Irański duchowny wzywa do pokoju z Izraelem   Fitzgerald   2021-02-10
Iran zamienia Gazę w magazyn broni   Toameh   2021-02-03
Palestyńczycy: ofiary arabskiego kraju   Toameh   2021-01-30
Zdefiniowanie narzędzi do pomiaru stopnia radykalizmu islamu jest niezbędne dla pokonania radykalizmu   Hamid   2021-01-29
Palestyński plan nabrania administracji Bidena   Tawil   2021-01-29
Liban chce zakończenia irańskiej okupacji   Toameh   2021-01-26
Marokański intelektualista: Porozumienie z Izraelem przynosi Maroku korzyści,   a nie szkody, jak twierdzą niektórzy   Assid   2021-01-22
Arabowie: Niezwykle ważny głos na rzecz pokoju   Toameh   2021-01-14
Palestyński dziennikarz i były polityk o Bractwie Muzułmańskim   Sadek   2021-01-13
ONZ nagradza irańskie potworności   Bergman   2020-11-05
Potrzebujemy tej zmiany w świecie arabskim   Al Nuaimi   2020-08-28
Palestyńska wojna z historią   Tawil   2020-08-20
Zmiana marki kalifatu – nigdy niekończący się, dystopijny mit   Mahmoud   2020-08-13
Palestyńczycy: Popieramy obozy koncentracyjne dla muzułmanów w Chinach   Toameh   2020-08-12
Dlaczego Palestyńczycy popełniają samobójstwa?   Toameh   2020-08-02
Palestyńczycy: Akceptuj zachodnie fundusze, głosuj na dżihad   Toameh   2020-07-30
Przyczynek do działalności skazanej na przegraną   Koraszewski   2020-07-21
Jak Palestyńczycy terroryzują własną ludność   Tawil   2020-07-13
Co kanadyjski żołnierz uświadomił mi o IDF   Dandachi   2020-06-12
Czyje głosy w dzisiejszym Izraelu są najsilniej syjonistyczne i najmniej przepraszające?   Oz   2020-06-09
Doradzanie palestyńskim przywódcom, by działali racjonalnie, jest skrajnie irracjonalne     2020-06-05
Palestyńczycy: Jedzenie posiłku z Żydami jest przestępstwem   Toameh   2020-06-02
Palestyńskie mity i izraelska rzeczywistość     Dabbas   2020-05-29
Koronawirus: Bohaterowie Chin, którzy zniknęli, i milczenie Zachodu   Meotti   2020-05-20
Co byłoby, gdyby Izrael zniknął?   Mahmoud   2020-05-18
Palestyńczycy i wirus normalizacji   Toameh   2020-05-06
Koronawirus: więcej palestyńskich oszczerstw przeciwko Izraelowi   Toameh   2020-05-01
Koronawirus w Turcji: Rząd atakuje lekarzy    Şahin   2020-04-15
Hamas: nowy pretekst do atakowania Izraela   Toameh   2020-04-12
List 100 irańskich naukowców i działaczy politycznych do Chameiniego: „Ty jesteś głównym winowajcą katastrofy narodowej”     2020-04-07
Palestyńscy przywódcy używają koronawirusa do atakowania Izraela   Toameh   2020-03-21
Palestyńczycy powtarzają oszczerstwa o rytuale krwi, podczas gdy Izrael ratuje ich życie   Toameh   2020-03-10
Prawdziwy powód, dla którego izraelscy Arabowie nie chcą żyć w ”Palestynie”   Toameh   2020-02-05
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy kochają Solejmaniego   Toameh   2020-02-04
Abbas wybiera Hamas zamiast pokoju z Izraelem   Toameh   2020-01-31
Polityczny islam niszczy społeczeństwa   Gürcanli   2020-01-30
Palestyńczycy w Syrii: kolejny rok śmierci i udręki   Toameh   2020-01-18

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk