Prawda

Sobota, 9 grudnia 2023 - 16:42

« Poprzedni Następny »


Studenci Uniwersytetu Ghany debatują nad wykorzystaniem upraw GMO w ich kraju


Joseph Opoku Gakpo 2022-09-02


Studenci rolnictwa na Uniwersytecie Ghany wzywają młodzież do wsparcia stosowania technologii modyfikowania genetycznego (GMO), aby poprawić produktywność gospodarstw i zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe.


„W kwestiach zdrowia, środowiska i gospodarki organizmy modyfikowane genetycznie stanowią ulepszenie i chciałbym namawiać wszystkich, byśmy to przyjęli” – powiedział student Daniel Tetteh podczas debaty na temat GMO w Szkole Rolniczej.


Z punktu widzenia zdrowia żywność GM nie różni się od żywności niemodyfikowanej genetycznie, powiedział. W rzeczywistości żywność GM można nawet uznać za zdrowszą ze względu na rygorystyczne procesy zatwierdzania, przez które przechodzi, zanim zostanie dopuszczona do obrotu.


Ghana zatwierdziła swoją pierwszą uprawę genetycznie modyfikowaną, Bt wspięgę wężowatą, która ma naturalną odporność na niszczącego szkodnika Maruca vitrata (świder strączkowy). Oczekuje się, że ulepszona odmiana zostanie udostępniona rolnikom w ciągu najbliższych kilku lat.


Uprawy GMO w znacznym stopniu przyczynią się do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych, w szczególności celu 1 dotyczącego redukcji  ubóstwa i celu 2 dotyczącego redukcji głodu, powiedział Tetteh. Dodał, że zwiększone plony przyczyniają się do wyższych dochodów gospodarstw domowych, co zmniejsza ubóstwo, a także zwiększa bezpieczeństwo żywnościowe gospodarstw domowych.


Student powiedział, że przyjęcie GMO w Ghanie będzie miało pozytywny wpływ na gospodarkę, da rolnikom większe plony bez potrzeby powiększania gospodarstwa o dodatkową ziemię i pomoże obniżyć ceny żywności z korzyścią dla konsumentów. Ponadto:


„GMO mogą przynieść niezwykłe korzyści dla środowiska. Pozwalają rolnikom produkować więcej żywności przy mniejszych nakładach. Pomagają nam oszczędzać ziemię, ograniczać wylesianie i ograniczać zużycie chemikaliów. Badania wyraźnie wskazują, że rośliny GMO nie są z natury niebezpieczne dla środowiska. W skali globalnej uprawy GM faktycznie mają pozytywny wpływ na środowisko”.

 


Tetteh jest jednym z sześciu studentów, którzy debatowali nad wnioskiem: „Ghana potrzebuje GMO”. Czterech studentów opowiedziało się za wnioskiem, a dwóch przeciw. Debata zorganizował Alliance for Science Ghana we współpracy z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Studentów Rolnictwa i Nauk Pokrewnych w ramach serii Ghanaian Youth Debates.


Adusei Wiafe Clement powiedział, że aby zachęcić do akceptacji, trzeba informować społeczeństwo o korzyściach środowiskowych upraw GM, a także ogólnych naukowych korzyściach upraw GM w innych krajach afrykańskich:


„Szacuje się, że uprawy GM przyniosły gospodarce Burkina Faso 100 milionów dolarów rocznie. Oto jeden z faktów o znaczeniu GMO i dlatego prowadzimy kampanię na rzecz wdrożenia upraw GMO przez rząd Ghany”.


Theodore Adu, wypowiadając się za wnioskiem, powiedział, że nie należy ignorować innowacyjnych pomysłów i technologii, takich jak GMO, ale trzeba je stosować w sektorze rolnym. Kraje takie jak Stany Zjednoczone i Chiny pokazały, że uprawy GM mogą być korzystne dla społeczeństwa i Ghana nie powinna unikać tej technologii, powiedział.


Enoch Agyekum, który wypowiedział się przeciwko wnioskowi, stwierdził, że GMO nie zostały wystarczająco przetestowane, aby uzyskać zielone światło w Ghanie:


„Nie minęło jeszcze stulecie od wynalezienia. Oznacza to, że jego (pełne) efekty nie są jeszcze widoczne… Dlaczego Ghana miałaby to zaakceptować?”


Agyekum wezwał rząd, aby zamiast tego skupił się na rozwiązywaniu problemów, takich jak brak równowagi płci w rolnictwie, zły wizerunek rolnictwa, straty po zbiorach i wyzwania marketingowe związane z produkcją rolną.


Wendy Osman również wypowiedziała się przeciwko wnioskowi. Twierdziła, że GMO mogą negatywnie wpłynąć na środowisko Ghany, jeśli zostaną przyjęte przez rolników. „GMO mogą powodować brak równowagi w ekosystemie – powiedziała. - Pamiętajmy, że nie tylko my, ludzie, jemy rośliny. Inne zwierzęta też”.


Jayden Kudjoe, który opowiedział się za wnioskiem, zakwestionował twierdzenia swoich kolegów, że GMO nie są dobrze przetestowane i mogą mieć negatywny wpływ na środowisko.


„Komentarze o tym, że GMO nie są bezpieczne, nie mają żadnego uzasadnienia – powiedział. - Dlaczego Ghańczycy mieliby mieć problemy z uprawami GMO w Ghanie, ale mogą importować produkty GM z Ameryki?”


Dyskutanci otrzymują nagrody od dziekan Wydziału Rolniczego Uniwersytetu Ghany, Irene Egyir. Zdjęcie: Joseph Opoku Gakpo
Dyskutanci otrzymują nagrody od dziekan Wydziału Rolniczego Uniwersytetu Ghany, Irene Egyir. Zdjęcie: Joseph Opoku Gakpo

Cytując prof. Erica Yirenkyi Danquaha, dyrektora założyciela West Africa Center for Crop Improvement (WACCI) na Uniwersytecie Ghany, Kudjoe powiedział, że Ghana ma pilniejsze niż reszta świata zapotrzebowanie na GMO. Powiedział, że wyzwania, takie jak zmiana klimatu i wzrost liczby ludności, zwiększają brak bezpieczeństwa żywnościowego na świecie, zwiększając pilną potrzebę innowacji technologicznych, aby powstrzymać ten trend. Zakłócone wzorce opadów, susze, ekstremalne zjawiska pogodowe, inwazje szkodników, choroby roślin, straty plonów i głód również mają negatywny wpływ na kontynent afrykański.


„Lepsze nasiona opracowane dzięki inżynierii genetycznej dają nadzieję. Nie pozwólmy, aby opóźnienia regulacyjne uniemożliwiły milionom rolników dostęp do tej ratującej życie technologii” – powiedział Kudjoe.


Dr Beatrice Ife i dr John Savior Eleblu, wykładowcy na Uniwersytecie Ghany, którzy byli mentorami dla dyskutantów, pochwalili studentów za ożywioną debatę i namawiali ich, aby kontynuowali edukowanie innych o GMO.


„Ta debata jest dobrze przemyślana i cieszę się, że tu jestem” – powiedział Eleblu. „Modyfikacja genetyczna to technologia. Powinniśmy to przyjąć. Nie powinniśmy zawsze czekać, aż produkty GM przyjdą do nas z zewnątrz. Nasi naukowcy mogą równie dobrze rozwijać technologię w kraju”.


Dziekan Szkoły Rolniczej na Uniwersytecie Ghany, Irene Egyir wyraziła przekonanie, że dyskutanci i ich publiczność otrzymali przydatne lekcje o nauce, które mogą ukierunkować ich studia.


„Nauka dobrze służy ludzkości — powiedziała. Ale niektórzy ludzie mają własne zdanie na temat tego, czy przez cały czas trzymać się nauki, czy nie. Dlatego potrzebna jest debata”.


Niektórzy studenci, którzy rozmawiali z Alliance for Science po debacie, powiedzieli, że wiele się nauczyli.


„Uważam, że to był dobry program, aby informować populację studentów o GMO – powiedział Albert Bandoh. - Wielu z nas rozumie teraz pojęcie GMO pełniej niż to, co można uzyskać z oglądania filmów na YouTube. To, co tam dostaniesz, nie jest tym, co dostaniesz z takiej dyskusji lub debaty”.


Ernest Menson powiedział, że wcześniej „miał (negatywny) stosunek do GMO… Ale dzisiejszy program był bardzo pouczający. Teraz stoję na granicy”.


Gideon Ayittey zgodził się. „Obserwowanie, jak moi koledzy spierają się o GMO w oparciu o fakty, było bardzo ważne i pouczające. Pozbyłem się również pewnych uprzedzeń, które miałem wobec GMO”.


Zdjęcie: Studenci Uniwersytetu Ghany dyskutują o GMO. 
Zdjęcie: Joseph Opoku Gakpo

 

Minds open as University of Ghana students debate the use of GMO crops in their country

Alliance for Science, 24 sierpnioa 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


* Joseph Opoku Gakpo

Dziennikarz radiowy z Ghany. W maju 2020r. otrzymał międzynarodową nagrodę za dziennikarstwo dotyczące rozwoju rolnictwa.      


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1452 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Nie gryzie się ręki, która cię zapyla   Tonhasca Júnior   2023-10-19
Rewolucja komunikacyjna   Hannam   2023-10-18
BBC szerzy propagandę rolnictwa organicznego, a biedni na świecie cierpią   i Kathleen Hefferon   2023-10-13
Niezwykły przypadek koewolucji i specyficzności zapylacz/storczyk   Coyne   2023-10-07
Płeć męska lub żeńska: nie ma nic pomiędzy   Elliot   2023-10-03
Myślenie intuicyjne i analityczne   Novella   2023-09-29
„Kryzys klimatyczny” to mistyfikacja   Williams   2023-09-25
Jak (i dlaczego) ośmiornica edytuje swój RNA   Lewis   2023-09-23
„Najbardziej znany zabójca ludzi”: jakie są prawdziwe początki XIV-wiecznej Czarnej Śmierci?   Lewis   2023-09-15
Do jakiego stopnia pary mają wspólne cechy?   Novella   2023-09-14
Kenia daje zielone światło 58 projektom GMO – naukowcy na całym świecie kontynuują badania w dziedzinie biotechnologii, mimo procesów sądowych i dezinformacji   Ombogo   2023-09-08
Lancet atakuje anty-przebudzenie, a czytelnik odpowiada   Coyne   2023-08-24
Więcej wyrafinowanej teologii: uczony religijny zastanawia się, czy neandertalczycy mieli nieśmiertelne dusze   Coyne   2023-08-16
Aktywiści anty-GMO w Afryce szerzą mity i strach, ale nie przedstawiają żadnych naukowych dowodów   Abutu   2023-08-14
Mało znana strona ryjkowców   Tonhasca Júnior   2023-08-11
Dlaczego nie można być osobą transrasową?   Coyne   2023-08-10
Walka z malarią za pomocą inżynierii genetycznej   Novella   2023-08-08
Jak restrykcje Unii Europejskiej podsycały głosy przeciwko GMO, jak również głód na globalnym Południu, a zwłaszcza w Afryce   Oria   2023-08-02
Nieznośni mali pomocnicy   Tonhasca Junior   2023-07-29
Macedońskie skarby   Tonhasca Júnior   2023-07-26
GMO i motyle   Novella   2023-07-25
Narzucanie ideologii naturze: Kew Garden celebruje „rośliny queer”   Coyne   2023-07-24
Smak miesiąca   Tonhasca Júnior   2023-07-20
Kłopoty na wylocie   Szczęsny   2023-07-18
Ideologiczne podważanie biologii   i Luana S. Maroja   2023-07-17
Role mężczyzn i kobiet w polowaniu, raz jeszcze   Coyne   2023-07-15
David Hillis o specjacji   Coyne   2023-07-13
Niechętni dawcy i pracowici biorcy   Tonhasca Júnior   2023-07-08
Grube problemy z jelitem   Szczęsny   2023-07-07
Badaczka z Leakey Foundation twierdzi, że kości orangutanów mówią nam, że biologiczna płeć jest spektrum, a nie binarna   Coyne   2023-06-30
Przez dziurkę od klucza   Szczęsny   2023-06-24
Nowa (nie podparta żadnymi dowodami) hipoteza, która eliminuje role płciowe w społecznościach łowców-zbieraczy   Coyne   2023-06-22
Błędne wyobrażenia o ewolucji   Coyne   2023-06-16
Influencerzy z podziemia   Tonhasca Júnior   2023-06-13
Jak wyewoluowało ubarwienie ostrzegawcze?   Coyne   2023-06-12
„San Francisco Chronicle” bardzo myli się w sprawie biologicznej płci   Coyne   2023-06-09
Kolczasty problem   Tonhasca Júnior   2023-06-06
Wpaść w amok. Empiryczna analiza szaleńczych zabójstw pokazuje, że wyłaniają się dwa różne wzorce.   King   2023-06-03
Błędna krytyka genetycznych testów na pochodzenie   Coyne   2023-06-02
Zdatny do lotu   Tonhasca Júnior   2023-06-01
‘Raniąca’ idea merytorycznych podstaw nauki    i Jerry Coyne   2023-05-29
Główny problem w filogenezie zwierząt wydaje się być rozwiązany   Coyne   2023-05-26
Americana   Tonhasca Júnior   2023-05-24
Czy uprawa jabłek odzwierciedla bigoterię?   Coyne   2023-05-18
Kenia: Musimy zająć się brakiem bezpieczeństwa żywnościowego, ale najpierw musimy położyć kres dezinformacji na temat upraw modyfikowanych genetycznie   Oria   2023-05-16
Czytanie myśli z fMRI i AI   Novella   2023-05-05
Jest lepiej niż myślisz   Lomborg   2023-05-03
Dwudziestu dziewięciunaukowców publikuje artykuł w obronie merytorycznych podstaw w nauce     2023-05-01
Niewygodna historia   Ferguson   2023-04-28
Biologia rezygnacji z działania: kiedy kontynuować, a kiedy spasować   Coyne   2023-04-26
Porywacze ciał   Tonhasca Júnior   2023-04-25
Porażka jest kluczowym składnikiem innowacji   Ridley   2023-04-22
Używanie roślin jako biofrabryk   Novella   2023-04-14
Dawno zmarli przemawiają do nas   Tonhasca Júnior   2023-04-12
Wątpliwi pomocnicy    Tonhasca Júnior   2023-04-08
Uganda: aktywiści przeciwni biotechnologii szerzą dezinformację   Wetaya   2023-04-05
Anglia pozwala na uprawy poddane edycji genów   Novella   2023-04-03
Recenzja z książki  Can “The Whole World” Be Wrong?   Rose   2023-04-01
Psychologia ewolucyjna dla początkujących   Coyne   2023-03-27
“Konwergentna” ewolucja mrówek grzybiarek Starego i Nowego świata   Coyne   2023-03-23
Gigantyczna armia małych zabójców   Tonhasca Júnior   2023-03-22
Colin Wright broni binarności płci u zwierząt   Coyne   2023-03-15
AI: gorąca randka z “Sydneyem ”   Gotefridi   2023-03-15
Zmienić język w ekologii i biologii ewolucyjnej! Przykład anemii sierpowatej   Coyne   2023-03-13
Wzrost liczby nieobecnych ojców i towarzyszące temu społeczne problemy   Geary   2023-03-11
No pasarán    Tonhasca Júnior   2023-03-04
Dezinformacja o GMO: Kenijczykom będzie trudno podejmować racjonalne decyzje i to może kosztować życie   Mykonyo   2023-02-24
Twardy kwiat do zgryzienia    Tonhasca Júnior   2023-02-22
ChatGPT niemal zdaje lekarski egzamin końcowy   Novella   2023-02-21
“Rogi” trylobitów mogły być używane jako broń w walkach między samcami   Coyne   2023-02-15
Postmodernizm obnażony   Dawkins   2023-02-14
Powody naszych wierzeń. Jak i dlaczego irracjonalność trzyma nas w swoich szponach i jak możemy z tym walczyć?   Pinker   2023-02-13
Kiedy zapada noc i ziemia jest ciemna   Tonhasca Júnior   2023-02-10
W nowej książce jest słuszna krytyka idei, że są lepsze i gorsze gatunki, ale jest także błędne twierdzenie, że gatunki nie są realne   Coyne   2023-02-06
Kolczatki wydmuchują bąbelki śluzu z nosa, żeby się ochłodzić   Coyne   2023-02-02
Mali i zręczni influencerzy   Tonhasca Júnior   2023-01-31
Dowody na ewolucję: Bezwłose zwierzęta mają martwe geny na sierść   Coyne   2023-01-23
Krew, znój, łzy i pot   Tonhasca Júnior   2023-01-19
Bąkojady czyszczą nosorożce   Coyne   2023-01-18
Mózg używa geometrii hiperbolicznej   Novella   2023-01-16
O wspaniały nowy świecie   Tonhasca Júnior   2023-01-12
Ciepło zabija. Zimno zabija wielu więcej   Jacoby   2023-01-09
Po co badać przestrzeń kosmiczną?   Jacoby   2023-01-04
Rdzenni Amerykanie żądają doczesnych resztek pumy z Griffith Park   Coyne   2023-01-03
Świetny artykuł o epigenetyce   Coyne   2022-12-30
Śmiało podążaj tam, gdzie nie dotarł jeszcze żaden owad   Tonhasca Júnior   2022-12-28
Rzecz o splątaniu nauki i wiary   Koraszewski   2022-12-26
Pradawny ekosystem zrekonstruowany przy użyciu skamieniałego DNA   Coyne   2022-12-19
Rozważania heretyckiego mediewisty o historii, wartościach i zdumiewającej głupocie   Landes   2022-12-16
Ewolucyjne ślepe zaułki i lepkie urządzenia: botanik Darwin   Tonhasca Júnior   2022-12-14
Ewolucja nie idzie prostą drogą   Novella   2022-12-08
Geny i języki   Novella   2022-11-26
Uporczywa obecność religijnego mitu   Winegard   2022-11-24
Znaleziono skrytkę posągów z brązu   Novella   2022-11-23
W oparach zrównoważonej ignorancji   Koraszewski   2022-11-21
10 twierdzeń działaczy walczących w Afryce z GMO o tym, dlaczego postępy w biotechnologii upraw powinny zostać odrzucone – i dlaczego są one błędne   Maina   2022-11-17
List otwarty do wszystkich oszołomów   Novella   2022-11-03
Po prostu nie mogę się doczekać, aby znów wyruszyć w trasę   Tonhasca Júnior   2022-10-27
Czy mizoandria może być zakaźna?   Tonhasca Júnior   2022-10-24
Niezwykła fizjologia hibernujących niedźwiedzi   Coyne   2022-10-22

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk