Prawda

Środa, 21 lutego 2018 - 04:22

« Poprzedni Następny »


Strach przed GMO i Dunning-Kruger


Steven Novella 2017-09-18


W nowoczesnym społeczeństwie, z wiecznym dostępem do internetu, brak informacji jest znacznie mniejszym problemem niż informacja wprowadzająca w błąd lub niepoprawna, jak powiedział Dunning (ze słynnej pary Dunning-Kruger):


Umysł ignoranta nie jest czystym, pustym naczyniem, ale jest zagracony nieistotnymi lub wprowadzającymi w błąd doświadczeniami życiowymi, teoriami, faktami, intuicjami, strategiami, algorytmami, metaforami i przeczuciami, które, niestety, mają wygląd i robią wrażenie użytecznej i dokładnej wiedzy.  


Dodałbym do tej listy świadomą propagandę. Ludzie mogą czuć się, jakby byli dobrze poinformowani, ponieważ ich głowy pełne są propagandy. Porozmawiajcie z antyszczepionkowcem, kreacjonistą lub zwolennikiem płaskiej ziemi, a zobaczycie. Brak informacji nie jest ich podstawowym problemem. 


Postawy wobec GMO są także w zasadzie funkcją starcia informacji z dezinformacją. Po dwudziestu latach gorączkowej kampanii anty-GMO przez lobby żywności organicznej i Greenpeace, społeczeństwo jest na ogół błędnie poinformowane o GMO i o żywności organicznej. To doprowadziło do 51-punktowej luki (największej dla jakiegokolwiek badanego tematu) między tym, co uważają o GMO naukowcy, a tym co uważa społeczeństwo.


Michigan State University opublikował niedawno sondaż Food Literacy and Engagement, który rzucił więcej światła na tę sprawę.  Na przykład, 20% respondentów uważa, że rzadko lub nigdy nie konsumują żywności z GMO, a dalsze 26% nie wie. Tymczasem, 75-80% paczkowanej żywności zawiera składniki z GMO. Większość produktów z cukru i kukurydzy pochodzi z roślin GM. Są także „ukryte” GMO. Na przykład, wszystkie sery są produkowane przy pomocy enzymów (podpuszczka) wydobywanych z drożdży GMO. Prawa wymagające etykietkowania GMO lub po prostu zakazujące GMO, zawsze jednak robią wyjątek dla serów, ponieważ bez nich przemysł serowarski właściwie by nie istniał.  


Nic z tego nie ma oczywiście znaczenia, ponieważ cukier (na przykład) z genetycznie modyfikowanych buraków cukrowych i z niemodyfikowanych buraków cukrowych jest identyczny. Źródło nie ma żadnego wpływu na jego oczyszczoną postać.


A oto najbardziej interesująca informacja z tego badania - ogólnie 37% respondentów myślało, że następujące zdanie jest prawdą: “Genetycznie modyfikowana żywność ma geny, a niemodyfikowana genetycznie żywność nie ma”. Wśród respondentów młodszych niż 30 lat ten procent wynosi 43% (w porównaniu do 26% dla tych, którzy mają 55 lat lub więcej). W tym samym badaniu 46% tych, którzy mają mniej niż 30 lat, powiedziało, że kupują żywność organiczną, gdy tylko jest to możliwe, podczas gdy tylko 15% respondentów powyżej 55 roku życia powiedziało, że to robi. Wydaje się istnieć silna korelacja między posiadaną dezinformacją o genach w GMO i preferowaniem żywności organicznej. Nie jest to proste nierozumienie, czym sa geny. Po pierwsze, brak wiedzy, że wszelka żywność zawiera geny, pokazuje głęboki poziom analfabetyzmu naukowego. Nie jest to jednak tylko brak wiedzy – odzwierciedla to bezpośrednią dezinformację. Inne badania (recenzowane tutaj) pokazują, na przykład, że:


10-40% badanych wierzy, że wstawienie genu ryby do pomidora spowoduje, że pomidor będzie miał smak ryby


41% wierzy, że jedzenie pomidora GM zmieni geny jedzącego


68% wierzy, że żywność GM może na stałe zostać wcielona w geny konsumentów i przekazywana przyszłym pokoleniom. 


Te liczby różnią się między krajami, ale trendy są podobne. Ponad połowa badanych w USA konsumentów błędnie wierzy, że pomidory, pszenica i kurczaki GMO są dostępne na rynku.


Te sondaże tylko czasami dotykają innego ważnego aspektu postaw społeczeństwa – zaufania do naukowców. W sondażu MSU tylko 59% powiedziało, że ufają naukowcom uniwersyteckim, podczas gdy 49% ufało naukowcom rządowym. Jest to często powtarzany pogląd, gdy tylko publicznie omawiam kwestie nauki, podobny do wielu kontrowersyjnych tematów o nauce.


Oto typowa odpowiedź, którą właśnie otrzymałem od kogoś, kto jest anty-GMO:

“Rozumiem pana punkt widzenia, ale proszę o napisanie o recenzowanym badaniu naukowym, które nie było finansowane przez Monsanto lub któregokolwiek spośród innych producentów. A jeśli pan myśli, że są one bezpieczne, bo zaaprobowała je FDA, oszukuje pan sam siebie. Ten przemysł w znacznej mierze reguluje się sam”.

To jest trudne, bo nie można ufać wszystkim badaniom naukowym i wszystkim naukowcom. Większość badań jest wstępna, wadliwa i ostatecznie niesłuszna. Na każdy właściwie temat można znaleźć naukowca, który popiera niemal dowolną opinię. Jest bardzo łatwo odrzucić każde badanie naukowe, którego nie lubisz – po prostu załóż, że jest stronnicze. Proszę zwrócić uwagę na to, jak łatwo jest odsunąć od siebie ciężar dostarczenia dowodu. Nie zawsze jest to złe – jeśli ktoś twierdzi coś konkretnego, rozsądne jest poproszenie o obronę tego twierdzenia. Tu chodzi o odrzucanie każdego badania, którego wnioski nie odpowiadają danej osobie, z automatycznym założeniem, że jest to badanie stronniczego przemysłu.


Prawda, tymczasem, jest zupełnie inna.
 Są tysiące niezależnych badań GMO. Szczególnie Europa finansowała wiele badań bezpieczeństwa GMO wręcz z wielką stronniczością anty-GMO, niemniej wynikiem ich badań za setki milionów dolarów jest: 

“Głównym wnioskiem, jaki można wyciągnąć z ponad 130 projektów badawczych prowadzonych przez ponad 25 lat z udziałem ponad 50 niezależnych grup badawczych, jest, że biotechnologia, a szczególnie GMO, nie są per se bardziej ryzykowne niż np. konwencjonalne uprawianie roślin”.

Przy każdym programie badawczym trzeba patrzeć na duży obraz – co mówią najlepsze, najbardziej niezależne badania? Jaki jest konsensus opinii naukowej? Jakie są wyniki systematycznych przeglądów? Możesz jednak wyciągnąć - jak rodzynki z ciasta - indywidualne badania, które popierają twoje stanowisko, odrzucić resztę jako de facto stronnicze  i uważać, że masz dobrze podbudowaną opinię. W rzeczywistości, całą tę pracę wykonują za ciebie i pakują ci jako propagandę, która naciśnie wszystkie twoje ideologiczne klawisze.


Efektem jest to, że ci ludzie, którzy uważają się za najlepiej poinformowanych, są prawdopodobnie najbardziej wprowadzeni w błąd i ich opinie są całkowicie sprzeczne z dowodami i konsensusem opinii naukowej. O tym właśnie mówi Dunning.

 

GMO and Dunning-Kruger

28 sierpnia 2017

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 Steven Novella


Neurolog, wykładowca na Yale University School of Medicine. Przewodniczący i współzałożyciel New England Skeptical Society. Twórca popularnych (cotygodniowych) podkastów o nauce The Skeptics’ Guide to the Universe.  Jest również dyrektorem Science-Based Medicine będącej częścią James Randi Educational Foundation (JREF), członek Committee for Skeptical Inquiry (CSI) oraz członek założyciel Institute for Science in Medicine.

Prowadzi blog Neurologica.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Negatywna tendencja MEF 2017-09-18


Nauka

Znalezionych 736 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Zagadka: co zapyla muchołówkę?   Coyne   2018-02-20
“Partenogenetyczny” rak rozmnaża się bez seksu: czy to jest nowy gatunek?   Coyne   2018-02-17
Naturopatyczna propaganda głosi normalne porady dotyczące stylu życia jako własne i dodaje szamaństwo     2018-02-14
Bezwstydne organiczne sianie strachu   Novella   2018-02-12
Fałszywe nadzieje i niewidzialni wrogowie   Anomaly   2018-02-09
Pierwszy exodus Homo sapiens z Afryki?   Coyne   2018-02-06
Niebezpieczeństwa kultury celebrytów   Novella   2018-02-05
Małe kroki, czyli białko, które nie jest młotem na raka (ale i tak się przydaje)   Łopatniuk   2018-02-03
Opera mydlana: Z życia łysek amerykańskich – część VI   Lyon   2018-02-02
List otwarty do Charlotte Allen   Coyne   2018-01-31
Naiwna promocja “integrowania” znachorstwa do medycyny     2018-01-29
Kolejne zachwalanie “całkowicie innego” wyjaśnienia ewolucji   Coyne   2018-01-26
Bekon bez azotynów   Novella   2018-01-25
Specjacja przez hybrydyzację u amazońskich gorzyków?   Coyne   2018-01-23
Dowody, że ptaki drapieżne szerzą pożary leśne, by wypłoszyć zdobycz   Coyne   2018-01-20
Tajemnicze cykle epok lodowych   Ridley   2018-01-19
Pochodzenie ludzkiej muzyki? Samiec kakadu palmowej używa patyka do rytmicznego uderzania w wydrążone drzewa   Coyne   2018-01-18
Powrót “tradycyjnej” astrologii   Novella   2018-01-17
Nowe badanie o tym, jak ewoluują ludzie   Coyne   2018-01-16
Krąg mimikry müllerowskiej   Coyne   2018-01-12
Sztuczna inteligencja będzie symbiozą, nie zaś zastąpieniem   Ridley   2018-01-11
Czy nauka zabija duszę?   S. Pinker   2018-01-09
Dlaczego nie będzie doboru na inteligentne niemowlęta   Ridley   2018-01-05
Powrót łysenkoizmu w Putinowskiej Rosji   Novella   2018-01-03
Pozory mylą, czyli niespodzianki nie zawsze przykre   Łopatniuk   2017-12-30
Obniżenie poprzeczki dla tradycyjnej medycyny chińskiej dla ideologii i zysku     2017-12-29
Multikulturaliści unicestwiają zachodnią cywilizację   Salzman   2017-12-28
Nie znasz przeszłości, nie znasz przyszłości   Mayer   2017-12-27
Alternatywna medycyna zabija   Novella   2017-12-26
Na wpół syntetyczne życie z powiększonym kodem genetycznym   Novella   2017-12-23
Ziemniaki GMO zmniejszą użycie pestycydów i dostarczą więcej gotówki farmerom w Ugandzie   Ongu   2017-12-22
Słusznie o plastiku i PCB, błędnie o zakwaszeniu   Ridley   2017-12-21
Chwytówka modliszkowata ma chodzącą poczwarkę, która wspina się na drzewa przed przekształceniem   Coyne   2017-12-19
Pseudonauka Masaru Emoto   Novella   2017-12-18
Fantastyczne oko przegrzebka pokazane w nowej pracy   Coyne   2017-12-16
Czy ptaki wyewoluowały większe dzioby, by zjadać duże, inwazyjne ślimaki?   Coyne   2017-12-13
Biotechnologia jest pilnie potrzebna w Afryce – dla gospodarki i środowiska   Ridley   2017-12-08
Okrutne zabawy wielorybów   Lyon   2017-12-07
Specjacja zięb z Galápagos przez hybrydyzację   Coyne   2017-12-04
Zrób sobie test ciążowy, Krzysiu   Łopatniuk   2017-12-02
Szopy pracze są inteligentne, ale bywają kłopotliwe   Novella   2017-11-30
Popieranie wiatrowej i słonecznej energii kosztem środowiska   Ridley   2017-11-28
Tradycyjni uzdrawiacze, szczyt o szarlatanerii i “medyczny apartheid” w Południowej Afryce   Igwe   2017-11-25
Prawo Amary   Ridley   2017-11-24
Ewolucja przyłapana na gorącym uczynku   Novella   2017-11-22
Dziwaczny skrzydłoszpon rogaty   Coyne   2017-11-18
Południowoafrykańska saga: kampania dezinformacji grup anty-GMO przeciwko nowej, odpornej na choroby odmianie kukurydzy   Ongu   2017-11-17
Niecne chochliki naszej pamięci   Novella   2017-11-16
BBC znowu błędnie przedstawia ewolucję, opisując nowe odkrycie wczesnych ssaków wyższych   Coyne   2017-11-14
Teraz nawet akceptujących zmianę klimatu nazywa się “negacjonistami   Lomborg   2017-11-13
Nowy gatunek orangutana? Wątpię.   Coyne   2017-11-10
Antynauka czystego jedzenia   Novella   2017-11-08
Wiecej niemądrych twierdzeń, że epigenetyka całkowicie zrewiduje nasz pogląd na ewolucję   Coyne   2017-11-06
Skandal z glifosatem   Ridley   2017-11-04
Ugandyjski dziennikarz: jak informować o biotechnologii, kiedy jej krytycy rozsiewają dezinformację?   Christopher Bendana   2017-11-03
Myślenie spiskowe i rozpoznawanie wzorów   Novella   2017-11-02
Czy wierzysz w duchy?   Łopatniuk   2017-10-28
Dlaczego nie ma pokoju na Bliskim Wschodzie   Salzman   2017-10-25
Jeremy, samotny, lewoskrętny ślimak wreszcie kojarzy się – a potem umiera   Coyne   2017-10-24
Naturopaci: potrafią uczynić nawet sól z Epsom potencjalnym zabójcą     2017-10-23
Niemal pięciokilogramowa żaba żyła na prastarym Madagaskarze   Coyne   2017-10-19
Uroczy wykres, który opowiada naszą historię   Cobb   2017-10-17
Genetycznie modyfikowana pszenica dla wrażliwych na gluten   Novella   2017-10-16
Czy Oświecenie przygasa?   Ridley   2017-10-13
Zdumiewająca, mordująca ptaki modliszka   Coyne   2017-10-13
Indie otwierają laboratorium homeopatyczne   Novella   2017-10-11
Roboty będą uprawiać ziemię   Ridley   2017-10-09
Przełyk Barretta, czyli bez paniki, ale…   Łopatniuk   2017-10-07
“Daily Beast” wypacza epigenetykę oszukańczymi twierdzeniami, że dzieci mogą “odziedziczyć wspomnienia Holocaustu”   Coyne   2017-10-05
Wszystkiego najlepszego w dniu 60. urodzin, centralny dogmacie!   Cobb   2017-10-04
Huragany zdarzają się   Ridley   2017-10-02
Niekochany lewoskrętny ślimak szuka partnera   Coyne   2017-09-28
Niesłuszny atak na młodą badaczkę   Novella   2017-09-27
Jak anty-GMO aktywiści blokują humanitarną biofortyfikację w Afryce i Azji   Ongu   2017-09-26
Sobotnia lekcja genetyki: ciołek matowy gynandromorf   Coyne   2017-09-23
Czy Uganda potrzebuje GMO? Naukowcy spoglądają na edytowanie genów, by przyspieszyć innowacje   Ongu   2017-09-20
Strach przed GMO i Dunning-Kruger   Novella   2017-09-18
o skomplikowane, czyli co zabija chorych na raka płuc   Łopatniuk   2017-09-16
Nowe pająki pawie   Coyne   2017-09-12
Obserwowanie wielorybów w Monterey Bay   Lyon   2017-09-11
Bakteryjne ogniwa słoneczne   Novella   2017-09-09
A.N. Wilson znowu kopie Darwina, tym razem w “Times”   Coyne   2017-09-07
Medycyna alternatywna zabija   Novella   2017-09-06
Wiecej o biologii i rasie   Mayer   2017-09-05
O rzeczywistości rasy i odrazie do rasizmu    i Brian Boutwell   2017-09-04
Panie doktorze, to nie rak   Łopatniuk   2017-09-02
Odporne na szkodniki rośliny uprawne GM oferują nadzieję Afryce, która walczy z larwami ciem   Ongu   2017-09-01
Opera mydlana, czyli więcej o łyskach   Lyon   2017-08-31
Ujawnienie kosztów opóźnienia GMO w Ugandzie   Ongu   2017-08-30
Symboliczny sceptycyzm w sprawie egzorcyzmów   Novella   2017-08-29
Pasożytnictwo lęgowe, łyski amerykańskie   Lyon   2017-08-24
Lektyny – nowy straszak żywieniowy   Novella   2017-08-22
Zabobonne pojęcia u sedna przekonań antyszczepionkowych     2017-08-21
Choroba bananów, GMO i ewolucja produkcji żywności   Ongu   2017-08-19
Przetwarzanie informacji przez mózg -porcjowanie   Novella   2017-08-16
Pomachaj do pańci ogonkiem   Łopatniuk   2017-08-12
Zrobić więcej za mniej dla Haiti   Lomborg   2017-08-11
Perkoz zausznik i jego pisklęta   Lyon   2017-08-10
Argument neuroróżnorodności na rzecz wolności słowa   Miller   2017-08-08
Czyste okrucieństwo cięć w pomocy żywnościowej   Lomborg   2017-08-07

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Alternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?Rozdzielenie religii i państwaTrwa ewolucyjne upokorzenie archeopteryksaTrucizna, kamuflaż i tęcza ewolucjiReligia zdrowego rozsądkuKto się boi czarnego luda?Land of the pureświecące rybyLewica klania sieNis zgubicReligia piekloNienawisc


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk