Prawda

Poniedziałek, 29 listopada 2021 - 15:05

« Poprzedni Następny »


Opowieść ku przestrodze o ściganiu zwolenników normalizacji arabsko-izraelskiej


Jonathan S. Tobin 2021-10-11

Konferencja  w Erbilu w Iraku, której gospodarzem jest Centrum Komunikacji Pokojowej, wrzesień 2021 r. Źródło: Zrzut z ekranu
Konferencja  w Erbilu w Iraku, której gospodarzem jest Centrum Komunikacji Pokojowej, wrzesień 2021 r. Źródło: Zrzut z ekranu

Konferencja, której uczestnicy wezwali Irak do przyłączenia się do Porozumień Abrahamowych, dała nadzieję na rozszerzenie rosnącego kręgu zwolenników normalizacji. Jednak zastraszanie zaangażowanych w ten proces osób pokazuje, jak niebezpieczny może być zdrowy rozsądek w świecie arabskim.


Czytelnicy „Wall Street Journal”  zobaczyli 24 września dobrą wiadomość na temat perspektyw pokoju  na Bliskim Wschodzie. W tej gazecie, na stronie opinii, znalazł się artykuł szejka Wisama Al-Hardena, wpływowego przywódcy plemiennego z irackiej prowincji Anbar, który u boku Stanów Zjednoczonych walczył zarówno przeciwko Al-Kaidzie, jak i ISIS. Ten szejk, członek kierownictwa ruchu Przebudzenia Synów Iraku, jest czołowym przywódcą sunnickich Arabów w swoim kraju. W artykule Al-Harden pisał o konferencji w Erbil (mieście w kurdyjskim regionie Iraku), na której on i 300 innych znanych postaci publicznie poparło normalizację między ich krajem a Izraelem.


Reakcje władz i różnych grup studzą przedwczesny optymizm na temat możliwości pokoju między Żydami i Arabami na Bliskim Wschodzie. Niektórzy uczestnicy tej konferencji (w tym Al-Harden) zostali skutecznie zastraszeni i odwołali swoje stanowisko. Iran i jego potężni sojusznicy w Iraku po raz kolejny pokazali, że chociaż można walczyć z nienawiścią do Żydów w świecie muzułmańskim, nikt nie powinien lekceważyć trudności tej walki. Te naciski są skuteczne również dlatego, że administracja Bidena w zasadzie nie popiera wysiłków na rzecz normalizacji, co widać wyraźnie w przypadku Iraku.


Wydarzenie, które podobno było sponsorowane przez organizację non-profit z Brooklynu w stanie Nowy Jork - Centrum Komunikacji Pokoju - miało na celu rozszerzenie kręgu państw arabskich zainteresowanych  pokojem w ramach procesu, który rozpoczął się rok temu wraz z podpisaniem Porozumień Abrahamowych, w których Zjednoczone Emiraty Arabskie i Bahrajn – przy otwartej aprobacie Arabii Saudyjskiej – znormalizowały stosunki z Izraelem. Później do porozumienia przystąpiły Sudan i Maroko. W tamtym czasie oczekiwano, że znaczna część świata arabskiego również będzie chciała wejść i, przy odpowiednim poparciu i pomocy ze strony Stanów Zjednoczonych, jeszcze bardziej zwiększy liczbę państw arabskich nawiązujących stosunki z państwem żydowskim.


Po wyborach w 2020 r. i porażce byłego prezydenta Donalda Trumpa, który wskazywał to porozumienia jako ukoronowanie swojej proizraelskiej polityki, administracja Bidena była zdecydowanie mniej entuzjastycznie nastawiona do tych wysiłków. Aczkolwiek próbuje nie dyskredytować podpisanych traktatów (których popularnej nazwy „Porozumienia Abrahamowe” starannie unika), establishment amerykańskiej polityki zagranicznej, który kiedyś pogardzał samą ideą takich wysiłków normalizacyjnych, teraz ponownie rządzi w Waszyngtonie. Administracja prezydenta Bidena powinna wiedzieć, że Palestyńczyków nie interesuje pokój ani rozwiązanie w postaci dwóch państw, jednak ludzie, którzy pracowali wokół prezydenta Obamy, z religijną gorliwością upierają się przy tym rozwiązaniu. Jak się wydaje, zupełnie nie są zainteresowani  pomocą Izraelowi i państwom arabskim w zjednoczeniu się przeciwko irańskiej agresji.


Być może właśnie z powodu determinacji administracji Bidena, by wskrzesić nieudaną politykę Obamy, Izrael i jego sunniccy arabscy sąsiedzi będą trzymać się bliżej siebie, nawiązując różne formy współdziałania.


Już i tak niska wiarygodność Ameryki w arabskim świecie została dodatkowo osłabiona przez kompromitujący sposób wycofania się USA z Afganistanu. Państwa arabskie wydają się rozumieć, że dziś, bardziej niż kiedykolwiek, potrzebują Izraela jako sojusznika.     


To w tym kontekście sam fakt wspierającej ideę normalizacji konferencji z udziałem znanych Irakijczyków był niezmiernie interesujący. Irak był od 1948 roku jednym z centrów nienawiści do Izraela i polityka tego państwa kojarzy się z mrocznym nurtem agresywnego antysemityzmu XX.


Tym co było tak interesujące w artykule Al-Hardena na łamach WSJ, było jego otwarte potwierdzenie tragedii irackich Żydów, społeczności obecnej tam od 2600 lat, która 70 lat temu liczyła ponad sto tysięcy ludzi i została wypędzona z Iraku w atmosferze antysemickich zamieszek i nienawiści. Jak donosi New York Times”, sprzeciw wobec konferencji, w której uczestniczył były urzędnik Departamentu Stanu USA, Dennis Ross, był bardzo silny.


Według „Timesa”, gdy tylko rozeszła się wiadomość o konferencji w Erbilu, władze w przeważającej większości sunnickiej prowincji Anbar wydały nakazy aresztowania sześciu jej uczestników. Inni uczestnicy zostali zwolnieni z pracy w organizacjach rządowych. Zdjęcia tej szóstki wraz z informacją, że te osoby są ścigane przez władze za popieranie pokoju z Izraelem, są teraz umieszczane na ogromnych transparentach na punktach kontrolnych między Anbarem a Bagdadem. Oskarża się ich o „zdradę”.


Równie źle wróżący był sposób, w jaki zastraszono Al-Hardena przez ludzi nienawidzących Żydów. Podobno na konferencji otwarcie opowiadał się za przystąpieniem Iraku do Porozumień Abrahamowych i mówił o pragnieniu pojednania między Żydami i Arabami, zwłaszcza w świetle losu irackich Żydów i ich udanej integracji ze społeczeństwem izraelskim. Ostrzegł też przed wpędzeniem Iraku w podobną sytuację, w jakiej znajduje się Liban, gdzie podporządkowana Iranowi organizacja Hezbollah zniszczyła suwerenność tego kraju i zrobiła z niego marionetkę Teheranu.


Jednak po licznych groźbach i usunięciu z kierownictwa ruchu Przebudzenia, Al-Harden odżegnał się od swojej wypowiedzi. Szejk powiedział, że został oszukany przez organizatorów konferencji i że nie napisał przemówienia, które wygłosił na konferencji ani artykułu w „Wall Street Journal”, twierdząc, że ponieważ nie czyta ani nie pisze po angielsku, nie ma pojęcia, co zostało opublikowane w jego imieniu.


Organizator konferencji, Joseph Braude, arabskojęzyczny Amerykanin  pochodzący z rodziny irakijskich Żydów, twierdzi, że szejk doskonale rozumiał wszystko, co było w artykule i w tłumaczeniu jego przemówienia. Synowi Al-Hardena, który nie uczestniczył w konferencji, ale zawiózł tam swojego ojca, grozi nakaz aresztowania, jeśli wróci do Anbaru. Uczestnicy konferencji pozostają w Erbilu, który jest częścią autonomicznego regionu kurdyjskiego, gdzie nie sięga władza Bagdadu. Wiedzą jednak, że kiedy wrócą do domu, ich życie nie będzie pewne.


Iran dominuje nad większością irackiego społeczeństwa po części z powodu powiązań między irackimi szyitami a Teheranem, ale także dlatego, że niezamierzoną i niefortunną konsekwencję inwazji na ten kraj w 2003 roku było znaczące wzmocnienie Iranu przez obalenie reżimu Saddama Husajna.


O ile można było się spodziewać, że sojusznicy Iranu w Iraku zrobią, co w ich mocy, by przeciwstawić się rozszerzeniu Porozumień Abrahamowych, najbardziej haniebnym aspektem tej historii jest reakcja administracji Bidena. Waszyngton zbył milczeniem tę konferencję, ale jedno  amerykańskie oświadczenie na jej temat pokazuje, jak bardzo Iran trzyma w szachu Stany Zjednoczone.


Kierowana przez USA międzynarodowa koalicja walcząca z ISIS miała jednak coś do powiedzenia na temat tej konferencji. W tweecie napisanym przez rzecznika dowództwa tej koalicji, pułkownika armii amerykańskiej, Wayne'a Marotto, stwierdza on, że dowództwo sił koalicyjnych zostało „poinformowane o oświadczeniach po niedawnej konferencji w Erbilu, dotyczącej normalizacji stosunków z Izraelem. @Coalicja nie posiadała wcześniejszej wiedzy o wydarzeniu, ani nie mamy żadnych powiązań z jego uczestnikami.”


Innymi słowy, armia amerykańska dała jasno do zrozumienia, że ci jej sojusznicy, którzy opowiedzieli się za pokojem z Izraelem, są sami. Zamiast stanąć po stronie zwolenników normalizacji, Ameryka zrobiła wszystko, co w jej mocy, by okazać obojętność, również na głosy tych Irakijczyków, którzy za namową Iranu domagają się ich śmierci.    


Czy możemy oczekiwać, że odważni Irakijczycy przeciwstawią się wpływom irańskim i krajowemu antysemityzmowi, jeśli nawet Ameryka tego nie robi? Jak niedawno donosił JNS w wywiadzie ze zwolennikiem normalizacji, byłym irackim posłem, który musiał uciekać z kraju, by ratować życie, wielu Irakijczyków chciałoby dołączyć do tych, którzy współpracują z Izraelem przeciwko Iranowi. Ale dopóki administracja Bidena będzie traktować tę sprawę jak trefną, popieranie pokoju pozostanie bardzo niebezpiecznym wyborem.


A cautionary tale about Arab Israeli normalization

JNS, 30 września 2021

Tłumaczenie: Andrzej Koraszewski  Jonathan S. Tobin

Amerykański dziennikarz, redaktor naczelny JNS.org, (Jewish News Syndicate). Komentuje również na łamach National Review, New York Post, The Federalist, w prasie izraelskiej m. in. na łamach Haaretz.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Dysydenci

Znalezionych 276 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dlaczego Palestyńczycy wolą pracować w Izraelu   Toameh   2021-10-20
Opowieść ku przestrodze o ściganiu zwolenników normalizacji arabsko-izraelskiej   Tobin   2021-10-11
Izrael: najgorsza rzecz, jaka przydarzyła się islamowi   Pandavar   2021-10-02
Żelazna Kopuła chroni nie tylko Żydów   Eid   2021-09-30
Naruszenia” praw, o które nie dba Rada Bezpieczeństwa ONZ   Toameh   2021-08-09
Pułapki palestyńskiej wyjątkowości   Aboubakr   2021-07-29
Ulice Gazy są piękniejsze niż ulice Bagdadu     2021-07-28
Bojkot ogłoszony przez Ben & Jerry szkodzi Palestyńczykom   Eid   2021-07-23
“Aktywista praw człowieka”, który kocha tyranów   Abdul-Hussain   2021-07-05
Pora, by Ilhan Omar i cała “Brygada” dowiedziały się prawdy o Izraelu i Hamasie   Eid   2021-07-03
Kongresmenka, która nigdy nie stała się Amerykanką   Abdul-Hussain   2021-06-23
Bliski Wschód: Dzwon alarmowy dla administracji Bidena   Toameh   2021-06-16
Hamas i Iran zamienili Gazę w cmentarz dla dzieci   Toameh   2021-06-09
To Hamas, a nie Izrael, jest winny najnowszego rozlewu krwi   Eid   2021-05-24
Jak zawarłem pokój z Izraelem   Abdul-Hussain   2021-05-21
Bohaterzy chińskiego narodu   Jackoby   2021-04-24
Demokraci na amerykańskim uniwersytecie wymazują palestyńskie głosy   Eid   2021-04-08
Europa, islam i polityka   Dabbas   2021-03-23
Palestyńczycy: Co znaczy prawdziwa edukacja   Toameh   2021-02-24
Prawda o finansowej pomocy dla Autonomii Palestyńskiej   Kedar   2021-02-21
Więcej korupcji, kiedy Biden wznawia pomoc finansową   Tawil   2021-02-20
Irańscy dysydenci proszą USA o utrzymanie “maksymalnego nacisku”   Bergman   2021-02-13
Irański duchowny wzywa do pokoju z Izraelem   Fitzgerald   2021-02-10
Iran zamienia Gazę w magazyn broni   Toameh   2021-02-03
Palestyńczycy: ofiary arabskiego kraju   Toameh   2021-01-30
Zdefiniowanie narzędzi do pomiaru stopnia radykalizmu islamu jest niezbędne dla pokonania radykalizmu   Hamid   2021-01-29
Palestyński plan nabrania administracji Bidena   Tawil   2021-01-29
Liban chce zakończenia irańskiej okupacji   Toameh   2021-01-26
Marokański intelektualista: Porozumienie z Izraelem przynosi Maroku korzyści,   a nie szkody, jak twierdzą niektórzy   Assid   2021-01-22
Arabowie: Niezwykle ważny głos na rzecz pokoju   Toameh   2021-01-14
Palestyński dziennikarz i były polityk o Bractwie Muzułmańskim   Sadek   2021-01-13
ONZ nagradza irańskie potworności   Bergman   2020-11-05
Potrzebujemy tej zmiany w świecie arabskim   Al Nuaimi   2020-08-28
Palestyńska wojna z historią   Tawil   2020-08-20
Zmiana marki kalifatu – nigdy niekończący się, dystopijny mit   Mahmoud   2020-08-13
Palestyńczycy: Popieramy obozy koncentracyjne dla muzułmanów w Chinach   Toameh   2020-08-12
Dlaczego Palestyńczycy popełniają samobójstwa?   Toameh   2020-08-02
Palestyńczycy: Akceptuj zachodnie fundusze, głosuj na dżihad   Toameh   2020-07-30
Przyczynek do działalności skazanej na przegraną   Koraszewski   2020-07-21
Jak Palestyńczycy terroryzują własną ludność   Tawil   2020-07-13
Co kanadyjski żołnierz uświadomił mi o IDF   Dandachi   2020-06-12
Czyje głosy w dzisiejszym Izraelu są najsilniej syjonistyczne i najmniej przepraszające?   Oz   2020-06-09
Doradzanie palestyńskim przywódcom, by działali racjonalnie, jest skrajnie irracjonalne     2020-06-05
Palestyńczycy: Jedzenie posiłku z Żydami jest przestępstwem   Toameh   2020-06-02
Palestyńskie mity i izraelska rzeczywistość     Dabbas   2020-05-29
Koronawirus: Bohaterowie Chin, którzy zniknęli, i milczenie Zachodu   Meotti   2020-05-20
Co byłoby, gdyby Izrael zniknął?   Mahmoud   2020-05-18
Palestyńczycy i wirus normalizacji   Toameh   2020-05-06
Koronawirus: więcej palestyńskich oszczerstw przeciwko Izraelowi   Toameh   2020-05-01
Koronawirus w Turcji: Rząd atakuje lekarzy    Şahin   2020-04-15
Hamas: nowy pretekst do atakowania Izraela   Toameh   2020-04-12
List 100 irańskich naukowców i działaczy politycznych do Chameiniego: „Ty jesteś głównym winowajcą katastrofy narodowej”     2020-04-07
Palestyńscy przywódcy używają koronawirusa do atakowania Izraela   Toameh   2020-03-21
Palestyńczycy powtarzają oszczerstwa o rytuale krwi, podczas gdy Izrael ratuje ich życie   Toameh   2020-03-10
Prawdziwy powód, dla którego izraelscy Arabowie nie chcą żyć w ”Palestynie”   Toameh   2020-02-05
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy kochają Solejmaniego   Toameh   2020-02-04
Abbas wybiera Hamas zamiast pokoju z Izraelem   Toameh   2020-01-31
Polityczny islam niszczy społeczeństwa   Gürcanli   2020-01-30
Palestyńczycy w Syrii: kolejny rok śmierci i udręki   Toameh   2020-01-18
O kwestii żydożercy   Aboubakr   2020-01-14
Państwa arabskie mają wiele do wygrania normalizując stosunki z Izraelem   Dabbas   2020-01-12
Palestyńczycy: ”Cudzoziemcy” w arabskim kraju   Toameh   2020-01-07
Bliskowschodni Arab chwali ”niesłychane osiągnięcia” Izraela, krytykuje ”tyrańskie dynastie”   Dabbas   2019-12-31
Czy kryzys ekonomiczny Jordanii może rozwiązać konflikt izraelsko-palestyński?   Dabbas   2019-12-22
Czego mógłby dokonać świat arabski, gdyby zawarł pokój z Izraelem   Dabbas   2019-12-13
Ignoranci nazywają feminizm herezją, nie rozumiejąc, czym on jest   Al-Budair   2019-12-10
Nie zamierzam być politycznie poprawna w sprawie antysemityzmu   Raza   2019-11-27
Trzydziestu wspaniałych i inni   Koraszewski   2019-11-23
4006 Palestyńczyków, o których Europejczycy nie słyszeli   Tawil   2019-11-22
Jak przywódcy Hamasu nabierają Palestyńczyków   Tawil   2019-10-06
Świat muzułmański walczy, a Zachód kapituluje   El-Ghazzali   2019-08-17
Jak palestyńscy przywódcy masakrują prawdę   Tawil   2019-06-18
Priorytety palestyńskich przywódców   Toameh   2019-06-14
Palestyńczycy: Kogo to naprawdę obchodzi?   Tawil   2019-02-09
Arabowie są winni Żydom dużo więcej niż 250 miliardów dolarów   Maroun   2019-02-07
Zdrada irańskich dysydentów przez Zachód   Memarsadeghi   2019-01-26
Kiedy Abbas i Hamas rzucali na siebie obelgi...   Toameh   2019-01-23
Palestyńskie dzieci: ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2019-01-05
Prawdziwa nieproporcjonalność w konflikcie Arabów z Izraelem   Maroun   2018-12-24
Mój rok na terytorium Autonomii Palestyńskiej   Gerstenfeld   2018-12-22
Dlaczego Iran finansuje palestyńskich terrorystów?   Tawil   2018-12-15
Nowa palestyńska "troska" o międzynarodowe konwencje   Tawil   2018-11-19
Nadzieja mimo arabskiego antysemityzmu   Maroun   2018-10-31
Pokonanie terroru wymaga wszechstronnej kampanii ideologicznej, kulturowej, edukacyjnej i religijnej   Al-Ansari   2018-10-22
Musicie zakazać zarzynania ofiarnych zwierząt na ulicach   Baraka   2018-08-29
W islamie Jerozolima to nie Mekka   Mohamed   2018-08-27
Tajny powód arabskiego odrzucenia żydowskiego prawa narodowego   Tawil   2018-08-14
Pojechałam do Izraela i nie żałuję tego     2018-08-12
Dlaczego przywódcy palestyńscy sprzeciwiają się pomaganiu własnej ludności?   Tawil   2018-07-18
Jesteśmy rasistami, ale przypisujemy to Izraelowi   Al-Sa'di   2018-07-10
Palestyńczycy: jak poprawić jakość życia?   Tawil   2018-06-30
Dlaczego my, Arabowie, musimy krzyczeć   Maroun   2018-06-27
Palestyńczycy: Ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2018-06-25
W przyszłym roku w Jerozolimie   Eid   2018-06-22
Egipski Al-Azhar upiera się przy antysemityzmie   Mohamed   2018-06-14
O tym nie słyszeliście na Zachodzie   Tawil   2018-06-13
Tak, było mi dobrze w Izraelu, kiedy Palestyńczycy ginęli w Gazie   Maroun   2018-06-02
Obalenie 25 mitów lewicy i Arabów z prespektywy lewicowego Araba   Maroun   2018-05-05
Wciągamy religię w każdy aspekt naszego życia   Hamami   2018-04-21
Palestyńczycy torturowani; media milczą   Tawil   2018-04-21

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk