Prawda

Czwartek, 21 lutego 2019 - 20:55

« Poprzedni Następny »


Spojrzenie na ruch anty-GMO


Steven Novella 2018-08-02


Niedawne orzeczenie sądowe UE w sprawie regulacji GMO może by złapaniem ruchu anty-GMO w ich własne sidła.  Orzeczenie dotyczy tak zwanych nowych technik hodowli roślin (NPBT). Nie mam pełnej jasności w sprawie zasięgu tego, co zalicza się do NPBT, ale obejmuje to CRISPR. Niektóre doniesienia mówią także o ”mutagenetycznych technikach hodowli roślin”.


Częścią problemu z ruchem anty-GMO jest, że to co zalicza do GMO, jest niejasne i arbitralne. Jeśli wyznajesz „organiczność”, GMO obejmuje każdą formę edytowania genów, ale nie tworzenie mutacji (używanie substancji chemicznej lub naświetlań, by zwiększyć tempo losowych mutacji w roślinach). Naukowcy krytykujący ruch anty-GMO wielokrotnie na to wskazywali jako na rażącą sprzeczność – przeciwstawianie się precyzyjnym zmianom jednego genu, ale nie losowym mutacjom.


To orzeczenie sądu UE rozszerza sieć GMO jeszcze bardziej, ujawniając niebezpieczeństwo polegania na takich niejasnych i arbitralnych kategoriach. Jest to ważne, ponieważ oznacza to, że długa lista technik hodowli jest obecnie drakońsko regulowana w UE. Temu posunięciu przeciwstawiały się organizacje naukowe w Europie:

Dla Rady Doradczej Europejskich Akademii Nauk (EASAC), organu reprezentującego narodowe akademie nauk wszystkich 28 państw członkowskich UE, ta decyzja stanowi „hamulec dla nauki i innowacji w UE”.   

“EASAC potwierdza, że przełomowe techniki hodowli roślin, takie jak edytowanie genomu, pozostają niezbędne dla bezpieczeństwa żywnościowego na całym świecie. Czas pokaże, jakie konsekwencje ta decyzja może mieć poza UE, szczególnie w krajach rozwijających się, które mogą najbardziej skorzystać z roślin lepiej przystosowanych do oparcia się niszczącym skutkom zmiany klimatycznej” – stwierdzała  EASAC.

Na ogół nie jest dobrym pomysłem dla społeczeństwa systematyczne sprzeciwianie się zgodnej opinii własnych naukowców z powodów czysto ideologicznych, irracjonalnego strachu lub faworytyzmu. W wypadku ruchu anty-GMO wmieszane są tu wszystkie trzy czynniki.

Może to być nieco przedwczesne, ale wielu dochodzi do wniosku, że innowacje rolnicze w zasadzie są w Europie martwe. To jest okres, w którym stajemy przed olbrzymim wyzwaniem nakarmienia rosnącej populacji przy równoczesnych staraniach o zminimalizowanie naszego środowiskowego odcisku stopy. Jak na ironię, znaczącym źródłem opozycji są partie środowiskowe i zielonych. W ostatecznym rachunku zaszkodzą środowisku przez przeciwstawianie się narzędziom, których można użyć do ulepszenia rolnictwa i zredukowania wpływu na środowisko.

 

Na konferencji anty-GMO

 

Inti Orozco opowiada w ciekawym artykule w Biofortified o swoich doświadczeniach na konferencji partii zielonych. Próbował pójść tam i rozpocząć dialog bez uprzedzeń. Ale stało się inaczej:

W politycznym programie Zielonych przesłanka, że w każdej sytuacji trzeba sprzeciwiać się GMO, jest wyryta w kamieniu i na tej konferencji chodziło o to, jak skutecznie propagować ten sprzeciw, nie zaś dyskutować o nim. Bo, jak się wkrótce miałem przekonać, o tym nie ma dyskusji.

Anty-GMO jest dogmatem w europejskich partiach zielonych.  Warto przeczytać cały artykuł, żeby zobaczyć z czym mają do czynienia orędownicy nauki – stoją naprzeciwko okopanej ideologii, która osiąga poziom religijnego fanatyzmu. To prawda, nie każdy, kto jest w ruchu zielonych lub kto jest przeciwko GMO należy do tej kategorii. Wielu ludzi po prostu chce ochrony środowiska i są straszliwie źle poinformowani. Bowiem, jeśli jesteś środowiskowcem, zanurzasz się w kulturze przesiąkniętej dogmatem anty-GMO.  

Orozco opisuje rozmowy, które znam aż nazbyt dobrze – obalasz faktami jeden punkt, a przeciwnik GMO przechodzi do następnego, a potem do następnego, a potem obchodzi całe koło w niekończącym się cyklu dezinformacji. Wiemy jednak, że niektórzy ludzie potrafią wyłamać się z tego cyklu, jak środowiskowiec Mark Lynas. Do tego potrzeba jednak gotowości do wysłuchania argumentów nauki.

W Europie ideologia anty-GMO praktycznie rzecz biorąc wygrała. Dyryguje opinią publiczną, dokonując wandalizmu uniemożliwia badania i domaga się regulacji, które w zasadzie zabijają GMO. Celem jest Europa wolna od GMO (z „GMO” definiowanym bardzo szeroko, według niedawnego orzeczenia).
 

Nauczką z tego, która mrozi krew w żyłach, jest moc ideologii. My, sceptycy, często dyskutujemy między sobą o przyszłości. Optymiści uważają, że siła nauki powoli zwycięży. Sceptycy nie muszą zamartwiać się czasowymi porażkami. Na długą metę wygramy. Pesymiści uważają, że natura ludzka pozwala na niekończące się tarzanie w mrokach i przesądach, jeśli nie będziemy niestrudzenie walczyć przeciwko temu.

W pewnym sensie podzielam oba poglądy. Nauka istotnie ma tę przewagę, że działa i zazwyczaj jest po właściwej stronie historii. Uważam również, że ogólnie sprawy mają się lepiej. Jednak pesymiści również mają rację. Wiele jest przykładów społeczeństw, w których pseudonauka zyskuje trwałe oparcie i staje się zintegrowaną częścią kultury. Chi jest w Chinach akceptowane jako oczywistość i zakaża nauki medyczne. Nie daje się go pozbyć.
 

Dogmat anty-GMO zakaża obecnie Europę i jest częścią jej kultury. Może już być za późno. Zbliżamy się do tego punktu również w USA i sądzę, że ruch sceptyczny pomógł powstrzymać sprawy, by sytuacja nie była tak zła jak w Europie.

Taki sam niepokój żywię w sprawie alternatywnej medycyny. Zakaża nasz system medyczny, wysysając i zabierając zasoby, powodując szkody, ale cały czas rozwijając własną, alternatywną infrastrukturę. Alternatywna medycyna staje się zinstytucjonalizowana i nie zniknie po prostu z powodu nauki.

Najgorszym scenariuszem dla nauki i rozumu jest, kiedy idea zostaje tak osadzona w kulturze, że jest traktowana jako oczywistość i dłużej nie kwestionowana. Co gorsza, kwestionowanie takiej wiary traktuje się jako apostazję. To właśnie działo się na konferencji partii zielonych, na której był Orozco. To widzę wśród orędowników alternatywnej medycyny – atakują krytyków osobiście, jakby ci mieli jakąś wadę charakterologiczną.

Walka o GMO jest częścią większej walki w każdym społeczeństwie i w naszej globalnej kulturze o rolę i wartość nauki w naszym świecie. Mamy tu ostry podział. Po jednej stronie mamy niemal jednogłośny i solidny konsensus świata naukowców i naukowych organizacji. Po drugiej stronie mamy wspierany przemysłem ruch ideologiczny oparty na strachu i dogmacie. Obecnie dogmat zwycięża. To mówi coś bardzo niepokojącego.

 

A Look Inside the Anti-GMO Movement

27 lipca 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaSteven Novella


Neurolog, wykładowca na Yale University School of Medicine. Przewodniczący i współzałożyciel New England Skeptical Society. Twórca popularnych (cotygodniowych) podkastów o nauce The Skeptics’ Guide to the Universe.  Jest również dyrektorem Science-Based Medicine będącej częścią James Randi Educational Foundation (JREF), członek Committee for Skeptical Inquiry (CSI) oraz członek założyciel Institute for Science in Medicine.

Prowadzi blog Neurologica.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 906 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Triasowy mięsak, czyli praprzodkowie żółwi też chorowali na nowotwory   Łopatniuk   2019-02-16
Co nauka może powiedzieć pani Ocasio-Cortez o klimacie   Lomborg   2019-02-15
Kury produkujące leki   Novella   2019-02-14
Rak w raku i przerzut w przerzucie   Łopatniuk   2019-02-09
Prawo niezamierzonych konsekwencji   Novella   2019-02-07
Czy świat rzeczywiście staje się biedniejszy? Odpowiedź Stevena Pinkera   Coyne   2019-02-06
Maniok o wysokiej zawartości żelaza i cynku może poprawić odżywianie i zdrowie w Afryce Zachodniej     2019-02-05
Dalszy spadek zgonów z powodu raka   Novella   2019-02-04
Dokopywanie nauce przez dwóch naukowców i filozofa   Coyne   2019-02-01
Jacy naprawdę byli neandertalczycy?   Novella   2019-01-31
Żywność GM i zmiana opinii   Novella   2019-01-29
Wojny o Oświecenie: kilka refleksji o Enlightenment Now, w rok później   Pinker   2019-01-25
Dunning Kruger a opozycja wobec GMO   Novella   2019-01-23
Nasza pamięć cofa się   Nivella   2019-01-21
Niezrozumienie efektu Dunninga-Krugera   Novella   2019-01-18
Szarlataneria finansowana przez społeczność internetową   Novella   2019-01-16
Nowa duża salamandra ze Stanów Zjednoczonych   Mayer   2019-01-10
Kwitnące rośliny pozostają zdolne do życia po przejściu przez przewód pokarmowy ptactwa wodnego   Coyne   2019-01-07
Radykalne poglądy polityczne korelują z marnym metapoznaniem   Novella   2019-01-05
Nareszcie: owocowy gospodarz dzikiej Drosophila melanogaster   Coyne   2019-01-02
Z końcem roku   Łopatniuk   2019-01-01
Psychologia globalnego pesymizmu   Ridley   2018-12-26
Wiara w Świętego Mikołaja   Novella   2018-12-25
Brudna pardwa górska   Lyon   2018-12-24
Lotosowe szaleństwo   Łopatniuk   2018-12-22
Intrygujące zajęcia na Princeton University   Coyne   2018-12-19
Aktywność umysłowa nie zapobiega osłabieniu umysłowej sprawności   Novella   2018-12-15
Musi się potępić akademicki mobbing uczonego     2018-12-14
Dlaczego sądy nie powinny rozstrzygać o nauce     2018-12-13
Dziennikarze  nie rozumieją nowego raportu USA o klimacie   Lomborg   2018-12-12
Kilka myśli o altruizmie   Coyne   2018-12-10
Nauka nie jest twoim wrogiem   Pinker   2018-12-08
Czy poparcie przez celebrytę może skłonić ludzi do zaakceptowania ewolucji?   Coyne   2018-12-07
Dominujący indyk i jego popisy   Lyon   2018-12-04
Dlaczego kocie języki są kolczaste?   Coyne   2018-12-01
Hiszpania dąży do zakazania alternatywnej medycyny   Novella   2018-11-30
Inżyneria fotosyntezy i jej przeciwnicy   Novella   2018-11-27
Mój list do Darwina   Coyne   2018-11-26
Zapuszczenie   Łopatniuk   2018-11-24
Nowa praca potwierdza sześć podgatunków tygrysa   Coyne   2018-11-21
Nawigacja może być fundamentalna dla myślenia   Novella   2018-11-20
Zrezygnowanie z hamburgerów nie uratuje planety   Lomborg   2018-11-16
Echinacea nie działa na przeziębienie   Novella   2018-11-15
Laserowe skanowanie Archeopteryxa   Novella   2018-11-10
Apoptoza całego ciała   Dennett   2018-11-09
Głębota i polityka pseudogłębi   Hughes   2018-11-08
Niewydolność wątroby spowodowana ekstraktem z zielonej herbaty   Novella   2018-11-06
Skąd wiemy, że niemal wszyscy neandertalczycy byli praworęczni?   Coyne   2018-11-05
Co nam daje psychologia ewolucyjna?   Flock   2018-11-01
Problemy z organiczną żywnością i badaniem raka   Novella   2018-10-31
Geny, które wpływają na ludzką inteligencję i osobowość   Ridley   2018-10-30
Dławiący problem   Łopatniuk   2018-10-27
Niepoprawna ludzkość znowu poprawiona   Koraszewski   2018-10-26
Neandertalskie kości w Chorwacji   Coyne   2018-10-25
Światowa Organizacja Zdrowia udziela poparcia szarlatanerii   Novella   2018-10-24
Socjologia. Uwagi o nauce zaangażowanej   Koraszewski   2018-10-22
Daj ać ja pobruszę …   Łukaszewski   2018-10-20
Opieka zdrowotna neandertalczyków   Novella   2018-10-17
Łez kamienie   Łopatniuk   2018-10-13
Akademicki skandal: troje badaczy umyślnie publikowało fałszywe artykuły o „badaniach żałości”, by pokazać fatalne standardy akademickie w naukach społecznych   Coyne   2018-10-12
Skuteczny kontra patologiczny altruizm   Anomaly   2018-10-10
Czas powiedzieć stop pseudonauce o GMO   Novella   2018-10-02
Trochę inny rak wątroby   Łopatniuk   2018-09-29
Najwcześniejsze znane zwierzę?   Coyne   2018-09-27
Organiczne rolnictwo nie jest najlepsze   Novella   2018-09-24
Ateista z chwilową luką w pamięci i w szoku niewolnictwa   Dawkins   2018-09-21
Stereotypy są często szkodliwe a zarazem poprawne   Shpancer   2018-09-21
Atak “doktorostwa Wolfson” na rodziców chłopca, który zmarł na koklusz     2018-09-20
Probiotyki – to skomplikowane   Novella   2018-09-13
Przesądy i złudzenie kontroli   Novella   2018-09-11
Antyszczepionkowcy - pielęgniarka lub lekarz nie powinni opiekować się dziećmi     2018-09-10
Francuski uniwersytet wyrzuca homeopatię   Novella   2018-09-08
Plastry uśmierzające ból z Luminas: gdzie słowa „kwantum” i „energia” w rzeczywistości znaczą „magia”     2018-09-07
Odkryto nowy rodzaj neuronów u ludzi   Novella   2018-09-06
Epigenetyka: powrót Lamarcka? Nie tak szybko!   Coyne   2018-09-05
Przejściowe formy przodków żółwia   Novella   2018-09-03
Recenzja nowej książki Davida Quammena o drzewach ewolucyjnych (i porównanie z innymi recenzjami)   Coyne   2018-09-01
Dlaczego jedne sowy mają kępki piór na uszach, a inne nie?   Lyon   2018-08-30
Psychoaktywny lek i doświadczenie śmierci   Novella   2018-08-29
Samce koników morskich, które są ciężarne, redukują inwestycję w potomstwo, jeśli widzą seksowną samicę   Coyne   2018-08-28
Uderzające podobieństwo: rewolucyjne wyniki badań nad bliźniętami   Dynesen   2018-08-27
Ale tego wija lepiej zostaw w spokoju   Łopatniuk   2018-08-24
Ile jest ziemi nadającej się pod uprawę?   Novella   2018-08-22
Więcej o szarlatanerii komórek macierzystych   Novella   2018-08-18
Kontrolowane próby szczepionek   Novella   2018-08-15
Ogniska odry w Brooklynie w 2013 r.: Badanie kosztów antyszczepionkowej pseudonauki     2018-08-14
Uprzednie doświadczenie wpływa na to, co widzimy   Novella   2018-08-11
Efekt Krugera-Dunninga, antyszczepionkowcy i arogancja ignorancji     2018-08-09
Nowe zastosowania zużytych filtrów do dializy   Blum   2018-08-07
Puszczyk mszarny   Lyon   2018-08-06
Oprzeć się wiatrom - dobór naturalny, huragany i jaszczurki   Mayer   2018-08-04
Unia Europejska odrzuciła uprawy z edytowanym genomem   Ridley   2018-08-03
Spojrzenie na ruch anty-GMO   Novella   2018-08-02
Tajemne życie morskich ptaków   Ridley   2018-08-01
Więcej dowodów przeciwko „epigenetycznie” dziedziczonym i środowiskowo wprowadzonym zmianom w DNA   Coyne   2018-07-31
Usterka w Matriksie   Novella   2018-07-27
Czy współczesny Homo sapiens wyewoluował w różnych częściach Afryki?   Coyne   2018-07-24
Pandemie, szczepienia, i kuracja mleczna profesora Jastrebowa   Turski   2018-07-21
Sóweczka dwuplamista   Lyon   2018-07-20
Lucyfer, którego wymyślił Zimbardo. O konsekwencjach stanfordzkiego eksperymentu więziennego i skandalu, którego stał się obiektem   Witkowski   2018-07-19

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk