Prawda

Poniedziałek, 15 lipca 2019 - 20:10

« Poprzedni Następny »


Więcej o szarlatanerii komórek macierzystych


Steven Novella 2018-08-18


Robimy to źle. Oczywiście, że staramy się regulować praktykowanie medycyny i sprzedaż produktów i usług zdrowotnych, by chronić społeczeństwo przed oszustwem i nadużyciami, co powinniśmy robić. Ale robimy to źle, a przynajmniej nie dość dobrze.  


Tylko jednym z wielu przykładów jest szarlataneria komórek macierzystych, o której pisałem wcześniej. Komórki macierzyste to fascynująca dziedzina badań i podstawowa technologia, która robi znaczące postępy. Kliniczne zastosowanie wymaga jednak czasu i po prostu jeszcze do tego nie dotarliśmy. Dlatego znajdujemy się obecnie w znakomitym punkcie czasowym do nadużyć.


Niedawny artykuł w „San Francisco Chronicle” pod tytułem The Merchants of Hope, naświetla ten problem. Artykuł powinien nazywać się Handlarze fałszywą nadzieją, ale poza tym wykonuje dobrą robotę w demaskowaniu wątpliwych klinik oferujących terapie komórkami macierzystymi, które rozprzestrzeniają się w USA. Dziesięć lat temu takie kliniki pojawiały się w Chinach, Indiach i innych krajach o niedostatecznej regulacji, co doprowadziło do całego przemysłu turystyki w poszukiwaniu terapii komórkami macierzystymi. Teraz jednak można znaleźć tego rodzaju podejrzane kliniki komórek macierzystych tutaj, w USA.  


Szybka powtórka: komórki macierzyste są komórkami, które mogą zamienić się w inne typy komórek. Istnieją pluripotencjalne komórki macierzyste, które mogą zamienić się w kilka innych rodzajów, takie jak komórki szpiku kostnego, które wytwarzają różnego rodzaju komórki krwi. Istnieją też totipotencjalne komórki macierzyste, które mogą zamienić się w każdy rodzaj komórek. Badacze potrafią tworzyć totipotencjalne komórki macierzyste nawet z komórek skóry dorosłego osobnika. Ta technologia zapowiada terapię na długą listę chorób i zaburzeń przez zastąpienie chorych lub uszkodzonych komórek nowymi komórkami.


Technologia ma jednak problemy z tym, co robią komórki macierzyste. Musimy nauczyć się nakłaniać je do zmiany w pożądany typ komórek, do przeżycia we właściwym miejscu i do poprawnego funkcjonowania. Ponadto, musimy powstrzymać je przed niekontrolowanym rozrostem, który tworzy guzy nowotworowe. To jak dotąd okazało się trudne.


Podejrzane kliniki komórek macierzystych na ogół wstrzykują jakiś rodzaj komórek macierzystych do chorej tkanki, jakby była to magiczna mikstura, a potem mają nadzieję na dobry wynik. Nie posuwają do przodu technologii sprzed 20 lat, nie rozpracowują technicznych problemów i nie testują swoich terapii, żeby dowieść, iż rzeczywiście działają. Kliniki (szczególnie w Chinach i podobnych miejscach) często nie ujawniają nawet, co wstrzykują, ani nie śledzą rezultatów. Nic dziwnego, że praktykujący „alternatywną medycynę” są w czołówce oferujących te podejrzane terapie. Amerykańscy badacze, którzy próbowali retrospektywnie prześledzić wyniki, znaleźli morze zniszczenia i zawiedzionych nadziei. Ich wniosek:

Zebrane dowody wskazują znaczne wykorzystywanie pacjentów przez użycie ”siły nadziei” i ryzykowanie niewypróbowanych SCI (Stem Cell Interventions- interwencji komórkami macierzystymi). 

Głównym problemem (poza ludźmi o budzącej wątpliwości etyce, którzy zajmują się opieką zdrowotną) jest to, że regulacyjna infrastruktura nie ma odpowiednich środków na wdrażanie przepisów o ochronie społeczeństwa i reagują zbyt powolnie na zmiany na rynku opieki zdrowotnej. 


W wypadku komórek macierzystych FDA ma możliwość regulacji wobec samych komórek jako produktu biologicznego, ale brak jej środków, a często i władzy regulacyjnej, by ukrócić takie oszukańcze praktyki. Zajmują się najgorszymi wykroczeniami, ale 10 innych wyskakuje w to miejsce.


Władze stanowe mają możliwości regulowania praktykowania medycyny, ale na ogół brakuje im środków i woli politycznej, by wykonać skuteczną robotę. Kilka stanów uchwaliło prawo wymagające od klinik oferujących terapie komórkami macierzystymi zamieszczanie informacji, że ich terapia jest niesprawdzona – kompletnie nieskuteczne działanie, które daje im złudzenie, że coś zrobili z groźnym problemem.


Istnieje także wiele luk, które można wykorzystać, na przykład badania. Brak etyki pozwala na udawanie, że prowadzi się badania kliniczne nadal żądając od „badanych” pieniędzy za terapię i nigdy nie publikując rezultatów.


Za każdym razem, kiedy piszę na takie tematy, znajdują się tacy, którzy komentują, że ludzie powinni mieć wolność oferowania i używania jakichkolwiek usług chcą i że wolny rynek zrobi z tym porządek. To stanowisko jest zarówno etycznie wątpliwe i faktograficznie niepoprawne. Po pierwsze, wiemy z historii, że wolny rynek nie „robi z tym porządku”. Wątpliwe terapie trwają, także kiedy są szkodliwe i/lub bezwartościowe. Problem staje się jasny, kiedy czyta się wiele komentarzy ofiar takich klinik.


Jeśli ktoś, kto ma wszystkie znamiona legalności (biały fartuch, literki przed nazwiskiem, państwową licencję), mówi ci, że może uwolnić cię od poważnego problemu medycznego przy pomocy jakiejś nowej, wspaniałej technologii medycznej, dlaczego przeciętny człowiek miałby wątpić w jego słowa?  Niespecjaliście brakuje wiedzy niezbędnej do samodzielnej oceny takich twierdzeń. Są także bardziej podatni, bo mogą rozpaczliwie szukać ratunku dla siebie lub swoich bliskich.


Krótko mówiąc, oferowanie zrozpaczonym pacjentom wątpliwych terapii językiem pełnym technicznego żargonu jest zachowaniem hien żerujących na nieszczęściu, a często także oszustwem. Nie czekamy, aż rynek zrobi porządek z oszustwem i nadużyciem – czynimy oszustwa i nadużycia zachowaniem nielegalnym. Siły rynkowe są znakomite w sprawach jakości, usług, wygody i kosztów, które są zrozumiałe dla konsumenta. Usługi medyczne na ogół nie są – niemożliwe jest powiedzenie, jak dana terapia zadziała na indywidualnego pacjenta. Musimy mieć dane statystyczne, żeby wiedzieć, jakie jest ryzyko i jakie korzyści.


Jest także olbrzymia luka w wiedzy i doświadczeniu człowieka praktykującego medycynę i pacjenta (przynajmniej postrzegana).


Wreszcie, jeśli kupujesz zły produkt, który psuje się, nie kupisz więcej tego produktu. Jeśli decydujesz się na leczenie, które jest wątpliwe, możesz umrzeć lub wpaść w jeszcze poważniejszy stan chorobowy. Możesz zaciągnąć kolejną hipotekę na swój dom, żeby zapłacić dziesiątki lub setki tysięcy dolarów za leczenie oparte wyłącznie na rozpaczy i fałszywej nadziei. Powiedzenie, że rynek „zrobi z tym porządek” jest okrucieństwem.


Pierwszym krokiem jest przejrzystość, ale to nie wystarczy. FDA potrzebuje środków i prawnych możliwości do znacznie szybszego działania, by skutecznie zamknąć kliniki, które wykorzystują zrozpaczonych pacjentów handlując niesprawdzonymi terapiami. Wkroczyć muszą także władze stanowe i wykonać swoje zadanie regulowania standardów opieki – inaczej praktycznie nie ma żadnych standardów.


Nie sądzę, by tego chciało społeczeństwo. Ludzie wierzą, że mają więcej ochrony niż mają jej obecnie. Zrozpaczeni pacjenci mówią sobie, że terapia musi być sprawdzona, bo inaczej nie pozwolono by na nią. Niewystarczające regulacje dają tylko fałszywe poczucie bezpieczeństwa i są na rękę szarlatanom i znachorom. 


Wzrost liczby podejrzanych klinik oferujących terapie komórkami macierzystymi jest kolejnym sygnałem, że robimy to źle i musimy dokonać poważnych zmian w chronieniu pacjentów (tj. nas wszystkich) przed drapieżnikami grasującymi na polu opieki zdrowotnej.


More Stem Cell Quackery

6 sierpnia 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaSteven Novella


Neurolog, wykładowca na Yale University School of Medicine. Przewodniczący i współzałożyciel New England Skeptical Society. Twórca popularnych (cotygodniowych) podkastów o nauce The Skeptics’ Guide to the Universe.  Jest również dyrektorem Science-Based Medicine będącej częścią James Randi Educational Foundation (JREF), członek Committee for Skeptical Inquiry (CSI) oraz członek założyciel Institute for Science in Medicine.

Prowadzi blog Neurologica.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 965 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Hodowanie mini-mózgów z komórek macierzystych   Novella   2019-07-15
Szczepionka HPV działa. Koniec kropka     2019-07-13
Efekt przechodnia   Novella   2019-07-11
Prątkiem w raka, czyli co ma gruźlica do raka pęcherza   Łopatniuk   2019-07-06
Opowieści o nauce zastępują fikcję w Teatrze Narodowym Ugandy   Ongu   2019-07-05
Pleśń w przestrzeni kosmicznej   Novella   2019-07-03
Pterozaury: Czy umiały latać od razu po wykluciu się?   Coyne   2019-07-02
Ludziom rosną rogi? – Złe informowanie o nauce   Novella   2019-07-01
Przemysł ”wellness”   Novella   2019-06-28
Nazywanie zmiany klimatu ”katastrofalną” utrudnia znalezienie realnych odpowiedzi   Lomborg   2019-06-26
Olbrzymie straszyki mają zostać ponownie wprowadzone na wyspę Lord Howe   Coyne   2019-06-25
Amonit (i masa innych stworzeń) znaleziona w birmańskim bursztynie   Coyne   2019-06-21
Ślubowanie o zniesieniu grzechu   Ridley   2019-06-20
Nowe informacje o dzieciach CRISPR   Novella   2019-06-17
Słonie mają fantastyczny węch (lepszy niż psy): są jedynymi zwierzętami, które potrafią rozróżnić inne ilości pokarmu tylko po zapachu   Coyne   2019-06-14
Indyjscy farmerzy wysiali ziarna GMO w proteście obywatelskiego nieposłuszeństwa     2019-06-13
Chcąc zadowolić antyaborcjonistów administracja Trumpa tnie finansowanie badań medycznych przy użyciu tkanki płodowej   Coyne   2019-06-11
Triumf Mao: Światowa Organizacja Zdrowia oficjalnie akceptuje szarlatanerię tradycyjnej chińskiej medycyny     2019-06-04
Ale jak to bezbarwnikowy?   Łopatniuk   2019-06-01
Na zdrowie: izraelscy naukowcy warzą piwo na ”wskrzeszonych” drożdżach sprzed 5000 lat     2019-05-31
Skąd wiemy to, co wiemy?   Novella   2019-05-28
Samice bonobo (ale nie samice szympansów) pomagają swoim synom w zdobywaniu partnerek   Coyne   2019-05-25
Dlaczego ludzie sprzeciwiają się technologiom, które zmniejszają szkody?   Ridley   2019-05-24
Nowa praca o nielotnych chruścielach rażąco przesadzona i wypaczona w popularnych mediach   Coyne   2019-05-22
Trenowanie sztucznej inteligencji, żeby widziała jak człowiek   Novella   2019-05-21
A polać wielką wodą…   Cipiur   2019-05-18
Wykrywanie kłamstw w mózgu   Novella   2019-05-17
Walka o zachowanie bioróżnorodności   Ridley   2019-05-15
Niezwykły przypadek mimikry: skaczący pająk naśladuje gąsienicę   Coyne   2019-05-14
Selektywnie stosowana koncepcja tabula rasa i ideologicznie motywowane nieporozumienia   Cory Clark   2019-05-09
Dlaczego szarlatani nie powinni nadzorować sami siebie     2019-05-08
Kiedy naukowcy nie tolerują odmiennego zdania   Weber   2019-05-07
Przegapione odkrycia w historii nauki   Ridley   2019-05-02
W obronie scjentyzmu   Winegard   2019-04-30
Akupunktura kwantowa   Novella   2019-04-23
Nie tylko kakao   Łopaniuk   2019-04-20
Wstęga Möbiusa sprzecznych egocentryzmów poznawczych   Landes   2019-04-18
Kolejne badania nad bzdurą   Novella   2019-04-17
Licząca 43 miliony lat forma przejściowa: wodno-lądowy wieloryb    Coyne   2019-04-15
Zdumiewające możliwości docenienia i wykorzystania neuroróżnorodności   Koraszewski   2019-04-12
Jak sobie radzić ze skrajnymi wydarzeniami pogodowymi?   Lomborg   2019-04-09
Najbardziej zabójczy dzień na Ziemi   Novella   2019-04-06
Zaprzeczanie neuronauce o różnicach płci   Cahill   2019-04-05
Zwierzęce roboty   Novella   2019-04-04
Technologia pomaga w kryzysach wodnych na całym globie   Cohen   2019-04-02
Niezwykłe skamieniałości kambryjskie porównywalne do tych z łupków z Burgess   Coyne   2019-03-30
Tak wygląda dobre dziennikarstwo   Novella   2019-03-29
Wzrost sektora nasiennictwa w Ugandzie demaskuje główne twierdzenie anty- GMO   Ongu   2019-03-21
Ewolucja „nieredukowalnie złożonych” białek zapobiegających zamarzaniu u ryb polarnych (i policzek wymierzony Behemu)   Coyne   2019-03-20
Złoty ryż wreszcie dopuszczony w Bangladeszu   Novella   2019-03-19
Kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyka   Welsh   2019-03-18
Wyprane kłamstwa   Ridley   2019-03-14
Czy islamska teologia i filozofia może wzbogacić etyczną debatę wokół CRISPR?   Coyne   2019-03-06
Kacze dzioby, Umwelt i a priori Kanta   Cobb   2019-03-04
Co kręci płaskoziemców   Novella   2019-03-02
Ślimaki nagoskrzelne mają kolczaste penisy jednorazowego użytku, którymi usuwają plemniki rywala ze swojej partnerki   Coyne   2019-03-01
Zrozumienie nowoczesnych horrorów afrykańskich zakorzenionych w handlu niewolnikami przez Ocean Indyjski   Clarfield   2019-02-28
Raport z sensacyjnym twierdzeniem o ”załamaniu klimatu” jest chwytliwy, ale nieprawdziwy   Lomborg   2019-02-27
Naukowiec analizuje dwa przykłady w nowej książce Behego; stwierdza, że są głęboko błędne   Coyne   2019-02-26
Triasowy mięsak, czyli praprzodkowie żółwi też chorowali na nowotwory   Łopatniuk   2019-02-16
Co nauka może powiedzieć pani Ocasio-Cortez o klimacie   Lomborg   2019-02-15
Kury produkujące leki   Novella   2019-02-14
Rak w raku i przerzut w przerzucie   Łopatniuk   2019-02-09
Prawo niezamierzonych konsekwencji   Novella   2019-02-07
Czy świat rzeczywiście staje się biedniejszy? Odpowiedź Stevena Pinkera   Coyne   2019-02-06
Maniok o wysokiej zawartości żelaza i cynku może poprawić odżywianie i zdrowie w Afryce Zachodniej     2019-02-05
Dalszy spadek zgonów z powodu raka   Novella   2019-02-04
Dokopywanie nauce przez dwóch naukowców i filozofa   Coyne   2019-02-01
Jacy naprawdę byli neandertalczycy?   Novella   2019-01-31
Żywność GM i zmiana opinii   Novella   2019-01-29
Wojny o Oświecenie: kilka refleksji o Enlightenment Now, w rok później   Pinker   2019-01-25
Dunning Kruger a opozycja wobec GMO   Novella   2019-01-23
Nasza pamięć cofa się   Nivella   2019-01-21
Niezrozumienie efektu Dunninga-Krugera   Novella   2019-01-18
Szarlataneria finansowana przez społeczność internetową   Novella   2019-01-16
Nowa duża salamandra ze Stanów Zjednoczonych   Mayer   2019-01-10
Kwitnące rośliny pozostają zdolne do życia po przejściu przez przewód pokarmowy ptactwa wodnego   Coyne   2019-01-07
Radykalne poglądy polityczne korelują z marnym metapoznaniem   Novella   2019-01-05
Nareszcie: owocowy gospodarz dzikiej Drosophila melanogaster   Coyne   2019-01-02
Z końcem roku   Łopatniuk   2019-01-01
Psychologia globalnego pesymizmu   Ridley   2018-12-26
Wiara w Świętego Mikołaja   Novella   2018-12-25
Brudna pardwa górska   Lyon   2018-12-24
Lotosowe szaleństwo   Łopatniuk   2018-12-22
Intrygujące zajęcia na Princeton University   Coyne   2018-12-19
Aktywność umysłowa nie zapobiega osłabieniu umysłowej sprawności   Novella   2018-12-15
Musi się potępić akademicki mobbing uczonego     2018-12-14
Dlaczego sądy nie powinny rozstrzygać o nauce     2018-12-13
Dziennikarze  nie rozumieją nowego raportu USA o klimacie   Lomborg   2018-12-12
Kilka myśli o altruizmie   Coyne   2018-12-10
Nauka nie jest twoim wrogiem   Pinker   2018-12-08
Czy poparcie przez celebrytę może skłonić ludzi do zaakceptowania ewolucji?   Coyne   2018-12-07
Dominujący indyk i jego popisy   Lyon   2018-12-04
Dlaczego kocie języki są kolczaste?   Coyne   2018-12-01
Hiszpania dąży do zakazania alternatywnej medycyny   Novella   2018-11-30
Inżyneria fotosyntezy i jej przeciwnicy   Novella   2018-11-27
Mój list do Darwina   Coyne   2018-11-26
Zapuszczenie   Łopatniuk   2018-11-24
Nowa praca potwierdza sześć podgatunków tygrysa   Coyne   2018-11-21
Nawigacja może być fundamentalna dla myślenia   Novella   2018-11-20

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Biły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzm


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk