Prawda

Wtorek, 19 lutego 2019 - 13:50

« Poprzedni Następny »


Więcej o szarlatanerii komórek macierzystych


Steven Novella 2018-08-18


Robimy to źle. Oczywiście, że staramy się regulować praktykowanie medycyny i sprzedaż produktów i usług zdrowotnych, by chronić społeczeństwo przed oszustwem i nadużyciami, co powinniśmy robić. Ale robimy to źle, a przynajmniej nie dość dobrze.  


Tylko jednym z wielu przykładów jest szarlataneria komórek macierzystych, o której pisałem wcześniej. Komórki macierzyste to fascynująca dziedzina badań i podstawowa technologia, która robi znaczące postępy. Kliniczne zastosowanie wymaga jednak czasu i po prostu jeszcze do tego nie dotarliśmy. Dlatego znajdujemy się obecnie w znakomitym punkcie czasowym do nadużyć.


Niedawny artykuł w „San Francisco Chronicle” pod tytułem The Merchants of Hope, naświetla ten problem. Artykuł powinien nazywać się Handlarze fałszywą nadzieją, ale poza tym wykonuje dobrą robotę w demaskowaniu wątpliwych klinik oferujących terapie komórkami macierzystymi, które rozprzestrzeniają się w USA. Dziesięć lat temu takie kliniki pojawiały się w Chinach, Indiach i innych krajach o niedostatecznej regulacji, co doprowadziło do całego przemysłu turystyki w poszukiwaniu terapii komórkami macierzystymi. Teraz jednak można znaleźć tego rodzaju podejrzane kliniki komórek macierzystych tutaj, w USA.  


Szybka powtórka: komórki macierzyste są komórkami, które mogą zamienić się w inne typy komórek. Istnieją pluripotencjalne komórki macierzyste, które mogą zamienić się w kilka innych rodzajów, takie jak komórki szpiku kostnego, które wytwarzają różnego rodzaju komórki krwi. Istnieją też totipotencjalne komórki macierzyste, które mogą zamienić się w każdy rodzaj komórek. Badacze potrafią tworzyć totipotencjalne komórki macierzyste nawet z komórek skóry dorosłego osobnika. Ta technologia zapowiada terapię na długą listę chorób i zaburzeń przez zastąpienie chorych lub uszkodzonych komórek nowymi komórkami.


Technologia ma jednak problemy z tym, co robią komórki macierzyste. Musimy nauczyć się nakłaniać je do zmiany w pożądany typ komórek, do przeżycia we właściwym miejscu i do poprawnego funkcjonowania. Ponadto, musimy powstrzymać je przed niekontrolowanym rozrostem, który tworzy guzy nowotworowe. To jak dotąd okazało się trudne.


Podejrzane kliniki komórek macierzystych na ogół wstrzykują jakiś rodzaj komórek macierzystych do chorej tkanki, jakby była to magiczna mikstura, a potem mają nadzieję na dobry wynik. Nie posuwają do przodu technologii sprzed 20 lat, nie rozpracowują technicznych problemów i nie testują swoich terapii, żeby dowieść, iż rzeczywiście działają. Kliniki (szczególnie w Chinach i podobnych miejscach) często nie ujawniają nawet, co wstrzykują, ani nie śledzą rezultatów. Nic dziwnego, że praktykujący „alternatywną medycynę” są w czołówce oferujących te podejrzane terapie. Amerykańscy badacze, którzy próbowali retrospektywnie prześledzić wyniki, znaleźli morze zniszczenia i zawiedzionych nadziei. Ich wniosek:

Zebrane dowody wskazują znaczne wykorzystywanie pacjentów przez użycie ”siły nadziei” i ryzykowanie niewypróbowanych SCI (Stem Cell Interventions- interwencji komórkami macierzystymi). 

Głównym problemem (poza ludźmi o budzącej wątpliwości etyce, którzy zajmują się opieką zdrowotną) jest to, że regulacyjna infrastruktura nie ma odpowiednich środków na wdrażanie przepisów o ochronie społeczeństwa i reagują zbyt powolnie na zmiany na rynku opieki zdrowotnej. 


W wypadku komórek macierzystych FDA ma możliwość regulacji wobec samych komórek jako produktu biologicznego, ale brak jej środków, a często i władzy regulacyjnej, by ukrócić takie oszukańcze praktyki. Zajmują się najgorszymi wykroczeniami, ale 10 innych wyskakuje w to miejsce.


Władze stanowe mają możliwości regulowania praktykowania medycyny, ale na ogół brakuje im środków i woli politycznej, by wykonać skuteczną robotę. Kilka stanów uchwaliło prawo wymagające od klinik oferujących terapie komórkami macierzystymi zamieszczanie informacji, że ich terapia jest niesprawdzona – kompletnie nieskuteczne działanie, które daje im złudzenie, że coś zrobili z groźnym problemem.


Istnieje także wiele luk, które można wykorzystać, na przykład badania. Brak etyki pozwala na udawanie, że prowadzi się badania kliniczne nadal żądając od „badanych” pieniędzy za terapię i nigdy nie publikując rezultatów.


Za każdym razem, kiedy piszę na takie tematy, znajdują się tacy, którzy komentują, że ludzie powinni mieć wolność oferowania i używania jakichkolwiek usług chcą i że wolny rynek zrobi z tym porządek. To stanowisko jest zarówno etycznie wątpliwe i faktograficznie niepoprawne. Po pierwsze, wiemy z historii, że wolny rynek nie „robi z tym porządku”. Wątpliwe terapie trwają, także kiedy są szkodliwe i/lub bezwartościowe. Problem staje się jasny, kiedy czyta się wiele komentarzy ofiar takich klinik.


Jeśli ktoś, kto ma wszystkie znamiona legalności (biały fartuch, literki przed nazwiskiem, państwową licencję), mówi ci, że może uwolnić cię od poważnego problemu medycznego przy pomocy jakiejś nowej, wspaniałej technologii medycznej, dlaczego przeciętny człowiek miałby wątpić w jego słowa?  Niespecjaliście brakuje wiedzy niezbędnej do samodzielnej oceny takich twierdzeń. Są także bardziej podatni, bo mogą rozpaczliwie szukać ratunku dla siebie lub swoich bliskich.


Krótko mówiąc, oferowanie zrozpaczonym pacjentom wątpliwych terapii językiem pełnym technicznego żargonu jest zachowaniem hien żerujących na nieszczęściu, a często także oszustwem. Nie czekamy, aż rynek zrobi porządek z oszustwem i nadużyciem – czynimy oszustwa i nadużycia zachowaniem nielegalnym. Siły rynkowe są znakomite w sprawach jakości, usług, wygody i kosztów, które są zrozumiałe dla konsumenta. Usługi medyczne na ogół nie są – niemożliwe jest powiedzenie, jak dana terapia zadziała na indywidualnego pacjenta. Musimy mieć dane statystyczne, żeby wiedzieć, jakie jest ryzyko i jakie korzyści.


Jest także olbrzymia luka w wiedzy i doświadczeniu człowieka praktykującego medycynę i pacjenta (przynajmniej postrzegana).


Wreszcie, jeśli kupujesz zły produkt, który psuje się, nie kupisz więcej tego produktu. Jeśli decydujesz się na leczenie, które jest wątpliwe, możesz umrzeć lub wpaść w jeszcze poważniejszy stan chorobowy. Możesz zaciągnąć kolejną hipotekę na swój dom, żeby zapłacić dziesiątki lub setki tysięcy dolarów za leczenie oparte wyłącznie na rozpaczy i fałszywej nadziei. Powiedzenie, że rynek „zrobi z tym porządek” jest okrucieństwem.


Pierwszym krokiem jest przejrzystość, ale to nie wystarczy. FDA potrzebuje środków i prawnych możliwości do znacznie szybszego działania, by skutecznie zamknąć kliniki, które wykorzystują zrozpaczonych pacjentów handlując niesprawdzonymi terapiami. Wkroczyć muszą także władze stanowe i wykonać swoje zadanie regulowania standardów opieki – inaczej praktycznie nie ma żadnych standardów.


Nie sądzę, by tego chciało społeczeństwo. Ludzie wierzą, że mają więcej ochrony niż mają jej obecnie. Zrozpaczeni pacjenci mówią sobie, że terapia musi być sprawdzona, bo inaczej nie pozwolono by na nią. Niewystarczające regulacje dają tylko fałszywe poczucie bezpieczeństwa i są na rękę szarlatanom i znachorom. 


Wzrost liczby podejrzanych klinik oferujących terapie komórkami macierzystymi jest kolejnym sygnałem, że robimy to źle i musimy dokonać poważnych zmian w chronieniu pacjentów (tj. nas wszystkich) przed drapieżnikami grasującymi na polu opieki zdrowotnej.


More Stem Cell Quackery

6 sierpnia 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaSteven Novella


Neurolog, wykładowca na Yale University School of Medicine. Przewodniczący i współzałożyciel New England Skeptical Society. Twórca popularnych (cotygodniowych) podkastów o nauce The Skeptics’ Guide to the Universe.  Jest również dyrektorem Science-Based Medicine będącej częścią James Randi Educational Foundation (JREF), członek Committee for Skeptical Inquiry (CSI) oraz członek założyciel Institute for Science in Medicine.

Prowadzi blog Neurologica.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 906 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Triasowy mięsak, czyli praprzodkowie żółwi też chorowali na nowotwory   Łopatniuk   2019-02-16
Co nauka może powiedzieć pani Ocasio-Cortez o klimacie   Lomborg   2019-02-15
Kury produkujące leki   Novella   2019-02-14
Rak w raku i przerzut w przerzucie   Łopatniuk   2019-02-09
Prawo niezamierzonych konsekwencji   Novella   2019-02-07
Czy świat rzeczywiście staje się biedniejszy? Odpowiedź Stevena Pinkera   Coyne   2019-02-06
Maniok o wysokiej zawartości żelaza i cynku może poprawić odżywianie i zdrowie w Afryce Zachodniej     2019-02-05
Dalszy spadek zgonów z powodu raka   Novella   2019-02-04
Dokopywanie nauce przez dwóch naukowców i filozofa   Coyne   2019-02-01
Jacy naprawdę byli neandertalczycy?   Novella   2019-01-31
Żywność GM i zmiana opinii   Novella   2019-01-29
Wojny o Oświecenie: kilka refleksji o Enlightenment Now, w rok później   Pinker   2019-01-25
Dunning Kruger a opozycja wobec GMO   Novella   2019-01-23
Nasza pamięć cofa się   Nivella   2019-01-21
Niezrozumienie efektu Dunninga-Krugera   Novella   2019-01-18
Szarlataneria finansowana przez społeczność internetową   Novella   2019-01-16
Nowa duża salamandra ze Stanów Zjednoczonych   Mayer   2019-01-10
Kwitnące rośliny pozostają zdolne do życia po przejściu przez przewód pokarmowy ptactwa wodnego   Coyne   2019-01-07
Radykalne poglądy polityczne korelują z marnym metapoznaniem   Novella   2019-01-05
Nareszcie: owocowy gospodarz dzikiej Drosophila melanogaster   Coyne   2019-01-02
Z końcem roku   Łopatniuk   2019-01-01
Psychologia globalnego pesymizmu   Ridley   2018-12-26
Wiara w Świętego Mikołaja   Novella   2018-12-25
Brudna pardwa górska   Lyon   2018-12-24
Lotosowe szaleństwo   Łopatniuk   2018-12-22
Intrygujące zajęcia na Princeton University   Coyne   2018-12-19
Aktywność umysłowa nie zapobiega osłabieniu umysłowej sprawności   Novella   2018-12-15
Musi się potępić akademicki mobbing uczonego     2018-12-14
Dlaczego sądy nie powinny rozstrzygać o nauce     2018-12-13
Dziennikarze  nie rozumieją nowego raportu USA o klimacie   Lomborg   2018-12-12
Kilka myśli o altruizmie   Coyne   2018-12-10
Nauka nie jest twoim wrogiem   Pinker   2018-12-08
Czy poparcie przez celebrytę może skłonić ludzi do zaakceptowania ewolucji?   Coyne   2018-12-07
Dominujący indyk i jego popisy   Lyon   2018-12-04
Dlaczego kocie języki są kolczaste?   Coyne   2018-12-01
Hiszpania dąży do zakazania alternatywnej medycyny   Novella   2018-11-30
Inżyneria fotosyntezy i jej przeciwnicy   Novella   2018-11-27
Mój list do Darwina   Coyne   2018-11-26
Zapuszczenie   Łopatniuk   2018-11-24
Nowa praca potwierdza sześć podgatunków tygrysa   Coyne   2018-11-21
Nawigacja może być fundamentalna dla myślenia   Novella   2018-11-20
Zrezygnowanie z hamburgerów nie uratuje planety   Lomborg   2018-11-16
Echinacea nie działa na przeziębienie   Novella   2018-11-15
Laserowe skanowanie Archeopteryxa   Novella   2018-11-10
Apoptoza całego ciała   Dennett   2018-11-09
Głębota i polityka pseudogłębi   Hughes   2018-11-08
Niewydolność wątroby spowodowana ekstraktem z zielonej herbaty   Novella   2018-11-06
Skąd wiemy, że niemal wszyscy neandertalczycy byli praworęczni?   Coyne   2018-11-05
Co nam daje psychologia ewolucyjna?   Flock   2018-11-01
Problemy z organiczną żywnością i badaniem raka   Novella   2018-10-31
Geny, które wpływają na ludzką inteligencję i osobowość   Ridley   2018-10-30
Dławiący problem   Łopatniuk   2018-10-27
Niepoprawna ludzkość znowu poprawiona   Koraszewski   2018-10-26
Neandertalskie kości w Chorwacji   Coyne   2018-10-25
Światowa Organizacja Zdrowia udziela poparcia szarlatanerii   Novella   2018-10-24
Socjologia. Uwagi o nauce zaangażowanej   Koraszewski   2018-10-22
Daj ać ja pobruszę …   Łukaszewski   2018-10-20
Opieka zdrowotna neandertalczyków   Novella   2018-10-17
Łez kamienie   Łopatniuk   2018-10-13
Akademicki skandal: troje badaczy umyślnie publikowało fałszywe artykuły o „badaniach żałości”, by pokazać fatalne standardy akademickie w naukach społecznych   Coyne   2018-10-12
Skuteczny kontra patologiczny altruizm   Anomaly   2018-10-10
Czas powiedzieć stop pseudonauce o GMO   Novella   2018-10-02
Trochę inny rak wątroby   Łopatniuk   2018-09-29
Najwcześniejsze znane zwierzę?   Coyne   2018-09-27
Organiczne rolnictwo nie jest najlepsze   Novella   2018-09-24
Ateista z chwilową luką w pamięci i w szoku niewolnictwa   Dawkins   2018-09-21
Stereotypy są często szkodliwe a zarazem poprawne   Shpancer   2018-09-21
Atak “doktorostwa Wolfson” na rodziców chłopca, który zmarł na koklusz     2018-09-20
Probiotyki – to skomplikowane   Novella   2018-09-13
Przesądy i złudzenie kontroli   Novella   2018-09-11
Antyszczepionkowcy - pielęgniarka lub lekarz nie powinni opiekować się dziećmi     2018-09-10
Francuski uniwersytet wyrzuca homeopatię   Novella   2018-09-08
Plastry uśmierzające ból z Luminas: gdzie słowa „kwantum” i „energia” w rzeczywistości znaczą „magia”     2018-09-07
Odkryto nowy rodzaj neuronów u ludzi   Novella   2018-09-06
Epigenetyka: powrót Lamarcka? Nie tak szybko!   Coyne   2018-09-05
Przejściowe formy przodków żółwia   Novella   2018-09-03
Recenzja nowej książki Davida Quammena o drzewach ewolucyjnych (i porównanie z innymi recenzjami)   Coyne   2018-09-01
Dlaczego jedne sowy mają kępki piór na uszach, a inne nie?   Lyon   2018-08-30
Psychoaktywny lek i doświadczenie śmierci   Novella   2018-08-29
Samce koników morskich, które są ciężarne, redukują inwestycję w potomstwo, jeśli widzą seksowną samicę   Coyne   2018-08-28
Uderzające podobieństwo: rewolucyjne wyniki badań nad bliźniętami   Dynesen   2018-08-27
Ale tego wija lepiej zostaw w spokoju   Łopatniuk   2018-08-24
Ile jest ziemi nadającej się pod uprawę?   Novella   2018-08-22
Więcej o szarlatanerii komórek macierzystych   Novella   2018-08-18
Kontrolowane próby szczepionek   Novella   2018-08-15
Ogniska odry w Brooklynie w 2013 r.: Badanie kosztów antyszczepionkowej pseudonauki     2018-08-14
Uprzednie doświadczenie wpływa na to, co widzimy   Novella   2018-08-11
Efekt Krugera-Dunninga, antyszczepionkowcy i arogancja ignorancji     2018-08-09
Nowe zastosowania zużytych filtrów do dializy   Blum   2018-08-07
Puszczyk mszarny   Lyon   2018-08-06
Oprzeć się wiatrom - dobór naturalny, huragany i jaszczurki   Mayer   2018-08-04
Unia Europejska odrzuciła uprawy z edytowanym genomem   Ridley   2018-08-03
Spojrzenie na ruch anty-GMO   Novella   2018-08-02
Tajemne życie morskich ptaków   Ridley   2018-08-01
Więcej dowodów przeciwko „epigenetycznie” dziedziczonym i środowiskowo wprowadzonym zmianom w DNA   Coyne   2018-07-31
Usterka w Matriksie   Novella   2018-07-27
Czy współczesny Homo sapiens wyewoluował w różnych częściach Afryki?   Coyne   2018-07-24
Pandemie, szczepienia, i kuracja mleczna profesora Jastrebowa   Turski   2018-07-21
Sóweczka dwuplamista   Lyon   2018-07-20
Lucyfer, którego wymyślił Zimbardo. O konsekwencjach stanfordzkiego eksperymentu więziennego i skandalu, którego stał się obiektem   Witkowski   2018-07-19

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk