Prawda

Niedziela, 23 wrzesnia 2018 - 22:46

« Poprzedni Następny »


Strach przed GMO i Dunning-Kruger


Steven Novella 2017-09-18


W nowoczesnym społeczeństwie, z wiecznym dostępem do internetu, brak informacji jest znacznie mniejszym problemem niż informacja wprowadzająca w błąd lub niepoprawna, jak powiedział Dunning (ze słynnej pary Dunning-Kruger):


Umysł ignoranta nie jest czystym, pustym naczyniem, ale jest zagracony nieistotnymi lub wprowadzającymi w błąd doświadczeniami życiowymi, teoriami, faktami, intuicjami, strategiami, algorytmami, metaforami i przeczuciami, które, niestety, mają wygląd i robią wrażenie użytecznej i dokładnej wiedzy.  


Dodałbym do tej listy świadomą propagandę. Ludzie mogą czuć się, jakby byli dobrze poinformowani, ponieważ ich głowy pełne są propagandy. Porozmawiajcie z antyszczepionkowcem, kreacjonistą lub zwolennikiem płaskiej ziemi, a zobaczycie. Brak informacji nie jest ich podstawowym problemem. 


Postawy wobec GMO są także w zasadzie funkcją starcia informacji z dezinformacją. Po dwudziestu latach gorączkowej kampanii anty-GMO przez lobby żywności organicznej i Greenpeace, społeczeństwo jest na ogół błędnie poinformowane o GMO i o żywności organicznej. To doprowadziło do 51-punktowej luki (największej dla jakiegokolwiek badanego tematu) między tym, co uważają o GMO naukowcy, a tym co uważa społeczeństwo.


Michigan State University opublikował niedawno sondaż Food Literacy and Engagement, który rzucił więcej światła na tę sprawę.  Na przykład, 20% respondentów uważa, że rzadko lub nigdy nie konsumują żywności z GMO, a dalsze 26% nie wie. Tymczasem, 75-80% paczkowanej żywności zawiera składniki z GMO. Większość produktów z cukru i kukurydzy pochodzi z roślin GM. Są także „ukryte” GMO. Na przykład, wszystkie sery są produkowane przy pomocy enzymów (podpuszczka) wydobywanych z drożdży GMO. Prawa wymagające etykietkowania GMO lub po prostu zakazujące GMO, zawsze jednak robią wyjątek dla serów, ponieważ bez nich przemysł serowarski właściwie by nie istniał.  


Nic z tego nie ma oczywiście znaczenia, ponieważ cukier (na przykład) z genetycznie modyfikowanych buraków cukrowych i z niemodyfikowanych buraków cukrowych jest identyczny. Źródło nie ma żadnego wpływu na jego oczyszczoną postać.


A oto najbardziej interesująca informacja z tego badania - ogólnie 37% respondentów myślało, że następujące zdanie jest prawdą: “Genetycznie modyfikowana żywność ma geny, a niemodyfikowana genetycznie żywność nie ma”. Wśród respondentów młodszych niż 30 lat ten procent wynosi 43% (w porównaniu do 26% dla tych, którzy mają 55 lat lub więcej). W tym samym badaniu 46% tych, którzy mają mniej niż 30 lat, powiedziało, że kupują żywność organiczną, gdy tylko jest to możliwe, podczas gdy tylko 15% respondentów powyżej 55 roku życia powiedziało, że to robi. Wydaje się istnieć silna korelacja między posiadaną dezinformacją o genach w GMO i preferowaniem żywności organicznej. Nie jest to proste nierozumienie, czym sa geny. Po pierwsze, brak wiedzy, że wszelka żywność zawiera geny, pokazuje głęboki poziom analfabetyzmu naukowego. Nie jest to jednak tylko brak wiedzy – odzwierciedla to bezpośrednią dezinformację. Inne badania (recenzowane tutaj) pokazują, na przykład, że:


10-40% badanych wierzy, że wstawienie genu ryby do pomidora spowoduje, że pomidor będzie miał smak ryby


41% wierzy, że jedzenie pomidora GM zmieni geny jedzącego


68% wierzy, że żywność GM może na stałe zostać wcielona w geny konsumentów i przekazywana przyszłym pokoleniom. 


Te liczby różnią się między krajami, ale trendy są podobne. Ponad połowa badanych w USA konsumentów błędnie wierzy, że pomidory, pszenica i kurczaki GMO są dostępne na rynku.


Te sondaże tylko czasami dotykają innego ważnego aspektu postaw społeczeństwa – zaufania do naukowców. W sondażu MSU tylko 59% powiedziało, że ufają naukowcom uniwersyteckim, podczas gdy 49% ufało naukowcom rządowym. Jest to często powtarzany pogląd, gdy tylko publicznie omawiam kwestie nauki, podobny do wielu kontrowersyjnych tematów o nauce.


Oto typowa odpowiedź, którą właśnie otrzymałem od kogoś, kto jest anty-GMO:

“Rozumiem pana punkt widzenia, ale proszę o napisanie o recenzowanym badaniu naukowym, które nie było finansowane przez Monsanto lub któregokolwiek spośród innych producentów. A jeśli pan myśli, że są one bezpieczne, bo zaaprobowała je FDA, oszukuje pan sam siebie. Ten przemysł w znacznej mierze reguluje się sam”.

To jest trudne, bo nie można ufać wszystkim badaniom naukowym i wszystkim naukowcom. Większość badań jest wstępna, wadliwa i ostatecznie niesłuszna. Na każdy właściwie temat można znaleźć naukowca, który popiera niemal dowolną opinię. Jest bardzo łatwo odrzucić każde badanie naukowe, którego nie lubisz – po prostu załóż, że jest stronnicze. Proszę zwrócić uwagę na to, jak łatwo jest odsunąć od siebie ciężar dostarczenia dowodu. Nie zawsze jest to złe – jeśli ktoś twierdzi coś konkretnego, rozsądne jest poproszenie o obronę tego twierdzenia. Tu chodzi o odrzucanie każdego badania, którego wnioski nie odpowiadają danej osobie, z automatycznym założeniem, że jest to badanie stronniczego przemysłu.


Prawda, tymczasem, jest zupełnie inna.
 Są tysiące niezależnych badań GMO. Szczególnie Europa finansowała wiele badań bezpieczeństwa GMO wręcz z wielką stronniczością anty-GMO, niemniej wynikiem ich badań za setki milionów dolarów jest: 

“Głównym wnioskiem, jaki można wyciągnąć z ponad 130 projektów badawczych prowadzonych przez ponad 25 lat z udziałem ponad 50 niezależnych grup badawczych, jest, że biotechnologia, a szczególnie GMO, nie są per se bardziej ryzykowne niż np. konwencjonalne uprawianie roślin”.

Przy każdym programie badawczym trzeba patrzeć na duży obraz – co mówią najlepsze, najbardziej niezależne badania? Jaki jest konsensus opinii naukowej? Jakie są wyniki systematycznych przeglądów? Możesz jednak wyciągnąć - jak rodzynki z ciasta - indywidualne badania, które popierają twoje stanowisko, odrzucić resztę jako de facto stronnicze  i uważać, że masz dobrze podbudowaną opinię. W rzeczywistości, całą tę pracę wykonują za ciebie i pakują ci jako propagandę, która naciśnie wszystkie twoje ideologiczne klawisze.


Efektem jest to, że ci ludzie, którzy uważają się za najlepiej poinformowanych, są prawdopodobnie najbardziej wprowadzeni w błąd i ich opinie są całkowicie sprzeczne z dowodami i konsensusem opinii naukowej. O tym właśnie mówi Dunning.

 

GMO and Dunning-Kruger

28 sierpnia 2017

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 Steven Novella


Neurolog, wykładowca na Yale University School of Medicine. Przewodniczący i współzałożyciel New England Skeptical Society. Twórca popularnych (cotygodniowych) podkastów o nauce The Skeptics’ Guide to the Universe.  Jest również dyrektorem Science-Based Medicine będącej częścią James Randi Educational Foundation (JREF), członek Committee for Skeptical Inquiry (CSI) oraz członek założyciel Institute for Science in Medicine.

Prowadzi blog Neurologica.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Negatywna tendencja MEF 2017-09-18


Nauka

Znalezionych 841 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Ateista z chwilową luką w pamięci i w szoku niewolnictwa   Dawkins   2018-09-21
Stereotypy są często szkodliwe a zarazem poprawne   Shpancer   2018-09-21
Atak “doktorostwa Wolfson” na rodziców chłopca, który zmarł na koklusz     2018-09-20
Probiotyki – to skomplikowane   Novella   2018-09-13
Przesądy i złudzenie kontroli   Novella   2018-09-11
Antyszczepionkowcy - pielęgniarka lub lekarz nie powinni opiekować się dziećmi     2018-09-10
Francuski uniwersytet wyrzuca homeopatię   Novella   2018-09-08
Plastry uśmierzające ból z Luminas: gdzie słowa „kwantum” i „energia” w rzeczywistości znaczą „magia”     2018-09-07
Odkryto nowy rodzaj neuronów u ludzi   Novella   2018-09-06
Epigenetyka: powrót Lamarcka? Nie tak szybko!   Coyne   2018-09-05
Przejściowe formy przodków żółwia   Novella   2018-09-03
Recenzja nowej książki Davida Quammena o drzewach ewolucyjnych (i porównanie z innymi recenzjami)   Coyne   2018-09-01
Dlaczego jedne sowy mają kępki piór na uszach, a inne nie?   Lyon   2018-08-30
Psychoaktywny lek i doświadczenie śmierci   Novella   2018-08-29
Samce koników morskich, które są ciężarne, redukują inwestycję w potomstwo, jeśli widzą seksowną samicę   Coyne   2018-08-28
Uderzające podobieństwo: rewolucyjne wyniki badań nad bliźniętami   Dynesen   2018-08-27
Ale tego wija lepiej zostaw w spokoju   Łopatniuk   2018-08-24
Ile jest ziemi nadającej się pod uprawę?   Novella   2018-08-22
Więcej o szarlatanerii komórek macierzystych   Novella   2018-08-18
Kontrolowane próby szczepionek   Novella   2018-08-15
Ogniska odry w Brooklynie w 2013 r.: Badanie kosztów antyszczepionkowej pseudonauki     2018-08-14
Uprzednie doświadczenie wpływa na to, co widzimy   Novella   2018-08-11
Efekt Krugera-Dunninga, antyszczepionkowcy i arogancja ignorancji     2018-08-09
Nowe zastosowania zużytych filtrów do dializy   Blum   2018-08-07
Puszczyk mszarny   Lyon   2018-08-06
Oprzeć się wiatrom - dobór naturalny, huragany i jaszczurki   Mayer   2018-08-04
Unia Europejska odrzuciła uprawy z edytowanym genomem   Ridley   2018-08-03
Spojrzenie na ruch anty-GMO   Novella   2018-08-02
Tajemne życie morskich ptaków   Ridley   2018-08-01
Więcej dowodów przeciwko „epigenetycznie” dziedziczonym i środowiskowo wprowadzonym zmianom w DNA   Coyne   2018-07-31
Usterka w Matriksie   Novella   2018-07-27
Czy współczesny Homo sapiens wyewoluował w różnych częściach Afryki?   Coyne   2018-07-24
Pandemie, szczepienia, i kuracja mleczna profesora Jastrebowa   Turski   2018-07-21
Sóweczka dwuplamista   Lyon   2018-07-20
Lucyfer, którego wymyślił Zimbardo. O konsekwencjach stanfordzkiego eksperymentu więziennego i skandalu, którego stał się obiektem   Witkowski   2018-07-19
Nie kłacz, gdy kaszlesz   Łopatniuk   2018-07-14
Kwantowe bzdury w parapsychologii   Novella   2018-07-12
Pełzająca percepcja problemów   Novella   2018-07-10
Ale czy mogą cierpieć?   Dawkins   2018-07-07
Wronia inteligencja   Novella   2018-07-06
Gąsienica naśladuje pazurnicę   Coyne   2018-07-05
O mózgach męskich i żeńskich   Novella   2018-07-03
Czy hieny rozbijają ludzki patriarchat?   Coyne   2018-06-30
Mikrobiom jelitowy i stany lękowe   Novella   2018-06-28
Ukośniki przędą spadochrony z nici pajęczej i odlatują po sprawdzeniu wiatru odnóżami   Coyne   2018-06-26
To może być toczeń, czyli o wilku, który pożarł serce   Łopatniuk   2018-06-23
Kreacjonizm i nagonka na Coyne’a w „Daily Caller”   Coyne   2018-06-22
Kłamstwa anty-GMO   Novella   2018-06-20
Protezy kończyn - kolejny postęp   Novella   2018-06-16
Dziwne zawiłości procesu dziedziczenia   Coyne   2018-06-13
Homeopatia, wibracje i oszustwo     2018-06-12
Wyników Séraliniego nie daje się powtórzyć   Novella   2018-06-11
Helen Lawson i czarna maść: wycinanie, wypalanie i zatruwanie w sposób „naturalny”     2018-06-09
Patyczaki mogą rozprzestrzeniać się jak nasiona roślin: w ptasich odchodach   Coyne   2018-06-08
Czy teoria doboru naturalnego Darwina zmieniła nasz pogląd na miejsce ludzkości   Dennett   2018-06-07
Kosmici-głowonogi i panspermia   Novella   2018-06-05
Marność dowodów na przekazywanie wprowadzonych środowiskowo, „epigenetycznych” zmian w DNA kolejnym pokoleniom u ludzi   Coyne   2018-06-04
Homeopatyczne nosodes   Novella   2018-05-31
Fałszywa dychotomia i negacja nauki   Novella   2018-05-28
Nicień w oku bliźniego   Łopatniuk   2018-05-26
Budzenie zmarłych   Novella   2018-05-21
Finansowanie społecznościowe terapii komórkami macierzystymi o nieudowodnionej skuteczności: wykorzystywanie hojności obcych, by płacić za szarlatanerię     2018-05-18
Co mówi nam ruch płaskiej Ziemi     2018-05-17
Osy papierowe + sprytny biolog = tęczowe gniazda   Coyne   2018-05-14
Jak to jest, że Stanisław Burzyński nadal żeruje na zrozpaczonych pacjentach z rakiem?     2018-05-12
Przekonania antyoświeceniowe są „zaskakująco trwałe”     2018-05-11
Jeremy Sherman nadal nie rozumie ewolucji   Coyne   2018-05-09
Zdrowy tryb życia ma znaczenie   Novella   2018-05-08
Miasta są nowymi wyspami Galapagos   Ridley   2018-05-04
O obowiązkowym oznakowywaniu GMO   Novella   2018-05-03
Tydzień Świadomości Homeopatii. Pomaga przypomnieć ludziom, że jest to szarlataneria!     2018-05-02
Znajdź Tiktaalika!   Coyne   2018-05-01
Wzrost potęgi dinozaurów   Novella   2018-04-30
Niebezpieczeństwa martwienia się o sądny dzień   Pinker   2018-04-27
Tako rzecze antyszczepionkowa “wojowniczka mama”, Brittney Kara: jeśli szczepionki są tak wspaniałe, to dlaczego nie wspomina ich Biblia?     2018-04-26
Geny wydają się wyjaśniać większość sukcesów uczniów szkół elitarnych   Ridley   2018-04-25
Akupunktura jadu pszczelego: śmiercionośne znachorstwo, które może zabić     2018-04-23
Mumia z Atakama nie jest kosmitą   Novella   2018-04-20
Feministyczna geografia w Dartmouth   Coyne   2018-04-19
Dlaczego odmawiamy dostrzegania jaśniejszej strony, choć powinniśmy   Pinker   2018-04-17
Inicjatywa „Globalna Spójność”: nonsens na globalną skalę     2018-04-11
Wreszcie: sensowna dyskusja o “rasie”   i Greg Mayer   2018-04-10
Rolnictwo biodynamiczne: podobne do antropozoficznej medycyny, ale dla farm     2018-04-06
Mózg i kodowanie predyktywne   Novella   2018-04-05
Dziwaczne życie seksualne żabnicy   Coyne   2018-04-04
Dwa kilo prostaty poproszę   Łopatniuk   2018-03-31
Dziennik z Mozambiku: Demony w kurzu   Naskręcki   2018-03-30
Otumaniony myśliciel twierdzi, że ewolucja nie może wyjaśnić organizmów i ich “dążeń”   Coyne   2018-03-28
Orientacja na złe wiadomości nasila się i wpływa na nasze działania   Ridley   2018-03-27
Urojenie fałszywej flagi   Novella   2018-03-24
Zły tydzień dla homeopatii jest dobrym tygodniem dla nauki     2018-03-23
Czy farmerzy mają czekać aż parlamentarzyści podszkolą się w nauce o manioku?   Ongu   2018-03-22
David Barash namawia naukowców do stworzenia człowieko-szympansiej hybrydy   Coyne   2018-03-20
Déjà vu i swojskość   Novella   2018-03-17
“Odwrócenie specjacji” (fuzja gatunków) u kruków   Coyne   2018-03-16
Błąd atrybucji, sofizmat rozszerzenia (atakowanie chochoła) i zasada wielkoduszności   Novella   2018-03-14
Mutualistyczne ptaki nocują w pachwinach i na brzuchach żyraf   Coyne   2018-03-13
Polityczny szympans   Martino   2018-03-09
Najstarsza sztuka jaskiniowa w Europie, to niemal z pewnością dzieło neandertalczyków   Coyne   2018-03-06
Nowa inicjatywa w Kalifornii – magnetyzm nonsensu w działaniu   Novella   2018-03-05

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Odrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?Rozdzielenie religii i państwaTrwa ewolucyjne upokorzenie archeopteryksaTrucizna, kamuflaż i tęcza ewolucji


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk