Prawda

Piątek, 9 grudnia 2022 - 04:02

« Poprzedni Następny »


Studenci Uniwersytetu Ghany debatują nad wykorzystaniem upraw GMO w ich kraju


Joseph Opoku Gakpo 2022-09-02


Studenci rolnictwa na Uniwersytecie Ghany wzywają młodzież do wsparcia stosowania technologii modyfikowania genetycznego (GMO), aby poprawić produktywność gospodarstw i zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe.


„W kwestiach zdrowia, środowiska i gospodarki organizmy modyfikowane genetycznie stanowią ulepszenie i chciałbym namawiać wszystkich, byśmy to przyjęli” – powiedział student Daniel Tetteh podczas debaty na temat GMO w Szkole Rolniczej.


Z punktu widzenia zdrowia żywność GM nie różni się od żywności niemodyfikowanej genetycznie, powiedział. W rzeczywistości żywność GM można nawet uznać za zdrowszą ze względu na rygorystyczne procesy zatwierdzania, przez które przechodzi, zanim zostanie dopuszczona do obrotu.


Ghana zatwierdziła swoją pierwszą uprawę genetycznie modyfikowaną, Bt wspięgę wężowatą, która ma naturalną odporność na niszczącego szkodnika Maruca vitrata (świder strączkowy). Oczekuje się, że ulepszona odmiana zostanie udostępniona rolnikom w ciągu najbliższych kilku lat.


Uprawy GMO w znacznym stopniu przyczynią się do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych, w szczególności celu 1 dotyczącego redukcji  ubóstwa i celu 2 dotyczącego redukcji głodu, powiedział Tetteh. Dodał, że zwiększone plony przyczyniają się do wyższych dochodów gospodarstw domowych, co zmniejsza ubóstwo, a także zwiększa bezpieczeństwo żywnościowe gospodarstw domowych.


Student powiedział, że przyjęcie GMO w Ghanie będzie miało pozytywny wpływ na gospodarkę, da rolnikom większe plony bez potrzeby powiększania gospodarstwa o dodatkową ziemię i pomoże obniżyć ceny żywności z korzyścią dla konsumentów. Ponadto:


„GMO mogą przynieść niezwykłe korzyści dla środowiska. Pozwalają rolnikom produkować więcej żywności przy mniejszych nakładach. Pomagają nam oszczędzać ziemię, ograniczać wylesianie i ograniczać zużycie chemikaliów. Badania wyraźnie wskazują, że rośliny GMO nie są z natury niebezpieczne dla środowiska. W skali globalnej uprawy GM faktycznie mają pozytywny wpływ na środowisko”.

 


Tetteh jest jednym z sześciu studentów, którzy debatowali nad wnioskiem: „Ghana potrzebuje GMO”. Czterech studentów opowiedziało się za wnioskiem, a dwóch przeciw. Debata zorganizował Alliance for Science Ghana we współpracy z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Studentów Rolnictwa i Nauk Pokrewnych w ramach serii Ghanaian Youth Debates.


Adusei Wiafe Clement powiedział, że aby zachęcić do akceptacji, trzeba informować społeczeństwo o korzyściach środowiskowych upraw GM, a także ogólnych naukowych korzyściach upraw GM w innych krajach afrykańskich:


„Szacuje się, że uprawy GM przyniosły gospodarce Burkina Faso 100 milionów dolarów rocznie. Oto jeden z faktów o znaczeniu GMO i dlatego prowadzimy kampanię na rzecz wdrożenia upraw GMO przez rząd Ghany”.


Theodore Adu, wypowiadając się za wnioskiem, powiedział, że nie należy ignorować innowacyjnych pomysłów i technologii, takich jak GMO, ale trzeba je stosować w sektorze rolnym. Kraje takie jak Stany Zjednoczone i Chiny pokazały, że uprawy GM mogą być korzystne dla społeczeństwa i Ghana nie powinna unikać tej technologii, powiedział.


Enoch Agyekum, który wypowiedział się przeciwko wnioskowi, stwierdził, że GMO nie zostały wystarczająco przetestowane, aby uzyskać zielone światło w Ghanie:


„Nie minęło jeszcze stulecie od wynalezienia. Oznacza to, że jego (pełne) efekty nie są jeszcze widoczne… Dlaczego Ghana miałaby to zaakceptować?”


Agyekum wezwał rząd, aby zamiast tego skupił się na rozwiązywaniu problemów, takich jak brak równowagi płci w rolnictwie, zły wizerunek rolnictwa, straty po zbiorach i wyzwania marketingowe związane z produkcją rolną.


Wendy Osman również wypowiedziała się przeciwko wnioskowi. Twierdziła, że GMO mogą negatywnie wpłynąć na środowisko Ghany, jeśli zostaną przyjęte przez rolników. „GMO mogą powodować brak równowagi w ekosystemie – powiedziała. - Pamiętajmy, że nie tylko my, ludzie, jemy rośliny. Inne zwierzęta też”.


Jayden Kudjoe, który opowiedział się za wnioskiem, zakwestionował twierdzenia swoich kolegów, że GMO nie są dobrze przetestowane i mogą mieć negatywny wpływ na środowisko.


„Komentarze o tym, że GMO nie są bezpieczne, nie mają żadnego uzasadnienia – powiedział. - Dlaczego Ghańczycy mieliby mieć problemy z uprawami GMO w Ghanie, ale mogą importować produkty GM z Ameryki?”


Dyskutanci otrzymują nagrody od dziekan Wydziału Rolniczego Uniwersytetu Ghany, Irene Egyir. Zdjęcie: Joseph Opoku Gakpo
Dyskutanci otrzymują nagrody od dziekan Wydziału Rolniczego Uniwersytetu Ghany, Irene Egyir. Zdjęcie: Joseph Opoku Gakpo

Cytując prof. Erica Yirenkyi Danquaha, dyrektora założyciela West Africa Center for Crop Improvement (WACCI) na Uniwersytecie Ghany, Kudjoe powiedział, że Ghana ma pilniejsze niż reszta świata zapotrzebowanie na GMO. Powiedział, że wyzwania, takie jak zmiana klimatu i wzrost liczby ludności, zwiększają brak bezpieczeństwa żywnościowego na świecie, zwiększając pilną potrzebę innowacji technologicznych, aby powstrzymać ten trend. Zakłócone wzorce opadów, susze, ekstremalne zjawiska pogodowe, inwazje szkodników, choroby roślin, straty plonów i głód również mają negatywny wpływ na kontynent afrykański.


„Lepsze nasiona opracowane dzięki inżynierii genetycznej dają nadzieję. Nie pozwólmy, aby opóźnienia regulacyjne uniemożliwiły milionom rolników dostęp do tej ratującej życie technologii” – powiedział Kudjoe.


Dr Beatrice Ife i dr John Savior Eleblu, wykładowcy na Uniwersytecie Ghany, którzy byli mentorami dla dyskutantów, pochwalili studentów za ożywioną debatę i namawiali ich, aby kontynuowali edukowanie innych o GMO.


„Ta debata jest dobrze przemyślana i cieszę się, że tu jestem” – powiedział Eleblu. „Modyfikacja genetyczna to technologia. Powinniśmy to przyjąć. Nie powinniśmy zawsze czekać, aż produkty GM przyjdą do nas z zewnątrz. Nasi naukowcy mogą równie dobrze rozwijać technologię w kraju”.


Dziekan Szkoły Rolniczej na Uniwersytecie Ghany, Irene Egyir wyraziła przekonanie, że dyskutanci i ich publiczność otrzymali przydatne lekcje o nauce, które mogą ukierunkować ich studia.


„Nauka dobrze służy ludzkości — powiedziała. Ale niektórzy ludzie mają własne zdanie na temat tego, czy przez cały czas trzymać się nauki, czy nie. Dlatego potrzebna jest debata”.


Niektórzy studenci, którzy rozmawiali z Alliance for Science po debacie, powiedzieli, że wiele się nauczyli.


„Uważam, że to był dobry program, aby informować populację studentów o GMO – powiedział Albert Bandoh. - Wielu z nas rozumie teraz pojęcie GMO pełniej niż to, co można uzyskać z oglądania filmów na YouTube. To, co tam dostaniesz, nie jest tym, co dostaniesz z takiej dyskusji lub debaty”.


Ernest Menson powiedział, że wcześniej „miał (negatywny) stosunek do GMO… Ale dzisiejszy program był bardzo pouczający. Teraz stoję na granicy”.


Gideon Ayittey zgodził się. „Obserwowanie, jak moi koledzy spierają się o GMO w oparciu o fakty, było bardzo ważne i pouczające. Pozbyłem się również pewnych uprzedzeń, które miałem wobec GMO”.


Zdjęcie: Studenci Uniwersytetu Ghany dyskutują o GMO. 
Zdjęcie: Joseph Opoku Gakpo

 

Minds open as University of Ghana students debate the use of GMO crops in their country

Alliance for Science, 24 sierpnioa 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


* Joseph Opoku Gakpo

Dziennikarz radiowy z Ghany. W maju 2020r. otrzymał międzynarodową nagrodę za dziennikarstwo dotyczące rozwoju rolnictwa.      


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1362 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Ewolucja nie idzie prostą drogą   Novella   2022-12-08
Geny i języki   Novella   2022-11-26
Uporczywa obecność religijnego mitu   Winegard   2022-11-24
Znaleziono skrytkę posągów z brązu   Novella   2022-11-23
W oparach zrównoważonej ignorancji   Koraszewski   2022-11-21
10 twierdzeń działaczy walczących w Afryce z GMO o tym, dlaczego postępy w biotechnologii upraw powinny zostać odrzucone – i dlaczego są one błędne   Maina   2022-11-17
List otwarty do wszystkich oszołomów   Novella   2022-11-03
Po prostu nie mogę się doczekać, aby znów wyruszyć w trasę   Tonhasca Júnior   2022-10-27
Czy mizoandria może być zakaźna?   Tonhasca Júnior   2022-10-24
Niezwykła fizjologia hibernujących niedźwiedzi   Coyne   2022-10-22
Cuchnąca pułapka i przytulna kryjówka   Tonhasca Júnior   2022-10-21
Obraz Izraela na amerykańskich uniwersytetach   Mansour   2022-10-19
Kenia aprobuje GMO po 10 latach zakazu   Maina   2022-10-18
Pangenom jedwabnika morwowego   Novella   2022-10-14
Czy Samolubny gen zaszkodził publicznemu rozumieniu biologii?   Coyne   2022-10-13
Nieokrzesani goście   Tonhasca Júnior   2022-10-11
Niezrozumienie równości   Winegard   2022-10-07
Zyski klimatyczne to „niewygodna prawda” — nie wszystkie wiadomości o środowisku są złymi wieściami   Lomborg   2022-10-06
Gorzko-słodki, uzależniający lek   Tonhasca Júnior   2022-09-30
Przeciwko autentyczności   Winegard   2022-09-27
Biomedyczne znaczenie płci (i jej binarnej natury)   Coyne   2022-09-22
Mózgi neandertalczyków   Novella   2022-09-20
Oszuści i oszukani w grze w zapylanie   Tonhasca Júnior   2022-09-15
Po raz kolejny “Scientific American” wypacza biologię, a teraz także historię, by podeprzeć swoją ideologię   Coyne   2022-09-14
Upadek czasopisma “Nature”   Winegard   2022-09-08
Instynkt macierzyński i “New York Times”   Coyne   2022-09-07
Ćmy ze złym public relations   Tonhasca Júnior   2022-09-05
Studenci Uniwersytetu Ghany debatują nad wykorzystaniem upraw GMO w ich kraju   Gakpo   2022-09-02
“Scientific American” poświęca się polityce, a nie nauce; odmawia publikowania krytycznych analiz swoich fałszywych lub wprowadzających w błąd twierdzeń   Coyne   2022-09-01
Dysonansy poznawcze: czekolada a muszki, wino a osy   Júnior   2022-08-29
Patrick Matthew: prawdziwy autor idei doboru naturalnego?   Coyne   2022-08-26
Odporny na choroby, genetycznie modyfikowany maniok zapowiada przełom w Kenii   Maina   2022-08-25
Niekochane, ale czasem pożyteczne   Tonhasca Júnior   2022-08-23
Trwałość laktazy w populacjach pijących mleko: ponowna ocena klasycznej historii z ewolucji człowieka   Coyne   2022-08-19
Pierwszy znany drapieżnik: nowo opisana skamieniałość   Coyne   2022-08-16
Nie karm mózgu śmieciowym jedzeniem   Bhogal   2022-08-10
Kot Mehitabel pisze w “Science”   Coyne   2022-08-09
Nauka o wolności: rozmowa z Anną Kryłow   i Anna Kryłow   2022-08-06
Pierwsze dowody kopalne na opiekę nad lęgiem i niezwykły przypadek asymetrii kierunkowej   Coyne   2022-08-05
Badania dowodzą, że fakty nie mają znaczenia: jak propaganda wykorzystuje i normalizuje antysemityzm     2022-08-03
Horyzontalny transfer genów u owadów: jest rozpowszechniony, ale co to znaczy?   Coyne   2022-08-02
Dokonane w Afryce badanie genomu fasolnika egipskiego oznacza krok naprzód w dywersyfikacji światowego zaopatrzenia w żywność   Karavolias   2022-08-01
Grupy anty-GMO przegrywają sprawę sądową w Nigerii    i Nkechi Isaak   2022-07-30
Raz jeszcze: czy rasy są tylko społecznym konstruktem bez naukowego lub biologicznego znaczenia?   Coyne   2022-07-28
„New Yorker” pisze o hoacynie, sugeruje, że koncepcja Darwina drzew ewolucyjnych może być urojeniem   Coyne   2022-07-25
Nazistowscy lekarze i dzisiejsi antysemici: redefinicja etyki, żeby usprawiedliwić prześladowania Żydów     2022-07-18
Carl Sagan i wolność wątpienia   Jacoby   2022-07-18
Jak Darwin spowodował globalne ocieplenie swoją teorią doboru płciowego   Coyne   2022-07-16
Dieta mieszana misiów i innych   Júnior   2022-07-14
Londyńskie Natural History Museum popełnia błąd naturalistyczny - wielokrotnie   Coyne   2022-07-11
Nigeria gotowa na spełnienie oczekiwań rolników     2022-07-08
Szczepionki przeciwko grypie związane ze zmniejszonym ryzykiem choroby Alzheimera   Novella   2022-07-07
Nowoczesność Darwina: w O powstawaniu jest antycypacja neutralnej teorii i przerywanej równowagi   Coyne   2022-07-06
Pinker: “Wojna o ewolucję jest także wojną kulturową”   Coyne   2022-07-05
Raz jeszcze: błędny artykuł o tym, dlaczego teoria ewolucji jest przestarzała   Coyne   2022-07-04
Niech Moc będzie z pszczołą   Júnior   2022-06-28
Dramatyczny wzrost cen paliw kopalnych jest bolesny, ale daje niewielkie korzyści w walce z globalnym ociepleniem   Lomborg   2022-06-25
Efekt grupy – paskudny błąd poznawczy   Novella   2022-06-22
Nasiona z edytowanymi genomami będą miały przystępną cenę   Maina   2022-06-15
„Zapylisz mnie!”: nachalni bohaterowie świata roślin   Júnior   2022-06-11
Agroekologia zmienia biednych farmerów w biedniejszych   Muhumuza   2022-06-09
Kartofel z Matką Boską w jednej klapie i Karolem Marksem w drugiej   Koraszewski   2022-06-06
Jak nasze wspomnienia są powiązane   Novella   2022-06-04
Wielka Brytania dąży do zezwolenia na edytowanie genów   Novella   2022-06-02
„Grubogłowi przedsiębiorcy pogrzebowi w noc żywych trupów”   Júnior   2022-05-31
Coraz mniejsza część głównych plonów roślin jadalnych na świecie idzie na wyżywienie głodnych, a coraz więcej wykorzystuje się do celów niespożywczych     2022-05-28
Naukowiec z Ghany: “Afryka potrzebuje GMO bardziej niż reszta świata”   Gakpo   2022-05-26
GMO i edytowanie genów: jaka jest różnica?   Karavolias   2022-05-23
Toksyczny nektar, czyli ostrożnie z tureckim miodem   Júnior   2022-05-20
Kolejna nieudana i podyktowana ideologią próba wykazania, że płeć u ludzi nie jest binarna   Coyne   2022-05-18
Brian Charlesworth o błędach nowego artykułu rzekomo pokazującego, że fundamentalne założenie ewolucji neodarwinowskiej jest błędne   Coyne   2022-05-16
Trutnie i inni fruwający panowie   Junior   2022-05-13
Wygnanie z uniwersyteckiego świata – dwa lata później   Winegard   2022-05-10
Życie kwitnące po śmierci   Junior   2022-05-05
Organiczne środki owadobójcze są szkodliwe dla pożytecznych owadów     2022-04-30
Oxitec rozszerza próby z komarami GMO, by zredukować szerzenie się malarii   Conrow   2022-04-28
Słowa w wosku zapisane   Tonhasca Junior   2022-04-26
Rodzice, szkoła, państwo: kultura niskich oczekiwań   Koraszewski   2022-04-25
Nowoczesne ulepszanie roślin uprawnych przyjmuje historyczne podejście   Karavolias   2022-04-20
Pierwsza spożywcza roślina GMO w Ghanie   Baffour-Awuah   2022-04-16
Indie zwalniają edytowanie genów z wymaganej dla GMO oceny bezpieczeństwa   Paranjape   2022-04-11
Metamorfozy    Júnior   2022-04-09
Rolnicy nie mogą uprawiać tego, na co ich nie stać   Ongu   2022-04-07
Rośliny zmodyfikowane: odkłamać opinię o GMO   Conrow   2022-04-07
Odmowa szczelinowania jest szaleństwem   Ridley   2022-04-02
Jak wirusy chorób układu oddechowego ewoluują, by stać się łagodniejsze   Ridley   2022-03-22
Czy globalne ocieplenie może być dla nas dobre?   Ridley   2022-03-03
Południowa Afryka powinna przemyśleć regulacje dotyczące genetycznie modyfikowanych roślin   i Priyen Pillay   2022-03-01
Dlaczego środowiskowcy stanowią większą przeszkodę dla skutecznej polityki klimatycznej niż negacjoniści?   Boudry   2022-02-21
O figach i osach   Júnior   2022-02-18
Pień liczący 40 tysięcy lat przekazany Maorysom zamiast nauce   Coyne   2022-02-14
Propaganda anty-GMO obraża drobnych farmerów w Afryce i w Azji   Gakpo   2022-02-08
Jak “tubylcza medycyna” różni się od medycyny   Coyne   2022-02-07
Biotechnologia podnosi plony wysokobiałkowego afrykańskiego pochrzynu   Wetaya   2022-02-04
Spadanie w przepaść   Turski   2022-01-27
Czy koniki morskie coś nam mówią o LGBT? Błąd naturalistyczny popełniony przez Sussex Wildlife Trust   Coyne   2022-01-25
Ojczyznę wolną (od GMO) zachowują pany   Koraszewski   2022-01-22
Namawianie roślin, żeby podjęły ryzyko   Karavolias   2022-01-20
Czy uczenie się metodą prób i błędów jest „nauką”?   Coyne   2022-01-14
Czy gaz i energia jądrowa są “zielone”   Novella   2022-01-12

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk