Prawda

Wtorek, 19 listopada 2019 - 11:36

« Poprzedni Następny »


Więcej o szarlatanerii komórek macierzystych


Steven Novella 2018-08-18


Robimy to źle. Oczywiście, że staramy się regulować praktykowanie medycyny i sprzedaż produktów i usług zdrowotnych, by chronić społeczeństwo przed oszustwem i nadużyciami, co powinniśmy robić. Ale robimy to źle, a przynajmniej nie dość dobrze.  


Tylko jednym z wielu przykładów jest szarlataneria komórek macierzystych, o której pisałem wcześniej. Komórki macierzyste to fascynująca dziedzina badań i podstawowa technologia, która robi znaczące postępy. Kliniczne zastosowanie wymaga jednak czasu i po prostu jeszcze do tego nie dotarliśmy. Dlatego znajdujemy się obecnie w znakomitym punkcie czasowym do nadużyć.


Niedawny artykuł w „San Francisco Chronicle” pod tytułem The Merchants of Hope, naświetla ten problem. Artykuł powinien nazywać się Handlarze fałszywą nadzieją, ale poza tym wykonuje dobrą robotę w demaskowaniu wątpliwych klinik oferujących terapie komórkami macierzystymi, które rozprzestrzeniają się w USA. Dziesięć lat temu takie kliniki pojawiały się w Chinach, Indiach i innych krajach o niedostatecznej regulacji, co doprowadziło do całego przemysłu turystyki w poszukiwaniu terapii komórkami macierzystymi. Teraz jednak można znaleźć tego rodzaju podejrzane kliniki komórek macierzystych tutaj, w USA.  


Szybka powtórka: komórki macierzyste są komórkami, które mogą zamienić się w inne typy komórek. Istnieją pluripotencjalne komórki macierzyste, które mogą zamienić się w kilka innych rodzajów, takie jak komórki szpiku kostnego, które wytwarzają różnego rodzaju komórki krwi. Istnieją też totipotencjalne komórki macierzyste, które mogą zamienić się w każdy rodzaj komórek. Badacze potrafią tworzyć totipotencjalne komórki macierzyste nawet z komórek skóry dorosłego osobnika. Ta technologia zapowiada terapię na długą listę chorób i zaburzeń przez zastąpienie chorych lub uszkodzonych komórek nowymi komórkami.


Technologia ma jednak problemy z tym, co robią komórki macierzyste. Musimy nauczyć się nakłaniać je do zmiany w pożądany typ komórek, do przeżycia we właściwym miejscu i do poprawnego funkcjonowania. Ponadto, musimy powstrzymać je przed niekontrolowanym rozrostem, który tworzy guzy nowotworowe. To jak dotąd okazało się trudne.


Podejrzane kliniki komórek macierzystych na ogół wstrzykują jakiś rodzaj komórek macierzystych do chorej tkanki, jakby była to magiczna mikstura, a potem mają nadzieję na dobry wynik. Nie posuwają do przodu technologii sprzed 20 lat, nie rozpracowują technicznych problemów i nie testują swoich terapii, żeby dowieść, iż rzeczywiście działają. Kliniki (szczególnie w Chinach i podobnych miejscach) często nie ujawniają nawet, co wstrzykują, ani nie śledzą rezultatów. Nic dziwnego, że praktykujący „alternatywną medycynę” są w czołówce oferujących te podejrzane terapie. Amerykańscy badacze, którzy próbowali retrospektywnie prześledzić wyniki, znaleźli morze zniszczenia i zawiedzionych nadziei. Ich wniosek:

Zebrane dowody wskazują znaczne wykorzystywanie pacjentów przez użycie ”siły nadziei” i ryzykowanie niewypróbowanych SCI (Stem Cell Interventions- interwencji komórkami macierzystymi). 

Głównym problemem (poza ludźmi o budzącej wątpliwości etyce, którzy zajmują się opieką zdrowotną) jest to, że regulacyjna infrastruktura nie ma odpowiednich środków na wdrażanie przepisów o ochronie społeczeństwa i reagują zbyt powolnie na zmiany na rynku opieki zdrowotnej. 


W wypadku komórek macierzystych FDA ma możliwość regulacji wobec samych komórek jako produktu biologicznego, ale brak jej środków, a często i władzy regulacyjnej, by ukrócić takie oszukańcze praktyki. Zajmują się najgorszymi wykroczeniami, ale 10 innych wyskakuje w to miejsce.


Władze stanowe mają możliwości regulowania praktykowania medycyny, ale na ogół brakuje im środków i woli politycznej, by wykonać skuteczną robotę. Kilka stanów uchwaliło prawo wymagające od klinik oferujących terapie komórkami macierzystymi zamieszczanie informacji, że ich terapia jest niesprawdzona – kompletnie nieskuteczne działanie, które daje im złudzenie, że coś zrobili z groźnym problemem.


Istnieje także wiele luk, które można wykorzystać, na przykład badania. Brak etyki pozwala na udawanie, że prowadzi się badania kliniczne nadal żądając od „badanych” pieniędzy za terapię i nigdy nie publikując rezultatów.


Za każdym razem, kiedy piszę na takie tematy, znajdują się tacy, którzy komentują, że ludzie powinni mieć wolność oferowania i używania jakichkolwiek usług chcą i że wolny rynek zrobi z tym porządek. To stanowisko jest zarówno etycznie wątpliwe i faktograficznie niepoprawne. Po pierwsze, wiemy z historii, że wolny rynek nie „robi z tym porządku”. Wątpliwe terapie trwają, także kiedy są szkodliwe i/lub bezwartościowe. Problem staje się jasny, kiedy czyta się wiele komentarzy ofiar takich klinik.


Jeśli ktoś, kto ma wszystkie znamiona legalności (biały fartuch, literki przed nazwiskiem, państwową licencję), mówi ci, że może uwolnić cię od poważnego problemu medycznego przy pomocy jakiejś nowej, wspaniałej technologii medycznej, dlaczego przeciętny człowiek miałby wątpić w jego słowa?  Niespecjaliście brakuje wiedzy niezbędnej do samodzielnej oceny takich twierdzeń. Są także bardziej podatni, bo mogą rozpaczliwie szukać ratunku dla siebie lub swoich bliskich.


Krótko mówiąc, oferowanie zrozpaczonym pacjentom wątpliwych terapii językiem pełnym technicznego żargonu jest zachowaniem hien żerujących na nieszczęściu, a często także oszustwem. Nie czekamy, aż rynek zrobi porządek z oszustwem i nadużyciem – czynimy oszustwa i nadużycia zachowaniem nielegalnym. Siły rynkowe są znakomite w sprawach jakości, usług, wygody i kosztów, które są zrozumiałe dla konsumenta. Usługi medyczne na ogół nie są – niemożliwe jest powiedzenie, jak dana terapia zadziała na indywidualnego pacjenta. Musimy mieć dane statystyczne, żeby wiedzieć, jakie jest ryzyko i jakie korzyści.


Jest także olbrzymia luka w wiedzy i doświadczeniu człowieka praktykującego medycynę i pacjenta (przynajmniej postrzegana).


Wreszcie, jeśli kupujesz zły produkt, który psuje się, nie kupisz więcej tego produktu. Jeśli decydujesz się na leczenie, które jest wątpliwe, możesz umrzeć lub wpaść w jeszcze poważniejszy stan chorobowy. Możesz zaciągnąć kolejną hipotekę na swój dom, żeby zapłacić dziesiątki lub setki tysięcy dolarów za leczenie oparte wyłącznie na rozpaczy i fałszywej nadziei. Powiedzenie, że rynek „zrobi z tym porządek” jest okrucieństwem.


Pierwszym krokiem jest przejrzystość, ale to nie wystarczy. FDA potrzebuje środków i prawnych możliwości do znacznie szybszego działania, by skutecznie zamknąć kliniki, które wykorzystują zrozpaczonych pacjentów handlując niesprawdzonymi terapiami. Wkroczyć muszą także władze stanowe i wykonać swoje zadanie regulowania standardów opieki – inaczej praktycznie nie ma żadnych standardów.


Nie sądzę, by tego chciało społeczeństwo. Ludzie wierzą, że mają więcej ochrony niż mają jej obecnie. Zrozpaczeni pacjenci mówią sobie, że terapia musi być sprawdzona, bo inaczej nie pozwolono by na nią. Niewystarczające regulacje dają tylko fałszywe poczucie bezpieczeństwa i są na rękę szarlatanom i znachorom. 


Wzrost liczby podejrzanych klinik oferujących terapie komórkami macierzystymi jest kolejnym sygnałem, że robimy to źle i musimy dokonać poważnych zmian w chronieniu pacjentów (tj. nas wszystkich) przed drapieżnikami grasującymi na polu opieki zdrowotnej.


More Stem Cell Quackery

6 sierpnia 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaSteven Novella


Neurolog, wykładowca na Yale University School of Medicine. Przewodniczący i współzałożyciel New England Skeptical Society. Twórca popularnych (cotygodniowych) podkastów o nauce The Skeptics’ Guide to the Universe.  Jest również dyrektorem Science-Based Medicine będącej częścią James Randi Educational Foundation (JREF), członek Committee for Skeptical Inquiry (CSI) oraz członek założyciel Institute for Science in Medicine.

Prowadzi blog Neurologica.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1033 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Jak walczyć z firehosing   Novella   2019-11-19
Odwołajcie antyszczepionkową konferencję w Tel Awiwie   Blum   2019-11-15
Ewolucja dwunożności   Novella   2019-11-14
Granice „przeskoczenia” progu opłacalności   Lomborg   2019-11-13
Dlaczego nie żyjemy w epoce post-prawdy   Pinker   2019-11-11
Śledząc pochodzenie człowieka   Novella   2019-11-09
Skamieniałe trylobity idące gęsiego. Ale dlaczego to zrobiły?   Coyne   2019-11-06
Saga o złotym ryżu   Novella   2019-11-04
Kolejne badanie rolnictwa organicznego   Novella   2019-11-02
Fabrizio Benedetti pyta: “Czy badania placebo wzmacniają pseudonaukę?”     2019-11-01
Nathaniel Comfort raz jeszcze: nauka nie czyni postępów (czy może robi to?)   Coyne   2019-10-31
Pochwała jednoznaczności   Witkowski   2019-10-29
Stare i nowe  troski o bezpieczeństwo żywnościowe   Ongu   2019-10-28
Powrót Adama i Ewy jako rzeczywistych ludzi, jak proponuje kolejna pseudonaukowa teoria   Coyne   2019-10-25
Pradawne przechowywanie żywności   Novella   2019-10-24
Artykuł w naukowym piśmie ”Nature” dyskredytuje naukę i „scjentyzm”, kwestionuje wartości Oświecenia   Coyne   2019-10-22
Błogosławieni ci, którzy wycofują   Jacoby   2019-10-19
Pro-life czyli czarodziej z Krotoszyna   Koraszewski   2019-10-18
Biologia rozwoju ujawnia ewolucyjną historię   Novella   2019-10-15
Niebezpieczne życie antropologa   Blackwell   2019-10-12
Swędzikami jesień się zaczyna   Łopatniuk   2019-10-11
Jak wieloryb stracił swoje geny   Coyne   2019-10-10
Używanie sztucznej inteligencji do diagnozy   Novella   2019-10-08
Niespodzianka! Koty są tak samo przywiązane do swojego personelu jak psy i niemowlęta   Coyne   2019-10-05
Oburzenie, stronniczość i niestabilność prawdy   Novella   2019-10-04
O zmianie klimatu: ludzkość nie jest „nikczemna”   Lomborg   2019-10-03
Postmodernizm wyjaśniony i krytykowany   Coyne   2019-09-30
Uzdrawianie kryształami   Novella   2019-09-26
Kolejna rewolucja w rolnictwie   Novella   2019-09-24
Opory przeciwko szczelinowaniu są oparte na ideologii, a nie na nauce   Jacoby   2019-09-23
St Paul Island część 5   Lyon   2019-09-21
Co to jest czerwona rtęć?   Novella   2019-09-20
Jaka sztuka siedzi w naszych genach i czy to aby nie kicz?   Koraszewski   2019-09-19
Fałszywe wspomnienia i Fake News   Novella   2019-09-18
Kolejna próba odrzucenia teorii Darwina   Coyne   2019-09-17
Choroba zielonych mięśni   Łopatniuk   2019-09-14
”Sygnalizowanie cnoty” może nas irytować. Cywilizacja byłaby jednak bez niego niemożliwa    Miller   2019-09-13
Foka Weddela wygryza w lodzie otwory do oddychania   Coyne   2019-09-12
DNA i Loch Ness   Novella   2019-09-11
Nowa i ważna czaszka hominina z Etiopii   Coyne   2019-09-10
St Paul Island, Część 4   Lyon   2019-09-06
Biały jak śnieg, żółciutki jak kaczuszka   Łopatniuk   2019-09-04
Pingwiny geje? Nie tak szybko   Coyne   2019-09-03
Czego może nas nauczyć była zwolenniczka antyszczepionkowców, Kelley Watson-Snyder     2019-08-30
Bezzbożowa karma dla psa   Novella   2019-08-29
Odrażające życie płciowe pingwinów białookich   Coyne   2019-08-28
Badanie akupunktury jako terapii na dławicę piersiową   Novella   2019-08-23
Pradawna gigantyczna papuga z Nowej Zelandii: metr wysokości i waga 7 kilogramów!   Coyne   2019-08-22
Alaska — nurniczki i obopólny dobór płciowy   Lyon   2019-08-20
Zła nauka promuje organiczne jabłka   Novella   2019-08-19
Gąsienica zmienia kolor, żeby dopasować się do podłoża nie używając oczu: potrafi widzieć skórą!   Coyne   2019-08-16
Pseudonaukowa histeria to nie jest dobra odpowiedź na klimatyczne wyzwania   Lomborg   2019-08-14
GMO i model deficytu wiedzy   Novella   2019-08-12
Po raz pierwszy użyto edytowania genów CRISPR do leczenia zaburzenia genetycznego – anemii sierpowatej   Coyne   2019-08-08
Maskonury z wyspy St. Paul na Alasce   Lyon   2019-08-07
Zbieg okoliczności czy prawo wielkich liczb?   Novella   2019-08-06
I pijcie łzy moje, czyste rzęsiste   Łopatniuk   2019-08-03
Kształtowanie opinii o nauce i medycynie   Novella   2019-08-02
Nowe badanie dotyczące zwrotu zgubionych portfeli: ludzie na świecie są uczciwsi niż myślisz, ale czytelnik wyliczył, że uczciwość jest większa w mniej religijnych krajach   Coyne   2019-08-01
Praktykowanie medycyny bez uprawnień nie jest wolnością słowa   Novella   2019-07-31
Radujcie się, Ziemia staje się zieleńsza   Ridley   2019-07-30
Spiski wokół ptaków   Novella   2019-07-29
Matt Meselson opisuje swój najsłynniejszy eksperyment (z Frankiem Stahlem)   Coyne   2019-07-26
Niemający rozeznania filozof twierdzi, że gatunki nie istnieją   Coyne   2019-07-23
Więcej złych wiadomości dla dilerów witamin   Novella   2019-07-22
Starożytny ptak z nadzwyczaj długim palcem   Coyne   2019-07-19
YouTube i szarlataneria leczenia raka dietą   Novella   2019-07-18
“Współczesny” Homo sapiens mógł być w Eurazji aż 210 tysięcy lat temu   Coyne   2019-07-17
Hodowanie mini-mózgów z komórek macierzystych   Novella   2019-07-15
Szczepionka HPV działa. Koniec kropka     2019-07-13
Efekt przechodnia   Novella   2019-07-11
Prątkiem w raka, czyli co ma gruźlica do raka pęcherza   Łopatniuk   2019-07-06
Opowieści o nauce zastępują fikcję w Teatrze Narodowym Ugandy   Ongu   2019-07-05
Pleśń w przestrzeni kosmicznej   Novella   2019-07-03
Pterozaury: Czy umiały latać od razu po wykluciu się?   Coyne   2019-07-02
Ludziom rosną rogi? – Złe informowanie o nauce   Novella   2019-07-01
Przemysł ”wellness”   Novella   2019-06-28
Nazywanie zmiany klimatu ”katastrofalną” utrudnia znalezienie realnych odpowiedzi   Lomborg   2019-06-26
Olbrzymie straszyki mają zostać ponownie wprowadzone na wyspę Lord Howe   Coyne   2019-06-25
Amonit (i masa innych stworzeń) znaleziona w birmańskim bursztynie   Coyne   2019-06-21
Ślubowanie o zniesieniu grzechu   Ridley   2019-06-20
Nowe informacje o dzieciach CRISPR   Novella   2019-06-17
Słonie mają fantastyczny węch (lepszy niż psy): są jedynymi zwierzętami, które potrafią rozróżnić inne ilości pokarmu tylko po zapachu   Coyne   2019-06-14
Indyjscy farmerzy wysiali ziarna GMO w proteście obywatelskiego nieposłuszeństwa     2019-06-13
Chcąc zadowolić antyaborcjonistów administracja Trumpa tnie finansowanie badań medycznych przy użyciu tkanki płodowej   Coyne   2019-06-11
Triumf Mao: Światowa Organizacja Zdrowia oficjalnie akceptuje szarlatanerię tradycyjnej chińskiej medycyny     2019-06-04
Ale jak to bezbarwnikowy?   Łopatniuk   2019-06-01
Na zdrowie: izraelscy naukowcy warzą piwo na ”wskrzeszonych” drożdżach sprzed 5000 lat     2019-05-31
Skąd wiemy to, co wiemy?   Novella   2019-05-28
Samice bonobo (ale nie samice szympansów) pomagają swoim synom w zdobywaniu partnerek   Coyne   2019-05-25
Dlaczego ludzie sprzeciwiają się technologiom, które zmniejszają szkody?   Ridley   2019-05-24
Nowa praca o nielotnych chruścielach rażąco przesadzona i wypaczona w popularnych mediach   Coyne   2019-05-22
Trenowanie sztucznej inteligencji, żeby widziała jak człowiek   Novella   2019-05-21
A polać wielką wodą…   Cipiur   2019-05-18
Wykrywanie kłamstw w mózgu   Novella   2019-05-17
Walka o zachowanie bioróżnorodności   Ridley   2019-05-15
Niezwykły przypadek mimikry: skaczący pająk naśladuje gąsienicę   Coyne   2019-05-14
Selektywnie stosowana koncepcja tabula rasa i ideologicznie motywowane nieporozumienia   Cory Clark   2019-05-09
Dlaczego szarlatani nie powinni nadzorować sami siebie     2019-05-08
Kiedy naukowcy nie tolerują odmiennego zdania   Weber   2019-05-07

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk