Prawda

Wtorek, 16 października 2018 - 20:30

« Poprzedni Następny »


Spojrzenie na ruch anty-GMO


Steven Novella 2018-08-02


Niedawne orzeczenie sądowe UE w sprawie regulacji GMO może by złapaniem ruchu anty-GMO w ich własne sidła.  Orzeczenie dotyczy tak zwanych nowych technik hodowli roślin (NPBT). Nie mam pełnej jasności w sprawie zasięgu tego, co zalicza się do NPBT, ale obejmuje to CRISPR. Niektóre doniesienia mówią także o ”mutagenetycznych technikach hodowli roślin”.


Częścią problemu z ruchem anty-GMO jest, że to co zalicza do GMO, jest niejasne i arbitralne. Jeśli wyznajesz „organiczność”, GMO obejmuje każdą formę edytowania genów, ale nie tworzenie mutacji (używanie substancji chemicznej lub naświetlań, by zwiększyć tempo losowych mutacji w roślinach). Naukowcy krytykujący ruch anty-GMO wielokrotnie na to wskazywali jako na rażącą sprzeczność – przeciwstawianie się precyzyjnym zmianom jednego genu, ale nie losowym mutacjom.


To orzeczenie sądu UE rozszerza sieć GMO jeszcze bardziej, ujawniając niebezpieczeństwo polegania na takich niejasnych i arbitralnych kategoriach. Jest to ważne, ponieważ oznacza to, że długa lista technik hodowli jest obecnie drakońsko regulowana w UE. Temu posunięciu przeciwstawiały się organizacje naukowe w Europie:

Dla Rady Doradczej Europejskich Akademii Nauk (EASAC), organu reprezentującego narodowe akademie nauk wszystkich 28 państw członkowskich UE, ta decyzja stanowi „hamulec dla nauki i innowacji w UE”.   

“EASAC potwierdza, że przełomowe techniki hodowli roślin, takie jak edytowanie genomu, pozostają niezbędne dla bezpieczeństwa żywnościowego na całym świecie. Czas pokaże, jakie konsekwencje ta decyzja może mieć poza UE, szczególnie w krajach rozwijających się, które mogą najbardziej skorzystać z roślin lepiej przystosowanych do oparcia się niszczącym skutkom zmiany klimatycznej” – stwierdzała  EASAC.

Na ogół nie jest dobrym pomysłem dla społeczeństwa systematyczne sprzeciwianie się zgodnej opinii własnych naukowców z powodów czysto ideologicznych, irracjonalnego strachu lub faworytyzmu. W wypadku ruchu anty-GMO wmieszane są tu wszystkie trzy czynniki.

Może to być nieco przedwczesne, ale wielu dochodzi do wniosku, że innowacje rolnicze w zasadzie są w Europie martwe. To jest okres, w którym stajemy przed olbrzymim wyzwaniem nakarmienia rosnącej populacji przy równoczesnych staraniach o zminimalizowanie naszego środowiskowego odcisku stopy. Jak na ironię, znaczącym źródłem opozycji są partie środowiskowe i zielonych. W ostatecznym rachunku zaszkodzą środowisku przez przeciwstawianie się narzędziom, których można użyć do ulepszenia rolnictwa i zredukowania wpływu na środowisko.

 

Na konferencji anty-GMO

 

Inti Orozco opowiada w ciekawym artykule w Biofortified o swoich doświadczeniach na konferencji partii zielonych. Próbował pójść tam i rozpocząć dialog bez uprzedzeń. Ale stało się inaczej:

W politycznym programie Zielonych przesłanka, że w każdej sytuacji trzeba sprzeciwiać się GMO, jest wyryta w kamieniu i na tej konferencji chodziło o to, jak skutecznie propagować ten sprzeciw, nie zaś dyskutować o nim. Bo, jak się wkrótce miałem przekonać, o tym nie ma dyskusji.

Anty-GMO jest dogmatem w europejskich partiach zielonych.  Warto przeczytać cały artykuł, żeby zobaczyć z czym mają do czynienia orędownicy nauki – stoją naprzeciwko okopanej ideologii, która osiąga poziom religijnego fanatyzmu. To prawda, nie każdy, kto jest w ruchu zielonych lub kto jest przeciwko GMO należy do tej kategorii. Wielu ludzi po prostu chce ochrony środowiska i są straszliwie źle poinformowani. Bowiem, jeśli jesteś środowiskowcem, zanurzasz się w kulturze przesiąkniętej dogmatem anty-GMO.  

Orozco opisuje rozmowy, które znam aż nazbyt dobrze – obalasz faktami jeden punkt, a przeciwnik GMO przechodzi do następnego, a potem do następnego, a potem obchodzi całe koło w niekończącym się cyklu dezinformacji. Wiemy jednak, że niektórzy ludzie potrafią wyłamać się z tego cyklu, jak środowiskowiec Mark Lynas. Do tego potrzeba jednak gotowości do wysłuchania argumentów nauki.

W Europie ideologia anty-GMO praktycznie rzecz biorąc wygrała. Dyryguje opinią publiczną, dokonując wandalizmu uniemożliwia badania i domaga się regulacji, które w zasadzie zabijają GMO. Celem jest Europa wolna od GMO (z „GMO” definiowanym bardzo szeroko, według niedawnego orzeczenia).
 

Nauczką z tego, która mrozi krew w żyłach, jest moc ideologii. My, sceptycy, często dyskutujemy między sobą o przyszłości. Optymiści uważają, że siła nauki powoli zwycięży. Sceptycy nie muszą zamartwiać się czasowymi porażkami. Na długą metę wygramy. Pesymiści uważają, że natura ludzka pozwala na niekończące się tarzanie w mrokach i przesądach, jeśli nie będziemy niestrudzenie walczyć przeciwko temu.

W pewnym sensie podzielam oba poglądy. Nauka istotnie ma tę przewagę, że działa i zazwyczaj jest po właściwej stronie historii. Uważam również, że ogólnie sprawy mają się lepiej. Jednak pesymiści również mają rację. Wiele jest przykładów społeczeństw, w których pseudonauka zyskuje trwałe oparcie i staje się zintegrowaną częścią kultury. Chi jest w Chinach akceptowane jako oczywistość i zakaża nauki medyczne. Nie daje się go pozbyć.
 

Dogmat anty-GMO zakaża obecnie Europę i jest częścią jej kultury. Może już być za późno. Zbliżamy się do tego punktu również w USA i sądzę, że ruch sceptyczny pomógł powstrzymać sprawy, by sytuacja nie była tak zła jak w Europie.

Taki sam niepokój żywię w sprawie alternatywnej medycyny. Zakaża nasz system medyczny, wysysając i zabierając zasoby, powodując szkody, ale cały czas rozwijając własną, alternatywną infrastrukturę. Alternatywna medycyna staje się zinstytucjonalizowana i nie zniknie po prostu z powodu nauki.

Najgorszym scenariuszem dla nauki i rozumu jest, kiedy idea zostaje tak osadzona w kulturze, że jest traktowana jako oczywistość i dłużej nie kwestionowana. Co gorsza, kwestionowanie takiej wiary traktuje się jako apostazję. To właśnie działo się na konferencji partii zielonych, na której był Orozco. To widzę wśród orędowników alternatywnej medycyny – atakują krytyków osobiście, jakby ci mieli jakąś wadę charakterologiczną.

Walka o GMO jest częścią większej walki w każdym społeczeństwie i w naszej globalnej kulturze o rolę i wartość nauki w naszym świecie. Mamy tu ostry podział. Po jednej stronie mamy niemal jednogłośny i solidny konsensus świata naukowców i naukowych organizacji. Po drugiej stronie mamy wspierany przemysłem ruch ideologiczny oparty na strachu i dogmacie. Obecnie dogmat zwycięża. To mówi coś bardzo niepokojącego.

 

A Look Inside the Anti-GMO Movement

27 lipca 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaSteven Novella


Neurolog, wykładowca na Yale University School of Medicine. Przewodniczący i współzałożyciel New England Skeptical Society. Twórca popularnych (cotygodniowych) podkastów o nauce The Skeptics’ Guide to the Universe.  Jest również dyrektorem Science-Based Medicine będącej częścią James Randi Educational Foundation (JREF), członek Committee for Skeptical Inquiry (CSI) oraz członek założyciel Institute for Science in Medicine.

Prowadzi blog Neurologica.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 848 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Łez kamienie   Łopatniuk   2018-10-13
Akademicki skandal: troje badaczy umyślnie publikowało fałszywe artykuły o „badaniach żałości”, by pokazać fatalne standardy akademickie w naukach społecznych   Coyne   2018-10-12
Skuteczny kontra patologiczny altruizm   Anomaly   2018-10-10
Czas powiedzieć stop pseudonauce o GMO   Novella   2018-10-02
Trochę inny rak wątroby   Łopatniuk   2018-09-29
Najwcześniejsze znane zwierzę?   Coyne   2018-09-27
Organiczne rolnictwo nie jest najlepsze   Novella   2018-09-24
Ateista z chwilową luką w pamięci i w szoku niewolnictwa   Dawkins   2018-09-21
Stereotypy są często szkodliwe a zarazem poprawne   Shpancer   2018-09-21
Atak “doktorostwa Wolfson” na rodziców chłopca, który zmarł na koklusz     2018-09-20
Probiotyki – to skomplikowane   Novella   2018-09-13
Przesądy i złudzenie kontroli   Novella   2018-09-11
Antyszczepionkowcy - pielęgniarka lub lekarz nie powinni opiekować się dziećmi     2018-09-10
Francuski uniwersytet wyrzuca homeopatię   Novella   2018-09-08
Plastry uśmierzające ból z Luminas: gdzie słowa „kwantum” i „energia” w rzeczywistości znaczą „magia”     2018-09-07
Odkryto nowy rodzaj neuronów u ludzi   Novella   2018-09-06
Epigenetyka: powrót Lamarcka? Nie tak szybko!   Coyne   2018-09-05
Przejściowe formy przodków żółwia   Novella   2018-09-03
Recenzja nowej książki Davida Quammena o drzewach ewolucyjnych (i porównanie z innymi recenzjami)   Coyne   2018-09-01
Dlaczego jedne sowy mają kępki piór na uszach, a inne nie?   Lyon   2018-08-30
Psychoaktywny lek i doświadczenie śmierci   Novella   2018-08-29
Samce koników morskich, które są ciężarne, redukują inwestycję w potomstwo, jeśli widzą seksowną samicę   Coyne   2018-08-28
Uderzające podobieństwo: rewolucyjne wyniki badań nad bliźniętami   Dynesen   2018-08-27
Ale tego wija lepiej zostaw w spokoju   Łopatniuk   2018-08-24
Ile jest ziemi nadającej się pod uprawę?   Novella   2018-08-22
Więcej o szarlatanerii komórek macierzystych   Novella   2018-08-18
Kontrolowane próby szczepionek   Novella   2018-08-15
Ogniska odry w Brooklynie w 2013 r.: Badanie kosztów antyszczepionkowej pseudonauki     2018-08-14
Uprzednie doświadczenie wpływa na to, co widzimy   Novella   2018-08-11
Efekt Krugera-Dunninga, antyszczepionkowcy i arogancja ignorancji     2018-08-09
Nowe zastosowania zużytych filtrów do dializy   Blum   2018-08-07
Puszczyk mszarny   Lyon   2018-08-06
Oprzeć się wiatrom - dobór naturalny, huragany i jaszczurki   Mayer   2018-08-04
Unia Europejska odrzuciła uprawy z edytowanym genomem   Ridley   2018-08-03
Spojrzenie na ruch anty-GMO   Novella   2018-08-02
Tajemne życie morskich ptaków   Ridley   2018-08-01
Więcej dowodów przeciwko „epigenetycznie” dziedziczonym i środowiskowo wprowadzonym zmianom w DNA   Coyne   2018-07-31
Usterka w Matriksie   Novella   2018-07-27
Czy współczesny Homo sapiens wyewoluował w różnych częściach Afryki?   Coyne   2018-07-24
Pandemie, szczepienia, i kuracja mleczna profesora Jastrebowa   Turski   2018-07-21
Sóweczka dwuplamista   Lyon   2018-07-20
Lucyfer, którego wymyślił Zimbardo. O konsekwencjach stanfordzkiego eksperymentu więziennego i skandalu, którego stał się obiektem   Witkowski   2018-07-19
Nie kłacz, gdy kaszlesz   Łopatniuk   2018-07-14
Kwantowe bzdury w parapsychologii   Novella   2018-07-12
Pełzająca percepcja problemów   Novella   2018-07-10
Ale czy mogą cierpieć?   Dawkins   2018-07-07
Wronia inteligencja   Novella   2018-07-06
Gąsienica naśladuje pazurnicę   Coyne   2018-07-05
O mózgach męskich i żeńskich   Novella   2018-07-03
Czy hieny rozbijają ludzki patriarchat?   Coyne   2018-06-30
Mikrobiom jelitowy i stany lękowe   Novella   2018-06-28
Ukośniki przędą spadochrony z nici pajęczej i odlatują po sprawdzeniu wiatru odnóżami   Coyne   2018-06-26
To może być toczeń, czyli o wilku, który pożarł serce   Łopatniuk   2018-06-23
Kreacjonizm i nagonka na Coyne’a w „Daily Caller”   Coyne   2018-06-22
Kłamstwa anty-GMO   Novella   2018-06-20
Protezy kończyn - kolejny postęp   Novella   2018-06-16
Dziwne zawiłości procesu dziedziczenia   Coyne   2018-06-13
Homeopatia, wibracje i oszustwo     2018-06-12
Wyników Séraliniego nie daje się powtórzyć   Novella   2018-06-11
Helen Lawson i czarna maść: wycinanie, wypalanie i zatruwanie w sposób „naturalny”     2018-06-09
Patyczaki mogą rozprzestrzeniać się jak nasiona roślin: w ptasich odchodach   Coyne   2018-06-08
Czy teoria doboru naturalnego Darwina zmieniła nasz pogląd na miejsce ludzkości   Dennett   2018-06-07
Kosmici-głowonogi i panspermia   Novella   2018-06-05
Marność dowodów na przekazywanie wprowadzonych środowiskowo, „epigenetycznych” zmian w DNA kolejnym pokoleniom u ludzi   Coyne   2018-06-04
Homeopatyczne nosodes   Novella   2018-05-31
Fałszywa dychotomia i negacja nauki   Novella   2018-05-28
Nicień w oku bliźniego   Łopatniuk   2018-05-26
Budzenie zmarłych   Novella   2018-05-21
Finansowanie społecznościowe terapii komórkami macierzystymi o nieudowodnionej skuteczności: wykorzystywanie hojności obcych, by płacić za szarlatanerię     2018-05-18
Co mówi nam ruch płaskiej Ziemi     2018-05-17
Osy papierowe + sprytny biolog = tęczowe gniazda   Coyne   2018-05-14
Jak to jest, że Stanisław Burzyński nadal żeruje na zrozpaczonych pacjentach z rakiem?     2018-05-12
Przekonania antyoświeceniowe są „zaskakująco trwałe”     2018-05-11
Jeremy Sherman nadal nie rozumie ewolucji   Coyne   2018-05-09
Zdrowy tryb życia ma znaczenie   Novella   2018-05-08
Miasta są nowymi wyspami Galapagos   Ridley   2018-05-04
O obowiązkowym oznakowywaniu GMO   Novella   2018-05-03
Tydzień Świadomości Homeopatii. Pomaga przypomnieć ludziom, że jest to szarlataneria!     2018-05-02
Znajdź Tiktaalika!   Coyne   2018-05-01
Wzrost potęgi dinozaurów   Novella   2018-04-30
Niebezpieczeństwa martwienia się o sądny dzień   Pinker   2018-04-27
Tako rzecze antyszczepionkowa “wojowniczka mama”, Brittney Kara: jeśli szczepionki są tak wspaniałe, to dlaczego nie wspomina ich Biblia?     2018-04-26
Geny wydają się wyjaśniać większość sukcesów uczniów szkół elitarnych   Ridley   2018-04-25
Akupunktura jadu pszczelego: śmiercionośne znachorstwo, które może zabić     2018-04-23
Mumia z Atakama nie jest kosmitą   Novella   2018-04-20
Feministyczna geografia w Dartmouth   Coyne   2018-04-19
Dlaczego odmawiamy dostrzegania jaśniejszej strony, choć powinniśmy   Pinker   2018-04-17
Inicjatywa „Globalna Spójność”: nonsens na globalną skalę     2018-04-11
Wreszcie: sensowna dyskusja o “rasie”   i Greg Mayer   2018-04-10
Rolnictwo biodynamiczne: podobne do antropozoficznej medycyny, ale dla farm     2018-04-06
Mózg i kodowanie predyktywne   Novella   2018-04-05
Dziwaczne życie seksualne żabnicy   Coyne   2018-04-04
Dwa kilo prostaty poproszę   Łopatniuk   2018-03-31
Dziennik z Mozambiku: Demony w kurzu   Naskręcki   2018-03-30
Otumaniony myśliciel twierdzi, że ewolucja nie może wyjaśnić organizmów i ich “dążeń”   Coyne   2018-03-28
Orientacja na złe wiadomości nasila się i wpływa na nasze działania   Ridley   2018-03-27
Urojenie fałszywej flagi   Novella   2018-03-24
Zły tydzień dla homeopatii jest dobrym tygodniem dla nauki     2018-03-23
Czy farmerzy mają czekać aż parlamentarzyści podszkolą się w nauce o manioku?   Ongu   2018-03-22
David Barash namawia naukowców do stworzenia człowieko-szympansiej hybrydy   Coyne   2018-03-20

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Uprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk