Prawda

Czwartek, 21 lutego 2019 - 20:56

« Poprzedni Następny »


Tajemne życie morskich ptaków


Matt Ridley 2018-08-01


U wybrzeża Pembrokeshire w południowej Walii leżą dwie wyspy, Skomer i Skokholm. Ten dom ponad 300 tysięcy par gniazdujących ptaków morskich jest dziki i hałaśliwy, pełen dźwięków i widoków (i smrodu guano) ptasich kolonii. Każdej wiosny ocean Atlantycki wypluwa swoje ptaki na skaliste wyspy wokół wybrzeży brytyjskich, żeby rozmnażały się. Latem ptaki znikają. Tajemnica, co robią i dokąd lecą, staje się przejrzystsza.

Tego lata maskonury opuszczające Skomer będą miały lokalizatory GPS i kamery do notowania, gdzie lecą i co robią. Właśnie do Skomer i Skokholm przybyli w latach siedemdziesiątych dwaj biolodzy, żeby badać ptaki. Tim Birkhead udał się na wyspę Skomer w 1972 r., żeby spróbować zrozumieć, dlaczego populacja nurzyków zmalała do zaledwie 2,5 tysiąca par (dzisiaj wzrosła do 25 tysięcy). Od tego czasu odwiedza wyspę każdej wiosny.

Tim Birkhead z młodymi nurzyka na Skomer
Tim Birkhead z młodymi nurzyka na Skomer

Michael Brooke przybył na Skokholm rok później, by pracować jako opiekun ptaków i badać burzyka północnego, tajemniczego wędrowca oceanicznego, który nocami odwiedza swoje gniazda w norach i odbywa lęgi niemal wyłącznie na Wyspach Brytyjskich. Od tego czasu podróżował po całym świecie, studiując ptaki morskie na bardziej odległych wyspach, od tropikalnych wysp na Pacyfiku do Antarktydy.


W tym roku obaj ci panowie napisali niezwykłe książki, które opowiadają o uczuciach podniecenia, kiedy rozwiązuje się tajemnice ptaków, w szczególności ptaków morskich. Brooke w książce Far From Land: the Mysterious Lives of Seabirds opowiada z fascynującymi szczegółami, jak nowe techniki, takie jak śledzenie satelitarne, pozwalają naukowcom na zdobycie wiedzy o tym, co robią ptaki na morzu i w wodzie.  


Birkhead w książce The Wonderful Mr Willughby: the First True Ornithologist opowiada o życiu naukowca, który wraz ze swoim przyjacielem i nauczycielem z Trinity College, Cambridge, botanikiem Johnem Rayem, zamienił badanie ptaków, owadów i ryb w naukową dyscyplinę.W latach siedemdziesiątych Birkhead i Brooke mogli dostrzegać się wzajemnie z odległości na ich osobnych wyspach, ale zimą w Oxfordzie spotykali się bezpośrednio. Obaj pracowali nad swoimi doktoratami w Edward Grey Institute, uniwersyteckiej grupie badawczej poświęconej ornitologii i nazwanej od nazwiska ongiś ministra spraw zagranicznych (i kanclerza Oxfordu) Sir Edwarda Greya, który w 1927 r. napisał The Charm of Birds. Ja także studiowałem w EGI, jak nazywaliśmy instytut, i poznałem obu tych specjalistów ptaków morskich. Jednak żaden z nas nie wyobrażał sobie nawet ile wiedzy wyłoni się do czasu, kiedy będziemy po sześćdziesiątce.


Popatrzmy na opowieści Brooke’a w Far From Land. Nadajniki przyczepione do piór lub nóg ptaków mogą teraz przekazywać ich pozycję i informację, czy są w locie, czy też odpoczywają na wodzie. Nadajniki, przyczepione do ulubionych przez Brooke’a burzyków północnych, ujawniły, że  ptaki podróżują ku brzegom południowej Argentyny zimą przez Afrykę i Brazylię, a potem wracają na północ bardziej zachodnią trasą, bliżej wybrzeża Ameryki północnej. Z łatwością pokonują 800 kilometrów dziennie.


Mewy trójpalczaste GETTY IMAGES
Mewy trójpalczaste GETTY IMAGES

Wyczyny migracyjne ptaków morskich są zdumiewające. Rybitwa popielata, którą mój przyjaciel John Walton zaobrączkował na Farne Islands u wybrzeża Northumberland w 1980 r., została ponownie schwytana i sfotografowana z nim w 2010 r. Przez te lata każdej zimy migrowała na morza Antarktyki, powracając do Northumberland każdej wiosny, pokonując łącznie ponad półtora miliona kilometrów. W odróżnieniu of Johna wyglądała tak samo młodo.  


Brooke opisuje jak dzisiejsi badacze z University of Oxford ujawnili  indywidualne wzory migracji maskonurów z Skomer, z których każdy powtarza tę samą podróż co zimę: EJ09593 leci do Grenlandii jesienią, a potem wraca na zachód od Irlandii w środku zimy; EJ99355 leci na północ do Hebrydów, a potem na południe do Zatoki Biskajskiej; EJ47617 kieruje się do Islandii, a potem do zachodniego Morza Śródziemnego.  


Wiemy teraz, że morusy z różnych kolonii brytyjskich dzielą morze podczas żerowania z niewielkim nakładaniem się na siebie między koloniami; alki potrafią nurkować do 100 metrów i nurkują nawet nocą w zimie w niemal całkowitej ciemności, ale jakoś znajdują ryby; a niektóre młode mewy trójpalczaste mogą spędzić swój pierwszy rok na wędrówkach tak daleko jak Morze Baffina na zachód od Grenlandii.   


Rybitwa popielata MARY ANN MCDONALD/GETTY IMAGES
Rybitwa popielata MARY ANN MCDONALD/GETTY IMAGES

Opowieści, które pojawiają się z dalszych terenów, są jeszcze bardziej spektakularne. Brooke badał petrela ciemnego na odległej wyspie Henderson, niezamieszkałej drobinie ziemi, która jest częścią Brytyjskich Terytoriów Zamorskich Pitcairn na Pacyfiku. Petrelowi zabiera 50 dni wysiedzenie jednego jaja, z obowiązkiem inkubacji podzielonym na trzy części: samiec wysiaduje przez 19 dni, potem samica, a potem znowu samiec. Kiedy Brooke umieścił lokalizatory na 25 ptakach, odkrył, że te, które miały wolne od wysiadywania, podróżowały w poszukiwaniu pokarmu w kierunku Peru i zawracały dopiero, kiedy były ponad 4 tysiące kilometrów od Henderson i przebywały niemal 10 tysięcy kilometrów w mniej niż trzy tygodnie.


Albo spójrzmy na parę mew obrożnych, gniazdujących w kanadyjskiej Arktyce: spędzają one zimę na różnych oceanach, samica u wybrzeży Peru, a samiec u wybrzeży Afryki Południowej, zanim jednoczą się ponownie w tundrze kolejnego lata. Albo to, że pingwin cesarski potrafi nurkować na głębokość do 560 m. i pozostawać tam do 20 minut. Książka Brooke’a pełna jest takich przyprawiających o zawrót głowy faktów. Czytanie jej jest jak spotkanie z nową i nieznaną błękitną planetą po raz pierwszy.  


Głuptak zwyczajny JANE BARLOW/PA
Głuptak zwyczajny JANE BARLOW/PA

To porwało również Willughby’ego w latach 1660., kiedy postanowił zrozumieć świat przyrody nie przez czytanie Arystotelesa lub Biblii, ale przez używanie własnych oczu. Przypadkowa uwaga doprowadziła do tego, że Tim Birkhead został biografem Willughby’ego. Odwiedził dom rodziny Lorda Middletona, potomka Willughby’ego, kiedy prowadził badania o historii ornitologii do swojej poprzedniej książki. Rzucił uwagę, że z dwóch ludzi z Trinity Ray był uczonym, a Willughby (który umarł młodo) był dyletantem. Nieprawda, zaprzeczył Middleton gwałtownie.


Zaintrygowany Birkhead wrócił w 2014 r. i razem z Middletonem otworzył szafę zawierającą zbiory historii przyrody Willughby’ego. Ku swojemu zdumieniu zobaczył, że dolna szuflada zawierała nadtłuczone jaja ptasie opisane charakterystycznym pismem  Willughby’ego – była to najstarsza istniejąca kolekcja jaj ptasich na świecie. Stopniowo Birkhead wciągnął się w badanie życia tego niezwykłego człowieka, jednego z pierwszych członków Towarzystwa Królewskiego, który połknął bakcyla pozwolenia faktom, by mówiły za siebie, uczonego lingwisty, który starannie preparował zastrzelone przez siebie ptaki i złapane owady.


Edredon zwyczajny GETTY IMAGES
Edredon zwyczajny GETTY IMAGES

Birkhead także z zapałem preparuje ptaki, choć w jego wypadku tylko te, które zginęły śmiercią naturalną. Naśladując Willughby’ego, dokonał sekcji bąka, który uderzył w linię wysokiego napięcia, znajdując fakty, jakich nie zauważył Willughby. Kilka lat temu wraz z kolegami był jednym z pierwszych, którzy opisali i wyjaśnili olbrzymią długość i eksplozywne zwiększanie się penisów u kaczek oraz pokrętne kształty organów rozrodczych samic, zaprojektowanych do nie wpuszczania takich narzucających się narządów bez zaproszenia. Ale to jest inna historia.    


Willughby i Ray byli zafascynowani koloniami ptaków morskich – „niezwykłymi wyspami, klifami i skałami w Anglii, gdzie ptaki morskie co roku budują gniazda i rozmnażają się w wielkich ilościach”. Widzieli wyspę Skomer, ale nie byli na niej. Wylądowali na Farne Islands u wybrzeża Northumberland, którą odwiedzam co roku od niemal pięćdziesięciu lat, i widzieli te same gatunki, jakie ja widzę dzisiaj: “alki zwyczajne, maskonury, kormorany, edredony zwyczajne, mewy trójpalczaste, mewy śmieszki, rybitwy” i wiele więcej.


Alki zwyczajne GETTY IMAGES
Alki zwyczajne GETTY IMAGES

To uspokaja – fakt, że te niezwykłe kolonie ptaków morskich przetrwały przez stulecia. Willughby pisze o systematycznej eksploatacji ptaków morskich w latach 1660. Na wyspie Calf of Man co roku zabijano aż 9 tysięcy burzyków północnych na sprzedaż jako żywność i to samo dotykało wiele innych kolonii ptaków morskich. Podobna rzeź spowodowała jedyne wymarcie na północnym Atlantyku bezlotnej alki olbrzymiej, która zniknęła pod koniec lat 1840.


Niemniej kolonie innych ptaków przetrwały i alki na Skomer odzyskały liczebność po tym, jak zdziesiątkowały je wycieki ropy naftowej po II Wojnie Światowej. Te wycieki są teraz rzadkie -  właściwie żyjemy, być może, w złotym wieku dla tutejszych ptaków. Ich liczebność nigdy nie była większa na Farnes lub Skomer, chociaż szkockie kolonie ptaków morskich bardzo zmalały w ostatnich dziesięcioleciach z powodu braku ryb.  


Michael Brooke na Skokholm
Michael Brooke na Skokholm

Chronionym teraz przed ludzkimi żniwami ptakom morskim do niedawna oszczędzone było także najgorsze spustoszenia dokonywane przez duże mewy, ich głównego drapieżnika, ponieważ większość rezerwatów kontrolowała liczbę mew. Wytępiono także szczury z kolonii takich jak na wyspach Lundy i Shiant w Hebrydach, pozwalając na zwiększenie liczby ptaków morskich.


Pod pewnymi względami byłoby wspaniale żyć w czasach Willughby’ego, kiedy niemal każda obserwacja, taka jak opis młodego nurzyka była nowa dla nauki (choć nie dla folkloru). Niemniej, o ileż lepiej jest żyć teraz, kiedy cały świat ptaków morskich, nawet daleko od lądu, naukowcy tacy jak Brooke i Birkhead opisują z tak wspaniałymi szczegółami.   


Badania Tima Birkheada trwają dzięki społecznym darom. Można je wpłacać tutaj: justgiving.com/fundraising/guillemotsskomer


The Wonderful Mr Willughby
 is published by Bloomsbury, 

Far From Land is published by Princeton University Press


The secret lives of seabirds

Rational Optimist, 20 lipca 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaMatt Ridley


Brytyjski pisarz popularnonaukowy, sympatyk filozofii libertariańskiej. Współzałożyciel i b. prezes International Centre for Life, "parku naukowego” w Newcastle. Zrobił doktorat z zoologii (Uniwersytet Oksfordzki). Przez wiele lat był korespondentem naukowym w "The Economist". Autor książek: The Red Queen: Sex and the Evolution of Human Nature (1994; pol. wyd. Czerwona królowa, 2001, tłum. J.J. Bujarski, A. Milos), The Origins Of Virtue (1997, wyd. pol. O pochodzeniu cnoty, 2000, tłum. M. Koraszewska), Genome (1999; wyd. pol. Genom, 2001, tłum. M. Koraszewska), Nature Via Nurture: Genes, Experience, and What Makes us Human (także jako: The Agile Gene: How Nature Turns on Nurture, 2003), Rational Optimist 2010.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 906 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Triasowy mięsak, czyli praprzodkowie żółwi też chorowali na nowotwory   Łopatniuk   2019-02-16
Co nauka może powiedzieć pani Ocasio-Cortez o klimacie   Lomborg   2019-02-15
Kury produkujące leki   Novella   2019-02-14
Rak w raku i przerzut w przerzucie   Łopatniuk   2019-02-09
Prawo niezamierzonych konsekwencji   Novella   2019-02-07
Czy świat rzeczywiście staje się biedniejszy? Odpowiedź Stevena Pinkera   Coyne   2019-02-06
Maniok o wysokiej zawartości żelaza i cynku może poprawić odżywianie i zdrowie w Afryce Zachodniej     2019-02-05
Dalszy spadek zgonów z powodu raka   Novella   2019-02-04
Dokopywanie nauce przez dwóch naukowców i filozofa   Coyne   2019-02-01
Jacy naprawdę byli neandertalczycy?   Novella   2019-01-31
Żywność GM i zmiana opinii   Novella   2019-01-29
Wojny o Oświecenie: kilka refleksji o Enlightenment Now, w rok później   Pinker   2019-01-25
Dunning Kruger a opozycja wobec GMO   Novella   2019-01-23
Nasza pamięć cofa się   Nivella   2019-01-21
Niezrozumienie efektu Dunninga-Krugera   Novella   2019-01-18
Szarlataneria finansowana przez społeczność internetową   Novella   2019-01-16
Nowa duża salamandra ze Stanów Zjednoczonych   Mayer   2019-01-10
Kwitnące rośliny pozostają zdolne do życia po przejściu przez przewód pokarmowy ptactwa wodnego   Coyne   2019-01-07
Radykalne poglądy polityczne korelują z marnym metapoznaniem   Novella   2019-01-05
Nareszcie: owocowy gospodarz dzikiej Drosophila melanogaster   Coyne   2019-01-02
Z końcem roku   Łopatniuk   2019-01-01
Psychologia globalnego pesymizmu   Ridley   2018-12-26
Wiara w Świętego Mikołaja   Novella   2018-12-25
Brudna pardwa górska   Lyon   2018-12-24
Lotosowe szaleństwo   Łopatniuk   2018-12-22
Intrygujące zajęcia na Princeton University   Coyne   2018-12-19
Aktywność umysłowa nie zapobiega osłabieniu umysłowej sprawności   Novella   2018-12-15
Musi się potępić akademicki mobbing uczonego     2018-12-14
Dlaczego sądy nie powinny rozstrzygać o nauce     2018-12-13
Dziennikarze  nie rozumieją nowego raportu USA o klimacie   Lomborg   2018-12-12
Kilka myśli o altruizmie   Coyne   2018-12-10
Nauka nie jest twoim wrogiem   Pinker   2018-12-08
Czy poparcie przez celebrytę może skłonić ludzi do zaakceptowania ewolucji?   Coyne   2018-12-07
Dominujący indyk i jego popisy   Lyon   2018-12-04
Dlaczego kocie języki są kolczaste?   Coyne   2018-12-01
Hiszpania dąży do zakazania alternatywnej medycyny   Novella   2018-11-30
Inżyneria fotosyntezy i jej przeciwnicy   Novella   2018-11-27
Mój list do Darwina   Coyne   2018-11-26
Zapuszczenie   Łopatniuk   2018-11-24
Nowa praca potwierdza sześć podgatunków tygrysa   Coyne   2018-11-21
Nawigacja może być fundamentalna dla myślenia   Novella   2018-11-20
Zrezygnowanie z hamburgerów nie uratuje planety   Lomborg   2018-11-16
Echinacea nie działa na przeziębienie   Novella   2018-11-15
Laserowe skanowanie Archeopteryxa   Novella   2018-11-10
Apoptoza całego ciała   Dennett   2018-11-09
Głębota i polityka pseudogłębi   Hughes   2018-11-08
Niewydolność wątroby spowodowana ekstraktem z zielonej herbaty   Novella   2018-11-06
Skąd wiemy, że niemal wszyscy neandertalczycy byli praworęczni?   Coyne   2018-11-05
Co nam daje psychologia ewolucyjna?   Flock   2018-11-01
Problemy z organiczną żywnością i badaniem raka   Novella   2018-10-31
Geny, które wpływają na ludzką inteligencję i osobowość   Ridley   2018-10-30
Dławiący problem   Łopatniuk   2018-10-27
Niepoprawna ludzkość znowu poprawiona   Koraszewski   2018-10-26
Neandertalskie kości w Chorwacji   Coyne   2018-10-25
Światowa Organizacja Zdrowia udziela poparcia szarlatanerii   Novella   2018-10-24
Socjologia. Uwagi o nauce zaangażowanej   Koraszewski   2018-10-22
Daj ać ja pobruszę …   Łukaszewski   2018-10-20
Opieka zdrowotna neandertalczyków   Novella   2018-10-17
Łez kamienie   Łopatniuk   2018-10-13
Akademicki skandal: troje badaczy umyślnie publikowało fałszywe artykuły o „badaniach żałości”, by pokazać fatalne standardy akademickie w naukach społecznych   Coyne   2018-10-12
Skuteczny kontra patologiczny altruizm   Anomaly   2018-10-10
Czas powiedzieć stop pseudonauce o GMO   Novella   2018-10-02
Trochę inny rak wątroby   Łopatniuk   2018-09-29
Najwcześniejsze znane zwierzę?   Coyne   2018-09-27
Organiczne rolnictwo nie jest najlepsze   Novella   2018-09-24
Ateista z chwilową luką w pamięci i w szoku niewolnictwa   Dawkins   2018-09-21
Stereotypy są często szkodliwe a zarazem poprawne   Shpancer   2018-09-21
Atak “doktorostwa Wolfson” na rodziców chłopca, który zmarł na koklusz     2018-09-20
Probiotyki – to skomplikowane   Novella   2018-09-13
Przesądy i złudzenie kontroli   Novella   2018-09-11
Antyszczepionkowcy - pielęgniarka lub lekarz nie powinni opiekować się dziećmi     2018-09-10
Francuski uniwersytet wyrzuca homeopatię   Novella   2018-09-08
Plastry uśmierzające ból z Luminas: gdzie słowa „kwantum” i „energia” w rzeczywistości znaczą „magia”     2018-09-07
Odkryto nowy rodzaj neuronów u ludzi   Novella   2018-09-06
Epigenetyka: powrót Lamarcka? Nie tak szybko!   Coyne   2018-09-05
Przejściowe formy przodków żółwia   Novella   2018-09-03
Recenzja nowej książki Davida Quammena o drzewach ewolucyjnych (i porównanie z innymi recenzjami)   Coyne   2018-09-01
Dlaczego jedne sowy mają kępki piór na uszach, a inne nie?   Lyon   2018-08-30
Psychoaktywny lek i doświadczenie śmierci   Novella   2018-08-29
Samce koników morskich, które są ciężarne, redukują inwestycję w potomstwo, jeśli widzą seksowną samicę   Coyne   2018-08-28
Uderzające podobieństwo: rewolucyjne wyniki badań nad bliźniętami   Dynesen   2018-08-27
Ale tego wija lepiej zostaw w spokoju   Łopatniuk   2018-08-24
Ile jest ziemi nadającej się pod uprawę?   Novella   2018-08-22
Więcej o szarlatanerii komórek macierzystych   Novella   2018-08-18
Kontrolowane próby szczepionek   Novella   2018-08-15
Ogniska odry w Brooklynie w 2013 r.: Badanie kosztów antyszczepionkowej pseudonauki     2018-08-14
Uprzednie doświadczenie wpływa na to, co widzimy   Novella   2018-08-11
Efekt Krugera-Dunninga, antyszczepionkowcy i arogancja ignorancji     2018-08-09
Nowe zastosowania zużytych filtrów do dializy   Blum   2018-08-07
Puszczyk mszarny   Lyon   2018-08-06
Oprzeć się wiatrom - dobór naturalny, huragany i jaszczurki   Mayer   2018-08-04
Unia Europejska odrzuciła uprawy z edytowanym genomem   Ridley   2018-08-03
Spojrzenie na ruch anty-GMO   Novella   2018-08-02
Tajemne życie morskich ptaków   Ridley   2018-08-01
Więcej dowodów przeciwko „epigenetycznie” dziedziczonym i środowiskowo wprowadzonym zmianom w DNA   Coyne   2018-07-31
Usterka w Matriksie   Novella   2018-07-27
Czy współczesny Homo sapiens wyewoluował w różnych częściach Afryki?   Coyne   2018-07-24
Pandemie, szczepienia, i kuracja mleczna profesora Jastrebowa   Turski   2018-07-21
Sóweczka dwuplamista   Lyon   2018-07-20
Lucyfer, którego wymyślił Zimbardo. O konsekwencjach stanfordzkiego eksperymentu więziennego i skandalu, którego stał się obiektem   Witkowski   2018-07-19

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk